Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 14:27

"И не говоря за книги, пуснати в тираж 100 бр. от някой с болни амбиции, видял се с повече пари, а за книги на големи издателства, превеждани на много езици."

Ето, сам признаваш, че не говориш за книги, а за определен вид книги ;) Радвам се, че се разбрахме.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 14:47

Ето, сам признаваш, че не говориш за книги, а за определен вид книги

Не, говоря за книги по принцип.

На тема диети и духовни прозрения в нет-а ще намериш същите неща, както и в книгите, за които спомена по-горе.

А на тема фотография я ми покажи поне една книга, която да е писана от идиот и да съдържа простотии...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 15:08

Ти сам цитира въпросния тип автори, чиито "книги" са на пазара :) Интересното е, че аз съм попадал в нета само веднъж на идиотски материал за фотография и то не защото автора му беше прост, а защото агресивно се опитваше да пробута някакъв светломер на Секоник, та явно така са му наредили. Виж за книги съм срещал доста посредствени, от които някои - потресаващи. Но то си е до търсене и намиране. Темата обаче е за курсове по фотография. Ако беше онлайн ресурси срещу хартиени книги - хартиените книги отиват на боклука безусловно.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-14 15:48

Дълго подминавах тая тема, защото нямам поглед върху българските курсове и не мога да давам мнение дали си струват. Но всеки път като вляза във форума, заглавието на темата ме наостря:

"...реални ползи или просто бизнес?.."

Моля?!? [smilie10]

"Просто" бизнес е противопоставено като алтернатива на реалните ползи, сиреч мръсната дума "бизнес" вече изключва нещо да има полза???

Мислех, че може да е недомислено като словесна формулирока, но изчетох цялата тема и две неща се набиват на непредубедения наблюдател:

1. Безброй мнения са около това какви разходи "покрива" цената, колко печелят организаторите и водещите, сравннеия с други цени другаде и с "тънката" безплатност на Интернет-самообразованието. И какви по-хубави неща могат да се купят с парите за курс: екзотични ваканции, обективи - все реални материални ценности, а не някакви си там... (простете гнусната дума).. знания!

2. Извън контекста на цената (може ли изобщо да се откъснем от това?) непрекъснато се противопоставя образованието срещу само-образованието, бездънните ресурси на Интернет-а срещу незаменимото (а за някои- съмнително) лично общуване на живо. Отново противопоставяме ябълки на картофи (или на канарчета). Това са съвсем различни неща, никое от които не е директен заменител на другото, в най-добрия случай се допълват. Сигурно ще ми простите, че и зад това виждам паричния разход като фактор? (Защото има онлайн курсове за стотици долари, на които никой не сподели да се е записвал, но когато един съфорумник обяви безплатен жив курс - доста хора отидоха?)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 15:58

Въпросът не опира до това, че едното е платено, а другото - безплатно.

На курс трябва да се съобразяваш с времето му на провеждане, да слушаш това, което лекторът е решил, че е нужно, и черпиш информацията си само от този източник.

При самообразованието четеш когато и каквото ти е кеф.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-14 16:10

rx: "Ако беше онлайн ресурси срещу хартиени книги - хартиените книги отиват на боклука безусловно."

Явно не си наясно, но фотографията се е появила доста време преди интернета. И нещата, написани в хартиените книги от преди сума години са си напълно верни и на съвременния етап. Що се отнася до съвременните книги - освен на хартия, много от тях се предлагат и в електронен вид, но разлика м/у полезността на двата варианта поне досега не е открита.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-14 21:28

> "На курс трябва ... да слушаш това, което лекторът е решил, че е нужно

Не допускаш ли, че той знае какво е нужно? И знае по-добре от тебе (иначе ти щеше да си лектор - или върховен фото-артист)?

> ...и черпиш информацията си само от този източник.

Това е абсолютно НЕВЯРНО! Никой не ти пречи да черпиш информация от всякакви други източници, да я съпоставяш и допълваш. Всъщност точно това правят по-умите курсисти: не приемат сляпо уроците, а ги филтрират през други авторитети и избирателно. И ги допълат с още информация, подбрана от другаде. Тези именно напредват повече.

> При самообразованието четеш когато и каквото ти е кеф.

Абсолютно вярно! Но дали

"каквото ти е кеф" = "каквото ще те направи по-добър фотограф" ?

И как знаеш (щото говорим за начинаещи) какво точно ще те направи фотограф? (Виж коментара ми на първия цитат горе).

Иначе нямам никакви проблеми със самообразованието, аз самият съм се самообразовал в редица области. В поста си по-горе по темата само апелирах да НЕ СЕ противопоставя самообразованието на образованието от компетентен преподавател, защото двете не са взаимно-изключващи се противоположности. Нищо повече.



Публикацията е редактирана (16-03-14 21:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 22:20

Сега следва един много важен (и труден въпрос) - дефинирай "компетентен преподавател" [smilie3] В изкуството това е едно много... мътно понятие.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: bpavlov   
Дата:   16-03-14 22:32



Аве, rx, ти да не си chrisnoch

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Славчо1989   
Дата:   16-03-14 22:54

Разбираш, че не ти трябва начално ниво курс, когато четеш "На фокус" и ти е скучна, щото няма какво да научиш.
Освен това никой не може да ме убеди, че с 1-2 часа отделени на снимане в студио, ще стане мастър на светлината - абсурдно е.
Един курс може да ти наложи основи, но основите можеш да си ги наложиш и с много четене, с много питане, и с много работа.Без желание и много работа няма как да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   16-03-14 23:14

bpavlov всъщност не - дори с него изпадаме често в лют аргумент по много теми, така, че не виждам как можеш да ни оприличиш [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-14 23:55

написа:

> Сега следва един много важен (и труден въпрос) - дефинирай
> "компетентен преподавател"

Много просто: всеки, който знае повече* от обучамия. [smilie5]


> В изкуството това е едно много... мътно понятие.

Хайде засега да не говорим за Голямото Изкуство, а само за елементарни неща за начинаещи (ти сам в постовете си наблягаше, че темата е за такива встъпителни курсове, нали?). В букварните начални знания нещата не са чак толкова разтегливи.
- - - - -

* "повече" - дори само малко повече е достатъчно. Дори препоръчително - много повече може да обърка медупланетното разбиране между обучаващ и обучаем. Нещо като да сложиш някой професор-доктор да учи първолаците на азбуката.

Има дори по-смела дефиниция за компетентност, която ползваме в моята професия (консултант съм - също продаваме знания :) При нас звучи така: "Някой, който се учи по-бързо от клиента." (Като вляза в офиса му, аз също като клиента не знам решенията на проблемите му - но до края на деня съм ги научил и съм крачка напред с материала :)

Формално тая положителна 'делта' (разлика в знанията в полза на обучаващия) обикновено се удостоверява с някакъв сертификат или диплома. Понеже знаем колко надеждни са такива хартии, влизат в действие и неформални критерии като репутация, реноме, препоръки. Или просто доверие - откровеното самопризнание на ученика, че нищо не знае и може само да спечели от дори "слабо компетентен" учител. Та - важният ти въпрос в контекста на темата (курсове за НАЧИНАЕЩИ) е почит излишен.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   16-03-14 23:58

по въпроса за бизнеса, не знам длаи ще се съгласите ама ако курсовете не са печаливш бизнес, няма как да носят реални ползи...змаислете се и в-ху това, преди пак да съдим дали 120 лева са много за един курс.



Публикацията е редактирана (17-03-14 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   17-03-14 00:02

nyamago не съм съгласен. Аз примерно смятам, че знам повече от един прохождащ фотограф, но не смятам, че имам педагогически подход към хората, за да им обяснявам, да държа интереса им към темата и да ги надъхам да се занимават с фотография. Познанията не вървят ръка за ръка с таланта да ги предаваш на други - може да си перфектен професионалист и отвратителен даскал. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   17-03-14 00:07

rx +1

ходил съм на 2 семинара където презентатора нямаше подход и организация. В крайна сметка имаше ползи, но много далеко от ползите които съм имал при по-добър педагоически подход.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   17-03-14 00:15

И двамата сте прави за педагогическата страна - тя е комбинация от вродена дарба и малко познания по педагогика. Това ми мина през ума, когато писах, че знанията "в повече" е достатъчно да са малко повече, не много... но реших да не се отплесвам с бездруго дългия си пост [smilie8]

Ето - коригирана дефиниция:

"Всеки който знае поне малко повече от обучаемите и има вродената и/или обучена способност да го поднесе достъпно и мотивиращо"

Така става ли?

[beer]



Публикацията е редактирана (17-03-14 01:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   17-03-14 00:17

Става [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: hotsnail   
Дата:   17-03-14 00:17

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: sky-fan   
Дата:   17-03-14 00:27

Сега остава да коментирате и преподавателите/лекторите. В смисъл кои стават и кои не.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   17-03-14 00:36

Що не коментирате и обучаемите? Щото най-често там е голямата трагедия...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   17-03-14 00:42

По същата причина, по която не можеш да коментираш младоженците - те ти плащат за да свършиш дадена работа, а не ти на тях. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   17-03-14 00:52

Може да ги коментираме учениците в такива курсове...Като добър пример мога да дам мома, отишла на такъв курс за начинаещи със сапунерка, която дори няма ръчни настройки. Просто "обучението" било подарък от колегите, защото виждали, че обича да снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   17-03-14 00:56

Точно такава мома ако не е извлякла най-големи ползи от всички присъстващи на курс за начинаещи и не си е тръгнала с усмивка до уши, защото именно подобен курс трябва да й даде ясна насока как да се развие нататък, то със сигурност курса не струва изобщо, или поне не е за начинаещи. И точно с такива моми и момъци се проличава дали срещу тях стои педагог и мотиватор или просто фотограф.

Всъщност мислех точно такъв човек да го насоча към подобен курс, но след казаното от теб оставам със съмнението, че ще му направя мечешка услуга ако там се държат с него като с "някакъв, който как така дори е посмял да се запише на курс за начинаещи, а няма поне ДСЛР от най-висок клас?!".

Поздравявам те с ей този забавен плейлист :) https://www.youtube.com/watch?v=lIqtEt6oRrI&list=PL7ECB90D96DF59DE5




Публикацията е редактирана (17-03-14 01:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   17-03-14 01:07

Дори на човек с нисък клас безогледалка не бих му препоръчал да ходи на такъв курс...Може както по-напред в темата казах, ако хванат някакви еднодневни семинари или билет към новозакупен апарат за 1 ден курс изяснителен как се борави с апарата, но не и повече.
Ами дву и трияко е...Който иска, ще се научи някакси.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: IvanAndreev   
Дата:   17-03-14 01:20

@rx
Започна от курсовете за начинаещи та стигна до изкуството (голямото)

Както казах съм посещавал множество курсове, но най-лесно да обясня за ползите и дали си заслужава е курса по Предметна и Стокфотография с лектор Генчо Петков. Дано не нарушавам правилата на форума, но така или иначе отговарям конкретно.

За 5 минути ровене в интернет никой няма да се справи да разбере как се прави успешно сток. Нека някой капацитет ме обори.

Най-важното е да се навържат множеството ресурси, които сигурно са налични, така че да изградиш собствена концепция и в края да постигнеш зададена цел.

Чрез достатъчно навлизане в темата аз лично постигнах приемлив и очакван резултат – по време на курса и подчертавам, във време след него, със споделяне на ресурси и коментари с Генчо по skype, лични срещи и съвети получих нужната подкрепа при формалната регистрация в множество сток сайтове, както и за това какво струва и как се прави.

Надявам се, всеки да се съгласи, че предметната и сток фотография е основа, теоретична и техническа база, включваща абсолютно всички аспекти: постановки, осветление, композиция, даже и работа с модели, която едва ли може да се прескочи и да се отиде директно към изкуството, каквото и да означава това.

Едно от най-ценните неща които запомних от Генчо е: Като правиш снимка за 5 цента, трябва да положиш усилия за по-малко, за да има смисъл. Така че всеки трябва да си прави сметката какво снима, как го снима, колко време отделя за обработка, така че наистина да постигне приемлив резултат. Като се замисля това много кореспондира и с лелеяната тема за 200 левовите сватбени фотографи .


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »