Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: stef7   
Дата:   15-03-13 15:00

@photostoykov - благодаря за добрите думи :)

@Langel - бъркаш :) AUO B156HW01 V.4 е Wide Gamut въпреки че е само 6bita. Гамута е преди всичко функция на подстветката, която в този панел е по-специална (B+RG) 8те бита ги емулират. Виж в ревюто на Anandtech. Както писах дисплея покрива 98% от Adobe RGB.

> Новите модели лаптопи с IPS панели покриват над 80% sRGB.
Възможно е. Само че Adobe RGB както знаем e доста по-широко цветово пространство от sRGB, така че практически цветовете които виждаш на AUO B156HW01 V.4 са много повече от тези които показват IPS матриците от класа на тази в Acer. Знам че звучи невероятно но този TN дисплей е по-добър за мен от някои IPS такива. Затова си сложих него, иначе повярвай няма проблем да си намеря IPS матрицата която слагат на Acer. 10 битовите IPS дисплеи се намират на подобни цени, но уви както казваш изискват специален хардуер и не могат да се слагат на други лаптопи освен тези за които са предназначени. И там дори дънните платките за един и същи модел лаптоп за DreamColor дисплеите са различни от тези за TN такива.

Ето ревюта на 4те типа добри матрици в Anandtech и резюме от замерванията:

15.6' IPS 10Bit DreamColor
15.6' IPS (първте модификации)
15.4' IPS MacBook Pro Retina
15.6' TN AUO B156HW01 V.4

http://imageshack.us/photo/my-images/405/displays.jpg/


Да второто ревю е от геймърска гледна точка, но просто казва много вярни неща затова го постнах. Човека казва че не е виждал по-добър дисплей за лаптоп от този и го превъзхождат само Dream Color дисплеите. ".. For professional colour work, the 10-bit DreamColor IPS panel may just beat it in terms of colour depth and perhaps a marginally improved colour saturation. ..". Субективно мнение но горните резултати от Anandtech го потвърждават. Хей този дисплей показва повече цветове и от Retina.

Съгласен съм с теб, че най-доброто решение е качествен IPS външен монитор от среден клас. Например на мен ми е трудно да работя дълго на малкия екран на лаптопа. Но сравнявайки го с HP2475W примерно, смея да твърдя че не е толкова далеч от него. Страхотни цветове, дълбоко черно, точно цветопредаване след калибриране. Има само леко изместване към червеното. Това е класен дисплей за фотография и графична работа. Слагат го на високия клас Леново W520/530, също не е случайно.

Скромния ми опит показва, че добрия екран на лаптопа прави работата с него независимо дали сърфираш из нета, гледаш снимки, видео, четеш или работиш истинско удоволствие. Така че upgrade а определено си струваше [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: chill   
Дата:   15-03-13 15:06

Canon написа:

> chill
> Я махни сега крайната точка на
> първия правоъгълник (става
> триъгълник) и ми кажи колко площ
> пълниш от началния базов
> правоъгълник. Точно 1/2. Колкото и
> нагъсто да го пълниш, само до
> половината ще стигнеш.

Това ще е безсмислено упражнение за целите на това, което се опитвам да кажа. В моя примитивен пример, разглеждам две устройства с еднакво "покритие на sRGB", но с различна дискретизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: langel   
Дата:   15-03-13 15:10

Вместо RGB картинка с 8 бита на канал, си представете RGG

Да де, ама говорим за RGB, само.

Каква е файдата от широко цветно пространство, описано с малко битове?
Не само, че е никаква, ами води и до силно изразени негативи, като чудовищна постеризация, например.

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 15:50

langel
Кой ти е казал, че спектрите на РГБ на различни източници са еднакви.
Аз не съм чул някой да го твърди.
То ако ставаше, нямаше да има принтери с по няколко нюанса на един цвят
Светла магента, тъмна магента, сиво, черно, светъл циан, циан.

Има и други (оптични) технологии за избягване на видимата постеризация, не се вкарвай в този филм.
Ето ти картинка с 1 битов цвят - BW. За визуална оценка с ниска резолюция, намалена под нивото на пикселна различимост от окото
1. Няма постеризация
2. Има всички полутонове

http://propho.net/downloads/test/Untitled-1.bmp


[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: Canon   
Дата:   15-03-13 16:06

Най-типичен пример за заместване с измислени (и добавени) цветове е компресирането в JPG.
Образно, при него реално описаните цветове от група пиксели се замества с градиенти със сродна цветност.
Така се генерират междинни нюанси в 16 битов JPG, които спрямо оригиналния TIF са повече, но не са верни.
т.е. оригиналната медия може да е с по-непълна цветност от резултантната.

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: langel   
Дата:   15-03-13 16:41

И що отидОхме при принтерите?[smile]

Можем да мажем с измисляне, добавяне и сродност за да докараме от нищо нещо, но не можем да си изкривим душата, че измисленото нещо е по-добро от истинското нещо.

Нещата, които описваш, ще са полезни за визуализиране на 6 битово изображение на 10 битов дисплей.

Ние обаче дискутираме до каква степен 6 битов дисплей може да се доближи до 10 битов при изобразяване на, примерно 12 битово изображение.



Публикацията е редактирана (15-03-13 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: Vekov   
Дата:   15-03-13 16:57

Баси, то много сложно бе!

Като нямам перфектния дисплей, ще си глася цветовете за моя си такъв и само там ще си ги показвам. Не, че имам какво да показвам ... не ме разбирайте погрешно, но поне румените бузки на децата да останат за фамилната история.

Но как да си запазя "калибрирания" дисплей десетки години? [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   18-04-13 13:54

Да не отварям нова тема, бихте ли ме посъветвали за 15.6" лаптоп

колебая се за тези

http://pcstore.bg/laptopi/ACER-4/V3-571G-73638G1TMaii-NX-M7EEX-059-5480

http://pcstore.bg/laptopi/ASUS-6/ASUS-N56VZ-S4338D-5133



Асуса просто ми харесва повече, но Ейсъра е със IPS екран - основно предимство + видеокартата.


Та предложете нещо в този клас, до 2000лв и малко, най-важно е добрия дисплей.

п.с. не знам дали размер 13.3 фул ХД 1920х1080 си заслужава, моля за съвет и тази посока

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: Vizov   
Дата:   18-04-13 15:31

Stef, аз не мога да се ориентирам, имаш ли представа за подобна матрица, 15,6, но 1366x768, че ме съмнява ФХД да стане при моя вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: langel   
Дата:   18-04-13 16:16

650M е по-добра от 730М.

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: kuendi   
Дата:   21-04-13 03:21

Asus U500VZ това е лаптопа :))

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: Chipsy   
Дата:   21-04-13 05:49

Между другото въпросното AUO пасва чудесно на НР 4530S, аз съм пробвал и двете версии и матовата (v.4) e доста по-зле от гланцовата (v.7), по-тъмен и с по-убити цветове.
Аз нарочно взех въпросното НР, като ъпгрейднах процесора на i7, 16Gb RAM, SSD и смених ужасния дисплей с горното AUO v.4- стана чудесен лаптоп за под $1000 [cool]

В последствие счупих дисплея (AUO v.4) без да искам и го замених с AUO v.7. Разликата е впечатляваща

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   22-04-13 14:18

Какво бихте ме посъветвали за този лаптоп

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: photostoykov   
Дата:   22-04-13 17:23

На хАртия е пИрфектен, но-о-о-о прОчети нЕкое друго ревю, пОгледни първо колко парЕ чини, за да нЕма после...ама то мно'о скАпо бре!
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   22-04-13 19:01

като цена е приемлив, ревютата са малко - хвалят го с общи приказки. процесор, рам и т.н. е ок. Това което ме вълнува е тази видеокарта с 1Гб става ли и дисплея разбира се [beer] Едва ли някой го е ползвал, но поне тук има доста запознати и интересуващи се хора [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: dephil   
Дата:   23-04-13 13:59

За ~1800лв. -> Sony Vaio SVS-1512S1ES
(i5-3210M, 4GB RAM, 500GB HDD)

След което:
а) За още около ~200 го вдигаш до 12Gb RAM + 1TB WD Blue и си готов [smilie24]
- или -
б) Около 400 ще ти излезе 12Gb RAM + SSD 840 Pro 128GB (и 500ицата като 2ри диск, DVDто му може да се ползва и като въшно).

С което получаваш едновременно машина с прекрасен дисплей (1920x1080, мат, ИПС и пр. - виж му ревютата, в мрежата има много :) ), която става и за фотограия, и за доволно добър гейминг (със ССДто), и изглежда МНОГО добре и си е перфектна за размотаване (~2кила).

Към това - на практика е безшумна и почти не грее.

Бях тръгнал с парите да си купувам М-Про с Ретина-дислея, излязох от магазина със Сонито.

Докато ми дойде 840 Pro 512GB съм с 0.5+1TB дискове, но - CS6 си работи съвсем добре, а за нормалните РС неща да не говорим.


Отговори на това съобщение
 Re: Laptop за фотография, филми и други?
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   23-04-13 14:30

В момента съм със Вайо С 13'3 - нещо не се разбрахме с тая машинка, а е доста напомпана версия. Дисплея и е ужасен... търсих вариант за смяна, но отива към 500лв за 1080р. 15.6 е по-удобен размер за фото, та като гледам асус-а за 2200лв с и7, 1080р, 645М, 6гб, ссд24гб+750гб ... [cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »