Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: aldygreen   
Дата:   22-03-13 00:22

Във връзка с едно проучване, за което няма да спомена тук, за да не разводнявам темата, установих, че притежаваният от мене поляризационен филтър има една особеност, която никъде в литературата не съм срещал да се споменава.
Казано накратко, този поляризационен филтър показва ЕДНОПОСОЧНОСТ на действието. При обръщането му поляризация не се наблюдава, а само леки промени в цветовете при въртенето на пръстена. Тъй като пробите се извършваха без приложението на фотокамера, т.е. правилното положение на филтъра не е фиксирано от някаква резба, имаше момент, когато фиртърът щеше да си отиде мърцина...[smilie18]
Та в тази връзка питам уважаемите форумци, дали да смятам, че само моят поляризационен филтър се държи така "странно" или това е присъщо на ВСИЧКИ поляризационни филтри, а именно ЕДНОПОСОЧНОСТ на поляризацията?
[shtrak] [beer] [beer]

 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: alsash   
Дата:   22-03-13 07:39

....кажи за проучването [shtrak]
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: alsash   
Дата:   22-03-13 07:45

Има два основни вида поляризационни филтри – линеарни и циркулярни

 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: razorjack   
Дата:   22-03-13 11:51

при моят наблюдавам същото ама той струваше 4$ в ибей тааа не знам дали това е фактор :)
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: kvakioh   
Дата:   22-03-13 11:58

При мен няма такива неща, както ги описвате.
Обаче, да добавя, че не мога да намеря поляризиращ филтър, който да действа като слънчевите ми очила- например като гледам с тях екрана на телефона, има разсейване на светлината в спектри. Като погледна към кола с поликарбонатни фарове (пластмасови) ефектът е все едно гледам компакт диск. Иска ми се да имам такъв филтър, пробвах с поне 5 вида, различни цени и марки, не стана
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: uzsree   
Дата:   22-03-13 12:07

Мисля, че това е идеята на пол. филтри. Точно за това филтъра е направен с възможност за завъртане и нагласяне на стъклото - от силен ефект, до слаб ефект. Вижте някой UV - там стъклото е трърди фиксирано, понеже няма значение как е нагласено.
Извода е - винаги когато ползвате пол. филтър трябва да си нагласяте преди снимане!!
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: kvakioh   
Дата:   22-03-13 12:10

а може и докато снимаме, да си го въртим...
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: Pavlov   
Дата:   22-03-13 12:23

aldygreen, при мен е същото. Филтърът е Hoya CPL HD.
Смятам го за нормално. Нали предназначението му е да филтрира светлината, която влиза в апарата, а не такава, която да излиза от него :) .
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: didesignbg   
Дата:   22-03-13 12:42

Искам да питам Бони, това ниво ли иска за форума? Скоро тук няма да има човек който да може да отговори на елементарен фотографски въпрос.
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: Digitalgab   
Дата:   22-03-13 12:46

Текстът е СПАМ и беше изтрит администратора на сайта.
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: aldygreen   
Дата:   22-03-13 12:50

Приемам го, че е нормално. Но много съм учуден защо никъде в достъпната литература не се споменава това важно свойство - ЕДНОПОСОЧНОСТ. Аз поне не открих такъв източник.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (22-03-13 12:52)
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: aldygreen   
Дата:   22-03-13 12:54

Digitalgab написа:

> На глупави въпроси кво да
> отговаряш?

Не виждам нищо умно в този СПАМ.[smilie18]
Като не знаеш, просто си замълчи.

 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: aldygreen   
Дата:   22-03-13 13:01

kvakioh написа:

> При мен няма такива неща, както ги
> описвате.

С какъв поляризационен филтър си пробвал?
Да уточня пак:
Взимаш в ръка поляризационния филтър, обръщаш то с предната му част към тебе, после го насочваш към отразяваща повърхност и въртиш, за да видиш поляризиращото действие.
Така ли си пробвал? Нещо много бързо си отговорил, та имам съмнения...
[smilie3]

 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: didesignbg   
Дата:   22-03-13 13:07

Честито откри начина по който различаваме линеен от кръгов поляризационен филтър. За домашно ти остава да установиш кой какъв е и защо...
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: aldygreen   
Дата:   22-03-13 13:13

Аз имам само един поляризационен филтър, за DSLR...[beer]

Сега сериозно - къде пише подобно нещо, че нямам спомен да съм го срещал?
Има описание на действието на кръговия поляризационен филтър, с наличието на допълнителен деполяризиращ слой. Но оттук не е много ясно защо този вид поляризационен филтър трябва да действа еднопосочно.



Публикацията е редактирана (22-03-13 13:37)
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: Otvorenia   
Дата:   22-03-13 15:27

Защото резбата за завиване към обектива е само една. За какво производителя трябва да го прави двупосочен, т.е. да го оскъпява.
Както и не вярвам някой да държи филтъра с ръка пред обектива и така да снима. Много по естествено е да го завие и така да ползва Едно-посочната му функция.

Сигурно и при мойте Пола филтри ще се получи същото както при тебе ако ги обърна.



Публикацията е редактирана (22-03-13 15:34)
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: imitev   
Дата:   22-03-13 15:32


Kenko Pro1 Digital 77мм филтрира само в едната посока. В другата - тръц.

Но то е и логично де... Покритията са само от едната страна...
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   22-03-13 16:17

[smilie10] Баси темата кашалотовска!!
Все едно да питаш защо чорапите ти нямат пети и отгоре, а само отдолу. Ми елементарно Уотсън, отгоре нямаш пети на краката[smilie18]



Публикацията е редактирана (22-03-13 16:28)
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: jingov   
Дата:   22-03-13 16:18

Ако си прочел относно механизма на действие на пола филтъра или самият факт на поляризация на светлината,сам ще си отговориш на въпроса относно еднопосочноста на действието му.Точно еднопосочноста се ползва от нас,като ефект.

 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: alsash   
Дата:   22-03-13 17:40

.....защо Господи никой не прочете ТОЗИ прост обяснителен текст.....(тук спестявам това дето искам да кажа искрено и лично [smilie9] )

 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: aldygreen   
Дата:   22-03-13 18:27

fast_eyebrow написа:

> [smilie10] Баси темата кашалотовска!!
> Все едно да питаш защо чорапите ти
> нямат пети и отгоре, а само отдолу.
>

Ами какво да те правя, като не можеш да погледнеш по-далече от носа си? Дори не си си направил труда да прочетеш началото, за да схванеш, че такъв филтър искам да използвам за някакви други цели. Можеше спокойно да си затраеш, след като си извън темата.

[smilie18]

 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: alsash   
Дата:   22-03-13 18:37

Текстът е СПАМ и беше изтрит администратора на сайта.
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: aldygreen   
Дата:   22-03-13 18:43

alsash написа:

> .....защо Господи никой не прочете
> ТОЗИ
> прост обяснителен текст...
>

alsash Оценявам усилията ти да хвърлиш малко светлина в безпросветната тъмнина, царуваща в някои глави. Но извинявай, в този текст, прочетох го много внимателно, няма и дума по темата.
Единствен didesignbg[thankyou] беше точен в поста си. Значи за моите цели трябва да взема линеарни поляризационни филтри, които работят еднакво в двете посоки.
[beer][beer][beer]

 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: alsash   
Дата:   22-03-13 20:37

Текстът е СПАМ и беше изтрит администратора на сайта.
 Re: Въпрос за поляризационните филтри.
Автор: Canon   
Дата:   22-03-13 20:51

Доколкото разбирам от ненаписаното, искаш да правиш осветяване през полафилтър, демек да осветяваш с поляризирана светлина.
А при обектива да контролираш с втори поляризатор.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.