Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: next_time   
Дата:   06-05-13 01:19

Като леко въведение - много ми липсва "зоната", това разбира се няма общо с темата.[smile]


Преди 10г. когато си взех първия "мой си" апарат цифрова сапунерка с 2мп и вградена памет 32мб нямах проблеми.Не снимах много, а и снимките от почти цяла една година се събираха на едно ЦД 700мб.Скоро обаче се замислих че май е време първите записани ЦД-та да се скапят.По този повод си взех един външен хард 500гб. с надеждата да побере всичко което съм изснимал през годините.Да ама не.Оказа се че този хард се запълни само със снимките които държах на лаптопите.Взех си още един външен хард 2тб. и си помислих че няма вариант да не съм си разрешил проблемите.Да ама не.Днес се опитах да си прехвърля снимките записани на ДВД-та от далечната 2006 когато снимах с канон 10Д.От първия шпиндел с дискове запълних 200гв, а имам още един от същата година.От предни години имам още няколко шпиндела, а след това ... цял кашон.
Като знам колко много снимки съм загубил при преинсталации и при счупени хардове направо се плаша какво ще стане ако 2тб-овия диск гръмне.А още повече ме плаши обема на фаиловете от новите апарати - за 3 дена в чужбина се прибрах с 20гб снимки.Само за 3 дена.Проблем ми е и не само надеждността на дисковете,а и това че ако лошите ти влязат в къщата първото което заминава са лаптопите и външните хардове, както и самите апарати.

Знам че преди години имаше доста подобни теми, но тогава не ми беше дошло до главата.
Ако някой има да споделя нещо да се чувства добре дошъл в тази тема, ако няма какво да споделя, пак е добре дошъл с оздравителна доза спам.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: insofia.net   
Дата:   06-05-13 01:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: bozo   
Дата:   06-05-13 03:14

На DVD дискове...
Както казваш - погледнато назад в годините кашони със CD и DVD шпиндели. Скоро проверявах записи от 2004 - всичко е ок със CD-тата, четат се все още.
Външните хардове не са решение. Пържиш 2-3TB и нищо не те застрахова от дефект в устройството, токов удар, шоков удар и ред шитни...
Частична надеждност дава сървър с гигантски райд масив, миръри от по 4 харда... но там гроздето е кисело.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: next_time   
Дата:   06-05-13 04:00

И още малко извън темата - докато прехвърлях снимките преглеждах напосоки да видя какво съм снимал.Оказа се че снимките без никаква художествена стоиност (семеините) са ми най-мили.Всичките художествено-творчески напъни са си просто за изхвърляне, виждат ми се пълна безмислица.Безброй цветенца, хубави жени, грозни бабички, усмихнати деца и .... какво ли още не в графата "за къв такъв съм го снимал па това".Дали за подобни неща да не отделя някакъв скапан диск или да ги оставя върху ЦД-тата и кое извади късмет.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: virosh   
Дата:   06-05-13 08:21

Аз ги записвам върху DVD-та. Нямам място по дисковете на сървърчето че да ги държа там а цените на дисковете от едно известно време не са най-добрите.
Имам CD-та и DVD-та записани преди повече от 10 години и нямам никакъв проблем с четенето им. Просто трябва да си ги съхраняваш както трябва и ще издържат достатъчно дълго време.
[beer] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: Ivan_A   
Дата:   06-05-13 08:35

По основната тема - архивирах на CD-DVD, сега - на външни дискове. С ясното съзнание, че ако нещо се случи - ще се случи.

По вторичната, но по-важна за мен тема:
" ... Оказа се че снимките без никаква художествена стоиност (семеините) са ми най-мили.Всичките художествено-творчески напъни са си просто за изхвърляне, виждат ми се пълна безмислица."

Напълно съм съгласен,с напредване на годините това ми убеждение се засилва - вероятно носталгия.
Преди година забелязах, че 30-35 годишните ми диапозитиви сдават. Взех скенер, сканирах - около 2000 семейни - чудесно пътуване във времето се оказа.


"Творческите напъни" (много [smilie18] ) - изхвърлих с досада.

Накратко: снимайте И "за спомен" - заслужава си!
[smilie24]



Публикацията е редактирана (06-05-13 08:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: krach   
Дата:   06-05-13 09:14

Техника ли е, ще се скапе. Въпроса не е дали а КОГА. За външни хардове, по - добрия вариант е сторидж, с 2 харда и в райд. По - евтин вариант е ДВД в шпиндели. Стабилна работа. Особено ако не ги местиш всеки ден няма какво да им стане. ДВД-то е особено здраво и дори надрано си се чете без ядове.
Малко е досадно ако не го правиш редовно и трябва д запишеш колосални количества.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: luboar   
Дата:   06-05-13 09:35

http://www.discrepair.ca/index.shtml


..и машинка за домашно ползване:
http://trio-consult.com/?p=160

...другото е, изкуството да не натиснеш спусъка на камерата



Публикацията е редактирана (06-05-13 09:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: falcon   
Дата:   06-05-13 09:57

Фото-форум, чудесно място за архивиране[cool]
Като ми се скапаха няколко ДВД-та преди години, си дръпнах от архива тука...е малка резолюция де, ама все пак остана следа[smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (06-05-13 09:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: Krassy   
Дата:   06-05-13 10:20

Любоар намекна нещо много важно, а то е способността да не снимаме посредствени кадри [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: Ivan_A   
Дата:   06-05-13 10:44

Хубаво го е намекнал, но дано има някой, който да го е изпълнил - т.е. да снима само НеПосредствени /шедьоври?/ кадри.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: next_time   
Дата:   06-05-13 11:14

Малко са хората който имат правилна оценка за посредствеността преди да са натиснали спусъка.Малко са и тези които от готовите кадри могат да преценят кое просто не е за показване.
Преди време помолих Муу да погледне едни мои кадри снимани на филм и да ми помогне с обработката.Беше интересно.Сложи ги на негативоскопа и директно изхвърли повечето.На въпроса ми защо, отговора беше - "нямат фотографска стоиност".На последвалия въпрос ама защо да нямат отговора беше - "кадриране, композиция ... но просто може да ми се довериш и без да се торнозиш върху подробностите".Друга част от негативите ги изхвърли защото не са добре експонирани, снимани на ниска скорост, преигравано с плитък фокус и т.н..В краина сметка изхвърли всичко и каза "дай да проверим и останалите".Е да ама останали нямаше.
Та мисълта ми беше - някои го могат, други не са наясно че не го могат.Предполагам вторите сме по-блаженни в незнанието си ... и имаме проблем с архивацията.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: Shama   
Дата:   06-05-13 11:19

Въпроса е колко пари си готов да заделиш за това. Идеалния вариант е двоен бекъп /една и съща информация, огледално на 2 носителя /. Дали на хард-cd/dvd , хард-хард, хард-онлайн бекъп. Последния вариант за мен е най-добър, но и най-скъп
Аз лично пекъпвам на 2 огледални харда, като единия е при работния комп. , а другия в студиото /малко вероятно е и на 2-та да се случи нещо едновременно/. За сега имам към 8 харда и над 10ТБ снимки , които не трия въобще, защото не ми се занимава да мисля , кое би ми потрябвало и кое не.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: StrikeBack   
Дата:   06-05-13 12:29

честно казано по-сериозния проблем ми се струва описа на всичко това и евентуалното намиране на нещо ако ти потрябва...

иначе по темата за архивирането - ако райд дисковете са много скъпи варианта може би е блу рей дисковете - макар че при кашони с дискове... ще станат пак кашони, ама по-малко[smilie18]
и проблема с намирането на нещо остава...

не знам новите флашки как са като устойчивост във времето, те също са вариант до някъде

аз лично разделям семейните снимки от художествените

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: uri64   
Дата:   06-05-13 12:36

В домашни условия-единн райд от 2-4 тб за временно съхранение и печене на двдта блурейове или каквото там...картите се подбират с такава вместимост, че една да се записва директно на един носител.
Това пък какво си заслужава да се пази и какво не е толкова субективно, че няма накъде повече...пазете си всичко или каквото Ви харесва- да не цитираме сега христоматийни примери....

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: biso   
Дата:   06-05-13 12:56

по повод преценката, кое да оставим и кое да изтрием -
един работещ начин е да си гледаш снимките все едно са чужди.
не е чак толкова трудно да се абстрахираш и да гледаш отстрани

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: rorus   
Дата:   06-05-13 13:57

Две основни правила:

1. Пази нещата на две места - в различни локации. Например офис и у дома.
2. След като си измислиш схема - спазвай я желязно. Иначе става каша.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: luboar   
Дата:   06-05-13 14:33

за повече от 25 години снимане на филм + цифрово + спомени - толкова от мен в гигабайти


https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/hluz9007.JPG


http://farm9.staticflickr.com/8400/8712923257_2d08377500_b.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: juslen   
Дата:   06-05-13 14:56

Само 140GB-много малко бе-хората кашони с шпиндели пълни с DVD-та прехвърлят вкъщи [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: luboar   
Дата:   06-05-13 16:05

къде ще се меря аз с хората[smilie2] срамувам се с моите 20 диска [smilie8]
ти колко кашона инаш ?


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: Canon   
Дата:   06-05-13 16:17

Има разлика между архивиране и съхраняване.
Първото е = второто + система за описване и търсене по различни критерии.

Системата за търсене се дели на две - с пряк и непряк достъп до оригиналните файлове.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: damiaven   
Дата:   07-05-13 17:22

Много тузарски начин за съхраняване на "шедьоврите" : да си направите цветоотделки и да ги експонирате върху черно-бели сребърни емулсии. По технологията на традиционния офсетов печат...
След това съхранявате плаките при определена температура и влажност...
Ще ви надживеят, значи. И децата ви ще надживеят.
Нали затова са шедьоври.
И после внуците и правнуците ще извикат едни мургави граждани да изринат целия този "боклук" от мазето или тавана.
На другия ден същия този "боклук" ще се разпилява от вятъра на съответния Битпазар.Картинката ви е позната, нали?
Дотук с горчивия майтап.
...
Този номер с цветоотделките отдавна го прилагат в Холивуд.И го правят с експонатори ARRILASER от последно поколение...
Но там става въпрос за истинските игрални / и документални / шедьоври.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с архивирането, как го решавате.
Автор: jivkojj   
Дата:   07-05-13 17:53

Цялата тая работа с архивирането на снимки има 2 аспекта-
Ако си профи - ясно, там инвестираш в многодискови масиви, също така добра идея е да си плащаш за съхранение в облак и седмични копия на ДВД-та или ленти. Също така трябва и система за индексиране и търсене.

Ако си любител обаче (като мен [smilie5]) от собствен опит разбрах че на 1-во място е самодисциплината - всеки път след като съм снимал "шедьоври", най-надлежно отсортирам боклука и гледам да оставя само най-доброто. Така или иначе шанса да бъдат видяни тея снимки 2-ри път клони към 0. Другото са снимки от разни посещения тук-там и екскурзии. По правило винаги на jpg с по-ниска разделителна способност - така или иначе ще се показват и пращат по електронен път. Практиката ми показва, че колкото и ниска да е разделителната способност, винаги ги смалявам още, качвам ги на таблета и от там или на ТВ-то се показват. Всички тея снимки - и "шедьоврите" и екскурзиите ги пазя на 2 отделни харда. Всичко това предотвратява натрупване на излишен талаш, който после така или иначе с времето намалява вероятността да се гледа.
Снимките с близки хора или важните снимам естествено в RAW, после обръщам и на jpg. Пиша ги освен на 2-та диска и на няколко ЦД/ДВД дискове, които разпространявам сред други хора, които съм снимал или за които съм снимал, с надеждата, че даже да се скапе нещо, все някъде ще е останало копие. Редовно вадя такива снимки и на хартия.

[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »