Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   03-03-14 17:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: icikonti   
Дата:   03-03-14 17:49

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: lakosta   
Дата:   03-03-14 17:51

Планета и моделки могат да дадат...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: bOzo   
Дата:   03-03-14 17:57

fraction,
"Чалга" не е грозна дума."Чалга" е етно музика, като стил силно застъпена в творчеството на Горан Брегович и Стрибор Костурица. И това е истинска музика, произлизаща от инструменти, а не дигитално синтезиран звук. БГ Турбо Фолк е нещо друго. Това не е чалга, това е акустичен кич. Пошла визия с пошло съдържание. Ориенталщина, примесена с простотия, курвалък и педерастия.
Kича във фотографията е лошото. Простотията, липсата на идея.

"да възпитаваме в себе си и околните вкус" - може, но процеса е бавен, защото възпитателите са малко. Съгласен съм, че може да се възпита вкус. Не съм съгласен, че може да се възпитава пазара. Предлагането винаги се е определяло от търсенето. Това не съм го измислил аз, плод на десетилетия маркетингов труд е.
Кича е лесно смилаема храна. Постановката се усложнява от това, че приятел на вкус няма (казало кучето и си облизало гъза [smilie18] )
Отделно всеки може да се развива в област или жанр, която му пасва най-добре. Ако не беше така явления като Азис и ТВ Планета нямаше да съществуват.



Публикацията е редактирана (03-03-14 17:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   03-03-14 18:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: next_time   
Дата:   03-03-14 18:27

чалгата може да е идеина и техническа
идеината не ми се коментира, всеки според мястото до което е стигнал лепи на различни идеи или безидеиности този етикет

лично мен ме дразни техническата чалга - самоцелно използване на плитък фокус или уауууууу широки стъкла, както и други технически похвати опитващи се да привлекат внимание към кадър лишен от всичко, дори и от чалгария.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   03-03-14 18:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: asahi   
Дата:   04-03-14 17:53

Чалга сюжети:
цветенца, особено макро
човек в гръб или отиващ някъде
изгреви, залези, освен ако не са фон на нещо интересно
самотно дърво
фенка на камик
пушеща жена
жена със събрани на Х колена

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   04-03-14 18:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Rand   
Дата:   04-03-14 19:02

Някак си не мога да свържа думата чалга с примерите на Асахи. Банални би било по-подходящо определение за подобни снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: gbdesign   
Дата:   04-03-14 19:04

Някои хора, личното си неудачие и всичките си пси... проблеми, отдават и обобщават с понятието "чалга"...

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   04-03-14 19:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: мара   
Дата:   04-03-14 19:26

е, то темата няма как да се развие без тях :)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   04-03-14 19:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: next_time   
Дата:   04-03-14 20:13

Обяд е когато се обядва, вечер е когато се вечеря.
Чалга е продукта на чалгарите.Без тях няма как да съществува.Характерна черта на чалгарията е нежеланието и да се самоопредели като такава.Тя е изкуство.Не като това което се случва по галерии и музикални зали, тя е живо изкуство и затова се заражда от живота и живее с живота.Даже дава живот на феновете си.Тя е жива.Тя е изобилстваща и преобладаваща благодарение на симбиотичната връзка с феновете си.Тя им казва - "ти си някой", дори когато самите фенове осъзнават жалката си същност се появява някоя от феите на голите цици и им казва "ти си някой, ти си ценен, ти си причината да има феи като мен".От своя страна феновете получили социалната си идентичност от феите на циците са готови да дадат живота си за тях.Разбира се феите отричат да са феи, а фенската им маса отрича да е чалгарска.
Скоро питаха Азис дали би приел поста на министър на културата, ами ..... добре им отговори ... дебелата феичка.
Глория във всяка неделя направо ме разплака докато показваше цици пеейки някаква боза за дъщеря си.
Няма чалга.Няма чалгари.Има творци на посредственост и любители на посредственост.Те си я защитават.Тя също ги защитава, дава им убежище за недоразвитите социално и културно мозъчета, предпазва ги от присмеха на "ония отворковците".

Темата за чалгарията нямаше да е актуална ако чалгата не беше яхната от бизнеса.
На заиците се дава трева, на кокошките царевица, на свинете помия.Какво са виновни биснесмените че прасетата надават най-бързо и печалбата е най-добра.От тях се иска да доставят помия, а после да пласират свинско.


ПП. Не вярвам на нито една дума от това което съм написал по-горе.Всичко е плод на високата температура и гадния грип.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   04-03-14 20:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-03-14 00:53

Добре ще е , когато се обсъжда нещо да се показват точните фотографии и автори, защото за Азис и Глория може да се говори с имена, а за т.н. фоточалга обсъждането е доста завоалирано. Над 10 коментара и нито един пример, а само философстване, като само Асахи с думи е описал кадри, които според него отговарят на заглавието на темата.
Хайде автора, а и всички , които желаят да дадат пример за подобна фотография, както и авторите, които творят тези снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 07:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 07:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Alsand   
Дата:   05-03-14 08:00

Чалга има навсякъде, не само у нас. Лошото в случая е, че нивото на ФФ е много провинциално, както и нивото на българската култура въобще. Няма как да очакваме ФФ да го надскочи. И фотографията и взаимоотношенията и поведението са такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Alsand   
Дата:   05-03-14 08:06

И това:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/jjqy5475.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1393918294_ATG_8864cc.jpg



Другият любим сюжет ми е баба, гледаща през прозорец, както и всички несръчни имитации на дълбоките екзистенциални драми на лирическия герой.



Публикацията е редактирана (05-03-14 08:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 08:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Havga   
Дата:   05-03-14 08:13

Отново темата добива хейтърски и деградивен характер. Защо не давате примери за не чалга?

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Alsand   
Дата:   05-03-14 08:18

Havga, наличието на чалга е по-малкият проблем. По-големият проблем е провинциализмът на нашенската култура, в т.ч. и на фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 08:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 08:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   05-03-14 08:32

Такава ни е културата.
И във Франция е пълно с чалгаджии, само дето не слушат чалга.
По френските фото-форуми е пълно с хора, които във фотографско отношение се вълнуват единствено от натискането на един малък бутон и въртене на търкалета.
В същото време има и стойностни фотографи и хора, просто човек трябва да бъде възприемчив като юрдечката към дъжда - тези, които трябва да бъдат филтрирани, да минават покрай ушите ни.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 08:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   05-03-14 08:44

Среда може да има критична, ако форумът е за 6 човека, които си пишат, а другите четат.
Дори в Лайка Фотографи Интернасионал на преден план излизат разгърдени и разгащени девойки. Хората там би трябвало да са каймак, а се оказва, че и там е утайка.
Хора сме, навсякъде живеят хора като нас. Никой не е паднал от Луната.
Как дума Лъжлив Съби? "Който гледа надолу, мисли за голо!"
: )
Се ла ви.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 08:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   05-03-14 08:57

В Торино работех в една лаборатория, в която шеф ми беше един професор, който е легенда.
И тоя професор беше цицоман.
Имаше една докторантка, кон уна грааан персоналита, която му приготвяше кафе следобеда, а чашката я носеше пред балкона.
И така му я поднасяше, с навеждане към него, без да протяга ръка.
А той почти не припадаше.
...
Какво очакваш от тази дама? Какъв вкус да има?
А от професора?
А ако не беше професор, а мозайкаджия?

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 09:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   05-03-14 09:38

Абе чалгата си я има навсякъде по света.Доли Партън я има още преди Лепа Брена да стане толко лепа.Пък и разните глории, десислави, златки, белки и прочее кифли взеха май да позачезват.Предполагам, че чалгата си е нещо типично за всяко изкуство, което предполага масовост, залага на по-повърхностни емоции и смисъл, сиреч лесно смилаемо и срещано.Ама какво лошо, всеки сам си избира какво да харесва.Проблемът е как би възпитал детето си, защото мисля, че вкусът към музиката, изкуството, въобще към живота трябва са възпитава както етичното поведение при децата.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   05-03-14 09:39

Щото ако не го направиш ти, друг ще го направи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 09:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: asahi   
Дата:   05-03-14 11:17

https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/jczw7034.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1392990434_foto10.jpg



Да ме прощава, ако е местен автор.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 11:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: мара   
Дата:   05-03-14 14:47

ааа, там даже съм коментирала...[smilie18]
ама на кубето светото семейство мене ме пичели първосигнално [smilie5] [smilie24] много са милички и такива едни стегнатички.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 14:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: мара   
Дата:   05-03-14 15:04

нали?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-03-14 16:04

Чудесно е, че има и примери вече, а последния кадър направо кърти.[smile]

Малко не съм съгласен в чалга да се обвиняват почти всички, които снимат голо тяло, както и да се сравнява кънтри и Доли Партън с нашите едноименни чалгии. Имена, като Уили Нелсън, Шаная Туейн,Тейлър Суифт,Кени Роджърс,Робърт Плант не може да имат нищо общо с Мара Отварачката и Пепа Прашката.

Поздрав с една американска "чалга" : https://www.youtube.com/watch?v=RzhAS_GnJIc



Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Havga   
Дата:   05-03-14 17:14

примерът за кофти чалга снимка е ок, но все пак рядко изплуват такива и виждат бял свят и чак такива крайности рядко се срещат..
примера за правилна посока става, но не само монохромното и с лентово излъчване означава отдалечаване от чалгата...
мен чалгата не ми е проблем, щото някак я заобикалям, но виж клишетата .....

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Alsand   
Дата:   05-03-14 17:21

Havga, Тук точно клишетата са най-големият проблем. И само това се тика напред.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Tikal   
Дата:   05-03-14 18:02

https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/bhaa0932.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1373031958_IMG_1512-FF.jpg


[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   05-03-14 18:05

Днес ходих на няколко изложби.
Не бива да се ограничаваме до форума.
Тръгнем ли да копаем, няма дъно.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   05-03-14 18:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: next_time   
Дата:   05-03-14 18:53

Ако някой е забравил все пак - успешна заигравка с клишета и в резултат на това да се получи изкуство е привилегия на хората с невероятен талант или на другите с невероятна култура.За останалите резултата е кич.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   06-03-14 05:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Atman   
Дата:   06-03-14 11:25

Геният казва своята дума, талантът повтаря същото по своему, а останалите цитират.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Alsand   
Дата:   06-03-14 11:31

Ето това не е чалга, а качествена фотография, но не е във Фото Форум:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/feur1994.JPG


http://korzhenkov.35photo.ru/photos/20131125/622979.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/feur1994.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/orse2196.JPG


http://davidfotographer.35photo.ru/photos/20131230/641329.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: rx   
Дата:   06-03-14 11:37

Alsand и какво е качественото на фотографията освен, че напомня на мацките дето ще снимат голо тяло да ходят на солариум за равномерен тен, за да не се получи църна маца бела цица? Може аз да съм тъп, но не схващам посланието в такъв род кадри - можеш ли да го обясниш - какво иска да каже автора на първата снимка, и какво - на втората?

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   06-03-14 11:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: rx   
Дата:   06-03-14 11:55

Въпроса е с какво циците допринасят за това, кеото казваш - светлината, излъчването - защо примерно не е с някаква готина рокля, а трябва да е по цици? Още по-важния въпрос е дали ако не беше по цици, някой щеше да забележи снимката. И ако отговора е не - тогава опираме до моето твърдение, че в този тип "фотография", изкуство няма - просто се разчита на едни голи цици, разположени някъде по кадъра и допълване с една от 141387817481 клиширани композиции.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   06-03-14 12:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Alsand   
Дата:   06-03-14 12:13

Според мен по-светлите гърди на първото момиче не са проблем. Никой ли не забелязва лицето на модела и цялостното нежно и спокойно излъчване, топлата домашна атмосфера и красота?

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: nyamago   
Дата:   06-03-14 13:07

Чалгата изобилства от (лошо използвани) клишета, но те не я дефинират. Тя е социо-културен феномен на изместени (или отсъстващи) ценности. Отддавна не говорим за нея като музикален жанр, а като обществено явление, начин на живот и мироглед. Пренесете това във фотографията за по-коректно определяне коя снимка е и коя не е чалга.

В същото време далеч не всяко клише е чалга, всъщност повечето клишета са водени от здрава ценностна система (в т.ч. естетическа и визуална), просто някои автори не са намерили оригинален подход към (иначе красивите) заобикалщи явления като облаци, цветя, залези и пр. Други не са и потърсили оригинален подход, а откровено подражават на видяни добри образци - но критериите за смислено и красиво не са изместени, нито се декларират изкривени житейски позиции.

По горните причини съм много по-толерантен към много клишета, отколкото към очевадната чалга. Нейните ценители и пропоненти, за съжаление, са много войнствено племе и всяко изобличаване ми е донесло само ядове и рани [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   06-03-14 13:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: next_time   
Дата:   06-03-14 23:46

Бреййййй че хубаво казано.Чак ми се иска да го запомня на изуст.Браво.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   08-03-14 20:39

nyamago - наскоро изкоментирах с много стара, но подходяща за такива случаи "песМа", едно акт-етюдче на яко nadupena момичка (неизвестно защо)зад поизмачкано перде...
Нито заглавието, нито елемент в кадъра подсказваше причината за точно такова nadupvane... Като се чудех с какво може да се върже тази (донякъде еротична, но по-скоро кичманска) поза, спомените ми навързаха именно такава асоциация със силно направената навремето (вероятно в средата на 60-те години) класическа Чалга на Есма Реджепова.
Авторът естествено не пропусна да ме захапе... Но тъй като не ми се влизаше в излишни спорове за границите на Естетическата Мяра и Художествения Вкус под именно такива произведения, предпочитам именно тук да пусна линк към цитираната от мен "песМа" като илюстрация на някои "направления" в днешната актова фотография.
Ето - вижте тук - "Давай малко..."

Та, кажете си мнението? Защо тази песничка да не бъде нещо като Музикален Монограм за някои особено сполучливи "фото-находки" в тази "посока", която се разисква в темата...



Публикацията е редактирана (08-03-14 20:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   08-03-14 22:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   08-03-14 22:44

Тая песен има чар, звучи автентично циганска така да се каже. Днешната българска чалга ми е далеч по-ужасна. Не че утре пак ще си пусна Есна, ама песента не ми натежа.

Доскоро имах някакви проблеми със слушането на музика с ориентаски, цигански и разни подобни мотиви, естествено заради родните проявления на тези стилове. Все пак успях да се отърся от това и сега намирам за много приятни определени групи с оринталско звучене (най-често примесени с джаз). Оцених нещото наричано с доста широкото име world music. Фолклорът на всеки народ, ако бъде автентично изпълнен или е смесен с вкус с нещо по-съвременно е особено интересен и приятен. Просто в един момент се наслушах на всякакъв mainstream (най-вече рок, метал) и започнах да оценявам по-първични музикални проявления.
Eсна далеч не е много брилянтен пример за world music, но все пак носи тази първична и неподправена колоритност. Давай, чичо...

Хайде и от мен един "чалга" поздрав http://www.youtube.com/watch?v=V6UTUT1TTUk




Публикацията е редактирана (08-03-14 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: nyamago   
Дата:   09-03-14 02:39

@b-w_devil : Разбирам те, познавам много хора алергични към музика различна от любимата им. Особено ако любимата е това, което се подразбира от снимката в профила ти [cool] Но да караме подред:

1. Въпросната снимка "с пердето" (всички знаем за коя става дума :) е пример за фото-чалга от вида, който опитах да дефинирам. Говорим за изместените или отсъстващи ценности, не за фото-жанра (голо тяло или еротика), не за техническото изълнение (прилично, а има чага и с по-добро от това, но пак чалга). Няма да я анализираме, но достатъчно хора ще се съгласят, че в снимката прозира социо-културния феномен "чалга".

2. Не е лоша идея да се коментира за такива "произведения" с условен език, един вид ироничен съзаклятнически "жаргон", който критично настроените си разбират помежду си. Като нищо това може да бъде музикална отправка. (Тъкмо ще защити критиците от основателно очаквана агресия от критикуваните :) Но музикалната отправка би било редно да е от същия клас на културно и социално извратени стойности, истинска "чалга", не просто едноименния музикален жанр.

3. Песента "Давай, чичо!" и други работи на Есма Реджепова които съм чувал, не са идеалния пример за такава чалга. Не съм фен и не ми е любима музика, но донякъде я разбирам и понасям. Както каза @Рас тя си е жанров и етнически продукт, но без силни изстъпления нито в текста, нито в поднасянето. (А мелодиката и ритъма са си фоклорни и само въпрос на вкус, не бих ги осъждал). Много по-добри примери за такъв "код" биха се намерили в съвременната българска чалга и свързаните с нея музикални жанрове (поп-фолк, турбо-фолк и не-знам-още какво). И в тях да отправяме към изпълнения, където метафора за фото-чалгата не са изпятите ноти от певицата, а примерно тоалета и, маниера на поднасяне, или униформените за жанра неестествени устни... Не познавам изобщо тези днешни примери, само съм виждал секунди от тях и фотографии на "звезди" с екзотични полу-чуждестранни имена (жалкото е, че имаше и едно-две хубави български имена)... Намерете измежду тези едно "култово парче", с което да "озвучаваме" фото-чалгата когато я забележим?!
- - -

Иначе като чисто музикален жанр в чалгата няма нищо лошо. В никоя музика няма нищо лошо. Самопризнание: отрасъл съм с рок музика, свирил съм я професионално; и до днес, на стари години, обичам да вдигам голям шум с електрически китари и други подръчни вещи. Това не ми пречи да съм абсолютно "всеяден" и да харесвам безброй други музики, от персийска до авангарден джаз, и от фламенко до Вивалди... Работата не е в музиката, а в поднасянето и - и особено в житейските позиции и стила на живот, за който тя е "саундтрак"...

@Рас : Евала за Лачо Тайфа! [smilie24] Много ги обичам - имам няколко албума и съм ги гледал на живо, включително в любимия ми клуб Бабилон, който разпознах във видео-клипа. С тях, между другото са свирили и нашия Стунджи, и познатият в България мой добър приятел Влатко Стефановски - два страхотни примера за изискано модерно интерпретиране на фолклора. И двамата (и много други около тях) в никой случай не бихме нарекли "чалга" - в по-горния смисъл.

Да правим разлика!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Alsand   
Дата:   09-03-14 09:11

Я, тук имало фенове на Лачо Тайфа :)) Браво. Тези са подтискащо добри музиканти!!!! На мен това ми е едно от най-любимите техни парчета:

http://www.youtube.com/watch?v=h8rITS0Wwk8


"Акага" ли???? "Акустична версия" ли???

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: paolo_n1   
Дата:   09-03-14 09:47

fraction . Пич мисля че имаш проблем със секса ,А в Бг страната на свежарките да имаш такъв проблем означава че нещата са сериозни .....


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   09-03-14 11:22

nyamago - съвършено си прав за Адекватността, за Ранговете при сравняването на едно Явление с друго... Напълно!!!
В едни от най-добрите стари времена израснах в дълбоките пещери и на класическата, и на рок-музиката - късах струни и на цигулки, и на китари - доста години в една стара рок-банда. Така че - знам как трябва да Подбираме Аршина си... Признавам си,че когато попаднах на онова, nadupenoto - ме домързя да Гуглирам в търсене на Точната, Еквивалентна Турбо-Чалга, или както там им казват...
------------------
Колкото до вкуса ми в момента - сега се кефя отново, с много голям вътрешен гъдел на разни стари банди, като например "Хот Клаб дю Франс", сглобен доста преди Войната от добре известния ти фамозно-виртуозен белгийски циганин и не по-малко фамозният джазов цигулар, итало-френски аристократ, ученик на Айседора Дънкан...
--------------------
Във връзка с една такава Насока на Издирванията ни - дали не е възможно пък да се оттласнем "Ex-Opposito"-"Argumentum a Contrario"..? Примерно - дали не е възможно да намерим Чалга-Фото-Еквиваленти през призмата на някои супер-дупер популярни песни на групата "Черно Фередже" или сродни на нея?!?
[shtrak] [smilie18] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: benchy   
Дата:   09-03-14 11:54

@paolo_n1 [smilie23]

Открай време "свестните у нас считат за луди" приятелю... Това е така, не само у нас, а навсякъде по света, макар че за "нашего брата" го е казал поетът! Поетът, който чрез делото си и чрез смъртта си е доказал, че истински обича своята Родина, а не само на думи. Един от поетите (и не е единствен), безкористно, дори наивно и от чисто идеалистични подбуди положили живота си пред олтара на Майка България. Същата, която ти наричаш "страната на свежарките"... Да моето момче, всички жени са красиви! Съгласен съм. Особено българките! Но жените заслужават да бъдат обичани и уважавани... Затова и аз като fraction предпочитам женската красота да се поднася с вкус, а не пошло. Затова предпочитам да се наслаждавам на момите на Владимир Димитров-Майстора например, нежели на "творби", като тази, която "красеше" първата страница на Фото-Форум вчера...

fraction за смислената тема [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   09-03-14 12:28

Аз като видя посредствени снимки на разголени момичета и винаги ги съжалявам. Или живеят в заблудата, че са се оставили на някой добър фотограф, който да им направи стойностни снимки или просто нямат задръжки да се събличат (по-вероятно дори обичат да го правят). И в двата случая са си за съжаление, в първия са излъгани, във втория... имат сериозни проблеми с ценностната система (и едва ли някога ще могат да имат нормално семейство).

Радвам се, че тук намерих фенове на Тайфата :), определено те не са в този контекст на чалгата, в който се използва думата в настоящата тема. Все пак познавам немалко предубедени хора, които се дразнят на тази музика, само заради турското (оригинално византийско) звучене. Тази предубеденост се дължи именно на родните чалга проявления, които по доста пошъл начин експлоатират подобни мотиви. Аз лично ги открих с един албум, който не е баш техен, но участват солидно в него: Brooklyn Funk Essentials - In the Buzz Bag, в последствие изнамерих и техните албуми и доста ги послушах.

Ако трябва да илюстрираме пошлата чалга с някое конкретно парче... хм, просто си пуснете телевизия Планета, там празно няма. Понякога издържам по половин минута на този канал от мазохистично любопитство...



Публикацията е редактирана (09-03-14 12:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   09-03-14 12:57

Иначе, току що случайно попаднах на един положителен пример за фотография на голо тяло. Поне според моите разбирания за естетика, това е красиво и оригинално:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/ksmo2979.JPG


https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1/10001424_648365111877667_96463597_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   09-03-14 13:27

[smilie24] [smilie24]
Ами - и според мен е много силно издържано като Художественост! Радва окото и като Композиция, и като Фактура, а същевременно има и Приятна Женственост... Може би е малко в повече пространството отгоре, но въпреки това издава Добър Вкус и Чувство за Художествена Мяра...

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   09-03-14 18:01

Ето сега една истинска фото чалга :D
http://500px.com/photo/59751834


ПП: Странното е, че същия автор има и читави снимки в профила.



Публикацията е редактирана (09-03-14 18:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: nyamago   
Дата:   09-03-14 18:15

Разликата между двата примера най-красноречиво обяснява всичко казано в темата, без думи.

При вида на втория съм направил несъзнателно такава гримаса, че околните ме попитаха какво лошо има в кафето, което пиех![smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: мара   
Дата:   09-03-14 19:02

и аз усетих, че се изцъклям [smilie10]
последната страница беше удоволствие за четене.

я да го копна тва за преговор тука [smilie18]

Автор: nyamago
Дата: 06-03-14 13:07

Чалгата изобилства от (лошо използвани) клишета, но те не я дефинират. Тя е социо-културен феномен на изместени (или отсъстващи) ценности. Отддавна не говорим за нея като музикален жанр, а като обществено явление, начин на живот и мироглед. Пренесете това във фотографията за по-коректно определяне коя снимка е и коя не е чалга.

В същото време далеч не всяко клише е чалга, всъщност повечето клишета са водени от здрава ценностна система (в т.ч. естетическа и визуална), просто някои автори не са намерили оригинален подход към (иначе красивите) заобикалщи явления като облаци, цветя, залези и пр. Други не са и потърсили оригинален подход, а откровено подражават на видяни добри образци - но критериите за смислено и красиво не са изместени, нито се декларират изкривени житейски позиции.

По горните причини съм много по-толерантен към много клишета, отколкото към очевадната чалга. Нейните ценители и пропоненти, за съжаление, са много войнствено племе и всяко изобличаване ми е донесло само ядове и рани [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: krist   
Дата:   09-03-14 19:06

ей това с краката горе е жестоко![smilie24]

за следващото...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: JollyRoger2   
Дата:   09-03-14 19:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Frida   
Дата:   09-03-14 20:29

Pac, кой е фотографът, направил този кадър. Много е хубав.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   09-03-14 21:06

@Frida
Моя грашка, че не споменах автора, а той е Herb Ritts (не че го познавам).
От поне година следя една страничка във фейсбуук, там видях снимката, има още купища (по мое мнение) шедьоври:
https://www.facebook.com/dobra.fotografia?fref=ts

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: paolo_n1   
Дата:   09-03-14 21:14

Светът е красив защото е различен ,не го забравяйте драги умници и професори ...Нещата който се харесват на едни за други може да не означават нищо но това не означава че трябва да бъдат отричани ..Трябва да се научим да живеем заедно с различния от нас [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: next_time   
Дата:   09-03-14 21:34

paolo_n1

Мисля че трябва да се замислиш върху думите си.В държава доминирана от чалгария, чалгарите трябва да се научат да приемат и различните а не да ги асимилират.Хора израстнали на жълтите павета на 35-40г се учат да говорят на някакъв унифициран диалект включващ заемки от всички фолклорни области, ходят на чалга клубове въпреки че у дома слушат джаз и всичко това ..... [smilie18] [smilie18] [smilie18] .... защото сме в страната на свежарките и ако искаш секс трябва да го правиш с изглеждащи като хора туку що проговорили животни.Красиви, но туку що проговорили, туку шо проговорили , но животни.
Сайта е фотографски и не ми се захваща темата за чалгата в секса.В страната на свежарките то не е любов .... в никакъв случаи, не е и неангажиращ секс .... въобще, не е и порно ... въпреки че напомня.Тук е чалгарска история, като забиеш някоя свежарка после те е гнус да се изпикаеш дори.


Но ... нека да е твоето ... Амин.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   09-03-14 21:48

Твърде ОК съм с различните. Например аз съм вярващ християнин (католик), но съм с изключително добро отношение към всички други религии или като по-широко определение - прояви на духовност.
Независимо дали вярваш в Иисус, Алах или просто вселената, която ти връща нещо, когато ти даваш, всяка проява на духовност ме привлича и вярващите хора ме печелят. Това, което ме отблъсква е ревностният атеизъм. Познавам твърде много хора, които не само, че не вярват в нищо, ами смятат за идиоти всички вярващи. И с тях съм толерантен, приемам ги такива, каквито са, но и не мога да ги усетя наистина близки.
Различните стилове в изкуството (било то музика, фотография или нещо друго) със своите нюанси, стига да имат някаква идея и послание, са като различните религии. Всеки със своите особености, но носещи дух. Чалгата е атеизмът в изкуството, липса на духовност, отсъствие на морал. Тя като един истински атеист е практично животно, вкопчило се в елементарните материални потребности (пари, коли, жени...). Не мразя чалгата, ама хората, които й се кефят са ми чужди. Толкоз!

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: pumabg   
Дата:   09-03-14 21:54

Няма нищо по страшно и пошло от черно-бялата чалга..
По горните примери са твърде контрастни и лесно разпознаваеми..
Но какво се случва, когато евтиното и безидейно е добре прикрито? Тук е пълно с такива неща..

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: мара   
Дата:   09-03-14 22:06

е, ако е добре прикрито - пак някак бива. начи някой се старае барем. ма то и тва не е. освен това едно нещо, което вчера не е било чалга, днес може и да стане. много ми липсват понякога възможностите за ясни и убедителни обосновки на някои от говорилите пред мен. безспорно и те не са в състояние да убедат овсекиго (както е видни [smilie18] ), но успяват по-добре от мен. та дано поне на някого е станало ясно какво се опитвам да кажа...

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: borissov   
Дата:   09-03-14 23:23

Каквато държавата и народът - такива и фотографията и клишетата :) Що се учудвате и възмущавате? Имаме ли някаква, па макар и микроскопична, история в естетиката, красивото и стойностното? Нулева, страна на свиневъди и козари. Солта на тая земя, де, нищо лошо, ама едни други хора са имали Ренесанс и красота преди векове и оттогава градят на тази основа, и дори и там има същите чалгории. Цитираните кадри са умилително зле, но поне са..."честни", без претенция - толкоз могат, толкоз правят хората. За далеч по-антипатично намирам клишето на другия край на спектъра - неразбраните артисти, измъчените души, мацаниците и непоносимата им арт-претенция... И толкова насериозно се взимат, милите. Не че и двете не съм правил, де :)
Лично на мен нищо от горното не ми е проблем, бича си клишетата и си свиркам по пътя към банката. Фотографията се превърна в нещо прекалено масово, достъпно и посредствено, че да бъде възприемана сериозно, занаят като всеки друг. Същото като шофирането - навремето да караш кола е било НЕЩО, сега го прави всеки, кой както може. Правят го милиарди хора, но само десетки наистина добре. Или шиенето на копчета, примерно.

Мернах по-горе някой, дето не знаеше кой е Herb Ritts... Е как да има някакво ниво без елементарно познаване на материята?



Публикацията е редактирана (09-03-14 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   10-03-14 00:06

borrisov:"...ама едни други хора са имали Ренесанс и красота преди векове и оттогава градят на тази основа..."
======================
E, да! Ама не!
ТОВА:


https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/gqzl0569.JPG


http://4coolpics.com/pics/0597/316080597096.jpg



ТОВА Е СЪТВОРЕНО не по-малко от 20 ГОДИНИ преди великият ДЖОТТО да протегне ръка към дверите на Италианския Ренесанс...



Публикацията е редактирана (10-03-14 00:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Rand   
Дата:   10-03-14 00:12

Ако от плюене по себе си и хората около нас се правеха пари, щяхме да сме най-богатата държава в света. Уникална липса на самоуважение.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   10-03-14 00:18

Като се дипломирах в ТУ София, деканът на нашия факултет ни каза нещо: "Не говорете лошо за техническия, защото като го правите, говорите лошо за себе си.". Мисля, че същото е валидно и на други нива, например национално. Нещата в БГ определено не са розови, но защо постоянно да подчертаваме лайната (с извинение). Така и ние се превръщаме в едни видни лайнари. :)

И за да свържа това с настоящата тема. Като говорим за чалгата във фотографията, не мисля, че говорим за българската фотография. Лошият пример, който бях дал преди малко не беше от български автор. Чалгата, за която говорим е в световни мащаби.



Публикацията е редактирана (10-03-14 00:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: geokar   
Дата:   10-03-14 00:21

b-w_devil [smilie24]
И все пак е жалко, че този пример не е създал традиция и нормалното развитие е било прекъснато по брутален начин и засилено в съвсем друго русло. Тъй, че трябва да дадем право и на тезата на Борисов. И той, разхождайки се из Западна Европа, вижда съвсем различни от родния пейзаж гледки и усеща съвсем други тенденции. "Славното минало" не може да ни оправдае за невзрачното настояще. Работа е нужна и то сега.



Публикацията е редактирана (10-03-14 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: next_time   
Дата:   10-03-14 00:26

Даммм ... и компютъра е измислен от българин и киселото мляко и на извънземните им пее българка на уше и завода в Радомир е най-гоуемия на балканите иииии България на три морета и ннай-младата майка в Европа е българка и ..... ама то край няма, а ... забравих и най-ниските заплати на балканите са тук ... оооох бе не на балканите, в Европа.

И както каза Борисов - хотата от тогава са започнали да градят и не са се спирали.При нас явно от тогава се е започнала порочната практика на "първа копка" след която нищо не се случва.И разбира се винаги е виновен някой друг - турции, гърци, сърби, комунисти, царисти, велики сили, разни други сили, липса на сили и .... айде стига политико историческа чалга.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Rand   
Дата:   10-03-14 00:36

Ако имаше достатъчно исторически познания и по-малко пропаганда в главата си, българинът щеше да знае защо пейзажът в Западна Европа излгежда по един начин, а у нас по друг. Но къде по-удобно е да се пропагандира тезата за лошия материал.



Публикацията е редактирана (10-03-14 00:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   10-03-14 00:39

За какво говорим в тая тема не разбрах!
И защо фотографията в България да е на лошо ниво? Фото Форум е живо доказателсво за наличето на куп кадърни хора на световно ниво. Че е пълно и с посредствени неща и разни аматьори като мен, не е българска тенденция. Навсякъде пробладава простотията. Високият интелект и развитото чувство за естетика винаги са били привилегия на едни (оптимистично погледнато) 5-10% от населението на планетата. И разпределението си е що годе равномерно.
Друг е въпросът за възпитанието на посредствената маса. Може да си посредствен, но с добро възпитание и морал, можеш и да си откровен селяндур с объркани ценности и голямо самочувствие. Май основният проблем на родината е във възпитанието...

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   10-03-14 00:58

Pac, много оптимистично си се настроил. Каква БГ фотография от световен мащаб?[smilie8] Нека не се заблуждаваме, защото ние никога не сме имали школа и имена, които да са издигнали фотографията на поне добро ниво. И нека няма оправдание с "малка" нация или територия, защото нито унгарците, нито чехите са са по-големи народи, но имат традиции и имена от световна класа от много години. Самият факт, че някакво университетско фотографско образование у нас има само от 20 години е достатъчен да се замислим.

Тук някой даде пример с фреските от Боянска църква, но май и дотам сме си останали, защото, когато в Лондон откриват първата линия на метрото ние още сме били под турско, а годината е 1867.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Rand   
Дата:   10-03-14 01:03

Какво общо има лондонското метро с българската фотография?

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   10-03-14 01:05

Аз като прост инженер не съм много наясно с исторя на изкуството, нито съм запознат с именити фотографи. Но и без да знам тези неща е ясно, че имената се раждат единствено в подходящия за това момент. Факт е, че когато на запад са се заформяли различните течения във фотографията нас не ни е имало в картинката, затова ги няма и нашите имена. Това обаче не означава, че няма кадърни и талантливи фотографи във вече утвърдени стилове, където е трудно тепърва да направиш световно име, но е съвсем реалистично да правиш безупречни неща на световно ниво.



Публикацията е редактирана (10-03-14 01:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   10-03-14 08:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: geokar   
Дата:   10-03-14 10:25

fraction [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Lalinda   
Дата:   10-03-14 20:24

Хм, много от нещата, за които говорите, са кич. Но не са чалга.

Интересно ми е защо никой не говори за кич?

Клишетата също не са кич.

Лошият вкус също не е предпоставка и не напълно достатъчен за създаване на кич, нито пък е чалга.

[shtrak]


Дали е по-обидно да решат за теб, че правиш кич?

Изглежда, че да.

Чалгата била бизнес, била балканска, била шопска салата...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   10-03-14 20:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: nyamago   
Дата:   10-03-14 21:44

Аз бих ги степенувал: Клише -> Кич -> Чалга

Без претенции за нова научна теория по въпроса, просто моето разбиране е, че:

Клишето е най-безобидно от трите. То остава в рамките на конкретно изкуство или жанр в него, без да се разпростира до по-общи естетически или (пази Боже) житейски ценности. То е просто повторение на нещо вече виждано и изобразявано. Буквално повторение, или с повече или по-малко добавена оригиналност.

Най-безобидни сред клишетата са непреднамерените: отразяване на повтаряща се действителност около нас (залези, облаци, самотни дървета сред ниви). Тези неща просто "се случват", многократно и (забележете!) - са красиви. Желанието да се изобразят е стремеж към истински красивото. Не винаги е възможно повтарящата се красота да се предаде по нов, оригинален начин.

Природните явления с аморфни, променливи форми (облаците, например) дават достатъчно разнообразие и новост всеки път, затова техните изображения най-малко са клишета. Други форми са винаги еднакви и предсказуеми (едно глухарче, например) - което прави много трудна оригиналната трактовка и имаме по-чести повторения на нея (трактовката), отколкото на самия обект - това вече е истинско клише.

На "лошия" край на клишетата са предумишлените: режисирани портрети, аранжирани натюрморти, вече (многократно) използвани гледни точки и композиции. Тук авторът е искал да повтори нещо видяно и харесано другаде - било поради слаба самоцензура или, в крайни случаи - поради импотентно въображение. Голи каки сред порутени сгради, "левитации", натюрморти в които кухненски продукти изписват сърца и думата 'Love', сърце от сянката на пръстен върху разтворена книга - все клишета, от най-досадните. Клишета са и изразните средства (напр. плиткия фокус, за който ядох първия бой като дойдох във форума). Но обърнете внимание: в тях няма нищо грозно, да не говорим за пошло. Добре са композирани, в хармонични цветове, красиво осветени.. изобщо: красиви са по всички общоприети критерии. Само не са оигинални и (до различна степен) са "уморени", т.е. омръзнали на зрителя който не ги вижда за пръв път.

Кичът си служи с набор от клишета, но отива една стъпка напред в подмяната на ценности. Естетическите ценности са изкривени от лош или липсващ вкус, критериите за "красиво" са повърхностни, криво-разбрани и често - съвсем подменени. На почит е натруфеното, напудреното, изкуственото (примерно тежка Фотошоп обработка с много "текстури"). Царството е на "ментЕтата", на фотографския еквивалент на пластмасовите цветя и порцелановите статуетки на кучета и балеринки.

Пропонентите (и потребителите) на кича не са такива по рождение, а просто не са получили вярна насока в образованието и възпитанието си (добър вкус се възпитава). Най-опасно е, когато са получили някаква форма на образование (или само-образование), но половинчата, повърхностна и криво-разбрана. Тогава стават войнствени и яростно защищават "творенията" си, защото вярват в тяхната (съмнителна) стойност.

Кич, за жалост, често се създава с голяма занаятчийска прецизност и "професионализъм" (във фотографията: убийствена техника, остри и правилно експонирани снимки, сложни и често правилни пост-обработки). Това въоръжава любителите им с аргументи, че този кич (той си е кич по други белези) е "истинско изкуство", защото е майсторски направен. Много труден спор, аз най-често съм го губил, защото нямам тяхната твърдост.

За чест на Кича трябва да подчертаем, че той остава в границите на естетиката и конкретното изкуство. Не експортира ценности в "живота въобще", не налага послания за съмнителни човешки позиции и взаимоотношения. Когато почне да го прави, той става вече Чалга.

Чалгата, в смисъла в който се разбрахме (не като вид музика) - излиза извън даденото изкуство. Покрива като канцерогнна "мултимедия" няколко изкуства, всички изкуства. На една музикална чалга и текстът и е чалга-поезия, и видео-клипът и е чалга-кинематография, и облеклото е чалга-мода, и дизайнът на албумите е чалга-графика, с чалга-фотография... Но още по-страшно: Чалгата излиза от естетиката и изкуствата и става универсална ценностна система, начин на мислене (или на не-мислене), начин на живот. И всичко друго дето писах преди, та чак бях цитиран. Тя е най-висшата форма - пардон, най-ниското падение в тая верига и като особено опасна са обществото, с нея трябва да се борим.

Можем ли?



Публикацията е редактирана (10-03-14 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Pac   
Дата:   10-03-14 21:51

nyamago, ЕВАЛА! :) Страхотен анализ!

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: мара   
Дата:   10-03-14 22:19

значи аз предполагам за какво говори лали и в ще я оставя да изложи сама своето виждане :)
просто ще кажа, че има разни предпоставки, които изключват кича от горната градация...ако не съвсем, то в голяма степен. освен това аз самата съм абсолютен и тотален почитател на кича...в някои негови проявления. освен това има и кич волунтер...ъъъ...така да се каже. много убаво каращисване на немски с френски :)
аз лично обичам да правя кич...но знам, че го правя...т.е. - кич волунтер :)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: nyamago   
Дата:   10-03-14 22:42

Не исках в дългото бла-бла да се отплесвам в употребата на някои (и трите) горе с някаква степен на усмивка: сатира, сарказъм, пародия, ирония или просто лека закачлива усмивка. Това е съвсем друга история!

Мара, вече познавам твоя стил и, мисля, източниците му - и ми е любим стил (дори съм мацал и драскал в него - лошо). Но не само защото е волунтер, а и по други причини това си е истинско изкуство и не за него иде реч.

По-скоро говорим за това:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/ndis7695.JPG


http://farm1.staticflickr.com/219/503602281_83db494522_z.jpg



Това беше релефно (дълбок барелеф от гипс, а може и пластмаса), изрисувано сръчно на ръка и лакирано отгоре. Окачено в масивна "барокова" позлатена рамка в хотелската ми стая в Банско. Хотелчето имаше само два телевизионни канала: споменатата някъде горе "Планета" и един новинарско-политичски, доколкото разбрах - на някаква партия "Атака" (беше преди 4-5 години). Беше ми единствена ски-ваканция у нас за последните 20 години - и добих добра представа за новата българска действителност...

Сега вече ако ти вземеш това кратко разказче и го нарисуваш, то няма да е кич, а нещо друго.



Публикацията е редактирана (10-03-14 22:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: next_time   
Дата:   10-03-14 23:05

100

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   10-03-14 23:26

Това - с релефните рози и грозГье - не може да се определи точно като чалга... Не е и кич! Да не забравяме ПРИМИТИВИЗМИТЕ на АНРИ-РУСО - МИТНИЧАРЯ - съвременник на Импресионистите и на Винсент - неговите творби винаги са ми напомняли за едни мои командировки като младо репортерче низ по-затънтени паланки... в ОНЕЗИ години все още можеше да се открият АУТЕНТИЧНИ ОБРАЗЦИ на т.нар. КРЕВАТНА ЖИВОПИС - живописвани през старателно отработени ШАБЛОНИ - с БЛАЖНИ (не маслени, а именно БЛАЖНИ) БОИ -
- КРЕВАТНИ ТАБЛА...
Винаги са ме УМИЛЯВАЛИ, веднага си припомнях и СЪОТВЕТНИТЕ МИРИСИ - на оборска тор, на прясно извадено от кацата ИСТИНСКО БЯЛО СИРЕНЕ... на прясно къкреща на бабешката печка КОКОША СУПА, ухаеща на Свободно Бродеща (по днешните определения) кудкудячка...
https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/awbk6730.JPG


http://www.comfort.bg/interesno/443/Image/summer_painting.jpg

------------
Естествено - имаше и разни шедУври с облактено върху рояла момче-аристократче, усенесено в пианисимото на годеницата си... имаше Лебеди под лунна светлина...
-----------------------

И веднага си спомням огромната опашка, на която се бях наредил някъде в началото на 80-те години, за да видя НА ЖИВО ОРИГИНАЛИ на ВИНСЕНТ и други импресионисти и ренесансови творци по време на гостуването на част от Колекцията на АРМЪНД ХАМЪР в НХГ...
Дали не беше ето тази по-ранна негова работа... Не помня със сигурност:
https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/awbk6730.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/gfut3391.JPG


http://www.vangoghgallery.com/catalog/image/0067/Parsonage-Garden-at-Nuenen-in-the-Snow,-The.jpg


----------------
Художественият вкус се ОТГЛЕЖДА с десетилетия... И ако Първоначалното Натрупване на Такъв Капитал не е било достатъчно активно през първите 10-ина години от пръкването на дадения индивид на белия свят - нищо повече не може да се направи...
(Макар че - кой знае - може и да не съм прав...)



Публикацията е редактирана (10-03-14 23:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: nyamago   
Дата:   11-03-14 04:19

Нека не бъркаме примитивистите и наивистите с откровения кич - и да не смесваме големите имена в жанра със серийното производство на "художествени стоки". И аз съм виждал образци на креватна живопис, но и те, и барелефа от Банско нямат нищо общо с изкуството. А Анри Русо е художник - и то голям.

(Има кич-майстори, които са чували за тези направления и ги използват като оправдание - нека не им даваме повод да ги развяват като свое знаме).

А за ранната закваска с правилен вкус няма спор - дали е 10 години не снам, но ако до пубертета човек няма изградено разбиране за красивото (и а други ефемерни ценности), малко е вероятно по-късно да ги получи.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: didesignbg   
Дата:   11-03-14 09:12

Темата е станала интересна. Понеже Лалинда е в нея ще си позволя плахо да попитам, не е ли фотографията чалгата на изобразителното изкуство? Казвам го без грам ирония, просто разговора тръгна натам.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   11-03-14 09:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   11-03-14 09:23

И Марк Шагал е голяма работа.
Де Кирико ми е любим, макар и да не е примитивист.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   11-03-14 11:17

Когато един Истински Художник рисува нечий портрет, той не копира механично-анатомично Индивида пред себе си, а ИЗРАЗЯВА Отношението си към него, собственото си Възпрятие, Усещане, Находката си за дадената Личност... Т.е. - Художникът Съпреживява Тази Личност... Или пък - ако е бил запленен от някаква природна гледка - опитва се да Впечати Емоциите си в Интерпретацията си на този Природен Пейзаж... Не са ли преминали тези неща през Сърцето му - не се получава Истински Предмет на Изкуството...
-----------
Ами че - с Фотографа е Същото! ЩРАКАЧИ - бол! Хеле пък в ерата на цифрухите... милиони... Техниката, техническият перфекционизъм, поне според мен няма абсолютно никакво значение! Въпросът е - Как да Налучкаш Тайната да Усетиш и ПРЕСЪТВОРИШ нещото пред тебе ЧРЕЗ СЪРЦЕТО СИ...
------
Вероятно помните една от най-красивите актриси от недалечното минало - имаше я по кориците на всякакви модни и кино-списания... Но РИЧАРД АВЕДЪН ВИДЯ КЕТРИН ХЕПБЪРН именно ТАКАВА, каквато навярно я е помнил от някоя по-силна нейна роля:
https://photo-forum.net/static/forum/2014-03/kegn5726.JPG


http://prikachi.com/images/417/7094417y.jpg


-----------------
Е, естествено - трябва да си преминал и някакво що-годе читаво минимално занаятчийство в техническите дебри на Съответното Изкуство - неслучайно се блъскаш цели шест години из ателиетата на ХА, или НАТФИЗ... Да постигнеш съответния Академизъм... После ти трябват още поне толкова години, за да Намериш Себе си и да се изтръскаш от същия този Академизъм... Но все пак - тайната, поне според мен, е в Природения Талант да УСЕЩАШ НЕЩАТА през Сърцето си... Неслучайно при живописците се казва за някой, че е Роден Колорист, примерно...


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   11-03-14 11:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: мара   
Дата:   11-03-14 11:53

ся...за ранната закваска. ами вярно е. обаче не е достатъчно :)
аз мога най-добре да говоря за себе си, защото себе си най-добре познавам. гледала съм и гледам изображения непрекъснато над 40 години. въобразявала съм си, че имам един добре изграден критерий...и съм установила, че имам дръжки [smilie18] [smilie18] [smilie18]
на това отгоре току някой изрови мои рисунки от по-стари времена...че и от не толкова стари. е, изпитвам неистово желание да ги ползвам за подпалки, обаче ме хваща срам от суетата ми. имам откровени кичарски изпълнения, без грам нарочност в тях. на тва отгоре някои съм подарила и хората си ги държат по стените и им се радват.
та така...винаги е по-добре да има натрупвания...ама не помагат за всичко. обаче па ако прекалено много внимаваш винаги - накрая не правиш нищо....НИЩО :)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: geokar   
Дата:   11-03-14 16:18

Ма па много ви високи автокритериите, ша знаете, от туй си патим ние българите. Това такова ли е, онакова ли е, мани ги трите капки кръв, да не излезе някой кич, че като въжеиграчи да балансираме по тънката сиджимка над клишевната река и то като погледнеш, за правене време не останало, докато мислим и разсъждаваме в кое по-точно да не изпаднем. Я вижте авторите у странство, мацат с дебелата баданарка и хич не им пука, клише ли, кич ли, чалга ли - нарочно съм го направил, кае, това е моята гледна точка и концепционална запетайка. И толкоз. Че Дали ако си мислеше, загледан у празното платно, където смята да нарисува атомната Леда, да речем, в какво може и в какво не може да изпадне и като как после ще го кодошат и ръфат потребителите от българския "Фотофорум", въпросната Леда нямаше начин и до днес да бъде нарисувана, камо ли да й се вземат парите и да бъдат те съответно изядени и изпити от автора. До ден днешен щеше да си седи горкият Салвадорчо пред празното платно и бавно да си умира от глад и жажда... Тъй де, амчи как. Пък за съвремените тенденции в световната фотография ич не ми се и уста отваря. По добре е да си пляскаме на лентите, картите и т. н и, съответно, във "ФФ" каквото ни се харесва и да не ни е страх, че съфорумците ще се изпокарат в оценките си като какво аджеба сме напляскали (опитът показва, че каквото и да е, те ще се изпокарат, няма начин). Нъл тъй!


Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: Alsand   
Дата:   11-03-14 16:23

Каквото и да си говорим, колкото и да си чешем езиците, изкуствата са плод на културната среда, в която се твори. Нашата да я коментирам ли, каква е?[smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   11-03-14 16:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: мара   
Дата:   11-03-14 16:38

голи, голи, ма напоследък им турат едни кръгчеат в сураттефтеря и омаскаряват и на бога, и на снимача работата...понякога - и на доктор енчев [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: geokar   
Дата:   11-03-14 17:04

Казах Дали случайно. Дали той, дали някой друг, все тая... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: rimohit   
Дата:   11-03-14 17:13

Чалгата във фотографията я разкатахме горе -долу...
Дайте да видим сега за "метъла" във фотографията? Къде се намира той ? В какво се изразява. Харесва ли се и на кой? И изобще такива разни
А като сте се разприказвали за чалга... в мен изплува образа на бат' Милко , който намирам за невероятен типаж за една портретна сесийка ?
"я елате пиленца при ..." [cool] undefined[cool] undefined[cool] undefined[cool] undefined



Публикацията е редактирана (11-03-14 17:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   11-03-14 18:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   11-03-14 22:12

Появи ми се един,според мен - доста интересен въпрос: Има ли допирни точки темата за КИЧЪТ ВЪВ ФОТОГРАФИЯТА с подтемата ГРАНИЦИТЕ НА ПОРНОГРАФИЯТА ВЪВ ФОТОГРАФИЯТА..?

Мисля си, че ще е справедливо да отделим на такъв раздел някакво Достойно като количество време, смятам, че низ българските (и не само) фото-сайтове е фрашкано от значителни количества ЧАЛГА-ПОРНО-БЕЗВКУСИЦИ...

И като имаме предвид и ПОРНО-ФОТОГРАФЧИЙСКИТЕ ИЗДУПИЦИ из добре известните ви кретеноидни периодични издания - ОБРАЗНАТА ОТРОВА, която се лее повсеместно отвсякъде едва ли подпомага образуването и извисяването на Истински Естетически Вкус и Критерии у сегашните поколения...

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: nyamago   
Дата:   12-03-14 02:15

По моята тритепенна "теория" това си е баш чалга: не е просто кич, защото е излязло от ететическата безвкусица и демонстрира (дори налага) общо-житейски ценности и поведенчески норми.

Не е и порнография, защото в истинската такава няма претенции за велико изкуство, само за (понякога качествено) показване на "чиста проба" секс във всевъзможни форми.

А въпросната "фотография" се поднася като артЪ, парадира с някаква криворазбрана естетика, която прикрива същността толкова, колкото е прикрита анатомията на моделките.. Чалга отсЕкъде, правилно си я нарекъл така.

Основна форма на явлението в родната фотография и не сме я открили на 5-та страница, ами мисля, че темата оттам почна. Заслужава ли да и отделяме още внимание?

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   12-03-14 09:40

b-w_devil, "Работническо дело" от преди 30 години ряпа да яде.[smilie18]
На фотографи с перманентна творческа констипация все голите мацки ви пречат, а оттам и разните философии, които са безумни с оглед на времето, когато са изкакани.

В целя свят има булевардна преса, разни таблоиди и сериозни или не мъжки списания, но никъде никой не ги обвинява в , как беше :"...образуването и извисяването на Истински Естетически Вкус и Критерии у сегашните поколения..." Много на мухъл замириса. Който иска намира качествена фотография, та даже и актова и за това са изложбените зали, списанията за фотография, сайтовете и пленерите.Ако чакаш "Телеграф" да ти възпита вкуса...[smilie5]

Снимай си котета, цветенца и бебета и си свиркай, а "порнографията" остави на нас ЛОШИТЕ чичковци .[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   12-03-14 09:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   12-03-14 09:52

fraction, всяко коте, цвете,дърво,дете е красиво но не всеки фотограф може да го представи добре. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   12-03-14 09:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: geokar   
Дата:   12-03-14 10:17

За мен въпросът с доброто представяне е може ли фотографът да надникне отвъд изобразяваното цвете, дърво, лице, ситуация и каквото още там, да ни внуши някаква мисъл, различна от онова, което показва. Останалото е снимка за учебник по ботаника, орнитология, та даже и психология. И при художниците не е иначе. Затова Винсент рисува слънчогледи във вази или даже скъсаните си патъци, а въздействието е хипнотично, защото в изригващата от тях светлина се крие енергията на мирозданието.



Публикацията е редактирана (12-03-14 16:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   12-03-14 10:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   12-03-14 13:48

geokar - [smilie24] [smilie24]
==============
Г-н GOSPODIN - че кой ти пречи! Дръж за себе си "порнографията" като се бройкаш за "лош чичковец"! [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   12-03-14 15:10

Ха, ти сам на себе си пречиш с тези възгледи, но трябва да има и различни.[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: b-w_devil   
Дата:   12-03-14 15:36

Виж, друже, GOSPODIN-e! Ти ме изкара некъф абсолютен сухар, какъвто не съм! Имам чувство за хумор... Кефя се примерно на закачките - един от любимите ми кадри, (когото ЗАДЪЛЖИТЕЛНО възприемам в КОМПЛЕКТ с всичките коментари под него), си го отварям периодично, за да ми усмихва деня... имам предвид: https://photo-forum.net/i/1430703


Обичам ВСЯКАКЪВ РОД ЗАКАЧКИ във Фотографията... Но Идеята ми е, че в днешните времена се стигна до крайности в изпростачането и кичозността във Вкусовете...

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   12-03-14 15:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: мара   
Дата:   12-03-14 16:14

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] оф, не можах да се въздържа да пиша под него и аз хахахаа

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: fraction   
Дата:   12-03-14 16:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чалгата във фотографията ?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   16-07-19 12:50

Айде на въртележката [shtrak] [shtrak] [shtrak]
Покрай цъфтежа на едно растение от семейство "Устноцветни", <първа страница ми беше станала малко "Планета ФФ"
След като я ожънаха, гледам че имало и доста по-стойностни кадри, които да стоят на "първа страница" и в рейтинговите категории. Браво народе!
Тъй като авторът е в анонимност, няма как да го "тагна".

https://photo-forum.net/static/forum/2019-07/fdxe1028.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-07/1563039569_dsc_7560.jpg




**А каква хубава чалга имаше едно време.... Камелия, Глория, Сашо Роман... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »