Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: opepi   
Дата:   28-06-13 00:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: JoeSatriani   
Дата:   28-06-13 00:58

[smilie5] Няма подходяща иконка за тая тема.. Търсих много внимателно ама нъцки. Както и да е..



Публикацията е редактирана (28-06-13 01:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: BOZO   
Дата:   28-06-13 00:58

Във всяка една професия на свободна практика изкарваш толкова, колкото можеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: pepi34   
Дата:   28-06-13 02:18

Навсякъде има духане. Едни духат супата, други духат други неща. От моя гледна точка е по-добре да духаш супата, отколкото........
Но това е въпрос на гледна точка. Като гледам някой певачки как духат на "микрофона", се замислям кое е по лесно - да се родиш мъж или жена :).Виждали ли сте 20г. супер натокана пичка да се вози в Порше кабрио модел дето още го няма в магазина и то сама? Да, ама не сте виждали фотограф в БГ да се вози на такава кола. Няма и да видите, щот си оставаме само с духане на супата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Chipsy   
Дата:   28-06-13 02:34

Пепи, е кой нормален фотограф ще си купи някакво Порше пред например Хаси, Мамия, някой изключителен обектив (200/1.8 например) или 1Dx/D4 [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: pepi34   
Дата:   28-06-13 04:58

Нормални фотографи и без това няма, така, че това не е критерии за сравнение [beer] .

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: fotorafi   
Дата:   28-06-13 07:30

В България заплащането на фотографския труд е мизерно. Много вестници и списания даже и не плащат авторските права....така е решил главния редактор. Просто не сме правова държава за да осъдим един вестник и да му спрем издаването поне за 3 дена...

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: borissov   
Дата:   28-06-13 08:07

В Булгаристан не само духат супата, ми паралелно им правят DP, с извинение.

В белия свят - онзиден агентът ми в Шанхай ми каза за една продукция на известна марка шампоани: 3 кадъра за 1 снимачен ден; 30 000 евро на ден за фризьор; 700 000 долара чист хонорар за фотографа след buyout; за ретушьора не знаеше хонорара. Даже не бях чувал името на фотографа - някъв от Париж, тясно специализиран в коса и бюти. Около 20-25 човека в света работят на такива хонорари.

А, да - снимките са в Хонгконг, фризьорът лети от ЛА, фотографът от Париж, и двамата настояват за първа класа. Само самолетни билети и турбо-хотел ще е към 30 евра.

Та всичко е относително ми е мисълта [smilie5]



Публикацията е редактирана (28-06-13 08:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: jino   
Дата:   28-06-13 08:24

Автор: borissov
Дата: 28-06-13 08:07
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: jino   
Дата:   28-06-13 08:28

Тези батковци ли те впечатляват.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: anjsan   
Дата:   28-06-13 08:53

Духам си супата и без да ми плащат , когато е гореща , ама съм си любител де . Чая също , туй-онуй, ала-бала ....[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: J0R0   
Дата:   28-06-13 10:20

Автор: jino
Тези батковци ли те впечатляват.


Те затова се създават тия неща, за да впечатляват :)
Един вид - да възпитават модели за подражание.
Навремето, като се разбра хонорара на зъболекаря на Майкъл Джексън, знаеш ли колко пъпчиви юноши са поискали да станат зъболекари.

Демонстративният имидж е част от промиването на мозъците.
Произволна треторазрядна манекенка по би свършила работа, но компанията наема баба Шер, защото "ние можем да си го позволим".
Също като Бойко, който откарва Бистришките тигри с правителствения самолет за мача с Нефтохимик.
Това не е предпоставка за победата, това Е победата :)

Иначе по темата - нашите фотографи не отстъпват, дори са по-напред във финансово отношение.
Имаме тук, например, един с техникум "Фучик", споменатите пари ги харчи само за една вечер във Франция, с любовницата си за хайвер и шампанско.
Германските служби за сигурност му стоят "мирно" когато пиян прави ексцесии по летищата, а тук на местна почва може да си позволи да обижда безнаказано дори президента на републиката.
Личната му охрана е от 30 човека.
И взема няколко милиона, само за да се появи на събитие (без дори и да си носи фотоапарата).

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ма все си мислех, че тия неща впечатляват хората около 12-13 годишна възраст :)

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: stoikovv666   
Дата:   28-06-13 10:29

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: vga   
Дата:   28-06-13 10:40

Хахахахаха великолепен коментар, Жоро! [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: fove   
Дата:   28-06-13 10:43

J0R0[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: uri64   
Дата:   28-06-13 11:03

Хвалипръцкото Кен от време пише по нещо дето си струва да се погледне бегло(подчертаванията мои):

In 2010, the US Bureau of Labor Statistics documents that the median pay for photographers is $29,130 per year, or $14 per hour. "Median" pay means that half of photographers make less than this. You'd make the same as a bus driver, day laborer, security guard or a local delivery route driver — and each of those jobs has ten times as many jobs available as there are for photographers.

To make more money, you're far better off as a trucker, personal trainer, bug sprayer, massage therapist or secretary, and there are forty times as many secretary jobs as there are for photographers!

Get a real job like a cop or fireman and make twice as much - and there are also ten times as many of those jobs. Try being a farmer, who also makes twice as much as a photographer, and there are ten times as many farmer jobs as photographer jobs. Other real jobs like electricians do much better than photographers.

Honestly, its difficult to find a lower paying job than being a photographer, and there are so few photographer jobs, good luck!

Why try to become a photographer for low pay when there are so few jobs, when there are twenty times as many jobs as a top level executive — and they pay over $101, 000 per year! Honestly, you're twenty times as likely to become a CEO, CFO or Senior Vice President as you are to find a photographer job, so get real.

Ето я и цялата статия...естествено и там има някои изхвърляния...

http://www.kenrockwell.com/tech/go-pro.htm


Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: ivangp   
Дата:   28-06-13 13:35

Петък е!

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: aldygreen   
Дата:   28-06-13 13:54

Мдаам, духат супа, ако въобще я има...

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Aleksandr   
Дата:   28-06-13 13:58

ЯКООО!

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: opepi   
Дата:   28-06-13 15:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-13 15:32

тук всички духат супата щото всеки гледа да мине тънко и да не се прецака. какъв парадокс само... най-големите хитреци и тарикати на света пък накрая най-прецаканите... що така бре момци?

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: pefoto01   
Дата:   28-06-13 15:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: photostoykov   
Дата:   28-06-13 16:36

Духат я и то студена, защото така са си предложили услугите!

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: mmjm   
Дата:   28-06-13 18:20

pepi34, не е толкоз важно дали си се родил мъж или жена, можеш и ти да се научиш да духаш и току виж си сменил колата, жената резбата и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: vikitovikito   
Дата:   28-06-13 21:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: hotsnail   
Дата:   29-06-13 08:25

Това на Кен си е много смислено написано. Ако някой не знае английски човека е обяснил, че почти всяка друга работа се заплаща по-добре и има повече позиции т.е. По-лесно се намира платена работа.

А това как прецаквали българите...ми Борисов е българин и Бони е българин и Енчо Найденов и той. Явно успяват някак да си изкарат малко пари със снимки.

Това с прецакването от редакции, с желанието да се мине тънко го има навсякъде. Българите не сме по-лоши просто сме по-бедни. Това за съжаление не намалява линейно заплащането за екстри като снимките, а ги намаля пъти повече, защото все пак трябва да се купува храна и ток и други такива неща и каквото остане може да се ползва и за снимки пряко или за продукти дето включват снимки. Така де ако сме 4 пъти по бедни от средните европееци, то за снимки отделяме поне 8 или 10 пъти по-малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: sirkhann   
Дата:   29-06-13 10:28

Евала за коментарите [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Мога да кажа само, че човек трябва да работи не това, което вади много пари, не това, дето си мисли, че иска, а това, което му идва отвътре, за да е щастлив. Ако бачкаш нещо за много кинти и те кефи - снимай си за хоби. Има доста хора, за които снимането става за хоби, ама ако трябва да работят като фотографи, ще се разболеят от стрес. Не е за всеки работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: opepi   
Дата:   29-06-13 15:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: sirkhann   
Дата:   29-06-13 21:52

Предполага се, че щом си фотограф, ще работиш като "самонает" ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: vikitovikito   
Дата:   29-06-13 22:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: J0R0   
Дата:   30-06-13 09:06

Пепи, хартиените издания са пътници :)
Освен това работата на вестникарския фотограф е по-близка до журналстиката, отколкото до фотографията.
Класическите фотографски понятия за светлина, композиция, цветна хармония и т.н. можеш да ги забравиш, защото няма да ти вършат работа.
Разбира се, трябва да умееш и да снимаш, но по-важно е да имаш поглед върху събитията, кое събитие е значимо и кое не е, да знаеш кой кой е, за какво се бори и т.н.
Трябва да умееш да работиш в екип. Ако не работиш по едни и същи теми с пишещите колеги, а си единак, колкото и да си добър, на втория месец си заминал.
Важно е и да си много организиран, защото в рамките на няколко часа има десетина - двайсет събития, ти няма как да ги отразиш всичките, но трябва да хванеш максимален брой от тях, което е много търчане и добра лична организациял
На събитието трябва да прецениш в каква светлина да го отразиш, дали да снимаш (примерно полицая) усмихнат или намръщен...
Трябва да си невероятно информиран за да вършиш такава работа.
Един колега от фотоотдела ходеше постоянно със слушалките в ушите и денонощно сушаше новинарските емисии за да не изпусне къде какво се случва.
В 1 през нощта, преди да си легне, чул по радиото че става нещо важно еди къде си, хваща такси и след 15 минути е там за да има единствен снимка от събитието. Разбира се, оказва се че не е единствен, повечето от колегите му са отишли също.
(Казвам ти ги тия неща на базата на скромния ми 5 годишен опит по всекидневниците, не като фотограф, но като човек работил в екип с фотографите)

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   30-06-13 11:23

borissov, интересна история разказа. Все пак цифри от рода на 30 000 евро за прическа и 700 000 евро хонорар за фотографа... Явно, че това компанията си го включва като "РАЗХОД ЗА PR". Всеки ще си каже - МАЛИИ, тия дават по 1 млн. евра само за да направят 3 снимки. Много не го разбирам изкуството - налага се една снимка и става популярна, само защото е популярна - връзка с една тема от вчера за най-скъпо продадените снимки в света. Като със снимките тук - каквато и снимка да застане отпред, събира определен брой гласове - както се казва и моя да сложат, пак ще ударя 1000 рейтинг [smilie5] [smilie5] [smilie5]
И за въпросната реклама - който и професионалист да наемат, ще постигне успех, не заради снимките, който ще направи, а заради мълвата, че самите те струват 1 милион евро.
За духането - като усетиш много духане, или ставаш да затвориш вратата с шут или си хващаш шапката и излизаш през вратата на редакцията[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Jankoff   
Дата:   30-06-13 12:01

Аз съм далеч от професионалната фотография - както тук повечето знаят, аз съм туристически фотограф, който прави по хиляди снимки на пътуване и само хаби техниката .... [smilie18] [smilie5] [smilie18]
Но темата ми е интересна. Поставена е твърде общо. Какво значи "фотографите [в Бг]"? Предполагам, че има професионални фотографи в Бг, които печелят доста, други, които печелят нормално за Бг условията, и трети, които хич не печелят. Печеленето зависи много от труда и упоритостта и по-малко от способностите. Ако става дума за щатно място в Бг, зависи от връзките и шуробаджанащината. Ако имаш щатно място с неголямо натоварване, оттук осигурена прехрана, сигурно можеш да печелиш допълнително. А друг професионален добър фотограф, като няма щатно място, може да се мъчи като грешен дявол ...
Според мен днешната евтина и общодостъпна техника сигурно яко подбива възможностите на професионалните фотографи. Молили са ме и съм правил снимки на доста сватби и хората са оставали много доволни. Да, професионалист е щял да ги направи по-добре. Ама кой държи да има художествени снимки? Хората искат да видят на снимките другите хора и себе си, в различни пози, и толкова. А дали снимките са много художествени или не .... Голяма работа ...
Интересно е сравнението с художниците. Човек прилична или хубава снимка може и сам да си направи, но да си нарисува картина не може. Въпреки това не мисля, че Бг художниците просперират ...
Аз лично винаги съм работил нещо, от което съм получавал заплата, а неносещи пари творчество и постижения съм имал другаде. И пари съм правил, но пак другаде, извън щатното място.
Което както се случи .... Съдба, шанс, случайност ....
А фотографията ми е хоби, по което от 7-8 години съм повече от луд и за което съм дал вече доста пари, а не съм получил насреща и стотинка. Но ми е кеф - и ще ми е кеф, докато Отговорникът реши друго .... [smilie5] Дано да не реши така скоро, де. [smilie5]
Важното е нещо да ти е кеф, нали така ... Ама да имаш източници на приличен живот и да не мизерстваш е по-важно.
[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: e-mil   
Дата:   30-06-13 12:01

"Явно, че това компанията си го включва като "РАЗХОД ЗА PR"...
И за въпросната реклама - който и професионалист да наемат, ще постигне успех, не заради снимките, който ще направи, а заради мълвата, че самите те струват 1 милион евро."


PR-ът не е реклама и разходът за него обикновено влиза в различен бюджет.
Но Борисов не каза, че снимките са били за реклама - просто каза "продукция". Една от трите снимки може да е била за опаковката на продукта. Дори другите две да са били за реклама пак може да не е много.
Фирмата като продаде, да кажем 100 млн броя по 6 долара от въпросния шампоан, този 1 млн за снимки ще излезе 1/600 от крайната цена на продукта.

И никаква мълва няма да тръгне. Широката публика много рядко научава производствените разходи на фирмите. Успехът ще дойде от имиджа (Борисов казва, че шампоанът бил известна марка), от начина по който си подготвят маркетинга и построят рекламната стратегия.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: borissov   
Дата:   30-06-13 13:54

Мдам. Рядко такава вътрешна информация изтича, в случая моят агент и агентът на въпросния фотограф са близки приятели и той ми го каза като илюстрация на разговора ни на тема пазара в Азия. На компанията не й дреме дали някой ще разбере колко е платила, просто искат най-доброто от най-доброто, плюс застраховка срещу издънки. Нищо общо с изкуство, ПР, масова популярност и т.н. А пичът си е извоювал реномето (в подходящите среди; аз даже не го бях чувал) на най-добрия в света за коса и бюти и си позволява да иска такива кинти - гаранция, че всичко ще се случи както трябва. Такива са цифрите на най-най-високото ниво, не за първи път чувам от първа ръка за подобни хонорари. Фотографчийството е като актьорлъка - двайсетина човека в света взимат милиони на филм, а останалите 99,999999% wannabe-та правят WS Teleshop. Затуй - повече бачкане и учене, по-малко оплакване, пък оно ке си покаже.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   30-06-13 14:13

Нищо общо с изкуство, ПР, масова популярност и т.н
И този хонорар, няма нищо общо с PR-a? Самият факт, че човекът Х се свърза в хонорар от 7** *** евро за фотосесия, влиза в категория лична реклама, престиж, реноме, професионализъм. Хубаво е термините и тяхната същност да се разбират. [smilie18]
А твърдението най-добрия в света за коса и бюти и си позволява да иска такива кинти - гаранция, че всичко ще се случи както трябва[/i,] аз не го приемам. Окачествяване като най-добрите, предвид това че няма качествен и количествен измерител за твърдението. Най-добрите в света, ми звучи като научно-популярно филмче по дискавъри. Не зная да има точни критерии, оценяващи безпристрастно работата в подобни среди. А хонорарите на хората от най-високо ниво, не са дошли без прилична PR стратегия.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: opepi   
Дата:   30-06-13 15:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: marrio31   
Дата:   30-06-13 15:19

Сигурно може,но по какъв начин този агент ще се заинтересува от теб[smile] нали трябва да влезеш в тази среда[smile] в София едва ли може да се запознаеш с такива хора

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-06-13 15:39

Човек може да работи за три неща:
- пари;
- слава;
- лично удовлетворение;
Ако работиш и за трите - ти си един от малцината щастливци.
Ако работиш за кои да е две от трите - става, повечето "успели" хора са на това дередже.
Ако работиш само за едно от трите - спешно сменяй работата си!

И още нещо, което много хора не разбират - една работа не може да се свърши едновременно бързо, качествено и евтино!

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: localhost   
Дата:   30-06-13 15:42

chrisnoch: славата според мен отпада. Ако си достатъчно добър в професията си това си идва автоматично. Най-важното е удоволствието, след като си си решил проблема с парите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-06-13 17:59

Това не съм го измислил аз, а някакъв философ, на когото не помня името.
Иначе всеки сам си подрежда и приоритетите, и живота. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: hotsnail   
Дата:   30-06-13 18:49

@localhost нищо не идва автоматично - трябват си последователни и целенасочени усилия за всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: vikitovikito   
Дата:   30-06-13 20:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: e-mil   
Дата:   30-06-13 20:50

"... в този ред на мисли , защо Andreas Gursky вади огромни печалби с фотография ?"

Че да не би да ги вади със снимки за шампоани?
Всички са чували за цената на снимките му, които се продават като произведения на изкуството. Ама я пробвай да намериш информация за хонорарите му от занаятчийска комерсиална фотография! Ако въобще е снимал такава, докато е бил млад.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: borissov   
Дата:   01-07-13 04:53

vikitovikito: защото се е намърдал във fine art пазара, това няма нищо общо с комерсиалната фотография, за която говорех. Това, раз. Два - всякакво говно може да мине за файн арт, както се вижда в съседната тема.

opepi: принципно това е схемата - базиран си някъде, имаш представители в пазарите, които те интересуват, те ти движат всичко и при нужда отиваш, снимаш и заминаваш. В БГ - не, нито има пазар, нито има агенти, нито има фотографи на такова ниво, че някой да ги иска на място с развит пазар (говоря стриктно за моята област). Трудно е да си намериш агенти - малко са и с адски високи критерии, все пак всички фотографчета им се натискат, а на тях им трябва да имат продаваем на високо ниво продукт. Затова последните две години обикалям по света да си създам мрежата от контакти и да намеря агенти на подходящите места (е, и да се понауча да снимам). И чак сега започва да сработва схемата. Така ще мога догодина да си се базирам някъде и да бачкам глобално [smilie5] Ако ти е интересна темата - разгледай сайтовете на най-престижните фотографски агенции: Art Partner, Jed Root, Art+Commerce, Management+Artists. Естествено, и при агенциите има bottom feeder-и, но горчивият ми опит ме научи да стоя настрани от тях :-)

metodiev_martin: щом казваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: marrio31   
Дата:   01-07-13 08:21

borissov[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: opepi   
Дата:   01-07-13 14:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: vikitovikito   
Дата:   01-07-13 14:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: crazyshark   
Дата:   05-07-13 11:56

Ето тук някой може да се пробва от любопитство и да разбере, духа ли, не духа ли, как духа и колко духа ;)

http://www.jobs.bg/f1870620

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: iivanov   
Дата:   05-07-13 12:22

Някой ще направи ли обобщение на темата, че се загубих в четене. Духат ли или не духат?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: opepi   
Дата:   10-07-13 10:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: n1x0n   
Дата:   11-07-13 12:10

Трябва и в БГ да се въведе агентският принцип. Агентът да търси клиенти, да преговаря за заплащането на фотографа и по този начин да му освободи главата за творческите задачи.

Ще се въведе, ама друг път...

Нито има квалифицирани агенти, нито достатъчен брой фотографи, нито хонорарите са такива, че да позволят развитие на агентският бизнес.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: mmjm   
Дата:   11-07-13 14:02

n1x0n [smilie24] [smilie24] [smilie24], същото за съжаление важи за всички области на изкуството с изключение на т.нар. попфолк иначе казано чалга.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: boni   
Дата:   11-07-13 14:20

Не духат, споко:) Не че са милионери, но пък могат да си позволят да нямат шеф, да нямат работно време, да живеят свободно, да се срещат с различни хора и да пътуват много.[beer] И за разлика от юристите, финансистите и т.н. да не се заравят в бумащина, да не седят на бюро и изобщо да живеят по-интересно:)



Публикацията е редактирана (11-07-13 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: opepi   
Дата:   12-07-13 14:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-07-13 07:12

boni [smilie24] Не че са милионери, но пък могат да си позволят да нямат шеф, да нямат работно време, да живеят свободно, да се срещат с различни хора и да пътуват много.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: shadravana   
Дата:   13-07-13 10:31

boni [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Frenchev   
Дата:   13-07-13 12:06

boni най добре го е казал

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: uri64   
Дата:   13-07-13 13:00

Да, само че това, което е казал/написал Бони важи за ограничен малък брой фотографи. Останалите, така да се каже масата, извършват действието от заглавието на темата. И това е описано и обяснено добре в началните глави на книгата "Черният лебед".

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: J0R0   
Дата:   13-07-13 13:38

Малък, малък, колко да е малък. Аз познавам поне 50 човека, без да броя щатните по медиите, които се издържат и живеят не зле от фотография. На свободна практика. В малка България колко да са?

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Frenchev   
Дата:   13-07-13 15:12

uri64 не съм чел въпросната книга, но нали се сещаш, че няма как да важи за всички. Мен не се броя за пример тъй като работя и живея в Германи и тук ситуацията е друга, макар и не много по различна от тази в България.

Имам много приятели фотографи в България. Всички работят на един пазар, но едни имат повече работа от други и живеят, по начина който е описал бони.

Защо едни имат повече работа от други е друг въпрос, но най вече е свързано с това кой как може да се продава и на каква цена успява да се продава. И това не винаги е свързано с качеството на фотограията му.


Та този ограничен малък брой фотографи не е чак толкова малък колкото ури64 го изкарва (освен ако не брои всички хора които са си купили ДСЛР и се правят на фотографи)

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: vikitovikito   
Дата:   13-07-13 22:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: emo99   
Дата:   14-07-13 14:02

Клиент започна да се пазари с мен за цената. Каза,че за 100 лева снимат вече цяла сватба( за София). За видео става въпрос. Проверих - казва истината.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Frenchev   
Дата:   14-07-13 14:13

За 100 лева нали се сещаш какво ще получи. Във всеки един жанр и във всеки един бизнес има подобни ситуации.

Аз снимам панорами. В България има колеги, които снимат за 20 лева на панорама. Идея нямам как им излизат сметките, но те си знаят.

Но не мисля, че подобни хора ни крадат работата, даже обратното - убеден съм, че осигуряват повече работа за професионалистите за в бъдеще.

Факт е, че българина няма пари и винаги гледа да му излезе най-евтино, но поне според моето мнение, младото поколение макар и бавно започва да променя мисленето си и хората започват да наблягат повече на качеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: stoikovv666   
Дата:   14-07-13 14:14

Има "фотографи" които снимат за удоволствие по сватби, други за 50,100,200...1000,2000...Важното е да имат избор клиентите, от цени и качество [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: shadravana   
Дата:   14-07-13 15:43

Колкото повече снимащи за без пари или за смешни пари, толкова по-малко ми се пазаят клиентие като им кажа цените си, защото вече са го яли. А ако цените ми не ги устройват и се опитват да ми дават примери със снимаши за малко пари, значи не са моя тип клиенти поради простата причина, че не првят разлика между евтиния и качествения продукт. Сегментация на пазара му се вика това. В ниския сегмент е най-ужесточена конкуренцията и най-много мръсни номера се правят и се водят ценови войни.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Frenchev   
Дата:   14-07-13 16:20

именно

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: fit_ness   
Дата:   14-07-13 16:28

Не, не духат супата. Профитата не искат да проумеят, че фотографията сега не е като преди 30г. ВСЕКИ може да стане профи за няколко седмици стига да го пожелае! За това цените падат. Конкуренцията е голяма. Само не казвайте, че профитата "виждали" кадъра преди да го направят. Е, профита имам новина за Вас - не само вие виждате кадъра преди да го направите. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Frenchev   
Дата:   14-07-13 17:22

фит–несс не се имам за профи, тъй като почнах преди три години като пълен аматьор и се уча още, но определно и преди това постоянно "виждах" кадри.

И евала на този който може да се научи за няколко седмици. Аз се уча от няколко години и имам чувството, че сега започвам!

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: burningice   
Дата:   14-07-13 17:43

Всеки, който си купи голям черен апарат, ако има късмет продавача да завърти настройката на "М" (майстор), а на на "А" (аматьор) -вече е не само притежател на фотоапарат, а и профи. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: fit_ness   
Дата:   14-07-13 17:48

Френчев, клишето за това, че човек се учи докато е жив малко ми прилича на клиширания въпрос - "Какви са недостатъците Ви?"
- Ами много съм доверчив(а) и хората винаги се възползват от това [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: fit_ness   
Дата:   14-07-13 18:12

burningice, кмета на едно село притежавал автомобил докато съселяните му имали каруци теглени от магарешки и конски впряг. Гледал с пренебрежение на по-нисшите от него защото не му били равни. Дошло време, когато автомобилите вече били достъпни за всички и хората един по един започнали да си купуват коли. На кмета естествено това не му харесвало, защото вече никой не го забелязвал. Една сутрин събрал цялото село на мегдана и им заявил "- Това, че имате автомобили не значи, че сте добри шофьори! Никога няма да се научите да натискате педалите и да въртите волана по-професионално от мен!!!" [smilie18]

Та исках да ти кажа, че ще се изненадаш колко много млади момчета и момичета могат да работят със съвременен фотоапарат....и имат виждането за кадъра...а и с фотообработващите програми са на завидно високо ниво... и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: burningice   
Дата:   14-07-13 18:22

fit_ness, млади и талантливи хора с добър усет към фотографията винаги е имало и ще ги има. Но достъпността на фототехниката не ги увеличава, защото те са константна величина.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: fit_ness   
Дата:   14-07-13 18:25

Тук грешиш. Броят им се увеличава, но нека да не спамим повече в темата. Другите сигурно също имат какво да кажат[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: mmjm   
Дата:   14-07-13 19:52

fit_ness, историята с автомобила е чудесна.[smilie24]
Не знам защо толкова много хора се взимат адски насериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Frenchev   
Дата:   14-07-13 20:45

Аз лично постоянно уча нещо ново, било то за светлина, някаква техника на снимане, начин на обработка във фотошоп или каквото се сетиш още.

Иначе аз лично познавам хора на по 20 и по млади, които едно, че са по талантливи от мен, но и много по добре се справят с обработка и прочие, но аз нямам тези хора предвид.

Имам предвид тези, които не знаят какво е бленда, но са решили да стават професионалисти купувайки си професионален апарат и решавайки, че в него се крие ключа за всичко. И точно те почват да снимат сватби за по 100 лева, рекламна фотография за по 2 лева на продукт и прочие.

А относно темата, пак казвам не мисля че фотографите духат супата от към заплащане. Познавам много които си живеят добре от това в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: rujev   
Дата:   14-07-13 22:23

В момента в който се помислиш за профи вече не си профи.
/ един овчар имал най-хубавото стадо и го водел на паша на най-хубавата поляна .....всеки ден на тази поляна ,след време имал най-мършавото стадо /
Простете ми глупостите,които пиша....


Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: W_T   
Дата:   14-07-13 22:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Canon   
Дата:   14-07-13 23:26

rujev
Оценката дали е профи или аматьор, се дава от клиентите, не от самия фотограф.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: rujev   
Дата:   14-07-13 23:39

г-н Canon,точно на вас се извиних за глупоста си....
и благородно Ви завиждам за техниката...

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: shadravana   
Дата:   14-07-13 23:50

Сложете един апарат на P и в 8-9 от 10 случая ще имаме нормално експонирана снимка. Така и 4 годишната ми племенница се справя безпроблемно с ДСЛР апарат, но това прави ли я фотограф.

Снимането и обработката е около 50% от ежедневието на професионалиня фотограф драги ми мислещи се за професионалисти, защото са се нучили за няколко седмици "Да виждат кадъра", което дори не е работа на фотографа , а на арт директора. Той тряба да е видял кадъра и да е определил визията, а не фотографа. Останалите 50% от ежедневието са маркетинг, работа с клиетни, работа със други контрагенти като гримьори фризьори. стилисти, хота от ,които зависи дадена локация примерно и безброй други неща свързани с бизнеса нарчен професионална фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: Canon   
Дата:   14-07-13 23:50

Техника се придобива, рутина също.
Обаче, креативността е друга бира ...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: W_T   
Дата:   14-07-13 23:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: opepi   
Дата:   15-07-13 00:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: rujev   
Дата:   15-07-13 00:09

(Техника се придобива, рутина също.
Обаче, креативността е друга бира ...)



Тук нямаме спор....[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: rujev   
Дата:   15-07-13 00:11

И аз не го знаех,но питах Google

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: W_T   
Дата:   15-07-13 00:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: opepi   
Дата:   16-07-13 14:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: fit_ness   
Дата:   16-07-13 18:49

opepi, влязох в профила ти и видях, че си любител. Предполагам, че искаш да започнеш да си вадиш хляба с тази професия. Ако е така не се плаши. Първото което трябва да направиш е да се свържеш с добре работещ професионален фотограф на който имаш доверие и да следваш съветите му. Доста от разходите за които пишеш за начало са излишни (например новия автомобил). И на последно място трябва да избереш в какво точно ще се специализираш (сватби, сток, портрети и т.н.) Ако искаш да снимаш всичко средствата ще са големи. Това може, но в последствие. Като за начало си избери една категория и работи само това


Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: W_T   
Дата:   16-07-13 21:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: crazyshark   
Дата:   22-07-13 15:25

Ето още една обява за фотограф се появи, дори са се постарали да напишат за заплащането. Изчислете си го сами за колко се духа месечно, седмично или на час :)

http://www.jobs.bg/f1890816

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: opepi   
Дата:   22-07-13 23:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: ____StargazeR   
Дата:   23-07-13 00:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Духат ли супата фотографите откъм заплащане?
Автор: J0R0   
Дата:   23-07-13 09:07

1 лев на снимка хич не е лоша цена.
Но ако става дума за снимане наведнъж на тези кадри. Най-много на два три пъти.
В рамките на 1 година е абсолютно малоумно, ако трябва незнайно колко пъти да прекосяваш града и да си губиш времето за по десетина снимки.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »