Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: boni   
Дата:   07-05-13 15:15

Няма никакво значение дали е фул фрейм или кропка. Щом светлосилата(блендата) е f4, значи количеството светлина, което пропускат обективите е еднакво, независимо дали единият е 35мм, а другият 70мм.
Това, че обективът е F4 означава, че отношението на работния отвор към фокусното разстояние е 1:4
Ако кадрите са еднакво експонирани при еднакви зададени ИСО и бленда, но единият апарат е бил с по-ниска скорост, това означава, че реално при него ИСО-то е по-ниско от на другите два.



Публикацията е редактирана (07-05-13 15:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: krist   
Дата:   07-05-13 15:23

И аз бях мяркал преди време някъде твърдението за това, че фуджито лъже с ИСО-то, но не помня къде и на какво се базираше. Сега обаче ми идва на ум, възможно ли е в линковете, които nevermess пусна по-горе, Д600 специално да е бил с пуснато Active D-lighting, което реално мисля, че увеличава скоростта? Въпросът е обаче защо и при Сонито е същият резултат - там има ли нещо, подобно на active D-Lighting?


Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: Canon   
Дата:   07-05-13 15:24

Снимките не са подходящи за сравняване, поради липса на контролни елементи - сиви и цветни скали, от които софтуерно да се замерят градиента, стойностите на съответните полета, нивата и спектъра на шума.
Единствения начин е печат при 180DPI с последваща визуална оценка на шума -от 25 см.
Тук се попада в същия проблем, който по-нагоре споделих - не е нормиран начина/степента на шумоподтискане + шарпенето, които на трите снимки са различни.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: victory13   
Дата:   07-05-13 15:49

значи ще тествам [smilie18] но с един обектив
първо, ако греша, веднага Се Извинявам на nevermess
второ, крист, горе не са еднакви кадрите от фулфреймовете... единия е пушнат 1/3, другия е върнат с 1/3 [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: krist   
Дата:   07-05-13 15:52

Гледам, R-X1 и то има някакво DRO - да не би и то да вдига скоростта, както Д600 с включено ADL, и да се окаже, че в същност Никонът и Сонито са тия, които лъжат?

П.П. В линка от форума на Фред Миранда оня, който казва, че правил сравнение, пак го е правил с Д800, където, предполагам ADL работи както при Д600?


Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: didesignbg   
Дата:   07-05-13 16:15

Сензорът на Фуджи е много чуствителен в спектъра близо до IR, теста на http://www.imaging-resource.com се прави с кино осветление направено така че да излъчва само във видимият спектър. Това също донякъде изкривява нещата, а че са надценили исо рейтинга спор няма. Със некс-7 и ом-д обикновено имат не повече от 1/3 стоп разлика. Горе Генчо Петков даде линкове към ISO стандарта, той определено няма нищо общо с роу файловете, а дхо роптаят точно поради това, че някои производители бутат изходните данни нагоре. Не че на мен ми харесва, но това е за да могат хората да се радват на повече хедрум в светлите части, който беше силна тема за мерене на ...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: Canon   
Дата:   07-05-13 16:41

Един бърз пример с картинки, на които има контролни скали, пак от имейджинг ресурса. Избрах за панасоника 6400ИСО с неясното за мен шумоподтискане NR1, Никон Д600 имаше много голям шум на 6400ИСО с NR0 и слязох на 3200 с NR0 (пак толкова неясно)
Идеята ми е съпоставяне на ИСО-то за сродни шумови нива, подобно на Noise-based speed

Панасоник 6400 ИСО

http://propho.net/downloads/test/XE1hSLI06400NR1_gray_OK.jpg



Никон 3200 ИСО

http://propho.net/downloads/test/D600hSLI03200NR0_gray_OK.jpg



на първо четене:
Експозиционна грешка
Пана при скорост 1/500, 0,02 стопа
Никон при скорост 1/640, 0,11 стопа

и двете са в рамките на нормалното.

Шум - видима липса на цветен при панасоника, кривите абсолютно съвпадат - явна силна (софтуерна или хардуерна) намеса. При никона също видимо съвпадат, но по двойки цветове RB, GY.

Аз приемам за съпоставими шумовите нива на П 6400 и Н 3200 според графиките.
Това ме навежда на следните изводи.
Реалната чувствителност на Панасоник е по-близо до номиналната, а при Никон е изкуствено (хардуерно) напомпена до 6400 от 3200ИСО, и при двата с необходимото шумоподтискане.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: victory13   
Дата:   07-05-13 16:47

кой панасоник Генчо [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: Canon   
Дата:   07-05-13 16:52

Този, картинката е от него надолу:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/fuji-x-e1/fuji-x-e1THMB.HTM

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: victory13   
Дата:   07-05-13 16:53

разбрах... мерси [beer]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: Canon   
Дата:   07-05-13 17:08

Ако е необходима реална съпоставимост за верни резултати има и РОУ файлове (пак оттам) - за еднакво конвертиране, примерно с ACR и еднакви нива на шумоподтискане.
Друг начин е, при конвертиране, т.н. средно сиво (което е 17.6%) да се докара до RGB 118,118,118

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: serjy   
Дата:   07-05-13 18:20

Ако кадрите са еднакво експонирани при еднакви зададени ИСО и бленда, но единият апарат е бил с по-ниска скорост, това означава, че реално при него ИСО-то е по-ниско от на другите два.

според мен, това е вярно за лентовата фотография, при цифровата не е баш така, откъдето и има малки разлики. затова при сравнение на шум между две системи не е редно да се взима исо-то като отправна точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: Canon   
Дата:   07-05-13 18:29

M-да, разсеял съм се нещо, че се занимавах успоредно и други неща
текста Панасоник, от по-горния ми тест, да се чете Фуджи X-E1

принципно логиката остава, само марката е различна

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: Canon   
Дата:   07-05-13 21:49

serjy
Точно това е едната оценка на ИСО-то.
Сам по себе си сигнала от матрицата има базов (естествен) шум -някакви девиации, които са минимални само при базовата чувствителност. Като я опържиш с голямо усилване на сигнала ти фактически променяш съотношението шум-сигнал, което е пушване.
Губиш и динамика на високи ИСО, пак по тези причини.
Затова и от РОУ лесно можеш да вадиш +/- няколко стопа разлика в чувствителността, като докарваш стойностите на средно-сивото колкото е стандартизирано.
Е колко реално е тогава чувствителността на която си снимал, ако сроден/еднакъв резултат (RGB = 118,118,118 за гама 2.2) може имаш и на 100 и на 200 и на 400 ИСО.
Няма нормиране за динамика на светлини и сенки освен от филмовите стандарти.
Остава само различния шум за различните полета и цветови канали.

Както е споменал didesignbg, Dxo искат РОУ,защото самата компресия на JPG внася артефакти и отклонения.
Там обаче е въпрос на нестандартизирани алгоритми и за усилването, за шарпенето, за шумоподтискането, дори за геометричните корекции.


Ама по-лесно, да вземеш сам да си го прочетеш от линковете ми към уикито, търси Noise-based speed

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: nevermess   
Дата:   07-05-13 22:22

krist може да си го мярна на страницата на dpreview:

The actual sensitivity of each indicated ISO is measured using the same shots as are used to measure ISO noise levels, we simply compare the exposure for each shot to the metered light level (using a calibrated Sekonic L-358), middle gray matched. We estimate the accuracy of these results to be +/- 1/6 EV (the margin of error given in the ISO specifications). Note that these tests are based on the sRGB JPEG output of the cameras, in accordance with the Standard Output Sensitivity method defined in ISO 12232:2006, the standard used by camera manufacturers.

By our tests, the X-E1's measured sensitivities are about 1/3 to 1/2 stop lower than marked, which is unusual for a modern camera. This means that for any given light level, shutter speed and aperture on the X-E1 has to use a higher ISO to get an image of the same brightness as an accurately-rated camera.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: Canon   
Дата:   07-05-13 23:15

Между другото, дръпнах от Canon 1Д Х файлове - CR2
На 200 и на 6400ISO, за стандартно конвертиране ACR иска +0.2 до 0.25 EV корекция.
Канон 1Д Х за 200 ИСО - 1/25 сек f8.0, след корекция 1/20сек
Fujifilm X-E1 за 200 ИСО -1/15 sec f8.0

Нямам конвертор за Фуджито, приемам ги на доверие, но ако се извади корекцията от канонската картинка - разликата е 1/4 стоп.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »