Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Mirror lock up при почистване
Автор: PresMo   
Дата:   20-10-13 15:59

Здравейте на всички.

Исках да попитам дали е задължително, като издухвам малките прашинки от огледалцето на DSLR ми, да избирам опцията mirror lock up, за да ми се вдигне огледалцето ? Аз на няколко пъти просто издухах някви прашинки без да изправям огледалото (mirror lock up). Може ли това да навреди на фотоапарата ми ? За друг път ще знам, но просто до сега на няколко пъти все без mirror lock up съм издухвал прашинките и не знам дали съм направил нещо...

Благодаря Ви !!!
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: dekov   
Дата:   20-10-13 16:09

Огледалото се вдига за почистване на прашинки от матрицата , а не от огледалото.



Публикацията е редактирана (20-10-13 16:11)
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: PresMo   
Дата:   20-10-13 17:41

Ясно, значи тогава предполагам, че няма проблем или ?
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: victory13   
Дата:   20-10-13 18:10

Как установявате имате ли проблем изобщо? Изглежда от време на време правите нещо, без да се интересувате има ли нужда, и какво постигате.
Най-лесно се установява този конкретно проблем по следния начин. Слагате режим приоритет на бленда, слагате бленда 22 и исо най-ниско възможно. Слагате компенсация +2 или +3, което имате. Насочвате апарата към светла стена, намирате нещо за фокусиране, фокусирате и натискате спусъка. Най-вероятно експонацията ще е няколко секунди, като по време на нея въртите апарата в малък кръг, или нагоре надолу, или както и да е, но към стената.
После поглеждате снимката, и всичко, което можете да видите, е боклук по матрицата.
След това чистите, с духалка, с разтвор и кърпичка, или сухо, и проверявате пак по описания начин. Самото почистване се осъществява при съответен режим на апарата, със заредена батерия!
Успех! [shtrak]
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: Valentin4000   
Дата:   20-10-13 18:13

Естествено , че няма проблеми:)Ако искаш да почистиш сензора(което те съветвам да правиш изключително внимателно) само тогава включваш опцията mirror lock up.Ако искаш да почистиш самото огледало(което седи пред сензора) тогава НЕ включваш тази опция.

П.П.
Не те съветвам обаче да чистиш сензора чрез духане през устата тъй като е 100% сигурно че ще му метнеш някоя плюнка и тогава отиде та се не видя.Има си специални принадлежности за почистване на сензора:)
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: mihajlov2   
Дата:   20-10-13 19:50

При почистване с духалка много често част от прашинките просто се преместват на друго място вътре в камерата и рано или късно отново може да се лепнат на сензора, на призмата, на огледалото. Т.е. при установени прашинки на сензора освен продухване с духалка е хубаво периодично да се чисти сензорът със специализирани шпаклички (бърсалки) и съответен разтвор. Продават се комплекти в добрите фотомагазини. Но за хора без опит е по-добре да се обърнат за тази манипулация в специализиран сервиз (но в никакъв случай в Пансервиз или в Бушона! [smilie18] ). Най-добре при Зентекс.



Публикацията е редактирана (20-10-13 19:51)
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: PresMo   
Дата:   20-10-13 21:00

Благодаря Ви. Ами Издухвал съм прашнки чрез уста, но на огледалцето, не съм забелазвал да има после някаква следа от слюнка... Дано да съм прав де :D
Попринцир една помпичка, с която издухвам, каквото има.



Публикацията е редактирана (20-10-13 21:09)
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: PresMo   
Дата:   20-10-13 21:12

А за сензора... То си има от самия фотоапарат "Senosor cleaning" него не го пипам...
Благодаряви много :) Още съм невеж и затова реших да се обърна към Вас. Преди това четох по форумите, но просто реших да се обърна към хора, които също може да ми кажат мнение.
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   20-10-13 21:14

От кой град си?
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: PresMo   
Дата:   20-10-13 21:19

Ямбол, защо ?



Публикацията е редактирана (20-10-13 21:19)
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: photostoykov   
Дата:   20-10-13 21:20

Точно опцията Senosor cleaning позволява да се почисти лоу-пас филтъра на матрицата, като задържа огледалото в горно положение и отваря щорите на затвора в положение B (Bulb).

[smilie5]
 Re: Mirror lock up при почистване
Автор: PresMo   
Дата:   20-10-13 21:28

Значи всичко е окей :D



Публикацията е редактирана (20-10-13 21:29)
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.