Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 DSLR за работа и още нещо.
Автор: axlastro   
Дата:   26-11-13 23:03

След като проучих обстойно темата с безогледалните апарати, в крайна сметка реших за работата си да разчитам на DSLR.

БЮДЖЕТ : 1500 лв. ще се купува нов, от магазина. По-нататък може и някой обектив на старо.


1. Работа: Занимавам се с архитектура, което изисква широкоъгълен обектив, но за това малко по-нататък.

2. Освен това чакам бебе и искам да имаме снимки, които наистина да си заслужава да си разпечатам. Тук мисля, че ми трябва максимално бърз обектив с не особено голямо фокусно разстояние, но знам ли - може да се окаже, че и китовия ще е достатъчен като за начало.

3. Събития на закрито - случва се да присъствам на такива поради естеството на работата ми (не говорим за професионален ангажимент за заснемане на събитие). Мисля, че в този случай са за предпочитане светли зумове, но не мисля, че е оправдано като решение за момента.

4. Портретна фотография, снимки на детайли - може би е защото снимах досега с 4/3, но си разгледах старите снимки и има прилични според моите критерии портрети, снимки на различни архитектурни и природни детайли на дължина около 100мм и нагоре (говоря 35мм еквивалент), но там мисля, че съм бил притиснат и от други фактори. Снимки по улицата - тук широкия ъгъл пак е за предпочитане.

Реших да избирам между Канон и Никон - на цената, която ме интересува (около 900-1000 лв. с китов обектив) са 600D и D5100

Днес поснимах с 600D, тъй като бях решил, че липсата на автофокусен мотор при никон-а и малко по-неудобната ергономия ще ми бъдат проблем. Мисля, че не сбърках, тъй като при лоша осветеност канон-а е по-зле поне на хартия.

Снимах с няколко обектива.

За работата реших, че може да се вземе Sigma 10-20 или Tamron 10-24. Снимах с първия, защото беше намален значително от 1800 на 900 лв. или нещо такова. Снимах на максимално отворена бленда, за да видя добре как ще се справи, и по моите критерии се справя добре.

Вариант 1 :
Тук идеята е да се допълват широкия с китовия.
+ широко - става за архитектура, пейзажи, интериори, почти за всичко.
- два обектива за носене, тъмен китов обектив (в.ж. 2 и 3)

Тук има и още един вариант - 14мм на Samyang, но не си заслужава да губя ценните 4 милиметра и автофокуса за 300 лв. разлика.

Цена за придобиване : около 1800 лв. или 1500 ако купя твърдия ръчен обектив.

Вариант 2:
Снимах с два светли зум обектива (сега се чудя що с два, а не взех някой по-различен) - 17-50 и общо взето пробвах на 17, 35 и 50 мм, не за друго, а за да видя каква е разликата с китовия обектив и евентуално вместо да взимам широкоъгълен, да снимам с този и да продам китовия. Тук основния минус ще бъде, че тези обективи са доста тежки, поне за моите разбирания, но пък по-добре един тежък, отколкото два не много по-леки.

+ Става почти за всичко - и за портрети, и за събития и за архитектура, с някои сериозни компромиси.
- Високата цена, спрямо факта, че правя компромис именно с това, за което трябва да се ползва по предназначение.

Цена за придобиване - около 1500 лв, но после мога да продам китовия обектив.

Вариант 3: Само китов обектив и един-два твърди обектива.

Тук пробвах най-евтиния вариант на Канон - 50/1.8 и горе-долу става, като изключим малко странното боке. За парите си е доста добър, а пластмасата сякаш не ме притеснява. Това, което ме притеснява е относително малкото поле на зрение при кроп-а. Този обектив ще е основно за портрети и забавление.

- Пак оставих най-важното на заден план - така де, широкия ъгъл.
- Остава нерешен въпроса с малкия зрителен ъгъл - поне при вариант две печеля 1 мм, което си е нещо.
+ Хубав и евтин обектив за забавление.
+ Възможност за внимание към детайла, запълване на кадъра.

После с унесох в мисли и започнах да се чудя, дали по-добре не би било да взема 35мм твърд обектив (никон имат такъв) - да, вярно е че при близък план портрета може да се изкриви, но пък дава добри възможности за снимки на хора в цял ръст. Идеята е като изляза на разходка да оставя китовия обектив вкъщи и просто да снимам за удоволствие. Затова ми трябва и максимално гъвкав, лек и компактен обектив, с който да мога да улавам момента.

Твърдите обективи на канон са малко странни и май по-скоро клоня към Никон.


За портрети може да си правя експерименти и с ръчен обектив, но не знам как е на тези апарати фокусирането при такива дължини - сигурно си е мъка, особено на по-тъмно.


Простете, но съм силно начинаещ и малко може да съм неясен.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: kvakioh   
Дата:   26-11-13 23:09

5100 тяло, 11-16 Tokina версията с мотор, 35/1.8 и е готова работата.
600Д, с 11-16 Токина, 40/2.8 STM и пак готова работата.
Китовите обективи и при двете не ги знам толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: Gecata   
Дата:   26-11-13 23:13

Простете, но съм силно начинаещ и малко може да съм неясен.
Човек,какъв начинаещ..... ти си просто професор [smilie3]! Единствено неясен остана въпросът , който искаш да зададеш?!



Публикацията е редактирана (26-11-13 23:20)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: axlastro   
Дата:   26-11-13 23:25

Ми какво да си взема за 1500 лв...

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: dido1234569   
Дата:   26-11-13 23:30

Каквото и да вземеш няма да сбъркаш![smile]

Nikon D5200



Публикацията е редактирана (26-11-13 23:31)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: vgramatikov   
Дата:   26-11-13 23:33

никон :)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: tzl   
Дата:   26-11-13 23:38

Архитектура не снимай с широкоъгълен или по-точно снимай с 24-35мм най-малко. Ако не стига кадърът, ще направиш панорама от няколко. Щом се занимаваш с архитектура, си наясно, че пропорциите са нещо важно и ако ги прецакаш с един широкоъгълен, това хем заблуждава клиента, хем разваля първоначалните пропорции.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: Pavlov   
Дата:   27-11-13 00:11

D5100 с 18-105VR и 35.1,8G идеално се събират в 1500 лв. Обективите се продават лесно, ако по-нататък изкараш отнякъде още 1500 лв [smile] , и решиш да ги сменяш с по-качествени.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: axlastro   
Дата:   27-11-13 00:11

Хм, не се бях замислил за това. Работата е, че много често ми се случва да попадна в "тясна" ситуация и ми се налага да обхвана по-голямо поле. При заснимане на фасади е по-различно и там наистина търся посочените от теб фокусни разстояния. Като цяло варианта с толкова широк обектив е прекалено скъп.

Май ще е някой никон с китов + твърд, ама как ме дразни всичко в тях не е истина - просто като взех никон-а в ръцете си и се започна едно чудене къде е копчето за iso и такива ми ти неща. Дано свикна.


Знам, че е разисквано, но 35/1.8 не е ли много по-добре от палачинката на канон?

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: dimitar3   
Дата:   27-11-13 00:20

Копче за iso "оригинално" d5100 няма. Но може да нагласите от менюто това което е за таймера на самоснимачката да стане за iso и при задържане на него да имате бърз достъп и е доста удобно.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: Pavlov   
Дата:   27-11-13 00:22

Много е важно тялото да ти е удобно за работа. Обективи ще намериш и за двете системи.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: m57d30   
Дата:   27-11-13 00:23

Според мен, щом ще снимаш на закрито, ще трябва да ползваш и по-високо исо често..а Pentax K5 в това отношение и ценовия си диапазон задминава всички конкуренти. Мисля, че го имаше на 1600 с китов в някакъв български сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: axlastro   
Дата:   27-11-13 00:47

1600 е само тялото, това в павильона. Освен това е доста тежък. За добро високо ISO май никон е по-подходящ, а и като цена/глезотии предлага повече. С копчетата сигурно ще свикна, едва ли е толкова зле.
А 5100 много ли е по-зле от 5200, ясбо че е по-стар, но освен глезотии имали нещо съществено?

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: stown   
Дата:   27-11-13 00:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: axlastro   
Дата:   27-11-13 01:30

1200 лв. За 5100 с китов обектив и 35/1.8 засега се спирам на него, но трябва да го разгледам да видим дали ще се харесаме.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: chrisnoch   
Дата:   27-11-13 01:52

Хм, вечната дилема - Канон или Никон!
А всъщност има други марки, които предлагат повече в ниския сегмент за същите пари. Щом сега започвате, нищо не Ви обременява! Огледайте се за решения извън въпросната дилема - току-виж сте открили, че светът е по-шарен, отколкото сте мислили.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: stown   
Дата:   27-11-13 01:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: axlastro   
Дата:   27-11-13 02:01

Ами не виждам да е по-шарен - Сони с пластмасовия байонет ли?
Иначе за пентакс не знам на какво ниво са... Чакам предложения

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: chrisnoch   
Дата:   27-11-13 03:15

stown,
"chrisnoch: Неизвестни господине,жалко че не можете да се видите отстрани,що за досаден фанатик сте!"
- Къде видяхте фанатизъм, известни господине? Бихте ли ми посочили конкретен цитат?

axlastro,
"Ами не виждам да е по-шарен - Сони с пластмасовия байонет ли?"
- Някои пластмаси са по-здрави от някои метали. Пък и в първия си пост нали собственоръчно сте написали: " ..., а пластмасата сякаш не ме притеснява." За обективи не Ви притеснява, но щом стане дума за байонети ...
Уж сте начинаещ, а се изказвате доста категорично. Всички тела от нисък клас са компромисни. Опитайте се да разберете кои от тези компромиси са пренебрежими и кои - не. И не вярвайте на хора, които твърдят, че професионалистите снимат САМО с Канон и Никон.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: Pavlov   
Дата:   27-11-13 07:35

@alxastro:
Съвет - блокирай chrisnoch, да не може да пише в темата. Той е форумен трол, целта му е само да води безсмислени спорове на лична основа, а не да ти бъде полезен с нещо. Няма да научиш нищо от постовете му. "Някои пластмаси са по-здрави от някои метали." [smilie5] Принципно е така, но каква връзка има с избора на апарат?
Ако не го направиш - темата ти ще свърши в няколко страници безполезни караници. Като много други с негово участие.

Иначе нямам нищо против Sony или Pentax например. Марката не е от такова значение, стига да ти върши работата, за която ти е нужен апаратът. Просто в момента в България Canon и Nikon са най-разпространени, и за тях най-лесно ще можеш да си намираш тела, обективи, аксесоари и др.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: M57D30   
Дата:   27-11-13 09:13

Pentax K-5 II [комплект с 18-55WR]

1695.00 лв

:) при ISO тестове K-5 се представя по-добре от преките си конкуренти от Nikon и Canon. Магнезиев и weather sealed...абе като цяло си е едно много добро тяло.

Аз нямам Пентакс, ползвам Никон. Да не кажете, че съм пристрастен или нещо от сорта. А откакто снимам с DSLR (сравнително отскоро) съм разбрал, че при indoor снимане си трябва по-високо исо, особено ако снимаш деца/хора, които през повечето време са в движение.

Ето един ISO torture test между K5 и D7000

ISO torture test

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: jorro_z   
Дата:   27-11-13 12:12

Едно скромно мнение и от мен.

Подкрепям твърдо изказаното по-горе мнение, че 3 кадъра на 20-22 мм, сглобени в панорама със запазване на пропорциите 3:2, е в ПЪТИ по-добро решение от само 1 кадър на 10 мм примерно.

По отношение на марките, Пентакс е добър вариант, като и Канон и Никон, разбира се. Няма ПО-СИЛНА марка... въпрос на ценови клас, по-скоро. К-5 е в по-горен клас от разглежданите от теб 600д и д5100; в техния клас е Пентакс К-30 или К-50. Които също никак не са лош избор междувпрочем. Обаче, при Канон и Никон имаш маааалко по-голям избор от обективи. При Пентакс също се намират основните диапазони, както зумове, така и твърди, цените са съизмерими с някои отклонения.

Трето, не видях никой да споменава, но:
За твоите цели (архитектура, външна и вътрешна), предвиди си в бюджета един хубав статив. Той е много, много по-важен, отколкото малките разлики между единия или другия модел апарат, които разглеждаш. А един хубав статив е при всички положения над 200 лв, така че не може да се пренебрегне като част от общия бюджет до 1500 лв.

Успех!

Допълнение: Линк към обективи за Пентакс от всички марки, за да се ориентираш при ЕВЕНТУАЛЕН избор на тази марка:

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=17&base=&cat=67&producer=&from=&to=&filter=



Публикацията е редактирана (27-11-13 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: nevermess   
Дата:   27-11-13 19:29

Аз бих избрал Никон заради наличните евтини твърди обективи. Обмисли варианта за D7000, който има мотор и може да мусложиш наистина много евтини и качествени обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: chrisnoch   
Дата:   27-11-13 21:11

Pavlov,
В случая "трол" си ти, не аз!
Въздържай се, ако обичаш, да коментираш мен или други колеги! Можеш да коментираш мнения, но не и личности!
Аз никога не съм си позволяал да нападам някого в личен план. Това е глупаво, че и низко!

Няма да е зле да помислиш малко, преди да пишеш:
""Някои пластмаси са по-здрави от някои метали." [smilie5] Принципно е така, но каква връзка има с избора на апарат?"
- Именно! В този смисъл беше и моята реплика към колегата, който описа своите критерии с наивния въпрос "Сони с пластмасовия байонет ли?". Разбрал-недоразбрал, бързаш да мъчиш клавиатурата с идеята да ме опровергаеш - без да си даваш сметка, че всъщност потвърждаваш моето мнение!

"Просто в момента в България Canon и Nikon са най-разпространени, и за тях най-лесно ще можеш да си намираш тела, обективи, аксесоари и др."
- Това е така - и то не само в България, но и по света! Но какво общо има този факт с избора на фотоапарат? Ти колко обектива имаш? Не са ли общо 4 за 2-те ти системи? И колко още ти трябват? А колко реално ще си купиш?

Разберии ме правилно! Не си ми нито на образованието, нито на опита, нито на знанията! Недей да спориш с мен, когато нямаш аргументи!

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR за работа и още нещо.
Автор: HP   
Дата:   27-11-13 22:03

chrisnoch , защо примерно /приеми го като възможност/ не вземеш да си намериш хоби, но различно от писане по форуми!!! Честно ти казвам, колкото и малко да влизам във форума, при отварянето на всяка тема ми се набива в очите как безкрайно дразниш и това ме кара още по-рядко да влизам тук.
Не си единственият човек на планетата, който има познания, навярно знаеш това. Нито пък си единственият, чието мнение е началната,крайна и единствената вярна точка в дадена дискусия.
Не харесвам дразнители, пък били те и с енциклопедични знания. Знанията ти без елементарна култура не значат нищо. Тук не е детска градина, нито психодиспансер. Сериозно апелирам към админите на сайта да вземат мерки и да ти ограничат присъствието тук, ако не промениш начина си на водене на дискусия!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »