Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-05-13 09:59

Аз си взех миналата година едно много чисто 20Д само за 200 лв - не заради друго а ей така да има.

Идвайки от Некс-3 е направо удоволствие да се снима с него. Само не мога да му намеря подходящ фокусинг скриин че не ми се дават $100 за Катз.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: chefo1979   
Дата:   07-05-13 11:36

20D е прекрасна машина - като вземат тук много хора да се превземат че бил дърт, че бил не знам какво си... Трагедии човешки...
С хубав обектив Канон 20Д или Никон Д70 могат да дадат на любителя-фотограф възможности, които трудно биха го ограничили... Разбира се, за някои хора и средният формат би се оказал спънка пред величието и размаха на таланта им.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   07-05-13 11:36

Понеже гледам че почнахте да сравнявате матрици, мегапиксели и исота, аз само да уточня. Всеки апарат от 6MP нагоре включително ще ми свърши работа, снимки не разпечатвам гледам си ги на монитора а ако все пак се наложи ще са си нормални снимки а не някакви голям формат. Апарата и обективът ще ги ползвам най-вече за портрети ( като хоби а не професионално ), така че ще снимам през деня, ще има достатъчно светлина, няма да се снима в затворени помещения, църкви, ресторанти и т.н. Мисля че ще снимам предимно на исо 100 или 200 през деня, евентуално ако е нещо мъгливо може и на исо400 за да направя необходимата скорост ако ползвам дълъг обектив. Така че мисля че и исото не ми е от голямо значение. Снимал съм един месец с Канон 40Д и ръчен М42 обектив. С потвърждението на фокуса във визьора не беше много трудно просто отнемаше повече време отколкото с автоматичен фокус но аз ще снимам портрети а не бързи събития така че мисля че и това особено не ме бърка. Досега с ваша помощ колеги разбрах какви ръчни обективи ми трябват, това ми стана ясно. Сега просто ми трябва възможно най-евтиното тяло с което може добре да се фокусира ръчно. Казах че за Канон 40Д знам как се фокусира но нямам никаква идея дали примерно с този Пентакс 100Д е по-лесно или по-трудно, дали с Канон 10Д или 20Д е същото или много по-зле и дали с некса е по-лесно или по-трудно през екрана му. Всъщност това ми е дилемата май- с кое евтино тяло се фокусира ръчно най-лесно. Ще му бодна един 135/2.8 за 50-60лв и съм готов. Иначе мисля че интересна тема се получи. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-05-13 11:50

Ако ще е канон потвърждение на фокуса не ти трябва - само качествен фокусинг скриийн - с него със сигурност ще кадрираш и фокусираш по-бързо от който и да е безогледален без визьор. Каноните имат драма по-скоро с меренето с ръчни обективи - трябва да компенсираш като затваряш блендата - за това помагат тия чипове за потвърждение и снимането в RAW.

Гледам има едно евтино Олимпусче ЕПМ-1 в базара
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=12261
Сравнено с ЕП серията ергономията му е супер зле (тип некс с 2 копченца отдясно) но пък е много малко и снима доста добре до исо 800.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   07-05-13 11:58

В момента от английския ebay.co.uk може да се вземе Канон 20Д за 230лв или Канон 30Д за 300лв. Толкова може да се намери и един некс3. Но с некса или с канона се фокусира по-лесно с ръчни обективи колеги. Тази драма за каноните нещо не ми стана много ясна s_dyakov. Би ли уточнил защо се налага.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: mbs   
Дата:   07-05-13 12:30

Всеки цифров Пентакс работи по един и същи начин с РФ-обективи: http://www.pentaxforums.com/news/how-to-use-manual-lenes-on-pentax-dslrs.html
Байонетът не е променян от близо 40 години и всичко на К-байонет е използваемо. Плюс матричната стабилизация, с която всяка антика е "стабилизирана". За м42 обективите (с преходник) важи същото.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-05-13 13:57

20Д и 30Д са една и съща камера - разликата е малко по-голямото LCD екранче, иначе сензорите и процесорите са идентични.

Проблемът с меренето на Канон с ръчни обективи е заради оптичния визьор и фокусинг екрана - има разлики в мерене при отворена докрай бленда и при затворена. Когато има автофокусен обектив или обектив с чип, чипа казва на колко е затворена блендата и тялото компенсира. Ако нямаш чип тялото не знае каква е стойността на блендата в момента и не компенсира нищо. Така примерно на ф2 имаш правилно експонирана снимка а на ф8 е преекспонирана с до 1 стоп (хистограмата отива в дясно). Но това е само при някой обективи мисля и не е такава драма стига да си запознат.

Погледни Олимпусчето все пак - то също си има предимствата и за тези пари си е подарък.

- Стабилизация на сензора - можеш да снимаш на ниска скорост и ниско ИСО. Снимки които си правил на 1/50 стават на 1/10 и няма нужда да вдигаш до космически исота.

- Малки обективи с къса работна отсечка (можеш да ползваш примерно обективи от телеметрични камери като Киев и Зорки (Юпитер-8 2/50 - копие на Контакс Сонар - за 20-тина лв., Юпитер-3 1.5/50 и Юпитер-9 2/85 (Пак Сонари - около 100 лв), Юпитер-11 4/135 (4 елементен сонар - 30-50 лв) , Индустар-22 3.5/50 (тесар 20-50 лв) Гореизброените не са върха на сладоледа но са евтини и достъпни.

- Добри снимки диретно от Jpeg - тука ще ме извиняват нексаджиите ама там такива са рядкост. Ако не си носиш сива карта или X-rite Passport или баланса на бялото е неточен или цветовете не са това което трябва - имал съм некс знам - за който не вярва да погледне самплите в dpreview - показателни са.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   07-05-13 17:42

Благодаря за изчерпателното обяснение s_dyakov. Олимпусчето найстина е малко и леко но с обективът му малко трудно ще направя голям дефокус. Аз затова окончателно се насочих към някакво тяло каквото и да като големина и екстри но да се фокусира ръчно лесно с него и един единствен дълъг ръчен обектив, нещо на 135/2.8 или 200/4. И ще си ползвам системката само за портрети навън.
mbs, досега съм снимал само с канонска рехника, не знаех че пентакса може да направи ръчните обективи като стабилизирани, това ми звучи като голяма екстра, особено за по-дългите където стабилизацията е по критична. За Пентакс 100Д важи ли това, гледам го за 315лв. И с него знаеш ли на практика как е ръчното фокусиране, в смисъл дали е лесно и удобно.
Като чета темата май няма единодушие относно това кое тяло е най-подходящо за ръчен фокус ( за около 250-300лв ).[smile] Оли, Некс, канон, пентакс, само никои не е за Никон, за това май всички са съгласни.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-05-13 17:58

От китовите зумчета кой знае какъв дефокус не можеш да очакваш - т.е всичко зависи повече от обективите отколкото от тялото. Всичко над 50мм и бленда поне ф2-2.8 ще ти даде приемлив дефокус за портрети.

Ако искаш мога да ти пратя връзка към малко албуми с Е-П2 и разни ръчни обективи повечето са лични снимки и не ми се публикуват тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   07-05-13 18:25

Благодаря за предложението s_dyakov, писах ти на лични.

mbs, след споменаването ти за пентакса който стабилизира старите обективи потърсих и изникнаха и няколко други модела на една и съща цена - около 300лв. Това са K10D, K110D и istDL. Аз ще почета за тях но друго си е практиката, ти снимал ли си с някое от тях да кажеш кое е по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   07-05-13 19:08

Последният няма стабилизация а 10Д е по-високия клас. Снимал съм с такъв и то с Хелиос 44 поради липса на фирмен обектив. Една тридневна екскурзия си запаметихме прилично. Ако не снимаш състезания си смогва. При добро експониране вади чисти снимки и на 800ИСО. Матриците са ССД и имат по-приятни цветове от СМОС-а, но шумят повече. Това сравнено с Канон 20,30Д. Аз бих избрал К10Д защото все пак е с 10МР.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   07-05-13 19:56










по темата за дефокуса, малко картинки със Sony Nex-3 ….





http://i.minus.com/ibshyClY0T6N8a.jpg




http://i.minus.com/ibdF3Nby6CjYNQ.jpg




http://i.minus.com/ibaXC7a47i1YxJ.jpg




http://i.minus.com/iVsBHaGgzb16x.jpg






http://i.minus.com/iKzaI4wAK49Ga.jpg




http://i.minus.com/iBHEmY25Bk0FC.jpg




http://i.minus.com/igBFsUtdIWvJ7.jpg




http://i.minus.com/iBoM8ilzpFCEK.jpg




[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: insofia.net   
Дата:   07-05-13 20:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   07-05-13 20:12




''' Автор: insofia.net 
Дата:   07-05-13 20:03

и ЕФ 135/2 на 2 ? '''


--------


тези горните картинки всичките са снимани с механични обективи, сред тях няма Canon EF 135mm f2.0L….

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   07-05-13 22:21

Значи това К10 е много приятно тяло, но не е за начинаещи. Освен това шума си е доста много, високото исо на телата от него време не е хич използваемо. На К10 му давам използваемост до 500-640исо при правилно експониране и това е доста ограничаващо! Канон 20Д и 30Д - 800 до 1250исо макс. Със некс 3 бих ползвал дори 2000 и нагоре до 3200 исо(което компенсира повече от 2.5 стопа от 500исо и го играе едва ли не стабилизация) без проблеми и резерва за недоекспониране е много по-голям... Просто матриците са си стари и това си е.

Другото, което е тези старчески разбирания, че през визьор оптичен е по-добре от през дисплей... единственото предимство на снимането на визьор е 3-тата опорна точка и по-голямата стабилност на камерата, но некс-а няма огледало и нищо не му прави откат... това спестява поне един стоп нужда от стабилизация. Визьорите на камерите за до 300лв са отвратителни шпионки, колкото и пари да се налеят да се пригаждат за ръчен фокус шанса да се уцели верен фокус зависи от зрението на ползващия защото диоптърът влияе на това къде се вижда фокуса, с очила е трудно към невъзможно да се снима на визьор, ...
Аз на ДСЛР-а в някои ситуации изобщо не ползвам визьора и ме е яд, че не е с въртящ дисплей понеже като мога да не се дупя и лазя... защо да го правя. На макро примерно слагам блендата на 8 обектива на мин. фокусно и ги трепя наред бубите, а през визьор... забрави тази работа.

Пентакс тела без стабилизация - istD, istDL(1 и 2), istDS(1 и 2), K110D. Бих препоръчал телата с 10мп поне, по-добър динамичен обхват имат и могат поне на ниско исо да конкурират модерните CMOS.

Каноните 20Д и 30Д имат лоша слава на затворите и може да се окаже, че мине се не мине месец два ще се сменя затвор и ще се плащат още 200-300лв(май толкова беше). В това отношение пентаксите са много по-надеждни.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   07-05-13 22:54

а някой има ли идея как се справя MC Soligor Dualfocal 1:4/85-1:4/135. К байонет за Pentax. (С превключвател обективът работи или като 85мм, или като 135мм.)


http://cdn2.amcn.in/lcd.alle.bg-9d2ee9b8-700-525-ups-ri-bsxsxkfvxg.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   08-05-13 08:21

Всеки фотоапарат става за начинаещи. Нали за тях е зеленото квадратче? Освен това колегата не е такъв - снимал е с Канон 40Д[smilie21].

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   08-05-13 08:58

Ами снимал съм в продължение на 2 години с Канон 40Д около 30 000 кадъра. С десетина различни обектива. След това се наложи да го продам. Канонската техника мога да кажа че ми е горе-долу ясна но нямам никаква идея за другите марки особено пък за ръчнофокусните обективи и кое тяло е най-подходящо за тях. И като си спомня колко обектива купих и след това се наложи да продам защото не се оказаха такива каквито мислех че са, сега съм решил твърдо да проуча всичко и най-вече съветите на хора които имат практически опит с тях, преди отново да купя нещо .

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: chefo1979   
Дата:   08-05-13 10:33

simbon4o - Каноните 20Д и 30Д имат лоша слава на затворите и може да се окаже, че мине се не мине месец два ще се сменя затвор и ще се плащат още 200-300лв(май толкова беше).

Градски, тия работи дето ЕЖК (една жена каза), трябва да се приемат малко с резерв - 20Д според моя опит (две такива тела) е желязно тяло. Сегашното ми 20Д е безкрайно много кадри, далеч надскочили фирмено посочените 50к...
Пък това, че липсата на огледало спестявало 1 стоп - много се смях, вярвай ми. Сериозен човек и страхотен фотограф си, ама понякога несериозни неща говориш.

Поздрави! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   08-05-13 11:14

Аз от 2007 снимам с Канон - първо 350Д а сега 40Д. Минах към Канон от нетърпение, но сега вече нямам желание за смяна на марката. Отидох в магазина с нагласата да взема имено Пентакс К100Д Супер. Предполагам се досещаш, че основния плюс беше възможността да се снима с ръчнофокусни обективи. За съжаление нямаше в наличност. Понеже бях решил, че точно този ден ще си купя дигиталка, без много размисли се метнах на един Канон 350Д с 50/1.8 и преход М42/ЕОС. Та от самото начало работя и с ръчнофокусни обективи. Не е лесно, но е интересно. С желание и снимане се постигат добри резултати. Естествено ако се работи за пари и се снима на терен, няма и да искам да чуя за ръчен фокус и преходници, но за лична употреба бива[smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   08-05-13 22:09

Чефо не се бъзикам за липсата на огледало. Всичко е относително разбирасе, но поне при мен действа така. Някои тела имат страхотен откат макар и модерни и т.н. и на по-малки скорости оказва влияние и това макар и малко. Безогледалката това го няма, почти нищо механично не се случва като се снима и поне при мен ми дава още една идея успешност на бавни скорости. Казвам го от опит. Същото и за 20Д-то доста умряха покрай мен(на познати), а нито един пентакс примерно не съм разбрал да е умрял хем познатите ми с пентакси са най-много покрай форума.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: chefo1979   
Дата:   09-05-13 11:21

Вибрацията от огледалото се усеща различно, но се съгласявам, че винаги е фактор. Не мога да се съглася, че е цял стоп, обаче.
В по-масивните тела, с вградените грипове, влиянието е пренебрежимо, по мой опит. Колеги също така споделиха, че на НЕКС примерно сработването на затвора поражда вибрации в апарата...
Отделно при снимането с по-масивен апарат (Д200, Д90, 40Д, 5Д) с оптичен визьор позицията с три опорни точки е далеч по-стабилна от позицията с ръце напред и снимане по дисплей с малко тяло и масивен обектив.

Иначе че Пентакс са издържливи машини и като цяло превъзхождат конкуренцията в този аспект - съгласявам се напълно.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   09-05-13 20:44

Прочетох няколко ревюта на Б.Бонев за Пентакс след като ми обърнахте внимание и за тази марка но не можах да разбера едно нещо. Там пише че при телата на Пентакс работи и измерването на светлината при снимане с ръчни обективи. Спомням си че преди време като снимах с Канон 40Д с преходник и ръчен обектив на М42 50/1.7, снимките повечето пъти ми се получаваха доста преекспонирани или преосветени което там е по-правилно. И след това се налагаше да ги потъмнявам. Това ли значи това измерване на светлината за което се споменава в ревютата - в смисъл че го е нямало при канона и затова са се преосветявали снимките поради широката бленда. И че го има при пентакса и там снимките ще са правилно експонирани при ръчните обективи. Или бъркам и това е нещо съвсем друго. Сони нексовете и оли пеновете имат ли и те това измерване на светлината ( при ръчни обективи ).

Имаше и нещо друго което не ми стана много ясно - визьор с фин растер за прецизно ръчно фокусиране, даващ възможност за лесна работа с изцяло механични обективи. Някой може ли с две думи да каже какъв точно е този фин растер и как помага за по лесно ръчно фокусиране. Аз като снимах с канона имаше звуково и цветово потвърждение във визьора което си ми беше достатъчно добро. С този растер по-лесно и удобно ли е.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   09-05-13 23:46

Измерването на светлината е най-добро на безогледалките понеже се извършва от цялата матрица и виждаш в реално време как се експонира(следователно можеш да коригираш преди снимката при нужда).

Пентаксите мерят на 3 зони - крайща на кадъра, центъра и идеален център(спот мерене), крайщата с ръчни обективи не работят. При ДСЛР-ите кадъра се вижда как се е измерил чак като го снимаш и всички грешат според ситуацията(ако е тъмен фона снимката ще стане светла, ако е светъл по-тъмна и т.н.)

Матовото стъкло на нито един ДСЛР не е предназначено за ръчно фокусиране. Втора ръка цените на матови екрани за ръчен фокус започват от 50лв нагоре и е добре да се сложи в сервиз. Това, което прави този екран е да показва по-финно мястото на фокуса, но в никакъв случай не е по-коректно от лайфвюто и пиикинга(поне на мен ми е по-лесно с лайфвю). Потвърждението на фокуса е най-неточния метод за снимане с ръчнофокусен обектив, то може да насочва горе долу къде е фокуса, но подобно на АФ на камерата прави грешки и може да подведе снимащия. Аз ползвам потвърждението само за ориентиране горе долу къде е фокуса и после донагласям на око. Пентакс потвърждава фокус само по централна точка с ръчнофокусни за разлика от всички канон и никон тела примерно.

ДСЛР и въобще снимането с камери с огледала и оптични визьори е остаряла технология и нямам търпение да отпадне изобщо. Оптичния визьор за мен има само недостатъци спрямо един добър електронен визьор.

ПС Чефо относно трите опорни точки, писах го на предната страница още май... 3 точки - по-стабилно. Вярно е и че по-тежките тела компенсират отката с масата си, но за този бюджет може да се купи само някоя абсолютна антика по-висок клас... което не мисля, че е добра идея. Удобството при ползване на камерата не компенсира качествата на матрицата, крайния резултат зависи повече от възможностите на матрица, фокус и т.н. от колкото от ергономия и как изглежда снимащия като държи голямата стара тухла.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   10-05-13 01:01

@Nikolcho555 виж какво ти пишем със simbon4о. Аз ползвам ДСЛРки най-различни от 6 години. Симбон и той. Симбон беше фен номер 1 на пентакс. Аз съм ползвал Сони. Двете системи са далеч по-добри от канон или никон за ръчни обективи. При все това ти казваме с чиста съвест, че в момента за ръчни обективи най-добрия избор е NEX. Намери някой съгражданин с некс-че и ръчни обективи да ти направи демонстрация.

@chefo1979 при по-новите нексове т.е. 5N, 7 и последващите 4-5 модела предното перде на затвора е електронно т.е. е напълно изключено да предизвика вибрации. Задното перде е механично и наистина удря здраво на края ама това е таман след като е приключила експозицията. Това го има и при повечето модерни Канони...т.е. от затвора вибрации....забрави. Дори в предния вариант с изцяло механичен затвор съм пускал кадри на 1/20-та с 50мм обектив без стабилизация от ръка. По-добре от ДСЛР без стабилизация се получава (не са остри като стабилизирана матрица, ама стават за фейсбук, спомени и т.н.)!!


https://lh4.googleusercontent.com/-mdwiFc-ahwc/TLyxP-tMfaI/AAAAAAAAM5A/zQTHw6bhq9I/w1510-h1005-no/DS


Дата: 17.10.10, 03:00
Фотоапарат: NEX-5
Експонация: 0.067 сек (1/15)
Бленда: f/2.2
Дължина на фокуса: 50 мм
ISO скорост: 1600

Ръчен фокус от ръка стабилизирана с водка.

По него време 2010-а още нямаше peaking.



Публикацията е редактирана (10-05-13 01:02)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »