Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Студийно осветление
Автор: rost   
Дата:   17-12-13 14:01

Здравейте!

Съпругата ми снима от известно време, предимно деца, и сега се замисля да оборудваме едно помещение като студио. Помещението е почти квадрат, със страна около 15м, с височина 3м, изцяло под земята. Ще има различни кътове, в които ще се снимат ситуационно дечица (примерно, площ с размер 4х4м). Разглеждахме разни комплекти за студийно осветление, четохме литература и статии по темата... Искаме да се допитаме и за вашето мнение и чуем вашите препоръки. Все пак повече глави мислят по-добре от нашите две :)

Към момента се спряхме на нещо от рода на http://dynaphos.com/product.php?c=1&sc=167&id=1036
като за начало, с идея да се надгражда с течение на времето. Ще се радваме да споделите вашето виждане или насоки по темата :)


Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: dekov   
Дата:   17-12-13 14:46

В Динафос ще Ви консултират най-добре.
Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: prisonbreak   
Дата:   17-12-13 14:57

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=26103

пробвай и тук. http://www.studiolight-bg.com/component/page,shop.browse/category_id,1/option,com_virtuemart/Itemid,1/



Публикацията е редактирана (17-12-13 14:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: filadendron   
Дата:   18-12-13 02:50

Ползвам от няколко години Dynaphos оборудване (среден клас) и чакам момента да се опарича да се отърва с кеф от него и да мина на elinchrom
http://www.elinchrom-bg.com/.
Няма да изброявам многото минуси на Dynaphos защото ще се появят редовните "професори" които ще осерат темата. Ако искате нещо по-добро прескочете Динафоса и карайте направо на Elinchrom. Ако финансово сте ограничени или не държите да имате добри тела хващайте някоя от коледните промоции на Expert комплектите и почвайте да снимате :)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   18-12-13 06:31

За марката ти си решаваш . Аз бих те посъветвал да си смениш схемата на осветление .
първо си вземи това
текст

после си вземи моноблок с бютидиш или осмоъгълен софтбокс .
За да не влезеш в кича . После няма измъкване от там .
Реално софтбокса или бютито ще бъде над главата ти . Гледай клипчета в ютуб . Децата на около 1.5 - 2 метра от фона
АКо фона ти се струва тъмен , може да го светнеш с още един моноблок с чадър или софтбокс . Успех .
В момента една колежка така снима при мен деца .
Ако искаш аранжиран фон с дефокус вземи си неутрален филтър . така ще може да снимаш на бленда 2-2.8 . Успех .

Иначе моноблоковете който искаш да вземеш са с пласмасови байонети и метален бютидиш няма да издържи . Но за лек софтбокс стават .

Плоблема при ниския клас софбоксове е че дават голямо разсейване настрани и светлината се отразява от стените и тавана и пада контраста .

Помещението реално ще се превърне в място за гоненица , така че трябва здраво да закрепиш стативите с торби пясък или метални тежести :)



Публикацията е редактирана (18-12-13 06:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: tzl   
Дата:   18-12-13 10:45

Въпросният "проблем с ниския клас софтбоксове" го има и "с най-скъпите софтбоксове", защото не е проблем в софтбокса а в това къде е позициониран спрямо обекта, на каква мощност е, какви са стените като цвят, колко е голяма отражаемостта им и т.н.

Обикновено детските снимки (които виждам да се снимат) са без много сенки, а модификатори като beauty dish ще дадат по-контрастни сенки и това не е много подходящо за детските портрети, които съм виждал. Още повече ако съпругата на автора снима децата в някакъв аранжиран декор, малък модификатор като beauty dish (ако ще и най-големият), изобщо не е подходящ за работа.

Първо трябва да се разбере какво точно снима като стил жената и тогава да се предлагат модификатори. Реално се пита първо за осветление, а вече се дадоха съвети за жирафи... Специално за снимките на деца, които виждам да се правят, жирафът изобщо не е нужен.

Аз съвети за марки трудно бих дал, защото не ги разбирам, но доколкото знам доста хора снимат с подобно осветление като това на линка и правят бизнес с това. Веднъж ми се наложи да заместя един колега за едни снимки и работих точно с такова осветление и си светеше.



Публикацията е редактирана (22-12-13 02:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   18-12-13 11:03

Давам съвет за жираф , за да се избегне снимането с 2 софтбокса и правенето на сенки по носовете от всички страни липса на динамика в светлината върху лицето . В момента снимат при мен деца точно по тази схема .



Публикацията е редактирана (18-12-13 11:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: tzl   
Дата:   18-12-13 11:06

Сенките на носовете могат да станат и с жирафите и зависят от това как се работи с осветлението, а не от стативите.

Ако човек знае как да работи с осветление, дори и да сложи 2 софтбокса от двете страни под 45*, пак няма да има сенки от двете страни на носа.



Публикацията е редактирана (18-12-13 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   18-12-13 11:10

Фейсбук ме залива с точно такива снимки на колеги постоянно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: tzl   
Дата:   18-12-13 11:15

Виждал съм достатъчно примери на неправилно (или да кажем "неподходящо") използване на осветление така. Аз много рядко снимам така, но дори и да снимам, нямам сенки от двете страни на носа, защото знам кога се получават и го избягвам.

Та това, че група хора ползват неподходящо осветлението си, не означава, че трябва да съветваме хората да купуват друг тип осветление, модификатори или стативи, които са допълнителен разход. Все пак джобът не е наш, а на питащия.



Публикацията е редактирана (18-12-13 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   18-12-13 11:32

Ще се радваме да кажеш защо се получават сенки от двете стани на носа и как се избягва .Като се има предвид , че децата се и местят постоянно, няма как да ги закотвиш на едно място . Много хубаво обясняваш и смятам, че ще полезно на автора на темата и всички нас .



Публикацията е редактирана (18-12-13 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: rost   
Дата:   18-12-13 11:42

Благодаря за съветите и насоките!
Естествено е всеки да е развил собствено виждане по темата и разминавания е нормално да има. Ние затове искахме да се допитаме до вас, защоото колкото повече мнения толкова повече "храна за размисъл" и съответно помощ при вземането на решения. Та по същество....
Съпругата ми се увлече по фотографията преди време. Поради куп причини има досег с доста майки и съответно се появи интерес (двупосочен) да се снимат дечицата. Тъй като не й допада снимането и фотосесиите като "по калъп", търше алтернативи и предлагаше да снима навън, в домовете на хората по време на игра или просто разходка в парка......но настана зима и нещата вече трудно стават. Имаме един сутерен, който имаме желание да превърнем в малко студио. Ще се опитаме да разиграем различни декори и постановки, да обособим различни кътове така, че снимането да е доста непренудено. Така и изникна въпроса със осветлението. Но по някога само с четене и гледане не става, трябва и някоя идея да се обмени със съмишленици.
Работата е там, че искаме да вземем нещо, което да надстройваме (дори и по-скъпо),а не да установим, че не ни върши работа и да подменяме изцяло. Все пак финансите не са неограничени,а и трябва да се разхождат разумно.
Хареса ни идеята за жирафа с един моноблок с бюти диш 55см. и отделно моноблок с осмоъгълен 95см. софтбокс като за начало. Основното осветление обмисляме да го направим с лампи тип прожектори с нажежаеми жички монтирани върху релси по тавана за по-голяма гъвкавост. Сега обмисляме какъв да е пода (тъй като в момента е на бетонова настилка) - имаме идея да е паркет, но дали няма да има бликове.( а може и просто някакви парчета мокет )

Още веднъж Ви благодарим за отделеното време, а ние като възникнак въжделения ще питаме [smile]
Поздрави!



Публикацията е редактирана (18-12-13 11:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   18-12-13 11:49

rost , това с лампите с нажежаеми жички не го разбрах .

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: rost   
Дата:   18-12-13 12:58

iasen2 - Идеята ни е, по възможност, основното осветеление на помещението да не е лед или халогенно [smile]



Публикацията е редактирана (18-12-13 13:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: Божидар58   
Дата:   18-12-13 13:11

Аз снимам деца в студиото. Имам две студийни светкавици ДИНАФОС СТАРТЕР 400. Един голям софтбокс, две големи отражателни чадъра, бюти диш, пчелна пита и някои други дребни неща. Помещението ми е 20кв.м. В личния си профил имам някои снимки на деца. Снимам с НИКОН Д200 и няколко обектива. В начало имах бликове по носовете, но с някои настройки ги избягнах. Снимам предимно на бял фон, който понякога избелвам допълнително с ФОТОШОП. За тези цени студийните светкавици на динафос СТАРТЕР не са лоши, е разбира се с по- скъпи светкавици ще постигнеш повече, но да не забравяме, че пред студиото вече няма опашки от чакащи....



Публикацията е редактирана (18-12-13 20:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: tzl   
Дата:   18-12-13 13:22

Нека само да кажа няколко думи за "по-скъпите" светкавици:

По-скъпите светкавици ще дадат възможност за точна цветна температура при всяко щракване. Сигурен съм, че 95% от фотографите няма да забележат разлики в цветната температура освен ако не им покажат 2 снимки една до друга и пак трудно ще видят това. Това е важно за тези, които снимат много снимки в серия и им е изключително важно всяка от снимките да е бетон като цветна температура и особено ако запазват финалните цветове. Но пак да кажа, това МНОГО МАЛКО хора ще го забележат. Снимал съм веднъж с тези светкавици и аз лично не забелязах видими отклонения.

Другата разлика е във времето за зареждане за следващото щракване.

Третата разлика е в качеството на елементите или това колко дълго ще живеят преди да се смени някоя част.

Четвъртата разлика е колко издържат на натоварване, т.е. на яко снимане, примерно по 1000 светвания на ден минимум.

Тези неща по-горе нямат почти никакво отношение към качеството на снимките, защото светлината е светлина. Хубава снимка може да бъде направена по много различни начини, както със скъпи, така и с евтини светкавици. Ако някой очаква, че като купи по-скъпи светкавици ще има по-хубави снимки, е в голямо заблуждение.

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: CaracolStudio   
Дата:   18-12-13 13:23

Пич този комплект който си си харесал е перфектен ,аз с него снимам .Отделно след това си купих Бюти диш сребрист обаче после го боядисах бял ,издържа го байонета на светкавицата без проблем .Отделно си взех жираф статив и клапи с пчелна пита и гилтри .Главно сега пердаша със бюти диша но тези КИТ е перфектен за начало :) .Ако сега тръгвам да копувам бих взел три лампи и без софтбоксове и един бюти .Това ползвам най много

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   18-12-13 13:46

Освен пластмасовия байонет и шарнира за закрепване е пластмасов . При мен ги ползват основно за осветяване на белия фон . Електрически проблеми с тях съм нямал . Нелогично разположение на бутоните имат отзад . Винаги като искам да я усиля , я намалявам [smilie5] . Няма независимо управление на пилотното осветление .

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   18-12-13 14:24

текст

Една примерна детска фотосесия с повечко деца . Използвано е горно фронтално осветление .

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: elrisha   
Дата:   18-12-13 14:29

Само да вметна, че щом жена ти се ориентира към студио и решила да вади пари от това, то вече минава в сферата на " калъпа", така че не го намирам за аргумент. Просто сте видяли ,че ще се изкарват лесни пари от тази дейност.

Аз например също съм в група с майки, които естествено питаха за фотосесии, но им казах цена, която наистина да отговаря на трудът ми и те предпочетоха да отидат при други или да си снимат сами децата...

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   18-12-13 14:34

Аз лично организирам в Русе няколко безплатни детски фотосесии с рекламна цел . текст


Смятам че не може да слагате под един знаменател всички колеги :) Във Варна има точни колеги , които ще ви направят страхотни снимки .



Публикацията е редактирана (18-12-13 14:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: elrisha   
Дата:   18-12-13 14:38

Това с безплатното мина преди мноого години...инак ако постът е към мен - аз не съм от Варна.

ПП: Другото ,което ненавиждам напоследък в този сайт е манията във всяка тема да се пльоска БЕЗПЛАТНА самореклама!

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   18-12-13 14:41

elrisha , не можах да разбера защо се заяждаш с автора на темата .

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: elrisha   
Дата:   18-12-13 15:04

Заяждам се?! Къде го видя това?! Просто обичам нещата да ся честни ,точни и ясни.

Отговори на това съобщение
 Re: Студийно осветление
Автор: elrisha   
Дата:   18-12-13 15:05

ѝСамо да вметна ,че за рекламата изобщо не визирах автора [smilie5] Мислех ,че е лесно за досещане...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »