Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   22-11-13 10:01

... мархаба [beer]

Подтикнат от "съседната" тема за дефокуса и честите запитвания към мен за познат видео оператор, пускам настоящата тема с малко по-конкретен въпрос.

Кои са тези видео оператори с художествена филмова визия на своите заснети клипове?

Правейки аналогия с фотографията, на фона на многото сватбени фотографи стил "всичко на фокус", има също немалко и такива, с подчертан дефокус в своите творби...

А кои са тези видеооператори с такъв почерк?
Доста предложения на цени за простосмъртни гледах и май само на Краси Ламбов е подобно на това, което търся...
Не искам да се разбира като реклама, само го давам като пример. Човека си е доста популярен и зает и без моята "помощ" [smilie25]

Не искам също така темата да преминава към клипове с бюджет на малък музикален клип, с големи екипи, с кранове, релси и други чудодейни технологии. Говорим за класическо репортажно, но и режисирано на фотосесиите видео... в някакви нормални ценови трицифрени рамки.

Аз отивам да търся в нета такива хора и ще се радвам на помощ от Ваша страна [beer] [thankyou]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: сонито   
Дата:   22-11-13 10:18

Илиян Матушев
http://www.matushev.com/svatba-video-clip.html



Публикацията е редактирана (22-11-13 10:46)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: menkabg   
Дата:   22-11-13 10:19

Николай Николов от ProvideoZ - свръх доволен съм от работата му.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: index   
Дата:   22-11-13 10:31

още един глас за Николай Николов
http://vimeo.com/78089385
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   22-11-13 10:52

О, да, благодаря за Николай Николов... много приятна визия и добро заснимане [smilie24]
На какви цени работи и с какво снима? На места визията много наподобява на снимано с DSLR [smilie8]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: pstoev   
Дата:   22-11-13 10:54

и все пак, видео от по-добре да се снима от статив..
много е клатенето [smile]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: menkabg   
Дата:   22-11-13 11:28

Николай е много млад - има едва 7-8 сватби (доколкото знам).
Все още му липсва и техника - снимаше с марк 2 под наем. Да не говорим за някакви fancy кранове, релси, стедита и т.н.

Представете си какъв чудовищен талант притежава, за да компенсира тези липси.
Личното ми мнение е, че до няколко години (може би и по-скоро), най-вече като понатрупа техника (защото опит и поглед притежава), ще заеме място си сред топ видео операторите в България, и то съвсем заслужено.

пс
Краси пиши му за актуална оферта във фейса - моята сватба беше преди 2 месеца.



Публикацията е редактирана (22-11-13 11:29)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   22-11-13 11:43

Интересно ми е как отразява репортажа с DSLR [smilie8]

Благодаря много, ще му пиша обезателно, пуснах му покана... чакам [beer]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: menkabg   
Дата:   22-11-13 12:16





Публикацията е редактирана (22-11-13 13:08)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: menkabg   
Дата:   22-11-13 13:09

Аз не съм някакъв видео разбирач, но на мен репортажа ми хареса.

Как - не да мога обясня с видео терминология, но което аз забелязвам: игра с фокуса(може би превръща дефекта в ефект), движение на камерата от един обект в друг, две гледни точки (беше си с асистент), и адски умел монтаж.



Публикацията е редактирана (22-11-13 13:29)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Блясък   
Дата:   22-11-13 15:08

един въпрос към МенкаБГ: Целия ли филм е с такава визия, или само избрани моменти, като например гримирането на булката. А репортажната част имаше ли такива моменти.
Спомена че имал асистент. С какво се занимаваше той, втора камера?

Благодаря ти предварително!
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-11-13 16:12

Въпросният "дефокус" е почти невъзможно да се постигне при камери с малки сензори, каквито са всички репортажни "телевизионни" видеокамери. Ако държите на "по-кинаджийско" изображение, не наемайте хора, които снимат с такава техника. [smile]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: M_D   
Дата:   22-11-13 16:18

И кво стана ся, дефокусът прави художествената филмова визия? [smilie5]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Батко   
Дата:   22-11-13 16:47

сонито написа:

> Илиян Матушев
> http://www.matushev.com/svatba-video-clip.html
>

[smilie24] Много ми хареса

 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   22-11-13 16:50

Не, необходимо, но не и ДОСТАТЪЧНО условие е...

Определено DSLR визията има няколко коза пред стандартната камера.
И сега, след като ми се наложи да се проогледам за такъв тип видеозаснемане, и след като виждам как напредват и колко умело се справят с "обяздването" на фото за видео... виждам сериозна причина за избор на новото, по конкурентно видеозаснимане.

Освен дълбочината на фокус... едно много голямо предимство е снимането на тъмно. Там DSLR просто бие в земята всички "конвенционални" видеокамери...
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: M_D   
Дата:   22-11-13 17:02

Ето четири добри филма с "художествена филмова визия":
Moonrise Kingdom, Black Swan, Lock, Stock and Two Smoking Barrels , The Hurt Locker
Познай какво е общото между тях. :)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: bozo   
Дата:   22-11-13 18:05

Видеозаснемането е доста по-назад от фотографията, конкретно за България.
Клатеща се камера, безкрайни фартове, скачащ зуум... изтрайвам 20-30 секунди, до минута и край...

Преди време гледах клип на афиширащ се като супер-про оператор+монтажист - как му е здраво вариото на камерата на "майстора" не знам, подобни клипове трябва да започват с предупреждение към хората с епилепсия.
Не искам да пускам линкове, за да не стане темата поредния кенеф.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: bozo   
Дата:   22-11-13 18:15

navy-то тук е прав, нещата леко и стабилно се изместват към DSLR видео, с всичките му предимства и недостатъци, пазара тласка на там.
Противно на очакванията и на общото възприятие - крайния резултат, цялостната визия е резултат от ТАЛАНТА на оператора, а не от ЦЕНАТА на техниката.
Не искам да обиждам никого, това е генерализирано заключение - когато си дървар и крайния продукт ти е дърварски, ако ще да е заснет със "скъпа" техника. Дори с едно тесте членски браншови карти дърваря си остава дървар.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: menkabg   
Дата:   22-11-13 18:38

Да Блясък, асистента му е втора камера.

А визията си е такава да, поне доколкото мога аз да преценя - кадрите за клипа са си от самия филм, като че ли с някаква обработка на цветовете.

Относно репортажната част - има много добър усет момчето къде и кога да ползва дефокус, ефекти, движения на камерата и разните му там похвати, които не знам дори как се наричат - например това следене с камерата го има на танците в ресторанта, фокус дефокус от един към друг гост, но в църквата например няма как да се случи токова гонене и там просто редува кадри от попа и церемонията, дефокус-фокус към детайли в църквата например и обратно към церемонията, пак с движение на камерата, не знам как точно да го опиша.
В домовете се редуват детайли от украсата, гостите, акцентира на ритуалите - вратата и обувката например, с гледни точки отвътре и отвън, ритането на менчето на забавен кадър, а забързва или прескача някои по-отегчителни моменти. Няма ги във филма онези правите хора по 10мин, които после всеки превърта, или изкачването на стъпалата до петия етаж.
За 3 гледания веднъж не ми се е приискало да превъртя някъде.

Важното е че има вкус и прави всичко с мярка, в нито един момент не съм усетил нещо да е дразнещо или прекалено.

В края на краищата всеки си има различен вкус и моят едва ли може да бъде критерий за всеки - със сигурност нещо някъде на някого няма да му хареса, но пълно щастие няма.



Публикацията е редактирана (22-11-13 19:40)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: boni   
Дата:   22-11-13 18:53

Малко от нашия екип(Дани Нановски, Марияна, Ники и с малко помощ от мене :)

http://vimeo.com/79282578


http://vimeo.com/70854058




Публикацията е редактирана (22-11-13 19:00)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: bozo   
Дата:   22-11-13 19:08

"За 3 гледания веднъж не ми се е приискало да превъртя някъде.
"

Е, това е.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: photokiller   
Дата:   23-11-13 13:38

http://vimeo.com/73594738

Препоръчвам този човек!
Мисля, че ако прескочиш летвата на трицифрената сума ще получиш нещо наистина добро :)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-11-13 14:17

boni,
Професионално изработено, но прекалявате с прехвърлянето на фокуса, а някои движения на камерата са съвсем самоцелни. На много места има проблеми с фокуса. Грейдингът би могъл да бъде по-добър.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   23-11-13 14:23

На повечето клипове, които гледах тези дни се прекалява с този дефокус.
Прилича на "неизживяна радост покрай нова екстра" [smilie5]

Мисля, че след като мине време и се поовладее "контрола" върху фокуса... и това с дефокуса ще намалее.
Хубавото е, че имат идеи, усет, добра реализация.
Коренно различно от до болка досадното сватбено заснимане СОЦ стил...

Ако трябва да ги степенувам по мой вкус, на първо място ще сложа Ники Николов, след него ХАЛ...
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-11-13 18:38

сонито във видеото на Илиян Матушев, не срещнах много дефокус, но виж "летене" със стеди и кранове има доста. Да не кажем прекалено много. Освен тенденцията за прекомерния дефокус, може би използването на стеди е второто нещо, с което почва да се прекалява във сватбените "поп-фолк" клипове
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.