Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: alsash   
Дата:   21-04-13 08:48

...весела тема....тука luboar кефи [cool] ....все по-весело става тука!

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: iasen2   
Дата:   21-04-13 09:30


https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/526436_426643864094657_199123720_n.jpg



Поздрави към пишещите във темата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 09:38

„курвометър” - ( лат. „curvos” „крив” и гр. Metron „мярка”) – уред за измерване дължината на крива линия по карта или план.

източник - "РЕЧНИК НА ЧУЖДИТЕ ДУМИ В БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК" 1971г.

Добро утро на всички ! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: danov_b   
Дата:   21-04-13 09:39

Първото нещо,което трябва да си купи всеки,който иска да се занимава сериозно със студийна работа е флашметър.Много скептици по темата,след като си купят флашме(тъ)р почват да говорят по съвсем друг начин и осъзнават какво са пропуснали до момента.Инвестицията си струва всяка стотинка. [smilie24] Моят съвет е купи си ,дори и да е с по-базови функции и да няма много екстри пак ще ти върши чудесна работа и ще ти спести време и нерви.На експериментаторите пожелавам успех.[smilie18]

Shama, Джъмбо , [smilie24] [smilie24] [smilie24]



Публикацията е редактирана (21-04-13 09:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 10:11

за автора на темата.
Докато си купиш флашметър, снимай така:
Имаш един флаш с водещо число 64 при ИСО 100.
Сигурно е на 3 метра от гащите - раздели 64 на 3.
Значи трябва да снимаш на ф22, ама това е твърде свита диафрагма.
Намали силата на флаша на 1/2 - вече стана ф16.
Сложи един чадър отпред за авторитет или за да разпръснеш светлината - каквото избереш;) и отвори диафрагмата на ф8.0 - снимай !
..като си вземеш флашметър - провери ;)
Успех !



Публикацията е редактирана (21-04-13 10:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: _zigi_   
Дата:   21-04-13 11:50

До сега снимам на принципа проба грешка било то с чадър без него с или без спот. Та да видим дали съм разбрал правилно добре описаното в последният пост:
Разделяме водещото число на флаша на отстоянието на обекта от флаша , всичко това при исо 100 ,когато използваме светлинен модификатор (чадър и т.н. ) разделяме на още 2 и получаваме коректната бленда. Аз ползвам светкавица с водещо число 33 и отражателна повърхност поставям предмета на разстояние 3м и би следвало да снимам на бленда 5,6 и да имам коректна експонация на кадъра ,ако съм разбрал правилно ,написаното.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: CaracolStudio   
Дата:   21-04-13 12:11

Най лесно бралте е правиш следните настройки на апарата
ISO100
F8-10
скорост 125-160
auto white balance или го слагаш на flash .
като снимаш в RAW не е проблем

Та аз като направя тези настройки и почвам да гледам лампите как са увеличавам намалям зависи гледам на черен фон модела да е много малко преекспониран . За бял фон обратното за мен там има повече игра докато го направа така че фона да изгори а модела не :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: photostoykov   
Дата:   21-04-13 12:55

Добре го учите пича да работи с водещото число на светкавицата...[smilie18]
Ама като задобрее, как ще "изчисли" водещото число на Profoto, Broncolor или Elinchom?
Доста занаятчийски методи му предлагате!

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: hotsnail   
Дата:   21-04-13 12:56

Luboar и JORO са много прави.

Ако трябва да резюмирам - много от пишещите компенсират невъзможността си да направят читав кадър с покупка на флаш метър за оправдание. (Справка виж снимките на защитниците на флашметъра. За да не давам конкретни примери на фото некадърност.).

Цифровите апарати показват снимката веднага след щракането. Ако можеш да четеш хистогрмата и познаваш някои базови принципи на това как се редят светкавици, не ти трябва флаш метър. По-добре си вземи OneLight на Зак Ариас ако знаеш английски. Хем е и по-евтино.

Иначе е полезно нещо и аз съм си мислил за флаш метър ама не е оправдана инвестицията. Пък и да си купувам не бих взел китайския.



Публикацията е редактирана (21-04-13 12:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: tzl   
Дата:   21-04-13 13:14

Аз съм работил години без светломер (включително и студийни снимки). В момента работя само със светломер. Никой няма да може да каже кои от снимките в портфолиото ми са без светломер и кои със. Клиентите интересува ли ги? Не. Кое има смисъл? Крайният резултат. Ако е добър, значи нито присъствието нито отсъствието на светломер има значение.

В момента ми трябва. 95% от работата ми е извън студио (тук повечето говорят, че трябвал главно за студийна работа, което не е вярно). В много от случаите клиентите и моделите нямат време да стоят, докато аз правя тестови кадри, затова трябва да съм готов предварително. Когато нямам асистент с мен единственият начин е да си настроя осветлението чрез светломер. Когато дойде клиент/модел, всичко е готово. Най-много да трябва да преместя осветлението встрани, в случай, че не свети в правилната посока.

Скоро имах снимки на скиор като имах възможност да направя само 4 кадъра на спускането. Предварително бях си настроил осветлението и щракнах 4 пъти (1 път на спускане). Нямаше как да се спуска тестово 3-4 пъти и после да направя още 30 кадъра. Времето беше лошо, валеше сняг, и трябваше да се бърза. Скоро снимах в студено време и тъй като моделът беше с дълга рокля в този студ, трябваше всичко да е предварително готово, докато моделът е на топло. Снимките с роклята траеха около 1мин при силен студен вятър. Общо 15-20 кадъра и край. Няма време за зяпане на хистограми, цъкане на копчета, гледане отзад на екранчето.

Ако се снима в условия, когато има време за настройване на нещата, тогава човек може да налучка експонацията без светломер. Като се работи комерсиално или в кратки срокове, нещата изглеждат по различен начин от това да отидеш с приятели и да ги щракнеш някъде (било то навън или в студио), защото имате цял ден на разположение.

Та, ако някой мисли, че снимките му ще станат по-добри със светломер — лъже се. Светломерът е помощник. Това е като вътрешен джоб на сако. Не се вижда през цялото време, но е функционален. Това не означава, че сакото ще изглежда по-зле или по-добре със и без него. Особено ако не работите като фотограф и средствата са ви ограничени, не се заблуждавайте, че нещата ще потръгнат като си вземете светломер.

За хубавите снимки трябва разбиране, а не уред.



Публикацията е редактирана (21-04-13 13:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: hotsnail   
Дата:   21-04-13 13:16

_zigi_ написа:

> До сега снимам на принципа проба
> грешка било то с чадър без него с
> или без спот. Та да видим дали съм
> разбрал правилно добре описаното
> в последният пост:
> Разделяме водещото число на флаша
> на отстоянието на обекта от флаша ,
> всичко това при исо 100 ,когато
> използваме светлинен модификатор
> (чадър и т.н. ) разделяме на още 2 и
> получаваме коректната бленда. Аз
> ползвам светкавица с водещо число
> 33 и отражателна повърхност
> поставям предмета на разстояние 3м
> и би следвало да снимам на бленда
> 5,6 и да имам коректна експонация на
> кадъра ,ако съм разбрал правилно
> ,написаното.

Глупости! Просто си гледай хистограмата и снимките на екрана.

Много често ще искаш да смесиш светлината на светкавиците и дневна светлина, тогава тия сметки са пълна глупост.

Просто се научи да четеш хистограма. После си купи флаш метър ако има нужда и достатъчно пари.

Ако отбираш английски казах ти какво да гледаш. Пък и като приемаш съвети виж снимките. Между Lubuar, JORO и останалите ще забележиш доста осезаема разлика.



Публикацията е редактирана (21-04-13 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 14:13

написа:
"...За бял фон обратното за мен там има повече игра докато го направа така че фона да изгори а модела не :) ..."

демек, гледай да не изгориш гащите :)).. шегувам се [smilie24]

Та, простата формула за изчисляване да правилната диафрагма е:
водещото число на светкавицата, делено на разтоянието до гащите = на работната диафрагма.

За отразена/дифузирана светлина се отваря още 1.5 - 2.5 бленда(в зависимост от вида на отражателя).

Тази формула важи за всички светкавици, без значение от марката.

..мисля, че след включването на tzl, темата се изчерпа [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: GenaDP   
Дата:   21-04-13 16:00

Значи,ясно че който се е снабдил с подобна джаджа,ще обвинява останалите в некомпетентност,даже и гащи като снима.....

Напротив. Имам 5-6 броя, но на всички питащи обяснявам, че не им трябва. Ако наистина им се налага да ползват такова нещо, няма да питат.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: GenaDP   
Дата:   21-04-13 16:05

Впрочем, колцина от четящите тук са наясно, че една сива карта може доста сполучливо да замени въпросното устройство?

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 16:13

аз не съм наясно, как сивата карта ще замени флашметъра.
да не би да познава водещото число на светкавиците ? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: iasen2   
Дата:   21-04-13 19:21

luboar , като снимаш сивата карта , ако е правилно експонирна , трябва в конвертора да показва 128.128.128 . Но в 99% от случаите не показва толкова :) така че това си е загуба на време . Ако погледнете снимката дето я постнах можете да видите и сивата карта :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 19:38

няма време за конвертор. вярвайте на очите си.

П.П
да снимам.. че да анализирам.. и модела/ситуацията да ме чака ?
(гащите ще избягат;)
глупости.
четете писаното от tzl.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: GenaDP   
Дата:   21-04-13 20:28

да снимам.. че да анализирам..

Да бе. Щото със флашметър не се мери и не се анализира. Държиш го в джоба си, и той командва светкавиците...

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 22:40

не знам. аз съм филмов фотограф. разчитам на интуиция и основни познания във Фотография,
128 не ме интересува.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: marrio31   
Дата:   21-04-13 23:44

hotsnail ,като ти чета писанията ми става смешно,ти сигурно още си вярваш ,че всички добри фотографи си качват снимките тук,това отдавна не е така за съжаление,не съди по това че някой няма снимки тук,ще останеш излъган[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: hotsnail   
Дата:   21-04-13 23:59

марио гледам произведенията на тия, дето се пънат, че видите ли иде спасителя и носи флашметър в лявата ръка, а с дясната е стиснал бог никон.....[smilie23] [smilie23]

Иначе за профитата дето ги срам да покажат снимки...ми толко си могат. За кадърния фотограф снимките във форума са безплатна реклама.

Нали знаеш, който може го прави,който не може, има оправдание.



Публикацията е редактирана (22-04-13 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: marrio31   
Дата:   22-04-13 00:07

исках да кажа ,че това дето виждаш качено тук,за някой хора нищо не значи,отдавна за съжаление тук се качва почти само плява,не давай генерални оценки по това което виждаш тук,а първо помисли[cool] не давай прибързани оценки за хората[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: bobonai   
Дата:   22-04-13 00:11

Меренето със светломер има само един недостатък, губи се време в суетата за светлината около модела или продукцията. Ако работиш с техника до 2000 лв. можеш да си я амортизираш в проби спокойно и бъди сигурен, че няма да съкратиш време от не меренето.
Второто връло важно условие за работата със светломер е предварителната нагласа и виждане за кадъра в "главата", а светломера да помогне.
Щом питаш, ако си на кантар - купувай! Секоник 358 е верен помощник.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: MikeDimit   
Дата:   22-04-13 00:13

Ох момчета...
И ко става ако светката има компютър??
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: hotsnail   
Дата:   22-04-13 00:16

изключваме го! [smilie18] [smilie18]

до сега само една светкавица на минолта съм виждал, дето няма ръчен режим.

ПП Марио ако си правят реклама със снимките тука...значи не са избрали добри снимки. Реално има хора тук дето са клиенти на фотографи, според тия снимки по профилите могат да се ориентират. Ако някой е качвал бози ми ...и клиентите му такива ще дойдат. Виж tzl няма снимки ама е сложил адреса на сайта си....отиваш виждаш и ако си правиш сайт на фирмата със снимки на персонала или поне ръководните кадри...кого ще викнеш?



Публикацията е редактирана (22-04-13 00:22)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »