Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: За RAW формата
Автор: imitev   
Дата:   23-08-13 16:38

Това е основателна причина за ползващите DxO [smilie24]

Друго?

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: hotsnail   
Дата:   23-08-13 16:40

Архивиране на РОУ файлове, идеята е че DNG е независим от камерата. След 5-10 години можео би ще махнат подръжката за някой апарат и тогава ако си си обърнал на DNG ще можеш да ползваш кадрите. Например новия лайтрум няма подръжка за минолта ДСЛР, какъвто аз имах за 5 години.

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: imitev   
Дата:   23-08-13 16:55

След 5-10 години има вероятност да разкарат и DNG гадините

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: didesignbg   
Дата:   23-08-13 16:57

Изненадай ме, и ми кажи че ДхО прилага на днг настройки и после Лайтрум се съобразява с тях [smile] Това просто няма как да се случи. Днг има два варианта интерполиран и не, хубаво е да уточнявате за кой от тях говорите.
Като цяло конвертирането в днг е оправдана само и единствено, ако разчитате на днг като носител на информация повече от фирмения роу файл. Това за момента е леко съмнително, поне докато Кристалина не постави въпроса пред ЕК да ги стандартизират.

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: imitev   
Дата:   23-08-13 17:17


Ще го постави тя - да не е Моню Паси [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 16:58

Добре де,аз да питам,понеже тука разбирате....Идеята е следната...снимам с Никон 7000Д в РОУ формат,тоест НЕФ. Дотук добре.Когато ги преглеждам през фотоапарата са ок,но когато ги импортирам в Фотошопа са много безцветни,не са така остри...Защо е така? Второ,когато преглеждам Нефовете с ACDSee са перфектни,но когато вляза да ги обработвам през същата тази програма,отново стават безцветни и с липсваща острота. Защо става това? Имам чувството че със стария Канон 600Д не беше така. Снимам на AdobeRGB.Ако някои има идея ще съм благодарен да сподели.Питал съм един двама фотографи във Варна и отговора е че
1. Много съм се задълбавал,да съм снимал в JPEG
2. Много нова версия на Фотошоп съм ползвал,със старите нямало такива проблеми
Версията на ФС е CS6 Ehtended,но не вярвам да е от това и тези отговори не ме задоволяват

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 17:00

Добре де,аз да питам,понеже тука разбирате....Идеята е следната...снимам с Никон 7000Д в РОУ формат,тоест НЕФ. Дотук добре.Когато ги преглеждам през фотоапарата са ок,но когато ги импортирам в Фотошопа са много безцветни,не са така остри...Защо е така? Второ,когато преглеждам Нефовете с ACDSee са перфектни,но когато вляза да ги обработвам през същата тази програма,отново стават безцветни и с липсваща острота. Защо става това? Имам чувството че със стария Канон 600Д не беше така. Снимам на AdobeRGB.Ако някои има идея ще съм благодарен да сподели.Питал съм един двама фотографи във Варна и отговора е че
1. Много съм се задълбавал,да съм снимал в JPEG
2. Много нова версия на Фотошоп съм ползвал,със старите нямало такива проблеми
Версията на ФС е CS6 Ehtended,но не вярвам да е от това и тези отговори не ме задоволяват


Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: uri64   
Дата:   04-09-13 17:04

Тия двамата фотографи повече не ги питай за нищо.
Снимай си в роу и след това си обработвай неф файловете с най-новата версия на софтуер-акойто можеш да си позволиш.

На екрана на апарата на практика виждаш не роу файловете а вградените в тях за превю джипези върху които вече е приложена обработка.. Малко бледите роу-ове си се оправят в конвертора - адоби камера роу, никон кепчър или каквото ще ползваш.



Публикацията е редактирана (04-09-13 17:05)

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: F-64   
Дата:   24-09-13 23:47

Прав е AlexValtchev, единствения начин да работиш безпроблемно е да снимаш в този формат. Всичко останало са игрички.
Това е т.н. дигитален негатив, от който се "копират" останалите формати. мога да го подплатя с примери.

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: iavorianev   
Дата:   25-09-13 10:34

Точно така...както каза uri64 ,снимам си в НЕФ ,после през кепчъра конверрт на фаиловете в ЖПЕГ и всичко е 6. А за тези които се заяждат че нямало разлика между ROW и JPEG и не сме знаели как да си настроиваме фотоапаратите....думи нямам.

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: didesignbg   
Дата:   25-09-13 10:48

То и Микеланджело и шлосера все с чук са работили [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: ZENON   
Дата:   25-09-13 11:58

iavorianev,
ако снимаш в aRGB, а монитора ти не го поддържа - цветовете ще са ти бледи и измити. аRGB е цветово пространство, което се прилага към ЖПГ-то. РОУ няма такова.
Друго за което се сещам е да погледне настройките в АЦДСИИ за Колор Мениджмънт, там имаше опции за sRGB монитор при aRGB сорс... но не знам с коя версия си.

iavorianev,
ако имаш правилна настройка на ЖПГ енджина, знаеш как се снима и какво да очакваш от апарата, в повечето случаи РОУ не ти трябва.
Трябва ти когато си на ясно, че това което снимаш няма как да издържи в ЖПГ. Има случаи когато и РОУ не помага (примерно ХДР). Та в този смисъл всяко нещо си има място.

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: iavorianev   
Дата:   25-09-13 12:12

ZENON - съгласен !!!

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: F-64   
Дата:   25-09-13 12:27

Стандартът по този въпрос е въведен отдавна.
http://www.updig.org/pdfs/updig_photographers_guidelines_v40.pdf
това е линкът за тези които желаят да се запознаят.
Има сектор за RAW формата и за преобразуването му в DNG.
http://www.updig.org/guidelines/ph_qg.html
В последния линк може да се погледне точка 5, където е засегната накратко темата.

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: Emoxide   
Дата:   25-09-13 12:31

аз от своя опит споделям, че RAW e нужен за по-добра детайлност.
При DSLR-ите Pentax K-5 (K5IIs особено) и Nikon D7000 с добри настройки на JPEG енджина наистина картинката е доста добра и с остър обектив при точно фокусиране, почти няма нужда.

FUJI X-система, там няма нужда от коментар [smilie5]

В моя случай обаче (NEX-5R + 18-55) просто *.ARW ми е задължителен, ако искам нещо да е детайлно. Jpeg-a e контрастен, с наситени цветове ама често детайлите са зле омазани... Кадрите му често са със сапунерска визия, особено ако го оставя на Auto ISO и то в мрачен ден вдига до ISO800-1600 там е пълна трагедия [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: ZENON   
Дата:   25-09-13 12:56

Emoxide,
пробвай шумоподтискането да го цъкнеш на ЛОУ. По дифолт е на НОРМАЛ. В инерес на истината със стария ми 5Н и фирмения конвертор на Сони, някак не успях да докарам много различни резултати от вградения енджин по отношение на детайл. На шум да, но детайла...

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: landstar   
Дата:   26-09-13 20:11

Абе картите са евтини вече, РОУ формата е за професионалисти - портретисти и пейзажисти и за пълни аматьори като мене, че търпят пълен ретуш. За тия по средата - ЖПЕГ. Много ценен съвет ми даде наскоро един от корифеите - РОУ - където има много детайли. Атанас Кънчев е човекът - авторитет.

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: ixus   
Дата:   27-09-13 12:16

RAW снимам пейзажи, за сток или за рейтинг Б. Събирания ,напивания и други такива - JPEG.

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: kaiser.soze   
Дата:   27-09-13 12:22

я вместо да пускам нова тема , да попитам тук..смятам да пробвам да поснимам в РАВ. Моделът на камерата има ли отношение към софтуера който ще се използва?, и ако има кой конвертор ще пасне най-добре на канон 6д?

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: imitev   
Дата:   27-09-13 12:25


Adobe Camera RAW 8.2 (Photoshop CC)

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: kaiser.soze   
Дата:   27-09-13 12:29

благодаря! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: kvakioh   
Дата:   27-09-13 12:33

Digital Photo Professional към самия Канон от Канон, идва мисля на диск, може би е по-добре за RAW. Поне така ми се струва.

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: compur   
Дата:   27-09-13 12:50

kvakioh е напълно прав - фирмения конвертор дава 100% от качеството на заснетия кадър.

CameraRAW е на 80%. [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: kaiser.soze   
Дата:   27-09-13 12:54

май трябва да разгледам дисковете в опаковката на камерата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За RAW формата
Автор: Emoxide   
Дата:   27-09-13 12:59

може да се поспори по тези въпроси.

По-дълбока динамика от ACR и Lightroom, никой RAW конвертор не вади като че ли...

a DxO Optics Pro 8.x като че ли изкарва най-много микродетайл, ама сякаш яко шарпи

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »