Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Дар ли е, изкуството?
Автор: M57D30   
Дата:   30-11-13 00:42

Здравейте !
Ще направя един встъпителен увод, преди да ви изложа притеснението си :) Надявам се, да не ви отегча.

Първо съм длъжен да си кажа, че съм начинаещ. Закупих си първия DSLR преди 1 седмица (Nikon D300+18-55mm). Никога не съм виждал някакъв вид артист в себе си, и като цяло хобито ми от 4-5 години е свързано с автомобили. Въпреки това, винаги ми е харесвало да снимам разни работи (с телефона, понеже нямах апарат), като в началото се запалих от цветенца, буквално. От време на време ми се получаваше някой друг хубав кадър, и един ден една приятелка ми донесе един Canon 600D да пощракам за няколко часа и се запалих. Почна голямото четене (сигурно 2 месеца чета почти всичко що ми падне относно апарати), и така докато не си взех и аз.

Оказа се, че реално не е толкова лесно да свикнеш с тялото, всичките настройки, да използваш правилно метъринга, фокусната система, да експонираш правилно снимките и така нататък.
Както и да е - свикването с техниката не ме притеснява.

Болката ми е следната - ОБИЧАМ да снимам, и самия процес на заснемане и редактиране на снимките ми харесва, обаче като гледам снимките в Рейтинг А и Рейтинг Б например, се отчайвам, понеже на мен не ми идват такива идеи, както на авторите там. Там има снимки, които или ти спират дъха или те карат да се замислиш, как не си видял ти това, което е видял той, и не си се сетил да го заснемеш така, или по подобен начин.

Незнам дали тук има други такива като мен. Желание имам голямо, харесва ми, но ми липсват идеи...дали съм "загубен" в случая, или просто е нужно време..как да си развия въображението ?

Вие как се..вдъхновявате? може би..

Благодаря за отделеното внимание :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   30-11-13 00:50

Определено Рейтинг А и Рейтинг Б са местата където ще откриеш снимки, за които в голяма част от случаите авторите агитират своите "френд листове" от фб, за да отидат именно там въпросните снимки. Въпросните рейтинги, отдавна не са показателни за качеството на снимките (идеи, изпълнение, ретуш)
ТУК можеш да откраднеш някоя идея, която в последствие да доразвиеш, копираш, имитираш и направиш по-добра [smilie24] [beer]



Публикацията е редактирана (30-11-13 00:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: vikitovikito   
Дата:   30-11-13 00:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: luboar   
Дата:   30-11-13 00:59

и аз искам да бягам 100 метра под 10 секунди, ма не мога.

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: swan_   
Дата:   30-11-13 01:26

Просто не спирай да снимаш и най-вече да гледаш снимки, картини, филми и лека полека нещата ще се променят. При някои става бързо и с много, при други много бавно и с малко, но подобрение ще има, ако си усърден. И не слушай такива като Мартин - хубави снимки можеш да намериш навсякъде и след време ще започнеш дам да ги отсяваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: M57D30   
Дата:   30-11-13 01:29

Благодаря за съветите :)

Надявам се още хора да си кажат мнението

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: k_p   
Дата:   30-11-13 07:28

1.Влюби се :) [smilie24]
Но, ето ти и конкретен,практически съвет [smile] ...... 2.общувай много с деца.Изслушвай ги,накарай ги да ти отговарят на различни въпроси .Опитай се да си спомниш [smile]
3.Мисли асоциативно.
и
4.Купи си речник на символите.
http://www.azola.bg/etiket.php?search=%F1%E8%EC%E2%EE%EB%E5%ED+%F0%E5%F7%ED%E8%EA+online

Успех ![smile]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: Joro35   
Дата:   30-11-13 07:39

В никакъв случай не се води по рейтинга на снимките тук. Да, понякога високият рейтинг означава добър кадър, но все по-често вече, означава просто голяма група гласуващи приятели и напомпано до небесата его.

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   30-11-13 07:50

И на мен не ми идват такива идеи като на Б авторите тук.
Това успокоява ли те?
Твоите идеи са твои идеи. Просто ги намери... но си дай почивка от четенето за различните фотоапарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: m57d30   
Дата:   30-11-13 08:02

Това с речника беше интересна идея, ще го потърся, че гледам че на сайта е изчерпан.

Просто някои хора казват "или го имаш, или го нямаш", говорейки за артиста в теб...

Благодаря отново за отделеното внимание :)значи ще продължавам да се опитвам

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: GuitarString   
Дата:   30-11-13 17:48

http://www.book.store.bg/p3190/pytiat-na-tvoreca-dzhulia-kameryn.html


Виж тази книга, не е идеална но може да ти даде добри идеи и гледни точки...


Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: Lightning_Mcqueen   
Дата:   30-11-13 18:22

И аз съм така колега :) Като гледам как снимат хората направо се депресирам. Аз преди 1 седмица си взех Никон Д7100 главно за да правя по-хубави снимки на децата ми но все още разучавам апарата и не се получава нещо. Затова искрено се надявам swan_ да е прав :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: demiman   
Дата:   30-11-13 18:45

Винаги съм искал да снимам и го правя с голямо удоволствие - за идейте, знам ли ... Имаш ли желание и изпитваш ли удоволствие нещата ще се получат ... иначе за протокола нямам ФБ [smile] и не разполагам с "френд листове" [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: Cyclon   
Дата:   30-11-13 19:05

Мисля. че най-добрият съвет е дал swan_.
"Просто не спирай да снимаш и най-вече да гледаш снимки, картини, филми и лека полека нещата ще се променят. При някои става бързо и с много, при други много бавно и с малко, но подобрение ще има, ако си усърден. И не слушай такива като Мартин - хубави снимки можеш да намериш навсякъде и след време ще започнеш дам да ги отсяваш."


Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: geokar   
Дата:   30-11-13 19:14

Не гледай рейтинга тук, той е объркал и тласнал в погрешна посока много начинаещи, макар, че и след рейнираните има добри автори. Факторите, които го определят, са много и на последно място е качеството на снимките. Чети книги за фотоизкуство, гледай работи на световнопризнати майстори, анализирай в тях композицията, осветлението, риъма, цветовата гама, динамиката. Не се предоверявай на теории (например на нафталинените "правила" като това за третините, изобретени в други епохи с друго мислене и естетика), вярвай на очите си и се опитвай навсяъде да видиш нещо интересто и красиво, най-вече там, където другите не го забелязват, за да го запечаташ и споделиш с тях, учи се да виждаш. И не се отчайвай от "неуспех" - лично при мен най-хубавите ми работи обикновено са с най-нисък рейтинг, това изобщо не ме смущава. Сега е благословено време за фотографията, когато започвах, за да види човек грешките си бяха нужни седмици, сега са нужни минути. И въпреки това си мисля, че най-хубавите снимки се получават случайно, от фотографа се изисква набито око и бърз рефлекс, или както казваше великия Картие-Бресон - +за добрата фогография трябват следните неща: едно око, един пръст и два крака." Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: m57d30   
Дата:   30-11-13 23:59

Благодаря, върнахте ми надеждата :)) ще продължавам да "стрелям" в такъв случай, пък барем някой ден да се изяви явно дълбоко скрития талант в мен :D

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: promis   
Дата:   01-12-13 00:50

Не само стреляй, ами и чети, както и други по-горе казаха. Никой не се е родил научен. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: m57d30   
Дата:   01-12-13 00:56

разбира се, просто не се изразих правилно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: icikonti   
Дата:   01-12-13 08:23

НЕ не е дар изкуството, а човешка дейност.Залъгалка за мозъка, дразнеща позитивно сетивата на възприемащите....

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: k_p   
Дата:   01-12-13 08:53

Подкрепям написаното от Geokar.[cool]
и допълвам [smile]
Едисон е казал че ти трябва един процент талант и 99 процента труд.[cool]
Научи боравенето с фототехника до степен на такава лекота,като тази с която си завързваш обувките.
Като нямаш страх от техниката ,усъвършенствай начина на общуване с околните .
Жизнения опит прави добрия фотограф.
Това се отразява и в снимките му.

Така че и аз се присъединявам към твърдението,че изкуството не е ДАР :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: jerryes   
Дата:   01-12-13 09:36

Щом се впечатляваш от цветенца и като цяло те влече фотографията значи в тебе има арт. Иска се много четене, упоритост и най-вече снимане и малко по малко ще започнат да ти идват идеи и ще започнеш да виждаш кадри, които преди това не си. Едва ли някой от по-напредналите тук е започнал да вижда и прави произведения на изкуството от първия път.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: Valentin4000   
Дата:   01-12-13 10:22

Нали не мислиш, че спиращите дъха снимки стават ей така.Решил някой:"Чакай да прасна една спираща дъха снимка!" и опа ей я на във форума или на корицата на Нешънъл Гиографик:)Дори добрите фотографи казват, че ако на 100 заснети кадъра изкарат 5-10 които си заслужават това е бил един много добър ден:)
Важното е да снимаш всичко което ти направи впечатление.Пробвай различни ракурси, различно композиране и експониране върху един и същ обект.С времето усетът ти ще стане по-добър.Практика му е майката:)И както обичат да казват треньорите на спортистите нужен е 10% талант и 90 процента яки тренировки...ама без талант не става.:)
Успех ти пожелавам и не позволявай хубавите снимки да те обезкуражават, нека е точно обратното нека те мотивират:)

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: adorable   
Дата:   01-12-13 14:58

Аз се занимавам от 12 години с различни видове творческа дейност (да не го наричам изкуство, защото би било прекалено пресилено). Опитвал съм най-различни дейности (под формата на академично образование) - рисуване, декоративно изкуство (иконопис), живопис, графика, скулптура, графичен дизайн, фотография.
Академничното образование не ме направи добър художник, но ми помогна да намеря верния път. Всъщност, най-важното нещо, което научих се случи през последната година! За да се научиш да бъдеш добър фотограф (художник), е нужно да се научиш преди всичко да мислиш, да виждаш, да генерираш идеи!
Предполагам, че всеки може да се хване и да научи фотография за около година, две (чисто технически). Но само техниката няма да бъде достатъчна!
Както споменаваш в първия си пост ти липсва частта с идеите. Моя съвет е да четеш (история на изкуството, която включва и история на фотографията) и да гледаш произведения на други автори (не само фотографии, но и живопис, скулптура, архитектура и т.н).
Преди време и аз бях в същото положение като теб. Както споменах по горе, имам някакъв опит, но ми липсваха идеи. Идеите при мен започнаха да се появяват след като смених начина си на мислене, въобще на възприемането ми на заобикалящия ме свят! За това много ми помогна историята на изкуството и по-специално нетрадиционните форми на изкуство (концептуалното изкуство със всичките негови форми, следствия и "подразделенния")! Преди възприемах света много повърхностно и формално. Сега все по-често се питам за същността! Задавам си въпроси и се опитвам да им намирам отговори от различни гледни точки!
Вследствие на всичко това, успях да разбера, че идеите си съществуват около нас по принцип. Сега просто се пресягам и си вземам една, която ми харесва... ;) (Въпроса с реализирането на идеите е малко по сложен. Там се касае за много желание, свободно време и безгранично количество финансови възможности, така че не успявам да реализирам всичко, което е в главата ми веднага... :D)
Но просто това е верния път! Чети книги, гледай произведения на изкуството от различни автори и различчни периоди, провокирай мозъка си да мисли, да бъде креативен... В един момент ще се учидиш как във всяка една сфера от живота ще започнеш да откриваш провокации, които ще се превръщат в изкуство!



Публикацията е редактирана (01-12-13 15:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-12-13 18:38

И никой нищо не каза за тези, които нямат талант и 1% , но се напъват яко и някои от тях, къде със здраво плагиатство, къде с нахалство, грандомания и пари печелят "симпатии" и даже награди (особено онлайн).[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: m57d30   
Дата:   02-12-13 02:29

Благодаря ви много за съветите ! Радвам се, че тук има хора, които отделят внимание на такива като мен, а не просто както по повечето форуми да..обезкуражават и оплюват начинаещите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: papparazzo   
Дата:   03-12-13 00:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: rimohit   
Дата:   03-12-13 09:20

Пич , снимай нещата , които наистина те вълнуват. Прави го за кеф .Заеби рейтинга . Има едно списание за фотография ... След някой друг брой почват да се повтарят нещата ама там има интересни примери, които упражнявайки ги ще свикнеш с апарата и уравнението желание=постигнат резултат все повече ще ти важи . От там нататък и идеите ще дойдат. Таланта го остави на талантливите да му се таланят. Ние ще си щракаме за кеф [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: serjy   
Дата:   03-12-13 09:47

какъв талант па за фотография се иска? във фотографията е важно да познаваш и да боравиш добре с техниката и да изучиш и спазваш няколко елементарни неща при самото снимане, да усвоиш някои, вече стандатни шаблона за обработка, и най-вече да положиш големи усилия да се "наложиш" като фотограф и хоп, вече си "талант" [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: BXMarkov   
Дата:   03-12-13 12:44

Талант? Това е твърде абстрактно и необективно понятие.

Снимай със сърцето и душата си. Дръж сетивата си наострени,поддържай чувствителността и емоционалността си. Хигиената на духа дава възможност да усетиш красивото, интересното, различното, както в детайла и глобално. Чети, но не безразборно, а за тези видове фотография които те интересуват. Не можеш да бъдеш добър във всичко. Изучи възможностите на техниката си така, че да стане продължение на ума ти, снимайки да не мислиш за нея, да се превърне в машинално действие при реализирането на идеите ти. Стреми се както да търсиш и намираш, така и да даряваш обич на хората. Омразата, страхът и гневът са разрушителни за личността на фотографа.

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: sickdreams   
Дата:   08-12-13 00:41

m57d30, не се взимай на сериозно, колега, че ще ставаш голям фотограф и т.н. Така ще е много по-лесно да се развиеш. Няма смисъл да се сравняваш със снимките от Рейтинг А и Б. В интерес на истината, повечето снимки там не са нищо особено и дори могат да бъдат направени и от някой аматьор с фотоапарат, какъвто ти имаш. [smile]



Публикацията е редактирана (08-12-13 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Дар ли е, изкуството?
Автор: batsali   
Дата:   08-12-13 01:55

Наистина, гледай много чужди снимки. Така ще тренираш мозъка да вижда определени неща и ще теглиш вдъхновение, дали от възторг или от завист все едно :) Другото, което мога да те посъветнвам, е да плагиатстваш на поразия. Опитвай се да възпроизведеш снимки, които са ти харесали, сам. В процеса на копиране почваш да мислиш за композициа, светлина и тн, в повече детайли, а това е полезно. Друго нещо освен да снимаш, снимаш, както казаха по-горе е да си наложиш ограничения като те удари крастата да снимаш. Например казваш днес ше снимам само коли или само цветенца, или само интересни ситуации на улицата, само бутилки.... Като си наложиш такова ограничение почваш да се съсредоточаваш върху това как да направиш нещо интересно и да търсиш интересен поглед вурху нещо обикновено без да го търсиш наготово. Така повече ще почнеш да се замисляш върху всеки кадър и ще започнеш да произвеждаш кадъра, който си си намислил по някакъв начин, вместо да търсиш из заобикалящия свят, неща, които биха били интересни за снимане. Друго важно нещо е да не разчиташ, че ше можеш да направиш 1000 снимки за един ден, щотот цифровите снимки не струват нищо и можеш да изтриеш тези, дето не струват. Колкото повече се стремиш всяка снимка да важи, толкова по-добре. Също, гледай да кадрираш и преценяваш нещата така, че да се налага възможно най-малка дообработка след това. И може би най-важното - камерата записва светлината, не обекта. Нещо, което е зле осветено, няма да можеш да го докараш добре, колкото и да го мъчиш с фотошопа.

Успех.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »