Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Поляризационен филтър Praktica.
Автор: cucicuc   
Дата:   25-11-13 12:28

Привет !

Може ли съвет за следния филтър. Ще се ползва с Tokina 11-16.Цената му ме устройва, а качеството...вие кажете :)

http://magazin.photosynthesis.bg/offer/273600392001.html


Благодаря !


Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: nyamago   
Дата:   25-11-13 12:59

Качествен е! Имам такъв (друг размер, но от същата фирма). Фирмата е всъщност Шнайдер (Schneider Kreuznach), която днес има права за (бившата източно-германска) марка Практика. И Практика съм имал, когато за соц бяха върха на пословичния сладолед - но си бяха качествени. А Шнайдер е в оптиката наравно с Цайс и Лайка (ако не и по-високо от тях).

Купувай без да се замисляш!

(Не загледах цената, но като преизчислих е по-евтино, отколкото аз платих в английски лири за по-малък диаметър. Още една причина да го вземеш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   25-11-13 15:16

Евтин е за да е толкова добър, а особено на фиш може да прави неравномерност. Трябва да се пробва. За този размер (77мм) под 150-200лв. не трябва да се слиза,за да е качествен, но ти си знаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: chrisnoch   
Дата:   25-11-13 15:19

GOSPODIN,
Цената не е гаранция за качество! [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: mn1   
Дата:   25-11-13 16:10

Виждал съм parktica UV. За нищо не става. Много слаба оптика. Огледах го целия и просто си личеше че стъклото е доста неравномерно откъм покрития. Поставено под ъгъл към светлина се виждаше че на някой места светлината се отразяваше в определени цветове а н а други не. Гледах го бърсах го но нищо, че подарих собственика един хубав филтър. Може и до бройка да е било ...

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: io_bs   
Дата:   25-11-13 16:55

Според мен не си струва, защото на ултрашироко половината кадър ще е „поляризиран“, а другата половина - нормална [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: cucicuc   
Дата:   25-11-13 17:03

А сега де ...? !?!


Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: nyamago   
Дата:   25-11-13 17:26

io_bs написа:

> Според мен не си струва, защото на ултрашироко половината кадър ще е
> „поляризиран“, а другата половина - нормална..

По принцип така работи но "не си струва" е прекалено категорично, понякога си струва. Например - не е задължително да е едната половина срещу другата, може да е средата срещу краищата на кадъра. Много зависи от ситуацията - ако ще притъмняваш небе, ще е нееднакво, но не непременно лошо (има си градиент и той може да стои естествено). Ако ще тушираш бликове от вода или стъкло - много зависи къде се намират в композицията и (ако не можеш да сменяш ъгъла и гледната точка) доколко можеш именно там да влияеш с въртене на филтъра...

Аз имам лични впечатления с 16мм и там разликата е едва видима и съвсем "естествена" / приемлива. На 8мм (при мен - на кроп, все е дно 12мм на ФФ) не съм слагал, но намерих чужди снимки за илюстрация:

Най-лошото, което може да ти се случи е тъмна ивица в средата на небето:


http://lakeshoreimages.com/images13/raquette.jpg


- но може и да е светла ивица с тъмни краища което стои по-естествено. А градиентите на една страна са съвсем приемливи и почти "ефект":

http://i158.photobucket.com/albums/t96/RBJANES/January%20OP/2009January18007c.jpg



http://i158.photobucket.com/albums/t96/RBJANES/January%20OP/2009January18034c.jpg



Според мен си струва да се експериментира - то и при по-дълги обективи поляризирането си е малко експеримент и резултатите биват различни [smile]
- - -



Публикацията е редактирана (25-11-13 17:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: sherbit   
Дата:   25-11-13 17:30

Имам такъв друг размер. Нюанса понякога ме дразни.

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: nyamago   
Дата:   25-11-13 17:35

sherbit написа:

> Имам такъв друг размер. Нюанса понякога ме дразни.

Физика, к'во да го правим? [smilie8]

За онези, които много ги дразни си има много по-лесно решение: вместо да навиват и връткат филтри с неясен краен резултат, има си прости обработки в повечето фоторедактори [smilie5]


(А, да - забравих, че сред този форум тая ерес обработката не е истинска фотография...)

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: youn   
Дата:   25-11-13 17:38

Имам 72мм Practica CPL И съм доволен, но като гледам дебелината на ринга без резбата която се навива в обектива е 8мм. Дори и на 28-135 Канон на фулфрейм като е на 28мм съвсем малко се вижда рамката на филтъра в ъглите на кадъра. Така че на 11мм не знам дали не трябва слим изпълнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: sherbit   
Дата:   25-11-13 18:38

Нюанса на синьото не ми харесва винаги

https://photo-forum.net/static/site_pics/132/1369853062__DSC0129_cr.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: victory13   
Дата:   25-11-13 18:53

Имам 2 броя от тези евтини буклуци [smilie23] от Синтезиса.
Силно те съветвам да намериш и поснимаш с такъв... Моите са 58 и 62мм, ако имаш на какво да ги закачиш, свиркай...

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: alsash   
Дата:   25-11-13 20:23

Фирмата е всъщност Шнайдер (Schneider Kreuznach), която днес има права за (бившата източно-германска) марка Практика. И Практика съм имал, когато за соц бяха върха на пословичния сладолед - но си бяха качествени. А Шнайдер е в оптиката наравно с Цайс и Лайка (ако не и по-високо от тях).
.....ох!

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: cucicuc   
Дата:   25-11-13 20:36

Благодаря за менията на всички !

victory13
Приятелче има 58 мм такъв.Не се държи лошо според него.Въпроса ми бе повече за същия филтър но с по-голям диаметър.Дали се държи приблизително като по-малките му братя.Приятелчето е доволен, но лично аз не съм го "пипвал" /тествал/.

Аз съм със Sigma DGWide на китовия /58 мм/.МНОГО съм доволен ! Лошото е, че от както имам Tokina-та ми се ще да пробвам Practika-та нa моя човек, но е далеч и не мога и за това пуснах темета.

Ако не бе въпрос на пари досега щях да съм забол едно Marumi или B&W....

Колкото повече мнения, повече впечатления !

Благодаря ви !

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   25-11-13 20:46

cucicuc , самонавиваш се , че по-евтиното е по-добро. Като се опариш ще продаваш. С филтрите не трабва да се правят компромиси, защото са много важни за крайния резултат.
Нали се сещаш, че 58мм. няма как да е закачен на фиш, а при широкото стъкло слим филтъра е задължителен, че иначе си го имаш в кадъра. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: BXMarkov   
Дата:   25-11-13 21:02

От опит да ти кажа с цел спестяване на излишни разходи, хубавото и евтиното винаги се продават поотделно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: Ivan.Draganov   
Дата:   26-11-13 00:14

За цената си е доста добро решение . Впечатляващ резултат . Задължително си направи пробни кадри преди покупка . Май няма аналог като цена всъшност . [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: cucicuc   
Дата:   26-11-13 09:06

GOSPODIN

Не се самонавивам.Както каза chrisnoch "Цената не е гаранция за качество" и това е доказвано много пъти или по-скоро всяко правило си има изключения.
Разбира се, че се сещам, че 58 мм филтър на 77 мм не може да се навие.Мисълта ми бе да тествам моя /Sigma DG Wide/ и на приятелчето /Praktica/ за да видя дали оптичните качества и ефекта са сходни.Ако е така би ме устроил, защото от Sigma-та имам само положителни впечатления.Ако е така евентуално би останал въпроса за това дали ще се вижда "обкова" на филтъра в периферията на кадъра.За съжаление в момента няма къде да пробвам такъв филтър, а не ми се ще да се изръся два пъти повече без да съм сигурен за резултата.
Отново благодаря на всички дали мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   26-11-13 22:44

Изобщо не си ме разбрал- опитах се да помогна, но ти разчиташ на хейтъри, а не на опит. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: domidi   
Дата:   27-11-13 01:21


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1384362345_DSC_3637.jpg


Това е със същия филтър и смятам ,че резултата е приличен.

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: cameraman   
Дата:   27-11-13 09:00

Абе... свършиха ли марковите филтри, че ще въртиш тая слюда на това хубаво стъкло??? Като оставим настрани спомените за "PRAKTICA" от миналия век, за недоразуменията, произведени с тази марка през последните 20 години не помня да съм чул нещо хубаво. Опитите да произвеждат дигиталки в Китай отдавна са история. Подозирам, че разказът за собственост на Шнайдер е пълна партенка или китайците са купили и двете марки, за да произвеждат технически безумия със стара слава.[thankyou]
P.S. Китайски филтър можеш да си купиш и за 30 кинта.



Публикацията е редактирана (27-11-13 09:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: fotocolor   
Дата:   27-11-13 11:50

B&W SLIM

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: nyamago   
Дата:   27-11-13 15:36

> "...Подозирам, че разказът за собственост на Шнайдер е пълна партенка или китайците са купили и двете марки..."

Не подозирай, питай! :) Не е партенка, Шнайдер са собственици на Пентакон/Практика не само като марки, а и бившите им фабрики. И не китайците са купили Шнайдер, а обратното: в последите години Шнайдер открива поделения в Китай, Хон Конг и (Юж.)Корея - по понятни причини. И любимите ви марки там си произвеждат нещата ;)

А, и още нещо: Шнайдер са също собственици и на фирмата Бирман унд Вебер, позната като B&W и препоръчана повече от веднъж по-горе [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Поляризационен филтър Praktica.
Автор: ZED   
Дата:   27-11-13 16:05

Практика отдавна са КИТАЙСКИ! Не се заблуждавайте с друго.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »