Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: my.point.of.view   
Дата:   14-03-14 20:12

Естествено, че в един курс за начинаещи курсистите могат да научат много неща, които не могат да научат с два клика на мишката.
Примерно аз запознавам хората с около 20 световни и 20 български фотографа, но не биографично, а изследваме творчеството им, техния мироглед и как това се отразява на фотографиите им, говорим си също за теория на фотография, запознаваме се с откъси от анализи на критици като Барт, Зонтаг, Флусер, Кадир, Бодлер, правим съпоставки между тях, критикуваме ги :-) .
Учим се да търсим интересното в живота около нас, за да можем да го уловим с нашите светлинни капани.
Общо взето - все хубави неща. И като за курс за начинаещи - достатъчно.
Естествено - бленда, скорост, обективи и подобни се разглеждат, но набързо, акцентът е върху фотографията като послание, вушение, идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: n1x0n   
Дата:   14-03-14 20:22

- Какво точно в програмата за курс за начинаещи е засегнато, което не може да се види и прочете с 5 мин ровене в Интернет?
- Какво точно от практическата част е засегнато до степен, до която не може да се види в Youtube и човек без клинично слабоумие да може да го разбере?


Макар курсове за начинаещи във фотографията да не съм водил досега, имам достатъчно наблюдения от моите курсисти, на които съм задавал същите въпроси... по други причини. [smile]

1. Някои хора не умеят или не обичат ровенето в нета за информация. Просто няма да седнат да се занимават с това и предпочитат да отделят някакви пари и да го получат наготово. Да не говорим, че информационният амбалаж в нета е в такива чудовищни количества, че се изискват дадени знания по темата, за да можеш успешно да го отсяваш - знания, които точно начинаещите по съвсем разбираеми причини нямат.

2. YT и сайтовете рядко осигуряват добра систематика на знанията и това обърква много хора в даден момент. Често курсистите са гледали и чели доста, но в разбъркан вид, с липсващи елементи или пък някакви противоречащи си неща. Често попадам на хора знаещи идеално 80% от това което им казвам, но липсващите 20% генерално им объркват всичко.

Съвсем отделно от всичко гореизброено има много голям брой хора, които не знаят чужди езици достатъчно добре, пък повечето смислени ресурси са чуждоезични.

Иначе, няма как да се отрече, че в момента има някакъв невероятен бум на всевъзможни курсове и обучения, ама с времето ще се нормализират нещата, тя и тази работа не е за всеки.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   14-03-14 21:14

@gh0st_messenger вярваш или не остатъка стига за един не скъп обектив.......може би билет до Бали да ама пътя обратно и хотела ще трябва някак по друг начин да се покрият [smilie18] [smilie18]


@sky-fan тия обработки дълги които писах, са при положение че си снимал перфектно! Не разбрах да има вариант да възстановяваш снимка в пост....може би корекции леки на ранзи дефекти на модела - да; ама грешки на фотографа....

kalynsky много добре го е обяснил!

n1x0n много си прав. Инфромацията в мрежата не е никак излишна, но практиката си е нещо съвсем различно от теорията. Ако си ходил в университет, колкот и да ти разказва даскала разни тоереми, трябв аи задачки да решиш малко за да схванеш някои тънки детайли...Ако можеше без задачи, упраженеия и оценяване на решенията в университетите щеше само лекции да има....



Публикацията е редактирана (14-03-14 21:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   14-03-14 21:41

Защо да дадеш 100 лева за концерт, когато можеш безплатно да си пуснеш същите песни в Ютуб?

Защото на концерта има пиячка, има яко фън и много мацки?? [cool] в къщи съраунда ми е уникален спестих 1-2 ходения на семинари и енджоя е пълен. А сега сериозно, на мен ми е преоритет да си купя техника с която да се уча понеже винаги не ми стига това което имам, а не да отида на курс. И престанете с това ако не на курс няма другаде от къде.. мога да го разбера само с по-трудно асимилиране на инфорамцията която ви дават. Плюс е не отричам но не задължително, обезателно и животосапсяващо както някои се изказват.https://www.youtube.com/watch?v=7r_Yi7MnJFs
един от стотиците клипове в които е обяснено като за малоумници ;) а в канала на AndoramaTV е пълно с подобни клипове където начинаещите могат да получат каквато информация искат [smilie24] успех с набирането на курсисти



Публикацията е редактирана (14-03-14 21:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: n1x0n   
Дата:   14-03-14 22:05

Е, аз не виждам някой тук да е казал, че без курсове не може... [smile]

Хората в крайна сметка си преценяват - дали да ходят, при кого да ходят и т.н. Затове е хубаво да има конкуренция, за да се отсяват с времето курсовете, които си струват, от тези, които наистина се правят само за пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   15-03-14 04:04

Аз бих се изкефил и с удоволствие бих участвал в "курс", който се състои в едно стабилно излизане в природата за пейзажна, природна и уайлдлайф фотография - на терен, само с практика, без много много приказки освен анализ и критика за фотките впоследствие. Такова нещо обаче в БГ не съм чувал да се е случвало :(

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nomadsl   
Дата:   15-03-14 09:54

Всички мои познати, които са ходили на курсове и с които сме обсъждали това, са били разочаровани. С редки изключения. Основно защото очакванията им са били в курса да се говори за артистичната и художествена страна на фотографията и да присъства съвременен теоретичен концепт. А вместо това получават бокета, обективи и милиметри. Или остарели мантри от соцобразованието. А най-дразнещото е било, когато общообразователното и културно ниво на "даскала" се окаже по-ниско от на обучаващия се.

Лично считам, че най-адекватната форма е индивидуални занятия. Така концентрацията и гъвкъвостта е максимална. Не се чакат изостанали. Обратната връзка е мигновена. Не на последно място се изграждат и добри лични отношения.

Групата е за тези, които очакват повече занималня-купон, а не артистично общуване. Еле пък група от над седем човека.

Това за тези, които търсят фотографията, а не "най-добрата" техника.

Затова бих посъветвал интересуващите се да си харесат някой автор според постиженията му и да го контактуват с въпроси за евентуална възможност и тип на обучение.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: mmjm   
Дата:   15-03-14 12:23

Какво става, когато "общообразователното и културно ниво" на избрания от нас автор с "добри постижения", се окаже по-ниско от твоето, творбите му ти харесват, но общуването не се получава? Курсовете според мен са за техническо ограмотяване, овладяване на определени умения и тънкости в различни ситуации. Талантът, усещането за красота, интелектът или го имаш или го нямаш, няма как да го получиш на курс, дори при преподавател с пъти по-високо образователно и културно ниво. Всъщност по-високият образователен ценз, не винаги означава по-висок интелект, а културното ниво е нещо много относително.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Frenchev   
Дата:   15-03-14 13:32

не съм чел цялата тема, но от постовете, които прочетох виждам, че говорите на различни езици.

Трябва да се разграничи между курсове за начинаещи за техническата и художествената част.

На времето като карах курса при Ненов имаше две части- техническа и художествена. Аз изпуснах първата, но за по важната художествената се записах. Техническата по-лесно може да са научи от нета, но за художествената не мисля, че има достатъчно материали.

Иначе по темата - на мен курса ми беше полезен. Полезен точно като за тласък. От там нататък се учех сам, от колеги опитни фотографи, семинари, интернет и прочие.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: simon4o_bg   
Дата:   15-03-14 14:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   15-03-14 15:12

Съгласен съм с Frenvhev за техническата част а за художествената там по нагоре стана в един пост че е лично виждане.. или талант, което или го имаш или караш режим копи пейст, макар че все повече се убеждавам че е много трудно да не се повториш с някои друг преди тебе и най-редовните коментари в галерята... "клише" . Например клошар.. всеки един е уникален, всяко едно негово изражение е уникално.. сори за оф топика.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Admin   
Дата:   15-03-14 15:49

simon4о_bg, няма смисъл да си губите времето в този според Вас "Тъп и смачкан форум" . С подобен негативизъм и с нищо непредизвикани обиди можете да общувате във Вашето обкръжение.



Публикацията е редактирана (15-03-14 15:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Frenchev   
Дата:   16-03-14 00:56

Между другото се сещам и за един друг много важен курс, който не се покрива от нито един от гореописаните а именно:

"Как да се продаваме успешно като фотографи"

Защото половината от нашата професия е общуване с клиентите.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Славчо1989   
Дата:   16-03-14 02:09

При добро желание, начален курс не е необходим според мен.Аз лично четох от интеренет и в един момент ми се случи да обяснявам, на хора ходещи на курс елементарни неща.
Да се запишеш не означава задължително, че ще научиш нещо.Началното ниво може сам да си го научиш, тръгнеш ли, да се занимаваш по-детайлно има доста книги, има клипове, има и проба - грешка.
Дал съм си сметка, че курс по фотошоп би, бил по-полезен за мен, отколкото по фотография.Освен това, трудно ще научиш детайлите с по 1-2 часа отделени на тема.
Смятам, че различните уъркшопи са по-интересни и смислени.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: compur   
Дата:   16-03-14 09:14

интересно... а как самите ние определяме нивото си на подготовка, за да се запишем, например, за "второ ниво" или "за напреднали"?

курсове за "артистичната и художествена страна на фотографията и да присъства съвременен теоретичен концепт" се преподават от хора, които имат художествено образование, най-малкото. препоръзвам да погледнете в Художествената академия или в Софийския университет...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: punisherrr   
Дата:   16-03-14 11:21

compur :" интересно... а как самите ние определяме нивото си на подготовка, за да се запишем, например, за "второ ниво" или "за напреднали"?"

По-скоро този въпрос ме мъчи, мда [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 12:44

Гледаш конспекта на курса - ако са ти ясни всички неща в него, значи нямаш нужда да ходиш. Ако нищо от конспекта не ти звучи изобщо познато, значи вероятно трябва да идеш на по-"нисък" курс първо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: my.point.of.view   
Дата:   16-03-14 13:11

Аз гледам снимките на водещия курса. В крайна сметка кадрите му са доказателството за това, което може да се научи от него. Повече от това, което той сам прави, няма как да науча от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 13:14

"Гледаш конспекта на курса - ако са ти ясни всички неща в него, значи нямаш нужда да ходиш. Ако нищо от конспекта не ти звучи изобщо познато, значи вероятно трябва да идеш на по-"нисък" курс първо :)"

Интересно, всички говорят за курсове и онлайн материали, а за нещото, наречено КНИГА явно вече никой не си спомня. Е, явно аз съм тъп или ретрограден (може пък и двете), но от курс не съм видял файда (освен от тези в далечното социалистическо минало, когато това беше единственият начин да научиш доста неща, тъй като други източници просто липсваха или бяха трудно откриваеми).

При наличието на купища книги и онлайн материали па някаква тема да си дадеш парите на някой, който да ти преразкаже малка част от съдържанието им за мен поне е загуба на време и средства. Естествено, любителите на купона и желаещите някой да им го налива с фуния ще са на по-различно мнение. Всъщност, курсовете са предназначени именно за тях - щом има търсене, ще има и предлагане.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 13:23

GenaDP книгата е архаичен носител на информация - особено в технологични области, където докато я прочетеш, нещата вече са се променили. При наличието на тонове онлайн информация "от извора", странно ми е да се разчита на хартиени носители.

Иначе тука точно това се нищи и така и не се разбра какъв е отговора - в крайна сметка курса, споменаван в темата преразказ на онлайн материали ли е или има творческа част и каква е тя :) Книгата например не може да ти направи рецензия и анализ на снимките, захвата на камерата и др.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 13:28

GenaDP книгата е архаичен носител на информация - особено в технологични области, където докато я прочетеш, нещата вече са се променили. При наличието на тонове онлайн информация "от извора", странно ми е да се разчита на хартиени носители.

Верно ли? Явно не ти е минавало през главицата, че книгата вече може да не бъде напечатана на хартия, но пак си остава книга. Не онлайн "изворна информация" с неясно качество - щото всеки кретен, открил интернета, може да публикува гениалните си прозрения по всяка тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 13:36

Разбира се, че всеки кретен може да публикува каквото си иска. Както всеки кретен може да напише каквото си иска в книга. Но е нужен и кретен, който да чете информация, написана от кретени. got my point?

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 13:51

Както всеки кретен може да напише каквото си иска в книга.

Е тук вече не позна... Защо е така - ако се понапънеш, може и да ти просветне.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 14:07

GenaDP моето момче, това, че си мислиш, че някой като е написал книга, вероятността да е кретен е изключена, може само да те заблуди в четене на глупости - върви в книжарницата и погледни секциите с литература на тема здравословно ядене, духовни учения и ако не разпознаеш веднага 90-те процента кретени, които са написали 100 страници и се мислят за автори и интелигенти, значи проблема е в теб :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 14:20

Това, че здравословното хранене или духовните учения за теб са глупости не означава, че книгите са писани от идиоти или съдържат простотии. А и тук не става дума за езотерични бръщолевеници (за които всеки си има собствено виждане по темата), а за съвсем ясна материя - фотографията. И не говоря за книги, пуснати в тираж 100 бр. от някой с болни амбиции, видял се с повече пари, а за книги на големи издателства, превеждани на много езици.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »