Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: chepkata   
Дата:   22-09-13 22:35

Стана ми интересно, дали ви се е случвало...

Днес приятел ми звънна с молба, да отида да снимам кръщенето на дете на негова близка. За след 15 мин.[smilie10] [smilie10] [smilie10]
Добре, че черквата е почти до нас, та успях да отида навреме и се почна. Държа да отбележа, че не снимам професионално и тук също снимах безплатно. Не смятам, че мога да изкарвам пари с това.
Както и да е, приключихме в черквата, а на вън не пожелаха да ги снимам. Прибрах се и прегледах материала. За техниката, с която разполагам,/Nikon D90, Nikkor 50 1.8D, SB 600 и китак/ снимките никак не бяха лоши. Не съм вдигал над 1000 исо, имам снимки със и без светкавица, но повечето са на отворена бленда. И с един размазан фон...

Та, преди малко, приятелят ми пак звъни и пита, що така, само бебето на фокус, а тълпата размазана? От неговото апаратче снимките били зелени и повечето размазани, но всичко било на фокус.

Та, питах се, дефокуса често не се харесва, май?
Нямам проблем с кръщенето, защото снимките са добри, а и не съм поемал никакъв ангажимент, но как да обясня, че бабите с кърпите и нетрезвите гости са на второ място, след кръщелника, кумата и т.н.



п.с. Умишлено не показвам снимки, не е редно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: peter_m   
Дата:   22-09-13 22:38

Прати го да прегледа фотофорума. Обясненията може да се окажат излишни [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: джъмбо   
Дата:   22-09-13 22:41

ами... то и за сватбите е така... всеки показва за портфолио бокетата... ама клиента иска снимки дето се виждат всички баби и стринки [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: demiman   
Дата:   22-09-13 22:42

[cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: M_D   
Дата:   22-09-13 22:49

Ти явно си снимал репортаж като портрет, което е често срещана грешка (когато вкусът се формира предимно от евтинки портрети). Дефокусът не е пътят и истината и всичко останало. Нищо че ако зяпаш снимките наоколо, може да останеш с такова впечатление. [smilie5] Една от основните задачи на репортажната снимка е да представи обекта в средата му. За което ти е нужно прилично поле на фокус.
Та може и да има право да пита приятелят ти "що така". :)



Публикацията е редактирана (22-09-13 22:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: daniil-k   
Дата:   22-09-13 22:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: chepkata   
Дата:   22-09-13 22:51

Абе, не е като да ги няма и стринките, ама на много често са размазани.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: gbdesign   
Дата:   22-09-13 22:53

M_D е прав. В църквата ритуалите на по-късо и по-затворена бленда /3-5/, за да има по дълбок ДОФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: chepkata   
Дата:   22-09-13 22:59

За 20 минутен ритуал, има повече от 40 снимки на 5.6 и на широчко, с 18-105, но още 70-80 на 2.5, които съм решил, че ще изглеждат по интересни.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: Posledenzalez   
Дата:   22-09-13 23:13

Няма смисъл да се оправдаваш... Сигурен съм, че си направил хубави снимки на бебето. След години, вече порасналото бебе ще им се радва, но... Какво ще обяснявате на бабите и родата, които ще поискат снимки и ще се почувстват пренебрегнати?
Просто преди да снимаш за някого се допитай какви са резултатите, които той/тя очаква. Не забравяй, когато снимаш кръщене или сватба, ти снимаш самото събитие с гости и атмосфера, която трябва да предадеш, а не просто бебе, булка или каквото там ти си харесаш...



Публикацията е редактирана (22-09-13 23:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: gaco.bacov45   
Дата:   22-09-13 23:27

Здравей,Чепка ! Задачата на блендата е да контролира дълбочината на фокусното поле . Значи , както си настроил техниката , така и се е получило . Ако въпросът ти е : - Що така ? ... Тогава погледни Тук ! Поздрави и на фокус ... Георги [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: chepkata   
Дата:   22-09-13 23:31

Гацо, благодаря за съвета! Въпросът е много далеч от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: Bess_bg   
Дата:   23-09-13 07:22

Явно хората са искали да ги снимаш с телефона и не сте се разбрали :)Телефона прави всичко на фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: falcon   
Дата:   23-09-13 08:32

Оправдай се със свърхестествено проявление в църквата- изкривено пространство(при твоите снимки), изкривени цветове(при снимките на другите)-определено има нещо мътно тук[beer]

Нормално е бебето да се вижда ясно, животът му е в началото, а този на бабите и лелите вече избледнява[smilie5]



Публикацията е редактирана (23-09-13 08:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: localhost   
Дата:   23-09-13 08:52

Или им кажи да почакат бебето да порасне. На сватбата всички ще са на фокус [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: satyno   
Дата:   23-09-13 09:21

Кажи, че с техниката, с която разполагаш, е невъзможно всичко да излезе на фокус. За това е нужен още по-голям апарат, повече светкавици и съответно да си наемат професионалист и да се изръсят много пари ( това е почти вярно...). Съвсем отделен въпрос е, че с такава техника снимките вероятно ще са още повече "размазани" [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: landstar   
Дата:   23-09-13 09:26

Чепка, обясни им - да не се виждат бръчките. Всички ще са доволни.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-09-13 09:35

Ееее, няма угодия [smilie18] [smilie18] [smilie18] Снимах на кръщелницата ми първия учебен ден, снимките картинка, цвят, рязкост, емоция ..... Давам ги на майката и първата реакция беше- Еееее, виж какви бръчки имам, защо не ги изтри във фотошоп ("бръчките" са фина мрежичка до очите, предизвикани от усмивките), нищо за детето (майката я има на 2,3 снимки) [smilie18] [smilie18] [smilie18] . Та... това за бръчките е вярно, кажи, че от светлината в църквата са подчертани, затова си замазал [cool] [cool] [cool] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: satyno   
Дата:   23-09-13 09:42

@DidiAndreeva
А таткото там ли бе и снима ли го? Татковците както и да излязат са доволни ако имат някоя друга снимка с децата си!-)


Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-09-13 09:47

Не, таткото беше на работа [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: falcon   
Дата:   23-09-13 10:17

татковците ще са по-доволни, ако на някоя снимка ги има до млада учителка с къса пола[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: vladod   
Дата:   23-09-13 10:25

Заради такива случки снимки-подарък не се правят [smilie18]
При цена на снимките за кръщенето около 600 лева, щяха да се скъсат да те хвалят и да те превъзнасят пред роднини и приятели [cool]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: ipolit   
Дата:   23-09-13 10:31

уф писах глупости и ги изтрих



Публикацията е редактирана (23-09-13 10:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: BXMarkov   
Дата:   23-09-13 16:56

Автор: chepkata
Дата: 22-09-13 22:59

За 20 минутен ритуал, има повече от 40 снимки на 5.6 и на широчко, с 18-105, но още 70-80 на 2.5, които съм решил, че ще изглеждат по интересни.
----------------------------------------------------------------

Много добре си се справил даже, има с щироко на фокус, има и артЪ с дефокус! Много ме кефят подобни хора, дето хем без пари, хем не поставят никакви изискванияq(щото и без това не знаят какво искат) а после кусури намират. И това, което си направил им е много [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: asahi   
Дата:   23-09-13 17:53

Ето отговорът:
"За 20 минутен ритуал, има повече от 40 снимки на 5.6 и на широчко, с 18-105, но още 70-80 на 2.5, които съм решил, че ще изглеждат по интересни."

За теб е интересно едно, за клиента - друго. Първо трябва да задоволиш неговия интерес. Ако той получи комплект снимки, отразяващи добре събитието, ще е доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: Нели   
Дата:   23-09-13 17:59

От опит мога да кажа, че хората харесват снимките, на които са те, и на които се харесват. Другите - им е все едно. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: dekov   
Дата:   23-09-13 20:05

Тази тема ми напомни за " Ако импресионистите бяха зъболекари"
на Уди Алън.
[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: pbosakov   
Дата:   23-09-13 23:44

А родителите какво мислят? Те обикновено са по-възприемчиви към идеята, че освен отрочето им няма нищо важно за снимане [smilie3]

Не съм професионалист или разбирач, но доколкото съм виждал професионални снимки от подобни събития - тези с по-отворена бленда са само отделни бройки, за акцент.

(Извън темата: Като бях на 7-8 годинки ми купиха първия апарат. Много му се радвах как натискаш копчето и снима и всичко се вижда, за разлика от този на баща ми дето трябваше да връткаш и да смяташ някакви неща, за да не излезе размазано. Че и снимаше цветно! После разбрах, че зависело от филма хаха [shtrak] )

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: imitev   
Дата:   23-09-13 23:44

Кажи им че толкова си можеш.

И че трябва да изкараш още някой курс как се снима на фокус...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: chepkata   
Дата:   24-09-13 07:53

Да, imitev го е казал точно! Но не "трябва" да изкарам курс, защото това не ми е професия! Снимах на добра воля и колкото мога, естествено. А и на кръщене не съм ходил от малък и изобщо не бях подготвен. Както казах в началото, нямах време да се облека, а за разговор с родителите преди ритуала, изобщо и дума не можеше да става. Наистина повечето кадри са заснети като портрет, а не като репортаж, но ако всеки можеше да снима "правилно", про-тата щяха да изчезнат от занаята.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: anastas   
Дата:   24-09-13 08:45

Защо се впрягаш и интересуваш от мнението клиентите?Щом те са искали снимките да изглеждат по определен начин е трябвало да отделят няколко минути да ти обяснят това.Снимал си както предпочиташ и както можеш предал си снимките -край.За следващия път и ти и клиентите ще имате изводи от тази история.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: MikeDimit   
Дата:   24-09-13 10:02

Доколкото разбирам хората не са клиенти. Защо ги третирате като такива? Клиента е човек поръчващ нещо конкретно и е в правото си да получи поръчаното. Ако в кръчмата поискате хлебче и ви донесат хлебчето на кучето, не се сърдете на сервитьора, а на себе си[smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: Hrisida   
Дата:   24-09-13 13:07

Неприятното е, че не са малко ситуациите, в които първо е репликата - "ти знаеш как", а на финала идва - "ама аз не исках точно това". Имаше по-нагоре коментар, че ако дадеш пари, щеш-не щеш, се насилваш да хареса резултата. На подареното винаги се гледа...по-така...:(

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: ludiakolio   
Дата:   24-09-13 13:13

За без пари,толкоз..

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: chepkata   
Дата:   24-09-13 15:41

Не само без пари, а и "благодаря" забравиха в суматохата!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се оправдая за дефокус на снимки?
Автор: landstar   
Дата:   24-09-13 16:03

Диди, то за жените няма угодия! Ако излязат рязко - излизали бръчки, ако са леко дефокусирани - ама на телефона излизали по-ясно ...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »