Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 10:38


https://photo-forum.net/static/forum/2013-03/itzf3471.JPG


https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/886479_4575519505659_2032494491_o.jpg



Наред сте...
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: falcon   
Дата:   15-03-13 10:42

Изкуство е, но по отношение горната картина, е такова само до процеса на пресъздаване на една идея, защото идеята е чужда..тъй, че явно горното е полуизкуство[smilie7]



Публикацията е редактирана (15-03-13 10:42)
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: chukov   
Дата:   15-03-13 10:52

А има е един от Горна Оряховица - Янко Янев, който прерисува пейзажи на Гецата без да го пита.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: chukov   
Дата:   15-03-13 10:57

Преди 2 години мръзнахме на минус 15 на един залез в Родопите с Гецата и Сашо Иванов.

След това гледам нарисуван пейзажа от един художник, който разпънал една лакърдия как седял премръзнал и рисувал тая магия :-)))
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: мара   
Дата:   15-03-13 11:01

бе те са легиони, бе...!
а по начало живописта е кат фотографията - в някои случай е изкуство...все пак много по-често от фотографията е изкуствена [smilie5]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 11:09

Отивам на рожден ден на моя колежка, тогава бях студент в София. Щях да и подарявам една моя снимка наградена от конкурса "Студентски мигове - 1980"
Влизам в квартирата и по диагонал гледам сложена моята снимка, горе долу 30-40 см. И не знам какво да и кажя, щото нося същата с този размер, а аз не съм и я давал никога.
Отивам до "снимката" - оказва се ръчно рисувана графика, почти 1:1 от моята снимка, подарил и я накакъв художник, които пък я прерисувал или от изложбата на конкурса (във фоайето на ЦСДК) или от отпечатаната въе вестник "Студентска трибуна".

Подобен случай и с друга моя снимка, модела ме информира за нея.
Купила си я като картина от Пловдив, на главната улица имаше художници, които продаваха.
Сега у тях има и моята снимка и "картината".
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: мара   
Дата:   15-03-13 11:18

каноне, откак свят светува се правят копия ;)
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: muu   
Дата:   15-03-13 11:25

даа, а при фотографията имаше едни понятия - оригинал , копие [beer]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: rorus   
Дата:   15-03-13 11:27

Радвайте се, когато ви копират. Това е признание!
За осребряване - адвокат.

И спете спокойно, защото не знаете в Китай какво рисуване пада...[smile]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: moiamilost   
Дата:   15-03-13 11:33

И все пак отговорът на поставения тук въпрос следва да е - да, живописта е изкуство, магия и вдъхновение. А другото е просто халтура, водеща до неизбежно падение.

 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: dephil   
Дата:   15-03-13 11:35

Уви - случва се често, че даже съм и звънял на познати фотографи, да им кажа, къде могат да си видят снимката, извадена с "други средства".

На този вид плагиатство в Китай (като стана дума) му научих и официалното име - "original copy", да го разграничат от директното фото/видео/софтуерно копиране. Така де - има си и някакъв ръчен, псевдо-авторски елемент.

Осребряването, при "оригиналните копия" е малко по-трудно, обаче.

 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: fotorafi   
Дата:   15-03-13 11:37

Ако колегата Живко Арбаов заведе дело срещу художника,няма да го спечели. Защото картината 1:1 не е същата с фотографията. Кописта,художник малко е изменил от оригиналната снимка. Навремето по една моя снимка на Гунди, художник направи пощенска марка.Подадох молба-жалба, консултирах се и с адвокат Той каза,има малки промени по фона.На делото ще изтъкнат,че само е заимствана идеята и е променено.
Остава само моралното порицание и презрение към ПЛАГИАТА -ХУДОЖНИК...[smilie23]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Nenov   
Дата:   15-03-13 12:02

Повечето художници вече принтират фотографията върху платно и после дорисуват.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: sirkhann   
Дата:   15-03-13 12:22

Подобно, но не същото
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: мара   
Дата:   15-03-13 13:10

факт е, че много от тях така правят ;)
обаче го правят предимно със свои си работи. мене и тва не ме кефи....да земат да правят графики/гравюри/отпечатъци. или поне да споменават някъде тиражи. има цели туториали в тубата
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 13:25

Жив класик.....

Приживе [smilie5]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 13:37

Всъщност този тип плагиатство аз също го приемам като форма на оценка. Не като кражба, не като отричане на изобразителното изкуство.
И като отговор на въпроса от 60-70-80 те години на миналия век:
Е ли е фотографията изкуство?

Еквивалентно е на екранизирането като филм на роман или повест.

Единственото като проблем според мен е липсата на информация за инспириращия източник!
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: OIM   
Дата:   15-03-13 13:57

Inspired by Canon

 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: sirkhann   
Дата:   15-03-13 14:49

Колкото до мисирките - картината и кадърът за мен имат различен стил, нюх, заряд... Различен стил изкуство са.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 14:57

Сега кажи и за пуйките.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: niki777   
Дата:   15-03-13 15:57

живописта и тя като други занимания - би могла да бъде изкуство, но не е задължително [smilie5]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: slav4cho   
Дата:   15-03-13 16:10

няма ли да видим на gecata рисунката и картината ?
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: alsash   
Дата:   15-03-13 16:55

.....както казал човека...."От днес, живописта е мъртва" [thankyou]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: MikeDimit   
Дата:   15-03-13 17:04

Янко Янев прерисувал прословутите си картини, които от години прави на календари и продава като топъл... Брей! Човек цял живот сеир гледа и пак има нещо да го изненада!
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: chukov   
Дата:   15-03-13 17:52

Пич
Не става дума за Янко Янев от Габрово, който рисува акварел и прави календари от години. Работил съм с него

Става дума за друг Янко Янев
съвпадение на имена
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: chukov   
Дата:   15-03-13 17:53

А в същата изложба в Горна Оряховица, освен на Гецата имаше и прерисувана снимка на taurus13 от язовир Кърджали
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: alsash   
Дата:   15-03-13 17:57

.....е...все е Янко! [smilie5]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: MikeDimit   
Дата:   15-03-13 18:15

chukov
Прости моето невежество![beer]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-03-13 18:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   15-03-13 18:45

Простете и моето невежество, но все пак имам чувството, че дори заглавието на темата е абсурдно.
Е ли е? [smilie18]
Имам едно питане - ако някой напише стихотворение, вдъхновено от някоя снимка, какви точно ще бъдат санкциите за това жестоко плагиатство? [smilie18]
Разбирам, че в обсъжданите случаи става въпрос за очевидно прекопиране (макар че ми се размива доста сериозно връзката между това и невероятно съдържателно, благозвучно и логично заглавие), ама... какво толкова?
Не съм запозната, съмнявам се въпросните снимки да са кой знае колко продаваеми, поне тук, но дори да са - това, че Пешо от Малко Търново или някой от горния етаж, се е опитал да прерисува, едва ли ще обезцени кой знае колко една хубава снимка.
Толкова ли няма теми, касаещи фотографията, за които би могло да се говори, та все нищите такива философски казуси? [smile]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: MikeDimit   
Дата:   15-03-13 19:42

Мда... Мъдрец е казал: " Всичко ново е добре забравено старо."
Е, в наше време старото е било ново вчера. Така, че спора е малко като "изкуството са самото изкуство".
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   15-03-13 19:44

Спор? [smilie18]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 19:47

Иве,
Я обясни на нас простите юсери, за композицията, силните и слаби точки, златното сечение, тоналното и светлинно изграждане, кадрирането и прочие, в стихотворението.
Я да опитам с примерче, ти ще го сравниш с твоите разбирания, дали е плагиатство:

"Пространствено дезориентирани пуйки,
с погледи в оградата отнесени,
наляво и надясно блеещи,
и профилно замислени,
...."
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-03-13 20:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: luboar   
Дата:   15-03-13 20:09

Хубава тема.

Снимайте така, че подражателите да стават за смях в репродукциите.

Друго интересно:
Защо фото-интерпретация на известна (или не) живописна картина, предизвиква възхищение(в мен също), а "живописна интерпретация на снимка", обратно на това чувство ?

Защо, авторите на фото интерпретации, като Кристал, с варианта: "Иван Грозни убива синът си", са много добри артисти, а бай х.й прересувал мисирките на г-н Арабов е низвергнат ?
Хубава вечер на всички !
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   15-03-13 20:13

Ще обясня, но първо трябва да знам на кого точно обяснявам, тъй като доколкото виждам засега си единствения човек в представляваната група хора "прости форумни юсери" (каквото и да е това). Когато човек окачествява себе си по даден начин, не е никак здравословно да говори от множествено число. Или по-точно, не е признак на добро здраве, но както и да е... [smile]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-03-13 20:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: e-mil   
Дата:   15-03-13 20:43

"този тип плагиатство аз също го приемам като форма на оценка. Не като кражба...
... Еквивалентно е на екранизирането като филм на роман или повест."


Пропускаш, че за екранизирането на книга също се иска разрешение от автора или от носителите на правата, ако е починал (а в повечето случаи се и заплаща). В противен случай се нарича кражба.

Само че това не може да е еквивалент. Все пак романът не е пиеса, в която драматургията се пише специално за сцена.
Ако обръщаш една история от литература в кино правиш съвсем различно изкуство. Ползват се съвсем различни изразни средства, авторите на филма (сценаристи, режисьори, оператори) интерпретират по много начини разказа за да стане за кино. Най-малкото писателят може да си представя физическия облик на героите по един начин, а кинаджиите по съвсем друг. Но най-важното - консумацията е различна при двата продукта.

Докато в случая с Живко Арабов имаш две плоски изображения - едното почти прекопирано от другото. Ползвани са същите изразни средства (обекти, сюжет, композиция) само дето има лека промяна в цвета, която е незначителна спрямо цялостното възприятие. Консумацията е абсолютно същата - гледаш картинка.

Еквивалентът на това нещо е да направиш анимационен филм по сюжета на игрален.
Примерно, както анимационния мистър Бийн

https://photo-forum.net/static/forum/2013-03/ugzy2849.JPG


http://3.bp.blogspot.com/-CTfMOStb-dQ/US4ig4fdPHI/AAAAAAAAwC8/amDaLH7cBCM/s1600/hqdefault.jpg



е правен по игралната серия

https://photo-forum.net/static/forum/2013-03/twey6584.JPG


http://i.ytimg.com/vi/r1NsFQUZhb8/0.jpg



Също е филм, също е телевизионна серия за същия герой със същото име във същата среда. Някои от ситуациите са едно към едно с оригиналните. Просто единият е сниман с видеотехника, а другият - нарисуван.

Но когато правиш подобно нещо не можеш да минеш само с публикуване на "информация за инспириращия източник" Плащаш си за да го ползваш, иначе е кражба.

 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: e-mil   
Дата:   15-03-13 20:55

"Защо, авторите на фото интерпретации, като Кристал, с варианта: "Иван Грозни убива синът си", са много добри артисти, а бай х.й прересувал мисирките на г-н Арабов е низвергнат ? "

Не се сещам за този колаж на Кристал, но мога да кажа разликите с обсъжданите случаи.
Най-вече защото картината на Репин е рисувана преди 130 години, а самият Репин е починал преди 83. И по тогавашните и по сегашните закони срокът на авторското право е изтекъл.
А тук се обсъждат копия на фотографии от живи автори правени в последните 20-30 години.

Освен това, подозирам, че вариантът на Кристал е интерпретация с други лица (вероятно неговото) и с променена композиция. А въпросните мисирки са копирани едно към едно.



Публикацията е редактирана (15-03-13 20:57)
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 21:12


Ще обясня, но първо трябва да знам на кого точно обяснявам, тъй като доколкото виждам засега си единствения човек в представляваната група хора "прости форумни юсери" (каквото и да е това). Когато човек окачествява себе си по даден начин, не е никак здравословно да говори от множествено число. Или по-точно, не е признак на добро здраве, но както и да е...


Бе двама сме, ти си мислиш, че говоря за себе си като Петър Първи. Само дето втория, не може да пише и само чете.
Аре, за нас двамата, не се измъквай.

п.п. Па за здравето, спести обясненията, там явно не ги разбираш - 3,4 изкарани грипа за 55 години си е доста добре. Или не?
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   15-03-13 21:21

Ех, много бързо ме разконспирира. [beer]
Таа... какво точно интересува теб и другия не-можещ-да-пише фантом, упълномощил те да се изказваш от негово име? [smile]
Казвай, ще ти обясня, приятелю! [smile]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 21:28

ИВЕВЕ
Ти почна кат милиционер да разпитваш.
В общи линии е добър начин да не отговориш, като изместваш темата и буташ топката в моята градина.

Ма аз не бързам, колкото повече не отговяряш, толкова повече затвърждаваш моята теза.

Ся, кажи за геометричната песпектива в моя "стих" и в снимката.
Щото и в двете има.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   15-03-13 21:54

Не аз разпитвам. :)
Като изобразително изкуство, каквото според мен е фотографията, е нормално да се припокриват правилата в рисуването и рисуването със светлина.
Това, че говориш несвързано вече е крайно друга тема, но няма значение - ще ти отговоря. [smile]
Геометрия и изобщо математически обосновани правила могат да се намерят навсякъде, т.е. нито фотографията, нито поезията са някакво изключение.
Имам затруднения да отговоря на въпроса ти, защото ми убягва способността да говоря насляпо за идеята да кажа нещо. Още по-лошото е, че гледам да съществува някаква последователност, логика между думите...
Таа... не мога нищо да ти кажа. Не знам дали доказва това тезата ти, просто защото се съмнявам доколко съществува такава. А и не ме интересува особено, честно казано.
Аз още чакам въпрос. Конкретен... "Кажи ми сега за ботаниката, майонезата и нюансите на синьото" не ми прилича много-много на ясно формулирано питане. Звучи като реплика на много отегчен даскал, а понеже по цял ден се разправям с такива, нямам намерения и тук да се обяснявам за глупости. [smile]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-03-13 22:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-03-13 22:20

Аз робувам на по-елементарни расъждения понеже не се имам за човек, който разбира от изкуство.
Според мен всеки всяка една форма и процес на създаване на нещо било то изображение чрез фотография или изобразително изкуство си е изкуство. Стига то да е провокирано по правилния начин.
До колко една творба е стойностна и има ли тя художествена стойност е друг въпрос. Фундаметнално погледнато да изкуство е.
Всичко край нас създадено по един или друг начин е изкуство.
От дизайна на един автомобил или зграда чак до една класическа художествена творба или примерно видео материал било то реклама,филм,репортаж и прочие. Стойноста на тези "творби" варира но нито една от теях не бих набедил като "неизйкусво".

[beer]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 22:24

Като изобразително изкуство, каквото според мен е фотографията

Аре да е визуално. Представи си, че има разлика, която ти убягва.

Това, че говориш несвързано вече е крайно друга тема, но няма значение - ще ти отговоря.


Ако видиш купчини камъни и дъски - къща ли си представяш или несвързани материали. Моето мислене, организация и работа създава сградата. А това че ти не знаеш как и какво ще направя с тях (мислиш си, че това е хаос) си е твой проблем. Факт е, че нямаш представа за крайната ми цел.

Аз още чакам въпрос. Конкретен...

Аз мога да ти задам въпрос, който съдържа отговора. Конкретен, както го дефинираш. Но няма да го направя, защото отговарям сам на себе си. Няма нужда ти да го пишеш. И защото за такъв отговор, няма нужда от гънки, само с частичен копи пейст става.

Вероятно съм те надценил, че имаш собствена теза, май не е важно да пишеш гладко, а да има нещо в написаното.

Аз чакам поне два отговора, за да продължим. Не може да слагаш покрив, а да няма стени сградата. Или може? (трети въпрос, носи 1 точка)


п.п. Перспективата във фотографията не е проста геометрия и убежни точки.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   15-03-13 22:30

pd, напълно съм съгласна. [smile]
По моему, хора, които разбират от изкуство няма, просто защото всеки харесва това, в което успява повече или по-малко да припознае някаква част от себе си, прекалено субективно е... [smile]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   15-03-13 22:32

Canon, да си жив и здрав! [beer]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: boZo   
Дата:   15-03-13 22:32

Добре,
Само платното с мисирките - е ли е изкуство, ако се абстрахирате от наличието на снимката?
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-03-13 22:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-03-13 22:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 22:46

ИВЕВЕ
[beer]

Поне на третия, ще ти кажа отговора, в контекста на постовете.

- Може в изобразителното изкуство и поезията. Не може във фотографията и стоителството.

Това ми е артисало от математиката, че има задачи с повече от един верен отговор.


Всичко добро ти пожелавам.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   15-03-13 22:52

Не, отговорът си е един, просто има различни случаи.
Но така или иначе, за да се напише един отговор, трябва да има задача, а между отговора и задачата аргументация и... логика. При теб липсва. Все едно, благодаря за нетърсения отговор на въпроса, който сам си зададе. [smilie8]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 23:06

В математиката, отговорите са два, задачата е една. Отговарят на различни условия, примерно в система неравенства. Отричането ти не променя основни положения в математиката, то е просто младежки нихилизъм. Който личи и в малко по-горния ти пост.
Апропо, чела си за прехвърляне на топката с израза "отговор на въпроса, който сам си зададе.", но за твое съжаление прекалено явно пише в скобите - третия въпрос, ти искаше такъв. Аз не.

А отговора не е само за теб, има още други форумци, света не се върти около теб.

[smilie3]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-03-13 23:16

"Пространствено дезориентирани пуйки,
с погледи в оградата отнесени,
наляво и надясно блеещи,
и профилно замислени,
...."

ae .., добър си ..в хайкото!

Първо се учат да копират, после ако не съъъ мноо изнурени, може да се обърнат към себе си и да направят нещо свое.

Художник ли ..

..но то така е и с фотографията. На тез пуйки някой деде ли им по едно зрънце хонорар поне!? :)) Заслужили са си, какво!?

"Пуйко мила, ах митично Ти създание,
станало си жертва на човешкото внимание!

... зрънце тук, там фиде, се
Те лъже, да те изяде!

[smilie5]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   15-03-13 23:38

В математиката, когато задачата е една, и отговорът е един. Той трябва да изчерпва всички въпроси, поставени в задачата, разглеждайки всяко едно отделно решение, частен случай или изключение. За основни положения в математиката хайде да не си говорим, понеже има голяма вероятност и тук да удариш на камък, покрай моя младежки нихилизъм. [smile]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   16-03-13 00:05

"Скъпа лельо, съобщавам Ви, че аз се каня да се оженя.., не се страхувайте, тя не е математичка"

[smilie10]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   16-03-13 00:10

[smilie5]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   16-03-13 00:20

Една неистина, повторена сто пъти, става ли истина?
Сумата на 100 твърдения без съдържание дали е >1?
Полурешението, за цяло решение или за липса на решение се брои?
Ако е 50%, как се закръгля. В полза на кого?

Условието IF колко отговора дава?

2=2?
Две жени равни ли са на две балерини?

Ко прайм с деленето на 0

Аре, математиката е на ход, аз ударих на камък, а ти?
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   16-03-13 00:22

написа:

>
> "Пуйко мила, ах митично Ти
> създание,
> станало си жертва на човешкото
> внимание!
>
> ... зрънце тук, там фиде, се
> Те лъже, да те изяде!
>
> [smilie5]


[smilie24]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   16-03-13 00:31

... зачудих се колко е квадратен корен от -1 !!!?
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: boZo   
Дата:   16-03-13 00:32

Във всички стихотворения в темата заменете Й с Т и си лягайте...



Публикацията е редактирана (16-03-13 00:33)
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   16-03-13 00:38

Още един млад математик, който намира бързо решение на задачата!

и все пак.., колко е -1 на квадрат?
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: boZo   
Дата:   16-03-13 00:43

Това е някаква абстракция имагинерна...
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   16-03-13 00:47

ако го смяташ! ..иначе има визуално N мерно представяне!

Кеплеровия "Таралеж"!

и там някъде, математика и изкуството са се разделили в отделни светове. Някъде когато са открили перспективата.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: мара   
Дата:   16-03-13 08:24

олеле
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: steeens   
Дата:   16-03-13 13:30

мале.[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   16-03-13 14:46

CrazyMan-Plagio

Айриш стори абоут грешката, която Плагио направил, застрелвайки любимата си като я мисли за лебед!

тва е от министъра на културата!

[smilie5] [smilie21] [smilie11]

а то, Пуйка било [smilie10]



Публикацията е редактирана (16-03-13 14:54)
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: OIM   
Дата:   16-03-13 17:33

И в тая тема голямо лигавене е паднало

 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: luboar   
Дата:   16-03-13 20:40

69 фитки[smilie24]
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: vikitovikito   
Дата:   16-03-13 21:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Rebellious   
Дата:   16-03-13 22:28

Канон,
Понеже си тих човечец и отново не те разбират с математическата ти аргументация, що не върнеш нещата към леките жени или проститутките? Там определено ти опонираха къде по-малко. А и по-философско беше...[beer]

 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Canon   
Дата:   16-03-13 23:30

Мисля, че темата даде повод за размисъл.
Как не се оценява авторския труд. Как синхронно са се развивали визуалните изкуства и от догонваща позиция (в България) фотографското изкуство вече налага своята специфика, независимо кога и от кого са създадени творбите.
Че "изкуството" не винаги е изкуство и че много лесно се лепят етикети.

Специално искам да благодаря на e-mil, който, както винаги е прецизен, аргументиран и юридически точен и ясен.

Ще цитирам неговия пост:

Автор: e-mil
Дата: 15-03-13 20:43
"този тип плагиатство аз също го приемам като форма на оценка. Не като кражба...
... Еквивалентно е на екранизирането като филм на роман или повест."

Пропускаш, че за екранизирането на книга също се иска разрешение от автора или от носителите на правата, ако е починал (а в повечето случаи се и заплаща). В противен случай се нарича кражба.

Само че това не може да е еквивалент. Все пак романът не е пиеса, в която драматургията се пише специално за сцена.
Ако обръщаш една история от литература в кино правиш съвсем различно изкуство. Ползват се съвсем различни изразни средства, авторите на филма (сценаристи, режисьори, оператори) интерпретират по много начини разказа за да стане за кино. Най-малкото писателят може да си представя физическия облик на героите по един начин, а кинаджиите по съвсем друг. Но най-важното - консумацията е различна при двата продукта.

Докато в случая с Живко Арабов имаш две плоски изображения - едното почти прекопирано от другото. Ползвани са същите изразни средства (обекти, сюжет, композиция) само дето има лека промяна в цвета, която е незначителна спрямо цялостното възприятие. Консумацията е абсолютно същата - гледаш картинка.

Еквивалентът на това нещо е да направиш анимационен филм по сюжета на игрален.
Примерно, както анимационния мистър Бийн е правен по игралната серия

Също е филм, също е телевизионна серия за същия герой със същото име във същата среда. Някои от ситуациите са едно към едно с оригиналните. Просто единият е сниман с видеотехника, а другият - нарисуван.

Но когато правиш подобно нещо не можеш да минеш само с публикуване на "информация за инспириращия източник" Плащаш си за да го ползваш, иначе е кражба.


Искам да благодаря на Автора на фотографията, доц. Живко Арабов, ф.х., без чието съгласие я публикувах.
Аз бях член на неговия клуб, ПФК при ЦСДК, 80-те години на миналия век, на когото дължа голяма част от това, което съм сега като автор. Той, като творец, създаде не само великолепни знакови творби за България, той създаде средата, условията в която се развихме като мислене и усещане.
Няма да изреждам имена от клуба, твърде много са, а и защото вероятно ще пропусна някой приятел.

Още веднъж Благодаря.


[thankyou]




п.п. Темата я затварям. Ако някой иска други коментари, моля на лични.
 Re: Е ли е живописта изкуство?
Автор: Rebellious   
Дата:   16-03-13 23:44

Да, всички си имаме трепетите, демек историята. Затова и ни има. Затова и е хубаво да не забравяме колко сме слаби... И да правиме добро, въпреки егото си, Величайшото...

 

 Авторът е затворил собствената си тема.