Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 07:40

Каква е тази мания по черно-бялото ? Под всяка хубава снимка все някой коментира: В чб е по добре ... То за повечето и в комунизма уж е било по-добре ама това носталгия ли е или друго нещо ?
 Re: Каква е тази мания?
Автор: OIM   
Дата:   14-12-13 08:07

Трудно се описва с думи магията на черно бялото

 Re: Каква е тази мания?
Автор: catandgoddess   
Дата:   14-12-13 08:21

Отговорът е във въпроса - мания, като всяка друга. Едни са по- луди, други - по-малко.

 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 08:21

И носталгия да е какво от това(не че става въпрос за носталгия).
Защо трябва да се ограничава както правото на свободно изразяване на дадено виждане, така и неговото приемане от околните. Каква е тази мания и фотографията да бъде вкарана в някакви коловози сякаш изкуството, като форма на създаване на нещо е математическа формула със само един правилен резултат[smilie2]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: rorus   
Дата:   14-12-13 08:22

Хе - да сравниш BW фотографията с комунизма - си е направо революция. [cool]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 08:29

Никого с нищо не ограничавам? Питам лаишки на какво се дължи ...
Сравних е силно казано ... по скоро сравних ако е носталгия .. тоест нейната сила ...

OIM опитай ... езика ни е достатъчно красноречив.



Публикацията е редактирана (14-12-13 08:29)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: thingfish   
Дата:   14-12-13 08:33

Няма такова нещо като черно бяла фотография. Има такива котки и крави. Зебри също. Това за което се коси автора се нарича ахроматично изображение и не съм чувал да е вписано в регистрите, като психиатрично заболяване, изразено като мания
 Re: Каква е тази мания?
Автор: CDman   
Дата:   14-12-13 08:38

Така беше с цветното на времето ! [smilie5]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: thingfish   
Дата:   14-12-13 08:40

Ей сегичка открих в един наръчник на семейния лекар, че става въпрос за мания, склонност за представяне на изображения предимно с нюансите на чистото сиво. Сериозна работа...
 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 08:45

Е черно-бялото се отличава от сивото, така че не е страшно, ако ли не явно има хапове[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: thingfish   
Дата:   14-12-13 08:58

Каква е тази мания и фотографията да бъде вкарана в някакви коловози сякаш изкуството, като форма на създаване на нещо е математическа формула със само един правилен резултат

Не си прав. Нещата трябва да са кристално ясни математически в името на абсолютното разбирателство. Давам пример. Колко точно в проценти трябва да е сив носа на Дядо Мраз, съотнесен към този на Дядо Коледа, и с колко процента сиво трябва да са представени дрехите им в едно такова изображение? Моля за академичност в отговорите
 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 09:02

thingfish хахаха [cool]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: thingfish   
Дата:   14-12-13 09:03

сиво вино снощи пих и капка не остана
 Re: Каква е тази мания?
Автор: Божидар58   
Дата:   14-12-13 09:07

При тези черно-бели снимки, които напоследък заливат този сайт е достатъчно да имаш СМЕНА 8. А тук има фотоапарати за хиляди левове. Не мога да разбера. Може би скоро ще върнат черно-белите телевизори. Нормално е да има от 10 снимки 2 или 3 черно-бели, но когато от 10 снимки на първа страница 8 са черно-бели идва малко в повече.....
 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 09:11

Все ми е тая какъв е Дядо Мраз или Дядо Коледа, първият винаги ме е разочаровал, а вторият е някакво копие[smilie18]

За сивото питай ме за Холи Бери, там може и да влезнем в някакви проценти, макар че по презумция при нея ще са ниски[cool]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: catandgoddess   
Дата:   14-12-13 09:11

Така говорите, защото никога не Ви е бягал баланса на бялото[smilie5]

Какви красоти съм виждала в чб, а като погледнеш изходния материал...да ти се доплаче.

Днес е официален работен ден, нали, нещо като втори Петък [smilie8]

 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 09:12

Петъка на петъците[smilie3]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: kokermur   
Дата:   14-12-13 09:17

Аз също не съм влюбен в черно-белите фотографии, честно казано ги възприемам, като многоточие в края на изречението - в смисъл човек трябва да се замисли "Какво е искал да каже автора на снимката?". А цветните снимки всичко е ясно "Каквото е искал да каже автора той го е казал". Така, че според мен черно-бялата фотография е за автори, които не успяват да се изразят до края с помощта на цветовете,светлини,сенки и очакват фантазията на зрителя да довърши това, което те не са успели...

 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 09:17

Втори петък ... голямата мъка хахаха
 Re: Каква е тази мания?
Автор: luboar   
Дата:   14-12-13 09:22

Когато в едно изображение има цвят - силен цветен акцент, той в някаква степен отвлича вниманието от работата със светлината.

При снимка в черно-бяло, светлинното решение на автора се забелязва веднага, а при цветна снимка окото се "хвърля" на цветният акцент и светлината остава на втори план, особено за нетренираното око.

По тази причина в киното и телевизията /май/, операторите следят сцената на черно-бял монитор, за да контролират по-добре светлината. Някои фотографи също настройват дисплея на камерата си в ЧБ, макар да снимат в РОУ.

За тези които снимат на филм, има термин "ЧБ виждане", т.е. когато камерата е заредена с ЧБ филм, мозъкът на снимащият се само настройва да не обръща внимание на цвета.

..за това, когато някой забележи, съзнателно или под съзнателно, интересна светлина в цветна снимка, може да подскаже на автора, че и в ЧБ снимката ще стои добре, или по-добре.
[shtrak]


П.П
всичко което не ни побират главите е мъка
 Re: Каква е тази мания?
Автор: CDman   
Дата:   14-12-13 09:50

- Черното цвят ли е ?
– Цвят е !
- Бялото цвят ли е ?
– Цвят е!
- Значи черно-белите снимки също са цветни !
[smilie5] [beer]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: boni   
Дата:   14-12-13 09:51

Luboar го е обяснил.
Аз честно също снимам в РОУ в ч/б защото много по-лесно оценявам светлината.
Фотография - ГРАФИЯ- ГРАФИКА
ч/б фотография често освобождава от разсейващото влияние на цветовете, за да остане само формата, обема и светлината.
Въпросът "защо има толкова ч/б снимки като има скъпи апарати, снимащи в цвят" е все едно да питате художника график, защо прави ч/б графики като има такива хубави цветни бои.
Между другото сензора на цифровия апарат регистрира изображението в ч/б. За да се получат цветовете се слагат филтри.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: nikrr   
Дата:   14-12-13 10:15

Luboar [smilie24]

 Re: Каква е тази мания?
Автор: swan_   
Дата:   14-12-13 10:23

Е това мнение, в което се препоръчва колко снимки от 10 на първа може да са черно-бели ме закопа. Някои хора все още имат желание да им спускат норми и нормативи от горе. :)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: asahi   
Дата:   14-12-13 10:35

"Питам лаишки на какво се дължи ... "

Първо - на неумението на някои фотографи да работят с цвета.
Второ - на изменчивия вкус за цветно възприятие.
Трето - когато формата, светлината и композицията са водещи в една фотография за цвета може да не остане много поле за въздействие, даже може и да навреди.

И защо само черно-бяло? Има и други добри двутонови решения.
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.