Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: k_p   
Дата:   09-12-13 13:58

Провеждам безплатни детски фотопленери по идея на община Нови Искър.В събота предстои четвъртия,посветен на Макрофотографията.
Тя не ми е силна страна.Нямам макро обектив.Колега ми услужи с обектив,преходник и мехче.Виждате ги на снимките по-долу.Не мога да ги накарам да работя в екип с Canon 40D .Апарата показва бленда 1.4 .Не дава да я променям през апарата,няма автофокус и т.н.
Проблема разрешим ли е?
Или да търся макрообектив под наем отнякъде?

Когато Лумикса ми даде обектива и другите неща,сложихме обектива на 40D то.Много трудно успя да сработи автофокуса еднократно.Направих един кадър.Но сега,когато сглобих цялата система не сработи.

Благодаря на г-н Деков и на всеки,които се включи по темата.

https://photo-forum.net/static/forum/2013-12/ssiw9509.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1386589330_1a.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2013-12/gtlw2602.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1386589349_2a.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2013-12/gnto7822.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1386589363_3a.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2013-12/jrzw2677.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1386589383_4a.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-12/dwhe9115.JPG


https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1470350_773398996008400_1338458867_n.jpg

 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: Marillion   
Дата:   09-12-13 14:11

Не съм експерт, нито пък съм разбирач, но ми се струва, че проблемът ти е съвсем другаде.

Виждам, че за меха се ползва преходник с платка за потвърждение на фокуса. При този модел след закачането към тялото НЯМАШ автофокус. Т.е. работиш само на ръчен фокус. Платката е настроена да показва постоянна бленда 1.4 и не може да се променя. Единственото, което прави платката е да потвърди фокуса в избраната от теб точка. Потвърждаването е със звук и присветване на точката в червен цвят.

Единственото, което можеш да коригираш е компенсацията, за да докараш правилно експонирано изображение, ако си в приоритет на бленда (например). Иначе в такива случаи се ползва само ръчен режим.



Публикацията е редактирана (09-12-13 14:14)
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: cicomanco   
Дата:   09-12-13 14:22

Приоритет бленда, отваряш блендата, фокусираш, затваряш блендата и снимаш. Коригираш с компенсация на експонацията.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: quazimodo   
Дата:   09-12-13 14:30

За съжаление, това е нормално поведение на 40Д поради факта, че АФ системата му работи коректно до ф8 и то с уговорки. При тази комбинация от мех и обектив, вие получавате подобни показатели и от там потвърждението на фокуса е под въпрос. Като някакво решение е преминаване в режим лайфвю и фокусиране по екрана с 10-кратното увеличение. Естествено кардиналното решение е закупуването на макрообектив.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: lumix   
Дата:   09-12-13 14:46

Използваш обектив, който не е автоматичен ....не можеш да променяш блендата от фотоапарата!!!
Преходника към обектива само потвърждава фокуса и винаги ще изписва в EXIF-a 1.4, защото платката го лъже че е канонски обектив!
Блендата се поставя ръчно като въртиш ринга за блендата!!!

Как да снимаш с мехчето и ръчен обектив?
1- Отваряш блендата на макс. 1,8 ...ръчно въртиш 2-рия ринг на обектива!
2- фокусираш обекта (естествено апарата е на статив), най-добре е да ползваш Live View, не знам дали 40Д имаше и въртиш ринга на фокуса докато фокусираш идеално
3- Слагаш на програм (Р) и правиш един кадър ....в екзифа виждаш на каква скорост трябва да снимаш ....блендата ще изписва винаги 1,8 но ти можеш да я променяш като съответно трябва да променяш и скоростта!
4 - в началото работи на Р ....докато свикнеш
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: quazimodo   
Дата:   09-12-13 15:00

Не става на Р[smile]. За предпочитане е да се работи на А. Поне единия параметър ще го пресмята камерата. Мехчето дава по-големи увеличения, но с макропръстени се работи по-лесно. Ако ще снимате неподвижни обекти, може да минете и с това оборудване. Ако подгоните бръмбари и пчелички ще трябва макрообектив или макролещи. Предполагам, че имате поне един автофокусен обектив. Ако го снабдите с подходящия комплект макролещи, ще минете по тънката лайстна. Все пак става въпрос за нагледен урок а не за първа страница на NG.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: hose   
Дата:   09-12-13 15:08

не че нещо ама какъв АФ и електрона бленда на ръчнофокусен стар обектив???

слагаш тялото на М и всичко си правиш OLD SCHOOL [smilie24]

ако не ти работи меренето (не знам 40Д как работи) мериш също OLD SCHOOL (на око) и виждаш резултата и коригираш - на дигитал поне е лесно, не е като на лента

ако искаш да работи електрониката вземи под наем макро обектив
зависи и какво искаш да показваш на децата…



Публикацията е редактирана (09-12-13 15:12)
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: docenta   
Дата:   09-12-13 16:24

Чета и темата за НЕВЪРВЕЖА, кофти работа. Мога да ти дам да ползваш едни екстендери Кенко за канон (http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=91&product=1933&show=additional
), те си имат връзка с обектива, който трябва да е автофокусен.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: tllw   
Дата:   09-12-13 17:02

Ако имаш познат с безогледален апарат, го помоли да ти услужи с него.

Най-удобни са NEX-овете. Освен, че ще виждаш в реално време какво снимаш има focus peaking, който помага за прецизното фокусиране в ръчен режим.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: Marillion   
Дата:   09-12-13 18:59

Айде да си вземеш безогледалката и да отидеш да спамиш платено в друга тема. Писнахте ми с тия нексове!

Човекът има конкретно питане за конкретен фотоапарат.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-12-13 19:17

Снимай макро само на Live View. 40D работи много тегаво с ръчнофокусни обективи. С мях и/или макро пръстени забрави за всякакви движещи се обекти. Дори и най-добрите макро лещи скапват качеството, но са по-евтина алтернатива от макро обективите.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: quazimodo   
Дата:   09-12-13 19:20

Добавка - най-евтината алтернатива[smile]! Ама питащия нещо зачезнА!?



Публикацията е редактирана (09-12-13 19:21)
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: tllw   
Дата:   09-12-13 20:04

Marillion, от къде тая злоба?! Много грозно...

Човекът иска съвет, на 40D ще му е трудно да показва и снима едновременно. Един NEX или m4/3 зает от приятел, ще му реши проблема за конкретното събитие - да снима макро и да показва на децата и да си закачи обектива с меха.

Реално, аз дадох приложим съвет на човека, а вие изляхте грозен и комплексиран спам!
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: aldygreen   
Дата:   09-12-13 20:22

tllw написа:

> Човекът иска съвет, на 40D ще му е
> трудно да показва и снима
> едновременно. Един NEX или m4/3 зает
> от приятел, ще му реши проблема за
> конкретното събитие - да снима
> макро и да показва на децата и да
> си закачи обектива с меха.

Аз пък мисля, че за показно макро няма по-добро от някоя сапунерка. В профила ми все още се мъдри една снимка на паяче, снимана е с Canon A630.
А защо с 40D да не може, след като аз спокойно го правя с 500D (нали таковата, трицифрено тяло, калпава матрица и т.н.)?
[shtrak]

 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: juslen   
Дата:   09-12-13 20:23

Лошото е, че 40D няма мерене със стари ръчнофокусни обективи, затова се слага на ръчен режим М, избира се бленда от обектива и се прави тестов кадър-той или ще е преекспониран, или недоекспониран-и оттам вече с компенсация на експонацията се коригира докато се налучка правилна експонация както са писали вече по-горе.

Е така с един Никон пак без мерене съм се мъчил едно време с един стар микро Никкор, беше доста зор ама ставаха чудесни снимки.

А този мех е за доста големи увеличения и е обемист и тежък, по-скоро за поставяне върху статив. Ако може да се намерят един комплект макропръстени за М42-има и по десетина лева, те са много по-удобни и леки.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-12-13 20:54

aldygreen,
500D е по-съвременно тяло, нищо че е по-нисък клас. 40D е първият Канон с Live View и е неудобен за работа с ръчнофокусни обективи.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: tllw   
Дата:   09-12-13 20:56

С 40d ще става да се снима(с доста зор), но ще е много трудно да се покаже каквото и да е на децата. А предполагам това е целта в случая :)
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: quazimodo   
Дата:   09-12-13 21:09

Момци, явно не сте виждали 40Д на живо, да не говорим за снимане[smilie21]! Въпреки преклонната си възраст 40Д има сносно лайфвю. Е няма фокус-пишкинг, но има 10-кратно увеличение. Като се постави на статив ще може хем да се снима хем да се показва. А като се върже към един нетбук с10-11"екран става още по-лесно и прегледно. Само трябва да са инсталирани ЕОС Ютилитис. Та хайде да загърбим междумарковата неприязън и да помогнем на колежката да се справи със ситуацията без много и излишни разходи! Благодаря предварително на отзовалите се. Най-примамливото предложение е на колегата docenta за истински макропръстени. Надявам се все пак заинтересованата колежка най-накрая да прочете писанията ни[smilie5]!
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: aldygreen   
Дата:   09-12-13 21:13

juslen написа:

> Лошото е, че 40D няма мерене със
> стари ръчнофокусни обективи,
> затова се слага на ръчен режим М,
> избира се бленда от обектива и се
> прави тестов кадър-той или ще е
> преекспониран, или
> недоекспониран-и

Преходникът M42 към EOS е с чип. Това дава възможност на апарата да работи в режим на приоритет на бленда - A. Апаратът автоматично може да избира скоростта. Ако човек разбира какво прави, не виждам особена трудност, при положение, че разполага с добър статив. В цялата тая галимация, както обикновено, ЗАУ-то е най-важно. А някои предлагат друг апарат.

На автора на темата - най-доброто решение си е един макро обектив. Може успешно да бъде заместен с китовия на апарата и макропръстени с контакти.



Публикацията е редактирана (09-12-13 21:22)
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: Orcinus   
Дата:   09-12-13 21:28

Малко късно виждам темата,
но за детската аудитория и за скромните познания на автора по темата макро, бих препоръчал работа с проксарни лещи.
Това са положителни лещи които се поставят както филтрите и позволяват намаляване на предметното разстояние т. е. снимане от близки дистанции.
Този лесен и прост метод позволява пълноценно ползване режимите на камерата и разбира се дава скромен , но напълно задоволителен
резултат.

Желая успех !!!

 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: asahi   
Дата:   10-12-13 10:13

Подкрепям [smilie24]

Да обясняваш на дечица за предметно и фокусно разстояние хич не е лесно, да не кажа невъзможно. Най-лесното макро е със сапунерка и статив.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: lumix   
Дата:   10-12-13 10:35

Мехчето е направено за доста големи увеличения, при което дълбочината на рязкост ще е много малка от там фокусирането с автофокусен обектив много трудно!

Показаният обектив е с много прецизен ръчен фокус (повече от един оборот на ринга), което го прави идеален за работа с мехчето!

Естествено използването на статив в случая е задължително ....просто не е възможно фокусиране от ръка поради много малката дълбочина на рязкост!
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: youn   
Дата:   10-12-13 11:01

Може и този Пентакон 50 1.8 обектив да се закрепи с обръщащ ринг към китовия на канона и да даде по добрирезултати от макро леща.
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: k_p   
Дата:   10-12-13 11:30

Благодаря на всички за съветите до тук.[smile] Нямам комп. и интернет.Току що намерих възможност да ви прочета.
docenta ,благодаря за предложението за екстендери Кенко за канон.
Един приятел ми предложи да ми услужи с такива.Ако до утре не съм успяла да ги взема, ще ви помоля срешу заплащане да ползвам вашите.Ще пратя ЛС.
Лумикс, на децата ще покажа твоя вариант.Ще им бъде интересно .Така го бях замислила[cool]

Пленерите са повече практически.Децата искат да снимат,а не толкова да слушат статично сложна информация.Което не означава,че претупвам нещата.
Искам да съм отработила снимането предварително.Имам компактен фотоапарат с макро.
Отново Ви благодаря [smile]
[beer] [beer] [beer]
 Re: Молба за съвет от г-н Деков или друг колега.Технически проблем
Автор: lumix   
Дата:   10-12-13 11:37

Лидия, айде после да докладваш как е минал пленера с децата!!!
И успех![cool] [smilie21]
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.