Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14     всички  напред  последна
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: serjy   
Дата:   26-01-13 15:47

itilien, както си забелязал никоните имат различна настройка на контрастните криви и меренето. при тях ако снимаш силно контрастна сцена трябва леко да недоекспонираш, при олимпуса- не, дори трябва да гониш леко преекспониране. това е въпрос на избор от производителя и при различните фотоапарати е различно. затова ти казах да се разбереш с някой да поснимаш един ден с олимпуса и да прецениш сам.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: SoftImage   
Дата:   26-01-13 15:57

На D3200, OM-D и D7000 изтеглих от DPReview.com примерите за ISO 3200. В LR4 приложих Exposure + 2.0 и махнах Sharp-a. Изрязах сенчест участък за примерите.
D3200

https://photo-forum.net/static/site_pics/199/1359206993_d3200.jpg


OM-D

https://photo-forum.net/static/site_pics/194/1359206788_OM-D.jpg


D7000

https://photo-forum.net/static/site_pics/197/1359206326_d7000.jpg


Разлика между OM-D и D7000 има. Никой не спори. Въпроса е дали е голяма. От друга страна по-съпоставими са (от гледна точка на големината на пиксела) D3200 и OM-D като OM-D е с малко по-малка площ на пиксела. D7000 има малко предимство - все пак има около 60% по голяма площ. Но и чудесните ти пейзажи на OM-D ще могат де се снимат на по отворени бленди(заради DOF-а) спрямо APS-C или FF. Така че това което се губи от Hi ISO на сензора се печели от по-отворена бленда при еднакъв DOF. E FF си има други предимства ако плиткия DOF е цел No1. Идеална система няма за съжаление - може би решението е FF + m43 и да се ползват според случая и целите.



Публикацията е редактирана (26-01-13 16:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: itilien   
Дата:   26-01-13 21:01

Примерите за високо исо от дпревю според мен са малко безсмислени, защото тестовата им сцена е осветена много добре и на практика почти нищо не тестват. Истинския тест трябва да е при липса на светлина, там си личи кой сензор какво може да събере.

Иначе едно от нещата, които не ме кефят при ФФ е именно плиткия доф. Каква полза, че апарата има висока резолюция и детайл, когато трябва да го затвориш на 16-22 и да я убиеш с дифракция, или пък да я оставиш отворена и половината кадър да не е на фокус.

Иначе има две три неща, които не ми харесват в апаратчето. Едното е, че дисплея се тилтва само, а не се върти. Снимам доста вертикални снимки и това е минус. Другото е размера. Не съм го пипал на живо, но ми изглежда много миниатюрен и това би било голям проблем при работа с ръкавици. И третото е късия живот на батерията. Чета че 250-300 кадъра карала, обаче на нормални температури. На студено сигурно свършва за нула време. Това докато си снимам тук по нашите баири не е проблем, ама като ходя в чужбина е проблем. Аз в момента със сонито карам с 3 батерии. Долу горе ми стигат за 2 седмици снимане в чужбина. Сега обаче както съм се нагласил да ходя след две седмици в норвегия, не знам колко батерии трябва да помъкна ако трябва да снимам с тоя олимпус.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: serjy   
Дата:   26-01-13 21:12

на тая система и трябват добри обективи, китака не вяервам да ти хареса. ако и завинтиш добро зуумче ще останеш доволен според мен, ама кое е това зуумче не знам. просто нямам такъв опит. иначе има доста обективи и от олимпус и от панасоник.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: itilien   
Дата:   26-01-13 21:17

12-60, ама за немикро 4/3. Колко струва един преходник и намират ли се тук? И ще е стабилно ли това чудо на статив с тоя обектив, той не е малък.



Публикацията е редактирана (26-01-13 21:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: SoftImage   
Дата:   26-01-13 21:54

"Примерите за високо исо от дпревю според мен са малко безсмислени, защото тестовата им сцена е осветена много добре и на практика почти нищо не тестват. Истинския тест трябва да е при липса на светлина, там си личи кой сензор какво може да събере."
Прав си, но нямам еднакви такива с които да сравня изброените системи[smilie2], за това избрах неосветено място.
"Иначе едно от нещата, които не ме кефят при ФФ е именно плиткия доф. Каква полза, че апарата има висока резолюция и детайл, когато трябва да го затвориш на 16-22 и да я убиеш с дифракция, или пък да я оставиш отворена и половината кадър да не е на фокус. "
Тук 43 системите имат предимство! Снимаш пейзажите на бленди които при 43 оптиката е най остра, няма дифракция и не си принуден да вдигаш много ISO-то. Освен това отличната стабилизация помага допълнително. Виж за портрети ако ти трябва плитък DOF - FF няма конкуренция.
"Другото е размера. Не съм го пипал на живо, но ми изглежда много миниатюрен и това би било голям проблем при работа с ръкавици."
Има грип за апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: itilien   
Дата:   26-01-13 22:13

e, то за имане има, ама ако и за това трябва да дам 500 лева.. ебаси апарата :) Само че контролите въпреки грипа си остават миниатюрни.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: Kirilius   
Дата:   26-01-13 22:26

itilien:
Другото е размера. Не съм го пипал на живо, но ми изглежда много миниатюрен и това би било голям проблем при работа с ръкавици. И третото е късия живот на батерията. Чета че 250-300 кадъра карала, обаче на нормални температури. На студено сигурно свършва за нула време.

Размерът е доста субективно нещо. На мен лично ми пасва добре. Много от хималайските ми снимки са правени с ръкавици с 5 пръста от windstopper материя - всекиденвни, леки и не особено дебели. С тях не съм имал особени проблеми. Единствено понякога не уцелвах копчето за разглеждане на снимки, че е малко и завряно над екрана.

На Айланд Пик върху тънките имах и големи ръкавици с един пръст и с тях беше забавно... даже малко под върха заради тях си загубих капачката на обектива (ако някой скоро се разхожда по ледника Лхоце и намери капачка, моля да ми се обади) [smilie18]

Тези 250-300 кадъра не знам къде ги пишат, но аз изкарвам около 350 кадъра + малко видео + доста разглеждане и триене с една батерия. В Непал резервните батерии ми баха в гърба на раницата, близо то тялото ми, а вечер (в хижа или палатка) - в джобовете ми. Не съм забелязал да е падал капацитетът на батеррите при подобно пазене. Случвало ми се е да изкарам и около 500 кадъра, но това е ако не снимам видео и не гася апарата много между снимките.

Да ти кажа, и аз доста ревюта четох преди да го купя и доста се пулих на тестови кадри, но както и повечето хора в подобна ситуация, почнах да забравям, че става дума не само за резолюции, шум, и т.н., а за цялостна система. Сега, като го имам апаратчето и съм му свикнал вече, много му се кефя.

Както са писали по-горе, ако можеш да вземеш от някой да снимаш 1-2 дена, ще добиеш достатъчно добра представа. Виж също и новите NEX-ове на Sony, с тях също няма да сгрешиш, но и там ще имаш проблем с капацитета на батериите.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: SoftImage   
Дата:   27-01-13 23:25

Едно review на Oly 17mm f1.8
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: Ivan_A   
Дата:   30-01-13 21:03

SoftImage, преди месец поснимах с 1,8/17мм - много приятно ме изненада, предвид негативните ревюта, появили се преди.
Т.е. съгласен съм с мнението на SteveHuff.
За разлика от него, нямам Sony RX1 [smilie2] - причината да не го купя е наличието на Panasonic 1,4/25 мм.
Като размер, фокусно разстояне и функционалност, 1,8/17мм ми харесва много повече, макар да отстъпва по острота.
Оли 1,8/17мм - [smilie24]

И още едно мнение /доста обобщаващо/ за Оли Е-М5:

http://photographylife.com/reviews/olympus-om-d-e-m5



Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: kirilius   
Дата:   30-01-13 21:51

Ivan_A, имаш ли впечатления от палачинката на Панасоник 20/1.7? Ако да, как би го сравнил с Оли 17/1.8 най-вече като острота?
Питам защото аз имам 20/1.7 в момента и се чудя дали да не го сменя с Оли 17/1.8. В новото Оли най-ме привлича бързия фокус и (според мен) по-използваемото фокусно разтояние. 20/1.7 е супер остър, но фокусът му е бавен и често "бракувам" кадри с движещи се хора заради това.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: SoftImage   
Дата:   30-01-13 23:24

Ivan_A, поразгледах примерите ти от сравнението между 17мм/1.8 и 25мм/1.4. На мен ли така ми се струва, но при f5.6 17мм/1.8 ми се струва по остър по краищата и еднакво остър(с 25мм/1.4) в средата. От тестовете които съм разгледал до сега оставам с впечатление, че има много качествен(спокоен) рендеринг дори при много контрастни ситуации и пази дребните детайли. Освен това прави впечатление, че резултатите при снимки срещу слънцето са отлични. Очевидно е че не е на нивото на 75мм/1.8(по острота) но ми се струва че обектива като цяло не е никак зле. Има нещо специфично(като цветопредаване) в рендирането. Може би имаше нещастието да го тестват след Oly 75мм и летвата беше много висока или пък Lenstips са имали лошо копие. Но това ти най добре можеш да кажеш.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: Ivan_A   
Дата:   31-01-13 08:20

kirilius, имах 20/1,7 с Е-Р1 и, по-късно, с GH1 - отлично обективче, дори нямам спомен за бавен AF/при тези тела.../
Оли 1.8/17мм бих предпочел винаги - просто "заспива" на Е-М5! [smilie24]

SoftImage, преди малко отново сравних кадрите от 17 и 25мм на ф/5,6 - трудно се забелязва някаква разлика.
Ако не са един до друг на 100% - забрави, не може никой да намери такава.

Ето и нещо интересно за м4/3:

http://www.43rumors.com/


New Voigtlander Cosina 42.5mm f/0.95 lens!

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: kirilius   
Дата:   01-02-13 16:23

Ivan_A, благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: Ivan_A   
Дата:   04-02-13 14:06

Thom Hogan за Olympus ОМ-D Е-М5

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: karan4o   
Дата:   04-02-13 16:10

Това май е най-доброто ревю на камерата, показващо не само плюсовете й, но и всичките й недостатъци.
Най-големият и минус ми изглежда следящия автофокус, особено при бързо движещи се обекти. Там не е добре работата, но засега толкова. Най-вероятно със следващите поколения про-тела това ще бъде решено.
Макар че има недостатъци, мисля си, че камерата си струва [smilie24]



Публикацията е редактирана (04-02-13 17:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: GM   
Дата:   04-02-13 17:47

НОВО!!! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: Kirilius   
Дата:   04-02-13 18:11

Мдааа, добро ревю базирано на реален опит с камерата, а не на "лабораторни" изследвания! [smilie24]

Съгласен съм с повечето от изводите, най-вече с това, че веднъж, като настроиш основните неща, повечето от недостатъците спират да ти пречат.

Друго, което забелязах в ревюто е, че Том Хоган, както повечето супер-мега опитни фотографи, има предпочитан начин на работа изграден на базата на ползване на класически ДСЛР и някои от заключенията му за интерфейса на камерата "страдат" от това. Аз например свикнах напоследък да снимам "коремно" и да гледам екрана обърнат на 90 градуса. При това положение врътките и копчетата са ми много удобни.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: vth41   
Дата:   07-02-13 22:00

Olympus M.Zuiko Digital 17mm F1.8 dpreview samples


тук

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: pumabg   
Дата:   07-02-13 22:24

Автор: itilien
Дата: 26-01-13 21:01

Иначе едно от нещата, които не ме кефят при ФФ е именно плиткия доф. Каква полза, че апарата има висока резолюция и детайл, когато трябва да го затвориш на 16-22 и да я убиеш с дифракция, или пък да я оставиш отворена и половината кадър да не е на фокус.


Итилиен, не ме разбирай по грешно, но не може човек като теб, който има толкова добри кадри да говори такива неща, като по горните...
Вземи един доф калкулатор и виж какво ти казва той.. Какви бленди 16-22 какви 5 лева? Още на F4 при 12мм на 3-я метър си на безкрайност.. Разбира се всеки пейзажист затваря но това няма общо с дофа най малкото... И дофа на ФФ не е по плитък!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: itilien   
Дата:   08-02-13 00:27

pumabg - поснимай малко пейзаж и тогава ще разбереш от опит какъв доф ти трябва ;) Не от 3 метра до безкрайност, а от 40-50 см до безкрайност ми трябва често. На мен на кроп фактор 1.67 не ми стига дофа на бленда 16, и поради това правя два кадъра и стаквам, пък да не говорим за ФФ,

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: Jankoff   
Дата:   08-02-13 08:10

Че то аз с PEN1 и PanaLeica 25 мм при f1.4 намирам DOF-а за прекалено плитък в доста случаи, пък какво остава за FF ...
Абе, най-добре е човек да носи не три апарата - както аз правя, ами четири. Три Олимпуса и един FF. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: pumabg   
Дата:   08-02-13 09:07

Ок! Сравних един Д700 на 12мм с един EPL-3 на 7мм на f8 и двата при фокус на 1м и разликата е 9см пред обекта в полза на Олимпуса.. Което ми се струва нищожно..
Но пък ФФ-ът е по широк..

Итилен, ти купи ли си в крайна сметка нещо ново или ще си караш със старото?
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: itilien   
Дата:   08-02-13 10:15

Ами за тия фокусни разстояния разликата е наистина малка. Само че аз на такива фокусни разстояния не снимам :) 24 мм е някъде към границата на нормалното за мен, по-широкото не ми допада особено, прекалено изкривена перспектива.

та на 24 мм сметката е друга - 24/8 ФФ - фокус на хиперфокално 2,42м - острота от 1,21м до безкрайност

24/8 кроп 2 - фокус на хиперфокално 1,21м - острота от 61 см до безкрайност

За да ги изравниш, трябва да затвориш фф до 16. Но понякога и 61 см не са достатъчни, трябва още, тогава затваряш още.


Факт е, че има пейзажисти, снимащи с фф канон, които ползват 24 тилт шифт.

В крайна сметка нищо не взех, но може да взема един некс 3 с китак, като евтин бекъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на OLYMPUS OM-D Е-М5 от доц. Абаджиев
Автор: SoftImage   
Дата:   08-02-13 10:24

Ето един пример от D800 на 14mm f8. Дали стига дори и f8 всеки сам да си отговори. Освен това 12mm или 14mm са си екзотика за FF. При наличие на близък преден план itilien е прав, че трябва доста да се позатвори.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »