Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: Tchani   
Дата:   10-05-13 00:56

Пак удобна теория - дайте да крадем, защото това е предвидено в цената?!!?
По тази логика трябва да правим 130% снимки, защото 30% ще ни ги свият.

Учудвам се и защо админите не се изкажат - има пресен повод с клонирането на замунда.
Как ще реагират ако се появи сайт photo-forum.est [smilie3]

Ники, да шавам още [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: Canon   
Дата:   10-05-13 01:23

Tchani
Явно не си ме разбрал. Коментирам съотношението на цените и реално надценените досегашни стойности, които самите Адоби декларират.
А ако не те устройва тази логика - я питай защо аджеба ЕС одрънка МС два пъти с по над половин милиард глоби. Това е сумарно 1 МИЛИАРД! С условието за рецидив.
Пари, част от които и ти лично си платил на МС.
Щото са божи кравички и спазват законите ли? С толкова адвокати от най-висок ранг?
Ти си потърпевшия - и тези глоби са част от цената, която си (ако си) платил.
Аре успокой нервата, никой не призовава за крадене!
Говорим за нормално пазарно ценообразуване - Бони, в България дали снима на 2000-3000 евро сватбите си или поне са в същите, но в лева цените.

Както и при тока в БГ се оказаха (само че след стачките ) "резерви" да не расте цената му? Демек спряха кражбите на едро, на дребно и сега продължават - вчера видях разлика (цели 3дни = 10%) в датите на засичане на две последователни фактури. Застъпени естествено, не са 3 пропуснати дни!

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: Canon   
Дата:   10-05-13 02:16

Tchani
Когато преди години си купих Адоби график студио (пакет от три софта) платих 999,5$ вместо 1950$, които искаха в България "официалния" (но липсващ ??? тогава в страницата от сайта за дистрибуторите на Адоби) им дистрибутор Акт софт, които няколко месеца не споменаха голямата отстъпка, която правеха Адоби в световен мащаб - изписано на сайта им.
Според лицензионното им споразумение тогава - можех да си го купя и ползвам по цял свят на една машина.
Ми аз така и направих - купих го през друг техен дистрибутор в оригиналната неразпечатана опаковка, регистрирах се на сайта им с техните си серийни номера. Редовни ъпдейти - нямам проблем.
Освен, че някой БГ хитрец искаше да ме изменти с някакви 950,5$, които не са на собственика на правата, а за емнайсти мошенник по веригата с неясни (вероятно, липсващи тогава) права на редистрибутиране/подлицензиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: compur   
Дата:   10-05-13 11:10

вече не е така! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: Access   
Дата:   10-05-13 12:25

Абе те ми убиха Fireworks-а а вие за Шопа рИвете...

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: sirkhann   
Дата:   10-05-13 12:50

Inkscape & GIMP

Ще се връщаме на Линукс скоро май [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: georgivelev   
Дата:   10-05-13 12:55

И значи, таксата е само 20 долара на месец, за да ползвате фотошопа, и ревете? Бога ми, това са само 30лв, наистина ли надигате толкова много вой за някакви 30лв месечно?

По никакъв начин не можете да ме убедите, че ако притежавате компютър за 1000лв и фотоапарат за 2000лв не можете да плащате 30лв месечно, за да ползвате легално фотошоп. 30лв е съпоставимо с таксата, която плащате на месец за интернет/кабелна/ток и пр.

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: batzas   
Дата:   10-05-13 14:20

Голям експерт и ти са барна, кога си ги давал тия 30лв, че ми е интересно.

43.30лв излиза на месец и то при положение, че си го пуснал за 1 година абонамента. При месец на месец е около 50% отгоре. Па ти си смятай дÒларите.

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: ShotlandetsaWildLife   
Дата:   10-05-13 14:56

Жоро, не си смятал правилно. На годишна такса за Европа излиза по около 600 лв на година. Ако са 30 лв веднага се абонирам [smilie24]

Но по-голямата греда е че в момента в който спреш и нищо не остава за теб. Тоест с тази си стъпка те на практика повишават цената на продуктите си, не я намаляват. Това за home licence е гадничко, защото в момента в който спреш абонамента все едно не си имал продукт.

Аналогичните продукти на фотошоп струват май почти пъти по-евтино на 5 годишна база + ъпдейтите които излизат.

Жалко че едно време не съм се насочил към друга програма която да разучавам, сега ако трябва да инвестирам 5 години в овладяване на друг продукт ...

Просто адоб са много агресивни в ценообразуването си. Майкрософт и Епъл вдянаха с годините че за да имат широка сабираемост трябва да имат адекватни цени и сега пирактския софтуер е много по-малко. Не съм чул някой да е свалят пиратски ОС Х, защото той е 50 лв. Подобно е и при майкрософт положението.

Ако шопа за home licence стане на някакви умерени пари, от адобе ще събират в пъти повече суми от това което взимат сега. Може би един ден ще го разберат това. Дано да е скоро.



Публикацията е редактирана (10-05-13 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: compur   
Дата:   10-05-13 16:20

да му мислят собствениците на Сори, Самсунг, Олимпус и Панасорик. За останалите си има доста читави програми![cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: Tchani   
Дата:   10-05-13 17:35

Canon, извинявай,
аз съм разбрал че говориш за принципа, а не за цените. По отношение на цените си прав, защото големите си играят с господстващо (монополно) положение. И понеже в някои региони (EU, Китай) всеха да ги отсвирват решиха да играят по друга схема.
И тя е, че не ти продават лиценз а ти дават услуга (service) да ползваш техния продукт.
Шотландеца право казва, че след платен "абонамент" за една година не ти остава нищо.
Последните години нашата ДА плаща по около 50-60М на MS само за удоволствието да "ползва" лицензиите. Ако питаш мен тетрис и другите игрички могат да се въртят и на стари версии или опънсорс,
но тогава няма интрига за купуващите [smilie3]

Моята прогноза, че клауд услугите ще са за организациите и фирмите, а малките и хоме юсъри ще предпочитат да си имат лиценз и да си го ползват off-line.

Все пак да се върна на принципа, че трябва да ползваме без да крадеме. Едно време в ИТ бранша имаше един лозунг - "Българин за секс и софтуер пари не дава". И това си беше държавна политика. Мисля, че ако спазваме 50% (във втората част) [smilie5] , ще сме по-добре, а за първата част съм съгласен [smilie5] .
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: baraba   
Дата:   11-05-13 01:00

ще има и замунда се...

все пак замундите са две нет и се...

zamunda.net/



Публикацията е редактирана (11-05-13 01:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: valen_tin   
Дата:   11-05-13 07:57

написа:


> Моята прогноза, че клауд услугите
> ще са за организациите и фирмите, а
> малките и хоме юсъри ще
> предпочитат да си имат лиценз и да
> си го ползват off-line.


ама то Creative Cloud са си офлайн програми с малки клауд добавки.

на мен идеята ми харесва. Не ми харесва цената за БГ и най-вече това, че е по-висока от американската не само с ДДС-то

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: stef7   
Дата:   11-05-13 08:36

Според мен новия модел на Adobe създава проблем за коректните клиенти които си плащат софтуера, не за пиратите.

Досега не ми е известен случай при който дадена програма към която има интерес да не е хакната или кракната както се изразяват на жаргон. Едно време Autodesk пускаха най-известния си продукт който струва много пари - Autocad с хардуерен донгъл, дето се закачаше на паралелния порт. Нямаш донгъл програмата не тръгва. Е разбиха и тая защита. Те разбиват защитите на конзоли за игри които са сложна комбинация от софтуер и хардуер, на iPhone и т.н. та новия Photoshop ли ще им се опре !?

Според мен Адобе така отсяват по-скоро онези клиенти, примерно малки фирми, които си купуват един Фотошоп легално, но го инсталират на няколко машини. Те се целят в този тип потребители, оттам искат да изцедят повечко пари. Не че сега не печелят добре, просто мениджмента на фирмата иска да изкара още по-добри финансови резултати за пред акционерите без да създава ново продукти изцеждайки наличната си клиентска база. В една фирма където се изкарват пари, хората щат не щат си плащат софтуера по няколко причини. Искат да имат поддръжка не искат да имат проблеми с авторски права, да плащат глоби или пък да се уронва авторитета на фирмата ако ги хванат с пиратски софтуер. А и в крайна сметка всеки що годе съвестен човек разбира че не може да си искаш правата когато те крадат, но ти самия да крадеш. Т.е. ако иска да имаш легален бизнес трябва да спазваш правилата.

Но самата идея, че може само да наемаш нещо, а не може да го купиш е грешка. Все едно отиваш да си купиш кола и там ти казват - съжаляваме но вие не можете да си купите колата, без значение дали имате всичките пари в кеш. Може само да я наемете за 3-5-10 години и за 3-5 години ще ви излезе дори по-евтино. А след 5 години вие така или иначе ще искате нова кола. Самата липса на избор и идеята, че не притежаваш даден продукт, а само го наемаш е в противоречие с някои базисни човешки нагласи и ще отблъсне не малко лоялни клиенти. Други проблеми са:
- Адобе започват нон стоп да си говорят със софтуера на твоя компютър и ти се съгласяваш по договор това да е така. Не знаеш каква информация свалят обратно. Т.е. това е идеалния spyware. Той е легално на твоя компютър и ти не може да го махнеш, ако искаш да си вършиш работата.
- Ред държавни а и частни фирми от съображения за сигурност не допускат програми да си говорят директно с външния свят. Адобе очевидно ще трябва за тях да направят изключение иначе ще ги загубят като клиенти. А това са им едни от най-добрите клиенти защото те нямат проблеми с парите и им снасят големи суми.
- Плащаш си две години и на третата спираш, защото не работиш вече активно примерно, или цената ти идва висока или искаш да минеш на конкурентен софтуер и т.н. Е ти няма да можеш дори да отвориш файловете си освен ако не са в някакъв универсален формат. Т.е. набълбукаш ли се веднъж се вързваш с тях за постоянно и много дълго. Трябва ти да си отвориш файлове е плащаш си поне за месец.

Бъдещето ще покаже, но според мен тази тотално нова практика в продажбите на софтуер няма да мине в дългосрочен план.

Както казва героя на Сервантес Дон Кихот: "Свободата Санчо, е едно от най ценните блага, с които Бог дарява хората." Отнемането на тази свобода на избор и възможността за покупка ще се обърне срещу Адобе рано или късно. Хората ще се обърнат към алтернативни продукти. Такива има и макар все още да не са на нивото на Адобе, може и за в бъдеще да станат, особенно след като се увеличат продажбите им. А когато приходите от продажби започнат да спадат и акционерите се разбунтуват някой или някои умници от настоящото ръководството на Адобе ще го отнесат. Мисля че повечето им клиенти няма да се съгласят да им се отнема свободата на избор под каквито и да било благовидни предлози.



Публикацията е редактирана (11-05-13 08:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: ShotlandetsaWildLife   
Дата:   11-05-13 12:32

Много добре казано.

Аз се питам, колко ли хора биха минали на светло, ако годишния абонамент в Европа стане 100 евро на година? Само за домашен лиценз говоря.

При този вариант според мен от Адоб ще спечелят в пъти повече от това което взимат сега, и вярвам че те това го знаят добре.

Защото тия солени суми Адоб ги взимат само от бизнеса.

До сега, който юзер (home licence) си го е купил - купил. Останалите ползват или пиратски фотошоп, или в страните където този тип софтуер е крайно ограничен - конкурентни безплатни или доста по-евтини продукти.

Така че от тук нататък ако Адоб си вразумят политиката спрямо домашния потребител вярвам че ще познат да печелят много повече. Защото най-големите печалби се акумулират от крайния потребител, т.к. той е най-многоброен. Ако спечелиш хората си спечелил играта. А те разчитат основно на бизнеса. Ами ок, продавайте си скъпи бизнес лицензи, но пуснете възможност и нормалните хора да може да се възползват, без да им отсичате главата?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: localhost   
Дата:   11-05-13 13:53

Правите грешни заключения според мен поради не достатъчна информация. Адоби си имат статистика колко броя и къде са продали и колко може да се очаква за в бъдеще. Факта, че в България има "много" пиратски копия едва ли ги вълнува чак толкова много. Все пак страната има население колкото два квартала в Шанхай.
Та по въпроса с наемането - аз живея в страна с по-различни данъчни и т.н. закони. Тук ако се занимаваш професионално и ти трябва програма си я купуваш и това ти се приспада от данъка и т.н. Мога да ви дам и ориентировъчни цифри ако ви е интересно. Схемата с наемането на софтуера прилича много на схемата със закупуване на автомобили. Голяма част от хората карат автомобили на изплащане за 4-5 години и след този период имат опция да си ги закупят или да сключат следващият 5 годишен договор. Но има и такива които отиват в магазина и плащат пълната цена. Именно тази опция премахват Адоби, което не вярвам много много да се отрази на печалбите им. Все пак повечето потребители на Photoshop-a са фирми за които това даже е добре да не плащат едни пари в аванс а да си карат разсрочено. За домашните потребители си има Lightroom на прилична цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: Tchani   
Дата:   13-05-13 01:51

Относно копирането, съм убеден, че има фирми, които го допускат в определени граници. Такива юзери, с кракнати версии нямат пълната документация или съпорт. Те участват във форуми, и са потенциални клиенти. Стават клиенти или когато имат пари, или са притиснати и обстоятелствата ги заставят - да имат актуална версия или да могат да разархивират нещо старо. Мога да дам пример с MS и с Symantec.
Идеята за клауда е много по страшна защото не е ясно кой кого ще краде....
Не ясно дали само ползваш продукта или той вече е присвоил твоите данни ( сиреч снимки)...
Играта ще загрубее.

Отговори на това съобщение
 Re: Край на пиратския фотошоп
Автор: factor.bg   
Дата:   13-05-13 02:10

Само да вметна, че не ви трябва постоянна връзка с интернет, за да работите. Софтуера си се сваля, инсталира си се и си е на вашия комп. Веднъж месечно или нещо подобно, трябва да се вързвате за лицензиране.

Относно облака - кой си иска си държи файлове там, ко не иска - нали си има хард. Никой няма да кара никого да си държи архивите в облака.

Има друг едим проблем - цената в България пак е по-височка, май!?

Аз като поразгледах, ако плащаш за месец, пълния абонамент си е около 100 евро... И ако имаш 2-3-5 компа...

А може да ти трябва тоя софтуер само за да отвориш и пуснеш демо-файл на принтера, както е при нас.
И тогава 400-500 Евро за месец не ми изглежда добра сделка...

Не знам - може би само Фотошоп, на годишен абонамент - така по-бива.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »