Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: my.point.of.view   
Дата:   30-10-12 14:28

не се харчи за лампи, ползвай каквото имаш.

юз уот ю хев
старт уеър ю ар
ду уот ю кен

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   30-10-12 14:47

бе то ясно че за тръпка и гъдел и не се очаква перфектен резултат [smile]

Нема лошо, уважавам подобни експерименти.

Сигурно ще е интересно да се опита и тази магия.
Не бих го направил сега, защото мога да си представя резултата.

Проблемът на тези филми беше, че и пресни да са нямаше повтаряемост.
С приятелите от клуба записвахме номерата на добрите емулсии и търсехме да купуваме от тях.


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: turntablism   
Дата:   30-10-12 14:54

Веднага след като получа нещо ще покажа тук, Вероятно уикенда ще разтварям химикалите. Интересно нещо, бях пууснал парче филм 38 градуса с с41 химия и емулсията остана непокътната (изображението за нищо не ставаше де..)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: to6e   
Дата:   30-10-12 18:30

За движението при проявяване - разко завърташ 3/4 оборот, след 15сек. отново 3/4 оборот в обратна посока, това за първото проявяване. Няма да се стряскаш, че филма е млечно бял, след избелването може да се добие представа дали има воал.
Canon, най-добре ти го е казал, осветяване на слънце -5-10 минути няма страшно. Още по-добре извън дозата, само внимателно с емулсията.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: violator   
Дата:   30-10-12 18:56

Ето ти изображение от моите. Срока на филма и химията са изтекли към края на 80-те. Съхранявани са незнайно как. Ползвал съм C9165.


https://photo-forum.net/static/forum/2012-10/uicd5163.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/179/o_1271655504_DSC_9465_W700.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: turntablism   
Дата:   30-10-12 20:17

Violator - твоят резултат ми дава надежда :)
to6e - Благодаря [beer]
Имам въпрос към my.point.of.view - когато снимам филма като 12 аса (примерно).. защо ми се струва че трябва да намаля времето за проявяване, а не да го увеличавам ?

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: fotocolor   
Дата:   30-10-12 21:14

филмите ги снимай за 10 дина.
Спазвай стрикно дадените ти времена /особенно за 1 вия-черно бялото проявяване./това е най важния процес от всичките.Температурата е 25 градуса.На упътването имаш дадени 2 времена за -спазвай това което е за твоя филм.На секи 15-20 сек пърите 5 мин си върти филма или раззклащай дозата.
1-3 се правят на тъмно,след това може да се отвори дозата и на свевтло.След 2-то проявяване/цветното/имаш 20мин миене.Исобенно след 5 мин изливай няколко пъти водата -става розово червена.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: turntablism   
Дата:   16-03-13 19:55

Така след толкова време се престраших. Понеже от колега взех комплект AGFA за същия процес обаче не за по 5 литра, а за по 1 си разтворих вчера разтворите и днес беше проявяването.Agfacolor cu-satz fur 1 liter. Буфнах UK-17ката в Брониката и застанах пред огледалото в банята (понеже е за изкуствено осветление), изщраках се като за 32 аса, а филма е 40 по начало.
Първото проявяване го дават 17 минути за прясна химия. Е моята химия беше съвсем 'прясна', вчера разтворена. Ударих 18 минути за Ч/Б проявяването. След, което всичко по схема. Температури разтоври миене. След стоп банята осветих филма 10 минути на терасата ( като филма е един единствен изрязан кадър 6 по 4.5 като за броничката.. ). Това към 17 часа местно време, т.е. се е експонирал достатъчно по моя преценка. Беше чисто черно всичко никакви наченки на изображение. Налях си цветния проявител проявих около 14 минути. Чернилката продължи. При Избелващото вещество вече ми се върна ентусиазма, защото се появи образ.Аз пред огледалото с бялата тениска с червеникавата кожа и с черната Броника! Викам си : ехей сега и като фиксирам ще е екстра!. Фиксирах с ORWO A300 защото фиксажа от Агфа комплекта не се разтвори добре, пакетчето беше сдупчено и явно се е окислил. Пробвах го с парче филм.Не работеше. След като фиксирах с А300 изображението стана съвсем вяло някакво слабо, и подложката бе червено осветена. Сега съхне, но по моя преценка нещо не е наред и не знам кое да коригирам.

Очаквах да има черна рамка около кадъра, но няма. Това ме кара да си мисля, че трябва да променя времето на първото проявяване (не само експонацията по време на снимане). Трудно ми е да се ориентирам, защото е диапозитив... Логиката ми работи на там, че щом толкова е светъл кадъра явно съм преекспонирал и препроявил така ли ?

Може ли някой да ме ориентира следващия ми опит какъв да бъде?
Ако има нещо за показване от тази проба ще сканирам по късно или утре като изсъхне и ще кача... Благодаря, че прочетохте това аматьорско писано нещо.. хубава вечер![beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (16-03-13 19:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: luboar   
Дата:   16-03-13 20:04

Боже ! Колко глупости изписани.. Един глупак, в много проценти е преправял каноните на "Оригинал Волфен". То, да проявяваш, не е като да плющиш пощенски картички по улиците.



Публикацията е редактирана (16-03-13 20:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: turntablism   
Дата:   16-03-13 20:09

Благодаря ти за коментара [smile] , добре че не "плющя пощенски картички по улиците", че да дойде края на света. Господин luboar показа как никога няма първи път и как всичко трябва да е подредено по една перфектна схема ръководена от опит дошъл незнайно как по рождение!

Някой желаещ да даде акъл ? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: deyan_de   
Дата:   16-03-13 20:36

turntablism, напълно те подкрепям в начинанието. Аз от 20 години не съм се докосвал до диапозитиви по старите процеси и скоро също ще пробвам. По процеса по-добре да не казвам нищо, защото имам бегли спомени, но по въпроса за смисъла мисля, че има голям смисъл в това, че каквото и да получиш ще бъде уникално и неповторимо, като цветове, воали...който иска качество има дигитални апарати.Тръпката е голяма :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: turntablism   
Дата:   16-03-13 20:40

:) Честно казано наистина идеята, че сам правиш нещо е достатъчна да задоволи човешкия мозък. Ако има резултат няма цена. Знам, че тъпча нещо, което мога да постигна с един щрак на дигиталката. Е, не ми е кеф. Искам ей така 2 часа да се движа докато получа кадър бил и некадърен. Но в случая беше много некадърен [smilie18] от техническа гледна точка...

Дали пък да не снимам като по ниско аса и да запазя проявяването? Щура история :) Дано някой каже нещо за корекциите..

deyan_de , Благодаря ти за подкрепата [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: icikonti   
Дата:   16-03-13 21:04

turntablism аз си го блокирах бат ти любо и сега кретенските му изблици, не ме трогват![smilie23] Направи и ти така..........

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: turntablism   
Дата:   16-03-13 21:08

Аз съм отворен и за критики, и за одиби, и за помощ. Стига сега да успея да си реша дертовете... Христо, мерси за включването, можеш ли да посъветваш нещо :)

Продължавам да искам да се занимавам, защото смятам, че получения резултат може да се промени чрез някакви корекции. Според мен има надежда. Не получих чисто зелена подложка както каза един колега по горе, а действително има някакво изображение но е много бледо..

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: my.point.of.view   
Дата:   16-03-13 21:41

Може да те посъветва, то и аз мога да те посъветвам.
Клин и първо проявяване. Това е най-важното.
Тест на чувствителността и време за първо проявяване.
Направи една схема и ще я коментираме.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: Canon   
Дата:   16-03-13 23:48

Принципно.
Проявяването трябва да е стандарт, да гарантира повторяемост. Пушването засилва воали, петна и прочие проблеми.

Коригира се чувствителността.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: turntablism   
Дата:   16-03-13 23:59

При много вяло изображение и голяма прозрачност на подложката... Да увелича чувствителността или да намаля (ясно, че ще пробвам и в двете посоки). Предполагам, който е проявявал по този процес знае какви са резултатите при едното и другото...
Canon, мерси за включването... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: my.point.of.view   
Дата:   17-03-13 08:59

Един филм като старее, му пада чувствителността, не се вдига. Направи си една схемичка и дай да видим какво мислиш да правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: alsash   
Дата:   17-03-13 09:03

.....UT 18 можеха да се експонират като 27DIN с корекция на първото проявяване...имам я таблицата някъде...

....само дето D max отива на кантар...[smilie5]



Публикацията е редактирана (17-03-13 09:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: dekov   
Дата:   17-03-13 09:18

От воалирал негатив може да се получи нещо, копира се върху хартия или се сканира.
От воалирал диапозитив не става нищо защото след воалирането и чернобялото проявяване вече няма от какво да се изгради изображение.


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: deyan_de   
Дата:   17-03-13 09:27

На мен ми се струва, че проблема е в чернобялото проявяване или проявителя, защото реално там се изгражда изображението. То воал, че ще има ще има, но би трябвало да може да се получи по-уплътнено изображение. Аз ще пробвам също в следващите седмици, но мисля да правя черно белия проявител по рецепта и да не използвам този в комплекта.



Публикацията е редактирана (17-03-13 09:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: dekov   
Дата:   17-03-13 10:08

При чернобялото проявяване изображението е сребърно и се избелва в избелителя след това, а позитивното цветно изображение се получава при второто проявяване където покрай сребърното проявяване се изгражда цветно изображение от цветни компоненти.
Колкото по плътно е първото проявяване толкова по светло е крайното цветно изображение, а то е плътно от воала, като увеличите и експонацията или проявяването не остава сребърен халогенид който да осветите и проявите цветно.
Този урок ми е много трудно да развия накратко, но дано Ви спести усилия, но като знам как проверяваме дали е вярно написаното на бележката "ПАЗИ БОЯТА".......[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: deyan_de   
Дата:   17-03-13 10:32

Така е да, имаме 100% изображение и колкото повече изкараме при чернобялото проявяване толкова по-малко проценти остават за цветното изображение и воала е някъде между двете, който допълва и едното и другото, реално надхвърляме 100те процента(това не е нормално, но го има при старите филми).

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: fotocolor   
Дата:   17-03-13 12:30

снимайа толкова години,неговата чувствителност епаднала драстично.При химията спазвай всички температури и времена указанни.Най-добре е да си направиш клин.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване - Orwochrom >:)
Автор: turntablism   
Дата:   17-03-13 12:39

Много ценни неща са се изписали. Благодаря и на Dekov за информацията, която е доста важна. Първата си грешка откривам в това, че съм удължил първото проявяване с една минута от 17 на 18. Ще си направя клин през един стоп от 40 до към 6-8 аса. Ще проявя по рецепта без да променям времето на първото проявяване. След, което ако няма по добри резултати мога да пробвам с малко намаляване на времето за първото проявяване пак с клин. Някой по горе сподели, че няма опасност да препроявя цветно и да преизбеля, това е така нали?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »