Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Аналогова фотография
Автор: fotorafi   
Дата:   24-02-14 18:57

Фенер с филтър за зелена светлина, чистота около ваните
Аз предлагам пластифицирана фотохартия ФОМА, 13/18 и 18/24 Перфектна и проявител за нея
0886 711 193

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   26-02-14 20:37

Да се похваля. Обектива е разглобен и почистен а меха е направо реставриран [smilie5] Тази седмица ще се тества системата.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   27-02-14 13:01

Ако приемаш съвети:
Фокусирай на напълно отворена бленда, а копирай на такава след 5,6, но не и над 16.
Преди копиране направи да е успоредна плочката на обектива с копиращата рамка.Ако не е успоредна, ще имаш дефокус в някой от краищата на кадъра, в сравнение с центъра.Най-добре за целта кръстосай в рамката на негатива от ъгъл до ъгъл, два мохерни конеца и ги изпъни, и залепи с тиксо.Като светнеш осветлението на копира, фокусирай по власинките им първо в центъра.После погледни в ъглите.Ако има разлика във фокуса/ще размаже власинките/, значи двете повърхности /на обектива и копирната дъска/ не са успоредни.Твоят копир може да регулира само повърхността на плочката на обектива и то само в две от посоките.Пробвай да регулираш с врътката, която се намира отзад на плочката.Така поне ще излезе центровката ляво-дясно.Ако обаче имаш дефокус горе-долу на кадъра, Шъ сЪ наложи друг подход.
Това в случай, че се интересуваш![smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   27-02-14 14:27

А за по-лесно фокусиране можеш да си направиш една такава джаджа като на картинката в дясно:



https://photo-forum.net/static/site_pics/146/1393503727_Scan-140227-0001.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   27-02-14 21:47

Брей страшни сте. За това не се бях сетил icikonti благодаря много. Аз преди копирах с УПА и там нямаше опасност да се накланя всичко е заковано но тук наистина има опции за реглаж. Ще посъветвам съвета ти и ще ползвам конеца. Благодаря и на теб quazimodo аз имам фокускоп или там както се казва джаджа за по лесно фокусиране и наистина с него се прави много по лесно от колкото без.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   02-03-14 20:27

Здравейте отново. Днес пренаредих лабораторията и пуснах техниката и веднага се забеляза дефект. Значи в лупите на кондензатора имам шупли (малки балончета въздух). При максимално свита бленда едно от тях се прожектира и си личи върху бял лист. Може би няма да се забелязва на снимките но все пак да попитам имали ли сте такъв проблем или просто моя кондензатор е дефектен.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   02-03-14 20:31

Не се оправя!
Изхвърли лещата от кондензора и сложи друга!Дру вариант, но ще омекотиш изображението-тури му матовото стъкло.
Какъв ти беше увеличителя?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   02-03-14 20:51

Крокус 4

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   02-03-14 21:36

Фокусирай някакъв кадър, извади негатива от негативната рамка и без да въртиш ръкохватката за фокусиране затвори максимално блендата. тогава преценявай какво се вижда от кондензора. Той е доста далече от равнината в която лежи негатива и не ми се вярва чак такова балонче да има в него, че да се очертава. Ако "издърпаш" обектива нагоре към кондензора ще се очертае, но при фокусиране на кадър.......[smilie8]
И аз ползвах крокус 3 преди време, но такъв проблем не съм имал.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   02-03-14 22:08

Добре утре мислех да направя няколко копия ще пробвам. Твоя имаше ли балончета в лупите?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   03-03-14 10:27

имаше, но не са ми правили проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   03-03-14 10:34

И за какво ти е максимално свита бленда?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   03-03-14 10:36

Щом е полски Крокус, всичките им кондензори имат такива.И моя има.Ама личи само на "точката".Е...няма да ти е съвсем равномерно осветлението, но голяма работа.Кадъра ти също не е сив открай докрай........[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   03-03-14 10:52

По принцип е така. Благодаря ви за бързите отговори. Ще го тествам и се надявам резултата да е добър защото хвърлих много време в почистване и поправка на този варел и се надявам да не е било напразно.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-03-14 10:58

Аз си признавам веднага, че използвам 20% от възможностите на моя увеличител.
Така че не се шашкай, работи си смело.
На каква хартия копираш?
Важно е да имаш добър негатив.
Стандартизирай си процеса по приготвяне на негативи.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   03-03-14 11:53

Копирам на различни видове фохар и на Fomaspeed n311, но на фомата нещо се получи с много голям контраст. За съжаление все не остава време да се занимавам. Снимал съм на Tmax 400 филма ми се прояви с по едро зърно от очакваното но иначе с много добър контраст. След като нагласих лабораторията в мазето нещата тръгнаха и получих някои много добри копия на фохара. За съжаление с УПА -то се работи трудно все нещо се размества трудно се фокусира бавно се наглася негатива и други такива дреболии заради които реших да си потърся някой по свестен увеличител.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-03-14 12:18

Странно, аз си мислех, че с УПА-та се работи лесно?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   03-03-14 12:27

И аз така си мислех. [smile] Тази седмица ще ги сравня и двата. Може просто аз да не мога да боравя както трябва с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   03-03-14 14:24

УПА-та не фокусира ли автоматично? Естествено от Крокус-а ще изкараш по-добри копия. Ако имаш подръка някой Зенит, вкарай Хелиоса в употреба. На моя съм редил и Хелиос и Пентакон и Тесар, но те са за 24Х36. За 6Х6 си трябва нещо от 80мм и нагоре.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   03-03-14 14:33

Фокусира но не винаги е точно и е много чувствителен малко мръдване на ръчката и край. Хубавото е че наистина успява да нагоди добър фокус и сам при по малките размери на копията. А и при него оптиката е на ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: fotorafi   
Дата:   03-03-14 18:07

Христо, пиши ЛС на dimoro, той продава чисто нов Опемус за смешни пари с няколко качествени обектива
А за пластифицирана, качествена фотохартия ФОМА, обади ми се на мен: ФОМА + химикали, ниски цени
0886-711-193

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: uri64   
Дата:   04-03-14 00:18

my.point.of.view написа:

> Аз си признавам веднага, че
> използвам 20% от възможностите на
> моя увеличител.
>

Многократно по-добре е да се използват 20% от нещо добро (в случая - увеличител), отколкото 20% от една бангия...[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   04-03-14 09:56

Да така е. А и компромисите с оптичните системи не водят до добри резултати като цяло. За съжаление аз искам за без пари да направя от нищо нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-03-14 10:29

Като почнете да говорите за безкомпромисност, ще рече човек, че не сте се нааквали в гащите като малки. [shtrak]

Сори за шегата :-)

Христо, покажи ни най-добрите си кадри, които искаш да копираш. Това е само от полза за дискусията.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   04-03-14 11:19

Е как да ги покаже, като не ги е изкопирал още[smilie11]?



Публикацията е редактирана (04-03-14 11:21)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »