Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Първи DSLR
Автор: iivvs   
Дата:   27-06-13 13:37

Здравейте,
бих искала сериозно да се обърна за помощ към вас. Ще си вземам DSLR апарат и бюджета ми е 1000лв не повече. Спряла съм се до момента на Nikon D3100/3200/5100 и Canon 600D/550D. Приемам разбира се и предложения за други модели, но не и Sony или там каквато и марка ще да е. Или Canon или Nikon. Може и да робувам на марки, но искам да имам качествен апарат, с който да се гордея [smile] Апаратът ще се ползва предимно за портрети и пейзажи. Бих искала да прави и хубаво видео. На първо време ще карам с китовия обектив и след това мисля да си взема портретен. Но първо апарата. Много ще съм благодарна ако някой ми помогне и то по-скоро. [smile]

 Re: Първи DSLR
Автор: stoikovv666   
Дата:   27-06-13 13:45

хахахахха... с "инструменти" ли ще се гордееш?! Да беше нещо хаси маси, лейки дамаджани... а то никон или канон.


Имам тука едни маслени бои и четки, също канвас които се водят за най скъпите на пазара и к'во? Досега нищо интересно не съм нарисувал [smilie18] [beer]
 Re: Първи DSLR
Автор: arris   
Дата:   27-06-13 13:45

Привет.

Обърни внимание на тази оферта.
http://magazin.photosynthesis.bg/offer/280503000419.html

Замисляла ли си се за опцията да си вземеш ДСЛР от базара?

Поздрави,
Иво.
 Re: Първи DSLR
Автор: Sokola   
Дата:   27-06-13 13:46

[smilie18] Това ли е основната цел?

Може и да робувам на марки, но искам да имам качествен апарат, с който да се гордея.
 Re: Първи DSLR
Автор: iivvs   
Дата:   27-06-13 13:50

Знам, че не се изразих много правилно добре поправям се. Казвайки да се гордея с него имам предвид снимките, които прави. Искам да е някой, който ще ми пасне добре и с който ще ми е по-лесно да работя. Да правя качествени снимки за мен е повод за гордост не знам за другите [smile] [smile]
 Re: Първи DSLR
Автор: tttodorov   
Дата:   27-06-13 13:50

ако искаш по конкретно мнение , не пускай такава тема :)
В търсачката има поне 20 теми и то точно за този тип апарати :)
Иначе аз снимам с д5100 и съм доволен ,за видеото каноните се справят по добре :)
 Re: Първи DSLR
Автор: Sokola   
Дата:   27-06-13 13:57

[smilie3] качествената снимка не зависи само от апарата, но и от ЗАУ
 Re: Първи DSLR
Автор: stoikovv666   
Дата:   27-06-13 13:59

iivvs, сега ако поясниш и какво имаш в предвид под качествено? [smile]
 Re: Първи DSLR
Автор: iivvs   
Дата:   27-06-13 14:00

Ако не бях толкова напреднала със снимането нямаше да си купувам DSLR [smilie3] И не може ли просто някой да ми отговори точно на въпроса, а не няколко човека тук да ме нападат заради това, което съм написала?! Нали уж този форум е за това или се лъжа?

Под качествено имам предвид изображението да не е като на "сапунерките". Вземам си DSLR, за да мога да задобрея съвсем. Бих искала в бъдеще това хоби да се превърне в професия. Просто моля някой, който е използвал някой от тези апарати да си каже мнението. [smile]



Публикацията е редактирана (27-06-13 14:05)
 Re: Първи DSLR
Автор: Sokola   
Дата:   27-06-13 14:07

Ако беше толкова напреднала,щеше сама да си отговориш на възникналите въпроси.
От голямо значение при избора на тяло е какви обективи ще се ползват с него в близкото бъдеще.
Вероятно няма да можеш да сменяш тялото през няколко месеца.
 Re: Първи DSLR
Автор: chefo1979   
Дата:   27-06-13 14:07

Офертата за Д5100 колегите са я дали горе, офертата за Канон 600Д с два обектива също смятам, че е доста добра:

Canon EOS 600D + обектив Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II + обектив Canon EF 50mm f/1.8 II + карта Toshiba SD 8GB HC Class 10

Помисли и за по-горен клас, закупен от базара тук втора ръка.

Поздрави!
 Re: Първи DSLR
Автор: stoikovv666   
Дата:   27-06-13 14:09

iivvs написа:

> Под качествено имам предвид
> изображението да не е като на
> "сапунерките".


Има доста "съпунерки" които бият по качество DSLR- в нисак и среден клас [smilie3]
 Re: Първи DSLR
Автор: lion4e   
Дата:   27-06-13 14:10

Знам, че не се изразих много правилно добре поправям се. Казвайки да се гордея с него имам предвид снимките, които прави. Искам да е някой, който ще ми пасне добре и с който ще ми е по-лесно да работя.Да правя качествени снимки за мен е повод за гордост не знам за другите

СНИМКИТЕ ГИ ПРАВИ ФОТОГРАФААААААА, НЕ ТЕХНИКАТАААААА!!!!!!!
Покупката на DSLR не те прави фотограф, а собственик на фотоапарат!!!!


Голяма мода е напоследък да се купува нов модел ДСЛР с китов обектив, с видео, наблъскани пиксели и т.н. с цел да се фукаме пред нищо не разбиращата компания, ставаме звездата на блока или квартала[smilie5].
Но иначе снимаме на зеленото крадратче[smilie18]

Няма значение какво ще си купиш ново до 1000лв. всички са един дол дренки като резултат на ауто и не само..
по-добре си купи 2 ра ръка запазено тяло 30/40D + 50/1.8 за портрети, стрийт, спорт и т.н. а за пейзаж си вземи зенитар 16/2,8 и си в джаза[shtrak]
Ще имаш пари и за чанта, карта с памет и статив, даже и за някоя книжка ( тя е на 1 во място, още преди апарата)[shtrak]

ПС: ако не искаш да мъкнеш 2 обектива, си вземи 17-85 IS или 18-135 IS.



Публикацията е редактирана (27-06-13 14:14)
 Re: Първи DSLR
Автор: HungryRabbitJumps   
Дата:   27-06-13 14:10

Какво да ти кажем ?
Буквално стотици теми има за избор м/у тези 4-5 модела
Сравни ги, после отиди в магазина пробвай дали са ти удобни
 Re: Първи DSLR
Автор: BonoVox   
Дата:   27-06-13 14:14

от всичките които си изброила, D5100 e най-добър

а относно избягването на марки като Сони, Пентакс и т.н., ми звучи глупаво ако го правиш заради това какво биха казали приятелите ти ("ууу виж я тая със Сони",... или "туй Сони прави ли хубави снимки като Канон/Никон"....."a, ама що си купила Сони, нали Никон/Канон са най-добрите") ....но накрая ще стигнеш до следното: "Че то туй Сони много хубави снимки прави" (от личен опит ти го казвам) [smilie3]

абе взимай един Sony A57 и ще имаш всичко, няма да дойдеш утре във форума и да питаш ама защо нямам това, защо нямам онова...ама туй не ми харесва....Sony have it all[cool]



Публикацията е редактирана (27-06-13 14:16)
 Re: Първи DSLR
Автор: J0R0   
Дата:   27-06-13 14:18

Аз лично не бих си взел за първо тяло ДСЛР за 1000 лева.
Освен ако не държиш на видеото и на разни глезотии.
Не че ще е некачествено, напротив, всеки ДСЛР ще ти върши чудесна работа, независимо от марката и модела.
Просто 1000 лева са много пари за ентри левъл тяло.
Аз бих си купил нещо втора употреба за половината пари и с другата половина някой готин обектив или бих отишъл на екскурзия :)
Всъщност така и направих, наскоро си купих от базара едно 40Д, под 10 000 кадъра за 600 лева.
Ако държиш пък толкова много на видеото - ДСЛР-ите не са твърде удобни, нямат (следящ) АФ по време на видеото, което ги прави силно ограничени откъм фунционалност.
В такъв случай - по добре е безогледалка, матрицата е също толкова голяма като на ДСЛР, но подържа (следящ) АФ по време на снимане на видеото.
Аз за видео нося един такъв, макар че ДСЛР-а ми има видео функция.
Предпочитам да нося втори апарат, отколкото да ползвам ръчен фокус по време на видеото.
 Re: Първи DSLR
Автор: J0R0   
Дата:   27-06-13 14:34

...или Сони СЛТ :)
 Re: Първи DSLR
Автор: bscsystem   
Дата:   27-06-13 14:44

Преди месец имах същия въпрос..., но тогава не знаех, какъв тип фотография искам да практикувам, а бюджета също ми беше 1000лв

Сега вече знам, портретна, и ако имам избор към днешна дата бих стартирал с 600Д само тялото + 50мм твърд на 1.8, което прави 1000лв.

Към днешна дата дадох 3000+ за обективи от рода на 85мм 1.8 90-300мм, студиини светкавици и какви ли не глупости и почти не ги ползвам [smilie21] Така, че съвета ми е, ако можеш да се контролираш и да чакаш .. да почетеш месец два за различните типове фотография и различните типове обективи към тях и тогава да пазаруваш..
 Re: Първи DSLR
Автор: imitev   
Дата:   27-06-13 14:47


Как може да дадеш 3000+ лева за неща, дето не си сигурен че ще ти трябват [smilie11]
 Re: Първи DSLR
Автор: dilomski   
Дата:   27-06-13 15:12

Stoykov666,думата идва от сАпун.


Има една друга дума, дето можеш да я ползваш с "Ъ" - тЪпунгер.


Да, отнася се за мнението ти.



Публикацията е редактирана (27-06-13 15:13)
 Re: Първи DSLR
Автор: 5821   
Дата:   27-06-13 15:13

Аз съм с CANON D550 и мога да кажа,че всичко е доста относително,предполагам че си изчела параметрите и характеристиките на изброените тела,затова според мен няма нужда да се впускам в това и понеже искаш мнение мога да кажа,че като за първо тяло не е лошо,поне на мен ми пасва в ръката,докато го разучиш и свикнеш с настройките иска време има възможност да създадеш свое собствено меню,но предполагам,че и с другите горе изброени е така,важни са и обективите,а също така иска доста четене в интерес на истината,а тук в форумът а и извън него доста може да се научи,аз също съм начинаещ,не мога много да кажа,всичко е експерименти ,в смисъл снимане-снимане и пак снимане,промяна на параметри и настройки и така,докато се получат добре нещата.Понякога се получават,понякога изтърваш моментът,а когато той е много кратък дебнеш за нов,изисква много свободно време.Вярвам,че който и да избереш и ще си доволна,и ще съжаляваш,защото винаги ще виждаш нещо ново и различно,но то и с другите неща от животът е така.Успех!
 Re: Първи DSLR
Автор: dilomski   
Дата:   27-06-13 15:15

d5100 или 600d.Първото е по-добре за снимки, второто за видео.Не означава обаче, че канона е зле за снимки, просто никона е маалко по-добре там.



А сони фенбойчетата, още чакам да чуя как а57 е по-добър от никоните, в частност д7000.
 Re: Първи DSLR
Автор: vga   
Дата:   27-06-13 15:18

Iivvs, разбира се, че с DSLR ще правиш по-качествени снимки! Разбира се, че това е и следващата стъпка в израстването ти. Разбира се, че с такъв апарат ще получиш неограничени възможности за всякакви фотографски задачи. Разбира се, че ще можеш да се похвалиш и на приятелите и да "станеш звездата на блока"! И всичко това е чудесно! Човек би казал, че коментиралите над мен не снимат до един с такива апарати...

За съвет - този клас модели на Канон снимат страхотно. И снимки и видео. Никоните снимат страхотно предимно снимки. В перспектива - цените на обективи за двете марки могат да повлияят на решението ти. Аз направих така - прецених какви обективи бих искал да имам, калкулирах колко би ми струвало от едната и другата компания и си избрах Никон. Ако и ти направиш една такава сметка отговора ще дойде сам. Отиди в специализиран магазин, пипни и едните и другите апарати и виж кой ще ти легне повече на сърцето и в ръцете :)

Хайде и да показваш снимки след уикенда! [shtrak]
 Re: Първи DSLR
Автор: quazimodo   
Дата:   27-06-13 15:20

От посочените модели, щом и видеото е на почит то Вашият избор би трябвало да е Никон 3200, който има следящ автофокус при видеозаснемане.А от отбора на Канон с подобни характеристики за съжаление е 650Д, но е малко над бюджета. 600Д е с ръчно фокусиране при видеозаснемане и само една кръстосана автофокусна точка в центъра. 650 е с 9 кръстосани точки, защото ползва автофокусния модул от 50-60Д. А това е много по-добре при снимане. Та за видео-фото Д3200 или 650Д.



Публикацията е редактирана (27-06-13 15:27)
 Re: Първи DSLR
Автор: qpalzm   
Дата:   27-06-13 15:48

за парите си пентакс к30 дава 1 идея повече от конкурентите.
 Re: Първи DSLR
Автор: Seifi   
Дата:   27-06-13 15:56

1.Това е комплексарска истрия Канон или Никон да си вземеш и да си мислеш че си бог.
2. защото съседката Пена прави По-хубави снимки а, аз не мога ?
3. не про4иташ нито една книга и после защо минолта от 7Д от 2005 прави по добри снимки от моя нов Канон или Никон?
4. Чипа на Никон 7100 не беше ли производство на Сони?
 Re: Първи DSLR
Автор: vga   
Дата:   27-06-13 16:01

Не можете да оставите някой да е щастлив, ако не е направил точно същия като вашия избор, нали?
 Re: Първи DSLR
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   27-06-13 16:10

1.Това е комплексарска истрия Канон или Никон да си вземеш и да си мислеш че си бог.[smilie24] [smilie24]

Ако беше толкова напреднала, темата изобщо нямаше да има такова звучене, и задобряването нямаше да ти зависи основно от фотоапарата. Късмет с избора, какъвто и да е, ще станеш звездЪ. ;)
Успех!
 Re: Първи DSLR
Автор: vga   
Дата:   27-06-13 16:15

Какъв апарат трябва да си купи някой, за да е скромен в очите на обществото и да не изглежда бог? Кажете само марката и модела.

А с какво става задобряването? Със сапунерка и "курс" и книжки ли?
 Re: Първи DSLR
Автор: stoikovv666   
Дата:   27-06-13 16:20

vga,
Чете се, и след това се пита за неясните подробности.

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=TRAINING&cat_id=7
 Re: Първи DSLR
Автор: vga   
Дата:   27-06-13 16:22

Конкретен въпрос зададох.

Да речем, че се е прочело, преценено е какво се иска и какъв е бюджета, вече може ли да се попита кой Канон или Никон до 1000 лв. да си купи? Или тия четива са "Свещената Статия" и там има всичко, актуално и еднозначно?
 Re: Първи DSLR
Автор: mbtutu   
Дата:   27-06-13 16:32

Canon 650D
 Re: Първи DSLR
Автор: sky-fan   
Дата:   27-06-13 16:39

Момичето ви каза, че иска да снима пейзажи и портрети. Ако имаше парите щеше да си го вземе с подходящите обективи още сега. Аз съм за Никон Д5100 и на по-късен етап един 16-85.
 Re: Първи DSLR
Автор: ararat   
Дата:   27-06-13 17:01

900 лв: http://magazin.photosynthesis.bg/offer/280503000412.html


100 лв: http://magazin.photosynthesis.bg/offer/273013292001.html


Апарат, чанта, карта, CPL филтър. И ето ти я хилядарката. На по-късен етап

350 лв: http://magazin.photosynthesis.bg/offer/211103120001.html


или

330 лв: http://magazin.photosynthesis.bg/offer/211303075003.html


или и двата :)

 Re: Първи DSLR
Автор: Seifi   
Дата:   27-06-13 17:13

Ako e Nikon da go vseme s 18-105 i posle edin shirok Nikon ili Sigma 10-20

Sajaljavam za latinecata na rabota sam
 Re: Първи DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   27-06-13 17:22

dilomski,
Вашите писания са, меко казано, смешни! Знаете ли защо? Не знаете!
А57 и D7000 са модели от различен клас и не е коректно да се сравняват.

iivvs,
Да се робува на марки е глупаво - независимо от това каkво казват приятелите Ви, които са чували само за Канон и Никон.
В ниския клас Сони нямат конкуренция като съотношение цена/качество/функции. А57 и А58 се справят еднакво добре и със снимки, и с видео, а цената им е около 1000 лв. в момeнта. В Интернет има много ревюта, ето две от тях:
http://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-slt-a57

http://www.photographyblog.com/reviews/sony_a58_review/

Вярвайте на когото щете, но аз Ви съветвам да отидете в голям магазин за фототехника и лично да изпробвате всички модели, които се вместват в бюджета Ви. Най-важно е на Вас какво ще Ви пасне най-добре, така че вярвайте най-вече на себе си!
Успех! [beer]
 Re: Първи DSLR
Автор: quazimodo   
Дата:   27-06-13 17:29

А бе друже, не ти ли писна да навираш тия сонита в очите на всеки, който попита каква паста за зъби да си купи? Още прочитайки първия пост знаеш, че НЕ ИСКАТ Сони. Или дай мнение за изброените модели или си трайкай. Единственото коректно нещо са последните три реда от твоя пост.



Публикацията е редактирана (27-06-13 17:33)
 Re: Първи DSLR
Автор: vga   
Дата:   27-06-13 17:44

chrisnoch, просто вече не мога да се въздържа и да не ми стане най-малкото любопитно за този модел апарат. Искате ли тази неделя да поснимаме заедно? Искам да я видя тази машина, наистина! Сони не съм пипал от А100 насам и ми е много интересно какво пък толкова са подобрили, че да си заслужават хваленето навсякъде.

Виктор
 Re: Първи DSLR
Автор: V-plod   
Дата:   27-06-13 18:05

Каквото и да си вземеш, отдели 5-10 лв за списание или книжка !
 Re: Първи DSLR
Автор: kvakioh   
Дата:   27-06-13 18:19

Единствено се вижда предимството в 2-те посоки на стабилизацията, вградена в тялото. Иначе без обективите, които си струват доста пари при всички марки, няма как да стане. Ако ще тялото да е хипер-мега, турбо.
Въпросът отново е поставен доста зле, и сложно. Отново е само тялото поставено на предна линия, без много ясно какво точно се иска, и обективите също така.
И аз, макар че не съм толкова фен, ще се повторя- телата до 1000-1100лв са все подобни, с малки разлики. Всичко опира до стъклата.

За Канон 600Д, вече мога спокойно да говоря и да обяснявам от 1 месец усилено ползване- пластмасово усещане на тялото, небалансирано като тегло при употреба на светли обективи (примерно 15-30 Сигма/24-70 Сигма или 28-70 Токина/28-85 Тамрон). За дълги обективи да не говорим. Дори с 18-135. Слабо ми се струва все още механичното захващане на въртящия се екран. Употребата му изисква поне седмица ровичкане, гледане на книжката (това АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО), снимане, проби и т.н. Шум при 800Исо. Усеща се дори от неопитните. Почти непрекъсната нужда от почистване поне с хартиена кърпа на екрана. Видео- само веднъж проба, мъка с това фокусиране. Добре, че не снимам видео.
С Magic Lantern, по-бива, настройките са добри, и с времето нещата се включват на позиции Р, Аv, Tv...не само на М. Но пък там си трябва поне още седмица сериозни проби, четене в интернет за кое какво е и т.н. Приятно е усещането за контрол на Исо-то, най-вече на белия баланс- 2000-15000К и дори в повече. Настройки на обективи, екстри, но си иска време, четене и проби.
Live View- не е толкова добре.
Хубавото на 600Д са евтините аксесоари, грип за 65лв (от интернет), който е почти 99% докаран като истинския, евтини батерии, които са с прилична гаранция, евтино дистанционно.
Преди това ползвах Д3200 Никон, с китовия обектив 18-55, мисля, че ако Д5100/5200 са на по-горното стъпало, е по-добре Никон, но поне с 18-105 обектива...или 16-85...или 24-85/2.8-4 ако се намери. Който и да е от двата ще стигне за начало за портретите.
За другите марки- ще кажат другите ползватели.
 Re: Първи DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   27-06-13 23:18

quazimodo,
Заглавието на темата е "Първи DSLR", каква "паста за зъби" те гони? [smilie23]
iivvs наистина е изброила няколко модела Канон и Никон, но толкова знае - толкова пита! Това се дължи най-вече на тесногръди индивиди като теб, които тръбят наляво и надясно, че истинските професионалисти снимат само с тези две марки (а Сони правят телевизори и уокмени) и тем подобни глупости! Аман!
Всеки, който разбира малко от техника, ще потвърди следните заключения:
- Канон са пълна скръб в бюджетния сегмент: сензорите им са с поне 1.5 EV по-лоша динамика от конкуренцията, телата са изработени от евтини материали, механиката е ненадеждна, визьорите - с малко увеличение и непълно покритие на кадъра, автофокусната система - мудна, "Live View" режимът - непълноценен, обективите - смешка.
- Никон стоят доста по-добре в бюджетния сегмент, но само що се отнася до снимки - видеото е "колкото да го има", а "Live View" режимът - недомислица, пълна с бъгове.
На всичкото отгоре, Канон и Никон са пълна трагедия откъм сервизно обслужване в България!
Сони са "новаци" в професионалната фототехника, но са световни лидери в електронните технологии. Неслучайно Никон използват сензори на Сони в най-новите си модели. Канон лежат на "стари лаври" и разчитат на лоялността на феновете си, без да предлагат нищо наистина ново в последните години.

Виктор (vga),
С удоволствие приемам поканата - стига да не вали сериозно, че май прогнозите са такива. Моля пишете ми на Л.С., за да се уговорим.
 Re: Първи DSLR
Автор: arris   
Дата:   27-06-13 23:36

Ей окекахте и тая тема!
Девойката иска съвет,изброила е възможните камери...
Да липсва и опит! Да изказала се е малко по така... Но мисля,че всеки, който снима я е разбрал много добре!

chrisnoch

Момичето каза,че НЕ ИСКА СОНИ! И аре спри да ги натякваш на всички ни!
Имат всичко на всичко две читави камери а77 и а99. Същите тези камери си имат адекватна конкуренция от страна на Канон,Никон и Пентакс. Останалото под тези двете не го хвали. Компренде ?!



Публикацията е редактирана (27-06-13 23:42)
 Re: Първи DSLR
Автор: stoikovv666   
Дата:   27-06-13 23:48

Не го слушайте chrisnoch, за нищо не стават тези sony, взимайте само никон и канон. Това са марки утвърдили се у фотографията и за това, че са се утвърдили могат да ви приберат паричките спокойно.


липсва една емотикона стадо овце [thankyou]
 Re: Първи DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   28-06-13 00:01

arris,
Недейте така, младежо, ще си докарате нервна криза!
Също така недейте да ми казвате какво да правя, да хваля или не и т.н. Аз не Ви казвам какво да правите, нали? Имам мнение, както и аргументи към него! На никого не го натрапвам. А Вие?
 Re: Първи DSLR
Автор: BOZO   
Дата:   28-06-13 00:41

Без компетентното мнение на жежкио олюф темата не е пълна...
 Re: Първи DSLR
Автор: sky-fan   
Дата:   28-06-13 09:55

Някой ако ви погледне отстрани ще ви се смее. От една невинна темичка се превърна в огромен спор. Кажете и с няколко просто думи от вашата практика. Примерно с тази система можеш това и това, обектива е подходящ за това и това. На 18мм криви на 55мм има винетиране примерно. Според мен това е целта на такива теми, а не да се коментират марки и кой на какво робува. Преценила е, че иска Канон или Никон и ние трябва да се опитаме да и помогнем, а не да я объркваме още повече.
 Re: Първи DSLR
Автор: Japan   
Дата:   28-06-13 10:06

После защо няма минолти в базара... Ми като ходите да препоръчвате на ляво и на дясно сони...
 Re: Първи DSLR
Автор: FAQ   
Дата:   28-06-13 10:16

Може да си вземеш нов апарат, може и втора употреба. Така като гледам един нов ДСЛР ще ти донесе много повече удоволствие, дори да отстъпва като възможности на някой втора употреба от по-висок клас, или пък да не е толкова на сметка.
Вземи си го от магазина да си има гаранция. Извади го от кутията, да ти замирише на ново ... Радвай му се.
Мисля, че един Никон 5100 с някой от китовите обективи ще ти свърши чудесна работа.
След 2-3 месеца си купи едно обективче Никор 35/1,8. Ще имаш още един повод за радост, а дано да можеш да усетиш и разликата между него и китовия обектив.
Наслаждавай се на живота, щракай на воля и след година - две ще знаеш дали ти трябва нещо друго. [smile]
 Re: Първи DSLR
Автор: qpalzm   
Дата:   28-06-13 10:23

щам искаш и хубаво видео от Канон или Никон по-добре вземи Канон.Видеото им е по-добро от Никон.600Д за начало е ОК
 Re: Първи DSLR
Автор: Marconi   
Дата:   28-06-13 10:34

слушай vga..
 Re: Първи DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   28-06-13 11:58

sky-fan,
Щом смятате, че с "няколко просто думи" можете да опишете предимствата и проблемите на цяла система - давайте! Аз мисля, че не е възможно, но поне съм се опитал. Пробвайте и Вие, вместо да ръсите мозък!
Ваш цитат:
"На 18мм криви на 55мм има винетиране примерно."
- Обективите винетират най-вече в широкия край, ама нейсе! Само в това изречение сте "изпуснали" две запетайки и един "спейс", ама пак нейсе!
 Re: Първи DSLR
Автор: sky-fan   
Дата:   28-06-13 13:54

Да беше написал нещо смислено, вместо да коментираш мен.
 Re: Първи DSLR
Автор: McNicko   
Дата:   28-06-13 19:05

Че той за любимото сони нищо смислено не е написал, а по темата как да успее? [smilie18]

Към авторката - купувай ново! Купи това тяло, което ти пасва в ръцете. Да, можеш да погледнеш и Сони и Пентакс, току виж ти харесали. Ако си решила да е канон или никон, щото си чела БГ МАМА или някой друг подобен "мощен" форум, взимай си такова. За тия пари получаваш това за което плащаш, по-правилен избор няма. Всички цени и качества на стоките в този диапазон са сходни. Имайки предвид питането ти и начина по който си го формулирала, едва ли ще откриеш разлики в която и да е от тези камери и обективите към тях.

Голата истина е, че ще се гордееш точно толкова със снимките от скъпия си нов дслр, колкото се гордееш и с тези от сапунерката си. Няма нищо лошо в това да си купиш хубав дслр и да правиш снимки за спомен, но пак казвам - едва ли ще видиш толкова голяма разлика след публикуването им във фейсбук или някое подобно място, даже хората няма да разберат най-вероятно, че си си купила нов голям и черен апарат, ако не им кажеш. Това Е базирано на начина, по който е зададен въпроса и допълнителните постове под него.
 Re: Първи DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   28-06-13 20:59

sky-fan,
По-смислено (и по темата) съм писал по-горе! Коментирах Вас, защото явно имате претенции, че всички трябва да пишат смислени неща - всички, освен Вас, разбира се!
Апропо, да не би да сме съученици, че ми пишете на "ти"?!

McNicko,
Да бяхте прочели цялата тема, вместо да се "изхождате" неподготвен! То се вижда кой какво е написал. Вие конкретно сте преповторили с много повече думи горе-долу четвърт от информацията в мой предишен пост. Четете преди да давате воля на логореята си!
Твърдите, че всички фирми предлагат почти едно и също качество и функции в рамките на бюджет от около 1000 лв. Смея да не се съглася с Вас! След като ми "хвърляте ръкавица" - връщам Ви я с един много лесен въпрос. Кой предлага следната функционалност за около 1000 лв.?
- автофокусен мотор, вграден в тялото;
- стабилизация, вградена в тялото;
- серийна снимка с 10 к/с;
- фазов автофокус в режим "видео";
- видео с 50 к/с - прогресивен запис;
- подвижен екран;
- "focus peaking" за ръчно фокусиране;
- почти безшумен затвор с електронна първа (предна) завеса;
- пълнофункционален режим "Live View";
Чакам отговор, щом толкова много знаете!
 Re: Първи DSLR
Автор: BOZO   
Дата:   28-06-13 21:35

Мога да позная без услия - некоЕ Sony! [smilie18]
 Re: Първи DSLR
Автор: quazimodo   
Дата:   28-06-13 21:47

И после питаме: Как се снима в църква, щото на повече от 800 ISO не работи[smilie21].
 Re: Първи DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   28-06-13 21:51

quazimodo,
Вие откъде разбрахте как работи Сони на/над 800 ISO, като снимате с вехти Канони??? Апропо, за кое точно Сони иде реч? Или просто плямпате напосоки, колкото да не заспите от скука?
 Re: Първи DSLR
Автор: McNicko   
Дата:   28-06-13 22:02

Автофокусния мотор вграден в тялото не е никаква екстра, като снимащ с пентакс мисля, че това ми е пределно ясно.

Стабилизацията в тялото колкото и да е екстра, толкова и не е. Особено спрямо факта, че никонските зуумове новичките са си стабилизирани и то май по-добре. Пък с 35-ца и 50-ка примерно стабилизацията не е такъв проблем.

Тези 10 к/сек с продължително фокусиране с безмоторен обектив ли са? Не виждам реалната употреба на такъв бърст, освен да се фука човек пред приятели с него... Не и в тази камера...

Автофокуса в режим видео, пък какъвто и да е, макар и да работи по-добре от на конкуренцията не е особено използваем на голям сензор.

Подвижния екран го има и Д5100, както и 600д.

Почти безшумния затвор пък точно от кога е някаква екстра? Ше снимаш погребения ли?

Единственото смислено предимство е Пийкинга, който пък го има в Пентакс К30 и К01, които попадат в същия ценови клас, а първия е защитен срещу елементите и има два контролни скрола(не че бих го препоръчал точно в момента)...

Да не говорим, че снимането с ЕВФ за мен лично е неприятно... Достатъчно дълго се кьоря пред монитора по цял ден по работа, за да се налага и да го правя за удоволствие като снимам. Да има си предимствата, но си има и минусите, но да речем, че това е лично предпочитание.

Айде стига глупости... Писна ми да чета във всяка втора тема - купи си сони! Направете си плакат и излезте някъде да протестирате, сега е модерно. Не сте Исус, че да ги карате да "прогледнат", то и едно проглеждане де... Хората знаят, че света не почва и не свършва с никон и канон, но явно Вие не знаете, че той не свършва със сони! Няколко човека снимащи със сони и явно фанатизирани на темата създават лошо име на нормалните хора, които използват тази марка...

Със здраве! Тая тема нямам намерение даже да я отварям повече...

П.С. Справка с един стар виц за българите и пирамидите, но на нов глас - "Пиши make.believe и да си ходим!"
 Re: Първи DSLR
Автор: quazimodo   
Дата:   28-06-13 22:06

Колега, потърсете в предишните теми. Мисля, че ставаше дума за А77. Така както вървят нещата, май наистина трябва да си спретнем един фотодуел. Явно сте отхранен със соево мляко и саке, което пречи на трезвата Ви преценка.
 Re: Първи DSLR
Автор: vikitovikito   
Дата:   28-06-13 22:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Първи DSLR
Автор: quazimodo   
Дата:   28-06-13 22:32

А кое е "това"?
 Re: Първи DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   28-06-13 22:41

McNicko,
"Автофокусния мотор вграден в тялото не е никаква екстра, като снимащ с пентакс мисля, че това ми е пределно ясно."
- Явно не Ви е ясно! Обективите с автофокусен мотор са доста по-скъпи и (по мои наблюдения) често работят по-бавно от вградения в тялото мотор.

"Стабилизацията в тялото колкото и да е екстра, толкова и не е. Особено спрямо факта, че никонските зуумове новичките са си стабилизирани и то май по-добре. Пък с 35-ца и 50-ка примерно стабилизацията не е такъв проблем."
- Доста се спори коя стабилизация е по-добра - оптичната или с изместване на сензора. Вградената в тялото стабилизация е по-универсална (работи с всички обективи), което си е екстра отвсякъде. Оптически стабилизираните обективи са чувствително по-скъпи.

"Тези 10 к/сек с продължително фокусиране с безмоторен обектив ли са? Не виждам реалната употреба на такъв бърст, освен да се фука човек пред приятели с него... Не и в тази камера..."
- Този режим работи с всякакви обективи. Реалната употреба е в много широк диапазон от ситуации. Гроздето е кисело, май?!

"Автофокуса в режим видео, пък какъвто и да е, макар и да работи по-добре от на конкуренцията не е особено използваем на голям сензор."
- Глупости на търкалета! Какво общо има големината на сензора?! Като не сте снимали видео с DSLR, що не си мълчите, ами се излагате?!

"Почти безшумния затвор пък точно от кога е някаква екстра? Ше снимаш погребения ли?"
- Не дай си Боже да Ви се случи! Апропо, върши работа и по време на класически концерти, сватби, кръщенета, пресконференции и т.н. Избрах тази формулировка заради краткостта на изказа. Ако наистина знаехте за какво иде реч, щяхте да се сетите, че липсата на "хлопащо" огледало минимализира трептенията, което води до по-голяма острота на снимката. Това, очевидно, за Вас е непонятно!

Мога да продължавам с цитатите, но ми писна! Снимайте си с Пентакса (който НЕ препоръчвате!) и не се пъхайте зорлем между шамарите!
Апропо, моят въпрос беше за фотоапарат, който притежава ВСИЧКИ тези качества, а не само някои от тях.
Не съм адвокат на Сони, нито пък смятам, че светът започва и свършва с тази марка. Не мога, обаче, да кажа на черното "бяло", само защото някой неизвестно защо се ядосва, че Сони правят читави камери и превъзхождат конкуренцията по много "параграфи"!
Хайде със здраве, че ме чака една много съблазнителна салата!
 Re: Първи DSLR
Автор: sky-fan   
Дата:   28-06-13 23:10

Хапнахте ли салатката? Продължавам да пиша на Ти, защото това е форум, който трябва да ни обединява отностно фотографията или поне така си мисля аз и ако тук си пишем на Вие или се обиждаш от този факт, то проблема мисля е само в теб. Като гледам тази мярка се прилага и от други, но в креан случай, когато вече се чудят за какво да се заяждат. Както и да е, моя коментар беше по повод, че ти беше коментирал някой колега по нагоре, а не по повод мнението ти по темата.


Сега малко по-темата. Подвижен екран за правене на снимки не е удобен. Първо е по-малък като размер, второ за хубав фокус и снимки се трябва визьор. Единствено за видео е удобен.
 Re: Първи DSLR
Автор: nevermess   
Дата:   28-06-13 23:14

chrisnoch пак си изпускш нервите и от обикновен спор минаваш в лични нападки.

По темата за 1000 лева се взима чисто нов D90, който е друг клас тяло, но пък не става за видео.
 Re: Първи DSLR
Автор: McNicko   
Дата:   28-06-13 23:25

Ми яжте си салатата тогава. Казах, че няма да чета, но то вече е смешно...

Никъде не съм казал, че Сони не правят добри камери! Съвсем хубави са си! Яд ме е единствено и само на това, че за щяло и не щяло се спрягат във всяка една тема. Писнало ми е да се пропогандира от ВАС и още 2-3 колеги от форума. И напротив, от всеки ваш пост излиза точно, че СТЕ адвокат на сони и това дразни.

Що пък така моите наблюдения, както и тези на мои приятели ползващи пентакс или сони са точно обратни на това което говорите за мотора в тялото... Да не говорим, че моторизираните обективи обикновено са по-тихи и по-точни...

Липсата на това "хлопащо" огледало колкото е плюс, че не хлопа, толкова е и минус, че минава светлината през него, пък ако ще и да е компенсирана с 1/3 стоп в исото...

Общото с големината на сензора и автофокуса при видео е плитчината на фокуса и дразнещото преминаване от близки към далечни обекти. ДА при сони е по-добре реализирано, но реално пак не е толкова добро.

Не ми е кисело гроздето за 10 к/сек, ако имах нужда от тях, щях да си взема по-бързо тяло. Питах дали фокусира в продължителен режим без смъкване на бърст рейта най-сериозно, от любопитство.

Стабилизираните обективи изобщо не са толкова по-скъпи, ако се купуват нови такива. За хвалените и прехвалени ретро обективи няма какво да говорим.

П.С. К30 в момента не го препоръчвам, понеже на пазара излиза К50.

П.П.С. Да, конкурентните марки може да нямат 100% от тези екстри, както и Сони нямат 100% от екстрите на някои от телата на другите марки, но смятате ли за необходимо във всяка тема в която се пита за избор между някакви други марки да се предлага сони и то от вас и още няколко човека. Наистина съм с впечатлението, че имате някакъв комплекс спрямо това, което притежавате и държите да наложите на другите, че вашата баница е най-вкусна...
 Re: Първи DSLR
Автор: vikitovikito   
Дата:   28-06-13 23:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Първи DSLR
Автор: DesoRG   
Дата:   29-06-13 01:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Първи DSLR
Автор: BonoVox   
Дата:   29-06-13 08:57

МакНико,
да , фокусира през всичките 10 кадъра в секунда, точно като про тяло на Никон/Канон, но за 7 пъти евтино. Естествено няма да е със същия буфер като тях и ще спре по-рано но го ИМА! Найс, а?
А за лайв вю: кажете ми друг апс-ц фотоапарат който фокусира със фазов фокус и същата бързина през лайв вю както и през визьора........да, знам, че няма...
И всичко това за хилядарка, баси кефа [cool]
 

 Авторът е затворил собствената си тема.