Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   22-11-13 10:01

... мархаба [beer]

Подтикнат от "съседната" тема за дефокуса и честите запитвания към мен за познат видео оператор, пускам настоящата тема с малко по-конкретен въпрос.

Кои са тези видео оператори с художествена филмова визия на своите заснети клипове?

Правейки аналогия с фотографията, на фона на многото сватбени фотографи стил "всичко на фокус", има също немалко и такива, с подчертан дефокус в своите творби...

А кои са тези видеооператори с такъв почерк?
Доста предложения на цени за простосмъртни гледах и май само на Краси Ламбов е подобно на това, което търся...
Не искам да се разбира като реклама, само го давам като пример. Човека си е доста популярен и зает и без моята "помощ" [smilie25]

Не искам също така темата да преминава към клипове с бюджет на малък музикален клип, с големи екипи, с кранове, релси и други чудодейни технологии. Говорим за класическо репортажно, но и режисирано на фотосесиите видео... в някакви нормални ценови трицифрени рамки.

Аз отивам да търся в нета такива хора и ще се радвам на помощ от Ваша страна [beer] [thankyou]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: сонито   
Дата:   22-11-13 10:18

Илиян Матушев
http://www.matushev.com/svatba-video-clip.html



Публикацията е редактирана (22-11-13 10:46)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: menkabg   
Дата:   22-11-13 10:19

Николай Николов от ProvideoZ - свръх доволен съм от работата му.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: index   
Дата:   22-11-13 10:31

още един глас за Николай Николов
http://vimeo.com/78089385
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   22-11-13 10:52

О, да, благодаря за Николай Николов... много приятна визия и добро заснимане [smilie24]
На какви цени работи и с какво снима? На места визията много наподобява на снимано с DSLR [smilie8]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: pstoev   
Дата:   22-11-13 10:54

и все пак, видео от по-добре да се снима от статив..
много е клатенето [smile]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: menkabg   
Дата:   22-11-13 11:28

Николай е много млад - има едва 7-8 сватби (доколкото знам).
Все още му липсва и техника - снимаше с марк 2 под наем. Да не говорим за някакви fancy кранове, релси, стедита и т.н.

Представете си какъв чудовищен талант притежава, за да компенсира тези липси.
Личното ми мнение е, че до няколко години (може би и по-скоро), най-вече като понатрупа техника (защото опит и поглед притежава), ще заеме място си сред топ видео операторите в България, и то съвсем заслужено.

пс
Краси пиши му за актуална оферта във фейса - моята сватба беше преди 2 месеца.



Публикацията е редактирана (22-11-13 11:29)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   22-11-13 11:43

Интересно ми е как отразява репортажа с DSLR [smilie8]

Благодаря много, ще му пиша обезателно, пуснах му покана... чакам [beer]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: menkabg   
Дата:   22-11-13 12:16





Публикацията е редактирана (22-11-13 13:08)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: menkabg   
Дата:   22-11-13 13:09

Аз не съм някакъв видео разбирач, но на мен репортажа ми хареса.

Как - не да мога обясня с видео терминология, но което аз забелязвам: игра с фокуса(може би превръща дефекта в ефект), движение на камерата от един обект в друг, две гледни точки (беше си с асистент), и адски умел монтаж.



Публикацията е редактирана (22-11-13 13:29)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Блясък   
Дата:   22-11-13 15:08

един въпрос към МенкаБГ: Целия ли филм е с такава визия, или само избрани моменти, като например гримирането на булката. А репортажната част имаше ли такива моменти.
Спомена че имал асистент. С какво се занимаваше той, втора камера?

Благодаря ти предварително!
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-11-13 16:12

Въпросният "дефокус" е почти невъзможно да се постигне при камери с малки сензори, каквито са всички репортажни "телевизионни" видеокамери. Ако държите на "по-кинаджийско" изображение, не наемайте хора, които снимат с такава техника. [smile]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: M_D   
Дата:   22-11-13 16:18

И кво стана ся, дефокусът прави художествената филмова визия? [smilie5]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Батко   
Дата:   22-11-13 16:47

сонито написа:

> Илиян Матушев
> http://www.matushev.com/svatba-video-clip.html
>

[smilie24] Много ми хареса

 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   22-11-13 16:50

Не, необходимо, но не и ДОСТАТЪЧНО условие е...

Определено DSLR визията има няколко коза пред стандартната камера.
И сега, след като ми се наложи да се проогледам за такъв тип видеозаснемане, и след като виждам как напредват и колко умело се справят с "обяздването" на фото за видео... виждам сериозна причина за избор на новото, по конкурентно видеозаснимане.

Освен дълбочината на фокус... едно много голямо предимство е снимането на тъмно. Там DSLR просто бие в земята всички "конвенционални" видеокамери...
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: M_D   
Дата:   22-11-13 17:02

Ето четири добри филма с "художествена филмова визия":
Moonrise Kingdom, Black Swan, Lock, Stock and Two Smoking Barrels , The Hurt Locker
Познай какво е общото между тях. :)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: bozo   
Дата:   22-11-13 18:05

Видеозаснемането е доста по-назад от фотографията, конкретно за България.
Клатеща се камера, безкрайни фартове, скачащ зуум... изтрайвам 20-30 секунди, до минута и край...

Преди време гледах клип на афиширащ се като супер-про оператор+монтажист - как му е здраво вариото на камерата на "майстора" не знам, подобни клипове трябва да започват с предупреждение към хората с епилепсия.
Не искам да пускам линкове, за да не стане темата поредния кенеф.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: bozo   
Дата:   22-11-13 18:15

navy-то тук е прав, нещата леко и стабилно се изместват към DSLR видео, с всичките му предимства и недостатъци, пазара тласка на там.
Противно на очакванията и на общото възприятие - крайния резултат, цялостната визия е резултат от ТАЛАНТА на оператора, а не от ЦЕНАТА на техниката.
Не искам да обиждам никого, това е генерализирано заключение - когато си дървар и крайния продукт ти е дърварски, ако ще да е заснет със "скъпа" техника. Дори с едно тесте членски браншови карти дърваря си остава дървар.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: menkabg   
Дата:   22-11-13 18:38

Да Блясък, асистента му е втора камера.

А визията си е такава да, поне доколкото мога аз да преценя - кадрите за клипа са си от самия филм, като че ли с някаква обработка на цветовете.

Относно репортажната част - има много добър усет момчето къде и кога да ползва дефокус, ефекти, движения на камерата и разните му там похвати, които не знам дори как се наричат - например това следене с камерата го има на танците в ресторанта, фокус дефокус от един към друг гост, но в църквата например няма как да се случи токова гонене и там просто редува кадри от попа и церемонията, дефокус-фокус към детайли в църквата например и обратно към церемонията, пак с движение на камерата, не знам как точно да го опиша.
В домовете се редуват детайли от украсата, гостите, акцентира на ритуалите - вратата и обувката например, с гледни точки отвътре и отвън, ритането на менчето на забавен кадър, а забързва или прескача някои по-отегчителни моменти. Няма ги във филма онези правите хора по 10мин, които после всеки превърта, или изкачването на стъпалата до петия етаж.
За 3 гледания веднъж не ми се е приискало да превъртя някъде.

Важното е че има вкус и прави всичко с мярка, в нито един момент не съм усетил нещо да е дразнещо или прекалено.

В края на краищата всеки си има различен вкус и моят едва ли може да бъде критерий за всеки - със сигурност нещо някъде на някого няма да му хареса, но пълно щастие няма.



Публикацията е редактирана (22-11-13 19:40)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: boni   
Дата:   22-11-13 18:53

Малко от нашия екип(Дани Нановски, Марияна, Ники и с малко помощ от мене :)

http://vimeo.com/79282578


http://vimeo.com/70854058




Публикацията е редактирана (22-11-13 19:00)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: bozo   
Дата:   22-11-13 19:08

"За 3 гледания веднъж не ми се е приискало да превъртя някъде.
"

Е, това е.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: photokiller   
Дата:   23-11-13 13:38

http://vimeo.com/73594738

Препоръчвам този човек!
Мисля, че ако прескочиш летвата на трицифрената сума ще получиш нещо наистина добро :)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-11-13 14:17

boni,
Професионално изработено, но прекалявате с прехвърлянето на фокуса, а някои движения на камерата са съвсем самоцелни. На много места има проблеми с фокуса. Грейдингът би могъл да бъде по-добър.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   23-11-13 14:23

На повечето клипове, които гледах тези дни се прекалява с този дефокус.
Прилича на "неизживяна радост покрай нова екстра" [smilie5]

Мисля, че след като мине време и се поовладее "контрола" върху фокуса... и това с дефокуса ще намалее.
Хубавото е, че имат идеи, усет, добра реализация.
Коренно различно от до болка досадното сватбено заснимане СОЦ стил...

Ако трябва да ги степенувам по мой вкус, на първо място ще сложа Ники Николов, след него ХАЛ...
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-11-13 18:38

сонито във видеото на Илиян Матушев, не срещнах много дефокус, но виж "летене" със стеди и кранове има доста. Да не кажем прекалено много. Освен тенденцията за прекомерния дефокус, може би използването на стеди е второто нещо, с което почва да се прекалява във сватбените "поп-фолк" клипове
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: сонито   
Дата:   23-11-13 19:33

metodiev_martin
Да прав сте, тук се вижда ясно единият кран.

http://www.youtube.com/watch?v=SlqfrDjCMYo
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-11-13 20:02

Даа, клипът е показателен за гения на българските сватбени оператори от една страна и гения на младоженците от другата ...
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   23-11-13 20:04

Моите уважения, но този клип няма нищо общо с визия и настроение, за което говоря.
Дори не се доближава [smilie7]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-11-13 20:26

Клипът е класика [smilie5] началото може да бъде ползвано за трейлър на сръбска комедия [smilie18]
може би сонито не е избрал най-подходящият с фефокус.
ТУК, въпросният Илиян Матушев, има някакви опити за "дефокус" с холивудски сюжети.



Публикацията е редактирана (23-11-13 22:18)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Dimmby   
Дата:   23-11-13 20:30

Ето този снима само с DSLR цял сезон, сам без кранове, стедита, слайдери и т.н. засега! [smilie3]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   23-11-13 20:48



Това не е DSLR...
Снима много приятно и лежерно но е далеч от този, който харесах [beer]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Dimmby   
Дата:   23-11-13 20:51

Това е Canon 70D на монопод, грешиш! ;-)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: bozo   
Дата:   23-11-13 22:19

Има едно леко, но забележимо поклащане, което разтуря цялата манджа...
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-13 00:21

Да, може да е DSLR, като гледам как го държи на някой компактна видеокамера ми заприлича [smilie8]

Днес се пробвах с моето Д7000 да заснема това-онова. Не си е работа това... тресе, неудобен захват, неудобен ъгъл на гледане на екрана, който няма възможност за изнасяне и чупене под ъгъл... изобщо голямо предизвикателство е това да снимаш видео с DSLR, а за репортаж трябва да си Факир [smilie5]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: vladopetrofff   
Дата:   24-11-13 10:27

Почнах да пиша нещо, ама се отказах.... :)



Публикацията е редактирана (24-11-13 10:27)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Tonidi   
Дата:   24-11-13 11:18

Нави, отдавна се каня да те питам нещо. Защо винаги вместо буквата я използваш й? Това някакъв твой стил ли е или просто незнание. А иначе да се критикува е много лесно...Как например операторите били некадърни и не се сещали да снимат сватби с фотки. Ааааа, ама то било трудно май, особено за трицифрена сума...

 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-13 11:52

Друг път не отлагай, питай направо [smilie3]
Сигурно от незнание ще да е... знам ли [smilie5]

Дали е лесно или трудно няма толкова голямо значение, колкото дали има смисъл и е градивна "споменатата" критика.
Не съм споменавал думата "некадърни". Всеки снима толкова, колкото може. Друг е въпроса дали се развива или тъпче на едно място.

Коментирам използването на DLSR като техническа възможност за освобождаване на много повече художествени похвати, отколкото стандартната камера дава. И всичко това ако имаш талант и успееш да я овладееш, нали така?
Тъй като твоята фирма се занимава именно с това и начина, по който ми опинираш разбирам, че това, за което говорим те дразни.
Да, таланти като Н.Николов и други, които похващат този тип на снимане ще задмине вашият утвърден стандарт, защото те се развиват и напредват много бързо, много по бързо, отколкото можете да предположите и когато го осъзнаете, те ще са минали покрай Вас като Бързият влак...

Това само може да радва... ако се замислиш реално [beer]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: BAT   
Дата:   24-11-13 12:12

Николов доста клати камерата, особено в началото, липсва му стабилност, но пък иначе е гот и си личи,че ще се развие. Хал си личи, че е професионалист с опит. Предсказуемо високо качество и стабилност. Димби много добре също се е справил, но малко приспивно. Хората на Бони в късия клип - много настроение и емоция и кефи бързата смяна на кадри, въпреки че игрите фокус-дефокус са ги поувлякли. Дългия клип от извън България ме увлече с магията на различната обстановка. Снимат репортажно и разказно.
Новите неща на Илиян също са много хубави, оня клип дето го бъзикате е стар.
Абе браво на всички, опитват се да разчупват стереотипите!
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: ando   
Дата:   24-11-13 13:16

Krassy написа:

> Коментирам използването на DLSR
> като техническа възможност за
> освобождаване на много повече
> художествени похвати, отколкото
> стандартната камера дава.

И кои са тези повече художествени похвати, които се освобождават от техническите характеристики на DSLR? Дава единствено по-плитък DoF, но плитък DoF се постига и със стандартна видеокамера, все пак плиткият фокус е оправдан само при по-крупните планове, при общите планове е изгъдица. Аз твърдя, че DSLR ограничава донякъде художествените похвати. И ще ти дам за пример един от посочените клипове в темата - това на Илиян Матушев. Приложил е така нареченият "вертиго ефект". Това със стандартна видеокамера е лесно като детска игра, но с DSLR e мисия невъзможна!
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-13 13:21

Всеки има очи да гледа и мозък - да преценява [smilie7]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: ando   
Дата:   24-11-13 14:23

Искам да ти кажа, че художествените похвати не са техническа характеристика на камерите, а са похвати, прилагани от ЗАУ. Възможностите на техниката само помагат или пречат за прилагането на определен похват. А пък когато един похват е превърнат в самоцел, било движение на камерата, било то варио или избирателен фокус, без да има мотивирана драматургическа причина, се получава боза.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: chrisnoch   
Дата:   24-11-13 14:45

Adno,
"Дава единствено по-плитък DoF, но плитък DoF се постига и със стандартна видеокамера, ..."
- Не знам какво наричаш "стандартна видеокамера", но DoF е обратно пропорционален на диагонала на сензора. Ще рече, че по-големите сензори имат по-плитък DoF.

За "вертиго ефект" не съм чувал. Сигурно е нещо много модерно! [smilie5]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-13 15:07

Един DSLR дава много повече възможности за построяване на изразителна, художествена визия и чудесен рисунък както на кадъра като цяло, така и в дефокуса, да не говорим за бокето.
Много повече обективи, сложени на камерата правят това предимство недостижимо от средният клас масови камери, които се използват.

Другото важно нещо е сензора. Повечето видеокамери сериозно издишат на тъмно. Докато DSLR е няколко гърди напред.

Високата скорост на снимане... 60 кадъра в секунда и нагоре също не е във възможностите на много камери, а този slow motion ефект е много нужен в някои ситуации.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: stoyanivanov   
Дата:   24-11-13 15:11

Аз пък да не знам, че ефекта с т.нар. дефокус можел да се постигне само с ДСЛР с го-о-о-о-о-лям сензор, иначе било адски трудно. И операторите, с които съм снимал, го правеха като стой та гледай, щото и те бяха безпросветни, милите - не знаеха този малък тайна. Е, вярно, те не снимаха такива сложни неща като сватби, ами разни баналности от рода на документални филми, репортажи и клипове... Що се отнася до "вертиго ефекта" - наистина е нещо много ново и модерно. Употребяват го само отчаяни новобранци - да речем Хичкок.
Ако говорим сериозно - хубаво е, че техниката се развива. Но и със старата, и с новата техника е най-важно кой снима... както и кой монтира после. [smilie7]

Vertigo Effect

Простичко онагледяване



Публикацията е редактирана (24-11-13 15:23)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: vladopetrofff   
Дата:   24-11-13 15:22

Фотоапарата сам по себе си е прекрасен за видео, твърд обектив отпред му приляга още повече. Сватбеното видео в БГ е все още на етап "снимай да има какво да гледаме после", за което няма как да не "благодаря" на фотографите, нарамили камерите преди време по необходимост! Сватбарското снимане и до ден днешен е нарицателно, мисля че всички ще се съгласите с мен. Благодарение на Делийски, вече имаме малко повече самочувствие от колкото преди... Та така де, относно фотоапарата и неговото приложение в сватбеното видео.... НЕПРИЛОЖИМ! САМО ФОТОАПАРАТ! Динамична атмосфера, небалансиран звук, налага се от време на време да се снима "от ръка". За да докарате сватбен филм с нормална продължителност а не 3 минутен трейлър, освен фотоапарата, раницата с обективите, ще ви трябва и аудио рекордер, защото дори и с външен микрофон, аудиото на фотото е та..к, да не забравяме и необходимото време за смяна на обективите и още куп неща... Които бяха на Велинград разбират за какво говоря... Видеокамера за носеща + 2 фотоапарата за акценти .... всичко това води до по скъп продукт .... аааа ето от къде трябваше да почнем ... Колко могат да си позволят 3к за видео???? В БГ? За сватбарско снимане....

Успех!
п.с. сутринта се сдържах, ама сега не мога... Да не забравя че неизменно към едно впечатляващо видео, трябва да има и впечатляваща музика, за да въздейства...
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: ando   
Дата:   24-11-13 15:26

chrisnoch, киното не се ражда с въвеждането на видео режим в ДСЛР-ите (това по повод модерния "вертиго ефект", за който не си чувал до сега). Под стандартна видеокамера, както се изрази Краси се предполага широко използваните камери от среден клас с 3CMOS 1/3" и по-рядко 1/2" сензори, предполагам. Дълбочината на рязкост не зависи само от големината на сензора, предполагам знаеш?

Краси, поставяш каруцата пред коня! Дефокусът служи само и единствено да не се отвлича вниманието на зрителя и да се акцентира върху сюжетно важният обект в кадъра, за контролиране на вниманието на зрителя. Не е важен дефокуса, а фокуса!



Публикацията е редактирана (24-11-13 15:46)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: vladopetrofff   
Дата:   24-11-13 15:35

За Краси специално, 60 кадъра в секунда все още си e мечта за много фотоапарати, повечето правят 60p само в режим 720p ... т.е не на Full HD..
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: M_D   
Дата:   24-11-13 15:39

понеже 1 картинка = 1000 думи:

http://www.foxsearchlight.com/media/blog_post_images/beasts_hush.jpg




http://img268.imageshack.us/img268/2912/66ai.jpg



Снимано на размер на "сензор" < 1" тв туба.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-13 16:14

[smilie7]

значи темата я превърнахме в диспут?
Няма лошо. Интересно е да се дискутира...

Защото аз попитах за видеооператори, които снимат с DSLR и тяхната продукция има подчертан визуален ефект, който класическата камера го няма. Такава е задачата, за която ме помолиха да потърся...

Верно е, че дадох повод за спор. Но нека всичко това да е в границите на уважението.

Кое било трудно, кое било скъпо, кое било възможно или не - върху всичко това могат да си хортуват видеооператорите колкото искат. Аз се занимавам с фотография и видеото ми е интересно само в границите на общата култура.
Обаче гледам крайният резултат. Как е постигнат, с колко пот и магия - не знам. Само виждам сериозна разлика във визията на готовият продукт. ОСВЕН начина на заснимане, майсторското водене на камерата, било тя фото или видео, идеята на режисьора зад кадър и всичко останало... нали разбирате какво искам да кажа?
И след като започнаха да ме питат за видео оператор с подчертан "depth of field" във визията, ДА, точно така ме попитаха, аз пуснах и тази тема след като доста дълго се рових и в нет-а.
Много благодаря на някои хора, които ме насочиха в правилна посока.

А специално за Владо Петров ще пусна линк към едно клипче...

http://www.youtube.com/watch?v=jXl-DtdHTxI


Нещата не са толкова трагични, нали?
Говориш ми за цена... а аз да ти говоря за цена начална инвестиция?

И докато "трудностите" при DSLR снимането са преодолими... недостатъците на стандартната видеокамера са родилни и нерешими. Ако от клипчето не разбереш какво искам да кажа... питай [smilie24]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: vladopetrofff   
Дата:   24-11-13 17:22

Приятелю, снимам и с камера, и с DSLR ... всичко което казах е на база опит... И точно защото не знаете, кое с колко пот и магия се постига, затова и не мисля да продължавам в темата... Всичко зависи от клиента... имам си и мостри с камера, и мостри с фотоапарат.... ако сме снимали с двете, за начален и финален клип използвам визията на фотоапарата.... Апропо, с никой не се заяждам, просто трудно излиза клиент който да иска да плати това което аз искам... иначе за едната мостра всеки може да извади клип... Надявам се да ме разбрахте :)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: vladopetrofff   
Дата:   24-11-13 17:28

Клип с плитък DOF ... Цените ги оставяме без коментар, все пак купуваме по-скъпо от Американците, пък работим по-евтино :(



Публикацията е редактирана (24-11-13 17:30)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: wafen   
Дата:   24-11-13 19:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-13 21:13

С камера можеш да докараш добра дълбочина и отделяне, но само на маргаритки на полето, ако си с масовите камери...

а хора в цял ръст... с точно определени, дето не знам колко човека в България снимат, но мога да предполажа колко са малко [smilie7]

Да не говоря за лошата динамика на изображението при видеокамерата... изгорели рокли и небета...

Някъде споменаха още, че 60 кадъра правел DSLR-а, но на 720p [smilie7]
И ще кажете, че това е лошо качество? Прилича ми на сламка за удавник...

А HD камерите 1080p или 1080i снимат, че не съм запознат?
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: boni   
Дата:   24-11-13 21:33

Хе, А99 си снима 1080p на 60 к/с, както и всички нови ДСЛР -и.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: vladopetrofff   
Дата:   24-11-13 21:52

Успех на всички Вас и на целия форум :)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: boni   
Дата:   24-11-13 22:14

Frame size/frame rate/bit rate
1920 × 1080; 60p/50p; 28Mbps
1920 × 1080; 60i/50i; 24Mbps
1920 × 1080; 60i/50i; 17Mbps
1920 × 1080; 24p/25p; 24Mbps
1920 × 1080; 24p/25p; 17Mbps
1440 x 1080; 30p; 12Mbps*
640 x 480; 30p; 3Mbps*

Audio
http://2.static.img-dpreview.com/reviews/sony-alpha-slt-a99/images/xlradapterkit-001.jpg?v=2604

Stereo internal mics, Dolby Digital
Sony's optional XLR-K1M improves significantly on the A99's native audio capabilities by offering dual XLR inputs with two channel audio settings. The device connects via the camera's multi-accessory port hot shoe and the kit comes with one stereo microphone
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   24-11-13 22:50

Все си мисля, че спорите кое е по практично
мотор или автомобил [smilie5]
и двете [smilie5]
ако камерата е автомобилът, а мотора DSLR-а [smilie7]
Нормално, че сниманото с DSLR обикновено се поставя в "трейлъра" на сватбения клип. Вече не познавам никой, който все още да използва широкоъгълни конвертори към камерата и подобни истории.
А и все още не познавам никой, който да снима сватби със такъв Steadicam

http://eyefish.tv/files/profile/tryst_steadicam.jpg


а не с про глайт, ултра лайт глайт и всякакви подобни "видео-стабилизатори" за по 500-6-700$, които в голяма част от случаите са твърде сложни за управление от "сватбените оператори".
Предимствата на DSLR-ите по никакъв начин не могат да се пренебрегват, защото като започнем от високото използваемо ИСО на съвременните камери, и стигнем до ултрашикорите светли обективи, ползвани на кранове и стедита в черкви и ресторанти. Тук вече е коректно да поставим и GoPRo като средство за заснемане на сватбени видеа.
От друга страна, камерата е в пъти по удобна за заснемане на досадните, извратени обичаи, хОра около 40 годишни панелки и прочие. Просто е безсмислено. Някак техническата и художествена интерпретация на заобикалящата среда (до болка познатите еднотипни панелени апартаменти и междублокови пространства) не е достигнала нивото, при което заснетото няма да изглежда нелепо.
А и като цяло, "ефектните" кадри снимани с DLSR омръзват и натежават, когато не са в умерени граници. Написах, вече че след "дефокуса", летенето с кранове и стедита е вторият операторски прийом, с който брутално се злоупотребява. Предполагам, че и позабравеното "вертигото" също ще попадне в тази категория. (скоро попадах на опити за постигане на този ефект, при супер стари поп-фолк клипове - СМЕХ и УжАС)
PS -
тъй като няколко пъти споменах за панелките, обичаите и прочие, не искам да обиждам никого, но това е реалността на 85% от БГ сватбите. Огромните къщи със зелени дворове и басейни присъстват доста рядко като декор, а ако присъстват в голяма част от случаите просто се наемат за сватбения ден (включително резиденции, дворци и прочие).
В такива ситуации екипът, който снима сватбата не се състои от 2-3 човека, и не взима 2-300лв, а и възможностите на клиентите са много, много над средните. Тогава не липсват и идеи, и креативност, и професионално изпълнение.
Каква креативност и професионализъм може да има един продавач в магазин, който събота и неделя снима сватби за по 150-200лв, с 15 годишна камера, в същата БГ действителност, за която споменах по горе.
Така като чета горните редове, много се отклоних от темата, но аз да си кажа какво ми е на сърце [smilie18]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-13 23:00

Говориш за две големи крайности...
А не споменаваш за златната среда?

Младо семейство със сравнително доходна работа и помощ от родителите, с усет за красивото и желание за нещо по-добро и малко "западно" изглеждащо...
Защо такива хора да не отделят по 7-800 лева за фото и видео поотделно?

И тези хора могат да си позволят да реализират своята сватба в някой комплекс.
Да прескочат грозните ритуали, да си имат свои, пак да има вземане на булка, но от вила или хотелски апартамент. Къде е разликата, когато се снима с идея и акцентирано върху най-важното?

Лично аз познавам не малко такива хора, които имат един нормален стандарт на живот и изобщо не се водят богати, които да живеят в лукс и да си позволяват волности.

И винаги в такива теми като почне всеки да защитава една или друга теза и обезателно взема за пример или най-ниската, или най-високата крайност. Но тези крайности не са обект за коментар.



Публикацията е редактирана (24-11-13 23:01)
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: vikitovikito   
Дата:   24-11-13 23:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Miro__Slav   
Дата:   24-11-13 23:07

Още една работа на колегата Илян Матушев
http://vimeo.com/74444497
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   25-11-13 00:11

Дааа... изгледах няколко негови клипа.
Усеща се майсторството и дългогодишният професионализъм...
И сериозната и скъпа подготовка за всеки един такъв клип. Като видях и местата, където се провеждат тържествата на младоженците разбирам, че човека снима лъвски/или лъскави/ сватби [thankyou]
Всички клипове са едни тържествено спокойни, от тях лъха сдържана аристократичност. Радост за окото... [smilie7]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: ando   
Дата:   25-11-13 00:15

Krassy написа:

> С камера можеш да докараш добра
> дълбочина и отделяне, но само на
> маргаритки на полето, ако си с
> масовите камери...
>
> а хора в цял ръст... с точно
> определени, дето не знам колко
> човека в България снимат, но мога
> да предполажа колко са малко [smilie7]

А каква ли ще е тази причина, която да налага отделяне на хора в цял ръст в кадъра? Общият план е информативен - показва обстановката в която се намират заснеманите персонажи. За боке фетишистите може и да е оправдано, но в действителност не е. Можеш ли да ми покажеш сцена с общ план от филм по твой избор, където има акцент върху човек в цял ръст? Доста филми трябва да изгледаш за да намериш подобно нещо. [smilie5]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: boni   
Дата:   25-11-13 00:27

Не виждам за какво спорите. Просто визията при сензор 24х36 е близка до киното, защото кинолентата е със същия размер на кадъра. И се усеща във всяко едно отношение - пластика, дълбочина, динамика и т.н.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   25-11-13 00:40

Adno, ами как да ти кажа, в почти всеки един добър филм [smilie7]
Затова е и думата ФИЛМОВА ВИЗИЯ... с това и започнах темата.

Камерата с мъндзарката матричка има сапунерска визия. То това или се вижда/усеща... или не, какво още по детайлно да обяснявам и аз не знам [smilie8]
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: ando   
Дата:   25-11-13 00:46

Бони, не е точно така - има и 8мм киноленти и Супер 8мм, и 16мм, и Супер 16... А също така има игрални филми снимани с Mini DV камери, например филмът 28 days later е сниман с камера Canon XL1 със 3CCD 1/3" сензор.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   25-11-13 00:52

"усещането" за филмова визия или по точно за "дълбочина" на изображението е в резултат на комбинация на голям сензор и голяма перспектива. А това става при снимане отблизо на крупни планове.
Всичко това с класическа видеокамера е невъзможно.
За да се постигне това отделяне... се снима с дългофокусни обективи, но усещането не е същото, защото перспективата вече е смачкана и имаме само прост дефокус.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: ando   
Дата:   25-11-13 00:58

Краси, вместо да обясняваш ...покажи! Покажи един общ план от хубав филм според твоите критерии, където героят да е в цял ръст и да е отделен от останалите персонажи и фона. Просто няма. И не защото няма техническа възможност за това, а защото както казах по-горе общите планове в киното служат само за да покажат обкръжаващата среда и взаимовръзка между персонажите. Акцентът се поставя като се окрупняват плановете. Филмова визия - ОК, но филмовата визия не се изчерпва с плиткия ДОФ. Плитък ДОФ в киното и видеото се налага при средните и близките планове, при детайлите, а това се постига и чрез стандартните видеокамери.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: ando   
Дата:   25-11-13 01:00

Е, за переспективата си прав, така е.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: El_Fuego   
Дата:   25-11-13 01:00

boni написа:

> Не виждам за какво спорите. Просто
> визията при сензор 24х36 е близка до
> киното, защото кинолентата е със
> същия размер на кадъра. И се усеща
> във всяко едно отношение -
> пластика, дълбочина, динамика и
> т.н.


Кинолентата не е със същия размер на кадъра. На 35 мм филм кадърът е ориентиран по дължината на филма във фотоапаратите и по ширината му в кинокамерите.
 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   25-11-13 01:15

... голям сензор и голяма перспектива...

Нямах никакво намерение да се включвам в темата, ама на тоя бисер не можах да устоя да попитам.
Морски, в какви мерки я мериш таз перспектива?[smile]

 Re: Видеооператорите и дефокуса...
Автор: Krassy   
Дата:   25-11-13 01:26

В абсолютни и неповторими [smilie7]

Виждам, че много хора използват темата за арена на своите си спорове.
Мисля, че до сега стана ясно какво се търси и кои хора могат да го постигнат.

Ако някой има неща, заради които не може да постигне собствен душевен покой, нека да си пусне тема и да си ги формулира както намери за добре.

Благодаря Ви [smilie7]
 

 Авторът е затворил собствената си тема.