Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Бърза тема за нов DSLR
Автор: nd48qwert   
Дата:   24-10-13 13:36

Здравейте,
пристъпвам директно към въпроса без обяснения как това ще е първият ми DSLR и много се вълнувам, защото ще е първия и вече не се вълнувам много след всички review-ta които прегледах.

От наблюденията ми Nikon предлага малко повече в бюджетния сектор, тела с добро ISO, добро качество и добър AF, евтини им стъкла са доста добри и един комплект 18-105, 35/1.8G, 85/1.8G и биха ми свършили добра работа в бъдеще. Въпросат е че искам и спортна фотография, осфен street и landscape и теле-тата идват малко нанагорно, особено втора ръка canon предлага по-добри цени. Странно е че още не съм избрал система, но още от началото клоня към Nikon, но видеото и Magic Lantern-a ме дърпат към Canon, също пазара на обективи втора ръка е доста по ликвиден и цените при добрите обективи са идея по-добри. Може би и самите тела повече ми пасват на ръката и ми харесват по някаква причина, но това е субективно и не е решаващо, защото ще почна с евтино тяло и ще има смяна след време. (поправете ме ако някаде съм се заблудил за нещо + нямам практически опит и това е само от чужди наблюдения и ревюта)

Искам да си съставя план за изграждане на една добра система с времето, така че да отговаря на нуждите и бюджета ми. Нуждите ми ще бъдат street/landscape/night/sport. Теле-тата за спорт ще ги оставя във времето малко, $$$, не че нямам желание, така че ще започна със скромно варио, може дори китак и веднага след това 1.8G, още се чудя между 35/50(дайте съвет). До FF не знам дали ще стигна, но няма и да е скоро ако се случи, така че сравнявам кропки с добри обективи на приемливи цени.

Вторият ми въпрос е за стартов комплект. Бюджетно съм си избрал диапазона, освен ако не дойде нещо наистина изгодно.

Nikon D5100 - доста добра цена в магазина, сравнявах им цените преди време, чудя се дали би паднала още малко като сега излезна D5300, заслужава ли си да се чака, и колко би паднала цената на D7000 (определено най-добрия за мойте нужди, но $$$)
Не ме убеждавайте за D90(ще снимам и видео, иначе виждам разликата в телата, доста съм схватлив и сръчен и в момента в който изпитам нуждата от полезния втори LCD ще се ядосам, но всичко е поправимо)
D3200 съм го отписал с тези 24mp, D3100 ще ме пожали в парите, но мисля че си заслужава допълнителния $ за 5100
Втора ръка пазара на Nikon е трагичен, офертите са изключително неразумни (buy low/sell low е доста по-добре от buy high/sell high), затова при Nikon съм се спрял само на нов D5100 с китака, чантичка и някакво филтърче - 929лв., имам някакви отстъпки допълнителни, така че цената ми се жижда добра. 18-105 ще го купя втора ръка в последствие. 18-55 не е лош, пък и за плаж или други рискови места ще ми свърши работа.

Canon - ако се спра на тази система, имам доста по-голям избор за начален комплект - доста оферти, някои от тях добре преценени ценово, + е че 550D и 600D вече са стари тела и са на добри цени, но в този клас на Canon само телата са различни, сензорчето е едно и съшо. Тук мога да съм по-гъвкав и да се снабдя с добро комплектче втора ръка, или пък само тяло и да търся 17-50/2.8 или някоя друга 2.8-ица. DC-тата (без стабилизация) мисля, че трябва да ги подминавам (реално не знам каква е разлика, но предполагам че стабилизиран е по-добре от размазан). Също така доста обективчета забелязвам на добра цена, а и предлагането е x3 това на Nikon, или може би съм хванал такъв период, надявам се вие да ми споделите опит. Проблема ми при закупуването на втора ръка, особено без гаранция, е че първо нямам набито око, второ ще вися малко, ако се случи нещо по техническата част(не че ще се панирам и ще го хвърля на боклука, оправям се с техниката, но не искам да почвам с проблеми(!!!) за да не се демотивирам).
В случай че реша да го взема нов Canon 600D + 18-55+глупости = около 900лв с отстъпките които ползвам.
На старо - 600D - около 500-550лв; +18-55 = 600лв (в изтичаща гаранция или на мн малко кадри)
- 500D - с 18-55 = 500лв.
(това е плюс карта и чанта разбира се, може да бъде и добавен 50/1.8 за още 120-150лв)
Такива са цените в общи линии, даже малко съм завишил, защото правило като купуваш е да гледаш цените в близкото бъдеще а те ще паднат, особено като D5200 го discount-нат, сензора и AF-а са му на съвсем друго ниво.(Опция е да го чакам него, но не ми се чака повече)

В общи линии, кратко, сбито и ясно ;], това са моите анализи, никой в мойто положение да не ги взима напредвид. Това което очаквам като съвет е
1. Система - коя, защо, колко $, до къде, ако после FF-коя е по-добре и т.н ....
2. Нов/втора ръка, според цените които съм посочил и имайки предвид, че не мога да преценя техническото състояние(макар че ми помага човек, който е наясно), както и най-важното - определено не искам да започвам с проблеми от такъв характер(мога да си позволя разликата без проблем, ако ще ми спести нерви, тях ги ценя най-много)
3. Някакви насоки, споделяне на опит от подобни ситуации и каквото се сетите др.
4. Очаквам да няма критика, нека само хора които искат да помогнат да коментират, има доста като мен които търсят мнение и ще им бъдат полезни коментарите, а и нека никой не забравя, че живота не е фотоапарат, хората имаме всякакви нужди и ако разума и опита не помага и не насочва нуждаещите се, то тогава "всеки за себе си и Бог срещу всички".

Благодаря предварително и желая успех на всички!
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: bluebird81   
Дата:   24-10-13 13:53

Ако се спреш на Никон помисли дали след време ще ползваш външна светкавица, защото с ниския клас тела няма да имаш високоскоростна синхронизация и командър мод. Освен това няма да имаш автофокусен мотор в тялото, което ще те ограничи до AF-S обективи ако държиш на автофокуса. Няма да имаш втора врътка и горен дисплей и ще трябва да влизаш в менютата за да сменяш настройки.
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: kvakioh   
Дата:   24-10-13 13:54

600D тяло на старо за 550лв няма читаво, и няма да има в следващите поне 10-12 месеца, за 600лв може и да се намери нещо. Маgic Lantern се учи, гледам видео ще се снима, има достатъчно други екстри към софтуера. Задължително 2 карти поне 4Гб с активиран софтуера да си вземете ако се спрете на 600Д.
За прехвърляне кроп-FF, крачката е огромна, особено от нисък клас апарати към голямата система.
Иначе, определете си максимална сума и точно определени марки апарати. По принцип до 1000лв китов обектив и тяло (с видео добро, щом се иска)от която и да е марка няма значение каква ще бъде. Важните са обективите.
Тяло ново и стабилни обектив/и втора ръка, това бих препоръчал.
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: M_D   
Дата:   24-10-13 14:06

д5200 и нататък Никоните имат много добро видео. В разни отношения по-добро от споменатия клас канони, дето споделят един (старичък) сензор.
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: BXMarkov   
Дата:   24-10-13 14:29

Хубаво е, че си се подготвил теоретически и си наясно със себе си по повечето въпроси. какво искаш да снимаш и какво очакваш за в бъдеще. Аз бих ти казал две неща, ако ще снимаш спорт нисък клас телата които споменаваш не са добре (скорост 1/4000) ще ти е нужно тяло поне от нивото Канон 60Д или Никон Д7000, не че не стават изобщо, но ще ти е много трудно, а ти нямаш достатъчно опит и успеваемостта ще е ниска. Второ с телата на Канон дори от ниския клас имаш пълна съвместимост и със FF обективите, докато при Никон телата от ниския клас не приемат всички обективи заради липсата на мотор, не е фатално но трябва да се има предвид. Смятам, че най-добрия вариант е да започнеш с тяло и китов обектив като добавиш и 50/1.8 за портрети и статив, това ще ти е достатъчно за снимане на всичко с изключение на спорт. За спорт трябва комбинация от тяло и по възможност по-светлосилен теле-обектив, които работят заедно бързо и точно. С бюджетен зуум от сорта 50-250, 70-300 и т.н.с диафрагма 5.6 в дългия край може да се снима с известен успех на открито при добра светлина и познаване на някои хитрини, но на закрито е мъка.
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: BonoVox   
Дата:   24-10-13 15:32

само мен ли ме домързя да прочета уводния пост? [smilie5]
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: promis   
Дата:   24-10-13 15:37

Не [smilie5]
Нещо не ми се върза със заглавието. Успех на автора все пак, да намери каквото търси.
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: Батко   
Дата:   24-10-13 15:52

Не видях да си писал нещо за някоя друга марка освен Canon и Nikon !?

Хвърли им един поглед все пак!
Sony предлага функции без аналог в сравнение с Canon и Nikon, да не говорим как им начука канчето с новият A7 и като цяло с NEX-овете.

При такова голямо проучване вярвам, че и сам ще направиш правилния избор.

Успех!
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: nd48qwert   
Дата:   24-10-13 19:27

Мислех да проверя за правописни грешки, но пропуснах и съм сгрешил ;]. Благодаря за мненията.

1.Автор: bluebird81
Дата: 24-10-13 13:53

Ако се спреш на Никон помисли дали след време ще ползваш външна светкавица, защото с ниския клас тела няма да имаш високоскоростна синхронизация и командър мод

Това определено съм го пропуснал, странно след като имам чувството че изчетох всичко възможно. Струва ми се доста важно. Почвам да разбирам защо Nikon бие по-спецификации с разлика, но всички с недомлъвки съветват за Canon.

Мотора в тялото не ми пречи, че ще липсва защото всички първоначални обективи които ще взема ще са G. Докато почна да ползвам други тялото ще бъде сменено. Въпроса е някаде по средата между entry level и FF коя система се представя по-добре, тъй като си мисля че там ще се застоя повече време. В последствие ако реша да премина към FF коя ще ми позволи да го направя без голяма драма, и ако има такава каква би била тя? Magic Lantern-а толкова ли голяма разлика прави и няма ли Nikon-ска алтернатива, или поне нещо достатъчно? G-тата на Nikon-a са страхотни, снимките са наистина добри по моите скромни стандарти, но как стои въпроса с теле-тата и wide-angle. Вярно ли е че Nikon върви най-добре с техните стъкла и другите не сработват толкова добре, защото 2.8-ците на Тамрон са често използвани от това което виждам, а и са доста приемливи като цена.

Относно Sony, не мисля че е добър момента да правя крачка назад и да премислям и препрочитам всичко наново, някак Sony не е моят DSLR. NEX-а определено доста ме впечтлява, но някак ми изглежда като да отидеш на колодрума с бързо магаренце. Но определено бих го взел отделно заради практичността му. Доста добро видео. Единствено настрани шавнах да огледам Pentax, но там ми лъха на някакав философски стоицизъм. Определено добри неща правят, даже дизайна им ми допада, но там проблемите явно са други.
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: nd48qwert   
Дата:   24-10-13 20:06

BXMarkov, Всичко което си написал е точно така и го имам впредвид, но при тази техника, както и при почти всякаква друга въпроса не е какво да добавиш, а от какво ще се лишиш, иначе всички щяха да ползват най-доброто. Тяло + обектив за спорт = $$, т.е това ще дойде след време, защото само обектива струва колкото една не лоша стартова система. Такова вложение изисква предпоставки и не е добро за случая, защото D7000 вместо D5100 ще ме лиши от един обектив (примерно 85 1.8G/ Tamron 2.8), който ще ми бъде доста по-нужен на първо време. Виждам разликите в удобствата, но докато ми бъдат наистина нужни ще мине време и тогава ще знам в кой момент точно трябва да сменя. Евтино теле бих взел единствено от базара на много ниска цена, колкото да си начешам крастата, но все пак съм чел че на добра светлина е доста приемлив за парите си.
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-10-13 20:52

Колегата е готов за дисертация по фотография и това без дори да е имал ДСЛР. [smilie5]
Знам, че избора на първи фотоапарат и система е вълнуващо преживяване и на избиращия му се струва все едно, че взема решение за цял живот (нещо като сключване на граждански брак), но на практика въобще не е така. В наши дни техниката е толкова преходно нещо, а тялото още повече...но явно ще мине време преди да разбере, че това не е така и не е толкова сериозно, а и няма такова нещо, като най-добър избор/тяло/обектив/система...
На фона на всички знания, които е придобил - мисля, че решението е вече взето, просто автора чака потвърждение на неговот становище [smilie3]
Каквото и да вземе - щом е въпрос на финанси, то с която и да е система ще има компромиси и идеален избор няма! Обективите добре си ги е избрал, като изключим въпросния китак, но всеки сам си решава. Моя съвет е да вземе описаните по-горе обективи в и някое тяло, което така или иначе след време ще сменя, но ценните обективи си остават. А и автора сам каза, че е бързо схватлив, та сам ще стигне до изводите си. А относно това дали да е 35 или 50 е въпрос на лична преценка, която ще добие според нужната дължина, когато поснима малко с варио-то. Най-добре и двата, но ако пак е въпрос на финанси, то ако има вече 85мм, по удачен избор ми се струва 35мм заради разнообразието и по-различната гледна точка, по мое мнение... [smilie21]

ПП: Ако днес се колебаех с ограничен бюджет за тяло, но съм избрал вече обективи като 18-105, 35 или 50/1.8G; 85/1.8G, то бих взел D5200, най-удачен вариант спрямо цена/качество, пак по мое мнение [beer]



Публикацията е редактирана (24-10-13 20:57)
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: V-plod   
Дата:   24-10-13 21:39

Дано след като си вземеш фотоапарат, не мислиш толкова, че снимката не е станала, защото си направил грешния избор.
Вземай нещо и почвай да снимаш ! И междувременно прочети някоя книжка или списание, а не сравнение на някаква техника !
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   24-10-13 23:16

Добре, че не беше бавна тема[smilie18]
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-10-13 23:19

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: nd48qwert   
Дата:   25-10-13 01:01

Автор: fast_eyebrow
Дата: 24-10-13 23:16

Добре, че не беше бавна тема[smilie18]

[smilie18] [smilie18] Добре, че не беше бавна наистина, че и това нямаше да се сетиш да напишеш[smilie18]
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: nd48qwert   
Дата:   25-10-13 02:11

Благодаря за мненията, но така и не получих отговор на въпроса който ме интересува най-много:
В дългосрочен план, кой би бил правилния избор от Canon/Nikon за една mid-range система, т.е ако говорим в сегашно време примерно Nikon D7100+няколко 1.8G, + добро варио + добър теле + ако има нужда от някой друг.. / или Canon с неговия еквивалент - 70D + сходни обективи. Коя от тези системи е по-добра в такава ситуация, а в последствие ако се реши преминаване на FF, коя ще е по-практична. Поставям въпроса си така, тъй като мисля че това ще е дългия период, в който ще ползвам изброената техника (иначе казано система за един запален любител). Предполагам че едно стартово тяло винаги може да бъде заменено, но аз харесвам да се задълбочавам в хобитата си и ще настроя нуждите си според техниката която имам и обратното и ще отделя доста време за да се запозная с това което предлага тя и не искам да разбера, че съм се насочил неправилно post factum.

Off-topic, не подценявайте факта, че за един начинаещ в която и да е област, е доста забавно да конструира нещо за първи път, защото от всички неща с които съм имал допир съм разбрал, че това е най-приятният момент, след него винаги следва един дълъг неприятен момент на сблъсък с реалността и в следващия кадър си претръпнал. Интересното тук и това което ме запали по фотографията е, че това е изкуство при което можеш да вземеш четка която рисува сама брилянтно, всичко друго остава в ръцете на въображението и душата на човек. Бих го определил като безкрайно. А и Бог не ме е дарил с нито един артистичен талант, та реших че може би това изкуство може да ми даде шанс. ;]

Съжалявам ако съм досадил на някого, ще бъда благодарен ако отговорите на този въпрос, дори лаконично, и може да се затвори темата и да се изтрие. Благодаря на всички които проявиха желание да изкажат мниение и да допринесат, оценявам че ми отделихте от времето си. Успех!
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: Canon   
Дата:   25-10-13 02:44

nd48qwert
Объркал си си попрището, музата ти е в словото.[smilie24]
Т'ва между другото.
От мен, за начало е 70Д, а обективите са консуматив (което е обратно на общосподеляното мнение).
Не ме интересува ценово дали те устройва, просто тялото върши работа за поне 2 години напред по твоите изисквания, и няма да го мислиш за смяна.

Обективи не препоръчвам, защото те са производни (затова са консуматив), според задачата, която трябва да се свърши.
 Re: Бърза тема за нов DSLR
Автор: AKK   
Дата:   25-10-13 08:56

За избора Никон-Коанон... И двете марки/системи си имат силни и слаби страни... привърженици и противници. Ако не беше така, то един от двата производителя отдавна да е фалирал.

Ако предпочетеш Никон, избирай тяло с мотор. Причината е че искаш теле, а бързите теле обективи без мотор са по-евтини от АФ-С версиите им. Също така по-високия клас тела при Никон имат по-голям визьор, по-добра ергономия и захват, а и позволяват ползването на ръчнофокусни обективи с мерене, които са голям гъдел.
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.