Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: nyamago   
Дата:   17-03-14 01:35

> Що не коментирате и обучаемите? Щото най-често там е голямата трагедия...

???

Би ли пояснил? Каква точно е трагедията? ('Трагедия' е силна дума) И това от позицията не лектор ли е, на състудент/курсист или никое от двете?

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   17-03-14 01:36

IvanAndreev [smilie24] именно такава конкретика смятам, че е полезна за курсовете, които сте посещавали, защото просто едно "супер е", не дава никаква представа какво се случва :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: CDman   
Дата:   17-03-14 09:34

Колеги !

Неуместно е да се сравняват курсове по фотография с образованието. Образованието се завършва с диплом, който е изискуем при заемането на работни места.

Също така е неуместно да се сравняват курсове по фотография с шофьорски курс защото да се кара кола без книжка е незаконно, а да се правят лоши снимки (слава богу) не е.

Това по сравненията - сега малко въпроси:

Добре – приемаме, че курсиста записва и успешно завършва един курс за начинаещи.[cool]

После какво ?[smilie11]

Записва курс за напреднали ?
Купува техника с която може да ползува наученото ?
Снима свадби за да си покрие разходите ?[smilie5]
Излиза на първа страница във ФФ ?[smilie7]

Какво ? [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Alice   
Дата:   17-03-14 09:49

А да се запишеш на рисуване или танци, съвсем няма смисъл. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   17-03-14 14:47

Автор: IvanAndreev

За 5 минути ровене в интернет никой няма да се справи да разбере как се прави успешно сток. Нека някой капацитет ме обори.


Що за 5 мин?
На курса за толкова ли ти го обясниха?

Чрез достатъчно навлизане в темата аз лично постигнах приемлив и очакван резултат – по време на курса и подчертавам, във време след него, със споделяне на ресурси и коментари с Генчо по skype, лични срещи и съвети получих нужната подкрепа при формалната регистрация в множество сток сайтове, както и за това какво струва и как се прави.

"Приемлив и очакван" не е синоним на "добър".
А за формалната регистрация в един сток-сайт е достатъчно да си грамотен и да имаш компютър под ръка...

Надявам се, всеки да се съгласи, че предметната и сток фотография е основа, теоретична и техническа база, включваща абсолютно всички аспекти: постановки, осветление, композиция, даже и работа с модели, която едва ли може да се прескочи и да се отиде директно към изкуството, каквото и да означава това.

Изкуство може да се прави с пинхол, подпрян на бордюра. Ни теория ти трябва, ни постановка, ни работа с модели...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kalynsky   
Дата:   17-03-14 17:25

Не на всеки обаче му се снима сток, иска да снима портрет,например.Това значи ли че първо трябва да снима сток(някакви предмети)за да мине на следващо ниво-заснемане на човек?! ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: n1x0n   
Дата:   18-03-14 02:43

Неуместно е да се сравняват курсове по фотография с образованието. Образованието се завършва с диплом, който е изискуем при заемането на работни места.

Единственото "изискуемо" нещо в света на сериозната професионална фотография се нарича "добро портфолио", а не "диплом". Качеството на портфолиото от своя страна, абсолютно не зависи от това имаш ли "диплом" или нямаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: anastas   
Дата:   18-03-14 10:23

n1x0n
"
Единственото "изискуемо" нещо в света на сериозната професионална фотография се нарича "добро портфолио", а не "диплом". Качеството на портфолиото от своя страна, абсолютно не зависи от това имаш ли "диплом" или нямаш."


Горното е вярно ако се търси фотограф.
Щом обсъждаме лектор не е лошо да има и педагогически диплом.Макар да не е гаранция за добросъвестно отношение и желание да предаде знанията и опита си.
Лично съм присъствал на семинар на много добър и опитен фотограф който през цялото време се държа доста несериозно и пренебрежително с явно нежелание да сподели дори малки малка част от опита си.


[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Gravolez   
Дата:   19-03-14 15:55

Аз лично предпочитам да се самообразовам, но това не е защото на курсове не може да се научат нещата, а по-скоро е лично решение. Защото обичам насаме да седна и да си прочета нещата и да пробвам и експериментирам и да си троша сам главата.
При курсовете много зависи на какъв преподавател и какви курсове ще попадна. Дори и преподавателя да е добър за едни ученици, може да не върши добра работа на други. Както аз като обяснявам на някого нещо и има хора дето смятат, че обяснявам добре и други дето смятат, че не обяснявам добре. При курсовете на някои хора може да им допада и да не са идивидуални, а да има социален елемент. Други хора може би биха предпочели съвсем малки групи или индивидуални курсове. Зависи дали другите от групата задават въпроси, чиито отговори знаеш и съответно ефективността на курса за теб намалява. Също така зависи какви доходи имаш и после дали искаш да си ги избиеш или си снимаш за кеф, колко си склонен да си платиш за кефа и за евентуалните знания, които ще придобиеш.
Така че едва ли някой тук може да даде съвет, който да свърши работа на всеки за всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: monokul   
Дата:   22-03-14 01:00

От всеки колега може да се научи по нещо. От всеки курс човек може да добие познания и умения. Ще дам пример с бокса, защото тренирам бокс над пет години. Гледайки по телевизията изглежда доста лесно просто да удариш някой. Следователно всички бихме могли да пропуснем нивото за начинаещи боксьори и да запишем средно ниво, нали? Истината е че не става, защото в нивото за начинаещи се учиш как да стоиш в гард, да защитаваш и избягваш удари, как да се движиш, как да удряш правилно, бързо, точно и силно. Без тези основни умения, няма как а влезеш в ринг, за да усетиш истинската игра и тактика в бокса. Просто ще бъдеш премазван всеки път от обучения противник. Колкото и лесно да изглежда човек да прави снимки, изкуството и творческия почерг се появат само когато боравенето с апарата не се явява пречка за разума. Идеята на началните нива е въвеждане в теорията на фотографията с цел практическото и приложение в реалния живот, а не постигане на научни постижения в областта на оптиката. Тоест колегите ще подготвят начинаещия фотограф за трудностите които ще го споходят при първите му опити за самостоятелна работа. Когато знаеш какво и защо няма да ти се получи, можеш да търсиш начини да се справиш с проблема. Ако обаче нямаш идея какво се случва и защо, процеса може толкова да се вговняса че да се откажеш. В интернет има много и доста често неточна информация. Пресяването и може да отнеме месеци. Схемите не носят достатъчно информация, малко сайтове засягат физичните закони за разпространение на светлината. Никой сайт не може да те научи как да се държиш на сет и да носиш отговорност за работата си. Нужна е практика. Не виждам по-добър начин от практика с ръководител за началните стъпки [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: georgivelev   
Дата:   22-03-14 06:50

Уважавам твоята гледна точка, но сравнението на фотографията с бокса ми се струва малко нелепо. То е като да сравняваш боксов мач със заснемането на боксов мач.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-03-14 16:36

Ето още един интересен пример с един белгиец (Lucas Roels) , който организира курс от СЕДЕМ дена в бивш манастир в южна Франция за 10 човека на цена 545 евро, ако се спи в манастира и 455 евро, ако се спи на палатка. В цената влиза пълен пансион, модели и лектор.
Интересни са и темите (идеите) заложени в курса. Като гледам тази цена спрямо стандарта на Запада си е направо подарък.
Линк към курса - до 17.08.2014 има време да се запише някой желаещ.[shtrak]

http://lukasroels.wordpress.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Стоев   
Дата:   23-03-14 00:02

Автор: IvanAndreev
Дата: 17-03-14 01:20

@rx
Започна от курсовете за начинаещи та стигна до изкуството (голямото)

Както казах съм посещавал множество курсове, но най-лесно да обясня за ползите и дали си заслужава е курса по Предметна и Стокфотография с лектор Генчо Петков. Дано не нарушавам правилата на форума, но така или иначе отговарям конкретно.

За 5 минути ровене в интернет никой няма да се справи да разбере как се прави успешно сток. Нека някой капацитет ме обори.

Най-важното е да се навържат множеството ресурси, които сигурно са налични, така че да изградиш собствена концепция и в края да постигнеш зададена цел.

Чрез достатъчно навлизане в темата аз лично постигнах приемлив и очакван резултат – по време на курса и подчертавам, във време след него, със споделяне на ресурси и коментари с Генчо по skype, лични срещи и съвети получих нужната подкрепа при формалната регистрация в множество сток сайтове, както и за това какво струва и как се прави.

Надявам се, всеки да се съгласи, че предметната и сток фотография е основа, теоретична и техническа база, включваща абсолютно всички аспекти: постановки, осветление, композиция, даже и работа с модели, която едва ли може да се прескочи и да се отиде директно към изкуството, каквото и да означава това.

Едно от най-ценните неща които запомних от Генчо е: Като правиш снимка за 5 цента, трябва да положиш усилия за по-малко, за да има смисъл. Така че всеки трябва да си прави сметката какво снима, как го снима, колко време отделя за обработка, така че наистина да постигне приемлив резултат. Като се замисля това много кореспондира и с лелеяната тема за 200 левовите сватбени фотографи .
Генчо да вземе да си довърши предплатеният "онлайн" курс, дето също беше рекламиран и започнат у ФФ.... [smilie7] [smilie7] [smilie7]
Още си пазя тетрадката, започната на курса - не си искам парите обратно, а обещаните знания....

УУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ, несериозник !

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   23-03-14 02:22

Gravolez [smilie24]
GOSPODIN това е MASTER CLASS и живеем в България [shtrak]
Стоев то тука хората не ти ли обясниха че онлайн нищо не става.. требе си курс, ни книга, ни интернет само клечене и дупене с лектор била работата :D

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: mmjm   
Дата:   23-03-14 04:34

Ако четеш и книгата, както си чел темата, си требе курс.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: monokul   
Дата:   23-03-14 09:20

Георги, просто дадох пример със сфера в която имам познания и път на израстване. Не съм сравнявал фотографията с бокса. Сравних процеса на подготовка за едното и за другото. Става въпрос за изграждане на рабонти навици и практикуване на похвати с цел овладяване на умения. Фотографията си е фотография [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-03-14 12:56

gh0st_messenger, мастер клас и не съвсем "Master class for (semi-)advanced photographers"[shtrak]

В БГ на Фотоваканция например, най-бедното едноседмично преживяване е около 500лв. с пътя и храната, а за едно-двудневните уъркшопове трябват допълнително още 100-200 лв.
За още по-малко от 500лв. с нискобюджетна авиокомпания може да се посети този мастер клас, който ще бъде достатъчно интересен, а обстановката в манастира е много арт.


Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Тед   
Дата:   23-03-14 13:02

Вие не видяхте ли че от преди два -три месеца горе се движеха курсове "Мастер клас" в БГ :)

Не за друго, ама записалите да не очакват нивото да е МК [smile]
Само преподавателите вече си слагат лепенки Мастер Клас :) - да е по-тузарско, и да видите преподавателя в "друга светлина".

МК в БГ няма и не може да има на нивото, което се влага и прави другаде. Има курсове. Който му е интересно отива, плаща и се прибира.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: georgivelev   
Дата:   23-03-14 14:47

monokul, Е то ако така ще сравняваме, то по-добре да сравним фотографията за начинаещо с ходенето на училище от първи до трети клас. Аз, завалията, не бях достатъчно гениялен, за да се науча сам да чета - показаха ми. Същата работа е и фотографията и свиренето на пиано.

Много се отплесвате от темата тука, уж говорим за начинаещи и фотографията, пък сетне гледам, обсъждат се теми от Сток до бокс. Попадал съм и на книга, озаглавена "Тайните на цифровата фотография" на Скот Келби. Ще си речеш, ба мааму, за някаква специфика ще говори, а то - обсъжда как да подберем подходяща минимална скорост на затвора така, че снимките да не се размазват, какво е макро- теле- и бемтикъв- обектив. Все общи неща, които уж трябва да се учат в курса за начинаещи. Споменава още в кои случаи е достатъчно да си купим фотоапарат с 3 мегапиксела и в кои случаи ще ни потрябват 4. Всичките тия книги за начинаещи във фотографията са аутдейтнати още преди да достигнат пазара.

Според мен, ако някой направи курс, озаглавен "Разкриване на мистериите на фотографията и придобиване на изтънченост и умения за майсторско фотографиране", ще има масивен комерсиален успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: monokul   
Дата:   23-03-14 21:31

Георги, такъв курс е невъзможен, защото тайна няма! Има яко бачкане, ровене, учене и експериментиране. Не казвам че курсовете по фотография са панацея, казвам че когато курсът е направен и се води от човек със сърце на учител, наученото на този курс ще е безценно и неоткриваемо в интернет. Книгите се пишат за пари, курсовете също се правят за пари, никой не може да те направи велик фотограф ако ти самия не си мотивиран и луд на тема фотография.
Когато обаче някой се чуди дали да запише курс по фотография аз казвам ДА! Защото или ще открие страст или ще се откаже. И в дваата случая печели. Ако пък някой иска да си учи сам и да чете книги и да гледа видеа в интернет, това също е вариант. Но това че занеш по кой път да тръгнеш, не означава че го вървиш. Извинявам се за сравнението с бокса, явно абстрактното мислене натоварва практичните умове. Фотографията е като рисуването има правила, закони, психология, експеримент, еротика, пошлост... Целия свят и живот. Дали има смисъл от курсове по фотография за начинаещи? Да!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-03-14 22:48

<<< hotsnail Ако искаш качество 95% от видеата в мрежата просто не те водят на към качествена обработка, дори да си заснел правилно кадъра.....>>>
Ти какви видеа в интернет гледаш?
Много ми е интересно, да те попитам, след като се изхвърляш с такива суми от по 1000 евро семинар за 3 дни, да обясниш за какви семинари става въпрос? Само ги подхвърляш, път на нас профансакта публика не ни става ясно за какви токова семинари говориш.

<<<Автор: my.point.of.view
Дата: 14-03-14 20:12

Естествено, че в един курс за начинаещи курсистите могат да научат много неща, които не могат да научат с два клика на мишката.
Примерно аз запознавам хората с около 20 световни и 20 български фотографа, но не биографично, а изследваме творчеството им, техния мироглед и как това се отразява на фотографиите им, говорим си също за теория на фотография, запознаваме се с откъси от анализи на критици като Барт, Зонтаг, Флусер, Кадир, Бодлер, правим съпоставки между тях, критикуваме ги :-) .
Учим се да търсим интересното в живота около нас, за да можем да го уловим с нашите светлинни капани.>>>

Написаното звуци, като рекла на частни уроци за кандидат студенти.
Ние ще ви научим да мислите, ще ви обясним какво са искали да кажат Ботев и Вазов с творбите си, как да интерпретирате техните произведения в контекста на лирическата им и духовна същност.
Накрая вече изби рибата с :
<<<Учим се да търсим интересното в живота около нас, за да можем да го уловим с нашите светлинни капани.>>>>
Обяснете ми кой и как ще ви научи да мислите?
Аз както отида в планината, вадя записките и почвам - тука това езеро дали е интересно за моя живот или би било интересно в живота на моя преподавател от курса по фотография...
[smilie5]

<<<Естествено - бленда, скорост, обективи и подобни се разглеждат, но набързо, акцентът е върху фотографията като послание, вушение, идея.>>>

Пък аз все си мислех, че курсът за начинаещи е именно това да ти обяснят, а не да ти разтягат локуми за "великите" представители на въпросното изкуство с тонове биография на слайдове копирани от уикипедия.
Преди да бъда попитан, дали се заяждам - ще отговоря - заяждам се защото всеки пети коментар е достоен за сборник със заглавието "биСЕРИте на фф, от древността до днес" [smilie5]

С цялото си търпение се напънах да прочета темата и установявам, че наивността на хората е безгранична (почти колкото глупостта).



<<<n1x0n
1. Някои хора не умеят или не обичат ровенето в нета за информация. Просто няма да седнат да се занимават с това и предпочитат да отделят някакви пари и да го получат наготово. Да не говорим, че информационният амбалаж в нета е в такива чудовищни количества, че се изискват дадени знания по темата, за да можеш успешно да го отсяваш - знания, които точно начинаещите по съвсем разбираеми причини нямат.

2. YT и сайтовете рядко осигуряват добра систематика на знанията и това обърква много хора в даден момент. Често курсистите са гледали и чели доста, но в разбъркан вид, с липсващи елементи или пък някакви противоречащи си неща. Често попадам на хора знаещи идеално 80% от това което им казвам, но липсващите 20% генерално им объркват всичко.>>>

Как ще ме убедиш, че твоят курс е именно този с пресятата непротиворечива информация, в която не липсва нито един важен елемент?
Подобни твърдения без примери са като хвърлен в очите пясък - безпочвени и неаргументирани. Но пък от друга страна, стоят добре написани и от тях лъха ерудираност, която в голяма част от случаите се приема добре от клиентите.



Автор: Gravolez
Дата: 19-03-14 15:55

Аз лично предпочитам да се самообразовам, но това не е защото на курсове не може да се научат нещата, а по-скоро е лично решение.... да пробвам и експериментирам и да си троша сам главата.


[smilie24]
В крайна сметка, не съжалявам за нито един от десетките хиляди левове, които съм дал за да експериментирам и образовам. Предубеден съм и съм преценил, че инвестицията в техника и експериментите с нея са ми били много по-полезни от това, някой незнаен псевдо-фотограф да ми обяснява историята на фотографията, великите критици и как една японска марка (няма да я споменавам, за да не стане реклама [smilie5] ) е най-добрата, защото той самия от 5 години снима само с нея и пластмасови обективи втора ръка от базара.

Накрая ще уточня, че написаното по-горе е в контекста на "курсовете за начинаещи", както авторът е написал в заглавието на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   24-03-14 07:59

Автор: georgivelev
...обсъжда как да подберем подходяща минимална скорост на затвора така, че снимките да не се размазват, какво е макро- теле- и бемтикъв- обектив... Всичките тия книги за начинаещи във фотографията са аутдейтнати още преди да достигнат пазара.


Сега ми стана ясно. Ама как не се бях сетил, че изискванията към скоростта на затвора се променят на всеки 6 месеца, и блендите са различни за всяка година... Да не говорим пък за композиция и др. такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: georgivelev   
Дата:   24-03-14 09:49

Автор: GenaDP
Дата: 24-03-14 07:59
Сега ми стана ясно. Ама как не се бях сетил, че изискванията към скоростта на затвора се променят на всеки 6 месеца, и блендите са различни за всяка година... Да не говорим пък за композиция и др. такива.


Виж бе, троле, в цитата много услужливо си пропуснал едно от моите изречения. Но тъй като явно имаш затруднения с разбирането и тълкуването на текст, ще поясня, специално за теб. Мнението ми, че книгите за начинаещи са аутдейтнати беше свързано със съветите на Келби за 3 и 4 мегапикселовите камери, което беше поместено в книга, пусната на пазара, когато 12-мегапикселовите камери бяха стандарт. Когато един начинаещ намери в подобна книга нерелевантна информация, нормално е да се съмнява и в останалата част от съдържанието. Затова и въпросната книга ми се стори смешна и нелепа. Със същия успех в момента можем да дискутираме съвременни книги за програмиране, които ни съветват дали да си купим компютър с процесор 1.8GHz Core2Duo и видео карти с 512MB RAM.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GenaDP   
Дата:   24-03-14 10:18

Ахам. Щом не пишат за 20мп. камери, а за 4мп., значи всичко в книгата е безвъзвратно остаряло и от него файда няма. Точно както програмирането на компютър с 1.8GHz двуядрен процесор явно според теб е коренно различно от програмирането на компютър с 3.5GHz четириядрен процесор и видео карта с 3ГБ памет.

Впрочем, в книгите по програмиране май не съветват какъв компютър да си купиш, но това е една отделна тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: langel   
Дата:   24-03-14 10:52

... Мда, и А. Адамс вАжи само ако имаш апаратче с f64.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »