Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: ejel   
Дата:   16-02-14 15:38

А как разбра, че е от руски? С главоблъскане?

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: tomz   
Дата:   16-02-14 16:11

Едно от нещата, които най-много ме дразнят в бьлгарския език през последните няколко години е употребата на ед.ч. вместо мн.ч. за някои видове храни. Например, суров/печен бадем, при положение че са 100,200 и повече грама бадеми, много сочен домат, сладка ябьлка и други. Стига се и до още по-големи простотии, когато на пазара ти кажат 'банана ми е много сладьк' без да се замислят дори, е как да си купиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам,
Автор: Ivo55   
Дата:   16-02-14 17:19

Преди време, след като слушах предложенията за ЗАКУПУВАНЕ на стоки с ниски цени в Кауфланд, направих забележка на служителката, която четеше текста,че формата не е правилна и е редно да използва глагола КУПУВАМ. Отговори ми, че не смеят да променят дори една дума от текста - изпратен от централата в София.
[smilie7]


>



Публикацията е редактирана (16-02-14 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам,
Автор: MikeDimit   
Дата:   16-02-14 19:39

harp
Руския ми е майчин[smilie21] . И често се объркват лексикалните сходства. А най-симпатично е когато се използват за странни мрънкания. Май все още имаме последователи на Балан . Или може би френския вирус към чуждиците е неизлечим. А може би не е политически коректно да имаме руски заемки - само англо-саксонски.
Много ме кефят от Оксфорд - на всеки 2 години - нов тълковен речник. С новонавлезлите думи и произхода им. И се радват, че езика им се развива, че е жив и се изменя. Па ние си играем с драснипалниклечици.



Публикацията е редактирана (16-02-14 19:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: ejel   
Дата:   16-02-14 19:54

Не знам за последователи на Балан, но любители етимолози колкото щеш... Както и пишман краставичари[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: stefancho   
Дата:   16-02-14 21:33

Мен много ме дразнят:
- "фактически"
- "стикер"
- "канселирам"
- "фрустиран"


В една бензиностанция касиерката (младо девойче) ми казва:
- Господине, да ви предложа един "стикер" (някакъв)?
Аз:
- Това, като го гледам, ми прилича на лепенка.
Касиерката:
- Не бе, господине, "стикер" е.
Аз:
- Какво трябва да "го" правя?
Касиерката:
- Ми да си го залепите на стъклото на колата.
Аз:
- Аз знам, че се лепят лепенки... "Стикерите" не трябва ли да се "стикват"?
Онази ме изгледа тъпо...

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: Digitalgab   
Дата:   16-02-14 23:07

уАу ...

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: Digitalgab   
Дата:   17-02-14 08:39

Като обвинявам журналисти и и преводачи все има защо, не е подигравка. Ето в момента, по Хоризонт, някаква кака журналистка обяснява, че парламента щял да реши нещо за някъде си, където имало "защитени хабитати".

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: idivanov   
Дата:   17-02-14 10:16

Считам, че трябва да преодолеем нашите езикови Фрустрации и да говоримЕ и пишемЕ на Екзактен български език![beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Купувам,
Автор: pstoev   
Дата:   21-10-16 15:09

да вдигна темата, че въпросната дума става все по-модерна и може скоро да измести правилната!

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: pstoev   
Дата:   21-10-16 15:23

да не стане скоро:


https://photo-forum.net/static/forum/2016-10/bppn9209.JPG


http://i.imgur.com/r3qjoRE.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: mitkomk   
Дата:   21-10-16 21:46

Мани тва "Закупувам"...
Ти виж какви имена взеха да слагат на децата вече...
Само и само да звучат модерно...
Народа изпростя масово...

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: мара   
Дата:   21-10-16 21:56

надежда нейнскИ

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: bg2014   
Дата:   21-10-16 23:01

piknik написа:
Дата: 15-02-14 00:55
От много време се дразня на "параразити" в Българския език.
Човек не си "закупува", а си купува - самата дума се усложнява ненужно със стойност, която не притежава и так дале...
Тази простотия тръгна от песента на "Нелина" - "Бял Мерцедес ме преследва в живота" - да си "ЗАКУПЯ АЗ ДОЛАР ЗЕЛЕН", после на Журналята им хареса ( понеже са неграмотни 80% ) и така навлезе в няшия живот.


Съвсем не е тръгнало от Нелина. Просто си има такава дума в нашия език, широко използвана в миналото. Имаше такава длъжност, професия - ЗАКУПЧИК .
Нищо странно.

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: mmjm   
Дата:   22-10-16 00:03

И това беше обсъдено в темата, но Чукча писатель, Чукчай не читатель.

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: lamerko   
Дата:   22-10-16 00:13

Неизбежни регионални особености в езика - не е точно жаргон или диалект, а просто особеност. Естествено когато цял живот го говориш по един начин, когато тръгнеш да го пишеш - ще го напишеш по същия, макар и грешен начин. Мен лично ме дразнят повече масовите феномени като "ий" - например "батерий".

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: mmjm   
Дата:   22-10-16 00:22

А „ще ви направя презентация“, вместо „ще ви представя...“, не ви ли дразни? А навлизането на „логистика“ (що за неразбираем израз по дяволите)

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: h_bio   
Дата:   22-10-16 08:14

Мразя да сменяВАм батериЙ докат апарата е на статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: мара   
Дата:   22-10-16 10:20

ех, АМИГОООО [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
ЕХ, ТЕМАТА ЗА БАТЕРИЙ [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: bg2014   
Дата:   22-10-16 10:29

mmjm napisa:
И това беше обсъдено в темата, но Чукча писатель, Чукчай не читатель.


И какво допринесе това мнение по темата. ЗАизчел съм цялата тема. И я ИЗчетох заради теб отново. Ти лъжеш!
Никой не е писал и двете дреболии с които се включих в темата:
1. Че не е тръгнало от Нелина
2. Професия закупчик.
И Ако е обсъдено какво?
Ти се дразниш ли, или си професор, или какво?
Защо поне малко не възприемете истината, че с тъпите си коментари провокирате заядливост и темите тръгват в тъпата посока на конфронтация и безсмислие.....
Извинявам се за израза "ТЪПИТЕ" коментари и "ТЪПАТА" посока. Направих го за подсилване на ефекта, а не за обида към някой.
Ако греша- ще си изтрия мнението от тази тема?



Публикацията е редактирана (22-10-16 10:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: GenaDP   
Дата:   22-10-16 19:12

ЗАизчел съм цялата тема. И я ИЗчетох заради теб отново.

То не става само с четене, требе и акъл... Още в началото се спомена глагола "закупувам" какво значи. Закупчик е този, който закупува. А дали е тръгнало от Нелина, Малвина или от снегорина - надали някой може да каже със сигурност.

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: bg2014   
Дата:   22-10-16 19:34

И само с акъл не става. Видно от твоето прочитане на едно мнение.
Това беше закачка и ти пак не си прочел ВАЖНОТО, което е характерно за вас, отдавнашните регистрирани. Вместо да градите нещо полезно, вие само заядливо пишете без значение СПАМ ли е или просто язвително ненужно включване.
Темата не е затворена от автора. Петъчна и ненужна е. Няма никакви генерални изводи да се извлекат от нея.
Тогава защо го вземате толкова навътре? Толкова ли е важно, че един колега се е включил по темата. И ТИ и предишния колега пишете СПАМ с идеята да се заядете и нещо интересно да се случи.
Е- случи ли се? Ти си по-умен. Доказа го с мерна единица, която не може да бъде измерена. И тогава ... какво? Да спрем да си пишем ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: mmjm   
Дата:   22-10-16 20:04

И тъй, да видим кой вкара темата в „тъпата посока на конфронтация и безсмислие.....“
„Ти лъжеш!“ - сериозно?

„Думата идва от Руски - "закупщик" това си е търговец, който купува стока и то на едро.“

„закупу̀вам — преходен глагол от несвършен вид
1. Купувам в големи количества, на едро. Не дойдоха да закупят тютюна.
2. Започвам да купувам.

купу̀вам — преходен глагол от несвършен вид
1. Какво. Получавам като собственост срещу пари или срещу друго разменно средство. Купувам вила на морето.
2. Прен. Разг. Кого. Привличам на своя страна чрез подкуп или ласкаене; подкупвам. Позволи да го купят за дребни стотинки.
3. Прен. Разг. Какво. Научавам, вземам, възприемам. Каквото чуе, купува и носи на шефа. Детето вижда и купува всичко.
купувам си/купя си. — Купувам за себе си. Какво си купи?
прил. ку̀пен, ку̀пена, ку̀пено, мн. ку̀пени.
• Ще те купи и ще те продаде. — Разг. Много е хитър, ловък, оправен. Не го гледай, че се прави на глупав, ще те купи и ще те продаде за пет стотинки.
• Цървули няма, гайда купува. — Разг. Купува ненужни неща.“


И китка на НЕСПАМ и НЕТЪПИ, НЕТЪРСЕЩИ КОНФРОНТАЦИЯ бисери на българинът от 2014ста:

„Ти се дразниш ли, или си професор, или какво?
Защо поне малко не възприемете истината, че с тъпите си коментари провокирате заядливост и темите тръгват в тъпата посока на конфронтация и безсмислие.....“(професор нещо обидно ли е?)

„ВАЖНОТО, което е характерно за вас, отдавнашните регистрирани. Вместо да градите нещо полезно, вие само заядливо пишете без значение СПАМ ли е или просто язвително ненужно включване.“(това, коетосъм писах, не е спам и по-горе съм показал с примери, че действително Чукча не читатель, а оспамването и заяждането успешно осъществихте Вие двехиляди и четиринадесети.)
Останете със здраве, пишете си колкото искате и каквото искате, все пак това е форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: мара   
Дата:   22-10-16 20:19

естествено! освен тва требе да се сипва мая в ла.ната, щото става весело! мене техничарски полюции и коментари под снимките, сипеЖти само мазни лиги много ми досадяват [smilie5] [smilie5] [smilie5]
затва у всека тема требе да се налива масло...даже, ако се налага - един път в едната, друг път в другата посока!
или поне задължително да има добро и лошо ченге [smilie18] [smilie21] [smilie25] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Купувам, "Закупувам" - защо се получи тази простотия?
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   24-10-16 08:58

"Отдава" - също. Всеки трети магазин има табела "Отдава се под наем" ....той просто си се дава под наем.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »