Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: iasen2   
Дата:   05-05-13 21:42

филтрите освен за отваряне на блендата се използват и за смъкване на скоростта. Ако сте прочели какво е написал автора на темата точно това пита - как да снима при скорост 200.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: Chipsy   
Дата:   05-05-13 21:43

А най-доброто решение мисля на всички е ясно - Phase One + Schneider Leaf shutter + Profoto [smilie5]



Публикацията е редактирана (05-05-13 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: marrio31   
Дата:   05-05-13 22:31

Решението е бързи синхронизатори[cool] в профила имам една снимка на ф2,8 и 1/800 с две светки на слънце

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: tzl   
Дата:   05-05-13 22:57

А това, където ти казват да ползваш HSS също няма да ти помогне, защото HSS функционалността снима на много ниска мощност и ти трябват няколко светкавици от същото разстояние, за да получиш това, което искаш.

Най-евтиното ти е това, което ти казах — или crop-ваш или приближаваш светкавицата.

А това, че ти умират батериите е нормално, защото маломощните светкавици по начало не са направени с основна цел да се борят със слънцето.

Трябва да свикнете, че не всичко става с техниката, която имате. Трябва да се научите да намирате решения и да правите компромиси и да успявате да си свършите работата с това, което имате.

А други трябва да се научат да дават съвети според това какво хората имат, а не според това какво нямат (щото съм видял тук как лесно "харчат" парите на чуждия джоб).



Публикацията е редактирана (05-05-13 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: IshootPeople   
Дата:   06-05-13 00:37

Аз така или инъче ще си взема една светкавица с HSS и един филтър него ако не за друго поне за видео ще го ползвам .Но как стой въпроса примерно ако замъкна двата моноблока всеки от тях е по 400W общо 800 ще имам светлина бол ама пак след 250 скорост се вижда пердето ...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: sky-fan   
Дата:   06-05-13 00:57

Хайде tzl да се изкаже компетентно, че ние тук доматите с колците ги ядем.

marrio31 ти е отговорил.



Публикацията е редактирана (06-05-13 01:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: Chipsy   
Дата:   06-05-13 00:59

Е с 400 W/S (ако това имаш в предвид) би трябвало да можеш да overpower-неш ([smilie5] ) слънцето, особено ако приближиш моноблока до модела.
При залез слънце околната светлина е далеч по-малко отколкото в 2 часа, тъй че там е лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: tzl   
Дата:   06-05-13 11:13

С HSS мощността пада няколко пъти. Та, ако говорим за малка репортерска светкавичка, примерно тези, които са малко по-мощни и се равняват средно на около 100W/s (при пълна мощност). Да приемем оптимистично, че мощността пада 2 пъти (въпреки, че мисля, беше около 4 при малките светкавици). Значи имаш 50W/s.

За една снимка в цял ръст (вертикално, за да може светкавицата да ти е по-близо), можеш спокойно да ползваш около 250W/s мощност на ISO100/200 на около f16-f20 @ 1/250. Ако искаш да снимаш хоризонтално, тогава светкавицата трябва да бъде по-далече (ако не искаш да се вижда в кадър) и ще трябва повече мощност.

В този случай с HSS ще ти трябват поне 4 светкавици на пълна мощност (като HSS ще я смъкне), за да направиш това нещо (в оптимистичния случай).

Затова казвам, че съветът с HSS не е добър при положение, че искаш да направиш ето това нещо с текущата си техника.

Ето това е снимано към 3-4 следобяд с подобни характеристики:

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/936740_506414506086044_888972491_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: МаркоД   
Дата:   06-05-13 11:15

Най-ефективното и евтино решение е с централен затвор - синхронизираш на практика при всички скорости на затвора БЕЗ ДА ПАДА МОЩНОСТА НА СВЕТКАВИЦАТА КАТО ПРИ HSS РЕЖИМ! Мощтноста при високоскоросна синхронизация пада ДРАСТИЧНО! И за тотално преборване на слънцето добавяш пол. филтър и ОТВОРЕНА бленда. Така фона може да го докараш до нощ![smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: langel   
Дата:   06-05-13 11:31

CPL филтър[smilie24] По отношение на човешката кожа помага на светкавицата с поне 2 стопа.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: Canon   
Дата:   06-05-13 11:39

tzl е прав.
Фона става по-тъмен, ако предния план се преосвети около 1-2 стопа спрямо него.

При измерени 1/250 @ ф11 за слънчево време, иска осветеност от светкавицата поне за ф16 (+1 стоп).
Това е примерно осветително тяло, разположено на около 2.6 метра, при водещо число 42.
Явно недостатъчно разстояние за равномерно осветяване на цял ръст, но за глава или торс става.

Преди години имаше подобна тема за снимане на чалгаджийки, смятахме го за над 5 метра с големи дифузни модификатори - някъде над 3000J осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: sky-fan   
Дата:   06-05-13 11:42

С tzl съм съгласен. Ако наистина се ползват портативни светки няма да се получат нещата. Ако имаш студиини и може да ги захраниш ще стане. Даже 1 400 ws ти е достатъчна. Може спокойно а стигнеш до 1/2000 1/4000 с тази мощност. Е зависи как контролираш и светлината. И все пак внимавай с позицията на слънцето, защото падат много кофти сенки на очите, ако модела не е позициониран добре.



Публикацията е редактирана (06-05-13 11:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: IshootPeople   
Дата:   06-05-13 12:08

http://dynaphos.com/product.php?c=2&sc=1&id=944


Това ми е светкавицата ... С нея също се вижда пердето след 1/200

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: sky-fan   
Дата:   06-05-13 12:19

А с какви синхронизатори си?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-13 12:22

Айде и аз да попитам нещо: с колкомилиметров обектив снима тупикстартера? Щото говорите за водещи числа, стопове и т.н. а циркаджилъците на търговците никой не брои. Това водещо число при колко мм е; при какво исо, табу ли е вдигането на ИСО-то до 400. При 5Д би трябвало да не е проблем от гледна точка на шум.



Публикацията е редактирана (06-05-13 12:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: Canon   
Дата:   06-05-13 12:35

С показания в сайта модификатор, и дават водещо число 56.
От 3.5 метра дава осветеност за бленда 16.
В момента пряката слънчевата осветеност дава 15EV, за 100ISO 1/200 @ F 11 1/3 (измерено с телефона, аpp: beeCam lightMeter)

За всяко осветително разстояние под 3.5м, ще ти е по-тъмен фона.
Осветеност от светкавиците (и дневната светлина)се събират само в общо-осветени зони. В останалите се оценяват самостоятелно.
Второ еквивалентно тяло/моноблок, светещо в същата посока и от същото разстояние дава + 1стоп -> F 22.
ND ти трябва само да свалиш от F16(22) към по-отворена бленда
ND 2X на 11(16)
ND 4X на 8(11)
ND 8X на 5.6(8)

Или снимаш на 50ИСО - което е един стоп по-малко спрямо 100ИСО.

По-лекото и по-ограничено решение да използваш отражател(и) и асистент, добавяш само 1 стоп (на отражател, от сребристата част) към осветените зони.
Неприятно е за модела - можеш да го изпържиш с няколко отражателя, лошо свети в очите и те се присвиват.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: tzl   
Дата:   06-05-13 13:05

Относно това, което е питал @quazimodo:

Обективът няма никакво значение по отношение на мощността и експонацията (при бленди f8-16), а по-скоро до това дали ще се вижда светкавицата в кадър.

Водещото число има значение само от модификаторите на самия светлинен източник, а не от обектива. Авторът на темата мисля, че говореше първоначално за малки репортерски светкавици, при които водещото число е при максимален zoom на техния рефлектор, когато е най-фокусирана светлината (и покрива най-малка площ). Търговското водещо число не е чак толкова различно от реалното ако внимателно се гледа с какви модификатори е било измерено.

При вдигане на ISO-то ще се освети и фона, не само това, което светкавицата осветява. В случая имаме питане главно за фона. Ако вдигнем ISO-то от 100 на 400, имаме 2 стопа, които трябва да преборваме от вече твърде яркия фон. Ако ISO-то е 400, значи ще ни трябват не 4 а 16 малки светкавици, за да можем да постигнем с HSS това, което искаме (ако ще ползваме HSS, което толкова много обичат хората).

Аз лично не се плаша от шума на ISO-то и въпреки старата си техника, снимам на исо 800 и нагоре и подобни снимки стоят в портфолиото ми и аз нямам проблем с шума, а понякога ми се струва и недостатъчен за визията, която обикновено търся.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: IshootPeople   
Дата:   06-05-13 13:29

Мерси за отговорите момчета имам въпрос.
Генчо/Canon/ бях на един твой курс и дори още си пазя записките :) не трябва ли ND8 да смъква 4 стопа примерно от F11 да стане F2.8?
И тия app Приложения за телефоните виждам ,че ползваш мерят ли що годе коректно ?
Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: kaiser.soze   
Дата:   06-05-13 13:37

абе, що не изчакаш слънцето да поугасне малко? Толкова ли е спешно?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: sky-fan   
Дата:   06-05-13 13:47

Още един пример от мен

F4 1/4000 ISO 100 120mm


http://media.snimka.bg/s1/1300/028844182-big.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-13 14:07

tzl, ще цитирам описание на Metz 58 AF-2: в.ч.58/100ISO/105mm И в.ч. 42/100ISO/50mm, би ли коментирал така посочените параметри.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: iasen2   
Дата:   06-05-13 14:20

ND8 намалява с 3 стъпки или 8 пъти

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: tzl   
Дата:   06-05-13 14:28

@quazimodo - милиметрите се отнасят за zoom-а на рефлектора на светкавицата. При максимаен zoom е като концентрирания сноп лъчи при фенерчетата. Тогава светлината пада върху малка повърхност, но е с по-висок интензитет. Затова и при 105mm водещото число е 58, а при 50мм е 42.

Ако светкавицата е върху фотоапарата или се управлява от синхронизатор, който може да командва приближението на светкавицата, тогава при автоматичен режим на светкавицата, ще гледа да снима на приближение долу горе колкото ти е фокусното разстояние на обектива. Но това е толкова относително, защото с 35мм може да снимаш на 1м и 10м разстояние. При 1м може да не ти се вижда светкавицата в кадър, но на 5м, може да се вижда. И ако искаш да снимаш от това разстояние, трябва да я отдалечиш, при което може да искаш да концентрираш снопа лъчи, за да спестиш мощност. Това е точно обратното на факта, че като я отдалечиш уж все едно снимаш с по-широк ъгъл. Та най-добре тези милиметри да се управляват ръчно, защото така най-оптимално ще се снима откъм мощност и краен резултат.



Публикацията е редактирана (06-05-13 14:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: Canon   
Дата:   06-05-13 14:34

Генчо/Canon/ бях на един твой курс и дори още си пазя записките :) не трябва ли ND8 да смъква 4 стопа примерно от F11 да стане F2.8?



Стоповете са функцията корен квадратен от степента на намаляване (ако така е направено описанието на филтъра, примерно ND8 - осем пъти, ND4 - четири пъти....)
т.е. не се дели на 2, а е корен (Степен = Стоп) от стойността...

2^1=2
2^2=4
2^3=8
2^4=16
2^5=32
2^6=64

Или: 8 (ND8) кратно е 3 стопа, 16 кратно намаляване е 4 стопа, 32 кратно е 5 стопа ....


И тия app Приложения за телефоните виждам,че ползваш мерят ли що годе коректно ?

С Борето Кайков във Варна ги сравнявахме набързо в сиво време, той с някакъв читав Секоник, аз с приложението за андроид и Самсунг S3. При паднала светлина (само така мери клетката на телефона) нямаше съществена разлика.
Става само набързо да се ориентираш, но нямаш спотово мерене, нямаш млечна сфера. Под 0EV не мери.
Ама е безплатно и ми е винаги подръка [smilie3]



Публикацията е редактирана (06-05-13 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в много слънчево време
Автор: mitku   
Дата:   07-05-13 02:17

Аз може и да съм обикновен любител, но поне туй съм видял - големите фотографи са го измислили как да се справят когато е силно Слънцето и пречи на исканата снимка. Просто изчакват подходящи светлинни условия и не се борят с вятърни мелници. Или снимат сутрин, или по-късно/привечер или при подходящи облаци. Подходящата светлина няма какво да я замени с нищо "изкуствено"... поне ако трябва да се правят сериозни кадри, иначе само се отбива номера и се правят снимки за спомен. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »