Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: e-mil   
Дата:   23-12-13 20:30

Няма смисъл от толкова мощно захранване. Със 750 вата можеш да храниш две геймърски видеокарти, а ти едва ли ще слагаш SLI или Crossfire.
Но не съм чувал за Fortron ESP серия. Да не е FSP?

Fortron в последните 7-8 години не се славят с добро име, но пък за FSP серията се пишат добри неща. Само че ти искаш да сложиш процесор от Haswell поколението, а те не са съвместими с всички захранвания. Има вероятност понякога системата сама да се рестартира.
За по-сигурно си избери някое съвместимо.
http://techreport.com/review/24897/the-big-non-exhaustive-haswell-psu-compatibility-list


Но не робувай на марки! Например тези, които те съветват да купиш захранване Corsair, не знаят, че тази фирма не произвежда захранвания. Поръчва ги на Seasonic или нa ChannelWell. Cooler Master пък поръчват изработките си при Seventeam, Acbel, Enhance, Hipro и т.н. Не са много известните фирми, които пускат собствени захранвания под собствена марка, а това пък от своя страна не винаги гаранция за качество, както в случая с Fortron. Ако те интересува кой ти е правил захранването виж на кутията UL номера и го потърси в Интернет.

Захранването е може би най-важната част от компютъра ти. Ако искаш да си спокоен трябва да се подбере внимателно, но за тази цел се иска и няколко дни четене.

* * *
Щом ще ползваш отделна видеокарта е безсмислено да вземаш i7-4770. По-добре сложи Xeon E3-1240 V3. Ще имаш същата производителност за около 80 лв по-евтино. Разликата е, че Xeon-ът няма вградено видео, но ти и без това няма да го ползваш.
А иначе хората са прави. За любителски цели няма да гониш срокове и висока производителност, значи нямаш нужда от толкова мощен и скъп процесор.
И обратно - ако купуваш i7 4770, може би нямаш нужда от отделна видеокарта, както те посъветваха по-горе. И вграденото видео ще ти свърши работа.

* * *
Ако пък видеото е важно (все пак може да ти се доиграят нови игри) Фотошопът наистина ползва ускорение от видеокартата. Но през 2014 си е набутване да вземаш карта с DDR3 памет. Избери нещо сходно с DDR5, пък макар и да е с 1ГБ РАМ.

То в тая ценова категория едва ли ще има голяма разлика с вграденото видео, но една добре подбрана видеокарта ще ти даде резерв за години напред.
Обаче щом бюджетът е ограничен вземи каквато можеш - ще я смениш догодина. Докато с процесора ще ти дойде по-трудно.

* * *
Аз не бих разчитал на единичен харддиск от 2ТБ. В днешно време евтините домашни дискове са много несигурни и е въпрос на късмет да изгори и всичко да ти замине в небитието (ваденето на информацията ще ти струва колкото нов харддиск). А колкото е по-голям дискът, толкова повече информация седи под риск. Аз бих избрал два отделни терабайтови.

Обаче червените дискове на WD (от серията Red) са предназначени за файлови сървъри и при тях производителността не е водеща. Скоростите на четене и запис са по-ниски от сродни дискове на подобна цена. Иначе е хубаво дето са ти препоръчали диск с 3 години гаранция вместо с 2. Не че ще ти пука, ако изгори, но поне малко успокоява. [smilie5]

Остави си малко пари за DVD-та и редовно архивирай поне най-важното!

* * *
SSD дисковете са голяма благина, въпреки че цената им все още е висока. Но ако си купиш недей слуша "умни" съвети и не го слагай за системен! Дреме ти дали компютърът щял да се стартира с 30 секунди по-бързо или програмите почти мигновено. Това ще го правиш еднократно.

По-добре сложи SSD за кеш - тоест във Фотошопа укажи да ти e Scratch disk, а може да сложиш на него и пейдж файла на Уиндоуса. Тогава ще видиш какво е бързина на работа.


Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: realnoncho   
Дата:   23-12-13 20:44

Това да използваш SSD-то само за скрач е тъпо - то ускорява всяко действие на компютъра(особено при мултитаскинг), ако е се използва като системен диск. Иначе ще ускорява само фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: ceco100   
Дата:   23-12-13 20:51

Автор: e-mil Благодаря за отделеното време, ще имам предвид твоето мнение.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: nevermess   
Дата:   23-12-13 20:53

realnoncho SSD тата са все още много ненадеждни и вероятността да изгори е по-висока отколкото при конвенционален диск. Ако човека има пари за един SSD RAID1 щеше да е друго ама .......

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: realnoncho   
Дата:   23-12-13 21:00

Защото не са надеждни масовите SSD-та в момента се продават с 5 години гаранция, а масовите харддискове с 1 до 3 години :D

"Client SSD annual failure rates under warranty tend to be around 1.5%, while HDDs are near 5%
So they are less likely to fail early in their life."

На системния диск нормално не се държи информацията, а освен това се правят бекъпи независимо на какъв носител е тя.



Публикацията е редактирана (23-12-13 21:03)

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: gormit   
Дата:   23-12-13 21:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: nevermess   
Дата:   23-12-13 23:02

realnoncho не знам от къде ги взимаш тези статистики, но аз съм сменил 9 SSD-та за 3 години. Много висок клас ползвани от MSSQL сървър... сега ги подменям с WD VelociRaptor

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: realnoncho   
Дата:   23-12-13 23:57

Еми някой не си е прочел урока, че базите данни (честият запис на голям обем данни) износват по-бързо SSD-тата, които имат определен брой записи и не са най-подходящи. Все едно аз да използвам харддискове в среда с механични вибрации и да се оплаквам, че се чупят.

В случая не говорим за такъв тип машина, а тези данни не си ги изсмуквам от пръстите [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: tuizzl   
Дата:   24-12-13 00:13

Тенденцията вече е такава да се взимат два SSD диска един за ОС, другия за scratch, ако колегата има пари може да си взема две малки SSD-та. Иначе браво на e-mil за подробната информация. :)

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: nevermess   
Дата:   24-12-13 00:25

realnoncho правилно си споменал, че SSD-тата имат определен брой записи, който е доста по-малък от този на HDD-тата. Предвид високата им цена и по-краткият живот на SSD-тата един RAID10 от обикновенни дискове ще е по-изгоден.



Публикацията е редактирана (24-12-13 00:26)

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: Frenchev   
Дата:   24-12-13 01:37

Не разбирам и не ми се чете цялата тема сега, но само искам да кажа, че от личен опит едно SSD за Windows-a ще ускори работата в пъти.

Да не кажа, че имам същата система ама е мнооого подобна.

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: burningice   
Дата:   24-12-13 10:32

Специално за фотошопа ти трябва хубава, външна видеокарта.

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: Mogila   
Дата:   24-12-13 11:18

Като кажете "трябва"[smilie18] Да му трябва, да му трябва, колко да му трябва:)
Фотошоп за любителски цели и с 4 пъти по слаб комп ще върви достатъчно добре. А разликата в парите за монитор;)

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: burningice   
Дата:   24-12-13 11:20

"koлко да му трябва' , като например за 100лв карта + 50% производителснот, доста добре е поне за мен, но аз не съм максималист [smilie5]



Публикацията е редактирана (24-12-13 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: ceco100   
Дата:   24-12-13 12:06


Разполагам монитор DELL може би е предпосладния модел
И на този етап ще остана с него.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: Mogila   
Дата:   24-12-13 12:09

кой модел?

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: ceco100   
Дата:   24-12-13 12:44


DELL-U2311Hb

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: tllw   
Дата:   24-12-13 20:58

Монитор(и)! Като човек, който с дизайн си изкарва прехраната го заявявам това. Тази 1080p резолюция е неудобна и ограничаваща. А ефекта от хубави монитори с голяма резолюция е много по осезаем в сравнение с ефекта на 15% по-бърз диск.


Един брой HP ZR30w 30-inch - 2560 x 1600 Backlit S-IPS или друга марка подобен клас :)

Или 2 броя - HP ZR2440w 24-inch - 1920 x 1200.

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: Frenchev   
Дата:   24-12-13 22:02

напълно подкрепям tllw. Аз работя едновременно на 23 и 27 инчови и често ми се иска да имам по-големи. Дори смятам да засиля 23 инчовия и да взема една 24ка на негово място. Би ми се искал да са еднаква големина двата, но проблема е, че на 27 или 30 пиксела е много дребен и не е удобен за браузване.

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: asahi   
Дата:   25-12-13 12:30

"А ефекта от хубави монитори с голяма резолюция е много по осезаем в сравнение с ефекта на 15% по-бърз диск."
Това е така, особено при по-усилена работа.

Аз бих работил на два 30", но нито си изкарвам парите с работа с фотошоп, нито в сегашното си занимание и хоби имам нужда от такива. Не забравяйте, че Цецо100 иска да работи любителски, непрофесионално. Това означава, че ще работи 10-15 часа седмично без да гони срокове, да угажда на клиенти и да шашка посетители с техниката си. Много от нас вършат същата работа на лаптопи. Много от топ-авторите в този сайт, че и в други, си работят кротко на далеч по-слаби компютри и това хич не личи в крайния резултат.

Да, мониторът е важен. Чудесно е, че монитори за 4-500 лева вече покриват нуждата на фотографа-любител, че и на професионалистите.
Пък ако знаете колко рекламни агенции и печатници работят на некалибрирани монитори...

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: ceco100   
Дата:   25-12-13 14:35


Автор: asahi [smilie24]

Благодаря на всички изказали мнения и препоръки.
Вече имам определена яснота благодарение на Вас.

ЧЕСТИТА КОЛЕДА. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: axlastro   
Дата:   25-12-13 18:34

Трябва да се има предвид и качеството на сглобката при нашите компютърни фирми и съмнителното качество на някои от внасяните компоненти. Аз лично бих заложил на висок клас маркова машина втора употреба, пък било то и лаптоп + един IPS монитор. SSD-то си е направо задължително, по възможност на Intel - след като ми изгоряха две A-data едно след друго за има няма две седмици просто си взех парите обратно и си купих Intel. Имай предвид, че Фотошоп и повечето програми изобщо не се разбират с разните геймърски видеокарти много много, особено с лаптопските, но и в крайна сметка ако не ти пречи че няма да скролваш супер мазно, ще се задоволиш и с вградената. С лаптопа ще ти паднат и сметките за ток и ще можеш да си работиш седнал на дивана примерно.

Ако все пак държиш на настолен сглобен - задължително слагай XEON и не се занимавай с малоумните дънни платки с 5 биос-а и ненайсе какви си клокърски възможности. Трябва ти да има САТА3 и толкоз. Това, което ти трябва е стабилна и сигурна работа, вярвай ми, изпитал съм го на главата си. Имах такава сглобена машина и просто понякога си решаваше, че ще забие (не заради софтуера). Сега съм с лаптоп и единствено ме дразни по-бавната видеокарта - уж на хартия е по-мощна, но точно в професионалните приложения се дъни.

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: imitev   
Дата:   25-12-13 21:42

Винаги може да му купи видеокарта, ако вградената не му хареса...

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: Mogila   
Дата:   26-12-13 01:47

axlastro, а загряването на лаптопа не те ли дразни?

Отговори на това съобщение
 Re: ИЗБОР НА КОФИГУРАЦИЯ
Автор: burningice   
Дата:   26-12-13 08:14

Не разчитай на вградената карта за фотошопа, но и не всички карти стават за него.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »