Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 07:40

Каква е тази мания по черно-бялото ? Под всяка хубава снимка все някой коментира: В чб е по добре ... То за повечето и в комунизма уж е било по-добре ама това носталгия ли е или друго нещо ?
 Re: Каква е тази мания?
Автор: OIM   
Дата:   14-12-13 08:07

Трудно се описва с думи магията на черно бялото

 Re: Каква е тази мания?
Автор: catandgoddess   
Дата:   14-12-13 08:21

Отговорът е във въпроса - мания, като всяка друга. Едни са по- луди, други - по-малко.

 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 08:21

И носталгия да е какво от това(не че става въпрос за носталгия).
Защо трябва да се ограничава както правото на свободно изразяване на дадено виждане, така и неговото приемане от околните. Каква е тази мания и фотографията да бъде вкарана в някакви коловози сякаш изкуството, като форма на създаване на нещо е математическа формула със само един правилен резултат[smilie2]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: rorus   
Дата:   14-12-13 08:22

Хе - да сравниш BW фотографията с комунизма - си е направо революция. [cool]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 08:29

Никого с нищо не ограничавам? Питам лаишки на какво се дължи ...
Сравних е силно казано ... по скоро сравних ако е носталгия .. тоест нейната сила ...

OIM опитай ... езика ни е достатъчно красноречив.



Публикацията е редактирана (14-12-13 08:29)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: thingfish   
Дата:   14-12-13 08:33

Няма такова нещо като черно бяла фотография. Има такива котки и крави. Зебри също. Това за което се коси автора се нарича ахроматично изображение и не съм чувал да е вписано в регистрите, като психиатрично заболяване, изразено като мания
 Re: Каква е тази мания?
Автор: CDman   
Дата:   14-12-13 08:38

Така беше с цветното на времето ! [smilie5]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: thingfish   
Дата:   14-12-13 08:40

Ей сегичка открих в един наръчник на семейния лекар, че става въпрос за мания, склонност за представяне на изображения предимно с нюансите на чистото сиво. Сериозна работа...
 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 08:45

Е черно-бялото се отличава от сивото, така че не е страшно, ако ли не явно има хапове[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: thingfish   
Дата:   14-12-13 08:58

Каква е тази мания и фотографията да бъде вкарана в някакви коловози сякаш изкуството, като форма на създаване на нещо е математическа формула със само един правилен резултат

Не си прав. Нещата трябва да са кристално ясни математически в името на абсолютното разбирателство. Давам пример. Колко точно в проценти трябва да е сив носа на Дядо Мраз, съотнесен към този на Дядо Коледа, и с колко процента сиво трябва да са представени дрехите им в едно такова изображение? Моля за академичност в отговорите
 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 09:02

thingfish хахаха [cool]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: thingfish   
Дата:   14-12-13 09:03

сиво вино снощи пих и капка не остана
 Re: Каква е тази мания?
Автор: Божидар58   
Дата:   14-12-13 09:07

При тези черно-бели снимки, които напоследък заливат този сайт е достатъчно да имаш СМЕНА 8. А тук има фотоапарати за хиляди левове. Не мога да разбера. Може би скоро ще върнат черно-белите телевизори. Нормално е да има от 10 снимки 2 или 3 черно-бели, но когато от 10 снимки на първа страница 8 са черно-бели идва малко в повече.....
 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 09:11

Все ми е тая какъв е Дядо Мраз или Дядо Коледа, първият винаги ме е разочаровал, а вторият е някакво копие[smilie18]

За сивото питай ме за Холи Бери, там може и да влезнем в някакви проценти, макар че по презумция при нея ще са ниски[cool]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: catandgoddess   
Дата:   14-12-13 09:11

Така говорите, защото никога не Ви е бягал баланса на бялото[smilie5]

Какви красоти съм виждала в чб, а като погледнеш изходния материал...да ти се доплаче.

Днес е официален работен ден, нали, нещо като втори Петък [smilie8]

 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 09:12

Петъка на петъците[smilie3]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: kokermur   
Дата:   14-12-13 09:17

Аз също не съм влюбен в черно-белите фотографии, честно казано ги възприемам, като многоточие в края на изречението - в смисъл човек трябва да се замисли "Какво е искал да каже автора на снимката?". А цветните снимки всичко е ясно "Каквото е искал да каже автора той го е казал". Така, че според мен черно-бялата фотография е за автори, които не успяват да се изразят до края с помощта на цветовете,светлини,сенки и очакват фантазията на зрителя да довърши това, което те не са успели...

 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 09:17

Втори петък ... голямата мъка хахаха
 Re: Каква е тази мания?
Автор: luboar   
Дата:   14-12-13 09:22

Когато в едно изображение има цвят - силен цветен акцент, той в някаква степен отвлича вниманието от работата със светлината.

При снимка в черно-бяло, светлинното решение на автора се забелязва веднага, а при цветна снимка окото се "хвърля" на цветният акцент и светлината остава на втори план, особено за нетренираното око.

По тази причина в киното и телевизията /май/, операторите следят сцената на черно-бял монитор, за да контролират по-добре светлината. Някои фотографи също настройват дисплея на камерата си в ЧБ, макар да снимат в РОУ.

За тези които снимат на филм, има термин "ЧБ виждане", т.е. когато камерата е заредена с ЧБ филм, мозъкът на снимащият се само настройва да не обръща внимание на цвета.

..за това, когато някой забележи, съзнателно или под съзнателно, интересна светлина в цветна снимка, може да подскаже на автора, че и в ЧБ снимката ще стои добре, или по-добре.
[shtrak]


П.П
всичко което не ни побират главите е мъка
 Re: Каква е тази мания?
Автор: CDman   
Дата:   14-12-13 09:50

- Черното цвят ли е ?
– Цвят е !
- Бялото цвят ли е ?
– Цвят е!
- Значи черно-белите снимки също са цветни !
[smilie5] [beer]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: boni   
Дата:   14-12-13 09:51

Luboar го е обяснил.
Аз честно също снимам в РОУ в ч/б защото много по-лесно оценявам светлината.
Фотография - ГРАФИЯ- ГРАФИКА
ч/б фотография често освобождава от разсейващото влияние на цветовете, за да остане само формата, обема и светлината.
Въпросът "защо има толкова ч/б снимки като има скъпи апарати, снимащи в цвят" е все едно да питате художника график, защо прави ч/б графики като има такива хубави цветни бои.
Между другото сензора на цифровия апарат регистрира изображението в ч/б. За да се получат цветовете се слагат филтри.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: nikrr   
Дата:   14-12-13 10:15

Luboar [smilie24]

 Re: Каква е тази мания?
Автор: swan_   
Дата:   14-12-13 10:23

Е това мнение, в което се препоръчва колко снимки от 10 на първа може да са черно-бели ме закопа. Някои хора все още имат желание да им спускат норми и нормативи от горе. :)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: asahi   
Дата:   14-12-13 10:35

"Питам лаишки на какво се дължи ... "

Първо - на неумението на някои фотографи да работят с цвета.
Второ - на изменчивия вкус за цветно възприятие.
Трето - когато формата, светлината и композицията са водещи в една фотография за цвета може да не остане много поле за въздействие, даже може и да навреди.

И защо само черно-бяло? Има и други добри двутонови решения.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 10:38

Ха asahi най после полезен отговор... От техническа гледна точка ...
На мен ми прилича повече на идолопоклонничество .. Някой "майстор" казва ЧБ и всички фенчета спамят снимките на хората за ЧБ ...
 Re: Каква е тази мания?
Автор: iasen2   
Дата:   14-12-13 10:39

Ми разгледайте руски фотосайтове да видите там цветове и чудо .
 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 11:11

Аха изплю камъчето, приличало ти на идолопоклонничество..пък уж бил лаишки въпроса... Някаква друга квалификация?
Може ли да разпишеш нормите за фотографията, почни първо от Конституция на фотографията, после разпиши закони за различните жанрове, създай правилници и наредби за цветове, фотоапарати и т.н..а и нещо много важно, разпиши и административно-наказателните мерки, да си знаем какво ни чака, ако не спазим нормативната уредба[smilie7]



Публикацията е редактирана (14-12-13 11:13)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 11:14

Не чети между редовете falcon ... Част от въпроса е лаишки (тази която се отнася защо разбиращите искат повече ЧБ - вече имам 90% от тоговорите на въпроса) другата я описах ... хора които си нямат и идея от фотография (такива като мен) искат прекрасни снимки в ЧБ просто да са като "майсторите" ...
 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 11:18

Ама ако ти искаш ч.б за да си като някой майстор това си е твой проблем, проблем на егото ти или въпрос на комплекси, ама не бързай да приравняваш всички под този знаменател.
Черно-бяло съм снимал като ученик в кръжока по фотография и никога повече, но това не значи не не ми харесва такава фотография, напротив, има изключително силно въздействие и без необходимостта да е шареничко.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 11:25

Нали не правиш извод, че аз самият не харесвам черно-бели снимки falcon? Не , че има значение за темата ..

Никого никъде не приравнявам ... както виждаш сложих няколко разделителя поне: Мания, идолопоклонничество, майсторство....

Търся по масовия отговор ... че прилича на някакъв вид мода тук ...
 Re: Каква е тази мания?
Автор: victory13   
Дата:   14-12-13 11:30

Какъв довод би те убедил, че ч/б има място, а и понякога е единствен изход, както бе посочено по-горе?
Между другото, времето в момента е подходящо ч/б да доминира... А може и да допринесе с нещо за разбирането и подобряването на снимането, както пък и luboar посочи [shtrak]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 11:31

Разбрах какво търсиш още с първият ти пост, не случайно ти отговорих по определен начин в началото.
Темата е за това, че смяташ, че има идолопоклонничество, че разни хора се опитват да трупат точки чрез ч.б фотография.

Ама имай поне смелост направо да го кажеш, нищо че не е правилно да хвърляш обвинения заради собствените си субективни усещания. Недей да увърташ и да ни занимаваш с евтина демагогия.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: slivenski   
Дата:   14-12-13 11:32

За мен водеща е не техническата гледна точка, а естетическото възприятие, макар двете да са свързани. Ако ми изглежда на мен лично по-добре в ЧБ, пускам в ЧБ. Имам фотографии, които ми изглеждат еднакво добре и в цветно, и в ЧБ. Не бягам от цвета по принцип. Понякога внушението на дадена фотография е по-силно, ако е представена в ЧБ.

Твърде много се обръща внимание на техническата страна напоследък. Може би в последните десетина години, с настъпването на цифровизацията това е неизбежно. Но навсякъде основно се говори за пиксели, резолюции, матрици, софтуери и прочие, а се пренебрегва философията на фотографията, дори и чисто като лично преживяване на даден момент, който сме решили да заснемем.

Иначе визуално и естетически някои ЧБ фотографии биха изглеждали зле в цвят, като например арт-еротиката. Не че няма и цветни шедьоври там, но поне лично на мен по ми допада чернобялото.

[beer] [beer]

 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 11:37

falcon нещо не си добре пич ... Какви точки, какви пет лева? Това как го реши? За моята смелост недей да говориш понеже грам не ме познаваш ... Пак ти повтарям не си прави изводи без достатъчно информация ...

"Човек вижда толкова колкото знае" - Гьоте ..

Нужно ли е да ти обяснявам , че имагинерни интернет точки не ме интересуват? И въпросите ми не се въртят около МЕН ?
 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 11:42

Не около теб..само около твоето мнение, което ясно изрази по-горе и което прозираше още в началото[smilie3]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-12-13 11:44

Аз изразих 4 ... ти си избра 1 ... ОК!
А и защо да пускам тема ако не се съмнявах в мнението си ?



Публикацията е редактирана (14-12-13 11:47)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: deadlirics   
Дата:   14-12-13 11:53

Ами явно черно-бялото носи повече естетична наслада на зрителя. Търси в себе си причината за това, тя е там, дълбоко скрита. Просто е, в простотата е съвършенството. Само дава цвята, и безброи нюанси на сивото. Между другото знаеш ли колко е трудно да избягаш от сивите полутонове. Дори и в ежедневието :).
 Re: Каква е тази мания?
Автор: VassilK   
Дата:   14-12-13 12:14

Luboar го е обяснил.
Аз честно също снимам в РОУ в ч/б защото много по-лесно оценявам светлината.
Фотография - ГРАФИЯ- ГРАФИКА

Бони, как така снимаш в РОУ черно бяло?
 Re: Каква е тази мания?
Автор: rimohit   
Дата:   14-12-13 12:20

рау си е рау... на дисплея/визьора е пуснато да гледаш ЧБ
 Re: Каква е тази мания?
Автор: victory13   
Дата:   14-12-13 12:23

Image quality: RAW
Picture Stile: Monochrome
 Re: Каква е тази мания?
Автор: kvakioh   
Дата:   14-12-13 12:25

Leica M monochrom, Elmar 16mm, Noctilux 50/0.95, 90 macro, това е манията...
 Re: Каква е тази мания?
Автор: nyamago   
Дата:   14-12-13 12:52

@LorDDemoniC - грешно е да се прави статистика от моментното състояние на Първа Страница. То категорично НЕ отразява някаква тенденция или масова нагласа сред фотографската общност. Има пикови моменти, които са случайност (като пет поредни "ези" без "тура"), има и такива, които не са случайност - но не са и мания. Някой, например, спомена сезонния характер на цветовата среда (и дори на нашите субективни "цвето-настроения"). Ако пък се появи ярка ЧБ работа която да въодушеви няолко души да си опитат силите в същата посока - също НЕ Е мания. Във времето извън такива пикове ще срещнеш и не 80:20, а 20:80 в полза на цветното (но никому не минава през ум да го нарече мания?)...

Освен наличието на такива снимки, ти обръщаш внимание и на честите коментари към ЦВЕТНИ снимки, които препоръчват ЧБ вариант. Много такива предложения може да са меродавни. НО тук има известна тенденция към НЕУМЕСТНИ предложения, когато цветната снимка не е идеална за черно-бяло решение. И когато в цветния вариант има нещо ценно (емоционално въздействие или рационална информация), което ЩЕ СЕ ЗАГУБИ от самоцелно обръщане в ЧБ. И аз съм срещал тук-там такива недообмислени "съвети", но съвсем не са толкова чести, че да ги наречем "мания"...
- - -

Иначе си е личен избор на всеки. И не 80% ами за някой лично може да си е 100% избор да снима само в ЧБ - и само да му се сваля шапка за това.

Аз лично снимам в цвят, защото така виждам и чувствам. В обработки дори прекалявам с цветовете - просто съм си "луд на шарено се радва" по природа. Но и аз се възхищавам на майсторски работи, които (също както графиката) предават един огромен свят от "цветове" само с нюансите на черното и бялото. И неповторимо въздействат на емоциите, разказват истории, внушават послания.

Толкова се възхищавам на такива работи, че понякога и аз се решавам да направя нещо монохромно. Обикновено не се получава - ако цял живот гребеш в лодки и веднъж на високосна година опиташ да хвърлиш топка в кош, не ти е голям шансът...

Но половин век след масовото навлизане на цвета във фотографията, черно-бялото още живее и не губи силата си. Това би трябвало да значи нещо?

[shtrak]



Публикацията е редактирана (14-12-13 12:54)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: batsali   
Дата:   14-12-13 14:18

Много ме дразнят такива крилати мнения, че на нещо вече му е минало времето и сме длъжни да го оставим в миналото. Хората, които мислят по тоя начин са точно тия, дето се водят от мода и мании, а не от обективни причини. С фотографията е така, с музиката е така.... Защо слушаш тая група, тя е на 10, 20, 30 години. Ами защото ми харесва музиката. Какво, да спра да слушам любима музика, щото на календара има някакво число? Да не снимам в ЧБ щото има цвят? Направо викам да спрем да правим снимки, вече има хейч ди видео. Даже вече стерео хейч ди можеш да снимаш. Ай сиктир.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: M_D   
Дата:   14-12-13 14:47

В цвят често се снима по-трудно, защото цветът е допълнителен слой сложност. И съответно още по-трудно се снима в цвят, когато нямаш контрол върху сцената. Освен това ч/б е най-лесната за мигновено осъществяване абстракция от реалността, когато реалността не е това, което търси снимащият.
И да не забравяме трите чисто технически приложения на ч/б:
1) Поправяне на снимки с кофти смесена цветна светлина.
2) Споменатото вече премахване на разсейващи цветни елементи.
3) Възможност за по-естествен контрол на контраста като графичен израз.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: slivenski   
Дата:   14-12-13 14:55

не бих се съгласил, че в цвят се снима по-трудно. няма по-трудно или по-лесно.

също така комбинацията от цветове не е решаваща - ако един кадър е кофти цветен, най-вероятно ще е кофти и чернобял.

а лошата светлина би била проблем както при цветното, така и при чернобялото изображение.

[beer] [beer]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: M_D   
Дата:   14-12-13 15:08

То е въпрос на параметри. По-малко параметри - по-лесен процес. Но добре, да го кажа иначе: може да имаш перфектната светлина и цветът да е тотално улево и да прави резултата неизползваем. В ситуация, когато обектите са извън контрола на снимащия, е достатъчен един непасващ цветен елемент, за да направи снимката ужасна.
Вярно е и обратното, разбира се: цветът може да спаси скучно (не)светнати снимки, осигурявайки дълбочина или цветови контраст/хармония/акцент.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: andrei_d   
Дата:   14-12-13 16:03

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2Rt4DgdFlAs


Ето нещо почти фотографско ноо черно бяло но хубаво
[cool]

 Re: Каква е тази мания?
Автор: batsali   
Дата:   14-12-13 16:05

M_D е напълно прав. [cool]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: vanquished   
Дата:   14-12-13 16:33

Да бе, чудна тази мания, даже Leica направиха черно-бял дигитален апарат...Видяли са в нашия форум първата страница и са решили на тези с техниката за хиляди левове да пробутат още по-скъпа...
 Re: Каква е тази мания?
Автор: stown   
Дата:   14-12-13 16:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: muzka   
Дата:   14-12-13 19:37





Публикацията е редактирана (15-12-13 11:26)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: batsali   
Дата:   14-12-13 19:50


http://elenaphoto.35photo.ru/photos/20130605/534085.jpg



Направо ше заплача ^^^^^


Видял си ти депресия............
 Re: Каква е тази мания?
Автор: muzka   
Дата:   14-12-13 20:07





Публикацията е редактирана (15-12-13 11:28)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: batsali   
Дата:   14-12-13 20:19

Първо са много повече от 1%, после:

"и от този процент само някаква стотна е добра"

Точно в тоя сайт са малко лошите.

Абе ясно, не ти харесва, черно-бялото, щото не е цветно, не защото са слаби снимките.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: luboar   
Дата:   14-12-13 20:23

не помня случай за снимащ в ЧБ, който да протестира срещу цветните снимки, но обратният вариант е често срещан.
така както чалгарите плюят класическата музика и я наричат "опера". за тях всеки изпълнител на музика който не е качен на маса, пее, свири опера.

 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 20:53

ха ха ха [smilie18] [smilie18]

Дааа, опера
Определено публиката гледа така, както цветните фотографи черно-бялото[smilie18] [smilie18]

 Re: Каква е тази мания?
Автор: muzka   
Дата:   14-12-13 21:05





Публикацията е редактирана (15-12-13 11:27)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: luboar   
Дата:   14-12-13 21:10

че и агресивни.
амии.. довиждане.
намери си сайт за цветни снимки : )))
 Re: Каква е тази мания?
Автор: BAT   
Дата:   14-12-13 21:12

50:50 са черно бели/цветни.
Виж в албумите на уважаваната от мен агенция Магнум са наистина 80:20 в полза на ч/б.

Пиши на админите да санкционират публикуващите ч/б снимки, за да не задушават останалите
 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 21:14

Ма няма дискриминация, снимките на първа страница са просто виждане на админите, като не ти харесва, не го гледаш...дискриминация ще има ако има въведни правила и някой се отклонява от тях поради някакви причини и това засяга някакви свободи или права на други.
Обаче ето едно откровенно мнение, не харесвам защото не ми харесва - тук всичко си е в реда на нещата, просто мнение. На друг му харесва и така ...живота си продължава, няма трагедии[cool]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: BAT   
Дата:   14-12-13 21:16

Отоврих галерия 1-ва страница, дето се избира от админите. Айде смятайте процентите да видим дали пък не е обратното!!!

https://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=FPGALLERY
 Re: Каква е тази мания?
Автор: BAT   
Дата:   14-12-13 21:18

ХаХа!
От 24 снимки на страницата, която виждам, 19 са цветни и 5 ч/б!!!
На следващата стр. са 16 цветни и 8 ч/б, на по-следващата 18 цветни и 6ч/б

Каква стана тя?



Публикацията е редактирана (14-12-13 21:19)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: batsali   
Дата:   14-12-13 21:21


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1374134468_94.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/190/z_1322410938_DSC_9400.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/185/u_1334604437_DSC_2622.jpg



muzka, аз такива криви сгради не съм виждал, нито такава река, нито такива цветове......

Ако смяташ, че фотографията по някакъв начин обективно представя света, много се лъжеш. Света е триизмерен, подвижен и окото вижда една жалко малка част от електромагнитния спактър. Хванеш ли камерата веднагически почва манипулацията.

Както казах и ти вече потвърди - не ти харесва ЧБ, защото няма цвят. Толкова не ти харесва, че всяка ЧБ снимка я приемаш за натрапване в твоя догматично цветен свят.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: slivenski   
Дата:   14-12-13 21:21

аз не намирам връзка между цветно и ЧБ по отношение на качество, естетика, възприемане и така нататък.

всичко е въпрос и на представяне и на субективно усещане.

не разбирам защо се търси конфронтация между цветното и чернобялото.

и двете са инструмент за изразяване. просто различен похват.

не бих ги сравнявал като по-добро и по-лошо.

[beer]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: falcon   
Дата:   14-12-13 21:27

Правилно, спорове за субективно усещане са безмисленни[smilie7]

Далеч по-интересна би била тема, в която всеки просто да каже дали харесва ч.б или цветна, или и двете, такава тема поне би дала някаква извадка на предпочитанията и усещанията на потребителите в сайта..не че от това трябва да последва нещо конкретно[smilie3]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: slivenski   
Дата:   14-12-13 21:47

за да направим темата по-практична, може да се дадат примери.

ЧБ vs. Цветно

с обяснение, естествено - защо ви кефи ЧБ и цветно.

:-))

[beer] [beer] [smilie5]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: slivenski   
Дата:   14-12-13 21:52

ще пусна една моя много любима снимка. доста е стара. аз първо я виждах ЧБ, но после я направих цветна и резултатът доста ми допадна...

да ви питам как по ви харесва? :-)))

то може и никак да не ви харесва всъщност... [smilie18]

[smilie18] [smilie18]




https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1396056_567910586589482_1554656947_n.jpg





https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1385578_567910056589535_625159571_n.jpg

 Re: Каква е тази мания?
Автор: thingfish   
Дата:   14-12-13 22:30

В цвят ми харесва. Но най-добра е профилната ти снимка, понеже ми напомняш на Джон Белуши от "Блус Брадърс"


http://sbj-bg.eu/documents/blues_4915.jpg



Публикацията е редактирана (14-12-13 22:35)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: enis   
Дата:   14-12-13 22:45

Мъкаааа мъкаааааа винаги като видя "черно бял" кадър се сещам за изказването на едно твърдящо, че умее да снима "фотографче": ами кво да направя като не мога да я направя тая снимка да изглежда добре ще я направя черно бяла и готово [smilie9]
мъкааааааааааа ама нека се изкажат поклонниците на старите величия аз много не разбирам и съм хейтър кефя се на цветното [smilie5]

 Re: Каква е тази мания?
Автор: Патаран   
Дата:   14-12-13 22:59

От мен още един глас против черно бялото, от една страна е удобно извинение за кофти цветен баланс, от друга страна фотоса е запечатване на момент от времето каквото е, а тук фотографията се е изродила в някакви художнически напъни със фотошоп
 Re: Каква е тази мания?
Автор: boni   
Дата:   14-12-13 23:09

Изключително странни са ми тея изказвания "за" и "против" :) Също така и определенията какво е фотографията:)Реално няма противопоставяне между цветната и ч/б фотография, в някои ситуации единия тип е по-подходящ от другия.
Между другото на пазара има качествени ч/б филми, няма нужда от фотошоп:) Всъщност за тези, които не са наясно, цветна фотография има от над 80 години, но през цялото това време, както и в момента се предлагат ч/б филми. В момента са по-скъпи от цветните.
Хора, уважавайте графиката във фотографията. Не е задължително да харесвате нещо, за да го уважавате.
 Re: Каква е тази мания?
Автор: Lycan   
Дата:   14-12-13 23:24

 Re: Каква е тази мания?
Автор: batsali   
Дата:   15-12-13 02:04

muzka, не знам защо си решил, че се заяждам с тебе, та чак и да ми се обясняваш на лични. Твоите три кадъра горе не съм ги дал за лош пример, а в отговор на това, че казваш, че ЧБ е манипулация. Кривенето на перспектива и висока сатурация са не по-малки манипулации от ЧБ. Силно ме съмнява и да си първият правил подобни архитектурни кадри в България, както казваш. Не се възгордявай.

Що се отнася до моите снимки от първата година, в която съм хванал камера - те са ми в профила. Можеш да коментираш колкото ти душа иска, няма да го приема лично, обещавам. [beer]

Сега ми стана интересно да видя твои неща в 35photo.ru
 Re: Каква е тази мания?
Автор: Muzka   
Дата:   15-12-13 02:49





Публикацията е редактирана (15-12-13 11:26)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: Muzka   
Дата:   15-12-13 03:29





Публикацията е редактирана (15-12-13 11:25)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: BAT   
Дата:   15-12-13 09:37

Ако снимам на BW филм или директно BW в цифровия апарат аз нищо не правя в графична програма.

Странно защо не коментирахте това?


Автор: BAT
Дата: 14-12-13 21:16

Отоврих галерия 1-ва страница, дето се избира от админите. Айде смятайте процентите да видим дали пък не е обратното!!!

https://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=FPGALLERY



Автор: BAT
Дата: 14-12-13 21:18

ХаХа!
От 24 снимки на страницата, която виждам, 19 са цветни и 5 ч/б!!!
На следващата стр. са 16 цветни и 8 ч/б, на по-следващата 18 цветни и 6ч/б

Каква стана тя?



Публикацията е редактирана (15-12-13 09:49)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: w8inglife   
Дата:   15-12-13 13:07


https://photo-forum.net/static/site_pics/157/1387105517_belo.jpg


:)По-добре е ч/б :P



Публикацията е редактирана (15-12-13 13:08)
 Re: Каква е тази мания?
Автор: batsali   
Дата:   15-12-13 14:01

Muzka, добре, че ги изтри тия две мнения, да не ти се смеят тука хората. Снимай си както на тебе ти харесва, само егото един два стопа надолу.

Айде със здраве! [beer]
 Re: Каква е тази мания?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   15-12-13 14:06

w8inglife шедьовър :D

От 4 страници все пак ми бяха полезни 5 мнения! Благодаря ви!
 

 Авторът е затворил собствената си тема.