Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5 ..  10 ..  20 ..  24  25     всички  напред  последна
 Re: Християнското изкуство
Автор: sunnyshot   
Дата:   03-08-13 18:47

mmjm, дори и отрицанието на православния Бог, в стихотворениетона Ботев, е резултат от християнски мироглед. Зависи колко широко се интерпретира понятието "християнско изкуство".


Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: mmjm   
Дата:   03-08-13 19:11





Публикацията е редактирана (04-08-13 10:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: benisio   
Дата:   03-08-13 19:38

Тази година четох една книга - "Тангра и неговият син".
Разказва се за хан Крум, художествена, но писана от авторката с идеята да бъде и исторически/документално вярна (надявам се да е така :).
Та в тази книга ставаше дума и за накогашните билкари/лечители, като този с най-високия ранг и умения е бил един от най-приближените хора на хана. После ми попаднаха въпросите, които княз Борис изпраща до римския папа по повод приемането на християнството ... списък от въпроси и съответно получените отговори. Та въпросния римски папа пише горе долу в следния смисъл: всички стари обичаи и традиции да се изкоренят, да не се спазват.
И в смисъла на твоя въпрос се сещам, че християнството носи заличаване на традициите и познанията, до някаква степен, които хората са имали, а те не са били елементарни.. Всъщност не е виновно самото християнство, а тия изпълнители дето са искали да станат по-християни от папата..



Публикацията е редактирана (03-08-13 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: benisio   
Дата:   03-08-13 19:45

Всякакви красиви, полезни, интересни неща се творят/правят от хора, които могат и знаят и чак на 2-ро място идва религията/партийната принадлежност/расата/пола, каквато и да е тя.

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: sunnyshot   
Дата:   03-08-13 21:53

benisio, всякакви интересни неща като чалга-задници във фотографии, например? [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: 5co   
Дата:   03-08-13 22:22

sunnyshot, тези задници по-различни ли са от фотографските

https://photo-forum.net/static/forum/2013-08/bypq5784.JPG


http://www.bobandnellasworld.com/Italy%202009/Rome/Sistine/r10_1039f.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: benisio   
Дата:   03-08-13 23:11

sunnyshoot,
само ако ти харесват,
на мен лично не.
Аз имах друго в предвид, но всеки вижда колкото знае [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: Dumbledore   
Дата:   04-08-13 00:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: Dumbledore   
Дата:   04-08-13 00:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: LEONIK   
Дата:   04-08-13 00:48

Моля??? Някакво момиченце пее "Amazing Grace", без изобщо да разбира това, което изпълнява! [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: mmjm   
Дата:   04-08-13 01:04





Публикацията е редактирана (04-08-13 10:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: Dumbledore   
Дата:   04-08-13 01:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: Dumbledore   
Дата:   04-08-13 01:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: victory13   
Дата:   04-08-13 02:03

детенцето има талант да пее, както са написали откакто проговаря...
в нета има и други песни в нейно изпълнение...

спомням си и това изпълнение, макар че не знам за кого жали к д ланг /определено за някой в пола обаче ще е/:

http://www.youtube.com/watch?v=7oZN2eTgvVsа

интересна насока на разговора може да тръгне от това изпълнение, като християнството и хомосексуализма например... както се разбра преди време, много може да споделят светите отци по въпроса...

но това ще опропасти темата, както го правят и всички тези линкове към ю-туб... не вярвам тази да е посоката за обсъждане

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: mmjm   
Дата:   04-08-13 02:03





Публикацията е редактирана (04-08-13 10:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: sunnyshot   
Дата:   04-08-13 05:21

mmjm, съжалявам много..


Темата е за християнското изкуство през погледа на самите християни...

Dumbledore, подчертай постовете в темата на самите християни за християнското изкуство, което създават, защото леко се загубих... [smile]

benisio, сигурно си имал друго на ум, но пропусна да го свържеш с полезните и красиви неща, които се творят и показват в конкретния форум. Така ме предизвика да посоча един набиващ се в очи аспект на локалното фотографско изкуство... и да се позаинтересувам за връзката му с християнските морални, теологични, философски и етични параметри, и духовната и етична рамка, в която се случва.


Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: J0R0   
Дата:   04-08-13 09:45

Само да попитам това изпълнение по-далеч ли е от християнското?
И ако да - защо? Защото не е на 7, че да ни умилява ли?
Или това че се събират много хора, които са готови да платят за да го слушат, автоматично прави нещата "от лукавия".

Amazing Grace

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: Бяла_гарга   
Дата:   04-08-13 10:49

Много интересна тема сте отворили. Жоро, дякон Игнатий е християнин. Разказвали са ми, че при последната си изповед е пожелал пред свещеника да го споменава в молитвите си с това му име - дякон Игнатий.
Християнството не проповядва овчедушие, както си мислят някои, гледайки го отвън. И митрополит Климент Браницки е християнин, и Миткалото, и... Точно затова тези хора са мисеели за българското, което е и православно. А Елин Пелин е от авторите, които общо взето пренебрегват духовенството в разказите си ("Под манастирската лоза" не се брои).
Атеизмът в съвременния свят може би тръгва още от нашите родни бого(не)мили, както пише за тях Презвитер Козма. Те отиват на Запад, прогонени от тука и там създават разни секти. Инквизицията е учредена в началото заради разправа с тях. После тези секти се развиват и се връщат при нас узрели, Протестантството от друга страна се еманципира от традицията. През 19 век е било модерно на Запад да си атеист, което по-късно подклажда и при нас допълнително неверие и изиграва голяма роля за вкореняването на комунизма на Изток.
И тъй като се присещам смътно за отворената тема - християнството в изкуството (фотографията), чувала съм за един фотограф, Светлозар Стоянов, който снима само храмове. Тъй като съм се докоснала професионално до изкуството в православното християнство, мога с чиста съвест да кажа - то е изключително дълбоко, бих казала софистично, извисява човека като личност и носи най-хуманната идея, която е съществувала някога (според мене) - че човекът като подобие на Бога е сътворец в този свят, като първо трябва да съ-твори собствения си живот. В тази връзка ще цитирам Йоан Екзарх по памет и по смисъл, който пише в Шестоднева - Бог твори от нищото, а на човека му трябват кал, тухли... трябва му материал. Това е разликата при двата вида творчество. Бог твори със Слово. Припоменте си как започва разказа в Книга Битие за създаването на света - И рече Бог...и стана. Най-чисто подражание на това творческо действие има у поетите и писателите. И неслучайно при вцърковените християни всяко по-голямо начинание започва с молитва или поне с прекръстване. Фотографията е измислена късно, но може чудесно да служи на християнството и християнина.

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: Бяла_гарга   
Дата:   04-08-13 11:04

Само да попитам това изпълнение по-далеч ли е от християнското?
И ако да - защо? Защото не е на 7, че да ни умилява ли?
Или това че се събират много хора, които са готови да платят за да го слушат, автоматично прави нещата "от лукавия".

Amazing Grace

Жоро, да далече е от християнството, поне от православното. Като тука имам предвид само музикалното изпълнение, а не текста, защото не знам английски. Всички песнопения в Православието се изпълняват без инструменти, само с човешки глас по реда на осмогласната система, която е обогатена с песнопения от Йоан Кукузел (след спорове с гърците признат за първия български композитор и изучаван в посткомунистическия период като такъв в консреваториите). Текстът на песента вероятно е страхотен и всъщност нито музиката, нито вероятно той не противоречи на християнството. Т.е. далече е като стил и жанр, но това не значи, че е далече и от Бога. Всичко, което ни вдъхновява, може да ни доближи до Бога, ако не забравяме за него и ако не е насочено против него. (Между другото на последното издание на Гласът на България слушах тази песен, мисля в изпълнение на Вася Попова и тя я изпълняваше много по-добре. Бях възхитена.)

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: LEONIK   
Дата:   04-08-13 11:24

Dumbledore,
Съжалявам, че трябва да го кажа, но нищо не разбирате от изкуство! Това миловидно момиченце със звънливо гласче на тази крехка възраст НЯМА как да разбира това, което пее! Дали е "озарено" изпълнението или не, е също толкова нечистоплътна спекулация, колкото твърдението, че е съзряло по-рано, защото е загубило майка си! Горкото дете! Нечестиви родителски амбиции често превръщат децата в дресирани маймунки - с чисто комерсиална цел, разбира се!
Изпълнението на K.D.Lang е несравнимо по-дълбоко и истински разтърсващо. Какво като е лесбийка? Папата съвсем наскоро се произнесе, че хомосексуалистите не трябва да бъдат отхвърляни. За съжаление Православната църква е много по-консервативна и едва ли ще чуем скоро подобно послание от устата на някой Патриарх!

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: mmjm   
Дата:   04-08-13 12:17

И как точно хомосексуалистите ще изпълнят тази благословия פרו ורבו ומלאו את הארץ (плодете се и множете се, пълнете земята)[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: J0R0   
Дата:   04-08-13 13:36

Автор: Бяла_гарга

Amazing Grace
Жоро, да далече е от християнството, поне от православното


Може би не разбра въпроса, а може би аз грешно го поставих.
Постнах Amazing Grace, защото малко по-горе Dumbledore даде същата песен като пример за християнско изкуство.
Аз може да не разбирам твърде от християнство, но поне мъничко разбирам от елементарна логика.
Една и съща песен, с един и същи текст, с едни и същи ноти - в едни случаи да е християнска, в други да не е (в зависимост от това кой я изпълнява) ми се струва прекалено.
Още повече като черпим знанията си за чувства, вяра, болка, душевност, житейска мъдрост, ценностни нагласи и т.н. на изпълнителите не от личен опит и познанства, а от прочетено в медиите.

Това граничи със свободни интерпретации относно духовната същност на изпълнителите, с други думи не отразява някаква християнска или нехристиянска форма на изпълнението, отразява единствено нашите фантазии по въпроса.

За мен лично Аве Мария си е Аве Мария, все едно дали я изпълнява "божествения" Андреа Бочели с гласа си или църнио Стиви Уондър с устната си хармоничка.

По-нагоре някой каза още по-голям абсурд по отношение на саксофона в Хилиърд Ансамбъл, който автоматично ги запраща отвъд християнското изкуство. (За мен Хилиърд правят божествена музика и със и без саксофона)
Само на една крачка е от това да обявим списък с "християнски" инструменти на които могат да бъдат изпълнявани християнските парчета.
Тромпет - става, щото няма начин да изхвърлим Хендел, обаче саксофон не става. Щото формата му е малко по-извита :)
Орган - може, синтезатор - не може.
Много крайно ми звучи поне на мен - неспециалиста.

(С извинение, за това че се бутам сред специалистите)

ПП. Смятам също така (прощавайте още веднъж за кощунството), че общуваенто с Бога има много лица, не се изчерпва само с Христос. По тая логика и много неща в изкуството могат да те въздигнат до божественото, без непременно да са свързани точно с християнската идея.
Един пример за синтезаторно парче, което смятам за божествено Vangelis - Prelude . Вангелис очевидно е християнин, но доста неща в музиката му са вдъхновени от древногръцката митология.

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: Frida   
Дата:   04-08-13 16:47

Джино, благодаря за Дивна Любоевич! Наистина е прекрасна!

Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: stefanos   
Дата:   04-08-13 18:33

Светлината на иконата- http://www.youtube.com/watch?v=Smz7Pxw1H9Q&feature=player_embedded



Отговори на това съобщение
 Re: Християнското изкуство
Автор: langel   
Дата:   04-08-13 18:46

Вземете някой "труд" за социалистически реализъм и заменете соцреализъм с християнско изкуство. И с мюсюлманско става. Или пък с капиталистическо. Простотии. [smilie23]

Изкуството не може да се класифицира по политически, верски и икономически признак. Освен ако е комерсиално, или "ангажирано", при това не винаги.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5 ..  10 ..  20 ..  24  25     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »