Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Аналогова фотография
Автор: kolev68   
Дата:   22-05-14 16:39

Толкова писания и нито една снимка. Тъй ли нищо няма като резултат за толкова месеца опити ?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: chel   
Дата:   22-05-14 18:53

Тонирането е мноого обширна тема :) Първо, важно е дали тонираш за трайност (архивност), или за естетичен ефект някакъв. Второ, може да се тонира чрез повлияване на частиците сребро или чрез оцветяване на желатина. При това резултатите са много различни (и откъм архивност, и откъм това кои части на изображението "поемат" тона).
А най-практичното съображение е, доколко достъпно и лесно е тонирането :) Аз бих препоръчала като за начало да се пробваш с тиокарбамид (тиурея, thiourea) - постигат се различни оттенъци на сепия, които може да се контролират донякъде чрез съотношенията в тонера и избора на хартии. И тониращите разтвори може да си ги забърка човек сам, без големи разходи и проблеми.
А иначе, класиката пък е да си тонират хората в селен, за архивност и за повлияване на динамиката; селенът може да повлияе и на цвета, зависи как се използва. От там нататък - сплит-тониране, комбиниране на 2 тонера и т.н. :) Както всяка заигравка, и в това се крие голяма краста [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   22-05-14 21:39

Специално за kolev68:
https://photo-forum.net/static/site_pics/105/1394604761_1982270_718737904816318_1320450211_n.jpg


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1398888484_20140430-scan0004.jpg

https://photo-forum.net/static/site_pics/146/1394132455_scan0007-2.jpg



Публикацията е редактирана (22-05-14 21:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   22-05-14 21:42


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1399520009_20140507-scan0003.jpg


Имам още но не съм ги сканирал.



Публикацията е редактирана (22-05-14 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   22-05-14 21:54

Благодаря chel. Ще погледна в книгата как се забъркват разтворите. Все пак искам повече хора да споделят опита си. Нали за това е форума.



Публикацията е редактирана (23-05-14 08:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: Kolev68   
Дата:   23-05-14 08:49

Благодаря :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   23-05-14 13:23

А моля, не е проблем. Аз се сдобих и с хубав увеличител Axomat 5. И сега съм много доволен. Наистина има разлика в качеството, като цяло чешкия е доста по добър.



Публикацията е редактирана (23-05-14 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: Zeno   
Дата:   23-05-14 22:12

"Аналогова фотография", странна класификация, няма и дигитална като противовест, защото просто досега няма измислен нито един дигитален сензор.
Може би химическа е най-точното?
Ама защо се занимавате с глупости?!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: VassilK   
Дата:   24-05-14 07:59

Ми ей така....трябва да има кво да праим между апването и пийването...

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: MarinY   
Дата:   24-05-14 08:22

Zeno, желанието да се измислят нови термини, с цел, да звучи "научно" понякога е смешно. Но желанието за оригиналност си е разбираемо, човешко качество.
Основно, по видът на светочувствителния елемент, чрез който се получава началната информация (РОУ файла или негатива), делението е на филм (плака) и на дигитален сензор. От тук нататък омешването е пълно. [smilie3]

П.П.Хайде да е според носителя на информацията - филм или дигитален файл.



Публикацията е редактирана (24-05-14 08:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   24-05-14 09:22

В интерес на истината когато пусках темата не се замислих много за заглавието. Ето че стана голям проблем .[smile]. Не мисля че има чак такова значение все пак всички разбират веднага за какво иде реч. Имам основание да твърдя че е аналогова защото при дигиталната информацията от сензора се преобразува веднага в дигитален код. Който в последствие се обработва от процесора и се съхранява във файл също изграден от някакъв двоичен код. Докато при филмовата или аналогова фотография изображението не се преобразува и не се дикретизира (цифровизира) а остава съхранено на филма или копирано на хартията по оптичен път. Естествено може да се преобразува и в дигитално и да се публикува в този сайт да речем но това не е задължително.[shtrak] .

http://de.wikipedia.org/wiki/Analogfotografie



Публикацията е редактирана (24-05-14 09:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: MarinY   
Дата:   24-05-14 17:19

hristo83, нищо лошо няма в термина, просто когато две живи поколения са работили на филм, a третото сменя името, защото е "по-техничарско", просто прави впечатление.
[beer]



Публикацията е редактирана (24-05-14 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   24-05-14 19:58

А не до техническо просто за такова заглавие се сетих. А и както забелязах германците казват аналогова а англоезичните филмова фотография не знам кое е по правилно от двете. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: randreev   
Дата:   24-05-14 20:34

Офф топик:
Много интересно, всъщност по утвърденото мнение в момента "аналогова фотография" е разговорен термин с ненаучно значение, ако трябва да се разглежда сериозно то дори най-добрия филм не е аналогов носител на информация освен с много голямо приближение и значителна грешка. Дори светлината по начало е дискретизирана на фотони и следователно при нивата на интерес за съвременните цифрови сензори не е истински аналогов сигнал, а почти броене на избити електрони. Когато гледаме на това ниво всичко е квантово. Да при филма това не е очебийно, но все пак си е там.
Та мисълта ми, Zeno, беше, че цифровата фотография е броене с голяма точност на електрони избити от фотони, пак с голяма ефективност и точност, тоест почти изцяло цифров процес.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   24-05-14 22:00

Ха ха така, голям спор стана от едно заглавие. Да филма също има определен брой точки но това е разделителна способност. Разделителната способност я имат и очите. То като се замислиш и те са цифрови. [smile] Това според мен е безпредметен спор в който всеки има своята истина.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: uri64   
Дата:   25-05-14 01:20

> Дори
> светлината по начало е
> дискретизирана на фотони и
> следователно при нивата на
> интерес за съвременните цифрови
> сензори не е истински аналогов
> сигнал, а почти броене на избити
> електрони. Когато гледаме на това
> ниво всичко е квантово.

А т.нар. "Корпускулярно – вълнов дуализъм"?

Те фотографЯта не могат още да се разберат дали е бленда, апертура или дупка, или да речем дали е точно да се казва "скорост на затвора", та се хванали за аналогова/филмовата фотография [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   25-05-14 09:44

[smilie25] Точно казано.



Публикацията е редактирана (25-05-14 09:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: randreev   
Дата:   25-05-14 17:00

Точно казано? [smile] Някои се обърка май.
@ uri64 Е и какво за дуализма на фотоните? Имаше нещо конкретно с което не си съгласен в твърдението ми? Или обичаш да копи-пействаш термини от нета?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   25-05-14 17:21

А темата беше за фотография...[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   26-05-14 10:16

Нищо нека да спорят. Явно трябва да пусна друга тема.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »