Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   07-02-14 19:16

Aldygreen,

Обикновено избирам горно и долно ISO в зависимост от динамиката, която ми трябва за съответната сцена. Обикновено 100/800 или 200/1600 дава добър резултат. После си нагласям от канонското меню стойност на ISO-то, каквато ми е нужна за желаната експонация, например ако снимам от ръка, гледам ISO-то да ми позволява достатъчно висока скорост, за да не размажа кадъра. Важно е единствено избраното от мен ISO да е в границите между горното и долното. Останалото си го прави модулът.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   09-02-14 19:15

IDA, във втората снимка използвал ли си и ETTR? При мене в подобни тъмни удловия с включен ETTR апаратът започна да "шляпа" кадри с различни корекции на експозицията, омаза всичко, та за всеки случай бързо-бързо измъкнах батерията. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: vgramatikov   
Дата:   09-02-14 20:02

То тъпото е ,че 7д-то ми изгоря не съм го сменял за 70д.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   10-02-14 01:34

Aldygreen,

За този конкретен кадър не помня, но ефектът, който описваш, определено не се дължи на ETTR. Виж дали не си активирал по погрешка някоя друга функция (интервалометър или time lapse или нещо друго).

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: rx   
Дата:   10-02-14 02:12

IDA ти колко човека познаваш лично със счупени апарати от инсталация на ML? Или така, да плашиш народа просто [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   10-02-14 15:51

"IDA ти колко човека познаваш лично със счупени апарати от инсталация на ML? Или така, да плашиш народа просто"

Лично аз не познавам такива хора, но за сметка на това познавам, макар и не лично, най-големия българомразец на света. Той се подвизава тук в този форум с ник "RX" и би направил всичко, за да навреди на сънародниците си. Затова е пуснал и този пост по-горе.

И тъй като RX толкова мрази всичко българско, че явно не разбира и от български, а има и голяма вероятност и други такива като него да му се повлекат по акъла и да без много много да му мислят, да тръгнат да си играят с ML, ще пусна няколко цитата на английски директно от сайта на Фенера:

1) "THIS IS DANGEROUS AND MIGHT DAMAGE YOUR CAMERA. NO WARRANTIES. NO GUARANTEES. If you are not comfortable with this, stop reading and delete the software before you are tempted to try running it on your camera. Please read the user guide carefully before installing this software.

To repeat this important point:

***************************************************
* *
* THIS IS DANGEROUS AND MIGHT DAMAGE YOUR CAMERA. *
* IF IT BREAKS, YOU GET TO KEEP BOTH PIECES. *
* *
***************************************************

2) Ето ви и още:

"If you have a bootable CF/SD card and have the DISKBOOT flag
set in the camera (which the installer does), and you do not
have an AUTOEXEC.BIN file on the card the camera WILL NOT BOOT.
It will hang and not wake up until the battery is removed.

* If you encounter a "locked up" camera, quickly remove the battery.
Otherwise the ARM might be in a tight-loop and get very hot, very quickly. Your battery will run down and your LCD might show some discoloration.

* When in doubt, remove the battery and reboot.

* And, remember that this software can damage or destroy your camera.

3) Ето и още един цитат от тук:


http://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=3103.0


"If anything goes wrong, we don't pay for repairs. Use Magic Lantern at your own risk!"

Опазил ме Господ от това да плаша хората! Както вече казах, за мен Magic Lantern е една от най-авантгардните разработки, откакто е изобретен DSLR-ът, но тази програма не е за всеки и най-малкото за хора, които не желаят да четат и да се самообразоват. От тук нататък всеки си решава за себе си. Или както го е казал нашият народ:

"Който го е страх от мечки, да не ходи в гората!"


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: rx   
Дата:   10-02-14 16:05

Към момента инсталацията се свежда до ~10 кликания на мишката и 2 пъти по-малко стъпки, в които нямаш кой-знае какъв контрол над това какво се случва - просто стискаш зъби и се надяваш да не изтеглиш късата клечка. Тъй, че не виждам с какво четенето ще ти намали или увеличи шанса да си прецакаш апарата. Едно време в старите версии беше по-различно. Сега са го направили доста идиотоустойчиво.

Позволи ми да те поправя - мразя е дума, която не разбирам. Правилната дума е ненавиждам и да - ненавиждам българския манталитет. Но нямам никаква нужда да "вредя" на някой - то самото българско самосъзнание и манталитет само си вреди повече от достатъчно. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   10-02-14 18:19

Точно така! Слушайте RX и няма да сбъркате. Той не ви мрази, само ви "ненавижда". И да не сте си и помислили да имате българско самосъзнание. То само ви "вреди" и то "повече от достатъчно". Що се отнася до Magic Lantern, никакво четене и никакво мислене! Те "гринговците" мислят и заради вас и знаят как да ви превърнат в "устойчиви идиоти". Вие само цъкате с мишката и "стискате зъби" да не изтеглите "късата клечка". На десетото цъкване то ще си покаже.



Публикацията е редактирана (10-02-14 18:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: Тед   
Дата:   10-02-14 23:47

rx, мята изказвания, но 10 кликания и еди колко си стъпки на ЕОС 6Д въобще не са му ясни.

На междинката можеш да засереш апарата - ако я пропуснеш, и това изрично е написано в инструкцията.

Без много подробности - връща се стар фирмуер, после се правят отделни действия и ъпдейти - единия ако пропуснеш пише че е фатално, докато накрая инсталираш най-новия фирмуер, и да е бутъбъл МЛ.

Разбира се, не съм тестера дето ще каже дали е така или не....


Е...аз открих бъгавии и им ги пратих...но само блг. получих, и това, че работят за stable version.

На 6Д има една от август и една октомврийска версия на МЛ.

Аз съм научен преди да бърникам където и да е ...да си прочета инструкциите или описанието, някъде и документацията.

Но това е .... за Никон за съжаление няма....

Някои идеи от МЛ дано навлязат в ориг. фирмуер.
Всичко е въпрос на писане на софтуера.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   11-02-14 00:39

написа:

> Аз съм научен преди да бърникам
> където и да е ...да си прочета
> инструкциите или описанието,
> някъде и документацията.

Във форума на ML има споделени много ценни неща. Иска търпеливо търсене и четене. Има много полезна информация, но тя не е за ДЕБЕЛИ глави. Може би трябва да преместим темата някъде другаде.
Тъпият спам определено не ме кефи.
[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   24-02-14 16:11

Тъй като тук доста хора се притесняват от загуба на качество и разделителна способност при ползване на Dual ISO, направих един малък тест. Заснех един кадър от балкона веднъж с Dual ISO (настройка 100/800) и веднъж без. Кадрите са заснети на основно ISO 100 със 7D и EF 40/2,8 STM, който e абсолютна резачка на 7D. Не са умалявани, само са леко изрязани отдолу и отгоре, за да мога да ги гледам на цял екран във формат 16/9. Ето ги:


https://www.dropbox.com/s/jy8b8p3ahp814yr/DI_100_800_Full_Size_7D_4251.jpg




https://www.dropbox.com/s/inelj2qyffwzlun/Normal_ISO100_Full_Size_7D_4254.jpg



Лично аз видима загуба на качество и резолюция не виждам. Има само едно единствено място в Dual ISO кадъра, което изглежда малко по-различно, но не по-лошо от другия. Tрябва си обаче яко взиране на 100% увеличение, за да го забележите. Ползвайте Камъка за сравненията. Който го намери това място, черпи бира, а аз му показвам и обяснявам, как се работи с Dual ISO.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   24-02-14 16:21

Ето и още две от един балконски изгрев:


https://www.dropbox.com/s/shenuawbcsmbd8y/DI_100_800_4175.jpg



и няколко минути по-късно:


https://www.dropbox.com/s/08ee6bquz0v1xph/DI_100_1600_4179.jpg



Да посрещнеш сутрин изгрева на слънцето с апарат в ръка, пък макар и от балкона, ами ... просто няма такъв кеф!


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: rx   
Дата:   24-02-14 16:32

Според мен разлика би била видима не в тоя случай, а в случай, че искаш да разработиш сенките впоследствие - причината, поради която обикновено използваш клин. Пример за това - контрастна сцена, в която един път правиш клин с 4 стопа ама по експозиция, и един кадър с dual iso. После гледаш къде можеш по-добре да изкараш сенките така, че да изглеждат що-годе еквивалентно в двата кадъра и тогава може да се сравнява. Като излезе за 70д ще го пробвам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: Nedelcho1   
Дата:   24-02-14 18:40

На това ако му викате, че е без загуба на детайл, не знам... [smilie18]!


http://picbg.net/u/18159/47093/751271.jpg



http://picbg.net/u/18159/47093/751272.jpg


Честно казано, като гледам тези снимки предпочитам да си направя 2-3 кадъра и да си ги сглобя в HDR.



Публикацията е редактирана (24-02-14 18:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   24-02-14 19:35

Тестът с двата кадъра по-горе е специално за оценка на качеството на изображението и за разделителна способност. Затова избрах мотив, който да изглежда еднакво с и без Dual ISO, без да съм търсил силен контраст. В противен случай, нормално експонираният кадър щеше да бъде със силно недоекспонирани тъмни участъци. Който иска да види ефекта от разработката на сенките в последствие, може да погледне примера от статията на Alex от първия пост или двата кадъра от изгрева, които съм пуснал по-горе. При тях сенките са изсветлени максимално (плъзгачът Shadows в ACR е на максимум).

Що се отнася до методите на клина и този на Dual ISO, това са две съвършено различни техники, които нямат база за сравнение. От личен опит мога да кажа, че по метода на клина на мен ми беше изключително трудно да получа задоволително качество, макар че винаги съм се стараел да работя максимално прецизно със стабилен статив, заключено огледало, дистанционен спусък и пр. При наслагването винаги се получаваха разни хало-ефекти, духове (ghosting) и омазване на дребния детайл. Да не говорим, че да се получи естествено изглеждащо изображение е почти мисия невъзможна или въпрос на някакъв висш фотошопски пилотаж, който аз не го умея, а и нямам времето и търпението да се мотая часове с обработката на един единствен кадър. С Dual ISO се снима само един кадър, в повечето случаи от ръка, освен ако не е много тъмно, а после конвертирането и обработката стават за няколко секунди. Ефектът от динамиката и шумоподтискането е поразителен, изображението изглежда естествено, а загубата на качество и разделитена способност, ако въобще може да се говори за такава, видимо е трудно осезаема, дори и при 100% увеличение. Тези, които желаят, могат още веднъж да разгледат внимателно двата еднакви кадъра от горния ми пост и сами ще се убедят в това.

"Като излезе за 70д ще го пробвам :)"

Да се изкарваш голям специалист по всичко и във всички теми, особено по техники, от които нямаш и понятие, след като самият ти дори не си ги и пробвал, е присъщо на примитивните форумни тролове, които по този начин си избиват комплексите. Това не е признак на особено добро възпитание и не прави чест на човек с твоите претенции, очевидно считащ себе си за по-висш от всичките си сънародници. Казвам ти го като българин, от същите тези, които "ненавиждаш" повече от всичко на света, че и се гордееш с това.


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   24-02-14 19:45

Неделчо,

Има известно моаре - ти явно си го открил [smilie24], но загуба на детайл аз не виждам.

Би ли пуснал такова сравнение на един HDR от, да речем, три кадъра и средно експонирания кадър от същата поредица? Ще ми е интересно да видя резултата.


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: rx   
Дата:   24-02-14 19:47

IDA да се изказваш селяшки е признак на селяндурщина. ML съм използвал вероятно преди ти да си чувал проекта да съществува. Но явно на тебе си ти е в душичката да се изплякаш селски у форумо и да си щастлив. Айде, наздраве.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   24-02-14 20:02

Точно така, rx, за комплексирания и изпълнен с ненавист към сънародниците си форумен трол, всичките те са "селяндури". Че как иначе ще се изкараш по-велик от всички?

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: rx   
Дата:   24-02-14 20:07

Разбира се - всеки който каже на великия българин истината в очите, е комплексиран и изпълнен с ненавист [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: siluet   
Дата:   24-02-14 20:15

Ето и кадъра без Дуал исо, на ИСО 200 май беше, от статив някоко дена разлика от пробата с Дуал исо и ЕТТР. Който иска да търси загубата на детайл, не мисля че стакването на 3 и повече кадъра ще даде по детайлен резултат, да не говорим за движещи се обекти и снимане от ръка. [smilie24]


https://farm8.staticflickr.com/7294/12447477553_bc5dcf6041_b.jpg



Кадър в пълен размер

И пак кадъара с Дуал исо и ЕТТР


https://farm4.staticflickr.com/3739/12280892254_e3448176b7_b.jpg



Пълен размер с Дуал исо и ЕТТР

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: Nedelcho1   
Дата:   24-02-14 21:58

Ето показно от един HDR кадър:

Пълен кадър:

http://4coolpics.com/pics/0609/213550609366.jpg



100% Кроп:

http://picbg.net/u/18159/47093/751298.jpg


Едит:

Сега сглобих още един HDR (не е нищо особено откъм композиция, но за демонстрация става)

Цял кадър:

http://picbg.net/u/18159/47093/751299.jpg



100% кропове:

http://picbg.net/u/18159/47093/751300.jpg





Публикацията е редактирана (24-02-14 22:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   24-02-14 23:40

Закахърили се хората за загубата на детайл...

Вижте отново тази картинка:


http://imageshack.com/a/img541/4093/32pn.jpg


Къде има по-голяма загуба на детайл? Вляво или вдясно? [smilie18]

И да поясня, защото май не на всички е ясно:

Има загуба в проблемните места, които така или иначе не дават почти нищо. В тези участъци от картинката има НЯКАКВА загуба на разделителна способност САМО ПО ВЕРТИКАЛАТА. По ХОРИЗОНТАЛАТА няма никаква загуба на разделителна способност.


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   27-02-14 19:02

Брей, rx се махнал за малко и веднага темата станала по-информативна и по-полезна!

Предлагам на вниманието ви още един мой тест, който касае шума при изсветляване на сенките:


https://www.dropbox.com/s/svoejsax753tery/Normal_vs_2x_Dual_ISO.jpg



Сцената е с динамичен обхват от около 14 стъпки, определени чрез измерване в най-тъмната и след това в най-светлата част на кадъра. Трите кадъра са заснети на основно ISO 100, като при обработката плъзгачът "Highlights" e поставен в минимално, а плъзгачът "Shadows" в максимално положение. След това кадрите са настроени на око на приблизително еднаква яркост. Обърнете внимание на разликата в шума на нормално експонирания кадър (най-левия, без Dual ISO) и този в средата. Разликите при шума в сенките са фрапиращи в полза на Dual ISO. Дори и при екстремалната настройка 100/6400 (десния кадър), която обикновено се използва при още по-контрастни сцени, резултатът е значително по-добър от левия, макар че тук шумът в сенките от ISO 6400 вече е осезаем.

Според мен, предвид на екстремалния контражур на тази сцена, кадърът на Dual ISO 100/800 в центъра е напълно използваем, докато нормално експонираният (левият) не става за нищо.


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: photostoykov   
Дата:   27-02-14 19:14

Приятели, така и не разбрах от писанията по-горе дали Dual ISO действа на Canon EOS 6D?!
Моля, разяснете...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: rx   
Дата:   27-02-14 19:27

На неаргументирана тема рх й е виновен [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »