Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 За обработката и "Арта"
Автор: MarinY   
Дата:   15-08-13 02:20

Моля, някой да ме просветли, за едно стилово течение-аксиома, за излъчване в посока Високо Изкуство. Основно е представено в ЧБ или сепия:
В повечето случай с прилично осветление, модел с характерно и убедително излъчване, нелаишка композиция и последваща обработка ... "Арт-техническа немърливост" ... в отношението към лентата, независимо, че повечето кадри са от дигитален апарат и ФШ.
Прах, надраскани, петна от неизмит химикал, частично осветени!
Как стана така, че основните грешки на прохождащите в тъмната стаичка, станаха достойнства в "арт средите"?
Защо muu, luboar, kubeto и още доста имена, (извинявайте, че ви споменавам за пример), спокойно мога да кажа - майстори на камерата, си "измиват филма, без да го надраскат", и не ползват копието за подложка под чаша, пропускайки тази възможност, да скочат в следващото ниво на фото арта? [smilie3]
Сериозно, отворете очите ми, да разбера и усетя това, което ми убягва.
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: pefoto01   
Дата:   15-08-13 02:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: MarinY   
Дата:   15-08-13 05:16

Точките, сами за себе си не са проблем, трябва да има някаква система за публична оценка. Въпросът е какво показват и накъде насочват, започващите да се занимават с фотография, че и да изграждат критерии и подход.
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: philip   
Дата:   15-08-13 06:34

Ами... имаше един лаф:
"Всеки дефект е някакъв творчески ефект."
Вероятно това е причината?

 Re: За обработката и "Арта"
Автор: belia   
Дата:   15-08-13 07:49

щото фотографите сме комплексари повечето и ни се иска да сме арт, поне като художниците, а не просто фиксиращи субективната реалност...кат се поомаже и става "по-така" некак си, "по-изкуственическо"[smilie5]
смешна работа, като поогладнее "твореца" му минава[smilie3]
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: didesignbg   
Дата:   15-08-13 08:30

Винаги съм смятал че в такива случаи трябва да се говори поименно, а не по принцип.
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: batdin   
Дата:   15-08-13 08:44

Този въпрос могат да го отговорят само тези, които правят такива творения, а те няма да го сторят.
Мен пък най ме учудва изкуственото винетиране.
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: turntablism   
Дата:   15-08-13 09:46

Истината е, че наистина повечето такива омазани кадри с цел да се покажат по арт дават грешна насока на начинаещия наблюдател-фотограф. Изгражда се един грешен поглед и вкус към снимки под, които има камара точки Б, а тя самата е... Приазнавам си, че има и добре направени, майсторски такива. Както се казва без изключения не може...
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: iasen2   
Дата:   15-08-13 09:52

Автора така си е решил , така го е направил . Не разбирам какво се оплаквате .....


А има толкова красиви фотографии, дето нямат и една точка - някой да се оплаква от това . [shtrak]
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: turntablism   
Дата:   15-08-13 09:57

Може да се оплакваме и от двете неща ? :) [beer]
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: asahi   
Дата:   15-08-13 10:08

Ще дам за пример моя снимка:


https://photo-forum.net/static/forum/2013-08/vxtp9707.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/147/asahi_1084806225_traktor%202.jpg



За незапознатите това е сграда в старо ТКЗС, служеща да приюти кантара за камиони и ремаркета. Ползвала се е активно преди 20-30 години и е един от символите на тогавашното управление (мениджмънт) на селскостопанското производство. Сградата не е порутена от времето - тя винаги е била такава, още от както е построена. Тракторът, тръгващ към светлото и неясно, е Беларус - друг символ на това време.

Използвал съм плъгин Old movie (по памет), за да приближа образните изразни средства на изображението към историческото време, което пресъздавам. Светлото преекспонирано петно около трактора символизира от една страна соц. идеята за светлото бъдеще, а петната - неговата нечистота. Хоризонталната греда също изчезва в преекспонираното, като нарушава геометричната устойчивост на покривната конструкция. Разкъртеният покрив е случайно попадение. Деругата е символ на общата безхаберност и немарливост, която съпровожда ползването на обща собственост. Цветът е инспириран от изсъхнал чернозем, осветен от лятно небе преди залез, когато всички котки стават сиви.

Приемам коментари тук или под снимката, публикувана в моя албум.

 Re: За обработката и "Арта"
Автор: jekopj   
Дата:   15-08-13 10:27

Предполагам,че всичко идва от пренасищането и отегчението от красивите,и технически съвършените снимки.Един вид това се е превърнало в клише и човек започва да търси различното,нестандартното.Майсторите създават запомнящи се снимки,а бездарните копират и се мъчат насила да правят Арт-изкуство,но като правило това си личи и е грозно.Не ти ли дойде вдъхновението,нито читава снимка ще направиш,нито стих или книга ще напишеш,а на това му казват творчество.

 Re: За обработката и "Арта"
Автор: addi999   
Дата:   15-08-13 11:17

Големите АРТ знаят къде да спрат...всички ,които нямат художествена мяра ... ми не е АРТЪ,а не-естетична претрупаница.
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: demiman   
Дата:   15-08-13 11:31

Честит имен ден на автора на темата [beer]
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: icikonti   
Дата:   15-08-13 11:36

Не слагайте знак на равенство между мацаниците и артистичната фотография.Тук в Булгаристан на това му викате АРТЪ, ама то не е, нито названието, което сте му лепнали е такова....
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: slav4cho   
Дата:   15-08-13 11:47

Традиционно не разбирам АРТЪ, но пък разглеждам смятайки, че автора е използвал своята фантазия.
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: krist   
Дата:   15-08-13 12:56

и аз да се възползвам да мушна една моя със същия плъгин като на asahi-то, за разлика от него обаче не се наемам да обясня какво е снимано[smilie8] :


https://photo-forum.net/static/forum/2013-08/jqgq5201.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/157/3_1227538222.jpg



иначе донякъде според мен е именно заради комплексарщина спрямо изобразителното изкуство и въобще за да добави авторът нещо повече от себе си, също и - желание за имитация на изобразителното изкуство. ся, дали винаги е удачно да се прави, е друг въпрос - понякога е много добре, понякога не става въобще - въпрос на кадър и мярка у автора. та, и didesign е прав, че требе да се говори поименно..

 Re: За обработката и "Арта"
Автор: turntablism   
Дата:   15-08-13 13:06

Дали можем да кажем така: ако ефектът просто подсилва дадено усещане то тогава е удачно д асе използва, а ако основният интересен елемент в една снимка е просто някакъв ефект... [smilie23]
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: krist   
Дата:   15-08-13 13:08

можем [smilie24]
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: rorus   
Дата:   15-08-13 14:02

asahi - чудесна микро-лекция!
krist!

По темата за Арт-а:

Когато говорим за Арт, думите - трябва, не трябва, правилно, неправилно - НЯМАТ място. Артистът има пълната свобода да прави всичко, каквото реши. Дали резултатът е добър - решава публиката. Арт - означава неистински, изкуствен. Специално за фотографията това означава, че изображението има нещо общо с Арт - когато е манипулирано. BW е първото ниво на манипулация. Една реална сцена предадена точно с точните цветове - не може да бъде Арт. Построените/измислени сцени с реални цветове - могат.
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: icikonti   
Дата:   15-08-13 15:20

Рорус много си прав, но все пак в артистичната фотография има "правилно" и "неправилно", но с друг език-този на естетиката и тогава тези термини придобиват смисъл "естетично", респ. "неестетично" и т.н.
Въобще не разбирам модерните градски легенди -мацаница равно на АРТЪ.Това е превратно схващане на елементарни хора......
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: didesignbg   
Дата:   15-08-13 15:35

Няма я Лалинда да каже изкуство ли е фотографията въобще, и ако случайно е дали е ниско, или високо. Ако фотографията не е изкуство, то тогава тези дефекти са си просто дефекти. В противния случай предполагам зависи от височината на фотографа и изкуството.
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: mishkyn   
Дата:   15-08-13 15:52

Стилистиката е въпрос на личен избор.Удачен или не,зависи конкретно.Галерията тук не е училище,а своеобразна изложбена зала.Да се учат основи на фотографията по този начин е все едно да се развива академична живопис с копиране на Шагал.
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: hood   
Дата:   15-08-13 16:16


https://photo-forum.net/static/forum/2013-08/lfmj2066.JPG


http://www.dailyartfixx.com/wp-content/uploads/2011/06/lillian-bassman-8.jpg


А ето и малко арт..
 Re: За обработката и "Арта"
Автор: MarinY   
Дата:   15-08-13 16:23

Двадесет поста с приятен тон и хубави лични мнения.
За Асахи и Крист - примерите, които давате нямат нищо общо с посоката, за която питам. [beer] Те са добър резултат за внушаване на някаква атмосфера и ваше желание за разказ.

Не искам и мисля, че не съм категоризирал "течението". Просто търсех обяснение (и все още го търся). Не, че нямам мнение по въпроса, но смятам, че е твърде крайно и ... да речем, искам да го променя. Да разбера мотивите.
За "свободата" в изкуството, много сме си приказвали и тя е нещо, неподлежащо на дискусия.
Духът трябва да е свободен. Просто изниква въпросът: какво значи това? И кое гарантира тази свобода?
Във времето на "Всичко е позволено" и "Никой не може да ми казва как, кога и защо", има ли такава свобода, когато знанието липсва, а "моженето" е първично и зависи не от съзнанието на автора, а от натрупване и сбор от случайности.
Това: - Ах как интересно се получи! - изкуство ли е? и Авторът може ли да се нарече Автор?
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.