Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: rx   
Дата:   06-03-14 11:37

Alsand и какво е качественото на фотографията освен, че напомня на мацките дето ще снимат голо тяло да ходят на солариум за равномерен тен, за да не се получи църна маца бела цица? Може аз да съм тъп, но не схващам посланието в такъв род кадри - можеш ли да го обясниш - какво иска да каже автора на първата снимка, и какво - на втората?

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   06-03-14 11:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: rx   
Дата:   06-03-14 11:55

Въпроса е с какво циците допринасят за това, кеото казваш - светлината, излъчването - защо примерно не е с някаква готина рокля, а трябва да е по цици? Още по-важния въпрос е дали ако не беше по цици, някой щеше да забележи снимката. И ако отговора е не - тогава опираме до моето твърдение, че в този тип "фотография", изкуство няма - просто се разчита на едни голи цици, разположени някъде по кадъра и допълване с една от 141387817481 клиширани композиции.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   06-03-14 12:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Alsand   
Дата:   06-03-14 12:13

Според мен по-светлите гърди на първото момиче не са проблем. Никой ли не забелязва лицето на модела и цялостното нежно и спокойно излъчване, топлата домашна атмосфера и красота?

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: nyamago   
Дата:   06-03-14 13:07

Чалгата изобилства от (лошо използвани) клишета, но те не я дефинират. Тя е социо-културен феномен на изместени (или отсъстващи) ценности. Отддавна не говорим за нея като музикален жанр, а като обществено явление, начин на живот и мироглед. Пренесете това във фотографията за по-коректно определяне коя снимка е и коя не е чалга.

В същото време далеч не всяко клише е чалга, всъщност повечето клишета са водени от здрава ценностна система (в т.ч. естетическа и визуална), просто някои автори не са намерили оригинален подход към (иначе красивите) заобикалщи явления като облаци, цветя, залези и пр. Други не са и потърсили оригинален подход, а откровено подражават на видяни добри образци - но критериите за смислено и красиво не са изместени, нито се декларират изкривени житейски позиции.

По горните причини съм много по-толерантен към много клишета, отколкото към очевадната чалга. Нейните ценители и пропоненти, за съжаление, са много войнствено племе и всяко изобличаване ми е донесло само ядове и рани [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   06-03-14 13:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: next_time   
Дата:   06-03-14 23:46

Бреййййй че хубаво казано.Чак ми се иска да го запомня на изуст.Браво.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   08-03-14 20:39

nyamago - наскоро изкоментирах с много стара, но подходяща за такива случаи "песМа", едно акт-етюдче на яко nadupena момичка (неизвестно защо)зад поизмачкано перде...
Нито заглавието, нито елемент в кадъра подсказваше причината за точно такова nadupvane... Като се чудех с какво може да се върже тази (донякъде еротична, но по-скоро кичманска) поза, спомените ми навързаха именно такава асоциация със силно направената навремето (вероятно в средата на 60-те години) класическа Чалга на Есма Реджепова.
Авторът естествено не пропусна да ме захапе... Но тъй като не ми се влизаше в излишни спорове за границите на Естетическата Мяра и Художествения Вкус под именно такива произведения, предпочитам именно тук да пусна линк към цитираната от мен "песМа" като илюстрация на някои "направления" в днешната актова фотография.
Ето - вижте тук - "Давай малко..."

Та, кажете си мнението? Защо тази песничка да не бъде нещо като Музикален Монограм за някои особено сполучливи "фото-находки" в тази "посока", която се разисква в темата...



Публикацията е редактирана (08-03-14 20:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   08-03-14 22:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   08-03-14 22:44

Тая песен има чар, звучи автентично циганска така да се каже. Днешната българска чалга ми е далеч по-ужасна. Не че утре пак ще си пусна Есна, ама песента не ми натежа.

Доскоро имах някакви проблеми със слушането на музика с ориентаски, цигански и разни подобни мотиви, естествено заради родните проявления на тези стилове. Все пак успях да се отърся от това и сега намирам за много приятни определени групи с оринталско звучене (най-често примесени с джаз). Оцених нещото наричано с доста широкото име world music. Фолклорът на всеки народ, ако бъде автентично изпълнен или е смесен с вкус с нещо по-съвременно е особено интересен и приятен. Просто в един момент се наслушах на всякакъв mainstream (най-вече рок, метал) и започнах да оценявам по-първични музикални проявления.
Eсна далеч не е много брилянтен пример за world music, но все пак носи тази първична и неподправена колоритност. Давай, чичо...

Хайде и от мен един "чалга" поздрав http://www.youtube.com/watch?v=V6UTUT1TTUk




Публикацията е редактирана (08-03-14 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: nyamago   
Дата:   09-03-14 02:39

@b-w_devil : Разбирам те, познавам много хора алергични към музика различна от любимата им. Особено ако любимата е това, което се подразбира от снимката в профила ти [cool] Но да караме подред:

1. Въпросната снимка "с пердето" (всички знаем за коя става дума :) е пример за фото-чалга от вида, който опитах да дефинирам. Говорим за изместените или отсъстващи ценности, не за фото-жанра (голо тяло или еротика), не за техническото изълнение (прилично, а има чага и с по-добро от това, но пак чалга). Няма да я анализираме, но достатъчно хора ще се съгласят, че в снимката прозира социо-културния феномен "чалга".

2. Не е лоша идея да се коментира за такива "произведения" с условен език, един вид ироничен съзаклятнически "жаргон", който критично настроените си разбират помежду си. Като нищо това може да бъде музикална отправка. (Тъкмо ще защити критиците от основателно очаквана агресия от критикуваните :) Но музикалната отправка би било редно да е от същия клас на културно и социално извратени стойности, истинска "чалга", не просто едноименния музикален жанр.

3. Песента "Давай, чичо!" и други работи на Есма Реджепова които съм чувал, не са идеалния пример за такава чалга. Не съм фен и не ми е любима музика, но донякъде я разбирам и понасям. Както каза @Рас тя си е жанров и етнически продукт, но без силни изстъпления нито в текста, нито в поднасянето. (А мелодиката и ритъма са си фоклорни и само въпрос на вкус, не бих ги осъждал). Много по-добри примери за такъв "код" биха се намерили в съвременната българска чалга и свързаните с нея музикални жанрове (поп-фолк, турбо-фолк и не-знам-още какво). И в тях да отправяме към изпълнения, където метафора за фото-чалгата не са изпятите ноти от певицата, а примерно тоалета и, маниера на поднасяне, или униформените за жанра неестествени устни... Не познавам изобщо тези днешни примери, само съм виждал секунди от тях и фотографии на "звезди" с екзотични полу-чуждестранни имена (жалкото е, че имаше и едно-две хубави български имена)... Намерете измежду тези едно "култово парче", с което да "озвучаваме" фото-чалгата когато я забележим?!
- - -

Иначе като чисто музикален жанр в чалгата няма нищо лошо. В никоя музика няма нищо лошо. Самопризнание: отрасъл съм с рок музика, свирил съм я професионално; и до днес, на стари години, обичам да вдигам голям шум с електрически китари и други подръчни вещи. Това не ми пречи да съм абсолютно "всеяден" и да харесвам безброй други музики, от персийска до авангарден джаз, и от фламенко до Вивалди... Работата не е в музиката, а в поднасянето и - и особено в житейските позиции и стила на живот, за който тя е "саундтрак"...

@Рас : Евала за Лачо Тайфа! [smilie24] Много ги обичам - имам няколко албума и съм ги гледал на живо, включително в любимия ми клуб Бабилон, който разпознах във видео-клипа. С тях, между другото са свирили и нашия Стунджи, и познатият в България мой добър приятел Влатко Стефановски - два страхотни примера за изискано модерно интерпретиране на фолклора. И двамата (и много други около тях) в никой случай не бихме нарекли "чалга" - в по-горния смисъл.

Да правим разлика!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Alsand   
Дата:   09-03-14 09:11

Я, тук имало фенове на Лачо Тайфа :)) Браво. Тези са подтискащо добри музиканти!!!! На мен това ми е едно от най-любимите техни парчета:

http://www.youtube.com/watch?v=h8rITS0Wwk8


"Акага" ли???? "Акустична версия" ли???

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: paolo_n1   
Дата:   09-03-14 09:47

fraction . Пич мисля че имаш проблем със секса ,А в Бг страната на свежарките да имаш такъв проблем означава че нещата са сериозни .....


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   09-03-14 11:22

nyamago - съвършено си прав за Адекватността, за Ранговете при сравняването на едно Явление с друго... Напълно!!!
В едни от най-добрите стари времена израснах в дълбоките пещери и на класическата, и на рок-музиката - късах струни и на цигулки, и на китари - доста години в една стара рок-банда. Така че - знам как трябва да Подбираме Аршина си... Признавам си,че когато попаднах на онова, nadupenoto - ме домързя да Гуглирам в търсене на Точната, Еквивалентна Турбо-Чалга, или както там им казват...
------------------
Колкото до вкуса ми в момента - сега се кефя отново, с много голям вътрешен гъдел на разни стари банди, като например "Хот Клаб дю Франс", сглобен доста преди Войната от добре известния ти фамозно-виртуозен белгийски циганин и не по-малко фамозният джазов цигулар, итало-френски аристократ, ученик на Айседора Дънкан...
--------------------
Във връзка с една такава Насока на Издирванията ни - дали не е възможно пък да се оттласнем "Ex-Opposito"-"Argumentum a Contrario"..? Примерно - дали не е възможно да намерим Чалга-Фото-Еквиваленти през призмата на някои супер-дупер популярни песни на групата "Черно Фередже" или сродни на нея?!?
[shtrak] [smilie18] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: benchy   
Дата:   09-03-14 11:54

@paolo_n1 [smilie23]

Открай време "свестните у нас считат за луди" приятелю... Това е така, не само у нас, а навсякъде по света, макар че за "нашего брата" го е казал поетът! Поетът, който чрез делото си и чрез смъртта си е доказал, че истински обича своята Родина, а не само на думи. Един от поетите (и не е единствен), безкористно, дори наивно и от чисто идеалистични подбуди положили живота си пред олтара на Майка България. Същата, която ти наричаш "страната на свежарките"... Да моето момче, всички жени са красиви! Съгласен съм. Особено българките! Но жените заслужават да бъдат обичани и уважавани... Затова и аз като fraction предпочитам женската красота да се поднася с вкус, а не пошло. Затова предпочитам да се наслаждавам на момите на Владимир Димитров-Майстора например, нежели на "творби", като тази, която "красеше" първата страница на Фото-Форум вчера...

fraction за смислената тема [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   09-03-14 12:28

Аз като видя посредствени снимки на разголени момичета и винаги ги съжалявам. Или живеят в заблудата, че са се оставили на някой добър фотограф, който да им направи стойностни снимки или просто нямат задръжки да се събличат (по-вероятно дори обичат да го правят). И в двата случая са си за съжаление, в първия са излъгани, във втория... имат сериозни проблеми с ценностната система (и едва ли някога ще могат да имат нормално семейство).

Радвам се, че тук намерих фенове на Тайфата :), определено те не са в този контекст на чалгата, в който се използва думата в настоящата тема. Все пак познавам немалко предубедени хора, които се дразнят на тази музика, само заради турското (оригинално византийско) звучене. Тази предубеденост се дължи именно на родните чалга проявления, които по доста пошъл начин експлоатират подобни мотиви. Аз лично ги открих с един албум, който не е баш техен, но участват солидно в него: Brooklyn Funk Essentials - In the Buzz Bag, в последствие изнамерих и техните албуми и доста ги послушах.

Ако трябва да илюстрираме пошлата чалга с някое конкретно парче... хм, просто си пуснете телевизия Планета, там празно няма. Понякога издържам по половин минута на този канал от мазохистично любопитство...



Публикацията е редактирана (09-03-14 12:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   09-03-14 12:57

Иначе, току що случайно попаднах на един положителен пример за фотография на голо тяло. Поне според моите разбирания за естетика, това е красиво и оригинално:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/ksmo2979.JPG


https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1/10001424_648365111877667_96463597_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   09-03-14 13:27

[smilie24] [smilie24]
Ами - и според мен е много силно издържано като Художественост! Радва окото и като Композиция, и като Фактура, а същевременно има и Приятна Женственост... Може би е малко в повече пространството отгоре, но въпреки това издава Добър Вкус и Чувство за Художествена Мяра...

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   09-03-14 18:01

Ето сега една истинска фото чалга :D
http://500px.com/photo/59751834


ПП: Странното е, че същия автор има и читави снимки в профила.



Публикацията е редактирана (09-03-14 18:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: nyamago   
Дата:   09-03-14 18:15

Разликата между двата примера най-красноречиво обяснява всичко казано в темата, без думи.

При вида на втория съм направил несъзнателно такава гримаса, че околните ме попитаха какво лошо има в кафето, което пиех![smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: мара   
Дата:   09-03-14 19:02

и аз усетих, че се изцъклям [smilie10]
последната страница беше удоволствие за четене.

я да го копна тва за преговор тука [smilie18]

Автор: nyamago
Дата: 06-03-14 13:07

Чалгата изобилства от (лошо използвани) клишета, но те не я дефинират. Тя е социо-културен феномен на изместени (или отсъстващи) ценности. Отддавна не говорим за нея като музикален жанр, а като обществено явление, начин на живот и мироглед. Пренесете това във фотографията за по-коректно определяне коя снимка е и коя не е чалга.

В същото време далеч не всяко клише е чалга, всъщност повечето клишета са водени от здрава ценностна система (в т.ч. естетическа и визуална), просто някои автори не са намерили оригинален подход към (иначе красивите) заобикалщи явления като облаци, цветя, залези и пр. Други не са и потърсили оригинален подход, а откровено подражават на видяни добри образци - но критериите за смислено и красиво не са изместени, нито се декларират изкривени житейски позиции.

По горните причини съм много по-толерантен към много клишета, отколкото към очевадната чалга. Нейните ценители и пропоненти, за съжаление, са много войнствено племе и всяко изобличаване ми е донесло само ядове и рани [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: krist   
Дата:   09-03-14 19:06

ей това с краката горе е жестоко![smilie24]

за следващото...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: JollyRoger2   
Дата:   09-03-14 19:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Frida   
Дата:   09-03-14 20:29

Pac, кой е фотографът, направил този кадър. Много е хубав.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »