Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Mishable   
Дата:   25-08-13 08:46

Здравейте! :)
Вчера с момчето ми си купихме Nikon D5100 и имам някои въпроси, дано не ме изядете с парцалите.. :3

1. Разбрах, че трябва да си взимам обективи, в които има мотор. Как се познават?
2. Кой обектив е подходящ за портретни снимки? Четох, че ми трябва 'твърд' и над 50mm? Така ли е?
3. Много се колебаехме между този фотоапарат и Canon 600D.. Правилния избор ли направихме все пак? Не че има връщане назад де.. ^
4. Ако все пак снимам без ъмм мотор, зле ли ще се получават снимките?

Мерси предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Plamen11   
Дата:   25-08-13 09:11

1. С тях ще има афтофокус.

Речник на термините и съкращенията в имената на обективите

"AF-S - Autofocus-Silent. Автофокусни обективи на Nikon с вграден мотор, подобрена версия на AF-I (1996г.). Неподходящи за някои по-стари тела (N60, N8008). Единствените обективи с които могат да работят DSLR телата от ниския клас (D40, D60, D3000, D5000 и др.) в автофокусен режим."

2. В общия случаи е така.Може да пробваш 50 1.8 G.Мисля, че ще ти върши добра работа.

3. Не се замисляй за това.И двата са хубави.Снимай си с твоя и му се радвай.

4. Това ще зависи от теб, т.е. фокусирането става ръчно.В определени случаи не е много удобно.Ако можеш си взимай такива с мотор.

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: mihail_radkov   
Дата:   25-08-13 09:14

Здравей :)
1. Обективите на никон, които са с вграден мотор имат AF-S в името си
2. Подходящи за портретни снимки са обективи от типа на 35/1.8 50/1.8 50/1.4 85/1.8 избор се прави според желаната визия и джоба
3. Тялото само по себе си е добър старт за начинаещ. Ако нещо не се получава, почти сигурно причината е във вас. Четене и експерименти докато се получи ;)
4. Липсата на мотор в обектива означава че няма да има автофокус, а ще трябва да се справяте с ръчен. В началото е пипкаво и трудно, не препопъчвам този вариант.

Успех [shtrak]

Редакция: колегата ме е изпреварил с аналогични отговори



Публикацията е редактирана (25-08-13 09:15)

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: batdin   
Дата:   25-08-13 09:30

Много добър избор на апарат.
За портретния по-добре изчакайте.
Ако не знаете какъв ви трябва, не му е дошло времето.

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Mishable   
Дата:   25-08-13 09:36

Много сте мили, много благодаря! : )

Иначе знам какъв искам, а именно подходящ за портретни снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: marchello   
Дата:   25-08-13 09:44

мили? глупости! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: nsirakov   
Дата:   25-08-13 09:48

мили са, защото си избрала Никон... Ако беше обратното щеше да видиш мили :)

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: imitev   
Дата:   25-08-13 09:50

Милиция [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: batdin   
Дата:   25-08-13 15:38

Повечето предпочитат 50 или 85мм за портретен, ама както се казва- може и с фишай да си правиш портрети.
За мен лично- 85мм.

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Mishable   
Дата:   25-08-13 15:45

мхмм

а изкочи и още 1 въпрос:

тази леща http://magazin.photosynthesis.bg/offer/273682000023.html къде се слага и не е ли по-изгодно да си вземеш леща за макро снимки, вместо цял обектив за тая цел?

П.П. Разбира се нищо не разбирам и може и глупости да говоря, за това питам.. ^^

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: D.S   
Дата:   25-08-13 15:49

лещата е колкото да отбиеш номера и да набуташ малко пари за нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: J0R0   
Дата:   25-08-13 15:55

Лещата става, ако претенциите ти не са големи.
Сравнението с обектива е като каруца и автомобил - и с двете можеш да стигнеш от точка А до точка Б, с едното ще е по-евтино, с другото по-удобно и по-бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Duffer   
Дата:   25-08-13 16:17

Уважаема, начинаеща Mishable,
Вие защо не вземете първо малко да пощракате с наличната техника (надявам се, че тоя Никон има все пак НЯКАКЪВ обектив завинтен на него), а те останалите неща ще си дойдат постепенно - и портретите и макро лещите и всичко :)

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Mishable   
Дата:   25-08-13 16:34

почвам веднага щом му се зареди батерията! :D

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Duffer   
Дата:   25-08-13 16:46

А така :) Първо опитайте какво се получава с готовите режими (тези с картинките), а като потръгне там, лека полека минавайте и към буквите A, S, P и разбира се накрая М :D

Едва тогава (може би някъде към края на първата година) ще дойде реда и на обективите :)
Успехи!

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: mmjm   
Дата:   25-08-13 16:48

Хвърлете едно око на профила на авторката! Не е петък, но май ни взимат за мезе.

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Duffer   
Дата:   25-08-13 17:00

Лошо няма - може пък да тества да види колко ще ни трае "милото" :D

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: D.S   
Дата:   25-08-13 17:39

все под вола теле търсите :) от профила й си личи, че всичко е снимано с някоя сапурка както им казват. пък те жените с техниката са малко на 'вие'

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: nevermess   
Дата:   25-08-13 18:01

D5100 е добър апарат и аз бих го предпочел пред канон 600D. 35 1.8Г и 50 1.8Г са перфектни обективи за цената си (имам ги и двата). Оглеждайте се в ЕМАГ аз от там взех два 50 1.8Г всеки за по 280 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: gbdesign   
Дата:   25-08-13 21:23

За портрети, най добри са светлосилни обективи с около 80 мм. фокусно разстояние. Тоест, за твоят фотоапарат, идеалният за портрети обектив е Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G който при круп фактор 1,5, ще е с фокусно разстояние 75 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Mishable   
Дата:   25-08-13 23:08

Какво ми е на профила? До сега съм снимала с Olympus SP600UZ и до там. От DSLR-и не разбирам. *срам*

А и на теория хич ме няма. Не мога да ви кажа нищо (технически) за коя да е снимка в профила ми. *срам*
т.е.. дори не знам какво искахте да кажете, но както и да е.

Мерси за съветите. : )

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Mishable   
Дата:   26-08-13 19:46

Искм да ви се поФаля с първите няколко снимки, които не са нищо особено, но за ми пресни ^___

давам ги от фейсбук*
и понеже си падам още дЙетИнце, първото което хванах:

гдфгдфг

дфгдфгдфг

фхфгхфгхфхг

и таЗ на т.нар. висок ключ

и тази

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: luboar   
Дата:   26-08-13 20:06

вече ставаш за средно ниво web фотограф. изхвърли инфантилизмите и карай напред. разтвори се. отвори ъгъла във всяко отношение.
успех!

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: GOSPODIN   
Дата:   26-08-13 21:17

Не слушай глупостите за разликата м/у Канон-Никон-Сони , а се запиши на курс по фотография и гледай много снимки на колеги тук и извън форума. В списание "Фото мания" също има много хубави уроци и примерни снимки.
Няколко сайта за качествена арт фотография:

1
2
3


Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Mishable   
Дата:   06-09-13 21:52

Пак съм аз!

Нормално ли е батерията ми да пада след около 200-300 снимки?! :>

Първия път си я заредих 12 часа, както си трябва, но се учудвам, че пада толкова бързо..
Дори със старата ми сапунерка правех повече снимки..
Вярно, че му ползвам live view дисплея от време на време, ама не и през повечето време..
meh..
[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: gbdesign   
Дата:   06-09-13 21:58

Ако снимаш на ЛАйв Вю и със светкавица е напълно нормално. Пробвай да снимаш през визьора с изключено ревю на заснетите снимки и без светкавица. Тогава сподели впечатления.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: dimitar3   
Дата:   06-09-13 22:16

В RAW ли снимаш, или RAW + нещо си, или само нещо си ?

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: VladX   
Дата:   06-09-13 22:26

Ето ти едно полезно четиво:
https://photo-forum.net/ebook/start.htm

Мисля че ще ти бъде интересно. Написано е на изключително разбираем език. Обяснено е всичко, което те интересува и ще те интересува за в бъдеще. Определено има какво да научиш от тази електронна книга.
Ще разбереш за какво служат и как се използват режимите A, S, P, M; как се снимат портрети, как се снимат пейзажи, нощни снимки и други неща, които ще са ти интересни :)
Разцъкай менютата от страни с разделите [shtrak]
Съветвам те и да отделиш малко парички за някоя книжка.
За обработка на снимки, аз бих ти препоръчал Цифрова фотография с Photoshop CS4
Тази струва към 30-40 лева. Нищо пари, в сравнение с фотоапарата и обективите ;)
Също много добре обяснено. Ако успееш да си я намериш или подобна на тази, също ще те научи на много неща [smilie24]



Публикацията е редактирана (06-09-13 22:37)

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Mishable   
Дата:   06-09-13 23:05

gbdesign, всмис? Да не разглеждам и снимките ли? Така как ще разбера какво съм направила, къде греша и евентуално какви настройки да подобря.. :/

dimitar3, в JPEG снимам..

а светкавицата почти не я ползвам..


VladX, мерси, разглеждала съм я електронната книжка и наистина е полезна..

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: dimitar3   
Дата:   06-09-13 23:26

В такъв случай почни да снимаш в RAW и научи Lightroom и/или Photoshop който също си има RAW converter.

Ако снимаш в JPEG просто не използваш пълните възможности на апарата и се губи малко смисъла.

Също така 1 съвет настрой си бутона от ляво който "оригинално" е за селф-таймера да е за ISO-то, така ще имаш пълен контрол над скорост, бленда и ISO без да влизаш в менюто, така е много по-удобно.



Публикацията е редактирана (06-09-13 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: hotsnail   
Дата:   07-09-13 08:29

Абе снимай и не му мисли. 300 фотки е скромно за ДСЛР вярно ама колкото, толкова. Купи си 2-ра батерия, вместо да снимаш на сляпо

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: Duffer   
Дата:   07-09-13 10:44

написа:

> gbdesign, всмис? Да не разглеждам и
> снимките ли? Така как ще разбера
> какво съм направила, къде греша и
> евентуално какви настройки да
> подобря.. :/
>

Това ще го разбереш после, докато ги разглеждаш/обработваш на РС :) На LCD дисплея вярвай ми нищо няма да видиш. Единственият инструмент който може наистина да ти послужи за нещо на него е хистограмата.

Разбира се да хвърляш по едно око на малкото екранче след всяко щракане е голямо изкушение - дори най-сериозните съвременни фотографи трудно му устояват - дори са измислили специален термин за това действие: chimping. В случай, че се чудиш идва от chimpanzee - да за маймунката става въпрос :D

В тази връзка един съвет: зарежи маймунското кокорене - поне за един ден. Изключи превю опцията на дисплея и щракай смело - най-добре в RAW.

После свали снимките и на РС най добре ще видиш къде и какво не ти харесва, за да го коригираш следващият път.
Повтаряй процеса докато фотографията те вълнува и имаш желание да се усъвършенстваш :)

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: /Из въпросите на една начинаеща
Автор: asahi   
Дата:   07-09-13 10:51

А бе какво има да им гледаш - във визьора имаш цялата информация още преди да е станала снимката. Екранът отзад е за показване. Гаси го, че гълта много ток.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »