Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Калибриране DELL въпрос ?
Автор: Shmidt   
Дата:   13-11-13 21:50

Здравейте,

Купих си преди 3 дни DELL 2412M и се опитвам да го калибрирам.

Хардуер i1pro , софтуер Eye-One Match 3, операционна система Windows XP pro SP3 , видео адаптер ATI Radeon 9250.
Свързан през DVI.

Входящи настройки:
Режим Advanced
LCD
White point: 6500 K
Gama: 2.2
Luminance: 120cd/m2
RGB controls

В началото софтуера иска контраста да се увеличи на 100%.
По време теста за контраст не ми дава референтен резултат , дори ако го намаля на 99-98%.

Всичко останало минава лесно и гладко и това е изходния резултат.

https://photo-forum.net/i/1784536


Нормално ли е 100% контраст и къде може би е проблема ?

Благодаря , ако отделите време да ме посъветвате.

Шмит

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: Shmidt   
Дата:   13-11-13 21:51

https://photo-forum.net/i/1784536




Публикацията е редактирана (13-11-13 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: imitev   
Дата:   13-11-13 21:57


Ресетни контраста на колкото е бил зададен от производителя и не го пипай. На ЛЦДтата той е "софтуерен" и предизвиква постеризация...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: didesignbg   
Дата:   13-11-13 22:25

слушай imitev, контраста на заводската настройка. 75 май е на повечето делове.
Също тази яркост 53 би трябвало да е висока, да не би да си намалил много от R G B контролите, там трябва да си плътно до 100.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-11-13 22:33

 i1 като калибрираш би трябвало да ти казва тия неща..RGB и яркост.

Контраста поен при мен пишеш да го оставя фабрично

Каква осветеност ис му задал на i1? аз карам на 120 и съответно на моя дел, малко по-различен модел някъде на 20-30% седи яркоста. Та 53% според мен със 100% контраст доста ще вади очи, което хем е неприятно, хем и не виждаш светлите тонове.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: Shmidt   
Дата:   13-11-13 22:46

Oк - ще намаля контраста.

А с контролите май съм се олял :)

https://photo-forum.net/i/1784565




Публикацията е редактирана (13-11-13 22:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-11-13 22:48

ами RGB ги сложи на 90% и той ще ти каже кое леко, нагоре и кое леко надолу

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: itilien   
Дата:   13-11-13 22:48

Shmidt - и аз тъкмо се каня да си купя точно такъв монитор, но в коментарите на едно ревю прочетох за проблеми - нещо, което по чуждите форуми наричат Backlight Bleed - на напълно черен фон и в тъмно помещение се виждали някакви светли петна по краищата. Твоя има ли някакви подобни проблеми?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: nevermess   
Дата:   13-11-13 23:00

И аз съм се загледал в този монитор и поради тази причина си записах настройките от едно ревю. Може да са ти полезни:

Picture preset: Custom Color
Brightness 43
Contrast 75
Sharpness: 50
Gamma PC
Aspect ratio: Wide 16:10
R 97
G 92
B 94


ForDell U2412M review



Публикацията е редактирана (13-11-13 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: imitev   
Дата:   13-11-13 23:04

RGB също се започва от стандартните на производителя. Като ги надуеш обикновено избива в нюанси при средните стойности на цветовете и корекционната крива не е много права.

В твоят случай е по-скоро добре крайният резултат.

Жокер - след като настроиш цветната температура се върни да провериш отново яркостта. Обикновено мърда нанякъде...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: asahi   
Дата:   14-11-13 01:32

Не ми се иска да издавам всички тайни от кухнята, но ще споделя, че трябва да измериш онази яркост, която може да даде монитора, и да калибрираш спрямо нея, т.е. да използваш пълноценно яркостния му диапазон. С цветът е малко по-сложно. Там гониш и яркост, и цветна температура.

Често калибрирам на лесните настройки, но проверявам крайния резултат и ако имам съмнение се връщам в подробните настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: pepi34   
Дата:   14-11-13 03:43

Имам Дел2713Н. Доста се борих по съветите на разни приятели с разни софтуери и разни калибратори. Накрая се оказа, че може да се калибрира само с един модел калибратор (фабрично описания), мисля същия който си посочил, че използваш и един софтуер дава най-добрите резултати. Това е софтуера, който си върви с монитора. При него само задаваш цветната температура и осветеността (120кд примерно) и всичко останало си става само. Яркостта и контраста за мое учудване след калибрацията се получиха около 11-17% а в началото беше по дефолт 50.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: pepi34   
Дата:   14-11-13 03:44

Но като цяло мониторите Делл са голяма пръчка относно калибрирането. Поне моето впечатление е такова.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-11-13 08:37

Определено искат малко повече заигравка тези с разширеното цветопредаване, а 2713 е ужасно бъгав за калибриране. Но все пак нивото на контрол което предлага струва два-три пъти повече при ейзо и нек, нормално е да има икономии. За 2713 (а и за всеки монитор за който имаш съмнения) съвета ми е след като си калибрирал с делския софтуер, да измериш с Agryll и dispcal какво се случва. Твърде често резултата не е това което си мислиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: Nedelcho1   
Дата:   14-11-13 08:42

itilien написа:

> Shmidt - и аз тъкмо се каня да си купя
> точно такъв монитор, но в
> коментарите на едно ревю прочетох
> за проблеми - нещо, което по
> чуждите форуми наричат Backlight Bleed -
> на напълно черен фон и в тъмно
> помещение се виждали някакви
> светли петна по краищата. Твоя има
> ли някакви подобни проблеми?


itilien, моя NEC 2090UXI също го има това като проблем, просто е по - малко. Това се получава от подсветката на монитора. Примирил съм се, че перфектен монитор няма и затова преди две години след много търсене се спрях на този.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: hotsnail   
Дата:   14-11-13 08:54

При 24 инчовия дел с широк гамут имах много проблеми с калибрацията, докато ползвах

1. Софтуерна калибрация
2. Калибрация с колориметър дето не покрива адоби RGB

Ако си с нов i1 и ползваш софта за делл. Няма никакви грижи. При това са го оправили да върти бая повече пачове сега. Предната версия калибрираше малко през пръсти. Тая сега си откарва едно 10-15 минутки ама доста мери и проверява след това профила.

Иначе и това дето казва Диде, за да си сигурен, какво се се случило, не е лоша идея.

Трябва и настройката на windows да си смениш там за цветните профили, за да си работят както си трябва...

Сега ми е перфектно просто.

Единствен проблем при калибрация ми, е че трябва да деинсталирам и инсталирам софтуери. XRite са идиоти техния софтуер за делл се бие със техния спфтуер за нормални монитори и не могат 2-та заедно да се инсталират на един компютър.......огромно малоумие. Може и.д а са го оправили щото имаше обновявания на софта.....ще пробвам след месец или два като калибрирам пак.

А с широкия гамут и софта на дел дето следи приложенията се оказа полезен. Пръчка е да го настроиш, ама ако успееш е перфектен. Иначе с широко гамутния екран не може да гледаш снимки в интернет - много им криви цвета.

Ако нямаш такъв софт всички програми без тия на адоби и дхо ще ти показват яко сбъркани цветове и ще си мислиш че имаш проблеми с калибрацията. Просто проблема е ,е повечето софтуери не се оправят с широк гамут и трябва монитора да се включи на профил с емулация на sRGB



Публикацията е редактирана (14-11-13 08:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-11-13 09:06

Те проблемите ги има и със софтуера на твоя дел, та не е лошо и ти да го направиш. Имат проблем с един хмл, който се бъгва и от там нататък не се случва нищо. Също така двете ти настройки за калибрация се чистят само след фабрично нулиране. Т.е. преди всяка калибрация трябва да чистиш и още доста дребни нещица, за момента са добре описани във форума на дел. Проблемът е че човек не е задължително да е черен нинджа за да може да калибрира един монитор...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: Tenev   
Дата:   14-11-13 14:10

itilien,

проблемите с подсветката ги има най-вече при първата ревизия на този монитор. Когато го купувах (преди около година май беше), ми бяха дали точно от нея и трябва да призная, че не ставаше за гледане. След подмяна с нов монитор от нова партида, вече втора ревизия, нямаше никакъв проблем. Едва ли вече има бройки от първа ревизия, но ако можеш го погледни преди да купиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   15-11-13 18:57

Автор: nevermess
Дата: 13-11-13 23:00

И аз съм се загледал в този монитор и поради тази причина си записах настройките от едно ревю. Може да са ти полезни:

Picture preset: Custom Color
Brightness 43
Contrast 75
Sharpness: 50
Gamma PC
Aspect ratio: Wide 16:10
R 97
G 92
B 94



Повече от половин година съм със същите настройки и цветовете си ме радват. Даже и да не са "истинските", при печат резултатите не се разминават драстично. Преди мислех да го нося да го калибрират, но при положение, че се навъдиха всякакви специалисти с цени на калибриране от 40 до 140лв, реших да си карам с тези настройки[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: Mogila   
Дата:   15-11-13 22:04

с i1 никакви проблеми с калибрацията на 2412ката. просто супер[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: asahi   
Дата:   16-11-13 13:13

Бе то и аз нямам проблеми, но съществуват и изключения.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: Lycan   
Дата:   16-11-13 13:53

Ако многото копчетий създават проблемите за чий са там?
Аз съм много доволен от факта, че имам само щепсел на монитора и нито едно копче, дори такова за включване :)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: imitev   
Дата:   16-11-13 14:05


Апълските монитори след директното сравнение с CG серията на Еизо ме загубиха за винаги като клиент... Изобщо не си струват парите...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: hotsnail   
Дата:   16-11-13 14:33

Дела не е лош има си бъгове и някои друг проблем, все пак е доста по-евтин от Епълски монитор и Дела с много по-хубава картинка....все пак това е важното, нали?

Иначе с i1 никакви проблеми не съм имал. Освен това, че трябва да преинсталирам софтуера.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране DELL въпрос ?
Автор: uri64   
Дата:   16-11-13 17:33

Споменатите по-горе настройки:

Picture preset: Custom Color
Brightness 43
Contrast 75
Sharpness: 50
Gamma PC
Aspect ratio: Wide 16:10
R 97
G 92
B 94

ги пробвах на моя некалибриран Дел У2311Н, ама се получи някакъв розов оттенък в белите участъци и май стандартния режим по-вярно седеше.
От работилите с такъв монитор - бихте ли споделили някакви по-читави "сетинги"?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »