Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: vboykov   
Дата:   08-06-13 23:13

Стробистки въпрос:

Какъв чадър да избера за 430еx II, като ще се ползва както навън така и вътре за портрети.

Каква е разликата в светлината от двата вида и кой е по-удачният за мен вариант? Отражателните имат сребриста и бяла вътрешност, предполагам сребристата връща повече светлина(може би по-добре за маломощна светкавичка?)

Размерът, преполагам - колкото по-голям, толкова по-мека светлина?

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: kayso   
Дата:   09-06-13 00:59

430еx II - e слабичка да ти кажа, така че не се хвърляй на големите размери. На мен специално, дифузния ми харесва повече, защото дава по ме ка светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: BOZO   
Дата:   09-06-13 01:52

Рефлекторните дават по-остра светлина, дифузерните омекотяват.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: pepi34   
Дата:   09-06-13 04:11

Ако отидеш да си го купиш от читава фирма, като Динафос например, там ще ти обяснят всичко и ще си избереш на място. Иначе на въпроса директно - не си купувай пистолет, ако не знаеш как се стреля. Извинявай , ако съм те засегнал, но въпросът ти е свързан с основни познания по светлина. Ако не знаеш разликите между дифузен и отражателен, просто е безпредметно да питаш каквото и да е друго.По добре се разходи до шоурума на Динафос, отдели си един час, кажи на хората там , че ще почерпиш и ще ти обяснят всичко, даже предполагам и ще ти покажат. Следващият въпрос който ще ти се роди в главата е как точно да ползваш този чадър навън и вътре. И за там ще се наложи да почетеш малко литература на видове светлина и схеми на осветяване. Защото има ъгли на осветяване и също така мощност на светкавицата, която ще е различна всеки път :)А така готин въпроса ти звучи нещо като "Искам да направя черепно мозъчна операция, какъв скалпел да си взема?"

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: iasen2   
Дата:   09-06-13 09:03

Остра светлина за момченца , мека за момиченца :)
Това какъв модификатор ще ползваш зависи от това какво искаш да постигнеш . Кажи какво искаш да постигнеш и ще ти кажем какво да ползваш :) Иначе щеше да има само един модификатор на светлина :) Аз лично не ползвам чадъри :) Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: gogzy   
Дата:   09-06-13 09:40

Или добави още малко пари и си купи комбиниран. Ако не можеш, купи си китайски за дъжд с подходяща повърхност от вътрешната страна за 2-3 лв., докато събереш пари. Лично аз така направих и съм доволен за аматьорските ми изисквания.

П.п.: внимавай дръжката да е достатъчно тънка за да влезе в държача.


https://photo-forum.net/static/site_pics/144/1362983126_03_10_9157-forum.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: Mogila   
Дата:   09-06-13 11:48

Комбиниран[smile] И започваш с експериментите:)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: hotsnail   
Дата:   09-06-13 13:38

Освен чадър ще ти трябват още малко аксесоари - нещо с което да закрепиш чадъра, безжичен спусък, статив за чадър, тежести някакви против лек ветрец. Обикновено трябват 2 или повече източника светлина за една снимка (иначе често става мазало, като на колегата по-горе). Та може би 2-ра светка или поне отражател или ще го ползваш предимно да рисуваш или омекотяваш естествена светлина. Моите снимки външни качени във форума са с една светка, тя е комбинирана със естествена светлина за да няма напълно черни зони.

Наистина в Динафос могат да обяснят и предложат адекватни решения.

Чадъри най-добре си вземи два дифузен и отражателен и си ги менкай да ги научиш. Чадъра е най-евтиното от всичките неща дето ти трябват и поне 2 пъти по-евтин от следващото по цена - държача. 4 пъти по евтин е от евтин тригер, много десетки пъти по-евтин от апарат или обектив


Комбинираните хубави чадъри (каквито в България не съм виждал) са по-скъпи от комплект отражателен и дифузен. А тия дето са евтини комбинирани дори търговците тук ще ти кажат че не стават.

Ако искаш иди на курс или гледай OneLight на Zack Arias. Там са обяснени нещата.



Публикацията е редактирана (09-06-13 13:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: tzl   
Дата:   09-06-13 14:03

Младеж, не вземай 1000 неща, както ти дават съвети. 1 лампа ти е напълно достатъчна. Аз бизнес съм започнал с 1 лампа и често използвам само 1 за портретите си и не виждам да става "мазало". Проблемът на снимката, която е дадена като пример е, че светлината е по-високо, отколкото е нужно. Ако светлината трябва да е в това положение, се прави и едно друго нещо, за да се оправи кадъра, но това не е тема на текущия разговор.

Чадърът ще ти даде много приятна светлина. Това, че меката светлина била за жените, а твърдата - за мъжете, не е изобщо вярно. Разгледай модните списания и ще видиш защо. С мека светлина се работи по-лесно, защото е по-толерантна към грешки. Няма светлина "за жени" и "за мъже". Мека светлина приляга и на мъжки портрети и на женски. Твърда - също. Да не говорим, че в повечето модни списания ще намериш снимки, направени основно с 1 светлина.

Едно време имах отражателен чадър и го ползвах само в интериор, за да не ми го отвее вятърът. Ползвал съм го и при снимане на жени, мъже и деца (дори още седи някъде тук, тъй като не го ползвам). Ако го ползваш в интериорни помещения, ще ти даде достатъчно светлина с тази светкавица да осветиш и група от 6-7 човека наредени един до друг. Навън ще трябва да го ползваш сравнително близо до моделите, в зависимост от това колко силна е околната светлина. Като има вятър, ще ползваш светкавицата само без модификатор. Ако се научиш как да работиш с твърда светлина, няма да имаш проблем да снимаш и така.

За начало можеш да снимаш и със светкавица в ръка и от близо (като си купих първата светкавица си спомням, че снимах точно така като класическите фотографи - светкавицата в лявата ръка, фотоапаратът в дясната). Хубаво е да имаш радио trigger. Статив ако вземеш, гледай да е с широка разкрачка освен ако не го ползваш в интериор. Ако си навън, дори и с широка разкрачка да е, трябват повечко тежести или поне някой да го придържа, защото вятърът хваща много лесно чадърите. Или да снимаш близо до чадъра и да го подпираш леко с крак.

Ако се научиш да работиш с 1 светкавичка, няма да имаш проблем и с повече. Масово виждам си купуват "китове" от по 3 светкавици и после снимките са изключително зле, защото се смята, че като пуснат всичките лампи и снимката ще стане по-хубава, а то не е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: vboykov   
Дата:   09-06-13 14:25

Благодаря за отговорите. Наясно съм, че ще ми трябва и стойка [smile] Тригерчета си имам - не TTL-ски, но съм доволен - палят при над 50 метра без ядове. Само че с гола светка не става за потрети(не и това, което имам в главата си), та затова си търся "омекотител".

Гледам доста клипове в Youtube на различни фотографи за снимане с една светка(+ слънце за навън), имам представа какво е възможно да постигна. Най-вероятно ще тръгна с дифузния, в последствие ще се сдобия и с отражателен.

Все пак никой не се е научил да стреля първо без пистолет, нали? [shtrak]



Публикацията е редактирана (09-06-13 14:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: pepi34   
Дата:   09-06-13 14:48

Да де, не се научил да стреля без пистолет, така е, но ти ти тръгнал по трудния път. В Ютубе се изявява всеки който иска да стане медийна звезда. Отиди където ти казах ( ако имаш възможност) и за 30 мин ще научиш много повече от Ютубето.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: vboykov   
Дата:   09-06-13 14:53

Знам за Динафос, разглеждал съм сайта им - изглеждат логичното място за пазаруване на неща свързани с осветлението. Най-вероятно ще мина през тях, когато момента настъпи. Исках и форумско мнение просто :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: iasen2   
Дата:   10-06-13 10:07

Като за начало не бих те посъветвал да си вземаш дифузен чадър , вземи си бял отражателен най-голям размер от ниския клас .
например това http://dynaphos.com/product.php?c=6&sc=13&id=1041

След време ще почваш да разбираш характера на светлината и какво ти трябва . Общо взето и аз като tzl работя с един светлинен източник , така че това ще е добро за доста дълго време . Имай предвид че характера на светлината се променя с разстоянито до обекта - като отдалечиш чадъра светлината става по остра с много неприятни сенки , разсейва се и пада контраста(динамиката) в снимката . Това са първите грешки , които човек прави с осветлението :) Успех !



Публикацията е редактирана (10-06-13 10:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: GenaDP   
Дата:   10-06-13 10:56

iasen2

като отдалечиш чадъра светлината става по остра с много неприятни сенки, разсейва се и пада контраста(динамиката) в снимката


Евала! Добре че има експерти като теб... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: iasen2   
Дата:   10-06-13 11:06

А каква става според теб ? Хубаво е да се аргументираш . Може и да покажеш някоя твоя студиина снимка , взе пак продаваш студиино оборудване .



Публикацията е редактирана (10-06-13 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: aldygreen   
Дата:   10-06-13 12:27

vboykov написа:


> Какъв чадър да избера за 430еx II,
> като ще се ползва както навън така
> и вътре за портрети.
>
> Каква е разликата в светлината от
> двата вида и кой е по-удачният за
> мен вариант? Отражателните имат
> сребриста и бяла вътрешност,
> предполагам сребристата връща
> повече светлина(може би по-добре
> за маломощна светкавичка?)

Светкавичката ти е слабичка. За да можеш да работиш с нея и вън и вътре, вземи си 90 см отражателен чадър, той губи сравнително най-малко светлина. По-голям няма смисъл, защото няма как да се използва цялата му повърхност с този тип светкавица. Сенките са по-остри, но са достатъчно меки и можеш да работиш от по-големи разстояния. Има малък проблем при наличие на отразяващи повърхности, заради видимата форма на осветения чадър, например, в очите се вижда "звезда". Дифузният чадър бих ти препоръчал да използваш на пропускане, защото значително повече светлина стига до обекта, и от друга страна, чадърът е по-близо до обекта. Дифузният чадър на пропускане дава сенки, много близки до сенките на софтбокс.

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: GenaDP   
Дата:   10-06-13 12:30

aldygreen

Дифузният чадър бих ти препоръчал да използваш на пропускане, защото значително повече светлина стига до обекта


[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: aldygreen   
Дата:   10-06-13 12:43

GenaDP написа:

> aldygreen
>
> Дифузният чадър бих ти препоръчал
> да използваш на пропускане, защото
> значително повече светлина стига
> до обекта

>

GenaDP, не приказвам наизуст, а като личен опит. При слаби светкавици това има значение. В единия случай чадърът е между светкавицата и обекта, в другия е зад светкавицата на още 50см. А осветеността на обекта отслабва с квадрата на разстоянието. Това е при отражение/пропускане 50/50%.


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: GenaDP   
Дата:   10-06-13 13:06


http://www.usedfilmstudios.com/posts/brolly.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: uzsree   
Дата:   10-06-13 13:14

Няколко поста по-нагоре hotsnail ти е препоръчал да гледаш OneLight на Zack Arias. Това са две ДВД-та. Теглиш, гледаш и много неща ти стават ясни. На мен ми помогна! Използвам темата да благодаря на автора и на hotsnail.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: virosh   
Дата:   10-06-13 13:30

И аз мога да ти препоръчам да изгледаш OneLight на Zack Arias - доста добре ги обяснява нещата и на мен лично ми беше изключително от полза. От тогава не ползвам TTL на светкавицата, дори и когато ползвам вградената на апарата. [smilie24]

Снощи имах подобен проблем със остри сенки докато тествах и се учех как да снимам със светкавица в затворено помещение. За щастие стените и таванът вкъщи са бели така че просто насочих светкавицата нагоре и проблемът със острите сенки изчезна а светлината падаше равномерно въхру модела.

Както някой по-горе написа - опитай първо да си решиш проблема с това с което разполагаш като техника. Аз първоначално се бях втурнал да купувам стойки, чадъри, софтбоксове и т.н. В последствие се отказах от цялата тази идея и сега се уча как да постигна търсения ефект с техниката с която разполагам - една светкавица.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: iasen2   
Дата:   10-06-13 13:49

melkor , ГенаДП ми се смя за това което писах , но при теб е същия проблем - не можете да хванете качеството на светлинното петно в зависимост от разстоянието до снимания обект . А равномерното падане на светлина върху модела къде го чете ? Затова и снимките ви не се получават . Трябва си доста работа в студио , само с четене не става .



Публикацията е редактирана (10-06-13 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: virosh   
Дата:   10-06-13 15:38

@iasen2, както съм написал по-горе - аз също се уча в момента.
Никъде не съм написал че става само с четене. Доста опит и проба-грешка си трябва в началото, дори и когато някой ти обяснява как се случват нещата и защо се случват.

Относно това как са ми се получили снимките - това което исках като резултат го получих. Не знам ти как разбра че не ми са се получили снимките след като не съм ги пуснал никъде.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: vboykov   
Дата:   10-06-13 21:26

OneLight на Zack Arias има ли го някъде свободно за сваляне? Помня, че го бях търсил, сега търсих отново. Без резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв чадър - дифузен/отражателен?
Автор: tzl   
Дата:   11-06-13 00:44

Няколко хиляди за фотоапарат и обектив, няколко стотин (а може и хиляди) за лампи, стативи и аксесоари и накрая не се дават 100-200лв за информация, която може да помогне на човек да изгради собствен успешен бизнес. После "снимката ми открадната" и други подобни. Поне като смятате, че си струва да се презре труда на човека, не го обявявайте публично.

Иначе правилното е: първо се купува DVD (примерно това на Zack Arias) и после се купува каквото и да било като осветление и аксесоари. Информацията в подобни обучителни материали могат да спестят много стотин и хиляди левове.



Публикацията е редактирана (11-06-13 00:59)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »