Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Nikon-Canon -цветове
Автор: kollev3   
Дата:   11-03-14 20:44

Здравейте,искам да питам по-запознати с обработка на снимки може ли при снимане на един и същи обекти заснети да кажем с Nikon и Canon да се получат снимки с цветове които са еднакви или много близки?Тоест ще има ли разлика...зелена трева,човешка кожа и др.между тези две камери.Ако се обработват в RAW@[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: sherbit   
Дата:   11-03-14 20:47

разбира се... и обектива влияе.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: ss_sgp   
Дата:   11-03-14 20:50

разлика между две камери винаги има. Ако е в RAW най-вероятно ще е минимална (трудно или незабележима) при избрани неутрални настройки в конвертора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: kollev3   
Дата:   11-03-14 21:15

Засега снимам само в JPEG и все повече не ми харесват цветовете[smilie2] Дали чрез обработка могат да се постигнат реални цветове,такива каквито ги виждаме или марката на камерата е от важно значение за крайният продукт.Снимам с Nikon ако това има значение,но виждам снимки на гора и поляна като цветовете клонят към жълто.Съмнява ме че автора е искал така да изглежда[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   11-03-14 21:16

Ако на теб ти кажа "умерено златисто с леки отенъци на зеленикаво и малко по-силни на оранжево", какъв цвят си представяш? Е, при камерите е същото - дори в RAW всяка интерпретира цветовете по леко различен начин и "визията" е част от реномето на марката - ако канонските снимки започнат да изглеждат никонски, феновете им ще възроптаят. Ако искаш да гарантираш правилно цветово предаване, можеш да си калибрираш камерата за дадени цветови условия и съответния профил да го използваш когато develop-ваш RAW-а. По този начин ще си сигурен, че изходния материал ще изглежда (почти) еднакво от две различни камери със съответните им обективи. Разбира се подобен фашистки подход рядко е смислен освен в някакви лабораторни условия, в които така или иначе се използват съвсем друг тип камери.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-03-14 22:27

ако иксаш цвят- Канон ако искаш цирк има Никон и Пентакс.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: estate   
Дата:   11-03-14 22:34

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: myphotos   
Дата:   11-03-14 22:41

То защото има само една марка и тя е Канон нали [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: bOzo   
Дата:   11-03-14 22:41

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Може да си качваш къстъм пресети. И да ползваш келвини.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: quazimodo   
Дата:   11-03-14 22:47

Царят на джипега не се казва Канон а още по-малко Никон[smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: ZENON   
Дата:   11-03-14 22:48

ако пък искаш парцали в сенките - канон.
Pd пак пуска хората по пързалка от ренде...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   11-03-14 22:53

Както съм казвал много пъти - Канон е като демокрацията - може да е лоша, но никой не е измислил нещо по-добро [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: cicomanco   
Дата:   11-03-14 22:58

Ако искаш реален цвят - Олимпус!!! Без компромиси!![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: ZENON   
Дата:   11-03-14 22:58

rx, как да не са измислили нещо по-добро?
Никон и всичко останало [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: cicomanco   
Дата:   11-03-14 23:01

Доста хора не харесват цветовете на Оли именно защото са естествени, а не напудрени и напомпани до безразсъдство!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-03-14 23:10

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: hotsnail   
Дата:   11-03-14 23:17

Пич я дай тука едно примерче дето не ти харесва ама си се постарал да го направиш като света от РОУ.


Това за цветовете са в общи линии неща за средношни лакърдии. Според конкретния модел апарат, марка има някои особености. Като цяло всички са един дол дренки в сегмента до към 4-5 хиляди левчета. Нагоре има и по-интересни неща.



Публикацията е редактирана (11-03-14 23:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-03-14 23:23

Hotsnail е определение за технологичен мастурбатор.
Най-мъдрата му покупка е била Никон д700. Преди тва и след това само се излага. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: kvakioh   
Дата:   11-03-14 23:29

Има разлики, и ако гледаме само матрици и какво цветопредаване има, тогава нещата са много приблизителни в наше време. Иначе, и обективите влияят на картинката.
Все пак, има си от старо време определението Никонско червено, Канонско зелено, Пентакско жълто...В модерните, нови времена има пропускане на светлина директно през байонетите на току-що пръкнали се 3 топ апарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: simbon4o   
Дата:   11-03-14 23:31

Реален цвят с малко корекции - нещо хаселско или фаза 1 със CCD матрица и дори те не винаги са еднакви.

От новите модели супер дупер DSLRи цветове... кви цветове бе хора, за да намалят шума производителите от години бухат софтуерни подобрители. В момента не се сещам за камера, с която да снимаш едно и също нещо с един и същи обектив, настройки и т.н. и като промениш 5-10% от кадъра цветовете да не мръднат. Просто няма камера която да снима сама и да е вярна. Проблемите са с преобладаващ цвят в сцената - със сигурност ще се преекспонира или преобладае и по съседните и т.н. физически се намалява цвета на цветните филтри пред пикселите, за да влиза повече светлина. Като резултат цвета се вижда от матрицата по-размит и софтуера го натаманява после. Това е краткото обяснение.

За мен ни канон ни никон стават за цветове, ако не си ги пипне човек... Никон, Сони и сие с такива матрици за мен са по-добри като материал, който се вади от матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: hotsnail   
Дата:   11-03-14 23:33

Искам да видя примерче, да знаем за какво говорим с неточните цветове. Дали е бял баланс, дали е роу процесора, дали пък е снеозра, модела, варианти бол


Ама хубаво нека оставим на пишко маструбаторите, да си ги мерят, вместо да видим дали има проблем и как може да се реши.

[smilie23] [smilie23] [smilie23]



квако не си дочел, 5 броя пропускат светлинки 5д мк3, д800, а7, а7р и фуджито....ама бабини деветини....ако има грижи ще ти ги оправят. Поне всички без Никон ....



Публикацията е редактирана (11-03-14 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-03-14 23:49

Базикам те да не се шашкаш.

Иначе Канон нямат греди в качествения контрол. Показателно за една сериозна компания. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: kvakioh   
Дата:   11-03-14 23:50

Е хем ги правят такива, хем после да ги носят да си поправят грешките...срам голям. Май започна от Д600 и си ги носи към другите.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-03-14 23:55

Бай да уей тва с цветните филтри не е вярно. Да по "бледи" са но това нищо не значи. Матрицата не вижда в сцят и това колко е "белд" филтъра отпред няма никакво значение.Просто така се поема повече светлна за съответните канали. Неможе червеното да е по-малко червено ,защото филтъра е по-блед. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: hotsnail   
Дата:   11-03-14 23:58

Абе тъжната истина е че при всеки ма грешки. Канон и Сони поне си признават и оправят каквото трябва. Никон също оправят нещата, ама малко азиатски са им разбиранията, уж гледат да си спасят фасона, а реално си пикят на физиономията....

Кано се офлякаха с 5д мк3 последно ама го оправиха още месец след като излезе на пазара.

Сони май с некс-7 последно имаха проблеми с гумите и ги оправиха.

Никон Д600 последно, преди това и те гумени проблеми имаха и други неща.

Случва се, всяка година гледат да изкарват нови модели. Има напрежение, бързане, нерви и нищо, че са японци, пак грешат понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-03-14 00:06

На никон им се събраха греди и то непризнати от тях.
Първо беше зеления дисплей на д4/д800, после беше гредата с автофокуса на д800, после най-голямата греда за 2013-та маслата по д7100 и особено при д600 заедно с прегряващата светкавица.

На това му се вика бързане.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: simbon4o   
Дата:   12-03-14 00:07

То не е по-малко червено, просто не се откроява достатъчно добре от оранжевото примерно и при сцени където са близки има едно сливане. Сливането се допълва и от вградените шумоподтискатори[smilie5] които мажат още в роу къде моарета, къде аберации, шум и като цяло всичко. Фактите са си факти. Старите камери със ССД от време оно снимат по-вярно и по-малко измислено.

Който не вярва - ето елементарен тест.

Слагате списание в кадър. Горе долу А3 разгърнато.
Слагате апарата на статив, всичко на ръчно, настройвате си скорост, бленда, бял баланс всичко ръчно никаква автоматика. Снимате на РОУ!!! После слагате някакъв бял обект или черен, нещо с размери колкото кутия от цигари(може и кутия от цигари) снимате. Отваряте файловете на компа.

На теория всичко трябва да не се промени освен мястото където е добавен обекта - е да ама не, мърдат цветове в целия кадър. Експонацията че мърда е бял кахър, да кажем че кутията е мноого бяла и е дала някой милимунда повече светлина в кадъра :), но защо цветовете ще мърдат...
Правил съм го с канон, сони и пентакс, подозирам и никон ще е така.
Същото упражнение съм правил с пентакс К200 - не мърда.

Като обработвам кадри и с канон и никон и всичко никога нямам перфектни цветове или поне не във всички кадри, винаги повечето имат за оправяне. Но в крайна сметка, ако камерите снимаха перфектно защо щяха да са фотографите и софтуера за обработка?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: asahi   
Дата:   12-03-14 00:14

Ако искаш цветът да е такъв, какъвто искаш, се научаваш да цветокоригираш. Тогава няма значение с какъв съвременен апарат си.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: angelovgros   
Дата:   12-03-14 00:22

Изглежда няма да сменям OLYMPUS-а!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: localhost   
Дата:   12-03-14 00:25

simbon4o: а за различно мерене да си чувал? Камерата е като компютъра - прави само това което й кажеш. Няма начин да гадае ти колко кутии цигари си сложил - просто 'мери' кадъра и предава.

А ако пентакса дава винаги едни и същи цветове значи има нещо грешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: simbon4o   
Дата:   12-03-14 00:28

localhost
Kaкво общо има между цветовете и експонацията? Аз говоря за цвета, как ако в единия кадър на кадъра имам бяло в другия зеленото става друго зелено?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: localhost   
Дата:   12-03-14 00:31

Ами пак прочети бе човек - за камерата всичко е 18% сиво. Ако сложиш 1 кутия бяло се променя общото и меренето е различно, при 2 и т.н.

За това има и 3-4 начина на мерене в камерите - цял кадър, зона, спот ...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   12-03-14 05:00

Тук определено има поне един човек, който не е наясно как вижда цифровата камера шарения свят около нас... и съм абсолютно сигурен, че си знае кой е - вместо да продължава да ръси бисери, да вземе да попрочете и да се научи! [beer]



Публикацията е редактирана (12-03-14 05:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: serjy   
Дата:   12-03-14 08:24

най-добри и естествени цветове, на първо приближение тоест, от джипега от фотапарата, дават олимпусите. който иска хубав цвят, без много-много да задълбава в обработки, това са камерите [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: simbon4o   
Дата:   12-03-14 09:02

localhost
Аз ти говоря за снимане на еднакви пълно ръчни настройки. АКО камерата работи коректно и хваща вярно цветовете, няма при лека промяна на общата картинка да започне да виджа определени цветове други...
Експонацията ясно че може да се промени и меренето централни и т.н. касаят само експонация.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: mihajlov2   
Дата:   12-03-14 10:05

Най-елементарният и най-тъп метод:
1. Купуваш си или си "купуваш" DXO Optics Pro
2. Снимаш в RAW с каквато и да е камера
3. Отваряш файла в DXO.
4. Отиваш на Light and color - advanced
5. След това на Camera, film, ICC profile
6. След това избираш Camera body и в отварящото се прозорче си избираш какво тяло с характерно цветопредаване да ти имитира конверторът. Има купища тела на Канон, Никон, Пентакс, Сони, Фуджи и Олимпус / дори и Лайка.../[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: ipolit   
Дата:   12-03-14 10:09

Аз на моя никон 3100 съм му докарал почти същите цветове като на канона 600д като съм преместил белия баланс две кутийки наляво по хоризонтала.


http://www.digitalreview.ca/pics/D3100/Nikon-D3100-White-Balance2.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: nevermess   
Дата:   12-03-14 10:22

kollev3 не може така да генерализираш нещата. Разлика в цветопредаването има и сред различните модели апарати на една марка.
На мен като цвят директно от камерата ми допада най-много олимпус.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: ludiakolio   
Дата:   13-03-14 18:06

Доказано е научно,че всеки от нас вижда цветове различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   13-03-14 19:18

Аз като показвам снимки на различни хора, всички казват какви хубави цветове. Значи, цветовете всички ги виждат, но някои повече, други по малко, цветното виждане е способност, която трябва да се развива. Освен това, че може да ги докараш софтуерно, зависи и от сензора, CCD или CMOS и обектива.

Написа ".Снимам с Nikon ако това има значение,но виждам снимки на гора и поляна като цветовете клонят към жълто.Съмнява ме че автора е искал така да изглежда[smilie8]"

Че кой е автор тука? Природата е автора. И камерата трябва да дава картинка вярна на оригинала.



Публикацията е редактирана (13-03-14 19:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: bOzo   
Дата:   14-03-14 00:29

"Автор: ludiakolio
Дата: 13-03-14 18:06

Доказано е научно,че всеки от нас вижда цветове различно.

"

И всеки от нас ги гледа на различни монитори [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   14-03-14 00:33

Вън от шегата, единствената камера, която ми е направила впечатление с "различни" цветове е Сигма. Различни в положителния смисъл на думата - особено когато говорим за цвят на небе и цвят на зеленина.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: kollev3   
Дата:   14-03-14 00:53

http://photomania.bg/wp-content/uploads/broi.11-160x227.jpg
Как ви се струва това...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: kollev3   
Дата:   14-03-14 01:11

Това е първият брой на корицата на Фотомания,тези цветове имах в предвид.Съжалявам че не можах да кача снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Marconi   
Дата:   14-03-14 07:07

ся ако искаш реално зелено - само Фуджи [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Bess_bg   
Дата:   14-03-14 07:55

Не знам за разликите в цветовете на камерите. Аз от години снимам с една и съща камера, но пък получавам съвсем различен материал при снимане на едни и същи кадри с различните ми обективи. За да постигна една и съща визия впоследствие ми се налага съвсем различна обработка на роу файла за всеки конкретен обектив. Така че - как да преценя цветовете на камерата?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: kollev3   
Дата:   14-03-14 09:00

Има ли вариянт да се добави нов автоматичен бял баланс в камерата[smilie11] Да се заложат нещо като готови филтри за JPEG.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   14-03-14 10:10

Тоя му е намерил начина:

http://howgreenisyourgarden.wordpress.com/2011/04/11/colour-accuracy/

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: compur   
Дата:   14-03-14 11:06

понеже е петък... та и аз да кажа: колкото е по-скъп фотоапарата, толкова по-кофти цветове дава! ясно и просто! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   14-03-14 12:24

Имах няколко Сони камери и цветовете много ми харесваха. Взех си Канон и ми стана мъчно за хубавите цветове, които имах преди. Взех си Никон и ми прилоша от цветовете. Факт.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: imitev   
Дата:   14-03-14 12:28

Аз снимам чат пат плочки за пари.

С постоянно осветление.

Слагам колорчекера на 1вата плочка и си правя профил.

Останалите ги карам на същите настройки като първата.

Не съм забелязал фона да става зелен, син или червен в зависимост от плочката...

Снимам с Канон и учудващо после нещата стават както трябва [smilie8]

Нещо бъркам явно...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   14-03-14 14:03

Mogila а ще ни споделиш ли промяната в стомашно-чревното си състояние ако ти бъдат подредени 3-4 снимки пред очите, които са правени с различните апарати, но за разлика от предразсъдните ти сравнения, не знаеш коя снимка с коя камера е правена? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   14-03-14 14:10

Едва ли ще позная. Сравненията ми не са предразсъдни.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Agent_Provocateur   
Дата:   14-03-14 17:23

Bess_bg написа:

> Не знам за разликите в цветовете
> на камерите. Аз от години снимам с
> една и съща камера, но пък
> получавам съвсем различен
> материал при снимане на едни и
> същи кадри с различните ми
> обективи.

В редките случаи, когато съм отваряла Никонски нефове на приятели наистина ми е правило впечатление различното цветопредаване спрямо моите Канонски, при това с един и същ профил (Adobe standard)та обикновено влиза в играта HSL таба на ЛР след като поразцъкам различните профили за да си избера отправна точка, която ми допада. В крайна сметка никой никога не е познал кой кадър с коя камера е правен, след като съм го обработила.

Но абсолютно съм съгласна с Бесс, че много повече ме впечатлява разликата в цветопредаването на различните ми обективи на една и съща камера. 135-цата вади прекрасно червено, Цайсът - нереално красиво синьо и зелено, 35-цата е като че ли най-уравновесена, 200мм ми изглежда поизмита, 85-цата понякога успява да ме изненада неприятно (едва ли е само проблем в задапаратното, защото то си е същото)[smilie5]

Ровила съм по въпроса, има разлики в постпроцесинга между К и Н, но на кой му пука за това след като и 2-те системи могат да направят изключително красиви кадри. Просто се съобразяваш със спецификата на своята. Олимпусът ме радваше с красивите си джипези навремето, това лято с най-голямо удоволствие ще се заиграя със Сони. Забавлявайте се бре хора :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Marconi   
Дата:   14-03-14 17:35

Автор: Agent_Provocateur
Дата: 14-03-14 17:23


да не прекалиш със сонито ейййй [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Agent_Provocateur   
Дата:   14-03-14 17:39

:)))) аз прекалявам със всичко, дето може да снима, та можеш да се обзаложиш, че и със Сонито ще е така :)))))) само камерата на телефона си не мога да усвоя хич!

ПС Ако пуснем брюнетка и блондинка на по 16 форумът ще се разцепи на две по въпроса коя е по-секси, докато не се провикне някой, че предпочита червенокоси. Та и тези теми така... [smilie5]



Публикацията е редактирана (14-03-14 17:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Marconi   
Дата:   14-03-14 17:42

точно така...или както би казал Мечо пух в този случай...Колкото повече, толкова повече [smilie5] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Marconi   
Дата:   14-03-14 17:43

абеееееее.......и трите [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   14-03-14 17:51

И аз така - и трите, пък за предпочитанията после - има боя за коса - точно като в Лайтрума после [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   14-03-14 17:52

Съгласен с Могилата, Сони и Никон много различно го дават.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   14-03-14 18:07

Ами да,преди като ползвах Сони почти никога не съм пипал цветове и колор баланс. Сега с Канон все пипам, мъча, че филтри, глупости. Само със 135цата като снимам не пипам.
А с Никона в някои случаи колкото и да пипаш, просто е гадно.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   14-03-14 18:09

Аз пък като видя снимка от сони все си мисля, че визьора на автора е бил със счупен дисплей [smilie18] О, забравих - сони няма визьор [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   14-03-14 18:15

rx защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   14-03-14 18:30

Ми супер изпържени цветове ми идват - особено в червено и синьо - като комикс. Разбира се - с повече пост обработка може да се извади добра картинка ама...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: mihajlov2   
Дата:   14-03-14 18:31

Сонито си има пък Тринитрон[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   14-03-14 18:33

Сони А300, няма постобработка.


https://photo-forum.net/static/site_pics/169/g_1329426616_Buda.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   14-03-14 20:19

Перфектно!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: kvakioh   
Дата:   14-03-14 23:36

Сещам се за една история преди няколко месеца. Един колега се ожени и показа на проектор уж хубавите си снимки от сватбата.
На третата снимка го попитах- С Никон ли беше фотографа?
Човекът ме попита как познах...По Никонското червено на вратовръзката, колкото да ми го обработват, все изпъква.
Не че е нещо лошо, но изпъква. Дори и при по-новите апарати е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   15-03-14 04:00

kvakioh може ли да дадеш един пример за това червено, че не ми е известно :)

Колкото до снимката със Сонито - ми не ме кефи и това е. Изкуствени са ми цветовете... [beer] За всеки влак си има пътници, а този определено не е моя.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   15-03-14 08:44

Аз пък погледнах в профила на rx. Добре че си дава труд да качва снимки. Но видях само някакви ужасни, изкривени цветове. Така му харесва на човека и вероятно и затова се занимава с фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   15-03-14 09:41

След като тези цветове са ти изкуствени... няма какво да се каже наистина.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 10:34

Ми не са истински, лицето и ръцете бият в магента[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   15-03-14 10:46

Digitalgab
Точно заради такива "интелигентни" изкйзвания като твоето, съм решил това да е последното място, в което ще споделя мои снимки, и като цяло сред преобладаваща българска аудитория. Мерси за припомнянето, че нещата са на същия хал [beer] Но ме забавлява искрено злобния изблик на хората тук когато някой не е на тяхното мнение :)



Публикацията е редактирана (15-03-14 10:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 10:49

Само с ауто колор без никакви детайлни корекции и нещата идват значително по-добре[cool]


http://prikachi.com/images/914/7160914h.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   15-03-14 11:27

falcon лицето и позеленя.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 11:28

Да бе леко бие сега на зелено, не ми се играе с цветовете подробно, което показва, че Сонито си иска играчка[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   15-03-14 11:31

Напротив не иска. Преди да я пипнеш беше идеална.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   15-03-14 12:27

Да бе - идеална е за комикс :) Явнж сониджиите гледат повече снимките си отколкото реалния свят и изпържените цветове ги усещат като натурални. Но вкусови всякакви :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   15-03-14 12:39

rx, ами то твоите снимки са с изпържени цветове бе, не се ли виждаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 12:44

Идеална за марсианци може би, не за homo sapiens, които изглеждат доста по-различно от тази снимка[smilie18]

Ей затова Канон руулз, щото и в базовите им ДСЛР-и никога няма да видиш такива шифтвания в цветовете в оригиналния файл, отделно си имат антигавра защита на цветовете заложено в самият оригинален файл - дали умишлено или не незнам, но канонски цвят не можеш да изкривиш много и да направиш цирка при Сони и Никон, щото такива значителни манипулации скапват цветовете изцяло и си личи, че повредата не е в Канонята а в задапаратното устройство, което се е изгаврило с дадена картинка[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-03-14 12:54

falcon,
Нещо си се объркал! Търсиш под вола теле, ама нейсе!
Дълбочината на цвета при Канон е по-малка, затова картинката се скапва и не търпи корекции. Това е недостатък, а не предимство! Пък ти си приказвай за някакви "защити" - лошо няма!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 13:44

Каквато и да е причината,за предпочитане е нормална картинка без да се налагат много корекции. Който търси нещо по-така може да отиде към други марки, но който иска натурални цветове марката е само една от посочените[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   15-03-14 13:50

Digitalgab маля не ме облъчвай с комплексарщината си - не ти се получава да ме засегнеш[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   15-03-14 13:51

фалкон, ти що не даваш екзифи, та да видим с какво снимаш и да се учим?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   15-03-14 13:55

Digitalgab виж, че разговорът е безсмислен. Как може да има толкова объркани хора не знам...

Силно се надявам различните ни виждания да идват от разликата в мониторите ни. Аз пуснах идеална снимка, той я направи зелена...



Публикацията е редактирана (15-03-14 13:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 14:18

Digitalgab, не става въпрос за учене а за реалности.
Няма безумни шифтвания при Канон, когато тръгнаха да правят цифрови ДСЛР-и цветопредаването беше акцентирано. Уважавам ги за това, резултатите с Канон са винаги предвидими, надежден инструмент. Особенно там където натуралното цветопредаване е важно. Кой с каквото иска да снима, но не говорете, че снимка като горната има натурално цветопредаване, защото не е истина.

Екзифа не го режа умишлено, save for web го прави[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   15-03-14 15:20


http://www.imaging-resource.com/PRODS/canon-t5i/ZT5IhVFAI00100_colorerror.jpg



Saturation. The Canon EOS Rebel T5i produces images with fairly typical saturation levels. Strong reds, oranges, dark greens, dark brown and dark blues are pushed a little, while yellow and cyan are slightly muted. A mean saturation of 109.2% (9.2% oversaturated) at base ISO is typical.

Outdoors, daylight
Color and saturation are very good, though a tendency towards slightly cool color balance and slightly high contrast under harsh lighting. Slightly below average exposure accuracy.

Кво ще ни разправяш тука фалкон, или канонфанатик, те хората са го измерили и преценили.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   15-03-14 15:40

http://www.imaging-resource.com/PRODS/AA200/AA200hMULTII0100_colorerror.png


The Sony A200 showed very good color accuracy, as well as fairly accurate saturation levels. Hue accuracy was quite good, with most of the hue shift occurring in the cyans, blues and reds. Average saturation was 101.9% (only 1.9% oversaturated).

Свръхнасищането е само 1.9%.
А при средния Канон е почти 10%, за какво говорим?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 16:14

Не го знам тоя модел и ако е така са се поддали на модата на Никон и Сони[smilie18]

А ако тоя дето е правил тестовете приема горната снимка за естествена, проблема си остава в него, за мен и за всеки обективен фотограф магентата е доста в повече.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   15-03-14 16:25

Че аз на кого да вярвам, на нечии тука субективни твърдения, или на обективните иматестове в авторитетния сайт? Аз не съм експерт, ама тука има народ с амбициите да се пишат експерти май?

Ако могилата пусне екзиф на снимката си ще стане ясно кое как е.



Публикацията е редактирана (15-03-14 16:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 17:42

Вярвай на очите си, погледни снимката и викни някой жена или дете или който е наблизо и сравнявай цветове[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-03-14 17:52

falcon,
Canon EOS Rebel T5i в Европа е Canon EOS 700D. Сега стопли ли? [smilie5]
А Sony A200 е най-нисък клас тяло от 2008 г.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   15-03-14 18:08

Има я снимката в профила ми и има екзиф.

falcon между другото аз ползвам Канон. Даже два.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 18:18

Ми незнам за новите, аз говорех до 7D, може в новите модели да са се плъзнали по пързалката[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   15-03-14 18:43

7D:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/E7D/ZE7DhMULTII00100_colorerror.png


Свръхсатурирането (или цветовата грешка) при Канон 7Д е 6.8% в в цветово пространство sRGB. В Adobe RGB се качва на 14.6%, докато в същия случай, при Сони А200 имаме 6.3%.

Или това, което искахме да покажем е, че А200/А300 дават сравнително по вярни цветове.



Публикацията е редактирана (15-03-14 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 19:13

Къде ги тея тестове не ги намирам на сайта. Я изкарай два еднакви кадъра с 7D и А200 и после ще говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   15-03-14 19:17

Не съм виновен, че не можеш да консултираш най авторитетния сайт. Нямам какво да казвам повече.



Публикацията е редактирана (15-03-14 19:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 19:25

Нещо те човърка отвътре, доста си реакционен[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 20:00

Намерих ги, друго си е да се покажат и двете картинки а не да се говори само с числа[smilie3]

Я да видим колко нешифтнати цвята има при двата фотоапарата и да видим и реалните картинки...яя при Сонито има само един нешифтнат[smilie18]


http://prikachi.com/images/694/7162694K.jpg



Понеже са сменили модела, поствам кропа от стария модел и сравнение при 40D и А200.

А200


http://prikachi.com/images/653/7162653d.jpg



40D


http://prikachi.com/images/655/7162655c.jpg




Айде сега да поговорим за магентните хора[thankyou]

Друго си е да видиш нещо, само с цифри не се правят изводи[smilie3]



Публикацията е редактирана (15-03-14 20:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   15-03-14 20:18

И още нещо, цветните грешки както ги наричаш са умишлени. Това са корекциите в изображението от марката, които счита че при изобразяване на заснетото изображение ще се приемат от кото на наблюдателя като максимално близки до остественото цветопредаване. Проблемът е че ако оставиш всеки фотоапат да изобразява на 100% реалните стойности на цветовете окото ще види доста изкривена картинка. Така , че шифтванията са виждането за реално цветопредаване на съответната марка и тук Канонаджиите гледат къде гледат[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: compur   
Дата:   15-03-14 20:58

така и така разговора върви в някаква посока... явно JPG е много желан от снимащите в темата, че да се обсъждат разни настройки, които така могат да се променят в конвертора... та къде е драмата? [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: pumabg   
Дата:   15-03-14 21:39

Цветопредаване vs Бял баланс..
Открийте 10 разлики [smitten]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 01:17

Нали имаше някаква конспирация за децата-индиго. Явно при сониджиите има друга алтернативна раса - децата-магента! [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: stoikovv666   
Дата:   16-03-14 02:03

За нищо не става това сони, вкарва магента, цветовете са ужас, баланс на бялото... абе трагедия. Ма к'во да се прави като пораснем ще си вземем CANON [smilie24] [beer]


https://photo-forum.net/static/site_pics/132/1394927879__DSC7298.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   16-03-14 07:29

Ами на тази снимка няма такова шифтване, зависи в какви настройки си снимал.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Digitalgab   
Дата:   16-03-14 08:56

Не му се връзвайте на тоя, няма смисъл, нека да е на неговата.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: falcon   
Дата:   16-03-14 09:00

Ами няма смисъл, колкото и да искаш небето да е червено например, то си остава синьо[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 12:48

Аз предлагам да се обособи специален кът за феновете на снимащи уокмени и вътре да си пускат теми да си възхваляват играчките, да богопочитат четирибуквената марка и да са предпазени от сблъсъци с реалността - явно им се отразява доста тежко емоционално [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   16-03-14 12:51

От тук пишещите виждам само няколко фена- ти и Фалкон сте от тях. Пак ще напиша, че аз снимам с Канон, но съм имал няколко Сони и Никон камери. На базата на опита ми с различните системи съм си направил изводи.



Публикацията е редактирана (16-03-14 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 13:01

Mogila и защо се унижаваш с гадните нереални канонски цветове, а не смениш на Сони?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon-Canon -цветове
Автор: Mogila   
Дата:   16-03-14 13:25

Поради няколко причини. Едната е супер ефтин фулфрейм. Другата е достъпни и много добри 85ца и 135ца. Третата е, че марката е без значение. И да сменя и не, снимките ми няма да станат по-добри.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »