Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: hotsnail   
Дата:   02-02-14 14:28

@Svetul4o RAW коригирани ли са? това ще е много лоша идея ми се струва.

23/1.4 и на мен ми е интересен. 1.4 дава осезаемо повече креативност от 1.8 при тая дължина. Фуджи добре ги мислят

24/1.8 малко повече ме кефи от новия 35/2.8 макар да са много близки като характеристики единия на кроп другия на фул фрейм де. Сигурно 35-цата е и по-добра оптически - по-проста е най-малкото. Ама 24-ката някак ме кефят повече снимките - контраст може би, може би рисунък.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Svetul4o   
Дата:   02-02-14 14:36

Да коригирани са и на Цайс и на Фуджи. Според Цайс изкривяването при тях е много по-малко, но го има. Обяснението е, че ако оптиката е перфектна теглото би се оказало прекалено голямо за такъв клас апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Lycan   
Дата:   02-02-14 14:58

> ...всички обективи на
> Фуджи също се коригират но това
> става още в камерата...

Svetul4o коригират се тези за които има нужда и то само в жпег. Няма геометрични корекции за 14мм, 23мм, 35мм а сигурно и за други с незначителна дисторсия.

Лично на мен цвета и тоналноста на фужи SOOC JPEG понякога ми харесва много повече от тези поучени в конвертора. От RAW бих припокрил с един 16-бит леър детайл, обаче при софтуерно коригираните обективи е невзможно леърите да съвпаднат до пиксел заради разликата в коригиращите алгоритми :(

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: simbon4o   
Дата:   02-02-14 15:20

Ами фуджи 14 2.8 си се вижда в роу колко е криво и не вярвам чак толкова да са конспиративни от фуджи, че да пудрят на ниво роу. И никак не съм съгласен за размерите, според мен всичко е въпрос на желание от страна на производителя.
за неверници в дпревю за полуотвили обектива, за да не може да разбере тялото какво да коригира и О ЧУДО той наистина не е крив [smilie5]. И какво сега стана?

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: nyamago   
Дата:   02-02-14 15:24

> От RAW бих припокрил с един 16-бит леър детайл, обаче при
> софтуерно коригираните обективи е невзможно леърите да съвпаднат до
> пиксел заради разликата в коригиращите алгоритми :(

Не до пиксел, ами до "педя" е невъзможно [smilie9] И аз наивно опитах да правя същото докато се усетя какво става...

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: hotsnail   
Дата:   02-02-14 15:34

HTML написа:
> Лично на мен цвета и тоналноста на
> фужи SOOC JPEG понякога ми харесва
> много повече от тези поучени в
> конвертора.

Това и със Сони е така.

Дори с ДхО си обменях пощи, че липсваха детайли с техния конвертор дето от NEX-7 OOC JPEG ги имаше. Не беше нещо малко, значителна разлика имаше в снимките. Оказа се, че тия динамичните обработки DRO при Сони са им малко трудни на конверторите. С DxO има аналог ама трябва да му се пипат финните насторйки (тия дето са дълбоко скрити нейде в интерфейса - в менюта и неща дето се отварят с допълнитлни плюсчета) за да стигне OOC JPEG за някои неща.

Хората от DxO ми направиха preset, дето за конкретния кадър наподобяваше DRO-то на Сони. Ама не е универсално. Камерите имат много здрави алгоритми вградени - в смисъл имат огромни бази с различни сцени и си избират обработките. РОУ конверторите в най-добрия случаи ти предлагат избор от елементарните операции и ти трябва да ги решаваш, което отнема време, но пък получаваш това дето искаш.

За лайтрума май най-добре е да си вземеш на Nik Software инструментите. Те имат различни филтри с финни настройки.

> От RAW бих припокрил с
> един 16-бит леър детайл, обаче при
> софтуерно коригираните обективи е
> невзможно леърите да съвпаднат до
> пиксел заради разликата в
> коригиращите алгоритми :(


Можеш ли, да изключиш софтуерните корекции в JPEGв камерата (на сонитата е добре прикрита тая опция но я има поне на 7-цата)? Ако можеш тогава ще си сглобиш снимките във фотошоп и после в лайтрум ще си приложиш софтуерните корекции. Малко обратен процес.



Публикацията е редактирана (02-02-14 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Lycan   
Дата:   02-02-14 15:59

Не зная, много сложно става включваш-изключваш при всяка смяна, за това на "кривите" изключвам само RAW, и пак го забравям след това :)
пример от 18мм палачинката - жпега добре понася обработка


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Svetul4o   
Дата:   02-02-14 16:08

HTML точно РОУ бива коригиран във камерата и точно 14 мм Фуджи бива коригиран по този начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Lycan   
Дата:   02-02-14 16:16

Светулчо, от опит ли говориш? Ако четеш за Lens Modulation Optimizer, това е за друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Svetul4o   
Дата:   02-02-14 16:20

Не просто чета какво пише на сайта на Цайс.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: simbon4o   
Дата:   02-02-14 16:23

Svetul4o
Погледни линка, който пуснах по-горе. Ако някой от форума има 14ката ще може да го направи и той, в случай че дпревю лъжат [smilie5] 14ката няма нужда от коригиране според тях понеже кривенето е под 0.5%

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Svetul4o   
Дата:   02-02-14 16:24

http://lenses.zeiss.com/camera-lenses/en_de/camera_lenses/touit/touit2812.html


Погледни въпроса на Rusty Lai от 15 August 2013 at 19:55 и отговорите към него.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: simbon4o   
Дата:   02-02-14 16:31

Най-добре ще е фуджи ползвателите да направят онова, което са направили в дпревю и да се види има ли дисторсия или няма. Аз определено повече бих повярвал на дпревю(сайт на който по принцип не вярвам) от колкото на маркетинг отдела на "зеис"
Сигурен съм, че ако дпревю бяха излъгали щеше да лъсне истината съвсем скоро във техния и други форуми.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Lycan   
Дата:   02-02-14 17:13

Е аз от опит говоря за 14 и 35, както и за fuji RAW

И тук демо на геометрията RAW VS JPEG
http://www.photozone.de/fuji_x



Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Svetul4o   
Дата:   02-02-14 17:21

Както казах, корекцията става в камерата на ниво РОУ фаил. Мисля, че е малко тъпо Цайс да има 2,5 % изкривяване докато Фужди има 0,4 и от горе на това да искат 2 пъти повече пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: simbon4o   
Дата:   02-02-14 17:57

Ще издиря колега със 14ката да направи тест, че да ти стане още по-тъпо [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Lycan   
Дата:   02-02-14 17:59

Да, за това е приказката - не струват тия пари, пък кой какво прочел и какво разбрал друг въпрос :)

Когато роу и жпег се покриват до пиксел, съответното стъкло ми върши работа прекрасно.


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Svetul4o   
Дата:   02-02-14 18:11

Приказката е, че тест за оптичните качества на обективите може да се направи само на стенд. Останалото е ала бала.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: simbon4o   
Дата:   02-02-14 18:14

Ако на стенда се появява бъчвовидно изкривяване, а на апарата го няма при условие, че обектива е изключен и апарата не го познава и нямат уайфи връзка [smilie5] ебати стенда крив. Или щото стенда е зеиссс изправя зеисовете и криви другите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: Svetul4o   
Дата:   02-02-14 18:24

simbon4o недей да се зъбиш. Нямам нито един от гореизброените обективи и никой не защитавам. Предал съм информация която според мен обяснява доста. Ако щете четете. Опитвам се да кажа че всички са криви пък вие вече си плюйте колкото щете.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: photostoykov   
Дата:   02-02-14 19:17

Приятели, всичко е въпрос на компромиси!
Геометрични изкривявания липсват само при симетричните оптически системи. Тези, които са изчислени за някакво задно работно разстояние винаги имат компромисни характеристики.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: photostoykov   
Дата:   02-02-14 19:23


http://lenses.zeiss.com/content/dam/Photography/new/dhtml/lens_slider/products/touit/2850m/slider_im

За конкретния обектив, конструкторите от Zeiss са се придържали към известната симетрична концепция Planar, изобретена от Paul Rudolf през 1896 година.



Публикацията е редактирана (02-02-14 19:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив Macro Touit 2,8/50 mm (899 евро) от Carl Zeiss
Автор: kvakioh   
Дата:   02-02-14 23:15

Хубав, скъп обектив. Който никой няма да види в БГ...Или ще са 2-3 ентусиаста. Толкова. Колкото и 12мм, и другия от марката. Скъпи и с леко недотам свръхдобри оптични качества. Но...ще се разбере някой ден, пак от някой ентусиаст.
Същата тема ще зацикли и ще запецне за новия Хаселблад HV. Никой в БГ няма дори да помисли за този апарат, преоблечен А99...и после ще се разправя, че други марки били стояли на едно и също място.



Публикацията е редактирана (03-02-14 18:26)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »