Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Първи DSLR апарат
Автор: iivvs   
Дата:   10-05-13 21:15

Здравейте! От известно време снимам любителски. Фотографията ми стана любимо хоби. И реших, че вече ми е време да си взема DSLR апарат. Проблемът ми е, че не съм много на "ти" с всичко и ми е трудно да реша какъв модел да бъде фотоапаратът. Изчетох доста форуми и сайтове и накрая съвсем се оплетох.
Та така харесала съм си 4 модела: Nikon D5100; Nikon D3100; Canon 500D; Canon 550D. Разбира се всеки си има своите предимства и недостатъци. Цената на фотоапарата не трябва да превишава 1200 лв.(тъй като съм все още ученичка и бюджетът ми не много голям). Разбира се приемам и мнения за обективите, с които би било добре да се окомплектова(ако може с малко повече обяснения кой обектив за какви видове снимки се използва)
Бих го използвала предимно за макро снимки, портрети и пейзажи(може би портретите ще са на предпочитание).
Много бих се зарадвала ако някой по-вещ в тези неща ми обясни нещата на по-прост език. [smile] [smile]

 Re: Първи DSLR апарат
Автор: qpalzm   
Дата:   10-05-13 21:40

Имаш няколко варианта
-да си вземеш д-слр.Според мен в този клас сони а57 е супер и надвишава повечето камери от класа си.Имаш доста голям избор на обективи + Сони купиха Минолта преди няколко години и обективите на Минолта са съвместими с Сони и има евтини неща.Може и да вземеш по-ниския клас а 37 който също е добър но леко по орязан и да инвестираш в повече обективи.Никон и Цанон в ниския клас не ми харесват-предлагат стари неща и няма голямо развитие.Иначе дори и някой от тях да вземеш-няма да се прецакаш.просто дават 1 идея по-малко спрямо Сони.
-безогледален апарат.Това са апарати който са по-малки от д-слр но предлагат много високо качество.Има няколко системи. водеща в момента е м4/3-тя се разработва от две марки Панасоник и Олимпус и обективите са съвместими между двете системи.В по-ниския клас нямат визьори апаратите.Имат страхотни обективи.

Така аз ти препоръчвам безогледален апарат-микро 4/3.По-малък е от Д-слр.Гледам в момента се продава в синтезиса един по-висок клас-Панасоник Лумих Г3-има много естри+електронен визьор което е голям+.Микро 4/3 имат невероятен и евтин портретен обектив 45мм /ф1.8.С камера+ обектива ще отидат към 1450 лв което леко надвишава бюджета ти.
Или Сони алфа 37 за 800 + обектив.
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-05-13 21:46

Мани ги тея дървета, отивай на безогледален направо. За тези пари ще намериш хубав. Кеф ти олимпуси, кеф ти сонита. За фуджи няма да ти стигне бюджета



Публикацията е редактирана (10-05-13 21:47)
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: gaco.bacov45   
Дата:   10-05-13 21:54


Здравей ! Радвам се искренно , дето още един съмишленик тръгва по пътя на фотографията ... :)
Ползвам Никон.До сега имам няколко тела,но любимата ми комбинация си остана Д3000 и 50/1,4(никор)
Ще дойде време , и тялото ще ти отеснее , но обективите ...
Казваш ...:може би портретите ще са на предпочитание
Този вариянт е едно чудесно начало,повярвай ми ... :)
И се покрива от заделения за целта бюджет ...
Поздрави ... Георги :)
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: simon4o_bg   
Дата:   10-05-13 21:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: Wolfy93   
Дата:   10-05-13 22:02

Виж в технополис скоро бях гледал промоция на Канон 1100Д със китовия 18-55мм + 70-300мм + 50мм. за 1199 лева. Поне знаещ че фотоапарата е чисто нов имаш си гаранция както имаш и 3 различни обектива и можеш да снимаш каквото искаш.
Поздрави [shtrak]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: peter_m   
Дата:   10-05-13 22:05

a в емаг освен с трите обектива е + раница и + фотопринтер за 1050
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: qpalzm   
Дата:   10-05-13 22:07

Осъзнаваш ли тея д-слр колко недостатъци откъм обем и тегло имат?
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: jekopj   
Дата:   10-05-13 22:08

Сега в тая тема да не стане като в оная...[smilie25]

 Re: Първи DSLR апарат
Автор: arkturian   
Дата:   10-05-13 22:12

ми няма да сбърка [cool]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: Pavlov   
Дата:   10-05-13 22:17

"Автор: Wolfy93
Дата: 10-05-13 22:02
Виж в технополис скоро бях гледал промоция на Канон 1100Д със китовия 18-55мм + 70-300мм + 50мм. за 1199 лева."

Всичко друго, само не и този "комплект"!
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: io_bs   
Дата:   10-05-13 22:22

Имал съм допир с D3200, D5100, 1000D, 1100D и честно казано са дървета. Може би смятам така, защото съм се разглезил с моя (D90) [smilie5] Има немалко от предимствата на по-високите класове, които са за сметка на малко по-старите технологии, разбира се. Но ако успееш да преглътнеш залъгалките на по-новите (по-нови сензори, мегапиксели, HDR, full HD видео и т.н.), ще получиш едно по-солидно тяло с по-добра ергономия, изнесени бутони, голям визьор... Имам D90 от около 2 години и грам не съжалявам за избора си. Мога да си представя какво би било, ако бях взел D3100 например (тогава той струваше горе-долу колкото D90) - щях да се тюфкам, че трябва да си променям настройките през менютата, че нямам бракетинг, точен баланс на бялото по келвини и т.н...
Но в крайна сметка изборът е твой, това бяха само моите идеи [smile]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: qpalzm   
Дата:   10-05-13 22:51

Огледалките нямат обектив който да бие 45/1.8 на оли по цена-качество!
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: qpalzm   
Дата:   10-05-13 22:54

Има и друг еретичен вариант-дъртото оригинално Канон 5д + 50мм/1.8 .Само трябва някой да ти го носи вместо теб.
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: iivvs   
Дата:   10-05-13 22:58

lol...благодаря за всички отговори не очаквах толкова бързо да се отзове някой [smile]
Колкото и претенциозно да звучи, ми се иска апарата да е или Nikon или Canon. Колкото за Nikon D3200 апарата ми харесва и съм снимала с него(една приятелка е притежател на такъв). Същото важи и за Canon 550D. Може би и за това ги добавям към апаратите, между които се колебая. Canon 1100D му гледах характеристиките не отдавна и не ми допадна особено. За Nikon D3000 до колкото е вярна информацията не може да прави видеота?! Не съм споменавала за това, защото не ми е важно особено, но все пак ако ми се наложи бих искала да имам такава функция [smile]



Публикацията е редактирана (10-05-13 23:10)
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: qpalzm   
Дата:   10-05-13 23:00

Това да робуваш на марки е най-голямата грешка.
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-05-13 23:01

"Това да робуваш на марки е най-голямата грешка."[smilie24]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: Seifi   
Дата:   10-05-13 23:39

Това с робуването на марки е много яко , само да не станеш като едни познати единия си взе Никон 5100 , мацката някакав канон , а аз си взех Минолтата 7Д (2005 година)с Минолта 50мм 1.4 (20 годишен обектив) нарочно. Като гледахме снимките на Компютър не вярваха че минолтата е толкова добра и почнаха да се ядосват че апаратите им не можели да снимат добре [smilie18] .

Истината е че и аз не мога да снимам но прочетох половин книга за фотографията [smilie18]

Така че предвидете пари за книжка или списание, може да погледнете и раздел Образователна секция

 Re: Първи DSLR апарат
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-05-13 23:49

Ама аверчетата като те видят с нещо, на което пише канон или никон и почват да цъкат с език, а и снимките ти у фейсбук почват да събират повече лайкове
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: surg   
Дата:   11-05-13 00:04

на първо време искам да те питам, имаш ли идея даже с какво се захващаш.....
знаеш ли достатъчно за за фотографията за да повдигаш въпроса за т.н. ДСЛР клас апарат....
ако имаш и съмнение за това , чети поне 6 м дебели книги и снимаи поне 3000 снимки за това време с каквото имаш...

после за т.н. ДСЛР клас апарати...

те сами по себе си за мъртви ако нямаш добри обективи , а за това дето си казала ще трябват поне 4-5 вида...далече над 1200 лв...и обем с тегло, и ако нямаш знания, са без полезни

ДСЛР, или апарат с огледало е нещо от миналото, от 3-4 години, има равностойни и даже по добри апарати без огледало и би следвало да мислиш за такъв като обективите си остават в сила....но все пак може да почнеш с един...

легендата за евтини стари обективи я забрави напълно, такива няма, особено при СОНИ , ако има останал читав, той няма да е евтин
т.е огелдай се за такива апарати като тези на сони, панасоник и олимпус пен серията , може би сони некс 3 е добре за начало

разликата в апарат с обектив за 1200 и 8 000 лева е толкоз малка, и толкоз важна , че има значение само ако си професионалист , и си вадиш хляба с това , а ти къде си...?

т.е. не се отчайвай че няма да имаш техника за 8 000 лв да речем....

има и серия от апарати - малки, леки, с отлични качества, с отлична оптика и свобода да работиш с тях с цена 800 - 1200-1300 лв на Фуджи, Канон, Сони, Панасоник, тези апарати са с несменяема оптика, но това няма значение, достатъчно добри са, виж да речем някое фуджи или Сони Р100,

ДСЛр за повечето хора не са решение, а бреме на желанията им за фотоапарат.....

PS.
и не сравнявай твоите снимки на този етап с повечето които виждаш тук, те са несъществуващи, в смисъл, мноооого сериозно променени с софтуер, за добро или лошо, т.е учи се и да променяш снимите си....в разумни граници с вкус....



Публикацията е редактирана (11-05-13 00:19)
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: emo1   
Дата:   11-05-13 00:15

Не се мятай на висок клас апарат за начало, може да загубиш интерес и ще си на по-малка загуба.
Лично мое мнение е за комбинацията Никон Д3100 със18-55 (предназначен за начинаещи) по късно 55-200 и някое твърдо обективче 35/1.8G или 50/1.8G ще ти идеална система да се развиваш във фотографията и да правиш добри кадри.
Апаратите бързо губят от цената си (заради новите модели, излизат бързо) и не си заслужава нов за начало, тук във базара можеш да намериш необходимата техника и да се вместиш във определената сума, като прехвърлиш възможностите на апарата ще си на такова ниво, че няма да питаш тук а ще знаеш какво точно ти трябва.
За безогледалните или добро или нищо, тук има хора готови да ги защитават на всяка цена.

[smilie3]

 Re: Първи DSLR апарат
Автор: stoikovv666   
Дата:   11-05-13 00:22

Правилно те съветват хората, да научиш първо защо ти е DSLR...

Не като мен, преди една година купувам светкавица за 250€ и после търся какво да и закача... [smilie18] Не е майтап, има доста хора които могат да го потвърдят. И на мен сега ми е смешно, ама на така седят нещата [beer]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-05-13 00:44

[smilie18] Верно, бе Джими, че взе първо светката. Ама пък виж как надобря бързо[smilie24]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: io_bs   
Дата:   11-05-13 00:57

emo1 написа:
> Не се мятай на висок клас апарат за начало, може да загубиш интерес и ще си на по-малка загуба.

[smilie18]
Защо да си купи едно по-ограничаващо тяло, което след 1-2 години (в случай, че ЗАУ-то на ползвателя еволюира), вместо едно по-солидно и с по-дълга актуалост? Защо един D3100 няма да накара притежателката да загуби интерес, а D90/D7000 ще го направи? [smilie8]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: emo1   
Дата:   11-05-13 01:34

Ако има интерес Д3100 е повече от достатъчен, има лесно меню и примерни изображения за исо, скорос и бленда.
След една две години, когато знае предварително как да направи кадъра и желае бързи врътки, ще си купи примерно Д7400!

 Re: Първи DSLR апарат
Автор: emo1   
Дата:   11-05-13 01:41

io_bs, сигурно не е случайно производителите да разделят на класове апаратите, за начинаещи, напреднали и профи клас!

 Re: Първи DSLR апарат
Автор: bozo   
Дата:   11-05-13 01:42

Още ли не са налазили некс-аджиите? [smilie18]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: ramdar   
Дата:   11-05-13 01:57

Хора, момичето ви попита за нещо конкретно. К'ви DSLT-тета, к'ви D90-ки и D7-хилядници???
Нещо май Ви убягва да И предложите и актуалните D800 и 5D Mark III... !?

iivvs, правилно си се насочила конкретно към Nikon и Canon!
Те са лидерите, за тях има всичко.
С тях можеш да градиш истинска система. След време хобито ти може да се превърне в нещо по-сериозно.
От моделите, които си посочила - няма да сбъркаш с D5100 или 550D.
И двата фотоапарата правят страхотни снимки с правилните обективи.
Но, ако ти харесва да снимаш И качествено видео, то в такъв случай Canon-а е правилния избор!
За обективите - китовите 18-55 и на двете марки са много добри за старт.
Повярвай, ако имаш желание и вложиш достатъчно усилия и време, неминуемо ще задобрееш.
Тогава сама ще знаеш какви обективи ти трябват.
Имай предвид, че един добър обектив за макро или портрет например надминава стойността на ентри-левъл апарат с китовия.
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: stoikovv666   
Дата:   11-05-13 01:58

bozo написа:


Още ли не са налазили некс-аджиите? [smilie18]


Дава се шанса първо на нинджите [smilie18]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: emo1   
Дата:   11-05-13 02:04

Във момента пекат кекса, като го извадят от фурната ще стане страшно!

 Re: Първи DSLR апарат
Автор: vboykov   
Дата:   11-05-13 02:08

Решила си DSLR, няма лошо. Само не се залъгвай, че снимките ще станат изведнъж шедьоври. Бях в твоето положение точно преди 2 години и грабнах 550D, доволен съм. В ниският клас няма кой знае каква разлика(може би Никон са малко по-добре като динамика, така поне говорят) но повече опира до това, кое ще ти легне в ръката и нещо вътре да ти каже "пльок" [smilie5] Имала си опит и с двете марки, така че преценявай си.

Иначе за портретите ще искаш светъл обектив, за да имаш мазен фон.
И при двете марки най-бюджетният избор е 50мм 1.8, който е прекрасен за начало към китовия.

Успех и да ни радваш с кадри в бъдеще [shtrak]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: stoikovv666   
Дата:   11-05-13 02:19

vboykov написа:

> Иначе за портретите ще искаш
> светъл обектив, за да имаш мазен
> фон.



Айдеееее... изпратихте момичето в страната на чудесата. Аз пък защо ми харесват портрети на 8-11 [smilie10]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: bozo   
Дата:   11-05-13 02:24

8-11мм?
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: Seifi   
Дата:   11-05-13 09:04

Цените на хубавите обективи са еднакво дебели , било то Сони , Никон, Пентакс, Канон.

Моите приятели снимат 2 х Никон, Пентакс, Канон, а аз съм със Сони на никой фотоапарата не прави сам снимките [smilie18]

Един нов фотоапарат с китов обектив и един обектив 50мм 1.8/1.7 втора употреба според марката за 150-200лв от базара.

След 6 месеца ще усетите какви ви трябва по нататък
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: qpalzm   
Дата:   11-05-13 09:37

Аз се чудя на човек защо му е д-слр особено като има алтернативи който са по-малки и дори дават по-добро качество.Ако не си профисионалист и не снимаш природа такова дърто нещо не ти трябва.
Това че си купил Канон не те прави фотограф.Това те прави притежател на Канон-Ансел Адамс.
Виждал съм невероятни снимки с стари пентакси олита и телеметрици и скапани с техника за 2+ хилки.
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   11-05-13 09:48

Айде, сладкарите се появиха[smile]. За снимки и Д5100 и 550Д стават. За видео + снимки - Канон 550Д.
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: io_bs   
Дата:   11-05-13 13:08

> Ако има интерес Д3100 е повече от достатъчен, има лесно меню и
> примерни изображения за исо, скорос и бленда.

Менюто на Д3100 не е толкова лесно. Почти няма настройка, която се прави без влизането в менюто и ровенето из него. А щом ѝ са нужни примерни изображения, за да разбере какво са исо, скороС и бленда, значи още не ѝ е време да си взима DSLR.
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: qpalzm   
Дата:   11-05-13 13:09

цифрови неволи....
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: georgivelev   
Дата:   11-05-13 13:47

Това да робуваш на марки е най-голямата грешка.

Най-голямата грешка е да робуваш на тия, дето приказват за най-големите грешки. Не виждам нищо лошо да съм пристрастен към дадена марка, която ми флоутва боута.

Бъркаш липсата на информиран избор с робуването. А пък следното:

разликата в апарат с обектив за 1200 и 8 000 лева е толкоз малка
ДСЛр за повечето хора не са решение, а бреме на желанията им за фотоапарат.....

Това е друга заблуда. Разликата между апарат с обектив за 1200 (по презумция, кропка с китов обектив) и апарат за 8000 лева (по презумпция, фулфрейм с 24-70/2.8 и 85/1.4) е огромна - в художествените възможности на двете системи. Освен това, повечето хора виждат по-голямата художествена стойност на снимките с ДСЛР и затова се насочват към този клас фотоапарати. Така беше с мен, така е и с много други хора.
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: hemilio   
Дата:   11-05-13 17:06

Бягай далече от ДСЛР-ите,ако няма да се занимаваш професионално!
Само пари на вятъра,много тежести в торбата и т.н..
Същото качество ще намериш и при безогледалките-бъдещето за хората които искат фотографията за хоби-а не професия.! [smilie24]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: BonoVox   
Дата:   11-05-13 23:38

hemilio, [smilie24]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: jekopj   
Дата:   12-05-13 09:51

Айдеее...и тая тема стана като оная[smilie25]

 Re: Първи DSLR апарат
Автор: Pavlov   
Дата:   12-05-13 11:00

hemilio написа:
> Бягай далече от ДСЛР-ите,ако няма
> да се занимаваш професионално!
> Само пари на вятъра,много тежести
> в торбата и т.н..

Мда ... Те безогледалките са без пари, а обективите за тях - мънички и лекички [smilie18]
 Re: Първи DSLR апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   12-05-13 11:21

Не е важно какви са и колко струват, важното е, че сега са COOL[smilie18] [smilie10] [smilie5] !!!
 

 Авторът е затворил собствената си тема.