Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-03-14 14:38

От курсове винаги има полза за курсистите и разбира се някаква печалба за организаторите. Курсовете обаче трябва да са с не повече от 10-12 човека, защото "курс" , като на г-н Сергеев на Фотоваканцията с 40 човека участници беше подигравка.
За цените според нивото на доходите в БГ ,някои са доста солени.

Преди време дадох примера за еднодневен 10 часов курс в в стар замък в Лондон на цена 199 лири. 5 модела в 5 различни сета с 10 курсисти разпределени по 2-ма в група имат по 2 часа на сет/модел. Нашия колега Bengun го посети и може да видите снимки в профила му.
https://photo-forum.net/i/1770908


Няма да смятам тези 10 часа за 199 лири спрямо техния стандарт на каква сума трябва да отговарят за БГ.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: IDA   
Дата:   13-03-14 17:56

"Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес"

Абсолютно безсмислена теза. Че то по силата на тази логика дайте да закрием училищата и универистетите. За какво само да наливаме парите на данъкоплатците в образование и учебни заведения, при положение, че всичко, което се преподава там, го има в интернет? Да, ама не! Едно е да гледаш от сутрин до вечер видео уроци и примерни клипчета в мрежата и да се чудиш, какво е това "светломер" или "fast lens", съвсем друго е, когато човек със знания и опит ти каже и покаже и ти даде възможност да пипнеш и да видиш със собствените си очи, как на практика се правят и стават нещата.

Откакто свят светува, образованието е измислено, за да даде на обучаващия се един основен пакет от знания и методи. Те са му абсолютно необходими, за да може да продължи да се самообразова и развива сам, стъпвайки на тях. Не ги ли придобие, ако ще и години наред да виси по цели нощи пред компютъра в опити да се самообразова, нищо няма да се получи.

За себе си мога да кажа, че ако нещо съм постигнал в своята професионална кариера, го дължа изцяло на хората, от които съм се учил. Още от детските си години, имах невероятния късмет да попадна на много добри учители. Безкрайно съм им благодарен за всичко, на което ме научиха.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: prisonbreak   
Дата:   13-03-14 18:27

Аз в момента посещавам един за напреднали. Това с начинаещите, ми е скука. Та мога да кажа че наистина има ккво да се чуе, види, пипне и т.н. Най-малкото което те карата да започнеш да мислиш за фотографията по странен начин. Замисляш се какво точно си праил до сега, и какво искаш да направиш за напред. Не съжелявам че на послушах изречения от сорта "Вземи тия 400лв и отиди на екскурзия със семейство иили приятели"

Това е супер тъп съвет. Сега като отида на почивка със семейството ще знам какво ме вълнува за снимки, как точно да го направя, кога и т.н.

Следващата стъпка е нещо като курс или семинар за обработка.

Някой е казал: "Цял живот се учи"

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: yakumo   
Дата:   13-03-14 18:36

Курсове и семинари всякакви, обобщение не може и не трябва да се прави. Всеки си има глава и джоб и си преценява спрямо съдържанието им.

@GOSPODIN - и аз съм посещавал безплатни или спонсорирани и сведени до символична цена семинари, лекции, прожекции и прочие, но е повече от смешно да се твърди, че поради това всички останали трябва да са безплатни [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: IDA   
Дата:   13-03-14 18:54

Този форум се посещава от хиляди млади хора, които, вместо да насочат интереса си към фотографията, да снимат, експериментират и трупат опит, от сутрин до вечер четат словоизлиянията на дежурните форумни гурута за тела, обективи, матрици, безогледалки и пр.. Накрая, тотално дезориентирани и ошашавени, изсипват една торба пари за скъпа фото техника, с която, поради липса на основни познания, не са в състояние да направят и една свястна снимка. Неудовлетворени от резултата, те отново продават и купуват, препродават и пак купуват и така до безкрай или до момента, в който съумеят да разорят семейния бюджет.

На тези млади хора ще кажа следното. Ако вие искате да станете добри фотографи, това е възможно най-неправилният път към постигане на тази цел. Цената на един що годе добър обектив, особено от по-новите модели, започва от около 1000,- лв., при това на старо! С него можете да снимате само определен тип фотографски задачи. Ако искате да покриете по-широк кръг от фото проекти, ще ви трябват още поне 5-6 сериозни обектива на цена от 600,- до 3000,- лв. и всеки един от тях също ще е ограничен само до даден тип фотография. Тук дори и не искам да споменавам снимането на спортни събития и диви животни, че там инвестициите могат да достигнат космически размери. С други думи, без да се усетите, инвестициите ви само за обективи ще надхвърлят 10000,- лв., да не говорим за телата и аксесоарите. Ще пощракате малко с тях и много скоро ще установите, че резултатът не ви удовлетворява. Този обектив бил мек, онзи не фокусирал точно, трети пък мажел по краищата, а четвъртият бил "пълно дърво". И изведнъж си казвате - дали пък да не мина на микро 4/3 и да се "родя", както Botsrevenge се прероди наново с неговия Олимпус? А пък, както Hotsnail твърди, новото Сони А7 направо цепи мрака и мачка всичко останало наред!

А какво би станало, ако вместо цялото това безумие, инвестирате в един добър курс по фотография на цена значително по-малка от тази на най-евтиния от гореспоменатите обективи? Ами просто ще придобиете основните познания и похвати по фотография и ще се научите да снимате. Тогава ще знаете, как да ползвате техниката си по предназначение, ще придобиете представа, какво тя може и в какво Ви ограничава и най-важното - ще знаете как да подберете най-подходящата фото техника за вашия начин на снимане и за фотографските идеи, които желаете да реализирате. Така ще спестите ХИЛЯДИ левове, които ще можете да вложите в далеч по-интересни дейности, например пътувания до привлекателни за снимане места. И най-същественото - ще се научите да търсите СВЕТЛИНАТА, а не кусурите на техниката си!

Изборът си е изцяло ваш. А на тези, които считат, че е безсмислено да тъпчат гушите на лекторите, а могат да спестят някой и друг лев от курсове в самостоятелна подготовка чрез интернет, ще кажа - ами да сте живи и здрави да станете велики фотографи. Пожелавам ви успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-03-14 18:55

yakumo , къде видя, че говоря за безплатни курсове.[smilie8] Това си е нормален уъркшоп в Лондон проведен от Мис Аниела, която скоро (на 19.03) ще има курс по Creative live.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: yakumo   
Дата:   13-03-14 19:54

@GOSPODIN - не знам кой и защо го е правил на тази цена, но, при нормални условия, с тези 1990 паунда няма да може да си покрие само хонорарите на 5-те модела и лектора. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: J0R0   
Дата:   13-03-14 22:30

Три снимки от снощи от курса във Фото Форум Студио.
За тези които искат да се образоват по интернет.

Софтбокс + чадър + спот





Бюти диш





Чадър + софтбокс


Апаратът е Сони А200 + Сони 18-70
ISO 100, 1/125 sec, f/11
Модел - Мария Димитрова


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   13-03-14 22:47

Жоро, сега ще Ви изядат с парцалите, че сте ползвали Сони, нисък клас и то с китов обектив :-) Вие не знаете ли, че трябва да се снима само с 1Dx и 85/1.2 или в краен случай с Д800Е и 200/2

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Хубави сними и добре показват, неща дето малко трудно се схващат, без да ги видиш на живо.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   13-03-14 22:53

@GOSPODIN e такива курсове се надявам да има в България:

1. Добре организирани

2. Работа в малки екипи 2 до 4 човека

3. Разно образни задачи.

Сега това с 5 сета и 10 часа с 2 часа на сет ми се види като фотопрактика т.е. лекциите отсъстват. Според мен трябва баланс между лекции, демонстрации и практика.

Само лекции не е лошо като creative live също.

Практика за някой неща си е необходима за да запомни човек за какво иде реч.

Кофти е ако за практиката няма достатъчно ресурс и на курса половината време чакаш ред. Чакането на ред не е нито лекции нито практика. В най-добрия случай по време на чакането си лафиш с инструктора и чуваш някои неформални наставления/идеи....



Публикацията е редактирана (13-03-14 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: ne   
Дата:   14-03-14 00:00

Изразът по-горе "чакаш ред" показва, че малко са объркани понятията за курс - семинар- лекция - уъркшоп. За какво говорим?
Не съм гледал всичко на креативната група, но там не съм видял скупчена група курсисти един през друг да снимат моделката, като невиждали. Това не работи дори и простия факт, че осветление се реди за конкретна гледна точка, а не по принцип и въобще.
Иначе няма проблем да има уъркшопове за няколко човека, или такива на малки групи с много постановки. Но веднага се сещате колко ще струва това, в пъти повече.
И изобщо основния проблеме че някои хора отиват на такива мероприятия без ясната идея какво искат да научат, без да са се подготвили, или да имат необходимата теоритична постановка. А някои откровено отиват за да снимаш голи гърди на полуаванта...
Какъвто и курс да направиш все ще има недоволни. За да се научи реално нещо трябва доста време - продължителни курсове и доста практика, с инструктор и на самоподготока...
Иначе според мен най-добрият вариант е първо час два теоритична постановка за снимането на даден проблем или задача, и после 4-5 часа за реализация, на малки групи, в голямо студиото (или навън на локация) разделено на сетове (както се правеха по света, между другото). Но пак казвам, колко ще струва това и колко човека биха го платили..

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   14-03-14 01:13

Всичко можеш да научиш и от нета обяснено нагледно като за малоумник ;) в youtube също много информация има за каквото поискаш и да ходиш на курс... трябва излишни пари да имаш освен. Стига да поразбираш я немски, руски, я английски... Не че на курсовете няма да научиш това, но парите са си фактор все пак тези хора които ходят на курс не си вадят хляба с това а 500 лева са много за курс, печалбарска работа.



Публикацията е редактирана (14-03-14 01:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: bpavlov   
Дата:   14-03-14 02:02



Въпросът на темата никак не е лишен от смисъл, поне от следната гледна точка.
Напоследък куцо и сакато стана фотограф и респективно - преподавател, организиращ курсове за начинаещи.

Аз лично съм виждал такива курсове, при които, като гледам преподавателя, меко казано, ме напушва смях.

Смисълът от курсове, независимо за начинаещи или напреднали, е огромен и незаменим. Но, ако преподавателят е добър. А това, колко е добър един преподавател, е не повече от 50% свързано с това, дали е добър фотограф, макар че, условието е задължително.

ИМА със сигурност такива курсове, при които парите са хвърлени на вятъра, бил съм на такива.

Има известна доза късмет и риск, неизбежно е. Дори съветите и препоръките на вече "завършили" курсисти не са релевантни.

При всички положения, цени от над 200 лева за курсове за начинаещи не са обосновани, както не са обосновани и по-продължителни курсове.

По-продължителните курсове не са обосновани, защото "опорните точки" и информацията са предварително начертани и "нанадени", общо взето, с бели конци, с цел да се запълнят необходимите часове.

Което означава, че средно осреднено, всеки курсист ще получи поне 40% информация, която вече знае. Защото все пак, на всички е ясно, че напълно начинаещ няма да тръгне на курс.

Моят личен съвет към всички бъдещи курсисти е, преди да тръгнете на курс, да поснимате поне шест месеца с огледално-рефлексен апарат на режим А, с твърд светлосилен обектив. Ако това условие не е спазено, информацията от курса ще минава и заминава през ушите ви.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: localhost   
Дата:   14-03-14 02:13

JORO: мисля, че изпадаш в другата крайност - само от курсове може да се научи.

Ето какво открих за 1 мин без да се старая -

https://www.photoflex.com/pls/understanding-how-soft-boxes-work

http://digital-photography-school.com/one-light-portraits-simple-elegance


Обяснено с примери, постановки и т.н.

Така че и интернет курсовете си имат предимства - особенно ако притежаваш съответната техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: J0R0   
Дата:   14-03-14 08:50

Никога не съм твърдял подобно нещо, че само от курсове може да се научи.
Да се твърди това е абсурдно.

Просто използвам темата за малко реклама.

Ето сега пускаме един семинар с Емил Данаилов на цена 120 лева.

Вижте програмата, според мен има какво да се научи.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   14-03-14 09:06

500 лева са много за курс, печалбарска работа

Моля?

Кое му е печалбарско? Аз водя разни други куросове професионални, вярно в доста по-печаливш бранш. 3 дни курс е поне 1000 Евро! т.е. 300 евро на ден на човек и при това с тия пари от група 25 човека в общи линии си покриваш разходите. Говорим за професионлано обучение дето бая материали има и отделно се плащат лицензни таксии разни други неща. В крайна сметка правенето на подобни курсове, дори ако вървят доста добре, в никакъв случай не може, да ти е единствения източник на доходи. Въобще няма начин пък да забогатееш от тях. За мен е източник на бонус отгоре ан заплатата (примерно нов обектив) и ситуация в която се запознавам с талантливи хора т.е. има и социален елемент. 2-рото е далеко по-важно от бонус-а, щото си имами друга работа и със или без бонус общо взето си покривам разходите.

Печалбарско е меко казано тъпо изказване. Виж колко струват на creativelive wideo prezentaciite....

професионалните обучения дето са в интернет и са няколко часа без инструктор са по 100-тина евро/долара. Еквивалента на това което правя за три дни, обикновенно са 7 или 8 on-line обучния. От тях научаваш около 2 пъти по-малко т.е. ако напраивм тестове след година имаш 2-пъти по-малко останало в тиквата. Но не това е проблема с книжките и on-line oбученията!

Стойността на живо да имаш инструктор ще ме извиняваш, но не можеш да я докараш с четене. За въпросното обучение което водя книги има тонове буквално и съм ги чел. Обаче когато ходих аз на обучения съм научавал неща дето ми отварят очите. Просто има един момент дето ахваш и пъзела ти се нарежда в тиквата, пренареждат се връзките на невроните ти и знаеш как се прави нещо реално. Това просто няма как да разбереш само с литаратура и цъкане в мрежата. Когато общуваш с инструктуроа, могат да се свържат концепции в главата ти по правлния начин. Когато четеш книги научаваш концепциите, но понякога малки връзки между тях убягват и няма начин да стигнеш по-високо ниво- просто правиш 99% това дето трябва ама примерно в грешния ред.....и не става.

Е го с Никола борисов обучението. Нищо секретно не каза човека, обаче сподели кои неща се ползват и кои не се ползват във неговата индустрия т.е. снимките за модни списания и реклами. От това коеот разбрах 95% от нещата които виждашв мрежата за фотошоп, плъгини и обртаборки са тотална глупост и се ползват единствено от аматьори, които не взимат пари за снимките си! Ако искаш качество 95% от видеата в мрежата просто не те водят на към качествена обработка, дори да си заснел правилно кадъра.......

Това нямаше да го науча от мрежата и от книжки.....от мрежата и от книжки има адски много шум нефилтриран. Нещата не са организирани и не можеш да рабереш, когато някой казва "е това е най-великия начин а обработка на кожа" какво всъшност казва. А той казва това е най-бързия начин да замажеш една снимка за инстаграм или фейсбук и да я направиш непригодна за каквато и да е комерсиална дейност.

Ето и един пример - моя снимка и обработка, след курсa с г-н- Никола Борисов. Лоша е обработката ми, но можеш да я сравниш с кадрите в профила ми, правени преди това.....http://karaatanasov.info/images/DSC09867-2-3_srf.jpg


Дори може да седна пак да обработя снимката на Мария, оная зелената, сега като знам как трябва да се прави.



Публикацията е редактирана (14-03-14 09:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: sky-fan   
Дата:   14-03-14 11:09

Не съм съгласен. Joel Grimes си го каза как обработва снимки стъпка по стъпка и според мен това е напълно достатъчно и води до завършеност на продукта. Освен това ако всяка снимка я обработваш по 2-3-4 часа, то просто не си заслужава времето. Правилната формула е да снимаш правилно с малко обработка и бърза продажба, а не да снимаш не правилно и да обработваш 2-3-4 часа 1 снимка и да караш клиента да чака. Никой няма да те чака 1 седмица да обработваш кадри. Няма само един начин на обработка, въпроса е да работи и да продава.

Нашия пазар е твърде малък и има доста да ги гоним американците. А те са доста напред с това какво се иска в обработката и мисля няма как да ги сравняваме с нашите тук.

И отделно тук се цени арт, а арт-а не продава. Там и шум/зърна са ефект, докато при фешъна е съвсем друга бира.



Публикацията е редактирана (14-03-14 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   14-03-14 11:41

Разбирам те hotsnail ти печелиш от тези курсове, доколкото мога да смятам 25 човека по 300 евра 7500х3 дена 22500 ЕВРА и то, и казваш едвам си покриваш разходите... Ако съм на твое място, наистина 500лв няма да ме бутнат по никакъв начин, даже бих отишъл и на една фото-екскурзиика до о.Бали. А цените за creativelive където даваш за пример... да не забравяме че те са направени за хората от белите държави с приличчни доходи. Някои хора проклинат интернета но е факт стига да си упорит и знаещ чужди езици получаваш отговорите на въпросите си, спрете да анатемосвате това чудо гоогъла. Има достатъчно DVD-та на големи имена от световната фоторгафия на един клик разтояние само, в някой торент сайт (сега може и да ме почнеш и за пиратството), с единствената разлика че там слушаш но не задаваш въпроси. Качеството на воденето на тези курсове ( на въпросните DVDта ) е на доста добро ниво, тук не съм ходил на никакви курсове след като за в момента съм получил отговори на всички мои въпроси в интернет. А до колко това колко боза има в youtube зависи към кой канал на кой ще се абонираш, аз обичам нещата да ми са фо фрии къде се вика [cool] а и кой не обича, освен тея къде водят курсовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: compur   
Дата:   14-03-14 12:19

жалко че 5D MK III неможе да се "даунлоудне фор фрии" от някъде, нали? и ако можеше, тогава какви снимки ще се направят.... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   14-03-14 12:24

Нищо не струват курсовете в БГ, говоря като цени. Ниски са, и са достъпни. На този, който искам да отида е 1800паунда и не включва път, храна, напитки и спане...За седмица е, но си заслужава. Нямам време.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   14-03-14 13:26

kvakioh защо ти е да ходиш да курс за 1800 паунда, като тука за 400 кинта били супер?? Или тук само цените им са "ниски". И пак да припомня че някои хора работят за 500лв. заплата. И темата да припомня е курсове за НАЧИНАЕЩИ за което мисля че в интернет си има напълно разбираемо обяснено нагледно с схеми и клипове, кое как се прави. Недейте да цитирате цени за про.. еди какво си. Не са важни курсовете и техниката а МЕРАКА е важен!!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   14-03-14 13:52

Аз отново ще си повторя въпросите, на които не съм получил отговор:
- Какво точно в програмата за курс за начинаещи е засегнато, което не може да се види и прочете с 5 мин ровене в Интернет?
- Какво точно от практическата част е засегнато до степен, до която не може да се види в Youtube и човек без клинично слабоумие да може да го разбере?
- Доколко навътре се навлиза в темите за осветление, конфигурация на студиото и т.н.
- Колко време ПЕРСОНАЛНО се отделя от страна на лектор за "висене на главата", анализ на снимки, съвети, рецензия, критика - това - за всеки курсист по отделно.
- От хората тук, които заявиха, че курса е бил полезен за тях - да споменат нещото, което им е направило най-силно впечатление като знания, с което са стигнали до извода, че курса е бил полезен за тях и е подобрило нивото им на фотографи.

След отговора на горните въпроси може да се прецени доколко и за кого конкретно е полезен курса за начинаещи. Всъщност отговорите на тези въпроси би трябвало да са синтезирана реклама за тези, които се колебаят дали да отидат на такъв курс.

Защо подхождам скептично? Защото човек, когото познавам, изкарал въпросния курс на фотофорум продължава да държи камерата като японска туристка и твърди, че никой не му е направил забележка за това как е правилно да се държи ДСЛР. Затова смятам за важен "параметър" на един курс доколко се обръща персонално внимание на всеки курсист по време на обучението.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kalynsky   
Дата:   14-03-14 15:19

Аз до сега съм посетил един въркшоп и един семинар! Искам да споделя, че преди това доста съм се ровел в нета, гледал филмчета за работа с осветление и т.н. Но гледането си е гледане,съвсем друго е да се докоснеш наистина до техниката , да видиш наистина какво се случва! Много в важно наистина какво искаш на научиш от курса, семинара и т.н. На курса(семинара) ще видиш как работи преподавателя,ще ти покаже неговият начин на работа. И аз мисля да посещавам и за напред, но вече нещо по-специализирано(като например на Никола Борисов семинара, който се проведе наскоро или като този който е посетил Bengun na Miss Aniela). :-)



Публикацията е редактирана (14-03-14 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   14-03-14 15:33

Оффф, щото е специализиран курса за 1800, защото е в Англия, и защото ми е по-близо да отида за 50 евро, отколкото за 200до БГ...
И аз съм начинаещ, иначе нямаше да мисля за курс. Ама изобщо.
Просто нямам време за което, и оставам начинаещ до известно време.
Каквото искам да науча, наживо само се предава и учи. За мен продължавам да казвам, че доста неща за снимането да се научат през интернет, е все едно да се научиш да караш кола или трамвай по клипове в youtube.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: 5co   
Дата:   14-03-14 19:28

Защо да дадеш 100 лева за концерт, когато можеш безплатно да си пуснеш същите песни в Ютуб?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »