Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: stoyan_5   
Дата:   15-08-13 21:40

Не бях забелязал досега.


http://picbg.net/u/69345/52073/722219.jpg



Не ми се струва нормално!
В Нета пише, че те Никоните така си снимали. :(

 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: pefoto01   
Дата:   15-08-13 21:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: peter_m   
Дата:   15-08-13 21:47

да си снимал със светкавица [smilie11]
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: autosvet   
Дата:   15-08-13 21:48

По какво мериш?
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: victory13   
Дата:   15-08-13 21:49

по нетя - как по какво [smilie18]
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: BonoVox   
Дата:   15-08-13 23:02

снимал си по обед 11:39 ч, половината кадър е небе....оставил си на Matrix мерене и апарата се ошашавил....не се учудвам...мери по небето, заключваш експонацията и снимаш, после осветляваш в постпросесинга тъмните участъци ....няма перфектен светломер на апаратите, това е истината
абе на обяд да снимаш не си е работа - изгорели небета, лица и т.н.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: hotsnail   
Дата:   15-08-13 23:06

Да не кажа голяма дума ама един кекс или пен с електронен визьор имат доста добро превю на експозицията и хистограма във визьора, та за случай дето не ти е ясно точно как ще се държи меренето, по-добре се справят.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: _koko_   
Дата:   15-08-13 23:15

Пефи, ти ако не изръсиш някоя глупост за Пентакс не мое спиш нощеска.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: stoyan_5   
Дата:   15-08-13 23:17

Хайде, аз като снимам ще се съобразявам, ама като го дам на жената ...

Засега го сложех на централно-претеглено мерене и корекция на експозицията на -0,3. Централно-претеглено - по препоръки в нета.

Майката му е снимане в РОЛ.
За туристически снимки не винаги е удобно все пак.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: stoyan_5   
Дата:   15-08-13 23:18

Основният ми апарат е К7. Имам и К100.
Ами няма такива грешки там.

Никончето взимам, защото ми е леко и удобно. Пентаксите тежат.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   15-08-13 23:24

Настройката на фотоапарата
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: autosvet   
Дата:   15-08-13 23:25

Снейл и как точно някой кекс ще измери сцената по-правилно след като фотографа му е казал мери по върховете в средата.

То не става само с апарат трябва си и умения.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: hotsnail   
Дата:   15-08-13 23:31

Autosvet резила с некса се вижда докато снимаш, та можеш да се коригираш преди да се изложиш. Другия вариант е да знаеш какво правиш, малко опит и повечко четене
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: ivjordan   
Дата:   15-08-13 23:32

Еми, аз винаги снимам на една чертичка под предложеното от светломера. Т.е. оставям снимката леко подекспонирана, ама ми се получава нормална. Понякога, от хистограмата като видя, че гърми в някои области, може и две чертички да смъкна.
Май си пише из нета, че Никон имат запас в сенките, но горят лесно, така че се съобразяваш с този факт и горе-долу ги нацелваш нещата.
Това на матрично мерене.
Ако искаш по-точно, на другите мерения, но, както казаха и по-горе, по обед разликата в светлината и сянката е много стопове и трудно се получават нещата.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: stoyan_5   
Дата:   15-08-13 23:33

autosvet написа:

> Снейл и как точно някой кекс ще
> измери сцената по-правилно след
> като фотографа му е казал мери по
> върховете в средата.
>
> То не става само с апарат трябва си
> и умения.
--------------------------------------------
В Нета пише, че било бъг на матричното мерене.
При централно-претеглено, въпреки съображенията на разбиращите, нещата изглеждали по-добре.
Утре ще пробвам на светло.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: autosvet   
Дата:   15-08-13 23:35

Базови познания за фотографията му се казва на това, та резила като и да го виждаш и си недъгав пак резултата ще си е същия и ще питаш абе що апарата не снима както е снимал еди кой си.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: autosvet   
Дата:   15-08-13 23:38

Стнояне на централно на тази сцена небето щеше да ти е още по-изгоряло. Без компенсация няма как да се мине, може и ръчни и после да спасяваш РОУ файла. Няма апарат който да изкара читав джепег от подобна сцена - или ще изгори небето или ще е черно всичко друго.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: hotsnail   
Дата:   16-08-13 00:49

Хайде сега "нямало апарат...дето можел в JPEG".....дрън дрън та пляс. Нито един апарат от преди 5 години, може би....повечето модерни модели имат HDR режим в JPEG, че някой май и в РОУ. Поне моя без грижи покрива 15-16 стопа, да не река че и повече.

Ето ти баш у големото слънце на около 40 градуса целзии сценка с много дълбоки сенки светло небе и бели сгради....



https://lh6.googleusercontent.com/-28uKOuQ3dqw/UgJYeCpluTI/AAAAAAAAadQ/33FX_OV4y8g/w492-h738-no/IMG_

На матрично мерене без корекции на А режим дал съм бленда 8 и JPEG от апарата, леко резнат и врътнат на айпад.....

пред мен треволяците са в сянка доста дълбока, сградата и небето са осветени от слънцето, имаше доста дълбока сянка от кулата в-ху кубето, почти черно изглеждаше....дърветата дори с око като ги гледаш в сенките нямаха детайли...ама с правилния фотоапарат става снимка. Не е нещо велико ама за пред родата или за фейсбука става.

Въпрос на техника е [beer] понякога не само на фотографа, ами и какво си зел от магазина...ама нали никон са номер 1 и всеки начинаещ го набутвате да земе един щото е по-яко....по-профи....и може би доста по-неподходящо ....



Публикацията е редактирана (16-08-13 00:58)
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: pefoto01   
Дата:   16-08-13 00:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: hotsnail   
Дата:   16-08-13 00:59

пефото истинските апарати нямат нужда от разширени хакерски умения. [beer] [smilie18] [smilie18]

За снимка за спомен ако не може да се оправи направо в JPEG метай в кофата и не се обяснявай
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: pefoto01   
Дата:   16-08-13 01:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: pefoto01   
Дата:   16-08-13 01:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: Pavlov   
Дата:   16-08-13 01:08

Автор: pefoto01
Дата: 16-08-13 00:55
Кой ли е този мистериозен Никон,по-лек от Пентаксите?!

Ами снимката в първия пост си има EXIF [smile] - D40.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: pefoto01   
Дата:   16-08-13 01:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Защо така Никон преекспенира кадрите?
Автор: Canon   
Дата:   16-08-13 02:12

stoyan_5
Слушай ме сега, всичко е много по-просто.

Преди една година, един добър мой приятел - Жоро ми подари тази черна памучна фланелка (това и е картинката, даже ей сега я извадих от пералнята, само да я снимам) на Фотоваканция 2012.


http://propho.net/downloads/ff/IMG_7683_XXXL.jpg



Това е картинка на прословутото фотографско правило F16
То гласи:
Колкото ти е Исото, толкова скорост слагаш. Според твоя ексиф на снимката, си на 200ИСО, но и скоростта ти е 1/200, дотук си правилно нагласен.
Гледаш ми фланелката - слънчево, значи бленда 16. Според EXIF-a обаче си снимал на 7.1, а това са 2 1/3 стопа преекспониране според нея (фланелката).


Аз лично те съветвам да си купиш такава фланелка, 100% памук е.
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.