Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Марк 3 или Д800
Автор: qavkata   
Дата:   28-09-13 21:56

Моля всеки, който има лични вречатления от тези две тела да ми сподели впечатленията си. Ревютата съм ги чел, но искам от първа ръка да ми споделите кое Ви напарави положитеелно впечатлние и кое отрицателно. Общо взето + и -

Благодаря Ви
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: sirkhann   
Дата:   28-09-13 22:01

Ако не ти трябва за професионална работа, купи си един филмов фотоапарат от базара и пощракай да си начешеш фулфреймската краста.

Ако ти трябва за професионална работа, кажи за какво ще го използваш, за да получиш отговор.

Задаването на въпроси е изкуство също като фотографията.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: gbdesign   
Дата:   28-09-13 22:01

Марк 3, освен че е Канон, имам много по-малка резолюция а и е неоправдано по-скъп. Значи избора е ясен... Никон [beer]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: analogsa   
Дата:   28-09-13 22:11

Че Никон е ясно, въпросът е по-скоро дали да бъде Е? [smile] Впечатления?



Публикацията е редактирана (28-09-13 22:12)
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: gbdesign   
Дата:   28-09-13 22:17

Естествено че трябва да е Е. Тези АА филтри е крайно време да почнат да ги правят свалящи се.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: didesignbg   
Дата:   28-09-13 22:20

5д3 е невероятно балансиран апарат. Щом дхо излязоха с твърдението че комбинацията обектив апарат с 5д3 не отстъпва на д800 като резолюция. Вземаш тази система която ти е по на сърце, въпреки че и аз като никонец дал обет да не пипам друговерско доста се заглеждам по петиците.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: kvakioh   
Дата:   28-09-13 22:22

И двата като че ли са равностойни в повечето показатели, по-важното е обективите, които ще са към апарата.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: rorus   
Дата:   28-09-13 22:22

Не се сърди, но ако сам не можеш да си отговориш на този въпрос - нито един от двата не е за теб.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: photostoykov   
Дата:   28-09-13 22:29

До сега с каква система сте снимали? Имате ли наследени обективи от нея?
Ако ще правите големи отпечатъци, от сорта на метър-два по дългата страна, 36-те МР ще си изпълнят предназначението, ако не, ще пълнят доста бързо диск след диск...[smile]
Трябва да имате предвид, че 36 МР са изключително претенциозни към качеството на оптиката и обективите покриващи тези изисквания са по-малко от пръстите на едната Ви ръка.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: qavkata   
Дата:   28-09-13 22:38

последните 6 и+ години работя с Никон, Д90,Д300с и Д7100, такаче за наследени обективи не може да става дума. ще има и в подобен размер разпчатки, главно на микро детайли, с много детайли по предметите, които ще снимам. Точно поради тази причина тъй като клиента иска резолюция, по-висока от тази която сега мога да предложа ми се налага да закупя едно от двете тела. Не ме притеснява да взема Канон(въпреки че снимам с Никон) и за тва питам за лични впечатления за скрити приемущества и недостатъжи. Примерно: Твърде много да се замисля при записа на файловете при серийно снимане и други такива скрити неща, които избягват да ги описват по ревютата.

та.............
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: piknik   
Дата:   28-09-13 22:39

Не съм запознат с 2-та апарата, но отговор ясен няма да получиш мисля. Ти си прецени.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: photostoykov   
Дата:   28-09-13 22:46

За пълноценно обработване на големи файлове ще Ви бъде необходим и много мощен компютър с бързодействащ процесор(ри) и много RAM, както и голям RAID масив за безопасно съхраняване.
Canon-ът по отношение големината на файловете има известно предимство, резолюцията му е О.К. за отпечатване на 120 dpi.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: dimitar3   
Дата:   28-09-13 22:53

Също с тези мегапиксели топ качество бързи карти, за да няма забавяне при записа на файловете.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: gbdesign   
Дата:   28-09-13 22:57

Ми по всички ревюта, твърдят че D600 е пряк конкурент и абсолютно равностоен, че дори и по-добър от 5D Mark III. А D800E определено е по-добър от D600. Канона се представя по-добре, май само като видеокамера, при снимане на автоматичен фокус.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: kvakioh   
Дата:   28-09-13 23:02

Цяла система има да се гради, не е лесно това. Едно тяло, дори с 1-2 добри обектива, колкото по-ново и по-скъпо е, рано или късно ще покаже, че трябват още и още неща. Малко са тези, които са купили както казах топ тяло и 1-2 обектива и толкова. Парите говорят пак, всичко е дотам, че все по-малко ще има разлики между двете марки и телата. Аз лично съм за 5д марк3, макар че така като гледам цени Д800 с подходящите обективи излиза с поне 500лв по-малко.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: photostoykov   
Дата:   28-09-13 23:04

Има доста сравнения между двата апарата и написаното от gbdesign е доста тенденциозно!
Напишете в Google Nikon D800E vs. Canon EOS 5D Mk. III и четете на воля...
Изводите ще си направите сами и те никак няма да отговарят на написаното в горния постинг. [smilie5]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Батко   
Дата:   28-09-13 23:06

Аз малко извън темата...
...моята чуденка беше между 5D Mark 3 и Sony a99
[smilie25]

Не знам за вас, но аз голяма разлика не можах да открия между mk2 и mk3, oсвен цената, та това, което избрах не беше mk3!
[smilie18]

За мен технологично и Nikon, и Canon са в миналото.

A защо:
мисля че тук има достатъчно инфо.

И по-конкретно тук ( примерно ):
Защо преминах от 5D Mark 3 на Sony a99 ?

Просто още едно мнение, което макар и извън темата е и по темата.

 Re: Марк 3 или Д800
Автор: photostoykov   
Дата:   28-09-13 23:12

Първо SONY a99 не е DSLR и второ, няма нищо нередно да се разгледат всички алтернативи за модерно фулл фрейм тяло, независимо от производителя.
По същия начин мога да ви предложа четиво от един руски фотограф, заклет Nikon-аджия, който след дълги терзания преминал на Canon, но забележете EOS 1DX...
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: kvakioh   
Дата:   28-09-13 23:12

Тук всички трябва да замълчим, защото имаме най-добрия показател за избора- Google. Имам впредвид през едно мнение от горното.



Публикацията е редактирана (28-09-13 23:20)
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Батко   
Дата:   28-09-13 23:18

photostoykov, да, "SONY a99 не е DSLR" !
Моето лично мнение още от миналото десетилетие е, че DSLR-а е отживелица. Добре че ги има SONY, защото ако ги няма, Canon и Nikon както са набрали инерция и са занемарили развоя, отрупани с лаври и слава от минали години, сигурно ще правят DSLR-и до 2577-a година ( примерно ).
Както и да е - пак лично мнение. Няма да оспамвам повече темата.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: fly-free   
Дата:   28-09-13 23:28

Канон с еквивалентни обективи е 1.5 пъти по скъп.

Никон е по нежен.
АФ на Канон е по прецизна.

Всичко опира до парите на разположение. Резултатът на печат ще е един и същ.
Аз имах същите дерзания та ги сравнявах на живо.Предпочетох Никона.
Сега си трупам стъкла ,защото без стъкла ползата от големия брой пиксели е излишен разход на средства.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: gbdesign   
Дата:   28-09-13 23:31

photostoykov, вероятността някой да е имал и двете тела, със съответните обективи и да има достатъчен опит и с двете, че даде точна оценка е доста малка. За това "накланям" везните, към запазване на "правата вяра" :) А иначе разликите са основно в мегапикселите и цената, което може да ми послужи, като оправдание за пристрастността. ;)
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: dekov   
Дата:   28-09-13 23:52

qavkata написа:
> Ревютата съм ги чел, но искам от
> първа ръка да ми споделите кое Ви
> напарави положитеелно впечатлние
> и кое отрицателно.

Това ме изумява, защо мислиш, че ревютата не са от първа ръка ?

[smile] [smile] [smile] [smile]

 Re: Марк 3 или Д800
Автор: alcap007ne   
Дата:   29-09-13 00:05

Щом ти трябва за резолюция най-добрият ти избор е Д800Е. Значително по добър детайл спрямо Д800 пък ти си купувай ако искаш и канон[smile]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   29-09-13 00:08

gbdesign
Не знам дали разликите са само в в мегапикселите и цената.
Щото дори едно просто тъчскрийн приложение (за Андроид, 15 лева) с контрол на всички основни за Никон Д800 няма.
А за 5Дмк3 не само има и си работи като бета версия, която е еквивалентна и за 5Дмк2, за 7Д...
Всъщност разлики има твърде много - за тези, на които ги знаят, трябват им и ги използват.
А на които не им трябват опциите и съответните модели (Канон Никон) не им трябват.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: gbdesign   
Дата:   29-09-13 00:35

Автор: Canon
Дата: 29-09-13 00:08

gbdesign
Не знам дали разликите са само в в мегапикселите и цената.
Щото дори едно просто тъчскрийн приложение (за Андроид, 15 лева) с контрол на всички основни за Никон Д800 няма.


Че то вече има фотоапарати с андроид и директно публикуват снимките във ФБ, но мислех че говорим, що-годе сериозно...[smilie5]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   29-09-13 01:46

Аха, ела да снимаш примерно от 2.5 метра висок статив и подробно ми обяснявай (след като си se качил на някаква стълба или подскачайки като маймуна, да си гледаш в окуляра) какви точно апарати имало с Андроид.
А аз ще си снимам седнал или легнал, пиейки си биричка и гледайки картинката от Канона на Андроид приложението.

И аз мислех, че говоря със знаещи, а то се оказа, че е с неопитни във фотографията.



Публикацията е редактирана (29-09-13 02:38)
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   29-09-13 02:32

Та в "нямането на разлика" между Никон Д800 и Канон 5д МК3, уважаемия gbdesign, като системен администратор (според негово изявление от друга тема) и явно вещ в тайнството на компютърните магии, да бъде любезен ни светне по въпроса, как точно и с кой софтуер се осъществява безжичен WIFI тъчскрийн контрол и снимане с Никон Д800.
Щото според мен това не може, следователно има достатъчно разлики, които просто не се знаят.

Моя и съвсем реална снимка, при това с 5Д МК2 - предходника на 5Д МК3. Снимка на снимката от екрана, която съдържа: Снимка на снимката, на снимката от екрана, ..., и т.н.

http://propho.net/downloads/ff/PE2013/IMG_3148_XXXL_1_1K_1.jpg

 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Патаран   
Дата:   29-09-13 02:48

Леле, тоз апарат за работа ли е , пари ли ще се изкарват с него, ако има скайп и вайбър ще взема по един марк 3 на децата [cool]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Alex_Stand   
Дата:   29-09-13 10:39

Ами то аз отдавна казвам,че на Каноните им е нужен Тетрис - като не стават за снимане поне децата да си поиграят[smile]

 Re: Марк 3 или Д800
Автор: джъмбо   
Дата:   29-09-13 10:58

това марк 3 някаква нова марка фототехника ли е?? щото аз знам че има разни танкове дето се казват така...
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: burningice   
Дата:   29-09-13 11:11

Конона- защото са му най-пресни снимките (директно от апарата ги вади на фейсбука), ако е за работа- никона.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: qavkata   
Дата:   29-09-13 11:44

Май ще трябва да взема под наем и двете тела и да "пощракам" ден два и така да си преценя. мерси все пак за мненията Ви
[shtrak]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: georgivelev   
Дата:   29-09-13 12:13

Е аргументът с двуметровия статив няма начин да не наклони везните към Марко 3.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: landstar   
Дата:   29-09-13 12:34

Най-добре иди в синтезиса или павилиона и ги пипни - което по-типасва на ръката. Аз съм за Никон, но съм пристрастЕн.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   29-09-13 12:37

Я, жълтите фенбойци вкупом подскочиха ужилени.
Ся и едно протестче може да ми спретнат ..., да ми искат оставката.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: LEONIK   
Дата:   29-09-13 14:18

Canon,
Ако WiFi управлението е толкова важен критерий ... хм, това го може и всеки NEX с WiFi! Приложението е на Сони и е безплатно.
Да си купиш фотографска система за 5 бона, за да можеш да снимаш легнал с бира в ръка, ми се струва не само кошунствен лукс, но и върховна глупост.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   29-09-13 16:28

LEONIK
Е, аз съм снимал и със Сони приложението на НЕКС (безплатното) и с Canon-ското и то на Канон 70Д (безплатното)

Ами - и двете са трагично бедни като контроли.

Та си мисля, че при 5 бона за система е нормално можеш да снимаш с бира в ръка от 5 - 10 метра поне, с пълен ремут контрол в лайвю.
Аранжирането и контрола на обекта или на осветлението са професионалните проблеми, а не дали ще се получи някаква картинка.
Но това е хора, които знаят какво искат в картинката да се получи.

Не е нормално, да не можеш да работиш така, за такива пари!

Апарата е инструмент на фотографа, а не обратното - фотографа да слугува на апарата, щото това или онова не можело.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: LEONIK   
Дата:   29-09-13 17:02

Canon,
Снимал си с приложението за NEX кой знае кога! Нещата не стоят на едно място, а се развиват. В последната версия на безплатния Сони софтуер има много нови възможности, а и предоставя "терен" за външни разработчици - API-то вече е свободно.
Live View режимът не е сред силните страни на Canon 5D III, така че не може да се очакват чудеса от приложенията.
Колкото до снимането легнал с бира в ръка - това си е чист мързел! [smile]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Rebellious   
Дата:   29-09-13 17:19

Leonik,
Я пак, че Live View режимът при Canon 5D III бил куц?[smilie3] Е, няма пийкинг с тъч скрийн контрол, но работи в РЕАЛНО време. И то доста добре. Вземи да пробваш, вместо да цитираш прочетено.
Все пак техниката си е инструмент и всеки си търси подходящият. Лошото е, че напоследък тук, в доста теми, инструмента се преекспонира за сметка на по-важните неща... Какво да се прави, в прекалено материални времена живеем.[beer]

 Re: Марк 3 или Д800
Автор: georgioiv   
Дата:   29-09-13 17:21

аз па не знаех, че марк 3 имал вай-фи, мислех че само 6d има...
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: compur   
Дата:   29-09-13 17:21

платил си 5 бона... нормално е той да работи, а ти да си пиеш бирата легнал! [smilie3]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: photostoykov   
Дата:   29-09-13 19:05

Дайте да обобщим джафкането до сега:
1. Nikon D800 e за спокойно снимане в студио при контролирани условия или за снимане на пейзажи с висока резолюция. И в двата случая, снимането от статив е препоръчително!
2. Canon EOS 5D Mk. III е по подходяща за снимане на екшън, спорт и бързо движещи се обекти при високо ISO. AF от 1DX и бързият каданс го правят подходящ за репортерска работа.

На всички препоръчвам една добре написана и прекрасно илюстрована статия:

http://www.fredmiranda.com/5DIII-D800/


Приятно четене...[smile]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: kvakioh   
Дата:   29-09-13 19:51

Това за контрола от разстояние на повечето апарати го има от поне 5 години, още преди Андроид и т.н. И сега струва колкото смарт телефон, но не може да се обаждаш през устройството. И действа на 90% от апаратите.
Така като гледам, с напредването на технологиите и установяване на трайно застояване на едно място, скоро няма да гледаме картина, исо, качество, ами какви екстри ина апарата.
Най-важното е какво може основно да прави. Аз лично не разбирам(по-скоро не ми трябв да разбирам) какво е това LiveView, видео и т.н. Важното е да може да се изкара супердобра картина без екстрите. А за всичките екстри към апарат се искат още повече екстри, т.е повече пари. За смартфоните е още по-сложно, поне 90% от хората ги ползват непълно.
По темата конкретно- 5д марк 3 е по-добрия апарат в , ако Д800 не е Е версията. За голямо съжаление познавам само хора с Д800, надявам се някой да си купи Е скоро.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: paparak_ivi   
Дата:   29-09-13 20:05

Ми незнам ,защо но сравнявах мк3 с никон д7100 и останах впечатлен от никона и моите везни се накланят към никона .Естевено мк3 има своите плюсове и минуси но никон ми стои по одбре в случая [cool]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: chukov   
Дата:   29-09-13 20:17

как така сравняваш марк3 д никон д7100?
едното тяло е пълноформатно, а другото - кроп
респективно наборът обективи е различен ????

изобщо - що за сравнение
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Frenchev   
Дата:   29-09-13 20:17

Не ми се чете цялата тема а в първия пост не си споменал за какво ще го ползваш.

Аз снимам архитектура, интериор и пейзажи. Д800 в комбинация с 14-24 е нещо което не бих заменил за нищо, поне засега. Нивото на шум при високо ИСО е много добро.

Снимал съм няколко сватби и мога съвсем отговорно да потвърдя, че става и за това, но не е най оптималната машина за това. Нямам никакъв опит с 5д3, но паралелно с д800 работих и с 5д2 за който не мога една добра дума да кажа.

Не робувам на марки и съм с това което ми харесва в момента. Вече сменях система и не ме е страх пак да го направя, ако дадена марка изкара нещо което ми допада повече.

Имам идея да снимам филм след година две и ако дотогава Никон не си оправят видеото, нищо чудно да взема и канон.

Най-важното е какво искаш да снимаш ти и за какво най-вече ще ползваш апарата. В този клас апарати няма универсални машини и обективи. Избираш тази която най-добре отговаря на изискванията ти. Но най-добре да пробваш и двата в среда близка до тази в която ще го ползваш.

В момента съм в Германия, но ще се прибирам за ФФФ и с удоволствие мога да ти дам да поснимаш ден два с д800.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: paparak_ivi   
Дата:   29-09-13 20:41

Как ги сравних ли ми на статив ги срвних с таблици за цветопредаване и сиви карти и 2 индентични обективи канона бесше с 24-70 ф 2,8 а никона с сигма 18- 50 ф 2.8 - и какво искаш да чуеш еми никона има повече динамика както искаш го приемай доказано несъм гледал дофа а просто резолюция и цветопредаване - за парите си никона го отнася имайки предвид че е доста по евтино тяло и динамиката му е видимо по добра



Публикацията е редактирана (29-09-13 22:10)
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: LEONIK   
Дата:   29-09-13 20:51

Frenchev,
"Имам идея да снимам филм след година две и ако дотогава Никон не си оправят видеото, нищо чудно да взема и канон."
- За видео има и по-добри алтернативи - Сони, Панасоник!

photostoykov,
Не мога да се съглася с направените от теб обобщения. В статията, към която си дал линк, също няма изводи в тази посока.

kvakioh,
С какво точно 5D III е по-добър от D800? Дай малко аргументи!
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: kvakioh   
Дата:   29-09-13 21:00

5d-то от това, каквото съм видял от проби, не притежавам апаратите, но съм ги пробвал.
Има повече фокусни точки, по-динамично ИСО при високи стойности, малко по-бърз като реакция.
Д800 е по-добър за портрети (със съответните обективи) и цветово е по-точен.
В 3-4 от познатите ми случаи при Канона използвани обективи като Сигма, Тамрон, Токина не са имали нужда от настройки или да биват сменяни с нови заради проблеми с фокус и т.н. При Д800 са такива случаите, което е само малко загуба на време.
Това накратко, като видя пак в ръцете си апаратите, и пробвам, ще мога да кажа по-подробно.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: nsirakov   
Дата:   29-09-13 21:06

чуков... хората смятат, че безогледалната сапунера на олимпус е по-арна от ФФ ти се чудиш за сравнения с НИкон д7100 :)

[beer] [smilie18]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: serjy   
Дата:   29-09-13 21:23

ти още не си разбрал, че подредбата е:
N1.кроп 2;
N2 кроп 1.5 и на последно място
N3 ФФ...значи човека правилно ги подрежда [shtrak]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: chukov   
Дата:   29-09-13 22:41

написа:

> Как ги сравних ли ми на статив ги
> срвних с таблици за
> цветопредаване и сиви карти и 2
> индентични обективи канона бесше
> с 24-70 ф 2,8 а никона с сигма 18- 50 ф 2.8 -
> и какво искаш да чуеш еми никона
> има повече динамика както искаш го
> приемай доказано несъм гледал
> дофа а просто резолюция и
> цветопредаване - за парите си
> никона го отнася имайки предвид че
> е доста по евтино тяло и
> динамиката му е видимо по добра
>

>
> Публикацията е редактирана (29-09-13
> 22:10)

Понеже явно се бъзикаш я кажи как премери динамиката на двете тела?
Само версията "на око" не ми я пробутвай

Като отговориш на тоя въпрос сериозно и аргументирано - тогава може да продължи дискусията
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: chukov   
Дата:   29-09-13 22:45

И как сравняваш остротата изобщо?
Да си беше направил труда поне да закачиш 2 еднакви обектива във версията им за канон и никон (като си експериментирал със сигма)

от 24-70 на бленда 2,8 можеш всичко друго да търсиш, но не и острота

виж само разлика с марк3 и респективно 24-70/2.8 канон и тамрон


http://colorspot.net/tamron_canon.jpg





Публикацията е редактирана (29-09-13 22:49)
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: chukov   
Дата:   29-09-13 22:50

Как изобщо я карате прз просото и айдееееее това тяло отвявало другото
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: nevermess   
Дата:   29-09-13 22:57

chukov ето ти едно сравнение FF vs CROP с примери:

http://kenrockwell.com/nikon/comparisons/2013-04-09-dslrs/index.htm


На базово исо от показаните примери огромна разлика не виждам, виж с покачването на исо-то нещата се променят. При това смятам, че сензорът на D600 е с по-добра динамика от този на Марк 3-ката...
Виж с цветопредаването нещата са субективни......



Публикацията е редактирана (29-09-13 23:01)
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: landstar   
Дата:   29-09-13 23:11

Канона е за предпочитане само по една причина - 24-105Л. Минаваш с един обектив. За всичко друго - Никона.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Frenchev   
Дата:   29-09-13 23:19

Последното може да го каже само някой който не е държал стъклото 24-105 в ръката си. Става за всичко друго, но не и за сериозна работа.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: metodiev_martin   
Дата:   29-09-13 23:41

[smilie5] Луди всекакви !!!!!
Простотия до простотия, бисер до бисер ....
С интерес ще следя темата, че все още събирам матриал за книгата с бисери от фф [smilie5]
Ако се гаврите един с друг - добре, но ако наистина ги мислите тия неща, които ги говорите и вярвате в написаното... ау-ау-ау
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   29-09-13 23:57

М-да,
Докато масово се упражнявате в красноречие, без да сте пипнали, някои други от над година си снимаме с 5"-ов тъчскрийн контрол с пийкинг и твърде мнооооооооооого контроли.

http://propho.net/downloads/ff/PE2013/IMG_3717_600.jpg




http://propho.net/downloads/ff/PE2013/IMG_3718_600.jpg




Добро утро, чаршафа май е паднал на пода, по време на сънищата какво би трябвало може ...



Публикацията е редактирана (29-09-13 23:58)
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   30-09-13 00:00

Автор: Frenchev
Дата: 29-09-13 23:19

Последното може да го каже само някой който не е държал стъклото 24-105 в ръката си. Става за всичко друго, но не и за сериозна работа.

Всъщност обектива си е точно за сериозна работа - за който може да снима.
За останалите е приказката за кривата ракета.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-09-13 00:13

24-105 е чудесен обектив. И май става само за работа...[smilie3]
За друго незнам да става.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Nedelcho1   
Дата:   30-09-13 00:23

За сравнението между 5D Mark III и D7100, нямам думи. То бива сляпа фенщина, ама...[smilie10]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Frenchev   
Дата:   30-09-13 00:46

Може да е било кофти бройка. Само с 1 имам опит. По краищата беше страшно мазен и можеше да се ползва само на затворена бленда.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-09-13 01:37

Хората искат малкия сензор да може това ,което може големия.
Няма как да стане...

Айде по-темата.

Според мен наистина ако е зададен въпроса то следва да се отговори ,че автора не е наясно с много много неща.

Този вид избор 5д3/д800/Е би се решил преди всичко от аксесоарите,обективите,целите и на последно място да се избере тялото.

Ако се започва от нищо поне тряба да се съобразят целите.

В д800 виждам само 1-нещо ,което 5д3 няма и то е сензора.
36мп с повече резолюция и динамичен обхват.

Причините поради ,които бих избрал тромавия,огромен файл на д800/Е само за много специфични типове.
Примерно генерална пейзажна фотография,студио,нужда от изключително голямата резолюция при постобработката и печата.

В всички др случай 5д3 е по-балансираната камера.
По-бърза е,По-добър аф,Серия... и тнт.

5д3 е по-добра камера като замисъл и зашършен артикул както повечето камери на Канон. Никон ,често анонсират гръмки инновации които нямат много практически смисъл.

Само като им погледна ФФ-линията ме заболява главата....

От тях се искаше д600 с аф на д800 и д4х с матрицата на д800 + евтин ФФ.

Канон се справиха добре с 6д,5д3,1дх и бекъп 5д2. Сега им остава да си пуснат мегапикселоманията ,която ще е интерпретирана в високия ценови клас където и е мястото.

Освен това Канон си обновиха изляло цялата професионална линия обективи ,които имаха нужда от смяна.

Най-слабата част от системата сензор-обектив подчти винаги е била обектива и все повече ще става обектива.[smilie3]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: DX   
Дата:   30-09-13 03:14

Pd написа:
Според мен наистина ако е зададен въпроса то следва да се отговори ,че автора не е наясно с много много неща.
Няма по-точно изказване до момента! Напълно съм съгласен!
Не мога да разбера въобще как човек изкарващ си хляба и занимаващ се професионално с фотография въобще може да задава подобни въпроси... че чак до сравнение м/у 5D Mark III и D7100 се стигна [cool]
Обичам го този форум просто [smilie18]
Pd, иначе не си обърнал внимание, автора на темата е обяснил в последващ пост на първия - защо му е нужна промяната и избора на ново тяло (FF), където според мен сам си е отговорил кой е оправдания избор, що се отнася до детайл, резолюция и след като притежава някое друго никонско стъкло, предполагам и импулсно осветление...

Аз ако купувах FF-тяло сега може би бих се спрял на 5D Mark III, даже и 5D Mark II бих загледал и въобще не мога да се съглася, че е лош избор! Но да имам една камара стъкла и светкавици за Nikon, клиентите да ми реват за по-висока резолюция, като доколкото разбирам автора снима с D7100 (24Mpix) и това всичкото в студио - е мамка му, трябва да не съм много наред с главния мозък, че да сменям системата при горните фактори [smilie11]
Авторе, дано не те обиждам, но замисли се за провокативната тема, която си пуснал защото събуди демоните, освен ако това не е целта де...[smilie3]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: graf_rayski   
Дата:   30-09-13 03:19

Как не ви писна толкова години да ги борите Никон и Канон?

Двете тела са в един клас всяко си има плюсове и минуси.
Защо аз избрах Никон Д800 пред Канон Д5 Марк3.
Като човек, който трябваше да избере пълно форматно тяло с основна цел снимане на сватби, разполагаш с ограничен бюджет от 12000лв и снимал досега с Олимпус. Направих си следната сметка Канона с обектив 24-70мм ф2.8 + най-високия клас светкавица струва към днешна дата 11867.00 лв. с ДДС. Взех Никона с обектив 24-70мм ф2.8 + най-високия клас светкавица и ми останаха пари за 70-200мм ф2.8 или обектив 105мм ф2 + обекрив 20мм ф2.8 + грип + батерии + няколко големи карти.

П.П.
Не знам дали може да се включи към него таблет или телевизор. Ама даже и да може пак няма да мога да си пия бирата, а да пратя хайванчето само да снима първи брачен танц.

Общо взето е въпрос на нужди и бюджет. Ако не те ограничава бюджета, което почти ми се струва невъзможно вземи си среден формат камера и пуканки и им гледай сеира, как се надпреварват да си хвалят стоката сякаш те произвеждат и продават тези фотоапарати.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   30-09-13 04:40

Бих казал, че има обща теоретична неяснота за растежа на резолюцията.
1. Тя не е линейна!
т.е. не повече с 64%, колкото е простото, по селски, делене на пикселите.
Линейния размер на матрицата на Д800 е само 28% по-голям, т.е. матричната резолюция е максимално 28% повече. На Д800Е.

2. Сумарната резолюция е:
1/R(o)+ 1/R(m)= 1/R(s)
съпоставителната е [[[1.28R(m2)-R(o)]-R(o)]/1.27]/R(m2)-R(0)],
което за супер обектив с MTF [100] дава нарастване на резолюцията от 22%.

3.Обичайните за тестване детайлни MTF[30] са двойно по-ниски от MTF [100], т.е., печалбата от резолюцията при тази матрица на Д800 е около 13%, и то за реалните и скъпи над $ 2-3-10К обективи.
Не е малко наистина, но не и тема за хвалене и венцеславене, физиката си има твърде точни закони и за съжаление, фирмите не могат да ги прескочат с рекламни послания.

4.По-голямо значение имат големината на сензора и вида на АА филтъра.

При Д800 се влиза в т.н. кропски размер на сензора - той е еквивалентен на 18МП-лна кропка.
По тази логика, Сони отдавна да са направили 48МП ФФ (кропката А77 е 24МП х 2=48МП ) Но не правят?
Преди 5 години Канон показаха 100МП матрица за кроп 1.3.
Но и те не я правят?
Рано е още за толкова малки сензори в профи тела като изпълнение. За ширпотреба стават. Виж за Нокия 808.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   30-09-13 04:52

Да не забравя - примерно, при 60МП спрямо 36МП, на ФФ система, растежа на МТФ резолюцията на образа е под 10% - наближава платото в графиката.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: burningice   
Дата:   30-09-13 08:15

Интересно, ако с едната ръка се държи канона, а с другата бирата, с коя се държи ролетката за да се измери разстоянието до обекта, или канон този път не са сложили старата автофокусна система от най-дъртото 5Д както направиха с гордо маркирания марк 2 ?!
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Nedelcho1   
Дата:   30-09-13 08:47

На линкнатата статия към fredmiranda прави ли ви впечатление, че почти през цялото време автора е използвал 5D Mark III за снимането и е цъкнал няколко тестови кадъра с Nikon-а. Според мен това трябва да говори нещо. Въпреки прехвалената динамика и "пластичност" на картинката, автора пак си е снимал с Canon-а :). Значи в един фотоапарат има и нещо друго освен сензор. Така като ви слушам всички тука, да ви раздадат по един гол сензор без тяло и си снимайте с "най - перфектната оптика" в света никонската [smilie18].
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: serjy   
Дата:   30-09-13 08:59

човеко, мани тия ни-кони, бонбони... грабвай един олимпус и приключвай с драмите [cool]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: chukov   
Дата:   30-09-13 09:00

nevermess написа:

> chukov ето ти едно сравнение FF vs CROP с
> примери:
>
> http://kenrockwell.com/nikon/comparisons/2013-04-09-dslrs/index.htm

>
> На базово исо от показаните
> примери огромна разлика не виждам,
> виж с покачването на исо-то нещата
> се променят. При това смятам, че
> сензорът на D600 е с по-добра
> динамика от този на Марк 3-ката...
> Виж с цветопредаването нещата са
> субективни......
>

>
> Публикацията е редактирана (29-09-13
> 23:01)


Големият проблем идва от това, че много тестове четете, а много малко снимате. Като казвам много малко снимате имам предвид сериозна, отговорна пред клиент работа в разнообразни полеви, светлинни и сюжетни условия.
Когато скочиш в джаза на реалната работа нещата се променят много. Затова нямам ищах да убеждавам когото и да било. Ако с Д7100 можеше да се свърши работата както с марк 3 отдавна да съм икономисал някой лев.

И тук борбата не е Никон-Канон. Както се спомена по-горе всичко зависи от целта. Тя определя набора от обективи, светкавици и аксесоари. Те определят системата. Останалото е "ала-бала"

Едно нещо ако научите от хората с опит ще е добре.
Техниката се проверява в реалната битка!
не в сайтовете за тестове



Публикацията е редактирана (30-09-13 09:01)
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: localhost   
Дата:   30-09-13 09:52

chukov: [smilie24] така е ама проблема на повечето е, че нямат пари за техника, а месечният им интернет така и така е платен. Защо да не станат 'специалисти' само с 2-3 посещения и copy/paste [smilie18]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: qavkata   
Дата:   30-09-13 10:34

Моля Ви не се и не ме нападайте. С брат ми имаме 7 ретро студия, до печат 20-30 нямам проблем нито с обективите нито с телата( и тяхната резолюция), но ще печатам А3 и по големи размери, където вече мойте тела не ми дават необходимия детайл и ...! Тъй като имам поръчка както обясних по-рано за продукова фотография и клиента набляга на детайла и резолюция, тъй като печата ще е А2, А1 и + ! Аз не съм "глупак" и съм наясно, че в мойта област(ретро фотографията) не е необходимо Д800 или 5м3. Но при тази поръчка се набляга на резолюцията и детайлите. Не се занимавам със спортна, сватбена и уайлд фотография. Бързия фокус не е приоритет. А до тук прочетеното мисля, че Д800Е е тялото, което ще избера, тъй като след завършване на поръчката, тялото ще се използва само и единствено за портретна фотография и за собствено ползване(пейзажи и разни експерименти).
Благодаря Ви за мненията и моля ви не губете добрия тон, все пак всички ние сме се региистрирали да си помагаме, а не да си мерим пи*ките, кой колко голям фотограф е!
До тук разбрах, че плюсовете на 5м3 са бързия и точен фокус, а на Д800Е резолюцията и динамиката. Поправете ме ако греша. Но точно заради по-горните ми обяснения избора ми ще е Д800Е.
Поздрави и пак благодаря на всички!
[beer]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-09-13 10:51

Стабилни стъкълца после му слагай щом ти трябва ...
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: compur   
Дата:   30-09-13 10:52

и сега, след като избра тяло, кажи с какви обективи ще го ползваш, моля! [beer] [beer] [beer]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: nevermess   
Дата:   30-09-13 11:40

chukov резултати за пред клиента можеш да докараш и с кропка, ФФ, пък дори и с Оли.
Никой не твърди, че Марк 3 е по-лош от D7100 или обратното, а че при конкретни (повтарям при конкретни) условия могат да дадат съпоставимо качество за клиента. Кен го е написал в сайта си и е дал доста примерни снимки с екзиф етц. Ти може да копаеш нефт в задния двор и парите да не са проблем ама ние простосмъртните не можем да купим N на брой профи тела, да снимаме с тях и да си запазим само тези, които ни харесват продавайки останалите на сериозна загуба.
Това е причината въобще да има ревюта в нета, както и теми с въпроси към собственици на такива апарати. paparak_ivi е споделил неговото си мнение, както и Кен. Бидейки лично мнение не е нуждно да го споделяш, както и да превръщаш несъгласнието си с него в лично отношение.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: qavkata   
Дата:   30-09-13 11:42

ами мислех да взема 24-70(за студиото и 105 (за продуктовата)

Предложения за продуктовото, става въпрос за елементи с размери от 3-4см до 10 см
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: compur   
Дата:   30-09-13 11:45

за не голямо студио - 24-70
за по-голямо - 70-200
за макро - 105 Sigma OS

[beer] [beer] [beer]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   30-09-13 11:53

qavkata
Относно
продуктова фотография и клиента набляга на детайла и резолюция

Продуктовата фотография е друга бира.
Проблема не ти е в матрицата (като динамика и резолюция), а в обективите.
Там си трябват и тилт/шифт обективи за контрол на равнината на фокуса, ремут контрол, ако снимаш сам, за да виждаш и мениш аранжировката на обектите, ДОФ контрол ...
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: qavkata   
Дата:   30-09-13 12:02

Струва ми се, че шифта няма да ми е необходим, тъй като продуктите трябва да са на фокус по цялата си площ и мисля да снимам на разични равнини и точки и после да ги събирам в шопа. Ясно е, че блендата ще я затворя колкото е нобходимо, но ако е необходимо ще снимам както казах по-горе.
съвети???
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: didesignbg   
Дата:   30-09-13 12:33

тилта за какво мислиш че ти го предлага Канон?
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: chukov   
Дата:   30-09-13 13:00

nevermes написа:

> chukov резултати за пред клиента
> можеш да докараш и с кропка, ФФ,
> пък дори и с Оли.
> Никой не твърди, че Марк 3 е по-лош
> от D7100 или обратното, а че при
> конкретни (повтарям при конкретни)
> условия могат да дадат
> съпоставимо качество за клиента.

Изчезнаха някъде постингите на човекът, сравнявал динамиката на канона и 7100-то

Или аз не ги виждам ?

Това за конкретните условия е несериозно, защото в ясен слънчев ден спокойно мога да щракна с джобния си Канон пейзаж в Пирин и да го отпечатам без проблем в А3 примерно.

Това не ми дава правото да обяснявам как в определн момент джобният ми апарат е съпоставим с Марк3


Като не ринеш парите с лопатата снимаш с това, което можеш да си позволиш, но не ходиш да обясняваш как имало равни възможности с техника, която стои над него като възможности



Публикацията е редактирана (30-09-13 13:01)
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: chukov   
Дата:   30-09-13 13:07

А колкото до ревютата в нета
не знам защо упорито не разбирате, че безпристрастни менюта в нета НЯМА

Няма Кен рокуел, няма депревю няма туй - онуй. Всичко е пари.

Пак казвам
Техниката се вижда в реалния бой.

Застани до мен с една никонска SB900, a аз до теб с 580EX2
Като вземе да ти прегрява и изключва никонската светкавица ще се сетиш, че не всичко е ревюта ;-)

Като вземе новия 24-70/2.8 на Канон да фокусира по-бавно от стария и пак ще се сетиш, че не всичко е ревюта

Като видиш стария 70-200/2.8 ИС как работи по-добре от новия и пак може да се сетиш

Тъй че четете си ги ревютата, но когато са се обадили тия с една лопата пари, дето на свой гъз са изпитали реалните проблеми на техниката, та вземете и се вслушайте, вместо да философствате с виртуални познания по темата.

И не ми е лично отношението към теб, а изобщо към подобен род мислене
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: nevermess   
Дата:   30-09-13 13:27

chukov анджак де затова пишат хората по форумите, за да се знае примерно, че SB900 прегрява... Аз навремето като трябваше да взимам светкавици гледах ревютата и форумите и съответно не си взех SB900 заради проблема с прегяването...
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Myth   
Дата:   30-09-13 13:32

Автор: qavkata
Дата: 30-09-13 12:02

Струва ми се, че шифта няма да ми е необходим, тъй като продуктите трябва да са на фокус по цялата си площ и мисля да снимам на разични равнини и точки и после да ги събирам в шопа. Ясно е, че блендата ще я затворя колкото е нобходимо, но ако е необходимо ще снимам както казах по-горе.
съвети???



Е точно за целта си е един тилт/шифт обектив, много правилно ти го е казал Канон.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: paparak_ivi   
Дата:   30-09-13 14:31

Абе хора вие май се вземате за мега сериозни аз ви казвам ,че просто така се случи ,че ги сравнихме и не е било предвидено да сме със еднакви обективи просто на никона имаше сигма 18-50 ф2.8 макро и най-близкия канонски беше 24-70 ф 2.8 .Никой не е целял да злепоставя фирмата канон или никон просто и двете бяха нови от кашона и си направихме РАЗНОБРАЗЕН НЕДЕЛНИЯ ДЕН В СТУДИОТО НА ЛАЗАР В СУХАТА РЕКА. Самия Лазар не му се вярваше за динамиката ама факт - никой нее е казал ,че никона е по одбър на мен ми харесва повече марката но това е лично мнение. На 30 инчовия ейпъл синема монитор кадър до кадър динамиката на никона беше очеизвадно по-добра в сенките - както искайте го рабирайте даже за да сте наясно сигмата имаше доста по сериозни аберации от канона видимо но на динамкиа никона беше една крачка напред .Другото ,което беше странно е, че белиа баланс на никона е по добър и верен поне според цветните таблици канона леко се нуждаеше от корекция теста съм си го правил за кеф не за да си доказвам нещо съжалявам ,че не си запазих кадрите да ги покажа тогава нямаше така да се подигравате според мен. Защо милите че като е фул фрейм и е недостижим от нищо в момента динамиката на никон е по добра от тази на какнон както видеото на канон пък е по добро от на никон факти доказали се във времето ПАК КАЗВАМ НЕСАМ ЦЕЛИЛ ДА ЗЕПОСТАВЯМ ФИРМАТА КАНОН ИЛИ НИКОН ПРОСТО ОТ КУТИЯТА И ХОП АРЕ ДА ВИДИМ КОЛКО СА НАПРЕДНАЛИ ТЕХНОЛОГИИТЕ и хоп аууу то тоз никон бая сериозен излезе за 2000 лв [smile]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   30-09-13 14:40

Затварянето на блендата води до дифракция и видима загуба на детайлност, респ., в резолюцията, по-видимо при малките размери на сензорите както е при Д800.

пример
Micro-Nikkor AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR с Никон Д200

http://www.photozone.de/images/8Reviews/lenses/nikkor_105_28vr/mtf.gif


Отделно, че Micro-Nikkor AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR, който е с вътрешно фокусиране си мени фокусното разстояние от 105мм (безкрайност) до 70мм (М1:1) при близките макро планове, което може да създаде проблем за несъвпадане на мащаба на образи при стекване за дълбочина на ДОФ-а.
Отделно, мисля си, че за него няма място за ринг за статив на обектива, както е при Canon EF 100mm f/2.8 USM L IS macro.
Много практично е като опция за ротиране/хоризонтиране по оптичната ос.

Дори при Sigma AF 150mm f/2.8 EX DG HSM APO Macro (FX) си е проблемна резолюцията след бленда 11, и то на по-малкото - 24МП и съответно с по-голями сензори FullFrame тяло Д3.

http://www.photozone.de/images/8Reviews/lenses/nikkor_105_28vr/mtf.gif
http://www.photozone.de/images/8Reviews/lenses/sigma_150_28_d3x/mtf.png


От тази гледна точка, Д600 (24МП) е по-добро решение от Д800(36МП).

Т.е., избора за продуктова фотография остава между Д600 и канон 5Д мк3.
Единствения сериозен аргумент е цената при такава съпоставка.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: chukov   
Дата:   30-09-13 14:55

paparak_ivi

а пробва ли да разчовъркаш роу файла и да видиш колко и какво може да се извади от тъмното? Респективно от светлото

А не да се гледа както е по дифолт
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: LEONIK   
Дата:   01-10-13 03:40

Аман от фенщина! И бебетата знаят, че Канон се дънят жестоко в сенките - дори и на ISO 100, дори и 5D M3! А за по-голямата динамика на Никон спор не можа да има - всички професионални тестове доказват точно това, което канонските фенове трудно преглъщат!
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: nsirakov   
Дата:   01-10-13 08:52

написа:

> Аман от фенщина! И бебетата знаят,
> че Канон се дънят жестоко в
> сенките - дори и на ISO 100, дори и 5D M3!
> А за по-голямата динамика на Никон
> спор не можа да има - всички
> професионални тестове доказват
> точно това, което канонските
> фенове трудно преглъщат!


А бебетата знаят ли канон колко детайл вади от "прегорялото" в сравнение с Никон... двете марки имат различни алгоритми... НИкон да вадят повече от тъмното а канон от светлото...
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: LEONIK   
Дата:   01-10-13 14:08

Това изобщо не е вярно! Никон имат по-голяма динамика по принцип и нямат проблеми със "светлото"! А Канон имат отколе проблеми с "тъмното", което компрометира още повече по-слабата им динамика. За да компенсират сензорната си немощ, Канон напоследък вкарват все по-агресивна обработка дори в RAW - нищо, че не си го признават! [smilie23]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: didesignbg   
Дата:   01-10-13 14:19

Бавно но сигурно ще стигнем до мармота дето опакова сензорите преди да ги пратят в завода на никон.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-10-13 14:29

Канон имат повече детайл в сенките...когато са експонирани правилно. [smilie3] [smilie8]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: imitev   
Дата:   01-10-13 14:31


Значи Канон и Никон стават за професионалисти и самодейци, които знаят как се снима.

Никон за самодейци, които не могат да се научат да снимат и чакат камерата да прави нещата за тях...
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: io_bs   
Дата:   01-10-13 14:33

написа:

> Канон имат повече детайл в
> сенките...когато са експонирани
> правилно. [smilie3] [smilie8]

Демек когато е експонирано за сенките? [smilie18]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: compur   
Дата:   01-10-13 14:33

а Сони за кого са?
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: LEONIK   
Дата:   01-10-13 14:43

Дрън-дрън! Канон имат ужасяващо нисък детайл, че и шум в сенките, дори и когато са екпонирани правилно. Това е факт, установен от всички професионални тестове, които могат да се намерят в Интернет. Ако Pd има друго мнение, ше трябва да го докаже - и то убедително!

imitev,
Това щеше да звучи красиво, ако беше вярно. А феновете на Канон ... са си фенове на Канон. За да не паднат по гръб, дори и на "черното" ще кажат "бяло"! [smile]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: imitev   
Дата:   01-10-13 15:00

Сомпир - ба ли га [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-10-13 15:23

LEONIK

http://www.imaging-resource.com

д7100/70д

"The D7100 does better at resolving detail in our difficult red fabric swatch, while the 70D does a better job controlling noise in shadowy areas as ISO rises, so a definite trade-off one direction or another. But for the most part these two challengers deliver comparable image quality other than the difference we mentioned at base ISO"

Каде е доказано викаш.... в кои сайтове?
6д/5д3/д600

"Here, we can see the Canon 6D's raw noise performance appears to be very similar and even slightly better than that of the Canon 5D Mark III and Nikon D600, thanks in part to its slightly larger pixel pitch (6.55 microns versus 6.25 for the 5D Mark III and 5.9 for the D600). All three SLRs do better than the Sony A99, which is likely handicapped by its translucent mirror in the optical path. Overall, impressive noise performance from the Canon 6D's new 20-megapixel sensor.

Гледай сенки:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/canon-6d/canon-6dRAW.HTM


То майката не е само да си дърпаш сенките във Сопата и да АХ-каш.
Има и друг начин на ахкане без фотошоп и тва се казва Канон.

[smilie3]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   01-10-13 15:32

LEONIK
Заприличваш на политик, вменяваш собствените си действия/проблеми на другите. Само дето, те ги нямат.
Дай твой конкретен пример за обработен от тялото RAW на Канон, като преди това прочетеш и разбереш спесификацията на CR2 .
Единствената "намеса" е изрязване (т.е., не се записва в raw файла) на термичния шум под ниво [1023, 1023, 1023], примерно при 5Дмк2 - BlackLevel (0xC61A) и за WhiteLevel (0xC61D) като клипване на нелинеарността до към [ 15600, 15600, 15600 ]
Това дава до 13 2/3 стопа записваема динамика като нива на записа с верни линеарни стойности.

Иначе твоето си е пускане на слухове и създаване на форумски митове.

А между впрочем, ето ти пример колко "резервна" динамика има в светлините при матрица на Canon, снимката е преекспонирана с цели 2 1/3 стопа.
Първата е оригинален JPG от тялото, втората е опит да се извади нещо от този JPG през графичен редактор, третата е конвертирана от CR2 (канонския raw)

Оригинален JPG от тялото

http://propho.net/downloads/ff/PE2013/2013_10_01/IMG_1768.JPG



JPG-а през графичен редактор

http://propho.net/downloads/ff/PE2013/2013_10_01/IMG_1768-cor.jpg



Конвертирана от CR2

http://propho.net/downloads/ff/PE2013/2013_10_01/IMG_1768_XXL.jpg

 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Canon   
Дата:   01-10-13 15:41

А къде е измамата или подвеждането в "тестовете".
Когато се измерват над 14 стопа динамика в 14битов запис.
Следователно има или нелинейност (технологична грешка, псевдоданни от обработка) или "маскирана" грешка в методиката.
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-10-13 15:46

Аз съм за псевдоданни от обработка типично за никонския НЕФФ.
Още навремето като и мах д90 трепеше всички Канони на дърпане на "матрял" в сенките. Само дето така и неможах да си оправя файла да изглежда добре... После си взех Канон и забравих за това.[smilie18]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Alex_Stand   
Дата:   01-10-13 15:48

Докато си мерихте милиметрите и пикселите, фотографите наснимаха по 2-3 изложби :)

 Re: Марк 3 или Д800
Автор: nyamago   
Дата:   01-10-13 15:51

Не бих се загледал в темата, ако не бях видял, че по нея има 100 мнения! Явно у нас е пълно с доста напреднали фотографи, които работят с този клас техника и разбират от нея [smilie3] Или не работят с такава, но 'разбират' защото знаят как се работи с Гугъл?

Снимал съм и с двата и имам мнение, но няма да го натрапвам заради риска да изглеждам като други 'експерти' тук. Само едно лично мнение относно самия въпрос:

Въпросът, всъщност, изобщо не стои! Човек не пада от Марс до това ниво на умение и професионални потребности. Начинаещите (освен ако не са деца на Президента на Азербайджан) не започват направо с най-напреднали FF модели. Фотографът, който би инвестирал в тях, обикновено е израсъл до това ниво през няколко предишни камери с по-нисък и прогресивно нарастващ клас. Заради колекцията от обективи, навиците с интерфейса, взаимоотношението с местния дистрибутор и сервиз, и ред други понятни причини - той вече е 'вътре' в един от двата потока и следващата стъпка е естествена без колебание към алтернативна система.

Не че няма изключения, но радикално превключване от единия лагер в другия е статистически толкова често, колкото обръщането от Християнска вяра в Ислям. Поне по света - у нас вярата може би се сменя по-често и по-лесно?
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: LEONIK   
Дата:   01-10-13 18:09

Pd,
Аз ли не разбирам английски или ти?
"... these two challengers deliver comparable image quality other than the difference we mentioned at base ISO".
Хайде да не цитираме само определени извадки - целите статии ги има в Интернет!
В следващия ти цитат иде реч за нивото на вум изобщо, а не за проблемите в "сенките", които са надлежно отбелязани във въпросната статия.

Canon,
Разбирам фенския ти патос, но не го одобрявам. Канон казват нещичко в "спесификацията на CR2", но далеч не всичко! Освен това обработката (по принцип) се прави преди записа в CR2 - или какъвто RAW формат поддържа камерата. Въпросната спесификация не доказва нищо за качествата на изображението.
Не виждам нищо впечатляващо в твоя "експеримент" с 2 1/3 преекспонирането. Прегледай си изображенията и сам ще разбереш защо.

nyamago,
По принцип си прав, разбира се! [smile] Започвам да се нервя, обаче, когато уж сериозни хора започват да се дърлят на дребно (при това с грешни аргументи!) - само и само да провъзгласят Канон за върховен Бог!
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: qavkata   
Дата:   01-10-13 18:28

То направо човек да се чуди защо е питал нещо. Не знам защо се ннападате и защо се обеждавате в неща, в които никой не иска да бъде убеден. Аз ревютата съм ги прочел, питах само и единствено за неща извън ревютата, а именно в как се справят в боя. Обясних защо ми трябва. Не ми е проблем финансовата част за ново тяло и обективи. Аз няма да оставя "работниците" ми по студията да снимат с Д800 или марк3, защото не е нужно от страна на качеството което се търси и изисква. Така че не става дума за смяна на системата, а за ново тяло, на което ще се закачат нови обективи и принципн не е проблем да е Канон, въпреки до сегашната ми и бъдеща работа с Никон.

Моля ако може модераторите да я затворят темата, за да не се превръща в място за спорове и нападки. Отговорите, които ми бяха нужни, някои ми ги дадоха тук, а други ми писаха. Така че темата си изпълни преднасначението! Избора е Д800Е

Пак Ви благодаря на всички!
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   01-10-13 18:54

Мисля , че си знаел отговора преди още да пуснеш темата. Това за мен е най- доброто тяло от двете марки към момента.[smilie3]
 Re: Марк 3 или Д800
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-10-13 19:32

Темата можеш сам да си я затвориш ;)
 

 Авторът е затворил собствената си тема.