Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: shagy   
Дата:   10-03-14 15:23

Здравейте. От известно време, чета по рекламните банери във форума, а и не само, всякакви курсове за начинаещи, напреднали, за пейзажи, портрети и прочие.
Обръщам се към посещавалите такива курсове:
Сдобихте ли се с нови знания и умения, научихте ли нови неща, които не могат да бъдат прочетени в интернет?
Както във всяко едно нещо си трябва постоянност и не отиват ли на вятъра едни пари, след като приключи целият този курс от 1, 2 месеца? Нещо като да запишеш ускорен курс по даден език за 2 месеца.
Има много неща, които не са ми ясни и които не мога да разбера от гледане на клипчета в тубата, защото просто не знам английски [smile]. Предварително благодаря на хората, който ще ме пратят на курсове по английски, но в случая търся повече информация за ползата от фотографските курсове.
Не са малко парите и се опасявам, че ако отделя една сума от 400-500лв за курс, ще се лиша например от възможността да си купя един портретен обекти и сам да си експериментирам.
Няма как и вълкът сит и агнето цяло, но споделете опит от посещаваните от вас курсове, за да добия някаква обща представа.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: localhost   
Дата:   10-03-14 15:30

Ами не съм посещавал точно такъв курс, бил съм на езиков преди години. Ползата от тези курсове е голяма при няколко условия:
1. по време на курса си записваш - термини, начини на работа и т.н.
2. в свободното си време четеш по това което си записал - в интернет материал колкото искаш
3. постоянно пробваш и питаш - никой лектор няма да ти откаже да отговори на въпросите ти от предната тема

А ако очакваш да отидеш на курс дори и при най-великия фотограф и не си мръднеш пръста през цялото време само си губиш времето и парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Батко   
Дата:   10-03-14 15:31

Аз ходих на курс в далечната вече 2009-та, организиран от сайта с П.Абаджиев и В.Николов.
Това, което ти го казват на курса синтезирано за 2 седмици, в нета и за години не можеш да го научиш!
За мен ползата от курса беше много голяма.
Коментарите на снимките на курсистите са незаменими!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: EvaJor   
Дата:   10-03-14 15:32

Лично на мен, курсът ми помогна страшно много, като освен конкретни и базови знания ми даде и насоки къде и какво да търся по -нататък. Определено без курс нямаше да се справя, но предполагам, че е индивидуално- за неорганизиран и недисциплиниран човек като мен, курсът бе и начин да бъда "накарана" да седна и да почета малко.[smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: diver   
Дата:   10-03-14 15:33

Да ,струва си!
Да се запиша ли на курс за шофьори ,или да си купя една гума 500лв и сам да експериментирам!?![cool]



Публикацията е редактирана (10-03-14 15:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Duffer   
Дата:   10-03-14 16:38

Тези дни гледах поредната серия видео уроци на Джон Грингоу (creativeLIVE) и ще го цитирам. Човека каза в общи линии следното:
"Сега на този етап от кариерата си на фотограф, ако можех да се върна назад и да избера 5 години учене на фотография в университета или 5 години стаж при опитен фотограф, със сигурност бих избрал стажа при опитен фотограф"

Това отговаря ли до някъде на въпросите ти?

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: xFireSoul   
Дата:   10-03-14 16:49

Да но има и курсове в които само ще си загубиш времето да слушаш неща, които може би вече знаеш..

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 16:49

Дали си струва или не, и дали е полезен или не - зависи от очакванията и нагласите на този, който го посещава и от това, което се сервира на самия курс.
Ако курса е просто преразказ на материали, които човек може да си намери в нета, курса не би бил полезен на човек, който е ентусиазиран сам да се научи и да чете. Обаче би бил полезен на някой, който предпочита някой да му обясни същите неща, но и да му отговаря на въпросите, които не би искал да потърси сам в нета. В този смисъл откъм информация курса не се различава от това да си четеш сам.
Обаче ако курса освен това предложи знанията, опита и мнението на добри фотографи в бранша, които са готови да ги дадат на учениците си - тогава курса не може да се замени с четене в интернет - т.е. ако има практическа част в която лектора прави подробен анализ на снимките на учещия се и персонално го насочва да коригира грешките си.
Важна подробност е, че наличието на добър професионалист в някакъв курс е ирелевантно ако добрия професионалист не е и много добър педагог или пък егото му не позволява да сподели знанията си.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-14 17:02

Само да вметна, че ако не си влизал в студио, няма как с четене и гледане на филмчета да си измериш светлината, да си настроиш светкавиците, да построиш светлинна схема, да усетиш разликата между различните модификатори и типове осветление.
Освен това си е и купон.
А разликата е като да участваш в купона и да го гледаш в нета :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: diver   
Дата:   10-03-14 17:04

JORO [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GoldenZ   
Дата:   10-03-14 17:05

чудесно звучим, ама що е направите нещо за северна България, примерно във Варна[smilie8] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 17:20

J0R0 въпросът е доколко "курс за начинаещи" обръща внимание на всеки един участник в него дали в края на курса е научил и най-важното - РАЗБРАЛ нещата, които изброяваш. Аз някак си се съмнявам за няколкото прекарани часа в студио един средностатистически начинаещ да му се изяснят всички неща, които си изброил. Хората с години го учат това и много малко имат самочувствието дори заобиколно да изтъкнат, че са го научили. Освен във Фотофорум разбира се, но това е друга тема. В конспекта на курса, лансиран в този форум не се споменава какви точно техники се учат в студио, така, че най-обективно ще е някой, който го е карал, да сподели какво точно е научил :) Аз не мога да коментирам без да съм видял.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: PeterA   
Дата:   10-03-14 17:23

В Пловдив има ли някой който провежда курсове или индивидуални уроци??? Защото аз никъде не мога да намеря!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: realnoncho   
Дата:   10-03-14 17:27

Всеки има различен начин за най-добро възприятие - някои учат от интернет и тестват после как при тях се получават нещата, други ходят по курсове и там им е полезно, трети на принципа проба/грешка... Важното е да имаш интерес и желание за това което учиш [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: toddybear   
Дата:   10-03-14 17:28

Аз съм карал двата курса и съм доволен.
Курса за начинаещи е базов но въпреки това се научават интересни неща. Ясно е че няма да излезеш експерт от него.
Курса за напреднали беше по-интересен, има дискусии на снимки, както авторски на участниците така и на известни фотографи. Имаше доста повече практика и снимане както на модели така и на предмети.
За мен лично най-ценното е точно опита и връзката която се създава с другите участници. Особено след курса за напреднали. Сега всеки ден си пишем, събираме се на по питие, подпомагаме се и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 17:34

300-350лв е един прилично добър курс за начинаещи и напреднали 1брой. Кратки са, но се учи достатъчно. 500-550лв струват 2 нива.
Над 500лв струва един добър курс по език за 1 ниво. Не може да се сравняват обаче. Макар че си трябва и английския. Повечето добри материали са на този език.
Като цяло мисля, че има смисъл от тези фотокурсове. Дори миналата и тази година нарочно отидох на безплатни еднодневни семинари за учене как да работим с новия си апарат, след като ги купих. Ми и двата пъти само спечелих, не изгубих.
Може и дано да има по-специализирани курсове, примерно само за студийно снимане, където както вече се каза си трябва да се пипне, да се разбере. Макар че си има хора с пари, пространство и време, купуват, и започват. Но са малко на брой...
600лв за два курса според мен не може да бъдат заменени с обектив дори за 6000лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: my.point.of.view   
Дата:   10-03-14 17:41

Ходих на един курс миналата година. Добре ми се отрази. Зависи кой води курса.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: shagy   
Дата:   10-03-14 18:03

Да, така е. Съгласен съм, че ако не се докоснеш до истинско студийно осветление и не ти обяснят - тука тази лампа трябва да стои така, за да осветява фона, тази да осветява модела еди си как.
В клипчетата в ютуб хората обясняват, мерят със светломери, ама е само на картинка. Как да го питам - какво е това чудо светломера и въобще каква работа върши? Или тук защо ползват хартиен фон, на другото място фон от плат, на третото място осветяват фоновете от пред, от зад.
Не съм запознат много с известните "лектори" в ютуб, но ако случайно сте запознати с творчеството на някой, пуснете един линк. Клипчетата в ютуб се увеличават със всеки ден, но голяма част от тях са мрънкане, мрънкане на фона на някакъв модел който се усмихва, лектора прави пет снимки и накрая - събскрайб ме

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 18:06

Според мен авторите на курса ще спечелят адски много ако запишат няколко уоркшопа или цялата практическа част на курса на видео и я пуснат тук. Така ще се види реално какво се предлага като обучение и който се двоуми, определено ще се запали да иде.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 18:14

Youtube може да даде примерно насоки как да си правим правилно упражненията във фитнес залата. Или как да си сменим накладките на спирачките безплатно. Но не и да научат достатъчно неща във фотографията. Не знам какви са точно курсовете, не съм бил, само знам отзиви за БГ. Достатъчно доволни хора познавам. Не за загубили нищо. Винаги естествено ще има пропуски, нещо недотам казано или показано, но ако човек е първо достатъчно любопитен и след това решен и готов нещата си идват на мястото.
Нещата не са толкова лесни- гледаме клипчета, повтаряме и т.н. Има си личен и обменен елемент, присъствие и т.н. Иначе щеше да има уроци по математика частни в канали на youtube, и да си плащаме да ни научат. Искам да гледам в youtube как мога да решавам диференциални уравнения, интеграли и т.н. но по-добре на уроци или курсове. Същото е и с езика. ТРудно ще стане дори в далечното бъдеще да се научи ей така език от клипчета, и т.н.
Аз мога единствено да дам няколко книги, от които съм научил достатъчно, за да мога да реша да отида на курс, където да ми разяснят някои неща. Но са на английски.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: vladod   
Дата:   10-03-14 18:20

Ако се подхожда традиционно по български "Тоя иска да печели пари от мен" - няма смисъл!!!
За мен, обаче, ходенето на такива курсове, винаги е от полза и парите не са хвърлени на вятъра. ЗАСЛУЖАВА си [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 18:24

Не съм съгласен с твърдението ти. Даже никак. Всъщност в Пирогов е пълно с такива, които са се учЕли на фитнес от Youtube или на диети от БГМама. Защо смяташ, че занимавайки се с фотография си с нещо по-висш от добър автомонтьор?! Или от добър бодибилдър?
Твърде рязко се изразяваш и слагаш генерализации, които не са верни. Би следвало твърденията ти да са подкрепени поне с 1 пример за нещо, което не можеш да научиш за фотографията, четейки сам. Все пак не забравяй, че фотографията не е чаааак кой-знае колко сложна и възвишена наука, че да се превъзнасяме. Виж - таланта - там е друго. Ама той и на курс не се учи.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 19:10

rx, разбра се, че сте опозиция на всичко що е тук и различно от мнението ви. Има един чичка, който дълго време си мислехме, че пак си е сменил потребителското име и отново се опитва да бъде кисело оригинален тук. Но май се размножавате, не сте един. Така че, няма смисъл да дълбаем. Ученето е двустранен, тристранен процес, малко са тези, самонаучилите се. И ще бъдат все по-малко.
Курсовете си заслужават.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 19:22

Питах те за аргументи, а ти ме нападаш лично :) Показателно ;) А броя на самонаучилите си, че и самореализиралите се расте с всеки ден, така, че не знам статистиката ти дали не е като политическите статистики от Позитано [smilie8]



Публикацията е редактирана (10-03-14 20:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: IvanAndreev   
Дата:   10-03-14 20:07

Мога с категоричност да заевя, огромните ползи от курсовете и уоркшоповете, които съм посещавал. И не само със теоретичните знания, споделянето на умения с водещия и колегите курсисти. Безценното е да се докосне човек до начина на мислене и начина на работа на изградения авторитет. Организация на работния процес, поставянето на целите и задачите, заснемане и пост обработка на кадрите, търговския аспект на нещата - това няма как да го получи човек на едно място освен на такова мероприятие.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 21:29

Аргументите са дадени, има полза и това е. Не е само при мен, ами при десетки, дори стотици други. Последното събитие беше посетено от хора на 14 до 87 години, като цифрата беше над 40 човека. Всички си записваха и отбелязваха, малко питаха.
Признавам си, примерно както искам да премина на Лайка апарат и обективи, рано или късно, еми предпочитам да се запозная с хора, снимащи с Лайка и обективи, отколкото сам да ръчкам докато не открия нещата. Мисля, че е в пъти по-лесно. Сто пъти по-добре е да дам някакви пари за път, за храна, престой, спане и т.н. за 3-4 дни и да разбера дори начинът на мислене на хората, ползващи специфична техника, отколкото да се забия сам с упътването и да въртя ли въртя...Точно и затова има под път и над път хора с апарати, но малко реално учат и искат да учат. Просто цъкат на зеленото квадратче и пуцкат. А нещата са комплексни.
Показателни са и сбирките на хора от този и не само от този форум. Платени или не. Те действат и са полезни.
А за личните нападки, каквото повикало, такова се обадило. Не генерализирах по-рано, ами казвам, че не винаги и при малцина самообучението действа и реално има резултати и самоуките са много малко или са си просто талантливи. И пак от личен опит и познанства, познавам само 2-ма, които са се научили сами, но с много, много пари. И са си оборудвали сами студио, взели са си камери и т.н. най-доброто възможно в момента на покупката, за да може да се научат сами. Но пак питаха какво да купят, това си е един вид курс, макар и за 2-3 часа, за да се изготви списъка с покупките.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 21:36

Като нагледен пример за полезност на курсовете бих дал пример с промоциите в някои западни страни на Канон, Никон, Панасоник, Сони и Олимпус, които не подаряват чантички, карти памет или ваучери за разкрасяване, както го правят в БГ, ами в кутиите най-често има билет за еднодневен-двудневен разяснителен курс на символична цена. На тези семинарни събития обясняват какви са функциите на апаратите, и базисни указания, един вид нагледно и ясно как се борави с апарат и обектив. На такива събития най-често записванията се правят с 5-6 месеца предварително и са винаги пълни. Мисля, че е добра идея, и е един вид маркетинг и реклама, от което печелят и производители, и потребители. Дреме ми за някаква раничка или карта памет подарък...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   10-03-14 21:39

Зависи от товето ниво и от нивото на курса и от преподавателите. Тия на Фото Форум са хубави и помагат.

Жоро дето е писал са полезни неща

Сега моето мнение е че курсовете в България си се организират по един сиромашки начин. Лошо няма цената е прилична и могат да си я позволят повечето хора. Кофти че обикновенно има един или два модела и 15 човека сте се струпали да я/ги снимате. Рядко, до сега не съм виждал хич, да има желязна подготовка където висчко да е отрепетирано и по време на курса изненади и открития да няма. Така де някак евтина подготовка, евтино провеждане и евтино не съвсем професионално впечатление. Идеалния курс си представям, че за вскеи 3-ма или 4-ма крусисти ще има отделено място за снимане, че упражненията ще са пробвани преди курса, че моделите ще имат тоалети и гримьори, че ще има поне един апарат и обектив за всяко място за снимане. Да това струва пари и един курс подобен под 1000 кинта няма как да се направи.

От курсовете над нивото на фото форум мога единствено да препоръчам Никола Борисов. Това беше невероятно добро. Човека си продава снимки на известни списания и нещата дето казваше е как да правиш снимки и бизнес, които се продават за много пари. Няща дето янма как да научиш от книжките. Трябва ти реална работа в тоя бранш за да разбереш как седят в действителност. Иначе четейки в мрежата оставаш с впечатление, че някакви магични макросчета във фотошоп вършат работа....ами оказва се, че не е така и хубавите снимки стават по доста по-труден начин.

Пробвал съм и фруги, но тоа че даден човек прави хубави снимки, не го прави добър инструктор.



Публикацията е редактирана (10-03-14 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 21:42

Нещата за които пишеш са абсолютно верни и ги подкрепям, но темата е за курс за начинаещи. А ако прочетеш какво съм написал по-горе, никъде няма да срещнеш твърдение от моя страна, че от курса няма полза - както има хора, които се учат сами, така има хора, които имат нужда да си платят, за да се чувстват "принудени" от учител, или някой да им вика на главата. Всеки си има начина и няма правилно универсално решение. Не си прав обаче, че самоуките хора са малки - напротив - с глобалното наличие на КУПИЩА информация все повече хора откриват талант в себе си, който никога не биха могли да развият иначе. Има и предостатъчен брой примери, които растат всеки ден. Давам ти тривиален пример - ако не беше Youtube, никога нямаше да си чувал за онова американско сополиво лекенце, което пускат по МТВ всеки ден ;) Това е и бъдещето. И тей като сме на темата, понеже тука някои хора недолюбват Фейсбук, на Запад масово се използва от фотографите Гугъл+, правят се виртуални видео семинари, уроци за снимане, обработка и всякакви такива. В България тая социална мрежа така и няма да набере скорост, пък и по принцип, но за хората от изкуството там се е намерила сериозна нисша за обмен на знания ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   10-03-14 21:46

rx човеко сам мнго ще се мъчиш ако за пръв път влезеш в студио. Дори да си гледал филмчета.

Дто се вика някой да ти покаже как се слага и сваля софтбокса и как се връзват тригерите...за 10 минути е цялата работа и не е никак трудна, ама ако не си виждал студийно осветление през живота си....

Това с youtube не става.

Не става и да усетиш отношението на един фотограф към модлеите му и към работата му. С Гугъл+ няма как да идеш на бира или на обяд с инструктура и да поговорите на човешки теми....



Публикацията е редактирана (10-03-14 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 21:56

Ще трябва да те оборя - преди време обзавеждахме студио в едно малко градче - като електроинженер бях главния "акъл" по темата какво да се купува. Техниката в днешно време е направена така, че трябва да си с психо диагноза, за да не можеш да се оправиш. Това - чисто технически - там за оправянето на осветлението.
Сега за мен - никога не ми се е налагало да снимам в студио и вероятно няма да ми се наложи - не снимам с изкуствено осветление и за там съм съгласен, че един добър семинар с кадърни хора "на място" е незаменим. Същото важи и за моделите, въпреки, че не вярвам някой да може да те научи как да се държиш с модела - това или го имаш, или го нямаш. Затова и аз съм се насочил към природна фотография - смятам, че за този жанр точно единствения полезен практически опит е да хванеш раничката и каляската и да се изстреляш сред природата. Никакви семинари и курсове не помагат там :)
Именно затова питах - кой от незаменимите елементи е включен в курса за начинаещи, за който е темата, и до каква степен?

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 22:08

Фактът, че поне 90% от хората не си четат упътванията на техниката, пък гледат тубата или нещо си там подхвърлено, е достатъчен, за да се каже, че има смисъл от курсове и външна намеса. Всеки месец преглеждам поне 10 от топ списанията за фотография из Европа и Америка, все едно и също дъвчат, и все по-малко обясняват за това как да ползваме техниката, но пък затрупват с тестчета, идейки и рекламки. Или пък дънят само арт, топ и супер снимки, под които дори един прост Exif не дават.
Оуууу, природна фотография, включва страшно много елементи, и бива много видове- пейзажна природна, макро природна, обща природна за щракачи и т.н. А отделно да спомена, е точно природното снимане, ако го наречем такова, е най-скъпото от гледна точка на курсове и семинари по въпроса.
Пример за какво може да се научи практически и конкретно на курса е например работа със статив. Дали трябва да изключим стабилизация, какво е Bulb, как да ползваме дистанционно, защо пускаме на ръчен режим при пейзаж и настройваме на безкрайност и връщаме фокус ринга една идея и много други. Фотографията е наука и не е точно наука, комплексно е, както казах. И си трябват пари и време.
Десетки съм ги виждал с марк2, 3 или подобни скъпи апарати да снимат на зелено квадратче и не могат подсветката на малкото екранче да си пуснат на тъмно. Това ми е достатъчен критерии за курсовете. Макар че мога да дам за пример и хора, които са заели например апарат от приятел, и после надуто се фръцкат, че са минали курсове.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 22:21

Нещата, които си изброил, че могат да се научат на курс за природната фотография, ги пишеше всичките - до едно - в книжлето на сапунерката ми(Панасоник Лумикс) - даже с картинки обяснено кое копченце се натиска за да изкл. стабилизацията. Просто отбелязвам :)

Но следва да ти задам въпрос - кое те кара да смяташ, че хората, които са дали толкова пари за техника, които ти дори няма да можеш да сънуваш, но пък снимат на зеленото квадратче, някога ще се интересуват от курс?! Давам пример - моя позната в Норвегия ме пита за съвет какъв фотоапарат да вземе за да се снимат семейно - ей така като са на излет в парка. Без никакви фотографски забежки. Препоръчах й няколко сапунерки. На следващата седмица ми се похвали с 5д2 и 50 1.2 - това й препоръчали в техния "еквивалент" на Техномаркет - казва, че е супер и прави професионални снимки. Сега ако ми дадеш съвет как да й препоръчам курс по фотография, кажи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: mmjm   
Дата:   10-03-14 22:23

Съгласен съм с rx, учейки в тубата, как се сменят накладки, и как да вдигаш тежести със зъби, има много голяма вероятност не само да попаднеш в Пирогов, а и да ходят бавно след теб. Назнайвайки физика, и при наличие на талант може и да се справиш с фото-техниката доста добре и това е далеч по-безопасно занимание.
Убеден съм, че има смисъл посещението на курсове, когато имаш интерес към дадена материя.



Публикацията е редактирана (10-03-14 22:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: axlastro   
Дата:   10-03-14 22:24

Има полза, въпреки че още не съм се решил да отида а трябва. Спомням си, че когато си купих ZD 40-150 преди няколко години от проф. Арабаджиев, без дори и да знам кой е, ми даде два-три съвета с които снимането ми стана от много трагично към поносимо зле, което за мен беше много крачки напред.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: asahi   
Дата:   10-03-14 22:37

Правил съм курсове, посещавал съм курсове и отговорно мога да кажа: Няма по-лесен и полезен начин за учене от това в малка група някой разбираш да ти разкаже, покаже, после сам да направиш нещо, и после още нещо, и още нещо, и така обединено в логична последователност да усвоиш част от материята. Не само във фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 22:38

Не съм казал нищо за природната фотография, казах за статив ползване.
Няма нужда да сънувам за техника до която имам пряк и непрестанен достъп. А до Норвегия има време от Холандия да се преместя. Там нещата са на друго ниво, не знам как с тия 8-10 евро чаша бира и не смеят да излязат хората на един ресторант, че е скъпо дори за тях как си взимат мк2 и 50/1.2, но това си е тяхно решение, дотука и ще си останат само с апарат и обектив. Или пък да си намери хора с 5д мк2 и 50/1.2, явно масово ги продават в Норвегия, все 5-6 човека заедно ще могат да си обменят почти без пари информация. Пък може и някой от тях да се пръкне професионалист.
Явно в магазините за техника са все едни и същи "спецове" из Европа. Макар че трябва това да е отдавна било, защото 5д марк2 не се продава официално поне от 6 месеца вече...Има залежали бройки в Англия и Германия тук-там.
Иначе, за БГ курсовете, които се организират и рекламират тук са достатъчно добри. Поне 5 човека познавам, които са ги минали и са предоволни. Без да правя някаква реклама или нещо подобно. Авторът на темата е казал също така, че не знае английски, ще му е полезно да отиде на курс, защото тубата дава основно видео на английски.
ЗА край ще кажа, че нещата наготово винаги водят я до кривата неволя или до сервиз, това е моето виждане. Пък нека си гледат някои клипове.



Публикацията е редактирана (10-03-14 22:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: sky-fan   
Дата:   10-03-14 22:43

Нещата са навързани. За да има полза от курса трябва да си прочел доста неща за да задаваш правилните въпроси. Курс за начинаещи в днешно време се счита как да си настроиш апарата и как да смяташ бленда/скорост/исо и други такива тънкости. От това нищо конкретно няма да научиш. Като ти сложат и светкавици и синхронизатори + мерене и сенки и ще ти стане каша и ще си кажеш нищо не знам...явно ще има полза от курса. Всъщност накрая ще ти е още по-голяма каша, защото ще имаш доста инфо да разбереш и когато го разбереш и дойде време за въпросите, курса ще е свършил... Запиши се на курс, където се набляга на това как да композираш, правила, техники особенно при портретната фотография...запиши се на такъв който смяташ да практикуваш...Аз мога да твърдя, че от тубата и от книжки човек може да се научи и то доста добре, но си трябва време и постоянство, както и практика. Тоест първоначална инвестиция. Но си е скъпо удоволствие...както и да го погледнеш. Аз мисля да се запиша на двудневен курс в западна европа, единствено ме спира, че се водят на немски, а аз не го вдявам хич...



Публикацията е редактирана (10-03-14 23:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 22:54

Точно за това говорех, че понякога едното наготово с клипчета, книжки и т.н е по-зле от наготовото с курса. И правилно е и това, че трябва добре първоначално да е подготвен човек, а не ей така с апарат и обектив да отиде. Макар че мнозина така правят, дадох примера с евтиния билет зьа курс. Но пък се учи при всички положения.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: SEURET   
Дата:   10-03-14 23:19

Имат смисъл, но всичко зависи от това кой го прави и води занятията!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: foto-lubitel   
Дата:   10-03-14 23:31

Един от първите посетили еднодневните курсове на Васил Николов - МНОГО ДОВОЛЕН, след това ходих и на още един при друг водещ - при него доста от нещата знаех, но също видях друга гледна точка към портрета.
Според мен всеки трябва много добре да подбере курса и нивото според знанията и желанията си.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Naci4a   
Дата:   11-03-14 14:56

shagy Колегите са го ударили малко на спор и на кавга още малко ще преминат.
Можето лично мнение е, че ако не знаеш какво е Скорост, Бленда, ИСО и как си взаимодействат едно на друго, то тогава е хубаво да посетиш един курс за начинаещи.
Аз лично никога не съм бил на такъв. Ходил съм обаче на срещи с фотографи, имал съм студио заедно с V_Power от което студио съм научил доста неща. Снимам вече повече от 6 години, а през последните 4 работя с едно от студията в града, когато им трябват хора.
Познавам няколко човека, които са се записвали на курс за начинаещи, и са много доволни. Когато сме си говорили и съм ги питал дали са правили това или онова обикновенно ми задават въпроса - и ти ли си карал курса?? Не съм, но преди да започна съм изчел няколко много добри енциклопеии за фотография на английски и слад това няколко на български и след това съм гледал страшно много онлайн уроци и предавания :)
В края на миналият месец се записах на онлайн курс по Phoneography въпреки, че едва ли ще науча нещо, което вече не знам. Направих го, защото искам да видя как е структуриран курса и какво преподават в него, а не защото очаквам да науча нещо относно фотографията.

С две думи, ако смяташ че парите за един курс можеш да ги отделиш и най-вече ако не знаеш на изуст какво е Скорост, Бленда, ИСО и как си влиаят едно на друго - заминавай на курс.

П.П. Ако искаш пиши на лични да разпитам моите познати при кой са били за да ти кажа.



Публикацията е редактирана (11-03-14 14:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Lalinda   
Дата:   11-03-14 21:55

Преди петнадесетина години се записах на един курс по фотография не за друго, а просто защото ми се искаше да си пообщувам с хора, които снимат.

В курса имаше и начинаещи, и напреднали, всякакви... Явно беше, че най-добрите курсисти бяха абсолютно начинаещите, а те бяха ученички. Останалите нещо се гнусяхме, знам ли, да изпълняваме стриктно задачите, тъй като всеки от нас хем знаеше доста неща, хем беше практикувал, хем си имаше свои представи за нещата, а и свой жанр и насоченост.

Но беше интересно, имахме няколко пленера, гледахме снимки, обсъждахме си ги, имаше и конкурси, разбира се!

Десетина години по-късно с огромно удоволствие се записах на курс по Философия на фотографията. Беше тъкмо за мен и сигурно тукашните администратори помнят, че ме насърчаваха да пускам разни теми, които да са различни от просто техническите...

С времето престанах да снимам, но най-много съм научила от гледане на албуми с фотография и четене на интервюта, знам ли, с известни световни фотографи. Но и те не говорят за техника, просто снимат или реализират идеите си...

Какво още... Днес повече се чудя не защо някои хора снимат, а ЗАЩО ИМА И ТАКИВА, КОИТО НЕ СНИМАТ.

Нещата доста се промениха, става предизвикателство да се откажеш от снимането в момент, който то се превърна в част от програмата, знам ли, за "всестранно развита личност".

Та така, има полза, ако избереш правилния курс, струва ми се!
[shtrak]

Сега има толкова много снимки... Трудно е да си повярваш, че ще направиш от по-хубавите!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: georgivelev   
Дата:   12-03-14 11:27

Полза със сигурност има, особено, ако има красиви курсистки, и по възможност на около 20-25. Марката на фотоапарата е без значение.

Можето лично мнение е, че ако не знаеш какво е Скорост, Бленда, ИСО и как си взаимодействат едно на друго, то тогава е хубаво да посетиш един курс за начинаещи. Или на курс по компютърна грамотност. Тези неща ги пише в интернета и не виждам защо точно заради това човек трябва да се записва на курс. По-скоро от полза е някой да те научи как да държиш фотоапарата, как да си избираш обективи, да покаже на практика какво се случва при по-отворена и по-затворена бленда.

Така че, за хора, които си нямат приятели-фотографи, кусовете са полезни.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: shampoanta   
Дата:   13-03-14 11:15

съгласен с georgivelev [smilie24]
участвал съм няколко курса,скромното ми мнение е, че полза има ако курса е малка група 5-6 човека и тя да еднородна/като ниво на знания/, като ниво на знания, даскала да е грамотен, да не се задява с по-зафатните курсистки/като Кубето/ и знае как да предаде материала/като Боровинката например/, цената да е поносима като за дву-тридневен курс/350лв са много/, хубаво е да остане постматериал /записки,важни моменти и елементи от обучението и т н/ върху който да се поработва след време пък и да служи за подсказка ако с времето курсиста изтъпее и забрави наученото ... примерно от курса на Кристал имам една флашка с файлове и ФШ записки, ама май само аз имам такава, останалите не потърсиха щот всичко си запомниха [smilie7]
и щот напоследък много сме задобряли и трудно приемаме факта, че някой знае и може повече от нас, се замислям дали да не предложа и организирам ККК - курс с курсисти и курсантки/5-6бр/, в който да няма даскал, всеки да е лектор за останалите участници с една лекция в контекста на общата тема, ама чакам да се запролети , таксата ще е символична - колкото да си спретнем софрата и разходите по настаняване и транспорта [smilie7]



Публикацията е редактирана (13-03-14 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: J0R0   
Дата:   13-03-14 11:31

А 120 лева за двудневен семинар как е?
С водещ лектор Емил Данаилов, фотограф-пътешественик, бивш главен редактор на сп. "Одисей".

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: compur   
Дата:   13-03-14 12:13

Как мислите: С таксата, която вземат, какво точно покриват курсоорганизаторите?

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: something   
Дата:   13-03-14 12:19

Сигурно наем на помещението, амортизация на техниката и хонорар на лектора. Плюс най-вероятно минимален процент печалба, иначе не биха губили време и усилия да го организират.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: cameraman   
Дата:   13-03-14 12:45

Има и друг поглед на нещата. Съществуват доста курсове за квалификация и преквалификация, към знайни и незнайни учебни центрове, които усвояват едни пари по европейски програми и само вдигат производствен шум, за да се отчита дейност. До голяма степен в тази графа влизат курсовете по програмата "Аз мога повече" за допълнителна квалификация за работещи. За съжаление и при програмите за безработни има курсове с подобно отбиване на номер. Миналата година имах възможност да получа информация от първа ръка за един от така наречените Българо-германски центрове за професионално обучение. Добрите намерения на европейската държава да подпомогне верига от учебни бази е станала предпоставка за усвояване на средства от страна на определени слоеве. накарали германците да платят обзавеждане на баснословни цени(гледах инвентарния списък)и после създали организацията на Държавно предприятие- куче влачи диря няма.. Курсовете бяха скъпи, но за сметка на това некачествени. На така наречените курсове за камериери преподаваше инженер-озеленител. На готвачите- пенсиониран учител от ТОХ разказваше за машини, произведени по линията на СИВ. Това качество не попречи на центъра да усвоява на курсист по 1400 лева(За справка цената на курс със същата степен в ТОХ Варна е 800). Освен това и настаняват курсистите в собствен хотел, а цената, която получаваха на легло беше същата, като за гости на хотела. Кой плаща пак?- ПРОГРАМАТА...
Та има два вида курсове-
1. създадени за курсистите- обикновено не са помазани с лицензи, програми и финансиране.
2. създадени за обучаващата организация -за да се усвоят едни пари. Там става дума за корава корупция. Държавата доставя курсисти и после плаща пари... Колкото-толкова.[smilie18]



Публикацията е редактирана (13-03-14 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   13-03-14 12:49

compur въпроса не е какво покриват - ако искат могат и на Хаваите да идат с печалбата. Въпроса е ти и всеки от курсистите да знаете за какво ЩЕ си давате парите преди да се запишете на курс, и след курса да се почувствате достатъчно удовлетворени от получените знания и опит спрямо парите, които сте дали.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-03-14 14:38

От курсове винаги има полза за курсистите и разбира се някаква печалба за организаторите. Курсовете обаче трябва да са с не повече от 10-12 човека, защото "курс" , като на г-н Сергеев на Фотоваканцията с 40 човека участници беше подигравка.
За цените според нивото на доходите в БГ ,някои са доста солени.

Преди време дадох примера за еднодневен 10 часов курс в в стар замък в Лондон на цена 199 лири. 5 модела в 5 различни сета с 10 курсисти разпределени по 2-ма в група имат по 2 часа на сет/модел. Нашия колега Bengun го посети и може да видите снимки в профила му.
https://photo-forum.net/i/1770908


Няма да смятам тези 10 часа за 199 лири спрямо техния стандарт на каква сума трябва да отговарят за БГ.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: IDA   
Дата:   13-03-14 17:56

"Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес"

Абсолютно безсмислена теза. Че то по силата на тази логика дайте да закрием училищата и универистетите. За какво само да наливаме парите на данъкоплатците в образование и учебни заведения, при положение, че всичко, което се преподава там, го има в интернет? Да, ама не! Едно е да гледаш от сутрин до вечер видео уроци и примерни клипчета в мрежата и да се чудиш, какво е това "светломер" или "fast lens", съвсем друго е, когато човек със знания и опит ти каже и покаже и ти даде възможност да пипнеш и да видиш със собствените си очи, как на практика се правят и стават нещата.

Откакто свят светува, образованието е измислено, за да даде на обучаващия се един основен пакет от знания и методи. Те са му абсолютно необходими, за да може да продължи да се самообразова и развива сам, стъпвайки на тях. Не ги ли придобие, ако ще и години наред да виси по цели нощи пред компютъра в опити да се самообразова, нищо няма да се получи.

За себе си мога да кажа, че ако нещо съм постигнал в своята професионална кариера, го дължа изцяло на хората, от които съм се учил. Още от детските си години, имах невероятния късмет да попадна на много добри учители. Безкрайно съм им благодарен за всичко, на което ме научиха.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: prisonbreak   
Дата:   13-03-14 18:27

Аз в момента посещавам един за напреднали. Това с начинаещите, ми е скука. Та мога да кажа че наистина има ккво да се чуе, види, пипне и т.н. Най-малкото което те карата да започнеш да мислиш за фотографията по странен начин. Замисляш се какво точно си праил до сега, и какво искаш да направиш за напред. Не съжелявам че на послушах изречения от сорта "Вземи тия 400лв и отиди на екскурзия със семейство иили приятели"

Това е супер тъп съвет. Сега като отида на почивка със семейството ще знам какво ме вълнува за снимки, как точно да го направя, кога и т.н.

Следващата стъпка е нещо като курс или семинар за обработка.

Някой е казал: "Цял живот се учи"

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: yakumo   
Дата:   13-03-14 18:36

Курсове и семинари всякакви, обобщение не може и не трябва да се прави. Всеки си има глава и джоб и си преценява спрямо съдържанието им.

@GOSPODIN - и аз съм посещавал безплатни или спонсорирани и сведени до символична цена семинари, лекции, прожекции и прочие, но е повече от смешно да се твърди, че поради това всички останали трябва да са безплатни [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: IDA   
Дата:   13-03-14 18:54

Този форум се посещава от хиляди млади хора, които, вместо да насочат интереса си към фотографията, да снимат, експериментират и трупат опит, от сутрин до вечер четат словоизлиянията на дежурните форумни гурута за тела, обективи, матрици, безогледалки и пр.. Накрая, тотално дезориентирани и ошашавени, изсипват една торба пари за скъпа фото техника, с която, поради липса на основни познания, не са в състояние да направят и една свястна снимка. Неудовлетворени от резултата, те отново продават и купуват, препродават и пак купуват и така до безкрай или до момента, в който съумеят да разорят семейния бюджет.

На тези млади хора ще кажа следното. Ако вие искате да станете добри фотографи, това е възможно най-неправилният път към постигане на тази цел. Цената на един що годе добър обектив, особено от по-новите модели, започва от около 1000,- лв., при това на старо! С него можете да снимате само определен тип фотографски задачи. Ако искате да покриете по-широк кръг от фото проекти, ще ви трябват още поне 5-6 сериозни обектива на цена от 600,- до 3000,- лв. и всеки един от тях също ще е ограничен само до даден тип фотография. Тук дори и не искам да споменавам снимането на спортни събития и диви животни, че там инвестициите могат да достигнат космически размери. С други думи, без да се усетите, инвестициите ви само за обективи ще надхвърлят 10000,- лв., да не говорим за телата и аксесоарите. Ще пощракате малко с тях и много скоро ще установите, че резултатът не ви удовлетворява. Този обектив бил мек, онзи не фокусирал точно, трети пък мажел по краищата, а четвъртият бил "пълно дърво". И изведнъж си казвате - дали пък да не мина на микро 4/3 и да се "родя", както Botsrevenge се прероди наново с неговия Олимпус? А пък, както Hotsnail твърди, новото Сони А7 направо цепи мрака и мачка всичко останало наред!

А какво би станало, ако вместо цялото това безумие, инвестирате в един добър курс по фотография на цена значително по-малка от тази на най-евтиния от гореспоменатите обективи? Ами просто ще придобиете основните познания и похвати по фотография и ще се научите да снимате. Тогава ще знаете, как да ползвате техниката си по предназначение, ще придобиете представа, какво тя може и в какво Ви ограничава и най-важното - ще знаете как да подберете най-подходящата фото техника за вашия начин на снимане и за фотографските идеи, които желаете да реализирате. Така ще спестите ХИЛЯДИ левове, които ще можете да вложите в далеч по-интересни дейности, например пътувания до привлекателни за снимане места. И най-същественото - ще се научите да търсите СВЕТЛИНАТА, а не кусурите на техниката си!

Изборът си е изцяло ваш. А на тези, които считат, че е безсмислено да тъпчат гушите на лекторите, а могат да спестят някой и друг лев от курсове в самостоятелна подготовка чрез интернет, ще кажа - ами да сте живи и здрави да станете велики фотографи. Пожелавам ви успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-03-14 18:55

yakumo , къде видя, че говоря за безплатни курсове.[smilie8] Това си е нормален уъркшоп в Лондон проведен от Мис Аниела, която скоро (на 19.03) ще има курс по Creative live.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: yakumo   
Дата:   13-03-14 19:54

@GOSPODIN - не знам кой и защо го е правил на тази цена, но, при нормални условия, с тези 1990 паунда няма да може да си покрие само хонорарите на 5-те модела и лектора. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: J0R0   
Дата:   13-03-14 22:30

Три снимки от снощи от курса във Фото Форум Студио.
За тези които искат да се образоват по интернет.

Софтбокс + чадър + спот





Бюти диш





Чадър + софтбокс


Апаратът е Сони А200 + Сони 18-70
ISO 100, 1/125 sec, f/11
Модел - Мария Димитрова


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   13-03-14 22:47

Жоро, сега ще Ви изядат с парцалите, че сте ползвали Сони, нисък клас и то с китов обектив :-) Вие не знаете ли, че трябва да се снима само с 1Dx и 85/1.2 или в краен случай с Д800Е и 200/2

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Хубави сними и добре показват, неща дето малко трудно се схващат, без да ги видиш на живо.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   13-03-14 22:53

@GOSPODIN e такива курсове се надявам да има в България:

1. Добре организирани

2. Работа в малки екипи 2 до 4 човека

3. Разно образни задачи.

Сега това с 5 сета и 10 часа с 2 часа на сет ми се види като фотопрактика т.е. лекциите отсъстват. Според мен трябва баланс между лекции, демонстрации и практика.

Само лекции не е лошо като creative live също.

Практика за някой неща си е необходима за да запомни човек за какво иде реч.

Кофти е ако за практиката няма достатъчно ресурс и на курса половината време чакаш ред. Чакането на ред не е нито лекции нито практика. В най-добрия случай по време на чакането си лафиш с инструктора и чуваш някои неформални наставления/идеи....



Публикацията е редактирана (13-03-14 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: ne   
Дата:   14-03-14 00:00

Изразът по-горе "чакаш ред" показва, че малко са объркани понятията за курс - семинар- лекция - уъркшоп. За какво говорим?
Не съм гледал всичко на креативната група, но там не съм видял скупчена група курсисти един през друг да снимат моделката, като невиждали. Това не работи дори и простия факт, че осветление се реди за конкретна гледна точка, а не по принцип и въобще.
Иначе няма проблем да има уъркшопове за няколко човека, или такива на малки групи с много постановки. Но веднага се сещате колко ще струва това, в пъти повече.
И изобщо основния проблеме че някои хора отиват на такива мероприятия без ясната идея какво искат да научат, без да са се подготвили, или да имат необходимата теоритична постановка. А някои откровено отиват за да снимаш голи гърди на полуаванта...
Какъвто и курс да направиш все ще има недоволни. За да се научи реално нещо трябва доста време - продължителни курсове и доста практика, с инструктор и на самоподготока...
Иначе според мен най-добрият вариант е първо час два теоритична постановка за снимането на даден проблем или задача, и после 4-5 часа за реализация, на малки групи, в голямо студиото (или навън на локация) разделено на сетове (както се правеха по света, между другото). Но пак казвам, колко ще струва това и колко човека биха го платили..

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   14-03-14 01:13

Всичко можеш да научиш и от нета обяснено нагледно като за малоумник ;) в youtube също много информация има за каквото поискаш и да ходиш на курс... трябва излишни пари да имаш освен. Стига да поразбираш я немски, руски, я английски... Не че на курсовете няма да научиш това, но парите са си фактор все пак тези хора които ходят на курс не си вадят хляба с това а 500 лева са много за курс, печалбарска работа.



Публикацията е редактирана (14-03-14 01:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: bpavlov   
Дата:   14-03-14 02:02



Въпросът на темата никак не е лишен от смисъл, поне от следната гледна точка.
Напоследък куцо и сакато стана фотограф и респективно - преподавател, организиращ курсове за начинаещи.

Аз лично съм виждал такива курсове, при които, като гледам преподавателя, меко казано, ме напушва смях.

Смисълът от курсове, независимо за начинаещи или напреднали, е огромен и незаменим. Но, ако преподавателят е добър. А това, колко е добър един преподавател, е не повече от 50% свързано с това, дали е добър фотограф, макар че, условието е задължително.

ИМА със сигурност такива курсове, при които парите са хвърлени на вятъра, бил съм на такива.

Има известна доза късмет и риск, неизбежно е. Дори съветите и препоръките на вече "завършили" курсисти не са релевантни.

При всички положения, цени от над 200 лева за курсове за начинаещи не са обосновани, както не са обосновани и по-продължителни курсове.

По-продължителните курсове не са обосновани, защото "опорните точки" и информацията са предварително начертани и "нанадени", общо взето, с бели конци, с цел да се запълнят необходимите часове.

Което означава, че средно осреднено, всеки курсист ще получи поне 40% информация, която вече знае. Защото все пак, на всички е ясно, че напълно начинаещ няма да тръгне на курс.

Моят личен съвет към всички бъдещи курсисти е, преди да тръгнете на курс, да поснимате поне шест месеца с огледално-рефлексен апарат на режим А, с твърд светлосилен обектив. Ако това условие не е спазено, информацията от курса ще минава и заминава през ушите ви.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: localhost   
Дата:   14-03-14 02:13

JORO: мисля, че изпадаш в другата крайност - само от курсове може да се научи.

Ето какво открих за 1 мин без да се старая -

https://www.photoflex.com/pls/understanding-how-soft-boxes-work

http://digital-photography-school.com/one-light-portraits-simple-elegance


Обяснено с примери, постановки и т.н.

Така че и интернет курсовете си имат предимства - особенно ако притежаваш съответната техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: J0R0   
Дата:   14-03-14 08:50

Никога не съм твърдял подобно нещо, че само от курсове може да се научи.
Да се твърди това е абсурдно.

Просто използвам темата за малко реклама.

Ето сега пускаме един семинар с Емил Данаилов на цена 120 лева.

Вижте програмата, според мен има какво да се научи.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   14-03-14 09:06

500 лева са много за курс, печалбарска работа

Моля?

Кое му е печалбарско? Аз водя разни други куросове професионални, вярно в доста по-печаливш бранш. 3 дни курс е поне 1000 Евро! т.е. 300 евро на ден на човек и при това с тия пари от група 25 човека в общи линии си покриваш разходите. Говорим за професионлано обучение дето бая материали има и отделно се плащат лицензни таксии разни други неща. В крайна сметка правенето на подобни курсове, дори ако вървят доста добре, в никакъв случай не може, да ти е единствения източник на доходи. Въобще няма начин пък да забогатееш от тях. За мен е източник на бонус отгоре ан заплатата (примерно нов обектив) и ситуация в която се запознавам с талантливи хора т.е. има и социален елемент. 2-рото е далеко по-важно от бонус-а, щото си имами друга работа и със или без бонус общо взето си покривам разходите.

Печалбарско е меко казано тъпо изказване. Виж колко струват на creativelive wideo prezentaciite....

професионалните обучения дето са в интернет и са няколко часа без инструктор са по 100-тина евро/долара. Еквивалента на това което правя за три дни, обикновенно са 7 или 8 on-line обучния. От тях научаваш около 2 пъти по-малко т.е. ако напраивм тестове след година имаш 2-пъти по-малко останало в тиквата. Но не това е проблема с книжките и on-line oбученията!

Стойността на живо да имаш инструктор ще ме извиняваш, но не можеш да я докараш с четене. За въпросното обучение което водя книги има тонове буквално и съм ги чел. Обаче когато ходих аз на обучения съм научавал неща дето ми отварят очите. Просто има един момент дето ахваш и пъзела ти се нарежда в тиквата, пренареждат се връзките на невроните ти и знаеш как се прави нещо реално. Това просто няма как да разбереш само с литаратура и цъкане в мрежата. Когато общуваш с инструктуроа, могат да се свържат концепции в главата ти по правлния начин. Когато четеш книги научаваш концепциите, но понякога малки връзки между тях убягват и няма начин да стигнеш по-високо ниво- просто правиш 99% това дето трябва ама примерно в грешния ред.....и не става.

Е го с Никола борисов обучението. Нищо секретно не каза човека, обаче сподели кои неща се ползват и кои не се ползват във неговата индустрия т.е. снимките за модни списания и реклами. От това коеот разбрах 95% от нещата които виждашв мрежата за фотошоп, плъгини и обртаборки са тотална глупост и се ползват единствено от аматьори, които не взимат пари за снимките си! Ако искаш качество 95% от видеата в мрежата просто не те водят на към качествена обработка, дори да си заснел правилно кадъра.......

Това нямаше да го науча от мрежата и от книжки.....от мрежата и от книжки има адски много шум нефилтриран. Нещата не са организирани и не можеш да рабереш, когато някой казва "е това е най-великия начин а обработка на кожа" какво всъшност казва. А той казва това е най-бързия начин да замажеш една снимка за инстаграм или фейсбук и да я направиш непригодна за каквато и да е комерсиална дейност.

Ето и един пример - моя снимка и обработка, след курсa с г-н- Никола Борисов. Лоша е обработката ми, но можеш да я сравниш с кадрите в профила ми, правени преди това.....http://karaatanasov.info/images/DSC09867-2-3_srf.jpg


Дори може да седна пак да обработя снимката на Мария, оная зелената, сега като знам как трябва да се прави.



Публикацията е редактирана (14-03-14 09:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: sky-fan   
Дата:   14-03-14 11:09

Не съм съгласен. Joel Grimes си го каза как обработва снимки стъпка по стъпка и според мен това е напълно достатъчно и води до завършеност на продукта. Освен това ако всяка снимка я обработваш по 2-3-4 часа, то просто не си заслужава времето. Правилната формула е да снимаш правилно с малко обработка и бърза продажба, а не да снимаш не правилно и да обработваш 2-3-4 часа 1 снимка и да караш клиента да чака. Никой няма да те чака 1 седмица да обработваш кадри. Няма само един начин на обработка, въпроса е да работи и да продава.

Нашия пазар е твърде малък и има доста да ги гоним американците. А те са доста напред с това какво се иска в обработката и мисля няма как да ги сравняваме с нашите тук.

И отделно тук се цени арт, а арт-а не продава. Там и шум/зърна са ефект, докато при фешъна е съвсем друга бира.



Публикацията е редактирана (14-03-14 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   14-03-14 11:41

Разбирам те hotsnail ти печелиш от тези курсове, доколкото мога да смятам 25 човека по 300 евра 7500х3 дена 22500 ЕВРА и то, и казваш едвам си покриваш разходите... Ако съм на твое място, наистина 500лв няма да ме бутнат по никакъв начин, даже бих отишъл и на една фото-екскурзиика до о.Бали. А цените за creativelive където даваш за пример... да не забравяме че те са направени за хората от белите държави с приличчни доходи. Някои хора проклинат интернета но е факт стига да си упорит и знаещ чужди езици получаваш отговорите на въпросите си, спрете да анатемосвате това чудо гоогъла. Има достатъчно DVD-та на големи имена от световната фоторгафия на един клик разтояние само, в някой торент сайт (сега може и да ме почнеш и за пиратството), с единствената разлика че там слушаш но не задаваш въпроси. Качеството на воденето на тези курсове ( на въпросните DVDта ) е на доста добро ниво, тук не съм ходил на никакви курсове след като за в момента съм получил отговори на всички мои въпроси в интернет. А до колко това колко боза има в youtube зависи към кой канал на кой ще се абонираш, аз обичам нещата да ми са фо фрии къде се вика [cool] а и кой не обича, освен тея къде водят курсовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: compur   
Дата:   14-03-14 12:19

жалко че 5D MK III неможе да се "даунлоудне фор фрии" от някъде, нали? и ако можеше, тогава какви снимки ще се направят.... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   14-03-14 12:24

Нищо не струват курсовете в БГ, говоря като цени. Ниски са, и са достъпни. На този, който искам да отида е 1800паунда и не включва път, храна, напитки и спане...За седмица е, но си заслужава. Нямам време.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   14-03-14 13:26

kvakioh защо ти е да ходиш да курс за 1800 паунда, като тука за 400 кинта били супер?? Или тук само цените им са "ниски". И пак да припомня че някои хора работят за 500лв. заплата. И темата да припомня е курсове за НАЧИНАЕЩИ за което мисля че в интернет си има напълно разбираемо обяснено нагледно с схеми и клипове, кое как се прави. Недейте да цитирате цени за про.. еди какво си. Не са важни курсовете и техниката а МЕРАКА е важен!!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   14-03-14 13:52

Аз отново ще си повторя въпросите, на които не съм получил отговор:
- Какво точно в програмата за курс за начинаещи е засегнато, което не може да се види и прочете с 5 мин ровене в Интернет?
- Какво точно от практическата част е засегнато до степен, до която не може да се види в Youtube и човек без клинично слабоумие да може да го разбере?
- Доколко навътре се навлиза в темите за осветление, конфигурация на студиото и т.н.
- Колко време ПЕРСОНАЛНО се отделя от страна на лектор за "висене на главата", анализ на снимки, съвети, рецензия, критика - това - за всеки курсист по отделно.
- От хората тук, които заявиха, че курса е бил полезен за тях - да споменат нещото, което им е направило най-силно впечатление като знания, с което са стигнали до извода, че курса е бил полезен за тях и е подобрило нивото им на фотографи.

След отговора на горните въпроси може да се прецени доколко и за кого конкретно е полезен курса за начинаещи. Всъщност отговорите на тези въпроси би трябвало да са синтезирана реклама за тези, които се колебаят дали да отидат на такъв курс.

Защо подхождам скептично? Защото човек, когото познавам, изкарал въпросния курс на фотофорум продължава да държи камерата като японска туристка и твърди, че никой не му е направил забележка за това как е правилно да се държи ДСЛР. Затова смятам за важен "параметър" на един курс доколко се обръща персонално внимание на всеки курсист по време на обучението.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kalynsky   
Дата:   14-03-14 15:19

Аз до сега съм посетил един въркшоп и един семинар! Искам да споделя, че преди това доста съм се ровел в нета, гледал филмчета за работа с осветление и т.н. Но гледането си е гледане,съвсем друго е да се докоснеш наистина до техниката , да видиш наистина какво се случва! Много в важно наистина какво искаш на научиш от курса, семинара и т.н. На курса(семинара) ще видиш как работи преподавателя,ще ти покаже неговият начин на работа. И аз мисля да посещавам и за напред, но вече нещо по-специализирано(като например на Никола Борисов семинара, който се проведе наскоро или като този който е посетил Bengun na Miss Aniela). :-)



Публикацията е редактирана (14-03-14 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   14-03-14 15:33

Оффф, щото е специализиран курса за 1800, защото е в Англия, и защото ми е по-близо да отида за 50 евро, отколкото за 200до БГ...
И аз съм начинаещ, иначе нямаше да мисля за курс. Ама изобщо.
Просто нямам време за което, и оставам начинаещ до известно време.
Каквото искам да науча, наживо само се предава и учи. За мен продължавам да казвам, че доста неща за снимането да се научат през интернет, е все едно да се научиш да караш кола или трамвай по клипове в youtube.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: 5co   
Дата:   14-03-14 19:28

Защо да дадеш 100 лева за концерт, когато можеш безплатно да си пуснеш същите песни в Ютуб?

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: my.point.of.view   
Дата:   14-03-14 20:12

Естествено, че в един курс за начинаещи курсистите могат да научат много неща, които не могат да научат с два клика на мишката.
Примерно аз запознавам хората с около 20 световни и 20 български фотографа, но не биографично, а изследваме творчеството им, техния мироглед и как това се отразява на фотографиите им, говорим си също за теория на фотография, запознаваме се с откъси от анализи на критици като Барт, Зонтаг, Флусер, Кадир, Бодлер, правим съпоставки между тях, критикуваме ги :-) .
Учим се да търсим интересното в живота около нас, за да можем да го уловим с нашите светлинни капани.
Общо взето - все хубави неща. И като за курс за начинаещи - достатъчно.
Естествено - бленда, скорост, обективи и подобни се разглеждат, но набързо, акцентът е върху фотографията като послание, вушение, идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: n1x0n   
Дата:   14-03-14 20:22

- Какво точно в програмата за курс за начинаещи е засегнато, което не може да се види и прочете с 5 мин ровене в Интернет?
- Какво точно от практическата част е засегнато до степен, до която не може да се види в Youtube и човек без клинично слабоумие да може да го разбере?


Макар курсове за начинаещи във фотографията да не съм водил досега, имам достатъчно наблюдения от моите курсисти, на които съм задавал същите въпроси... по други причини. [smile]

1. Някои хора не умеят или не обичат ровенето в нета за информация. Просто няма да седнат да се занимават с това и предпочитат да отделят някакви пари и да го получат наготово. Да не говорим, че информационният амбалаж в нета е в такива чудовищни количества, че се изискват дадени знания по темата, за да можеш успешно да го отсяваш - знания, които точно начинаещите по съвсем разбираеми причини нямат.

2. YT и сайтовете рядко осигуряват добра систематика на знанията и това обърква много хора в даден момент. Често курсистите са гледали и чели доста, но в разбъркан вид, с липсващи елементи или пък някакви противоречащи си неща. Често попадам на хора знаещи идеално 80% от това което им казвам, но липсващите 20% генерално им объркват всичко.

Съвсем отделно от всичко гореизброено има много голям брой хора, които не знаят чужди езици достатъчно добре, пък повечето смислени ресурси са чуждоезични.

Иначе, няма как да се отрече, че в момента има някакъв невероятен бум на всевъзможни курсове и обучения, ама с времето ще се нормализират нещата, тя и тази работа не е за всеки.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   14-03-14 21:14

@gh0st_messenger вярваш или не остатъка стига за един не скъп обектив.......може би билет до Бали да ама пътя обратно и хотела ще трябва някак по друг начин да се покрият [smilie18] [smilie18]


@sky-fan тия обработки дълги които писах, са при положение че си снимал перфектно! Не разбрах да има вариант да възстановяваш снимка в пост....може би корекции леки на ранзи дефекти на модела - да; ама грешки на фотографа....

kalynsky много добре го е обяснил!

n1x0n много си прав. Инфромацията в мрежата не е никак излишна, но практиката си е нещо съвсем различно от теорията. Ако си ходил в университет, колкот и да ти разказва даскала разни тоереми, трябв аи задачки да решиш малко за да схванеш някои тънки детайли...Ако можеше без задачи, упраженеия и оценяване на решенията в университетите щеше само лекции да има....



Публикацията е редактирана (14-03-14 21:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   14-03-14 21:41

Защо да дадеш 100 лева за концерт, когато можеш безплатно да си пуснеш същите песни в Ютуб?

Защото на концерта има пиячка, има яко фън и много мацки?? [cool] в къщи съраунда ми е уникален спестих 1-2 ходения на семинари и енджоя е пълен. А сега сериозно, на мен ми е преоритет да си купя техника с която да се уча понеже винаги не ми стига това което имам, а не да отида на курс. И престанете с това ако не на курс няма другаде от къде.. мога да го разбера само с по-трудно асимилиране на инфорамцията която ви дават. Плюс е не отричам но не задължително, обезателно и животосапсяващо както някои се изказват.https://www.youtube.com/watch?v=7r_Yi7MnJFs
един от стотиците клипове в които е обяснено като за малоумници ;) а в канала на AndoramaTV е пълно с подобни клипове където начинаещите могат да получат каквато информация искат [smilie24] успех с набирането на курсисти



Публикацията е редактирана (14-03-14 21:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: n1x0n   
Дата:   14-03-14 22:05

Е, аз не виждам някой тук да е казал, че без курсове не може... [smile]

Хората в крайна сметка си преценяват - дали да ходят, при кого да ходят и т.н. Затове е хубаво да има конкуренция, за да се отсяват с времето курсовете, които си струват, от тези, които наистина се правят само за пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   15-03-14 04:04

Аз бих се изкефил и с удоволствие бих участвал в "курс", който се състои в едно стабилно излизане в природата за пейзажна, природна и уайлдлайф фотография - на терен, само с практика, без много много приказки освен анализ и критика за фотките впоследствие. Такова нещо обаче в БГ не съм чувал да се е случвало :(

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nomadsl   
Дата:   15-03-14 09:54

Всички мои познати, които са ходили на курсове и с които сме обсъждали това, са били разочаровани. С редки изключения. Основно защото очакванията им са били в курса да се говори за артистичната и художествена страна на фотографията и да присъства съвременен теоретичен концепт. А вместо това получават бокета, обективи и милиметри. Или остарели мантри от соцобразованието. А най-дразнещото е било, когато общообразователното и културно ниво на "даскала" се окаже по-ниско от на обучаващия се.

Лично считам, че най-адекватната форма е индивидуални занятия. Така концентрацията и гъвкъвостта е максимална. Не се чакат изостанали. Обратната връзка е мигновена. Не на последно място се изграждат и добри лични отношения.

Групата е за тези, които очакват повече занималня-купон, а не артистично общуване. Еле пък група от над седем човека.

Това за тези, които търсят фотографията, а не "най-добрата" техника.

Затова бих посъветвал интересуващите се да си харесат някой автор според постиженията му и да го контактуват с въпроси за евентуална възможност и тип на обучение.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: mmjm   
Дата:   15-03-14 12:23

Какво става, когато "общообразователното и културно ниво" на избрания от нас автор с "добри постижения", се окаже по-ниско от твоето, творбите му ти харесват, но общуването не се получава? Курсовете според мен са за техническо ограмотяване, овладяване на определени умения и тънкости в различни ситуации. Талантът, усещането за красота, интелектът или го имаш или го нямаш, няма как да го получиш на курс, дори при преподавател с пъти по-високо образователно и културно ниво. Всъщност по-високият образователен ценз, не винаги означава по-висок интелект, а културното ниво е нещо много относително.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Frenchev   
Дата:   15-03-14 13:32

не съм чел цялата тема, но от постовете, които прочетох виждам, че говорите на различни езици.

Трябва да се разграничи между курсове за начинаещи за техническата и художествената част.

На времето като карах курса при Ненов имаше две части- техническа и художествена. Аз изпуснах първата, но за по важната художествената се записах. Техническата по-лесно може да са научи от нета, но за художествената не мисля, че има достатъчно материали.

Иначе по темата - на мен курса ми беше полезен. Полезен точно като за тласък. От там нататък се учех сам, от колеги опитни фотографи, семинари, интернет и прочие.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: simon4o_bg   
Дата:   15-03-14 14:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   15-03-14 15:12

Съгласен съм с Frenvhev за техническата част а за художествената там по нагоре стана в един пост че е лично виждане.. или талант, което или го имаш или караш режим копи пейст, макар че все повече се убеждавам че е много трудно да не се повториш с някои друг преди тебе и най-редовните коментари в галерята... "клише" . Например клошар.. всеки един е уникален, всяко едно негово изражение е уникално.. сори за оф топика.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Admin   
Дата:   15-03-14 15:49

simon4о_bg, няма смисъл да си губите времето в този според Вас "Тъп и смачкан форум" . С подобен негативизъм и с нищо непредизвикани обиди можете да общувате във Вашето обкръжение.



Публикацията е редактирана (15-03-14 15:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Frenchev   
Дата:   16-03-14 00:56

Между другото се сещам и за един друг много важен курс, който не се покрива от нито един от гореописаните а именно:

"Как да се продаваме успешно като фотографи"

Защото половината от нашата професия е общуване с клиентите.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Славчо1989   
Дата:   16-03-14 02:09

При добро желание, начален курс не е необходим според мен.Аз лично четох от интеренет и в един момент ми се случи да обяснявам, на хора ходещи на курс елементарни неща.
Да се запишеш не означава задължително, че ще научиш нещо.Началното ниво може сам да си го научиш, тръгнеш ли, да се занимаваш по-детайлно има доста книги, има клипове, има и проба - грешка.
Дал съм си сметка, че курс по фотошоп би, бил по-полезен за мен, отколкото по фотография.Освен това, трудно ще научиш детайлите с по 1-2 часа отделени на тема.
Смятам, че различните уъркшопи са по-интересни и смислени.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: compur   
Дата:   16-03-14 09:14

интересно... а как самите ние определяме нивото си на подготовка, за да се запишем, например, за "второ ниво" или "за напреднали"?

курсове за "артистичната и художествена страна на фотографията и да присъства съвременен теоретичен концепт" се преподават от хора, които имат художествено образование, най-малкото. препоръзвам да погледнете в Художествената академия или в Софийския университет...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: punisherrr   
Дата:   16-03-14 11:21

compur :" интересно... а как самите ние определяме нивото си на подготовка, за да се запишем, например, за "второ ниво" или "за напреднали"?"

По-скоро този въпрос ме мъчи, мда [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 12:44

Гледаш конспекта на курса - ако са ти ясни всички неща в него, значи нямаш нужда да ходиш. Ако нищо от конспекта не ти звучи изобщо познато, значи вероятно трябва да идеш на по-"нисък" курс първо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: my.point.of.view   
Дата:   16-03-14 13:11

Аз гледам снимките на водещия курса. В крайна сметка кадрите му са доказателството за това, което може да се научи от него. Повече от това, което той сам прави, няма как да науча от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 13:14

"Гледаш конспекта на курса - ако са ти ясни всички неща в него, значи нямаш нужда да ходиш. Ако нищо от конспекта не ти звучи изобщо познато, значи вероятно трябва да идеш на по-"нисък" курс първо :)"

Интересно, всички говорят за курсове и онлайн материали, а за нещото, наречено КНИГА явно вече никой не си спомня. Е, явно аз съм тъп или ретрограден (може пък и двете), но от курс не съм видял файда (освен от тези в далечното социалистическо минало, когато това беше единственият начин да научиш доста неща, тъй като други източници просто липсваха или бяха трудно откриваеми).

При наличието на купища книги и онлайн материали па някаква тема да си дадеш парите на някой, който да ти преразкаже малка част от съдържанието им за мен поне е загуба на време и средства. Естествено, любителите на купона и желаещите някой да им го налива с фуния ще са на по-различно мнение. Всъщност, курсовете са предназначени именно за тях - щом има търсене, ще има и предлагане.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 13:23

GenaDP книгата е архаичен носител на информация - особено в технологични области, където докато я прочетеш, нещата вече са се променили. При наличието на тонове онлайн информация "от извора", странно ми е да се разчита на хартиени носители.

Иначе тука точно това се нищи и така и не се разбра какъв е отговора - в крайна сметка курса, споменаван в темата преразказ на онлайн материали ли е или има творческа част и каква е тя :) Книгата например не може да ти направи рецензия и анализ на снимките, захвата на камерата и др.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 13:28

GenaDP книгата е архаичен носител на информация - особено в технологични области, където докато я прочетеш, нещата вече са се променили. При наличието на тонове онлайн информация "от извора", странно ми е да се разчита на хартиени носители.

Верно ли? Явно не ти е минавало през главицата, че книгата вече може да не бъде напечатана на хартия, но пак си остава книга. Не онлайн "изворна информация" с неясно качество - щото всеки кретен, открил интернета, може да публикува гениалните си прозрения по всяка тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 13:36

Разбира се, че всеки кретен може да публикува каквото си иска. Както всеки кретен може да напише каквото си иска в книга. Но е нужен и кретен, който да чете информация, написана от кретени. got my point?

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 13:51

Както всеки кретен може да напише каквото си иска в книга.

Е тук вече не позна... Защо е така - ако се понапънеш, може и да ти просветне.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 14:07

GenaDP моето момче, това, че си мислиш, че някой като е написал книга, вероятността да е кретен е изключена, може само да те заблуди в четене на глупости - върви в книжарницата и погледни секциите с литература на тема здравословно ядене, духовни учения и ако не разпознаеш веднага 90-те процента кретени, които са написали 100 страници и се мислят за автори и интелигенти, значи проблема е в теб :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 14:20

Това, че здравословното хранене или духовните учения за теб са глупости не означава, че книгите са писани от идиоти или съдържат простотии. А и тук не става дума за езотерични бръщолевеници (за които всеки си има собствено виждане по темата), а за съвсем ясна материя - фотографията. И не говоря за книги, пуснати в тираж 100 бр. от някой с болни амбиции, видял се с повече пари, а за книги на големи издателства, превеждани на много езици.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 14:27

"И не говоря за книги, пуснати в тираж 100 бр. от някой с болни амбиции, видял се с повече пари, а за книги на големи издателства, превеждани на много езици."

Ето, сам признаваш, че не говориш за книги, а за определен вид книги ;) Радвам се, че се разбрахме.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 14:47

Ето, сам признаваш, че не говориш за книги, а за определен вид книги

Не, говоря за книги по принцип.

На тема диети и духовни прозрения в нет-а ще намериш същите неща, както и в книгите, за които спомена по-горе.

А на тема фотография я ми покажи поне една книга, която да е писана от идиот и да съдържа простотии...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 15:08

Ти сам цитира въпросния тип автори, чиито "книги" са на пазара :) Интересното е, че аз съм попадал в нета само веднъж на идиотски материал за фотография и то не защото автора му беше прост, а защото агресивно се опитваше да пробута някакъв светломер на Секоник, та явно така са му наредили. Виж за книги съм срещал доста посредствени, от които някои - потресаващи. Но то си е до търсене и намиране. Темата обаче е за курсове по фотография. Ако беше онлайн ресурси срещу хартиени книги - хартиените книги отиват на боклука безусловно.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-14 15:48

Дълго подминавах тая тема, защото нямам поглед върху българските курсове и не мога да давам мнение дали си струват. Но всеки път като вляза във форума, заглавието на темата ме наостря:

"...реални ползи или просто бизнес?.."

Моля?!? [smilie10]

"Просто" бизнес е противопоставено като алтернатива на реалните ползи, сиреч мръсната дума "бизнес" вече изключва нещо да има полза???

Мислех, че може да е недомислено като словесна формулирока, но изчетох цялата тема и две неща се набиват на непредубедения наблюдател:

1. Безброй мнения са около това какви разходи "покрива" цената, колко печелят организаторите и водещите, сравннеия с други цени другаде и с "тънката" безплатност на Интернет-самообразованието. И какви по-хубави неща могат да се купят с парите за курс: екзотични ваканции, обективи - все реални материални ценности, а не някакви си там... (простете гнусната дума).. знания!

2. Извън контекста на цената (може ли изобщо да се откъснем от това?) непрекъснато се противопоставя образованието срещу само-образованието, бездънните ресурси на Интернет-а срещу незаменимото (а за някои- съмнително) лично общуване на живо. Отново противопоставяме ябълки на картофи (или на канарчета). Това са съвсем различни неща, никое от които не е директен заменител на другото, в най-добрия случай се допълват. Сигурно ще ми простите, че и зад това виждам паричния разход като фактор? (Защото има онлайн курсове за стотици долари, на които никой не сподели да се е записвал, но когато един съфорумник обяви безплатен жив курс - доста хора отидоха?)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 15:58

Въпросът не опира до това, че едното е платено, а другото - безплатно.

На курс трябва да се съобразяваш с времето му на провеждане, да слушаш това, което лекторът е решил, че е нужно, и черпиш информацията си само от този източник.

При самообразованието четеш когато и каквото ти е кеф.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 16:10

rx: "Ако беше онлайн ресурси срещу хартиени книги - хартиените книги отиват на боклука безусловно."

Явно не си наясно, но фотографията се е появила доста време преди интернета. И нещата, написани в хартиените книги от преди сума години са си напълно верни и на съвременния етап. Що се отнася до съвременните книги - освен на хартия, много от тях се предлагат и в електронен вид, но разлика м/у полезността на двата варианта поне досега не е открита.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-14 21:28

> "На курс трябва ... да слушаш това, което лекторът е решил, че е нужно

Не допускаш ли, че той знае какво е нужно? И знае по-добре от тебе (иначе ти щеше да си лектор - или върховен фото-артист)?

> ...и черпиш информацията си само от този източник.

Това е абсолютно НЕВЯРНО! Никой не ти пречи да черпиш информация от всякакви други източници, да я съпоставяш и допълваш. Всъщност точно това правят по-умите курсисти: не приемат сляпо уроците, а ги филтрират през други авторитети и избирателно. И ги допълат с още информация, подбрана от другаде. Тези именно напредват повече.

> При самообразованието четеш когато и каквото ти е кеф.

Абсолютно вярно! Но дали

"каквото ти е кеф" = "каквото ще те направи по-добър фотограф" ?

И как знаеш (щото говорим за начинаещи) какво точно ще те направи фотограф? (Виж коментара ми на първия цитат горе).

Иначе нямам никакви проблеми със самообразованието, аз самият съм се самообразовал в редица области. В поста си по-горе по темата само апелирах да НЕ СЕ противопоставя самообразованието на образованието от компетентен преподавател, защото двете не са взаимно-изключващи се противоположности. Нищо повече.



Публикацията е редактирана (16-03-14 21:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 22:20

Сега следва един много важен (и труден въпрос) - дефинирай "компетентен преподавател" [smilie3] В изкуството това е едно много... мътно понятие.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: bpavlov   
Дата:   16-03-14 22:32



Аве, rx, ти да не си chrisnoch

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Славчо1989   
Дата:   16-03-14 22:54

Разбираш, че не ти трябва начално ниво курс, когато четеш "На фокус" и ти е скучна, щото няма какво да научиш.
Освен това никой не може да ме убеди, че с 1-2 часа отделени на снимане в студио, ще стане мастър на светлината - абсурдно е.
Един курс може да ти наложи основи, но основите можеш да си ги наложиш и с много четене, с много питане, и с много работа.Без желание и много работа няма как да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 23:14

bpavlov всъщност не - дори с него изпадаме често в лют аргумент по много теми, така, че не виждам как можеш да ни оприличиш [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-14 23:55

написа:

> Сега следва един много важен (и труден въпрос) - дефинирай
> "компетентен преподавател"

Много просто: всеки, който знае повече* от обучамия. [smilie5]


> В изкуството това е едно много... мътно понятие.

Хайде засега да не говорим за Голямото Изкуство, а само за елементарни неща за начинаещи (ти сам в постовете си наблягаше, че темата е за такива встъпителни курсове, нали?). В букварните начални знания нещата не са чак толкова разтегливи.
- - - - -

* "повече" - дори само малко повече е достатъчно. Дори препоръчително - много повече може да обърка медупланетното разбиране между обучаващ и обучаем. Нещо като да сложиш някой професор-доктор да учи първолаците на азбуката.

Има дори по-смела дефиниция за компетентност, която ползваме в моята професия (консултант съм - също продаваме знания :) При нас звучи така: "Някой, който се учи по-бързо от клиента." (Като вляза в офиса му, аз също като клиента не знам решенията на проблемите му - но до края на деня съм ги научил и съм крачка напред с материала :)

Формално тая положителна 'делта' (разлика в знанията в полза на обучаващия) обикновено се удостоверява с някакъв сертификат или диплома. Понеже знаем колко надеждни са такива хартии, влизат в действие и неформални критерии като репутация, реноме, препоръки. Или просто доверие - откровеното самопризнание на ученика, че нищо не знае и може само да спечели от дори "слабо компетентен" учител. Та - важният ти въпрос в контекста на темата (курсове за НАЧИНАЕЩИ) е почит излишен.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   16-03-14 23:58

по въпроса за бизнеса, не знам длаи ще се съгласите ама ако курсовете не са печаливш бизнес, няма как да носят реални ползи...змаислете се и в-ху това, преди пак да съдим дали 120 лева са много за един курс.



Публикацията е редактирана (17-03-14 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   17-03-14 00:02

nyamago не съм съгласен. Аз примерно смятам, че знам повече от един прохождащ фотограф, но не смятам, че имам педагогически подход към хората, за да им обяснявам, да държа интереса им към темата и да ги надъхам да се занимават с фотография. Познанията не вървят ръка за ръка с таланта да ги предаваш на други - може да си перфектен професионалист и отвратителен даскал. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   17-03-14 00:07

rx +1

ходил съм на 2 семинара където презентатора нямаше подход и организация. В крайна сметка имаше ползи, но много далеко от ползите които съм имал при по-добър педагоически подход.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   17-03-14 00:15

И двамата сте прави за педагогическата страна - тя е комбинация от вродена дарба и малко познания по педагогика. Това ми мина през ума, когато писах, че знанията "в повече" е достатъчно да са малко повече, не много... но реших да не се отплесвам с бездруго дългия си пост [smilie8]

Ето - коригирана дефиниция:

"Всеки който знае поне малко повече от обучаемите и има вродената и/или обучена способност да го поднесе достъпно и мотивиращо"

Така става ли?

[beer]



Публикацията е редактирана (17-03-14 01:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   17-03-14 00:17

Става [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   17-03-14 00:17

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: sky-fan   
Дата:   17-03-14 00:27

Сега остава да коментирате и преподавателите/лекторите. В смисъл кои стават и кои не.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   17-03-14 00:36

Що не коментирате и обучаемите? Щото най-често там е голямата трагедия...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   17-03-14 00:42

По същата причина, по която не можеш да коментираш младоженците - те ти плащат за да свършиш дадена работа, а не ти на тях. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   17-03-14 00:52

Може да ги коментираме учениците в такива курсове...Като добър пример мога да дам мома, отишла на такъв курс за начинаещи със сапунерка, която дори няма ръчни настройки. Просто "обучението" било подарък от колегите, защото виждали, че обича да снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   17-03-14 00:56

Точно такава мома ако не е извлякла най-големи ползи от всички присъстващи на курс за начинаещи и не си е тръгнала с усмивка до уши, защото именно подобен курс трябва да й даде ясна насока как да се развие нататък, то със сигурност курса не струва изобщо, или поне не е за начинаещи. И точно с такива моми и момъци се проличава дали срещу тях стои педагог и мотиватор или просто фотограф.

Всъщност мислех точно такъв човек да го насоча към подобен курс, но след казаното от теб оставам със съмнението, че ще му направя мечешка услуга ако там се държат с него като с "някакъв, който как така дори е посмял да се запише на курс за начинаещи, а няма поне ДСЛР от най-висок клас?!".

Поздравявам те с ей този забавен плейлист :) https://www.youtube.com/watch?v=lIqtEt6oRrI&list=PL7ECB90D96DF59DE5




Публикацията е редактирана (17-03-14 01:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   17-03-14 01:07

Дори на човек с нисък клас безогледалка не бих му препоръчал да ходи на такъв курс...Може както по-напред в темата казах, ако хванат някакви еднодневни семинари или билет към новозакупен апарат за 1 ден курс изяснителен как се борави с апарата, но не и повече.
Ами дву и трияко е...Който иска, ще се научи някакси.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: IvanAndreev   
Дата:   17-03-14 01:20

@rx
Започна от курсовете за начинаещи та стигна до изкуството (голямото)

Както казах съм посещавал множество курсове, но най-лесно да обясня за ползите и дали си заслужава е курса по Предметна и Стокфотография с лектор Генчо Петков. Дано не нарушавам правилата на форума, но така или иначе отговарям конкретно.

За 5 минути ровене в интернет никой няма да се справи да разбере как се прави успешно сток. Нека някой капацитет ме обори.

Най-важното е да се навържат множеството ресурси, които сигурно са налични, така че да изградиш собствена концепция и в края да постигнеш зададена цел.

Чрез достатъчно навлизане в темата аз лично постигнах приемлив и очакван резултат – по време на курса и подчертавам, във време след него, със споделяне на ресурси и коментари с Генчо по skype, лични срещи и съвети получих нужната подкрепа при формалната регистрация в множество сток сайтове, както и за това какво струва и как се прави.

Надявам се, всеки да се съгласи, че предметната и сток фотография е основа, теоретична и техническа база, включваща абсолютно всички аспекти: постановки, осветление, композиция, даже и работа с модели, която едва ли може да се прескочи и да се отиде директно към изкуството, каквото и да означава това.

Едно от най-ценните неща които запомних от Генчо е: Като правиш снимка за 5 цента, трябва да положиш усилия за по-малко, за да има смисъл. Така че всеки трябва да си прави сметката какво снима, как го снима, колко време отделя за обработка, така че наистина да постигне приемлив резултат. Като се замисля това много кореспондира и с лелеяната тема за 200 левовите сватбени фотографи .


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   17-03-14 01:35

> Що не коментирате и обучаемите? Щото най-често там е голямата трагедия...

???

Би ли пояснил? Каква точно е трагедията? ('Трагедия' е силна дума) И това от позицията не лектор ли е, на състудент/курсист или никое от двете?

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   17-03-14 01:36

IvanAndreev [smilie24] именно такава конкретика смятам, че е полезна за курсовете, които сте посещавали, защото просто едно "супер е", не дава никаква представа какво се случва :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: CDman   
Дата:   17-03-14 09:34

Колеги !

Неуместно е да се сравняват курсове по фотография с образованието. Образованието се завършва с диплом, който е изискуем при заемането на работни места.

Също така е неуместно да се сравняват курсове по фотография с шофьорски курс защото да се кара кола без книжка е незаконно, а да се правят лоши снимки (слава богу) не е.

Това по сравненията - сега малко въпроси:

Добре – приемаме, че курсиста записва и успешно завършва един курс за начинаещи.[cool]

После какво ?[smilie11]

Записва курс за напреднали ?
Купува техника с която може да ползува наученото ?
Снима свадби за да си покрие разходите ?[smilie5]
Излиза на първа страница във ФФ ?[smilie7]

Какво ? [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Alice   
Дата:   17-03-14 09:49

А да се запишеш на рисуване или танци, съвсем няма смисъл. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   17-03-14 14:47

Автор: IvanAndreev

За 5 минути ровене в интернет никой няма да се справи да разбере как се прави успешно сток. Нека някой капацитет ме обори.


Що за 5 мин?
На курса за толкова ли ти го обясниха?

Чрез достатъчно навлизане в темата аз лично постигнах приемлив и очакван резултат – по време на курса и подчертавам, във време след него, със споделяне на ресурси и коментари с Генчо по skype, лични срещи и съвети получих нужната подкрепа при формалната регистрация в множество сток сайтове, както и за това какво струва и как се прави.

"Приемлив и очакван" не е синоним на "добър".
А за формалната регистрация в един сток-сайт е достатъчно да си грамотен и да имаш компютър под ръка...

Надявам се, всеки да се съгласи, че предметната и сток фотография е основа, теоретична и техническа база, включваща абсолютно всички аспекти: постановки, осветление, композиция, даже и работа с модели, която едва ли може да се прескочи и да се отиде директно към изкуството, каквото и да означава това.

Изкуство може да се прави с пинхол, подпрян на бордюра. Ни теория ти трябва, ни постановка, ни работа с модели...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kalynsky   
Дата:   17-03-14 17:25

Не на всеки обаче му се снима сток, иска да снима портрет,например.Това значи ли че първо трябва да снима сток(някакви предмети)за да мине на следващо ниво-заснемане на човек?! ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: n1x0n   
Дата:   18-03-14 02:43

Неуместно е да се сравняват курсове по фотография с образованието. Образованието се завършва с диплом, който е изискуем при заемането на работни места.

Единственото "изискуемо" нещо в света на сериозната професионална фотография се нарича "добро портфолио", а не "диплом". Качеството на портфолиото от своя страна, абсолютно не зависи от това имаш ли "диплом" или нямаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: anastas   
Дата:   18-03-14 10:23

n1x0n
"
Единственото "изискуемо" нещо в света на сериозната професионална фотография се нарича "добро портфолио", а не "диплом". Качеството на портфолиото от своя страна, абсолютно не зависи от това имаш ли "диплом" или нямаш."


Горното е вярно ако се търси фотограф.
Щом обсъждаме лектор не е лошо да има и педагогически диплом.Макар да не е гаранция за добросъвестно отношение и желание да предаде знанията и опита си.
Лично съм присъствал на семинар на много добър и опитен фотограф който през цялото време се държа доста несериозно и пренебрежително с явно нежелание да сподели дори малки малка част от опита си.


[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Gravolez   
Дата:   19-03-14 15:55

Аз лично предпочитам да се самообразовам, но това не е защото на курсове не може да се научат нещата, а по-скоро е лично решение. Защото обичам насаме да седна и да си прочета нещата и да пробвам и експериментирам и да си троша сам главата.
При курсовете много зависи на какъв преподавател и какви курсове ще попадна. Дори и преподавателя да е добър за едни ученици, може да не върши добра работа на други. Както аз като обяснявам на някого нещо и има хора дето смятат, че обяснявам добре и други дето смятат, че не обяснявам добре. При курсовете на някои хора може да им допада и да не са идивидуални, а да има социален елемент. Други хора може би биха предпочели съвсем малки групи или индивидуални курсове. Зависи дали другите от групата задават въпроси, чиито отговори знаеш и съответно ефективността на курса за теб намалява. Също така зависи какви доходи имаш и после дали искаш да си ги избиеш или си снимаш за кеф, колко си склонен да си платиш за кефа и за евентуалните знания, които ще придобиеш.
Така че едва ли някой тук може да даде съвет, който да свърши работа на всеки за всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: monokul   
Дата:   22-03-14 01:00

От всеки колега може да се научи по нещо. От всеки курс човек може да добие познания и умения. Ще дам пример с бокса, защото тренирам бокс над пет години. Гледайки по телевизията изглежда доста лесно просто да удариш някой. Следователно всички бихме могли да пропуснем нивото за начинаещи боксьори и да запишем средно ниво, нали? Истината е че не става, защото в нивото за начинаещи се учиш как да стоиш в гард, да защитаваш и избягваш удари, как да се движиш, как да удряш правилно, бързо, точно и силно. Без тези основни умения, няма как а влезеш в ринг, за да усетиш истинската игра и тактика в бокса. Просто ще бъдеш премазван всеки път от обучения противник. Колкото и лесно да изглежда човек да прави снимки, изкуството и творческия почерг се появат само когато боравенето с апарата не се явява пречка за разума. Идеята на началните нива е въвеждане в теорията на фотографията с цел практическото и приложение в реалния живот, а не постигане на научни постижения в областта на оптиката. Тоест колегите ще подготвят начинаещия фотограф за трудностите които ще го споходят при първите му опити за самостоятелна работа. Когато знаеш какво и защо няма да ти се получи, можеш да търсиш начини да се справиш с проблема. Ако обаче нямаш идея какво се случва и защо, процеса може толкова да се вговняса че да се откажеш. В интернет има много и доста често неточна информация. Пресяването и може да отнеме месеци. Схемите не носят достатъчно информация, малко сайтове засягат физичните закони за разпространение на светлината. Никой сайт не може да те научи как да се държиш на сет и да носиш отговорност за работата си. Нужна е практика. Не виждам по-добър начин от практика с ръководител за началните стъпки [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: georgivelev   
Дата:   22-03-14 06:50

Уважавам твоята гледна точка, но сравнението на фотографията с бокса ми се струва малко нелепо. То е като да сравняваш боксов мач със заснемането на боксов мач.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-03-14 16:36

Ето още един интересен пример с един белгиец (Lucas Roels) , който организира курс от СЕДЕМ дена в бивш манастир в южна Франция за 10 човека на цена 545 евро, ако се спи в манастира и 455 евро, ако се спи на палатка. В цената влиза пълен пансион, модели и лектор.
Интересни са и темите (идеите) заложени в курса. Като гледам тази цена спрямо стандарта на Запада си е направо подарък.
Линк към курса - до 17.08.2014 има време да се запише някой желаещ.[shtrak]

http://lukasroels.wordpress.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Стоев   
Дата:   23-03-14 00:02

Автор: IvanAndreev
Дата: 17-03-14 01:20

@rx
Започна от курсовете за начинаещи та стигна до изкуството (голямото)

Както казах съм посещавал множество курсове, но най-лесно да обясня за ползите и дали си заслужава е курса по Предметна и Стокфотография с лектор Генчо Петков. Дано не нарушавам правилата на форума, но така или иначе отговарям конкретно.

За 5 минути ровене в интернет никой няма да се справи да разбере как се прави успешно сток. Нека някой капацитет ме обори.

Най-важното е да се навържат множеството ресурси, които сигурно са налични, така че да изградиш собствена концепция и в края да постигнеш зададена цел.

Чрез достатъчно навлизане в темата аз лично постигнах приемлив и очакван резултат – по време на курса и подчертавам, във време след него, със споделяне на ресурси и коментари с Генчо по skype, лични срещи и съвети получих нужната подкрепа при формалната регистрация в множество сток сайтове, както и за това какво струва и как се прави.

Надявам се, всеки да се съгласи, че предметната и сток фотография е основа, теоретична и техническа база, включваща абсолютно всички аспекти: постановки, осветление, композиция, даже и работа с модели, която едва ли може да се прескочи и да се отиде директно към изкуството, каквото и да означава това.

Едно от най-ценните неща които запомних от Генчо е: Като правиш снимка за 5 цента, трябва да положиш усилия за по-малко, за да има смисъл. Така че всеки трябва да си прави сметката какво снима, как го снима, колко време отделя за обработка, така че наистина да постигне приемлив резултат. Като се замисля това много кореспондира и с лелеяната тема за 200 левовите сватбени фотографи .
Генчо да вземе да си довърши предплатеният "онлайн" курс, дето също беше рекламиран и започнат у ФФ.... [smilie7] [smilie7] [smilie7]
Още си пазя тетрадката, започната на курса - не си искам парите обратно, а обещаните знания....

УУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ, несериозник !

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   23-03-14 02:22

Gravolez [smilie24]
GOSPODIN това е MASTER CLASS и живеем в България [shtrak]
Стоев то тука хората не ти ли обясниха че онлайн нищо не става.. требе си курс, ни книга, ни интернет само клечене и дупене с лектор била работата :D

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: mmjm   
Дата:   23-03-14 04:34

Ако четеш и книгата, както си чел темата, си требе курс.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: monokul   
Дата:   23-03-14 09:20

Георги, просто дадох пример със сфера в която имам познания и път на израстване. Не съм сравнявал фотографията с бокса. Сравних процеса на подготовка за едното и за другото. Става въпрос за изграждане на рабонти навици и практикуване на похвати с цел овладяване на умения. Фотографията си е фотография [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-03-14 12:56

gh0st_messenger, мастер клас и не съвсем "Master class for (semi-)advanced photographers"[shtrak]

В БГ на Фотоваканция например, най-бедното едноседмично преживяване е около 500лв. с пътя и храната, а за едно-двудневните уъркшопове трябват допълнително още 100-200 лв.
За още по-малко от 500лв. с нискобюджетна авиокомпания може да се посети този мастер клас, който ще бъде достатъчно интересен, а обстановката в манастира е много арт.


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Тед   
Дата:   23-03-14 13:02

Вие не видяхте ли че от преди два -три месеца горе се движеха курсове "Мастер клас" в БГ :)

Не за друго, ама записалите да не очакват нивото да е МК [smile]
Само преподавателите вече си слагат лепенки Мастер Клас :) - да е по-тузарско, и да видите преподавателя в "друга светлина".

МК в БГ няма и не може да има на нивото, което се влага и прави другаде. Има курсове. Който му е интересно отива, плаща и се прибира.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: georgivelev   
Дата:   23-03-14 14:47

monokul, Е то ако така ще сравняваме, то по-добре да сравним фотографията за начинаещо с ходенето на училище от първи до трети клас. Аз, завалията, не бях достатъчно гениялен, за да се науча сам да чета - показаха ми. Същата работа е и фотографията и свиренето на пиано.

Много се отплесвате от темата тука, уж говорим за начинаещи и фотографията, пък сетне гледам, обсъждат се теми от Сток до бокс. Попадал съм и на книга, озаглавена "Тайните на цифровата фотография" на Скот Келби. Ще си речеш, ба мааму, за някаква специфика ще говори, а то - обсъжда как да подберем подходяща минимална скорост на затвора така, че снимките да не се размазват, какво е макро- теле- и бемтикъв- обектив. Все общи неща, които уж трябва да се учат в курса за начинаещи. Споменава още в кои случаи е достатъчно да си купим фотоапарат с 3 мегапиксела и в кои случаи ще ни потрябват 4. Всичките тия книги за начинаещи във фотографията са аутдейтнати още преди да достигнат пазара.

Според мен, ако някой направи курс, озаглавен "Разкриване на мистериите на фотографията и придобиване на изтънченост и умения за майсторско фотографиране", ще има масивен комерсиален успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: monokul   
Дата:   23-03-14 21:31

Георги, такъв курс е невъзможен, защото тайна няма! Има яко бачкане, ровене, учене и експериментиране. Не казвам че курсовете по фотография са панацея, казвам че когато курсът е направен и се води от човек със сърце на учител, наученото на този курс ще е безценно и неоткриваемо в интернет. Книгите се пишат за пари, курсовете също се правят за пари, никой не може да те направи велик фотограф ако ти самия не си мотивиран и луд на тема фотография.
Когато обаче някой се чуди дали да запише курс по фотография аз казвам ДА! Защото или ще открие страст или ще се откаже. И в дваата случая печели. Ако пък някой иска да си учи сам и да чете книги и да гледа видеа в интернет, това също е вариант. Но това че занеш по кой път да тръгнеш, не означава че го вървиш. Извинявам се за сравнението с бокса, явно абстрактното мислене натоварва практичните умове. Фотографията е като рисуването има правила, закони, психология, експеримент, еротика, пошлост... Целия свят и живот. Дали има смисъл от курсове по фотография за начинаещи? Да!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-03-14 22:48

<<< hotsnail Ако искаш качество 95% от видеата в мрежата просто не те водят на към качествена обработка, дори да си заснел правилно кадъра.....>>>
Ти какви видеа в интернет гледаш?
Много ми е интересно, да те попитам, след като се изхвърляш с такива суми от по 1000 евро семинар за 3 дни, да обясниш за какви семинари става въпрос? Само ги подхвърляш, път на нас профансакта публика не ни става ясно за какви токова семинари говориш.

<<<Автор: my.point.of.view
Дата: 14-03-14 20:12

Естествено, че в един курс за начинаещи курсистите могат да научат много неща, които не могат да научат с два клика на мишката.
Примерно аз запознавам хората с около 20 световни и 20 български фотографа, но не биографично, а изследваме творчеството им, техния мироглед и как това се отразява на фотографиите им, говорим си също за теория на фотография, запознаваме се с откъси от анализи на критици като Барт, Зонтаг, Флусер, Кадир, Бодлер, правим съпоставки между тях, критикуваме ги :-) .
Учим се да търсим интересното в живота около нас, за да можем да го уловим с нашите светлинни капани.>>>

Написаното звуци, като рекла на частни уроци за кандидат студенти.
Ние ще ви научим да мислите, ще ви обясним какво са искали да кажат Ботев и Вазов с творбите си, как да интерпретирате техните произведения в контекста на лирическата им и духовна същност.
Накрая вече изби рибата с :
<<<Учим се да търсим интересното в живота около нас, за да можем да го уловим с нашите светлинни капани.>>>>
Обяснете ми кой и как ще ви научи да мислите?
Аз както отида в планината, вадя записките и почвам - тука това езеро дали е интересно за моя живот или би било интересно в живота на моя преподавател от курса по фотография...
[smilie5]

<<<Естествено - бленда, скорост, обективи и подобни се разглеждат, но набързо, акцентът е върху фотографията като послание, вушение, идея.>>>

Пък аз все си мислех, че курсът за начинаещи е именно това да ти обяснят, а не да ти разтягат локуми за "великите" представители на въпросното изкуство с тонове биография на слайдове копирани от уикипедия.
Преди да бъда попитан, дали се заяждам - ще отговоря - заяждам се защото всеки пети коментар е достоен за сборник със заглавието "биСЕРИте на фф, от древността до днес" [smilie5]

С цялото си търпение се напънах да прочета темата и установявам, че наивността на хората е безгранична (почти колкото глупостта).



<<<n1x0n
1. Някои хора не умеят или не обичат ровенето в нета за информация. Просто няма да седнат да се занимават с това и предпочитат да отделят някакви пари и да го получат наготово. Да не говорим, че информационният амбалаж в нета е в такива чудовищни количества, че се изискват дадени знания по темата, за да можеш успешно да го отсяваш - знания, които точно начинаещите по съвсем разбираеми причини нямат.

2. YT и сайтовете рядко осигуряват добра систематика на знанията и това обърква много хора в даден момент. Често курсистите са гледали и чели доста, но в разбъркан вид, с липсващи елементи или пък някакви противоречащи си неща. Често попадам на хора знаещи идеално 80% от това което им казвам, но липсващите 20% генерално им объркват всичко.>>>

Как ще ме убедиш, че твоят курс е именно този с пресятата непротиворечива информация, в която не липсва нито един важен елемент?
Подобни твърдения без примери са като хвърлен в очите пясък - безпочвени и неаргументирани. Но пък от друга страна, стоят добре написани и от тях лъха ерудираност, която в голяма част от случаите се приема добре от клиентите.



Автор: Gravolez
Дата: 19-03-14 15:55

Аз лично предпочитам да се самообразовам, но това не е защото на курсове не може да се научат нещата, а по-скоро е лично решение.... да пробвам и експериментирам и да си троша сам главата.


[smilie24]
В крайна сметка, не съжалявам за нито един от десетките хиляди левове, които съм дал за да експериментирам и образовам. Предубеден съм и съм преценил, че инвестицията в техника и експериментите с нея са ми били много по-полезни от това, някой незнаен псевдо-фотограф да ми обяснява историята на фотографията, великите критици и как една японска марка (няма да я споменавам, за да не стане реклама [smilie5] ) е най-добрата, защото той самия от 5 години снима само с нея и пластмасови обективи втора ръка от базара.

Накрая ще уточня, че написаното по-горе е в контекста на "курсовете за начинаещи", както авторът е написал в заглавието на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   24-03-14 07:59

Автор: georgivelev
...обсъжда как да подберем подходяща минимална скорост на затвора така, че снимките да не се размазват, какво е макро- теле- и бемтикъв- обектив... Всичките тия книги за начинаещи във фотографията са аутдейтнати още преди да достигнат пазара.


Сега ми стана ясно. Ама как не се бях сетил, че изискванията към скоростта на затвора се променят на всеки 6 месеца, и блендите са различни за всяка година... Да не говорим пък за композиция и др. такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: georgivelev   
Дата:   24-03-14 09:49

Автор: GenaDP
Дата: 24-03-14 07:59
Сега ми стана ясно. Ама как не се бях сетил, че изискванията към скоростта на затвора се променят на всеки 6 месеца, и блендите са различни за всяка година... Да не говорим пък за композиция и др. такива.


Виж бе, троле, в цитата много услужливо си пропуснал едно от моите изречения. Но тъй като явно имаш затруднения с разбирането и тълкуването на текст, ще поясня, специално за теб. Мнението ми, че книгите за начинаещи са аутдейтнати беше свързано със съветите на Келби за 3 и 4 мегапикселовите камери, което беше поместено в книга, пусната на пазара, когато 12-мегапикселовите камери бяха стандарт. Когато един начинаещ намери в подобна книга нерелевантна информация, нормално е да се съмнява и в останалата част от съдържанието. Затова и въпросната книга ми се стори смешна и нелепа. Със същия успех в момента можем да дискутираме съвременни книги за програмиране, които ни съветват дали да си купим компютър с процесор 1.8GHz Core2Duo и видео карти с 512MB RAM.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   24-03-14 10:18

Ахам. Щом не пишат за 20мп. камери, а за 4мп., значи всичко в книгата е безвъзвратно остаряло и от него файда няма. Точно както програмирането на компютър с 1.8GHz двуядрен процесор явно според теб е коренно различно от програмирането на компютър с 3.5GHz четириядрен процесор и видео карта с 3ГБ памет.

Впрочем, в книгите по програмиране май не съветват какъв компютър да си купиш, но това е една отделна тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: langel   
Дата:   24-03-14 10:52

... Мда, и А. Адамс вАжи само ако имаш апаратче с f64.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   24-03-14 12:33

Ако автора на книгата е работил с конкретни числа, твърде вероятно е тази книга да не си заслужава. Аз в добри статии не съм срещал съвети конкретно колко МП или какво ИСО да има камерата - трябва да си съвсем мъничко над слабоумен в областта на фотографията, за да сгрееш, че след 2 години статията ти ще е остаряла ако използваш подобни числа освен ако целта не е да говориш за силните за деня.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   24-03-14 12:53

По-скоро четящият трябва да е слабоумен, за да му пречат конкретните "остарели" числа...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   24-03-14 12:58

Както казвам за сетен път - клиента / ученика НИКОГА не е виновен за некадърността на учителя си. Ако не си го разбрал на дърти години, няма смисъл просто.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   24-03-14 13:25

rx написа:

> "... клиента ученика НИКОГА не е виновен за некадърността на учителя си..."

Донякъде вярно, но без това "никога" (еле главните букви). От римско време си има правило Caveat emptor, което в груб превод значи "който КУПУВА да си отваря очите". И това е залегнало в редица търговски закони по света до наши дни - отделно и НЕЗАВИСИМО от задължението на продавача стоката му да е годна за употреба и да отговаря на обявеното.

Понеже говорим за курсове като БИЗНЕС (каква мръсна дума, нали?!), където обучаемият има избор - правилото важи с пълна сила. Както си отваряш очите на Женския пазар, въпреки, че "по закон" продавачът е "длъжен" доматите му да не са гнили и черешите (иде ли им сезона вече, та се сетих?) да не са червиви - но топката си е у тебе.

Не е като в адължителното, предоставено от държавата (и безплатно) образование, където (почти) нямаш избор къде да си дадеш първолака и кой ще го учи на четмо - там твоята максима е вярна (само махни това 'никога'). А в тази тема говорим за търговия със знания - caveat emptor [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   24-03-14 14:10

Автор: rx
Както казвам за сетен път - клиента / ученика НИКОГА не е виновен за некадърността на учителя си


А за собствената си некадърност виновен ли е, или са виновни родителите му? Че съм се нагледал на такива, дето аз съм им виновен, защото не съм обяснявал добре и те не разбирали. После обаче се оказва, че и в учебниците не е обяснено добре, и в онлайн материалите - тоже...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   24-03-14 14:16

Казаното от теб не е в противоречие с моето мнение, а е допълнение :) В контекста - разбира се, че купувача ще си е виновен сам за себе си, че е избрал да купи краставици от миризливия циганин, но втория не може да използва за оправдание на кривите си краставици и изгнили домати, че клиентите му видиш ли нямали пари и той затова трябвало да предлага негодна стока :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Neuromancer42   
Дата:   11-04-14 00:49

Доста неща сте изписали, поспорили сте си хубаво, да.
Обаче аз искам да попитам, за да не правя отделна тема и да спамя, можете ли все пак да препоръчате някакъв хубав и НАИСТИНА смислен курс в София, който да си струва парите. Искам да отида, но като ще си давам месечната си заплата - поне да си струва за цял живот. Имам фотоапарат (перфектната класика за начинаещ D90 + 18-70) от декември 2013-та, вече цели 4-5 месеца и, разбира се, знам основните неща, които всеки, при добро желание, може да научи много бързо от интернет.
Идеята ми е - не искам да ми обяснява от а до я и да давам 300 лева за теория, която мога да си прочета самичък (и СЪМ си я чел), но и не съм за напредналите. Обичам реалната практика, уча се много по-бързо. Някакви препоръки?
Мерси предварително :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: allanpoe   
Дата:   11-04-14 05:31





Публикацията е редактирана (13-04-14 15:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: allanpoe   
Дата:   11-04-14 05:44





Публикацията е редактирана (13-04-14 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Neuromancer42   
Дата:   11-04-14 12:55

Аз какво питам - ти за какво ми отговаряш.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: compur   
Дата:   11-04-14 13:10

всеки има свободата да се "образова" по който начин си иска!

едни ходят на курсове, други ползват "безплатен" интернет, трети "всичко си знаят" и т.н.

учебния процес се състои от поне двама души - учител и ученик. такова нещо, като "аз давам едни пари и искам да ме научат" в повечето случаи не "работи"...

да не забравяме, че това е "процес", т.е. нещо което се случва продължително време...

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: prisonbreak   
Дата:   11-04-14 16:39

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: allanpoe   
Дата:   12-04-14 06:37





Публикацията е редактирана (13-04-14 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Neuromancer42   
Дата:   12-04-14 15:21

Адекватен ли си? По какъв начин ми отговаряш, дори бегло, на запитването за курс в България с горепосочения линк? А ако, например, не знам английски? На много интелигентен, образован и разбирач на високата култура ли се правиш?
За твое сведение чалга не слушам, а по сватби не ходя, какво остава да ги снимам. И точно защото не искам да попадна на такъв курс писах тук.
Но мерси, помогна ми.



Публикацията е редактирана (12-04-14 15:22)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »