Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Безкрайност
Автор: slavi_biserov   
Дата:   07-06-13 18:16

Здравейте,

Искам да попитам нещо, как се слага обектива на безкрайност ? Знам, че на л-ките има пръстен и знак за безкрайност на самият обектив, но на китовият ми обектив няма такова нещо. Блендата ли трябва да е по - затворена ? Също така трябва да знам как става, защото искам да снимам мълнии. Ще съм много щастлив ако някой ми обясни как става. Дълбочината на рязкост ли трябва да променя ?

Поздрави !
 Re: Безкрайност
Автор: alphatier   
Дата:   07-06-13 18:33

Цък

Ама поне тая тема я пусна в правилния ден,иначе давай смело напред,вървиш стабилно към това да станеш форумния шут с тази и още 5-6 от предишните ти теми.[smilie5]
 Re: Безкрайност
Автор: qpalzm   
Дата:   07-06-13 18:48

2 дена писане по форуми ти спестяват 5 минути четене на упътването.Иначе колкото по-затворена ти е блендата толкова повече се увеличава диапазона на това което ще бъде на фокус.Например ако снимаш на Ф16 всичко от 4м до безкрайност ще е на фокус(при мен е така-при тебе незнам-зависи от обектива-колкото е по-широк по-голям е диапазона)Би трябвало пак да можеш да фокусираш на бейзкайност но доста трудно с китов обектив като въртиш ринга му(ако има изобщо че с цифровата фотография не съм много на ТИ)
Иначе как се снимат Мълнии
1Намираш си хубаво място и нагласяш композицията.Може да те навали дъжд или тем подобни затова ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с някой познат или родител.
2Задължително статив и дистанционно
3Трбват ти и филтри който затъмняват изображението и по този начин ти дават възможност за по-дълга експозиция.
4Нагласяш бленда от рода на Ф11 или ф16 и бълб
5Нагласяш на безкрайност и правиш пробна експозиция.Гледай да е малко по-недоескспонирана щото мълнията е доста ярка.
6Пускаш да експонира и чакаш мълния.Като удари отпускаш затвора чрез дистанционното и си готов.
 Re: Безкрайност
Автор: dekov   
Дата:   07-06-13 18:55

Превключваш обектива на М и завърташ до края
в посока обратно на най-близкото фокусиране и това е фокус на безкрайност.
Това е отговора на въпроса ти, но за снимане и фокусиране на безкрайност въпросите ще се умножават.
 Re: Безкрайност
Автор: slavi_biserov   
Дата:   07-06-13 20:01

Благодаря на qpalzm, dekov ! [cool] Alphatier ти човек ли си ? Доста е тъпо да говориш така на дете, на теб като ти е ясна фотографията защо не помогнеш на човек, който има желание да се научи а ? Нещо много отворен стана ! По темата, ако скоро има буря ще се опитам да направя няколко снимки на светкавици и да Ви ги покажа.
 Re: Безкрайност
Автор: alphatier   
Дата:   07-06-13 20:07

https://photo-forum.net/joro/emoticons/forum_simp0129.gif

Само да не снимаш и някоя летяща чиния
 Re: Безкрайност
Автор: didesignbg   
Дата:   08-06-13 10:44

Въпросът е съвсем резонен за китов обектив, а и не само. Дотук верен отговор няма, на Деков предложението е добро, но за съжаление не всички обективи са със фокус точно до безкрайност има достатъчно които фокусират и след.
 Re: Безкрайност
Автор: mmjm   
Дата:   08-06-13 11:59

Би ли обяснил? Познанията ми по физика не са достатъчни за обяснение на явлението "фокусиране след безкрайността".
 Re: Безкрайност
Автор: anjsan   
Дата:   09-06-13 20:06

На старите обективи си имаше диапазон с означенията на разстоянията според диафрагмата ... ,а на някои от новите няма . Общо взето е едното крайно положение за фокусиране обикновено в дясно . След безкрайност теоретично няма , но didesignbg е прав донякъде . Веднъж един майстор след ремонт на автофокусен обектив и прецизно настройване ми обясняваше че трябва дори да фокусира и малко след безкрайност . Явно си го има - оптика,механика на обектива ....

Там за мълниите slavi_biserov слагай апарата на статив , фокусирай в небето или в нещо по-далечно, което апарата открива и после превключи на ръчно фокусиране без да пипаш нищо по обектива . Стабилизацията може и да я изключиш за далечни снимки със статив . Дистанционен спусък също ще ти трябва , инак се ползва самоснимачка ,но с бързи неща като мълниите няма да стане май или поне я нагласи на възможно най-кратко време на задействане . Отчети , че светкавицата се вижда след гръма ... Последно, вземи мерки за техниката против намокряне ! Прочети някоя статия за снимки нощем и на светкавици ,фойерверки.Успех !



Публикацията е редактирана (09-06-13 20:08)
 Re: Безкрайност
Автор: stoikovv666   
Дата:   09-06-13 20:19

anjsan написа:
> Отчети , че светкавицата се вижда
> след гръма ...


Това за пръв път го прочитам [smilie10] Звука по бърз от светлината [smilie10]
 Re: Безкрайност
Автор: anjsan   
Дата:   09-06-13 20:24

Май обърках - обратното ли беше ... Извинете .
 Re: Безкрайност
Автор: stoikovv666   
Дата:   09-06-13 20:31

:)
 Re: Безкрайност
Автор: vboykov   
Дата:   09-06-13 20:38

Китака наистина има фокусиране "след безкрайност" - врътнат докрай няма фокус в безкрайността. Аз обикновено избирам милиметрите и фокусирам с централна точка на автофокус на нещо, което е със сигурност в безкрайността - лампа или нещо светло. След това изключвам автофокуса и гледам да не бутна фокус-ринга.

Това не винаги е възможно, знам, но можеш да си направиш чертички с молив или да си лепнеш някакъв знак на корпуса и ринга, за да си знаеш - просто идея [shtrak]
 Re: Безкрайност
Автор: slavi_biserov   
Дата:   09-06-13 20:45

Благодаря на всички ! [shtrak]
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.