Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: VassilK   
Дата:   10-01-14 13:47

Една петъчна тема, в духа на предната за Смяна и Вилия.
Кой апарат Ви харесва повече и защо.Впечатления от двете марки.
[thankyou] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: Digitalgab   
Дата:   10-01-14 13:57

Виж ся, ти ко мислиш, че ще ти се вържат тука да пишат 1000 поста за тия антики ли?

Имам ги и двата ФЭД-2 и Зоркий-4. Купи си ги и двата, не струват много, сложи им съвременен филм и ще останеш изненадан от качеството.

Когато купуваш Зоркий-4 избягвай моделите след 1963 г. Тогава решават да направят затвора по технологичен за производство, и променят конструкцията на пердетата, но заедно с това се увеличава шума от сработването и затвора става по груб общо взето. Та така, руска Лайка.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: sohk   
Дата:   10-01-14 13:58

То в оная тема отдавна не си говорим за Смена и Вилия :)



Публикацията е редактирана (10-01-14 13:58)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: VassilK   
Дата:   10-01-14 15:07

Още 996 мнения чакам...

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: uri64   
Дата:   10-01-14 15:16

Ами дали е Фед или Зорки няма значение - гледай кой от моделите има по-голям и светъл визьор...аз имам един ФЕД 5Б визьорът му е като все едно гледаш в някакъв жабурняк...за сметка на това обективът му, не помня кой точно индустар, доста читав излезе...
Всъщност останах приятно изненадан от един сравнително рядко срещан(поне аз съм го виждал веднъж) съветски телеметрик на М39 - Мир...за жалост нещо със скоростите не му беше наред и не ми се занимава да го поправям, та несъм го ползвал интензивно, ама така на пипане и щракане ми се видя много по приятен от Фед-а (имам предвид Фед 5Б)...


Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: mihajlov2   
Дата:   10-01-14 15:23

Аз между двата модела (или марки) си бях избрал навремето... Киев4.[smilie18]
Причини - по-голяма база на телеметъра - т.е. по-точно фокусиране, метален затвор и по-висока максимална скорост - 1/1000, ако не се лъжа (или може би 1/1250 - не си спомням, не съм го вадил от шкафа от години).

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: 798099   
Дата:   10-01-14 15:29

1/1250. От 25 години стои неизползван... при бившата, ама не ми го дава...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: nick70   
Дата:   10-01-14 15:37

Фотоапаратът "МИР", всъщност е "Зорки 4" с орязани ниски скорости (1сек.-1/15).
"Зорки 6" е с хубав, светъл визьор, но пък и той е без ниски скорости (1сек.-1/15).
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: fotocolor   
Дата:   10-01-14 16:02

Моделът с най точен телеметър е ФЕД-2.
По старите модели Фед и Фед 1,Зоркий 1 и 2 са по добрите апарати.



Публикацията е редактирана (10-01-14 19:32)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: sidthesloth   
Дата:   10-01-14 16:17

Минималната скорост на Зоркий (Зоркий 1) е 1/20 сек. Телеметърът е сравнително тъмен и е доста по-неудобен от тези на следващите (напр. при Зоркий 4 е доста светъл, по-голям и затова - по-удобен). Отделно при първите модели "прозорчетата" на телеметъра и визьора са разделени, докато при следващите телеметърът е интегриран във визьора. Като основно предимство на по-старите бих посочил чувствително по-тих затвор. Моят фаворит е Зоркий 3М - скорости от 1 сек. до 1/1000, голям и светъл визьор с интегриран в него телеметър, диоптрична корекция (може да се използва за увеличаване на образа в определени граници). По-шумният затвор би бил пречка, но не и днес, когато с такава камера се снима само за кеф.


Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: MikeDimit   
Дата:   10-01-14 17:18

За лесно фокусиране Зоркий 5 или 6, Фед 2. Фед 3 с резерви. Скоростите... ми за кво ти е под 1/25 ?!? За лесно кадриране Зоркий 5 или 6.
Диоптричната корекция си е само за недоскиви - нищо не увеличава. Зоркий 4 и 4К - добри са ранните модели - скоростите са гравирани в/у диска. При по-късните модели са нанесени само с боя и се трият ( особенно с надписа "50 лет СССР"). Далномера им е в зелено/жълто и се губи. Добре е при моделите с палец за зареждане да се пуска плавно палеца. Иначе остава вдлъбнатина в корпуса от ударите на палеца.



Публикацията е редактирана (10-01-14 17:29)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: kvakioh   
Дата:   10-01-14 17:19

ФЕД 3 и 5 имам и някакви обективи (преди година ги ползвах). Интересни кадри стават.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: sohk   
Дата:   10-01-14 17:21

Какъв е тоз светломер на ФЕД-2. Няма такоз животно ... На Зоркий 1 и 2 визьорите са като карфици. Голяма мъка е гледането през тях. За мен Зорки-4 серията е най-добре направената измежду всички.



Публикацията е редактирана (10-01-14 17:25)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: my.point.of.view   
Дата:   10-01-14 18:40

Имало смисъл от темата за Вилията, значи :-)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: laa4   
Дата:   10-01-14 20:57

От около 2год.ЗОРКИИ 4,1966год.И-61 2,8 52,изснимани около 10 филма,отли4ни ресултати с Kentmere 100.Пове4е внимание с паралакс и евент.уплатнение на заден капак/с у паразит.светлина.[smilie24] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: mitkostoimenov   
Дата:   10-01-14 21:18

Зорки 4 ми е първият телеметричен апарат и ми е любим. Имам Киев 4, Фед 3 и Фед 5б,но не съм снимал с тях.Ето и една смнимка със Зоркито.
https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/ghvt6772.JPG


http://photo-cult.com/pics/619/pic_10003641_0619281.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: 798099   
Дата:   10-01-14 21:31

Извинявай, ама ти наистина ли харесваш тази снимка?

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: my.point.of.view   
Дата:   10-01-14 21:37

да разбирам, че тази тема ви е по-интересна от съседната

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: mitkostoimenov   
Дата:   10-01-14 21:42

Снимката няма никаква стойност, но пък цветовете определено много ми харесват.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: VassilK   
Дата:   11-01-14 00:21

Фед 2 и 3 ги познавам добре.Имат диоптрична корекция.Зоркито (4) също.Киев няма.Това, замен е голям проблем!С Практиката се оправям, щото има клин, ама Зенитите без 122 и всичко друго без клин или микропризма го отказвам. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: J0R0   
Дата:   11-01-14 00:49

Вместо Фед и Зоркий, по добре една Вера с цайс оптика на същата цена.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: fotorafi   
Дата:   11-01-14 05:58

И двата апарата ФЕД и Зоркий имат едни общи слабости-
- при транспортиране, на всеки кадър ти се изтъркват пръстите. Хода на транспортния механизъм при руските апарати е тежък
-Индустарите, като обективи са остри но са 3,5
-Юпитер-8 е по-добрия вариант
-и в двата апарата механизмите са им наплескани с руска грес, която се втърдява през зимата, лято се отпуска и клеясва задължително, нуждаят се от профилактика
-и на двата апарата през зимата гумираните пердета се втърдяват от студа и скоростите се променят, забавят .Например 1/250 става 1/125, 1/30 става 1/15

НАЙ-ДОБРИЯТ ВАРИАНТ Е КИЕВ 4 или КИЕВ-4А, 4АМ

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: batdin   
Дата:   11-01-14 08:16

Аз имам един ФЕД-5, с Индустар 61ЛД май беше. Хубаво снима, скоростите са точни (е, поне на стайна температура) и имам две основни оплаквания от него:
1. Визьорът е доста тъмен, наистина.
2. Това гумирано перде е доста склонно към поява на дупчици или даже съдиране.

Абе вие с тези теми само вдигате цените на хубавата стара техника.



Публикацията е редактирана (11-01-14 08:17)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: VassilK   
Дата:   11-01-14 09:53

Митко, трябва да ми отпуснеш Зоркито за един филм!

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: ivansky   
Дата:   11-01-14 10:01

дупчици на пердето най-често стават, ако забравиш апарата на слънце без капачка на обектива. при огледално рефлексните има огледало, но при телеметричните образът на слънцето гори пердетата без милост.



Публикацията е редактирана (11-01-14 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Зоркии4
Автор: laa4   
Дата:   11-01-14 10:52


https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/wipz2301.JPG


http://prikachi.com/images/595/6942595i.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/yinz3849.JPG


http://prikachi.com/images/597/6942597t.jpg




Kentmere 100 Xtol Никола-Севлиево

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: Digitalgab   
Дата:   11-01-14 10:58

Всъщност, с купуването на това механично-оптично произведение нещата не спират дотук. Трябва и набор обективи, и за още 200-300 лева сме готови.
И още нещо, има един модел ФЕД-5с, без диоптър, но с нормален светъл визьор, с рамки за обективите.

laa4 тия снимки с оня И-61 дето ти го продадох ли?



Публикацията е редактирана (11-01-14 11:04)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: laa4   
Дата:   11-01-14 11:21

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: MikeDimit   
Дата:   11-01-14 11:52

Старата смазката е истински проблем. Някои индустари 50/3.5 буквално трябва да се окъпят в спирт да се раздвижат. Дупките в пердетата се замазват с черен силикон и нямате грижи. Засъхналата смазка по транспортния механизъм може да доведе до скъсване на презрамнките на пердетата - тегав ли е механизма почиствайте и смазвайте веднага. Една препратка към елементарен сравнителен тест на съветски обективи на 39мм. http://www.album.bg/mike.dimit/images/31017044/


Снимка на петната в/у филма преди да се намаже пердето със силиконhttp://storage4.album.bg/951/img_6243_d5308_30791523.jpg




Публикацията е редактирана (15-01-14 11:03)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: 798099   
Дата:   11-01-14 15:17

Автор: mitkostoimenov
Дата: 10-01-14 21:42

Снимката няма никаква стойност, но пък цветовете определено много ми харесват.


Приемам го като шега...

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: fotocolor   
Дата:   11-01-14 16:52

Малко встрани от темата но,ако намериш Киев II,или от първите модели на Киев III си вземи.
Това са Контакс направени изцяло от немските части.Разликата е в че Киев 2 надписа е само на кирилица,а на Киев 3 вече е на латиница и кирилица.Търси моделите на които отдолу на мястото за завиване към статива има една плочка която се отваря напред и като се остави тялото на масата не се накланя.Слет това започват видоизмененията в Киев,пердета,светломера и други.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: Ivan.Draganov   
Дата:   11-01-14 19:26

Киев 4 е моят любимец . Юпитер 8 е истинска красота . Имам ги и трите ,но не снимам с тях ,защото не копирам ръчно ,а на скан ... не е същото . Въпреки всичките си кусури ,си е кеф да снимаш с такава камера . Все едно да караш Мерцедес от по-старите . Айде наздраве от мен - [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: VassilK   
Дата:   11-01-14 20:38

Аз честно казано под 50 и над 50 мм обективи за телеметрик не съм виждал в базара.Револверни визъори също.Тва със силикона за ремонт на пердетата пробвано ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: MikeDimit   
Дата:   11-01-14 20:45

Да. По съвет тук от форума. Оказа се, че купено от мен тяло на ФЕД 2, на кадрите излизат светли точки. Зацапах с черен силикон и от двете страни. Никакъв проблем. Мога да покажа , ако си от София.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: my.point.of.view   
Дата:   11-01-14 21:02

Днес ми връчиха една Броника 645 да поснимам с нея и да ви кажа, то много арен фотоапарат била Брониката?

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: VassilK   
Дата:   11-01-14 22:21

Не съм от София, ама мога, като дойда да видя.
май Пойнт, какъв филм ще и забиеш?

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: my.point.of.view   
Дата:   11-01-14 22:42

Аз изснимах един Тмакс100, щото такъв имах по джобовете и я върнах. Иначе ако трябва да купувам филм, ще е ФП4 или НР5.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: Ivan.Draganov   
Дата:   11-01-14 23:19

Не се занимавай с под или над 50 мм ,с револверите също ...Няма нищо по-хубаво от 50-те . С другите обективи кадрирането е мъка .

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: VassilK   
Дата:   12-01-14 15:11

би било интересно, да се пробва

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: nyamago   
Дата:   12-01-14 17:27

> Не се занимавай с под или над 50 мм, с револверите също ...Няма нищо
> по-хубаво от 50-те . С другите обективи кадрирането е мъка .

Аз пък, когато снимах с телеметрици (имал съм 3: Зоркий 4 и 6, и тяло Лайка IIIа) - много обичах да снимам с 35мм. Без допълнителен визьор, през стандартния за 50мм. И никога не съм съжалявал за кадрирането (много повече проблеми съм имал с експозиция, мръдване на апарата при спусък, дори фокус - но не и кадриране).

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: bobihot   
Дата:   13-01-14 00:30

Зорки 11 [shtrak] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   10-06-15 16:59

Купих един Зоркий 4 от 60та година и имам голям мерак да го пробвам, но предната, гумирана част на пердето на места се е разпаднала. Какъв силикон да ползвам за да закърпя положението?

Другото което искам да питам. Навсякъде чета, че промяната на скоростта трябва да се прави само когато механизма е зареден. Да, но при мен когато е зареден, не могат да се сменяват скоростите. А когато не е натегнат си се сменяват и работят, само на "B" понякога не сработва.

И последен въпрос. Колко ли ще ми вземат за смяна на пердето?

Поздрави!



Публикацията е редактирана (10-06-15 17:10)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: quazimodo   
Дата:   10-06-15 17:52

По-скоро, въпросът би трябвало да бъде "Кой ще смени пердето?". Ако повредите са големи силиконът няма да помогне.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   10-06-15 18:27

Ами пердето не е разкъсано (плата е здрав). Но гумираното покритие се е напукало и на места паднало. Иначе кой би го сменил... в интернет изскачат разни сайтове на сервизи в София, които се занимават с ремонт на стара техника. Не виждам причина да не се навият да го направят, но сигурно ще е скъпо. За това искам просто да закърпя положението и да изщракам една-две ленти. [smile]



Публикацията е редактирана (10-06-15 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕД или ЗОРКИЙ
Автор: lamerko   
Дата:   10-06-15 19:08

От всички възможни антики точно ФЕД ли избрахте :)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »